Észak-Magyarország, 1959. március (15. évfolyam, 51-75. szám)

1959-03-17 / 64. szám

Kedd, 1959. mirciuu 17. JtAIAO k AtlOtid£AU 5 ‘JZUMTItlC VP Értékes pontot szerzett az MVSC MUkolei VSC—Győr 0,0 Győrött, 8 000 néző előtt a követ­kező összeállításban játszott az MVSC: Károlyi — Hargitai, Budai, Péter — Roller, Kovács, — Kékesi, Dobó, Tiba, Csorba, Nyíri. Edző: Balogh Nándor. Mint várható volt, a győri együt­tes igen nagy akarással vetette ma­gát a küzdelembe, mindenáron sze­rették volna a két pontot otthon­tartani. A nagy hazai támadássoro­zat alatt a miskolci védők, meglepe- J'isre, igen idegesen kezdtek, kap­kodtak és csak a győri csatárok te­hetetlenségén és részben Károlyin múlott, hogy a mérkőzés elején nem sikerült gólt elérniük. Az első ne­gyedóra után „magúkhoz tértek” az MVSC játékosai és ettől kezdve szinte áttörhetetlen gátat jelentet­tek a hazai csatároknak. Amikor a miskolci csapat kapuja nem volt veszélyben, akkor az MVSC támadással is próbálkozott, de ko­moly gólhelyzetet nem tudtak te­remteni a győri kapu előtt. A győri kapus jól védte Dobó szabadrúgá­sát, majd a- hazaiak támadásai kö­vetkeztek, de ekkor már úgy játszott az MVSC megerősí­tett védelme, hogy a győri csa­tár-próbálkozások rendre meg­hiúsultak. Az első félidő vége felé újból több­ször veszélyben volt az MVSC ka­puja, de gólt nem tudtak szerezni a .győri csatárok. A második félidőben a szervezett védekezés mellett az MVSC labda­tartásra törekedett. Ez teljes mér­tékben sikerült is a miskolci zöld­fehéreknek. A miskolci játékosok le­higgadtak, futtatták a labdát és még támadásra is jutott erejükből. A miskolci támadásokat a hazai csapat védelme lesre játszással igye­kezett meghiúsítani. Ez a taktika több esetben eredményesnek bizo­nyult. mert a játékvezető az MVSC támadásokat rendre lefújta, — les címén. A 85. percben Tiba vezette fel t a labdát. Ügy tett, mintha a les­re futó Kékesihez játszana. A győri középhátvéd Kékesi felé t indult. Ekkor Tiba hosszan szöktette magát, majd a hálóba lőtte a labdát. A gólt a játék­vezető — nagyon helyesen — nem adta még, mert a lesen lévő Kékesi is szándékot mutatott a labda megszerzésére, — a lab­dára futott, — így az MVSC a győzelemtől esett el. Az utolsó percekben még egy szögletet ért el az MVSC, de a kö­zépre ívelt labdát a hazai védők csípték el és sikerült felszabadíta- niok. A mérkőzés általános képét nez- Ve, meg kell állapítanunk, hogy igen nagy volt a küzdelem. Az első fél­idő egyes időszakaiban fölényt har­coltak ki a hazaiak, a vendégcsa­pat csak ritkán próbálkozott tá­madással. Szünet után is a hazaiak kezdtek jobban, de 3 miskolci csa­pat nagyszerű védekezése, majd lab­datartása után nagyon idegesek let­tek a győriek és a mérkőzés végén már az MVSC-nek volt alkalma győzelem megszerzésére. A miskolci zöld-fehérek sorrendben harmadszor érnek el gólnélküli döntetlent. A há­rom mérkőzésből két alkalommal idegenből hoztak haza értékes egy- egy pontot. Ez mindenképpen dicsé­retes teljesítmény. A szakemberek véleménye szerint a csapat nem ját­szott olyan jól, mint a Ferencváros ellen. Ha az akkori játékot meg tud­ták volna ismételni, akkor most MVSC győzelemről számolhatnánk be. Károlyi az egész mérkőzésen ki­váló teljesítményt nyújtott. Szinte „meghipnotizálta” a győri csatáro­kat. akik képtelenek voltak bevenni a hálóját. Budai a mezőny legjobb­jának bizonyult, de Hargitai és Pé­ter egyformán kitűntek magabiztos, kiváló teljesítményükkel. A két fe­dezet, — Zoller és Kovács — jól töl­tötték be a réseket, egyszerűen nem tudtak rajtuk átmenni a győri csa­tárok. Nyíri az első pillanattól kezd­ve valósággal negyedik hátvédet ját­szott, igen jól töltötte be szerepkö­rét. A négy csatár közül Tiba dol­gozott a legtöbbet. Az egyik pilla­natban még a védelmet segítette, de a következő pillanatban már táma­dást vezetett. Igen nagy munkát végzett. A két összekötő, — Dobó és Csorba — jól tartották a labdát, já tékuk dicséretet érdemel. Kékesinek nem ment a játék. (—ó) Lelkesen és jól játszott a bányászcsapat Borsodi Bányász—ózdi Kohász 9:1 (1:0) Igen nagy érdeklődés, — 7 000 né- I aki a bal kapufa mellett a háló­I ba lőtt. 1:0 Borsodi Bányász javára. A gól után sok durvaság tarkította a küz­delmet. A 37. percben az egyik öáz- szecsapás után Veres, a vendégcsa­lcre a következő összeállításban lép­tek pályára a csapatok: Borsodi Bányász: Veres — Négye- si, Benkő, Csetfálvi, ■— Szepesi, Ga­rami, — Baranyi, Vécsei, Béncs, Kő­halmi, Újházi. Edző: Mező Jenő. Ózd: Szántó — Gyárfás, Hóth, Hajner, — Bórbás I., Derenkó — Siska, Ferdinánd, Zalai, Kismarton, Szkladan. Edző: Nagy András. Közel 1 000 szurkoló kísérte el Sa- jósz.enpéterről a Borsodi Bányászt az ózdi találkozóra. A megyei NB Il-es rangadó első félidejében mind­két csapat igyekezett formás táma­dásokkal megközelíteni ellenfele ka­puját. Több meleg helyzet adódott mindkét kapu előtt, gól. azonban csak. a 21. percben esett. Baranyi a jobboldalon kicselezte előbb Hajnert, majd a ráfutó Róth-ot, Vécseihez továbbított, Jó védők — gyenge csatárok, Budapesti Vasas—Diósgyőr T:0 (1:0) 18 ezer né2ö. Vezette: Diósgyőr, Kallós. Diósgyőr: Tóth — Werner, Szi­geti, Jakobi — Török, Paulás, •—* Iván, Kovács, Kiss, Solymosi, Sza­mosi. Edző: Kiss Gábor. A tartalékosán felálló Budapesti Vasas kezdte a mérkőzést, s mind­jár4 támadólag lépett fel. A diósgyő­ri védők azonban Szigeti révén tisz­táztak s az ellentámadás során Iván hibázott. A 9. percben ismét a Diós­győr támadott, Koi'ács a jobbszélen elhúzott, beadását azonban Iván a? 5-ös sarkáról mellé fejelte. Egy perccel később ismét a jobbszélső hibázott kecsegtető helyzetben. A LABDARUGÓ NB I ÁLLÁSA 1. Vasas 16 7 8 1 17: 7 22 2. MTK 16 9 4 3 31:15 22 3. Csepel 16 8 4 4 38:17 20 4. Tatabánya 16 8 3 5 25:20 19 5. Bp. Honvéd 16 6 6 4 22:15 18 6. Ferencváros 16 7 4 5 24:24 18 7. U. Dózsa 16 6 5 5 30:23 17 8. Salgótarján 16 6 5 5 23:25 17 9. Szombathely 16 6 5 5 19:22 17 10. BVSC 16 5 3 8 20:28 13 11. Diósgyőr 16 3 6 7 15:21 12 12. Dorog 16 2 7 7 15:26 11 13. Miskolc 16 2 6 8 10:33 10 14. Győr 16 1 6 9 8:21 8 Az NB II. Keleti csoport állása Mezőnyjáték után a 17. percben Bundzsák szabadrúgását Tóth a jobb alsó sarokból kiütötte, majd ugyan­ebben a percben Kékesi Török ke­zére rúgta a labdát, s a játékvezető — bár vitatható volt az eset. — a 16-jos vonaláról szabadrúgást ítélt Diósgyőr ellen. Á megítélt szabadrúgást Bund­zsák a rosszul helyezkedő sorfal mellett a bal alsó sarokba_ lőtte. 1:0 a Vasas javára. (A labda Tóth lábát is érintette.) A félidő hátralévő perceiben nagy- iramú mezőnyjáték alakult ki, mind­két csapat védelme jól hárított, a csatárok viszont tervszerütlenül, OOP Ml ' ........... \ B UI. Északkeleti csoport Ormosbánya—Pereces 2:2 (2:0) Perecesen az első félidőben az Or- masbánya többet támadott, de a má­sodik félidőben a Pereces be tudta hozni kétgólos hátrányát. Góllövő: Kovács III., Farkas, illetve Schmidt, Futó. Jók: Krizs, Váradi, Kóródi, il­letve Zvára, Schmidt, Fülöp. _______________— Kiss — D i. Bányász—Szolnoki MTE 1:1 (1:0) A mérkőzés úgy indult, hogy a diósgyőri csapatnak sikerül megsze­rezni a győzelmet. Az első félóra után a diósgyőriek visszaestek, de jól védekezve sikerült az egy pontot megszerezniük. RB III. Északi csoport Mezőkövesd—Egercsehi 1:1 (1:0) Mintegy 2000 néző előtt, igen jól kezdett a hazai csapat. Az első fél­időben sokat támadtak és Lánczos góljával vezetésre tettek szert. An tál I. sérülése után kiegyenlítődött a játék és a vendégcsapat Román ré­vén kiegyenlített. Jók: Sereg, Antal II. és Láncos. ■ ■ .......o »— ■ K őbányai Lombik—Putnoki Bányász 3:0 (0:0) Két ellentétes félidőt hozott a mérkőzés. Az elsőben a putnokiak igen jól játszottak, de csatáraik a legjobb gólszerzési lehetőséget is ki­hagyták. Szünet után a hazaiak biz­tosan szerezték meg a győzelmet. ------------o—--------­N agybátonyi Bányász—Kazinc­barcikai MTK 3:1 (1:0) A Nagybátonyban lejátszott mér­kőzésen végig a hazai csapat irányí­totta a játékot és biztosan győzte le a fáradtan mozgó Kazincbarcikát. Megyei labdarúgó I. osztály A megyei bajnokság vasárnapi fordulójában a legnagyobb érdeklő­dés a Felsőzsolcán lejátszott Ede- lény—Feisőzsolca rangadó mérkőzés iránt nyilvánult meg. Dr. Borossy játékvezető irányítása mellett végig jóiramú, kemény, de sportszerű küz­delmet vívott a két csapat. Az edelényiek tervszerűbben tá­madtak és az első félidőben László révén sikerült megszerez- niölc a vezetést. A hazai együttesnek is voltak gól­helyzeteik, de ezeket a helyzeteket a csatárok rendre elügyetlenked ték. így a mérkőzést teljesen megérde­melten az edelényi csapat 1:0 arány­ban megnyerte. A győztes csapat­ból Suszter volt a mezőny legjobbja, rajta kívül Antal, László és Virosz- tek játszott nagyon jól. A hazaiak­nál Bóta I., Kardinál, Ferenczi, Bó- ta II. voltak a csapat legjobbjai. A többi mérkőzéseken meglepetés is akadt. Ide számít elsősorban somsályi csapat szikszói veresége és nem kis meglepetés volt Szerencsen a helyi rangadó eredménye, ahol MÁV legyőzte a Kinizsi csapatát. Részletes eredmények: Szuhavölgy— Mezőcsát 2:0. Szerencsi MÁV—Sze­rencsi Kinizsi 1:0, Szikszó—Somsályi Bányász 2:1, Rudabánya—Sárospa­tak 4:0, S. MÁV AC—Borsodnadasd 6:0, Bánszállás—M. Előre 3:2, Ede- lény—Feisőzsolca 1:0, Farkaslyuk— Miskolci Erdész 2:0. engén játszottak. A 45. percben Kiss előtt nyílt gólszerzési alkalom, középcsatár azonban az előre ve­tődő Kovalikba lőtte a labdát. A második félidő első említésre- méltó eseménye a kiváló formában lévő diósgyőri középhátvéd elhamar­kodott hazaadása volt, amit azon­ban a kifutó Tóth tisztázott. Ellen- támadás során Solymosit szerelte Bundzsák. A diósgyőri csatársor meddő játékára jellemző, hogy a második félidő első kapuralövése a 67. percben esett, amikor is az előre törő balfedezet, Paulás labdája szállt el a balkapufa mellett. Az utolsó percekben érdekessé, válto­zatossá vált a játék, mindkét csapat csatárai többet produkáltak, mint az előző időkben, azonban gólszerzés­re nem futotta erejükből. Változatos játékot hozott a két Vasas csapat találkozója. Láthatólag a diósgyőriek már az első percektől kezdve Solymosit védőfeladattal bíz- í ták meg, és Kovács is hátrahúzódvn j játszott. Az elől maradt három csa­tár pedig érthetetlen módon, szinte egymást zavarva középre húzódott, s így a kiváló erőkből álló Vasas hát­védeknek nem jelentett különö­sebb gondot a gyenge, tervsze­rűtlen, elgondolás nélküli diós­győri támadások visszaverése. Hasonló véleménnyel lehet jellemez­ni a budapesti csapat támadósorá­nak meddő játékát. A DVTK-ban Tóth ezúttal is hi­bátlanul védett. A hátvédhármas s egyben a mezőny legjobbja a kitűnő formában lévő Szigeti volt Erejéből a gyengébb teljesítményt nyújtó két szélsőhátvéd támogatására is futot­ta. A fedezetsorban Török szintén kiválóan játszott. E két diósgyőri já­tékos határozottsága nélkül a hazai csapat nagyobb arányú vereséget is szenvedhetett volna. A csatársornak ez az összetétele, illetve játéka kri­tikán aluli. Szinte egyetlen embert sem lehet kiemelni a csapatnak eb­ből a részéből. Sajnálattal kell meg­állapítani, hogy a fiatalítás során számba vett Solymosi és Kovács is nagyon gyenge teljesítményt nyúj tott, Paulovits Ágoston pat kapusa a fején megsérült, levit­ték a pályáról és szünetig Csetfálvi állt a kapuba. Az Ózd támadott, de a 10 főre csökkent Borsodi Bányása jól védekezett. Szünet után Veres bekötött fejjel visszatért a pályára. A Borsodi Bá­nyász átvette a játék irányítását és gyors adogatásokkal közelítette meg| a., ózdi csapat kapuját. Egy ilyen gyors támadás során már a 47. perc­ben gólt ért el a vendégcsapat, ami­kor Bencs ügyesen kiugrott a védők között és 8 méterről laposan a hálóba lőtt. 2:0 a Borsodi Bányász javára. A hazai csapat nem adta fel a küzdelmet, heves támadásokat veze­tett. Az 50. percben szabadrúgáshoz jutottak az ózdiak, és Gyárfás 18 méteres szabadrúgá­sát Veres csak kiütni tudta és a befutó Siska három lépésről a hálóba vágta a labdát. 2:1. A mérkőzés hátralévő részében főleg mezőnyjáték folyt, bár mind­két csatársor előtt adódott egy nagy gólhelyzet, de Vécsei, majd Siska kihagyta a biztosnak látszó gólszer­zési alkalmat. Nagyiramú, kemény mérkőzést ho­zott az NB Il-es megyei rangadó. A jpbb taktikát alkalmazó Bányász megérdemelte a ©’őzeimet. P győztes csaDatból Veres, Négye- si, Benkő, Kőhalmi 1 és Vécsei játé­ka dicsérhető, míg a vesztes csapat- Borbás, Hajner, Derenkó. Siska es Szkladán játszott az átlagosnál jobban. • Pósfai játékvezető határozatlanul, nagy hibaszázalékkal vezette a mér­kőzést. — P BAJTÁRSI TALÁLKOZÓ Kérem azokat a diósgyőri mun­kásba jtársakat, akik 1919-ben, mint partizánok fegyvert kaptak a Csa­bai kapuban lévő tűzoltószertárból és a sajóecsegi állomás után a te­mető előtt állást foglaltak, hogy megvédjék Miskolcot az imperialis­ta támadástól — címüket közöljék Csurkó Béla Miskolc, József Attila u. 16. szám. Kérem azokat a bajtár­sakat is, akikkel az 1/19. győri gya­logezredben szolgáltunk, szintén kö­zöljék címűket. 1. Szegedi EAC 2. Borsodi B. 18 17 14 9 2 5 2 42:10 3 29:17 30 23 NB III. ÉSZAKI CSOPORT 3. Debrecen 18 9 5 4 27:16 23 1. Gázmüvek 18 12 3 3 35:23 27 4. Szegedi VSE 18 8 4 6 25:25 20 2. Na ©'bátony 18 12 2 4 37:19 26 5. Bp. Előre 18 9 2 7 31:32 20 3. V. Dinamó 18 8 5 5 36:20 21 6. Jászberény 18 7 5 6 26:27 19 4. Egri SC 18 8 4 6 34:28 20 7. Kec&kemet 18 6 6 6 23:20 18 5. Kisterenye 18 7 5 6 23:22 19 8. E©-etértés 18 6 5 7 28:29 17 6. Ganzvagon 18 7 4 7 33:29 18 9. Mask. MTE 18 6 5 7 23:24 17 7. Bp. Petőfi 18 7 4 7 34:30 18 10. Óad 18 6 4 8 19:29 16 8. Baglv^salja 18 7 4 7 21:20 18 11. Bp. Spart, 18 4 7 7 27.32 15 9. Egeréíöhi 18 6 6 6 21:23 18 K. UTTE 18 5 5 8 18:23 15 10. Goldberger 18 ♦ 5 7 32:30 17 13. Saig. Kohász 18 5 5 8 18:32 15 11. Mezőkövesd 18 5 7 6 23:22 17 14. Szóin dk 18 5 3 10 24:24 13 12. Putnok 18 5 7 6 27:35 17 15. Pémü©'óröik 18 4 5 9 18:22 13 13. Petőfi bánya 18 6 3 9 21:35 15 10. Cegléd 17 5 2 10 17:33 12 14. TRANSVILL 18 6 2 10 33 ;42 14 Elmaradt mérkőzés Borsodi Bányász 15. K. Lombik 18 5 3 to 25:40 13 —Cegléd. 16. K.-barcika 18 3 4 11 20.37 10 Atlétika Az Ó2di Járási Társadalmi Atléti­kai Szövetség vasárnap Ózdon idényt nyitó mezei futóversenyt rendezett. A verseny kedvezőtlen időjárási kö­rülmények mellett zajlott le és an­nak ellenére, hogy a járások ver­senyzői közül csak Sajószentpéter indította futóit, mégis 60- futó állt rajthoz. Meglepetésre a diósgyőri, miskolci és a megye többi atlétái tá­volmaradásukkal „tűntek ki”. Véle­ményünk szerint az alapos felkészü­léshez feltétlenül szükséges a rend­szeres mezeizés. Az egyes verseny­számok győztesei a következők vol­tak: Úttörő leány (300 m): X. Csonka (Ózd) 59.2 mp. Úttörő fiú (500 m): l. Harangi (Csokvaomány) 1.34.4 p. Serdülő leány (400 m): !. Báthori (Ózd) t.17.2 p. Serdülő fiú (1000 m): 1. Farkas (Ózd) 3.20 p. Ifjúsági leány (600 m): t. Prigula (Ózd) 3.08 p. Ifjúsági férfi (1500 m): I. Kleczk- ner (Ózd) 4.38.1 p. Felnőtt férfi (3000 m): 1. Szarka (Ózd) 9.48.8 p. AsstalSteniflc Miskolci MTE—Szombathely 11:5 A Szombathelyen lejátszott NB. I-es mérkőzésen a miskolci lányok igen jól játszottak és biztosan győz ték le a lelkes ellenfelüket. Weiszné (4), Horváthné (3), ’Kormosné. Zeké­dé (2—2) ©’őzeimet szerzett. Birkózás Vasárnap bonyolították le az ipari tanulók területi serdülő és ifjú * birkózó bajnokságait a diósgyőri sta­dion tornatermében. A versenyen több mint 50 induló vett részt, akik mindvégig na©' küzdelmet vívtak a ©•őzelem megszerzéséért. A pont­versenyt a 100-as ITSK csapata nyerte 55 ponttal. Második a 10l-es ITSK csapata lett 50 ponttal, 3. 116-os ITSK 11 ponttal. Az egyes suin'-sodortok győztesei a következők: Ifjúságiak: Hullás (100 ITSK), Cso- kolya (100 ITSK), Oran (100 ITSK) Rácz (U6 ITSK), Miskolci (101 IT­SK). Tóth (100 ITSK), Hefler (100 ITSK), Nyíri (100 ITSK). Bodováczky (101 ITSK). Néző (101 ITSK). Serdülő: Halaczky (116 ITSK), Orosházi (101 ITSK), Osgyán (KM ITSK) Dienes (101 ITSK). Horváth (100 ITSK). Általános iskolások sportja ÁS2TAUTENIS Több héten keresztül folytak Mis­kolc város általános iskolásainak asztalitenisz csapatbajnokságai. Nagy küzdelem után a Palóczy utcai általá­nos iskola szerezte meg a bajnoksá­got. A csapat tagjai: Szilágyi, Bartha és Seres. A második helyen a Szabó Lajos utcai iskola végzett, míg har­madik a Szeles utcai általános iskola csapata lett. TORNA Huszonnyolc csapat részvételével a Ságvári utcai általános iskola tor­natermében rendezték meg a me­gyei általános iskolás tornászbajnok­ságokat. A csapat és egyéni verse­nyekben több mint 140 induló vett részt a megye különböző iskoláiból és nagyon szoros küzdelem után dőlt el mind az egyéni, mind a csa­patversenyben a bajnokság sorsa. Valamennyi iskola tornászcsapata jól készült fel a bajnokságra, mégis ki kell emelnünk a mezőkövesdi, ózdi és a sárospataki iskolák komoly felkészülését és igen jó eredményeit. Az eredmények a következők: Fiú 1. o. csapat: i. Mezőkövesdi III. sz. ált. iskola 213.2 p. 2. Putnoki ált. iskola 211.9 p. 3. Szerencsi ált iskola 209.6 p. Fiú I. o. egyéni: 1. Kalo (Mezőkö­vesd) 54.7, 2. Virágh Mezőkövesd) 53.6 p., 3. Dobos (Putnok) 53.6 p. Leány I. o. csapat: 1. Sárospataki Esze Tamás ált. iskola 218 p., 2. Ózdi Gyártelepi ált iskola 215.65 p., 3. Mezőkövesdi 1. sz. ált. iskola 212.80 pont Leány I. o. egyéni: 1. Saláta (Sá­rospatak) 55.4 p., 2. Pécsváradi (Sá­rospatak) 54.9 p., 3. Török (Ózd) 54.6 p. Fiú II. o. csapat: l. ózdi Bartók Béla ált iskola 146.4 p., 2. Mezőkö­vesdi 2. sz. ált iskola 142.6 p., 3. Me* zocsáti ált. iskola 147.5 p. Fiú 11. o. egyéni: 1. Nagymenői (Ózd) 32.7 p., 2. Ujszabó (Mezőcsát) 36.5 p., 3. Bodnár (Ózd) 36.5 p. Leány II. o. csapat: 1. Mezőköves­di 4. sz. ált iskola 142.40 p., 2. Som­sályi ált. iskola 140 p., 3. Mezőcsát! ált iskola 139.5 p. Leány II. o. egyéni: \. Kardos (Má- di ált isk.) 36.45 p., 2. Gulyás (Som- sály) 35.95 p., 3. Kiss (Mezőkövesd) 35.85 p. A verseny kifogástalan megrende­zéséért dicséretet érdemelnek azok a testnevelő tanárok, akik nagyon jó munkát végeztek a verseny zök­kenőmentes lebonyolításánál.