Észak-Magyarország, 1960. április (16. évfolyam, 78-101. szám)

1960-04-12 / 86. szám

ÄSZAKMAOYAHORSZAO Balszerencsével vesztett a DYTK ... Ferencváros—DVTK 2:1 (1*1) Népstadion 30 000 néző, V.: Sós G. A DVTK együttese a következő összeállításban lépett pályára: Hódi — Werner, Szigeti, Paulás, — Török, Solymosi, — Iván, Csányl. Papp, Fe­kete, Pál. Edző: Kiss Gábor. A mérkőzés úgy indult, hogy sok gólt láthat majd a Népstadion kö­zönsége. Ugyanis már a 3. percben megszületett a mérkőzés első gólja. Partdobás után Csányihoz került a labda, aki ügyesen Pálhoz továbbí­tott. Pál azonnal kapura tört és egé­szen közelről laposan a balsarokba továbbította a labdát. 1:0 a DVTK javára. A vezető gólnak nem sokáig örülhettek a diósgyőriek, mert egy perc múlva Albertet a 16-oson be­lül elnyomták a DVTK védői. A já­tékvezető 11-eat ítélt és a büntetőt Vilezsál a jobbra mozduló Hódit becsapva, a balsarokba rúgta. 1:1., Néhány percig a Ferencváros táma­dott a kiegyenlítő gól után, majd tel­jesen kiegyenlített lett a játék. A diósgyőri csapat nagy gondot fordí­tóit a védekezésre, de a csatárok nem hanyagolták el a támadásépi- tést. A DVTK csatárainak helyzete­ket is sikerült kialakítani és az egyik ilyen helyzetnél Pál már csak a ka­pussal állt szfcmben. de a kapus ke­zébe rúgta a labdát. A másik olda­lon Rákosi a kapufát találta eL Az első félidő hátralevő részében mar egyik csatársornak sem sikerült gólt elérnie, így az eredmény nem válto­zott Szünet után a Ferencváros kezdett jobban. Több veszélyes támadást ve­zettek ekkor a fővárosi csatárok, de a DVTK védelme óramű pontosság­gal játszva, megakadályozta a Fe­rencváros csatárainak eredményessé­gét. A sok Fcrencváros-támadás köz­ben a DVTK csatárok el-el látogattak a hazai csapat kapujához. Ezek a „látogatások” mindenkor rendkívül veszélyetek voltak és az egyik alka­lommal Ivánnak sikerült hálóba kül­deni a labdát, de a játékvezető les címén nem adta meg a goit. Több­ször a hazai védők. — különösen Dalnoki I. — csak durvaságok és kemény belemonésck árán tudták tisztázni a diósgyőriek előtt adó­dó helyzeteket. így sem tudták megakadályozni Pappot a kapura- lö vés ben. Mintegy 28 méterre a ka­putól, Papp egy csel után hatalmas lövést küldött a Ferencváros kapu­jára. A labda a felsó kapufa alsó éléről a kapus mögé a gólvonalra (!?) vágódott, majd a Ferencváros ka­pusa visszafelé vetődve kaparintotta meg. A diósgyőri játékosok gólt rek­lamáltak, de a játékvezető és part­jelző nem láttak gólt. Az utolsó ne­gyedórában nagyon sokat támadott a fővárosi csapat. Szinte állandóan a DVTK téridén folyt a játék, de a megerősített diósgyőri védelem kivá­lóan hárította a hazai próbálkozáso­kat. Egy alkalommal Hódi rosszul futott ki kapujából. Albert a balsa­rok felé emelte a labdát, de Szigeti az utolsó pillanatban felszabadított. Úgy látszott, hogy döntetlen marad az eredmény, amikor érdekes körül­mények között született meg a ha­zai csapat második gólja. A DVTK tartotta a labdát. így próbálkoztak támadást indítani. A Ferencváros térfelén a diósgyőri csatároknál volt a labda, amikor Papptól Iván kapta meg. Ivón néhány lépés után fölösle­gesen a kupu mellé rúgta a labdát. Kirúgás után o hosszan előreívelt labdát Albert kapta meg. aki a balösszekötő helyére sodródva mint­egy 6 méterre a kaputól, éles szögből a kapu balsarkába helyezte. 2:1. Alig volt négy perc hátra a mérkőzésből, amikor a hazaiak ezt a gólt elérték. Újrakezdés után újabb helyzet adódott a Ferencváros ka­puja előtt, de a hazai védők nagy púja előtt, de üggyel-bajjal tisztáztak. Kétségtelen, hogy többet táma­dott a fővárosi együttes, mégis azt keli mondanunk, hogy szerencsével nyerte meg a mérkőzést. Azok a szurkolók, akik elkísérték a DVTK csapatát, nagyon el voltak kesered­ve a mérkőzés végén. A csapat tag­jai — szerintük — mindent megtet­tek a sikeres szereplés érdekében, mégis vereséggel hagyták el a pá­lyát. Az általános vélemény szerint a döntetlen Igazságosabb lett volna. A DVTK csapata ezen a mérkőzésen jó taktikát alkalmazott. A három hátvéd mellett Solymosi igyekezett Albertet kikapcsolni a Játékból, ugyanakkor Fekete teljesen hátra- vontan Játszva, a védelem játékát segítette, de nem feledkezett meg a támadás indításokról sem. A csatár­sorban elől csak a két szélső tanyá­zott. Csányl és Papp is hátulról fel hozott labdákkal indították a táma­dásokat A megerősített védelem 86 percen keresztül igen jól állta a „sarat”, de egy pillanatnyi megtor­panás elég volt Albertnek ahhoz, hogy a hazai csapat javára döntse el a mérkőzés sorsát. Meg kell Jegyez­nünk azt is, hogy a Ferencváros vé­delme sokszor megingott és csak „keménykedésekkcl” tudták kapu­jukat biztosítani. A győztes csapat sokat támadott de támadásaikban nem volt átütő erő. Hódi ezúttal nem volt olyan ma­gabiztos, mint más alkalommal. Fő­leg a kifutásoknál volt határozatlan, így néhány alkalommal meleg hely­zet adódott a diósgyőri kapu előtt A gólokról nem tehetett A hátvéd- hármas magasszínvonalú védő játé­kot mutatott be. Legjobb közülük Paulás volt aki 90 percen keresztül kiválóan játszott. Sem Rákosi, sem Fenyvesi nem boldogult vele. Kiváló védőjátéka mellett még arra is volt ereje, hogy többször előretörjön. Szigeti a második félidőben váloga­tott formában, hibamentesen oldot­ta meg feladatát. Kitűnő játéka min­den dicséretet megérdemel. Nem sokkal marad el mögöttük Werner sem. aki mellett egyik szélső sem tudott akciót kezdeményezni. A fe­dezetek óriási munkát végeztek. Solymosi jól tartotta Albertet, kár hogy a második gól előtt nem sike­rült szerelnie a középcsatárt Török végig védőmunkát látott el, — kifo­gástalanul. Ugyanez mondható el Fekete teljesítményéről is, aki igen sokszor szerelte a hazai csatárokat és a labdákat igyekezett jó helyre továbbítani. A csatársorban Csányi rengeteget dolgozott. Egyik pillanat­ban a saját 16-os közelében szerelt, majd előre vitte a labdát és igyeke­zett jó támadásokat elindítani. Pál sokszor változtatta a helyét, nem egy alkalommal sikerült „megkavar­nia” a hazai védelmet. Gólja szép teljesítmény volt. Papp sokat küz­dött. mozkékony volt, lövésekre is vállalkozott, de azokkal nem volt szerencséje. Iván az első félidőben igen sokat dolgozott, szünet után már halványabb teljesítményt nyúj­tott, igaz, ekkor már 6 Is sokszor segített hátul. Sós játékvezető többször tévedett a mérkőzésen és tévedéseinek nagy­részéve! a DVTK-csapatát hozta hát­rányos helyzetbe. NB III. Északkeleti csoport A bajnokság vasárnapi mérkőzései a fordulóban öt döntetlen volt, ami közül a legnagyobb érdeklődés a elég ritka a bajnokság egyes fordulói- nyiregyházi listavezető otthoni játé- ban. A vasárnapi mérkőzések ered- kát kisérte. A Ny. Spartacusnak meg menyei a következők: Egri Vasas— kellett elégednie a döntetlen ered- Nyírmadal MEDOSZ 6:1. D. Honvéd ménnyel, Így egy ponttal csökkent az —Ormosbányai Bányász 3:1, Miskolci előnye az MMTE előtt. Az egriek ott- Bányász— Egercsehi Bányász 1:1. hónukban biztosan győztek. Az Or- Putnoki Bányász—Debreceni Kinizsi mosbányal Bányász viszont saját pá- 1:1, Ny. Spartacus— Debreceni Gör- lyáján szenvedett vereséget a D. Hon- dülöcsapágy-gyár 1:1, Somsályi Bá- védtől, míg a többi mérkőzés dön- nyász—Nyíregyházi SZSE 0.-0, DVTK teilen eredménnyel ért végett. Ebben II.— Püspökladányi MÁV 3:3. MUltoM MTE—Tittzalöki VM 4 11 (3:0) Miskolc. 1000 néző. Vezette: Kiss. Az MMTE ÖMzeállítása: Tölgyesi — Horváth. Miskolczi. Farkas — Pál, Siffman — Nagy D., Csurgai, Kiss G., Takács, Homovics. Edző: Soós György. Szemerkélő esőben, sáros, vízzel borított mély talajon kezdődött a mérkőzés. Az első tíz percben a ven­dégek uralták a mezőnyt. Veszélye­sebbnél vcszélyebb támadásaik után csak a szerencse és a kapufa men­tette meg a miskolci hálót a góltól. A 13. percben kiszabadult a Munkás az állandó nyomás alól és Homovics beadása után Takács előrevetődve a balsarokba fejelte a labdát. 1:0. A gól után továbbra is Tiszalök támadott . többet, de most már a hazaiak is szó­hoz Jutottak Időnként. Változatossá vált a játék. A 24. percben szép össz- játék után Kiss volt a gólszerző. 2:0. A 38. percben Takács ritkán látott nagy lövése a jobb felső sarokba vá­gódott. 3:0. A gól után egy újabb miskolci támadásnál Csurgai meg­sérült. Szünet után is a vendégcsapat kezdett jobban. A tíz főre leolvadt Munkás inkább csak védekezett, en­nek ellenére n 68. percben Homovics újabb gólt ért d. 4:0. A 73. egy szögletrúgás szépített rencsés győzelem. Tiszalök a játékidő nagy részében fölényben játszott, jobbun bírták a mély talajt. Az eredmény a mutatott Játék alap­ján akár fordított is lehetett volna, t ellenére a Munkás is lőhetett volna helyzetei alapján még két- n gólt. Az MMTE játékosainak nem „ízlett" az Irreális pálya. A csa­pat legjobbal: Tölgyesi. Farkas (a 3. Vasas 4. Bp. Honv. 5. Tatabánya 5 3 43:22 25 5 4 32:22 23 4 5 43:32 22 5 5 23:18 21 6 5 33:25 20 5 7 20:26 17 4 8 26:24 16 2 9 18:26 16 7 8 21:26 13 5 9 23:34 13 7 8 18:30 7 8 20:36 13 S 10 21:43 11 NB Ul. 1. Ny. Spai 2. MMTE 3. D. Kini; 1 53:14 38 2 47:17 32 6 36:36 27 23 10 4 M. Bányász 23 11 4 8 40:30 26 --* 8 6 29:27 26 7 6 30:23 25 6 7 36:24 %4 ' 6 7 31:26 24 5 9 49:49 23 5 9 36:35 21 4 11 30:40 20 4 11 31:39 4 11 32:38 18 4 11 28:56 18 5 12 25:42 17 4 14 32:44 14 5 15 32:57 11 7. DEAC 8. D. Gördcs. 9. DVTK II. 10. D. Honvéd 11. Somsály 12. P. MÁV. 13. Tiszalök 14. Nyírmoda 15. Putnok 16. NYSZSE 17. Ormosb. MISKOLCI VSC—MISKOLCI MTE 6:5 (4:9) MVSC pálya. NB II., férfi. A miskolci rangadón. nagy küz­delem után győzött az MVSC. A pálya talaja erősen befolyásolta a játékot. Jók: Hoffmann, Héresz. Rajnai, il­letve Jäger, Nemes és Varga, Megkezdődött a kispályás kézilabda bajnokság Vasárnap, az egyik legkedveltebb sportágban, a kézilabdában is meg­indultak a bajnokság küzdelmei. Az NB 1-ben a DVTK férfi és az Ózdi Kohász női csapata küzd a bajnoki pontokért, mig az NB II-ben az MVSC férfi és női csapata, valamint a Miskolci MTE csapata szerepel. Az első bajnoki mérkőzésekről röviden GYŐRI VASAS ETO—DVTK 18:8 (6*) Győr. NB 1., férfi. Az első félidőben változatos volt a küzdelem és a győriek csak nagy sze­rencsével szerezték meg a vezetést. Szünet után a diósgyőrieken kiütkö­zött a hosszú utazás fáradalma és ennek tudható be a nagy különbségű vereségük. ÓZDI KOHÁSZ—VM. KÖZÉRT 3:1 (2:0) ózd, NB I., női. Zuhogó esőben az újonc ózdi csa­pat nagyon elfogódotlan kezdett. Az első percek után belelendültek a já­tékba ét ettől kezdve támad átgondoltabbak voltak, mint a rosi csapaté. Simon két góljával 2.-0- ás vezetést szereztek az első félidő­ben. Szünet után a vendége szépített, de a sok ózdi támadás ered­ményeképpen Jelinek a hálóba lőtt és beállította a végeredményt. Az utolsó percekben a KÖZÉRT ember­fogásra rendezkedett be. de az ózdiak ezt a játékmodort is jobban tudták, mint ellenfelük. A győztes csapatból Simon, Jelinek és Bartha játéka tet­szett a legjobban, de a többiek is igyekeztek. MISKOLCI VSC—TIPOGRÁFIA 6.0 (4:0) eltelte után fokozatosan játékba lendült az MVSC és fölényes győzelmet aratott. Az MVSC-ben Arpádné. Simon és védővel, de a labda újból hozzá ke­rült, s jól eltalált lövéssel megsze­rezte az első gólt. 1:0. Továbbra is a hazai csapat támadott és a 75. perc­ben már a második gól is a nagybá- tonyi hálóban volt. Szamosi vitte fel a labdát, majd a jó helyzetben álló Sérához játszott. Séra kiugrott a vé­dők között és a kapujából kifutó nagybátonyi kapus mellett a hálóba lőtt. 2.Ö. Már úgy látszott, hogy több gól nem lesz a mérkőzésen, amikor néhány perccel a befejezés előtt Sé­ra hozta fel a labdát, Hollóhoz to­vábbított és a középcsatár a 16-osról a jobbsarokba lőtte a harmadik hozol gólt. 3.-0. Az első félidei gyengébb játék után a másodikban nagyon fel­javult a Borsodi Bányász ét ilyen arányban is megérdemelte a győzel­met. A győztes csapatban Benkő, Sztibor, Holló és Séra játszott a leg­jobban, de a többiek is jól küzdöttek. Ózdi Kohász—Bp. Spartacus 2:2 (1:0) ózd 3000 néző. V: Katona. A hazai együttes összeállítása: Olaj, — Rólh, Szurdoki I„ Hajner, — Kovács, Ferdinánd, — Borbás II.. Széles, Zalai, Frenkó, Kismarton, “ázó: Kálnai László. Hazai támadások vezették be a mérkőzést. Már a második percben megszerezhették volna a vezető gólt. Ekkor Frenkó lefutotta a védelmet, m sikerült a hálóba lőni a lab- A kihagyott gólhelyzet után né­hány percig váltakozó volt a játék, majd újból a hazaiak vették át az irányítást. A 15. percben 11-eshez jutott az ózdi Kohász, de Szurdoki I. gyengén rúgott büntetőjét az ellen­fél kapusa kivédte. Ellaposodott ez­után a játék, a színvonal is elég ala­csony volt. A félidő végeíelé újból a hazaiak támadtak többet és a 42. percben Széles kapta a labdát, aki cselsorozat után védhetetlen gólt lőtt. 1:0. A második félidőben vala­mit javult a játék színvonala. Mind­két kapu előtt adódott jó helyzet. Az 53. percben 11-est rúghatott a fő­városi együttes és Varga biztosan értékesítette a büntetőt 1:1. Néhány perc után Kismarton elfutás után középre adott és Frenkó a Jobb felső sarokba fejelte a második ha­zai gólt 2:1. A fővárosi csapat nem adta fel a küzdelmet, hanem kihasz­nálta az ózdi védelem megtorpanását és Tisza révén sikerült ki egy mii te­nte. Az egyenlítő gól után sok sza­bálytalanság tarkította a játékot. Ezen a mérkőzésen a hazai csapat többet támadott, de a csatári n*m tudtak több gólt elérni. Az ózdi vé­delem viszont gyengébben Játszott. Az ózdi csapatból Széles, Kismarton és Ferdinánd játékét lehet a legjob­MVSC—Jászberényi Vasas 1:1 (0:0) Jászberény, 1200 néző. V.: Radó. A miskolci vasutas csapot a követ­kező összeállításban játszott: Miskol­ci — Hargitai. Budai. Péter — Zoller, Kovács — Simon, Tóth, Szabó. Gyet- vai, F. Tóth. Edzó: Károlyi József. Az első félidőben kiegyenlített volt a játék. Az első negyedórában a ha­zai csapat kezdeményezett többet, de az MVSC-védelem biztosan állt a lá­bán. A második negyedóra a mis­kolci csapaté volt. Több Jó helyzetet dolgoztak ki a csatárok, de a góllövés nem sikerült. A legjobb helyzeteket is elügyetlenkedték. A félidő Végé- félé változatos lett a játék, eredmény azonban nem volt. A második félidőben az MVSC igen jól kezdett. Sok formás, veszé­lyes támadást indítottak a hazai csapat kapufa ellen. Az egyik ilyen gyors támadás végén F. Tóthnak si­került megszereznie a vezető gólt. 1.-0. A gól után tovább tartott a mis­kolci csávát fölénye, de a támadáso­kat a jászberényi védelem — ha ne­hezen is —.de hárította. Az utolsó negyedórában a hazai csávát Vaoyon rákavesolt és a 64. percben Szántai révén sikerült kiegvenllfenlök. Az egyenlítés után még az MVSC csatá­rok előtt volt igen jó helyzet, =* de Ion mozgott a mérkőzés. Az MVSC többet volt a kezdeményező, de csa­tárainak tehetetlensége folytán csak az egyik pontot tudta megszerezni. A miskolci csapatban a védelem megbízhatóan játszott. Miskolci nem csinált nagyobb hibát, a hátvédhár­mas minden tagja az átlagosnál job­bat nyújtott. A kit fedezet sokat volt játékban és mindketten igen jó teljesítménnyel rukkoltak slő. A csa­társor vezetett ugyan egy csomó tá­madást, de a góllövés ezúttal is gyen­géjük volt. __________ N B II. Keleti csoport: 1. Debrecen 22 12 8 2 39:16 32 2. Kecskemét 22 10 8 4 30:14 28 3. Pénzügyőr 22 11 5 6 30:20 27 4. SZVSE 22 11 4 7 24:21 26 5. Ózd 22 9 7 6 30:25 2i 6. Borsodi B. 22 9 6 7 26:18 24 7. Bp. Előre 22 7 9 6 35:29 23 8. Szolnok 22 8 7 7 28:24 23 9. Miskolc 22 8 5 9 31:31 21 10. Jászber. 22 8 8 9 28:38 21 11. DL Bányász 22 8 5 9 22:35 21 12. Egyetértés 22 8 4 10 24:23 20 13. Nagybétony 22 7 5 10 22:30 19 14. Bp. Spart 22 6 4 12 30:38 16 15. Izsó 22 5 5 12 22:35 15 16. Ocoétm 32 2 1 13 19:43 11 Sajoszentpéter, 1500 néző. V.: Foór. A Borsodi Bányász csapatának az üsszeállitása: Veres — Négyesi, Ben­kő, Szamosi — Jaskó, Sztibor — Ba- ranyi, Garami, Holló, Séra, Hetei. Edző: Sztrányai József. A vendégcsapat gólhelyzete volt az első percek jelentősebb eseménye, de a nagybátonyi csatár teljesen tisztán állva mellé lőtt. Negyedóra után erő­sen feljött a hazai csapat. Az egyik támadásnál Hollót szabálytalanul szerelték és a megítélt szabadrúgást ugyancsak Holló kapta, de mellé lőt­te a labdát. A 25. percben újabb me­leg helyzet adódott a hazai kapunál, de a vendégeknek ebből sem sike­rült gólt szerezniük. A félidő végéig több érdemleges esemény nem volt. Szünet után nagy erővel támadott a Borsodi Bányász. Előbb Séra ha­gyott ki nagy gólvhetyzetet, majd a 55. vérebén egy előrevágott labdára Holló rárajtolt, összecsapott az egyik Es történt as NB II-ben ... A két bányászcsapat győzött, az MVSC, Ózdi Kohász döntetlenöl végzett Az NB II. Keleti csoportjának hetedik fordulójában már szombaton lejátszottak egy mérkőzést. A Szegedi VSE 2:1 aranyban legyőzte a Va­sas Izzó csapatát. A vasárnapi mérkőzések közül nagy érdeklődét előz­te meg a DVSC—Pénzügyőrök találkozót. A listavezető debreceni csapot győzött, így megerősitette vezető helyit. A borsodi csapatok közül a két bányászcsapat mindkét pontot megszerezte vasa map. Sajószentpéterena hazai együttes biztosan győzött ellenfelével szemben. Örvendetes a Di. Bányász idegenbeli győzelme. A vasárnap szerzett két ponttal a diósgyő­riek mindinkább „elbúcsúznak" a kieső zónától. Az ózdiak otthoni dön­tetlen eredménye meglepetésnek számít, hiszen a táblázat alsó régiójában lévő csapatot nem sikerül' legyőznie. Az MVSC Jászberényből tért haza értékes egy ponttal. A többi mérkőzés közül érdekes volt a Kecskemét —Egyetértés találkozó, amit a hazai csapat csak nehezen nyert meg. El­vesztette tavaszi veretlenségét a Szolnoki MÁV együttese, mert kikapott a fővárosban az Előre csapatától. A forduló eredménye: Szeged—V. íztó 2:1. DVSC—Pénzügyőrök 3:1, Kecskemét—Egyetértés I.O, Bp. Előre—Szolnoki MÁV lti. Di. Bán?áaw. — Orosházi Kinizsi 1:0 (0:0) után Stacungemek sikerült a Halóba lőni, ami a diósgyőri csapat vezeté­sét jelentette. A gól után egy ideig a hazaiak kezdeményeztek, majd az utolsó negyedlka újból a diósgyőri csapaté volt A hazai védők sokszor csak sportszerűtlen eszközökkel tud­ták megakadályozni a góllövést. Egy ilyen szabálytalanság után a 86. percben 11-eshez jutott a Di. Bá­nyász, de a büntetőt Tóth kihagyta. A Di. Bányász ezzel a győzelemmel kellemes meglepetést szerzett szur­kolóinak. Végig igen jól küzdöttek és a helyzetek alapján nagyobb arány­ban is győzhettek volna. Csabai Jól védett A három hátvéd igen jó tel­jesítményt nyújtott. A két fedezet közül Tóth a támadások elindításá­ban. Paulás a védelem segítésében tűnt Id. Elől Pesti volt ezúttal Is az irányító. Rajta kívül Sttdinger és Bujtor játszott az átlagosnál jobban. Orosháza. 1500 néző. V.: Angyal. A Di. Bányász a következő összeál­lításban vette fel a küzdelmet: Csa­bai — Kiss, Verba, Simkó — Tóth, Paulás — Szabó I., Szabó II., Sta- dinger. Pesti, Bujtor. Edző: Nagy György. A Di. Bányász kezdett jobban és több jó helyzetet dolgoztak ki a csa­tárok, de a hazai védelem ekkor mindent menteni tudott. Később fel­jött a Kinizsi, támadásaikban nem volt átütőerő, így o diósgyőri véde­lem biztosan rombolta a hazai pró­bálkozásokat. A mérkőzésnek ebben a részében kemény küzdelem volt s pályán, de a színvonal közepesnek mondható. A második félidőben f Di. Bányász teljesen átvette a játék irányítását Sokat támadtak. A gyors pontos adogatásokkal szőtt támadá­sok után a kapura lövések nem sike­rültek. Végre nagy diósgyőri nyomás Borsodi Bányász—-\ agy-háton vi Bányász 3 :0 (0: 0)