Észak-Magyarország, 1959. március (15. évfolyam, 51-75. szám)

1959-03-10 / 58. szám

KeffjJ, 1959. március 10. ESZARMAGTARORSZAü m IRKtTlRG VffRORSZfíG A Honvéd többe!, a Diósgyőr veszélyesebben támadott Diósgyőr—Bp. Honvéd 1:1 (1:0) Budapest, 6000 néző. Vezette: Sgaffián. Ezt bizony kevesen gondolták. Kü­lönösen* ha figyelembe vesszük a DVTK Dorog ellen nyújtott gyenge teljesítményét. A megváltoztatott esítfársor már megnyugtatóbban mozgott, ebben azonban része van annak is, hogy a Honvéd védők a mérkőzés első perceiben fölényes­kedve játszottak. Az első félidőben, amíg Bozsik bírta erővel, a hazai együttes nem­csak szebben, de jobban is játszott. A diósgyőri védők viszont a kiváló formában lévő Szigetivel az élen, szinte, minden támadást visszavertek. A Honvéd csatároknak Gilicz révén, mindössze egyszer sikerült áttörni a diósgyőri védelmet. Ez a támadás majdnem gpllal végződött. A diósgyőri csatárok ritkán, de veszélyesen támadtak. A gólt a 30. percben érték el, amikor Török ve­zette fel a labdát, bárom Honvéd já^ tékost kicselezett, s 22 méterre a ka­putól, Bozsik felvágta. A megítélt szabadrúgást Szigeti nagy erővel lőt­te kapura, a labda Kiss melléről ki­pattant a fedezetlenül álló Iván elé, s a jobbszélső mintegy 4 méterről az üres kapuba lőtt. A félidő utolsó perceiben Pál ösz- szecsapott Kazinczival, a Honvéd játékos utána rúgott, a játékvezető, nagy meglepetésre, mindkettőjüket kiállította. A második félidőben rákapcsolt a Honvéd. Ekkor azonban Solymosi is mélyen hátrahúzódva, inkább véde­kező, mint támadó feladatot látott el. A taktika jól bevált, mert sikerült a támadásokat visszaverni. Az egyenlítő gól egy váratlan támadás során született. Machos a 16-os sar­káról váratlanul a bal felső sarokba lőtt. 1:1. (Tóth kissé késve vetődött.) A 79. percben a magáról megfeled­kezett Bányai is a kiállítás sorsára jutott. Nagy iramú, kemény, sőt időnként durva mérkőzést hozott a két csapat' találkozója. A keménykedést a Hon­véd játékosok kezdték és utána ők voltak azok, akik egy-egy szabályos összecsapás után a földön maradva, a sérült látszatát keltették. Á DV­TK taktikája — Pál Bozsikot, míg Solymosi Machost őrizte — ezúttal bevált. A mezőnyben szépen adoga­tó hazaiak támadása rendre elakadt a diósgyőri 16-os előtt. Az eredmény igazságosnak mondható. A Diósgyőri Vasasban a védelem oszlopának Szigeti bizonyult. Nagy területen, biztosan játszott. A két fedezet jól „megszűrje” a támadáso kát, Paulás védekezett. Török pedig a csatároknak is segített. A gól előt­ti akciója külön dicséretet érdemel A csatársorban Iván, Szamosi és Pál iá téka emelhető ki. A Budapesti Honvédban Bozsik, Dudás és Gilicz nyújtott átlagosnál jobb teljesítményt. Szaffián játékvezető több súlyos hibát vétett. — pa — Nem meglepetés az MVSC döntetlenje MVSC- Ferencváros 0:0 WSC, 18 000 néző. Vezette: Gere. Vasárnap egy másik „élcsapatnak” kellett megelégednie az egy ponttal. A fővárosi csapat mérkőzés utáni hangulatára a legjellemzőbb volt az Öltözőben hangulat, ahol a Ferenc­város* edzője elismeréssel nyilatko­zóit a miskolci csapat játékáról és megállapította, hogy a helyzetek alapján egyáltalán nem lett volna meglepetés az MVSC győzelme. Sok néző meglepetésről beszélt. Mi volta mérkőzésen a meglepetés? Az ered­mény? A mutatott játék alapján nem. Meglepetés volt a miskolci szurkolók számára a hazai csapat erőtől duzzadó játéka, jó ei'őnléte, jó taktikája, a helyzetek kidolgozása. Egyetlen árnyoldalként említhetjük azt, hogy a csatárok a kitűnő hely­zeteket nem használták ki. Ha sike­rül a helyzetek közül csak egyet ki­használni, akkor az a miskolci zöld­fehéreknek két bajnoki pontot jelen­tett volna. Az első félidőben az MVSC volt a jobban játszó csapat. A védelem ki­fogástalanul működött, a két fedezet jól segítette a védelmet és a csatár­sor tagjai is — betartva az utasítá­sokat — komoly gólhelyzeteket te­remtettek. Szünet után a Ferencvá­ros támadott többet, de igazi gólhely­zetet alig tudtak összehozni a hazai csapat kapuja előtt és fölényük tel­jesen meddő volt. Ebben a játékrész­ben is a kevesebbet támadó hazai csatárok előtt adódott több gólhely­zet. Az MVSC 12, míg a Ferencváros 9 lövést küldött ellenfele kapujára. Már a 2. percben Kékesi nagy hely­zete gólt érdemelt volna, de az utol­só pillanatban szedte le Horváth lábáról a labdát. Dobó kapufát lőtt, majd még az első félidőben a ven­dégcsapat egyik veszélyes lövését Péter fejelte ki a gólvonalról. A má­sodik félidőben is volt két nagy gól­helyzete az MVSC-nek. Tetszett a szurkolók lelkes biztatá­sa, a játékosok nagy lelkesedése. Nem tetszett Gere játékvezető, aki, különösen a második félidőben, igen sokszor ítélkezett fordítva. Károlyin — bár az ellenfél csatá­rai nem tették gyakran próbára ké­pességeit — látszik, hogy tartja S formáját. A hátvédhármas tagjai egymást múlták felül. Budai váloga­tott formában küzdött, de Hargitai és Péter is kifogástalanul semlegesí­tette szélsőjét. Mindenkor időben akadályozták meg az ellenfél szélsői­nek próbálkozásait és mindhármuk nagy erénye volt, hogy a labdákat mindig emberhez adták. A két fede­zet inkább védőfeladatot töltött be Kovács jobban játszott, mint Zoller Kovácsnak még arra is volt ereje, hogy felvigye a labdát és támadásra lendítse a csatárokat. Zoller kiváló­an szerelt, de egy-két átadása pon­tatlan volt. A csatársorban Dobó vá­rakozáson felüli teljesítményt nyúj­tott. Régen láttuk ilyen jól játszani. A lövésekkel azonban nem volt sze­rencséje. Nyíri — aki balösszekötő­ként kezdte — végig a védelem mun­káját segítette. Jól bírta a 90 percet és szinte hiba nélkül játszott. Gyet- vai minden labdát jól játszott meg, egyszer a jobb, máskor a bal oldalon vezette a támadásokat, felváltva Ké­kesivel. Kékesi teljesítménye is jó­nak mondható, kár, bogy a helyzete két elügyetlenkedte. A csatársorban Csorba is igen jól harcolt. A megka­pott labdákat rendszerint jó helyre adta, több helyzetet teremtett és ha­talmas lövése gólt érdemelt volna Gere játékvezető az első félidőben alig csinált hibát. Szünet után azon­ban több téves ítélete akadt és ezek­kel rendszerint a hazai csapatot súj tóttá. Partjelzői sem remekeltek. Té­ves beintéseikkel magát a játékveze tőt* is többször zavarba hozták. (elpé) Lelkesen és jól játszott az Ózdi Kohász Ózdi kohász SE— Jászberényi Vasas 4:0 (2:0) ózd, 4500 néző. Vezette: Marko- vics. Az ózdi csapat: Szántó — Gyárfás, Róth, Hajner — Borbás I., Derenkó Siska, Ferdinánd, Zalai, Kismar­ton, Szkladán összeállításban kezdte a játékot és már íz első percben nagyszerű összjáték utáni Szkladán lövését a vendégcsapat kapusa csak kiütni tudta és a közelben álló. Sis­ka a hájóba lőtte a labdát. 1:0. To­vábbra sem engedte ki a hazai csa­pat kezéből a kezdeményezést, for­más támadásokat vezetett és Kismar­ton, majd Siska lövése adott mun­kát az ellenfél kapusának. A jászberényi csapat is vezetett tá­madásokat, de ezek rendre megakad­tak a jól működő ózdi védelmen, vagy Szántó hárított jó érzékkel. A 34. percben Ferdinánd—Kismarton a labda útja, aki 22 méterről a bal fel­ső sarokba bombázott. 2:0. A második félidőben sem csökkent az iram és már a 46. percben újabb gól terhelte az ellenfél hálóját. Szkladán egyéni akció után lőtt a há­lóba. 3:0. A vendégeket láthatóan letörte a harmadik hazai gól, csak néha próbálkoztak ellentámadások­kal. A 72. percben formás hazai tár madás befejezéseképpen Zalai lőtte az ózdi csapat negyedik gólját. 4:0 után is fölényben maradt az ózdi csapat, de újabb eredmény már nem született. Ezen a mérkőzésen a hazai csapat szinte végig fölényben játszott és lel­kesedése mellett már szép játékot is láttunk a kohásztól. A csapat, tagjai az átlagosnál jobb teljesítményt nyújtottak, mégis ki kell emelnünk elsősorban Hajner játékát, aki a me­zőny legjobbja volt. Borbás I., Siska, Zalai és Kismarton szintén kifogás­talanul játszottak. Ivánszky Árpád Xizenegyessei győzött a «Szeged Szegedi EAC— Miskolci MTE 1:0 (1:0) I\B. III. Északi csoport Mezőkövesdi SZMTK—Ganz Vagon 1:1 (1:1) A mezőkövesdi csapat végig hatal­mas lelkesedéssel játszott és feltét­lenül megérdemelten szerezte meg az egyik pontot Budapesten, jóké­pességű ellenfelével szemben. Putnoki Bányász—Gázművek 1:1 (1:1) A listavezető Gázművek csapata győzelmi reményekkel utazott Put- nokra, de a lelkesen játszó hazai csapat meghiúsította reményeiket. Inkább a Putnoki Bányász volt fö­lényben és győzelmet érdemelt vol­na a vasárnapi mérkőzésen. A put­noki csapat gólját Taliga szerezte, rajta kívül Szurdoki, Sáfrány és Grozdics játszott a legjobban. Kazincbarcikai MTK—Kistcrcnyei Bányász 3:0 (1:0)' Régen látott, nagyszerű játékkal rukkolt ki a hazai csapat és biztos győzelmet aratott az időnként kemé­nyen játszó Kisterenye ellen. A ha­zai csapatból Baloghot és Szalánczit, míg az ellenfél csapatából Molnárt kiállították. NB. III. Északkeleti csoport Diósgyőri Bányász—Debreceni Honvéd 3:0 (1:0) Diósgyőrött, 1000 néző előtt végig kiegyensúlyozott volt a játék. A ha­zai csapat háromgólos győzelmét an­nak köszönheti, hogy csatárai a helyzeteket jól kihasználták. GóllÖ- vők*: Stadinger (2) és Szabó. Ormosbányai Bányász—Szolnoki MTE 0:0 Kemény, de sportszerű játék volt ezen a mérkőzésen. Mindkét csapat szervezetten védekezett, így a csatá­rok előtt adódott gólhelyzetek rendre kimaradtak. A hazai csapatból Krizs, Kóródi, Farkas és Slampák játszott jól. Perecesi Bányász—Nyíregyházi SZSE 0:0 Perecesen 600 néző előtt játszották le ezt a bajnoki mérkőzést., Hiába támadott többet a hazai csatársor, gólképtelenségük miatt meg kellett éléged jenek a döntetlennel. Asztaliteni Budapesti EAC—MMTE 10:6 NB I-es női mérkőzés, vezette: Za- varkó és Prókai. A tartalékosán kiálló miskolci csa­pat nagy küzdelem után vesztett az egységesebb egyetemisták ellen. A miskolci győzelmeket Weiszné (3), Horváthné (2), Zekéné (P szerezték. S Z Vasárnap reggeltől játszották le a népkerti sportcsarnokban az őszi-téli Iszpartakiád asztalitenisz döntő mér­kőzéseit. A döntőkre a vártnál kisebb mezőny jött össze, ennek ellenére igen szép, nívós mérkőzéseket láthat­ták a nézők. Kiemelkedő eredményt értek el a csobaji fiatalok, akik mind­o r n a Szirmabesenyőn rendezték meg a miskolci járás általános iskolásainak tornászversenyé,t, I. és II. osztályú szántén. A verseny végeredménye a következő: Fiúk I. osztály: Csapatverseny 1. Hemádnémeti, 2. Szirmabesenyő. Egyéniben: 1. Hegedűs Árpád (Her- nádnémeti), 2. Zákány Ferenc (Her- nádnémet), 3. Csontos Géza (Her- nádnémeti). A II. osztályú csapatver­senyt Alsózsolca általános iskolájá­nak csapata nyerte. Leányok: I. o. csapatverseny: 1. Szirmabesenyő, 2. Hernádnémeti, 3. Sajószentpéter II. sz. iskola első csapat, 4. Sajőszentpé- ter általános iskola második csapat. *. Önöd. Egyénileg: 1. Pásztor Éva (Szirma­besenyő), 2. Szakos Paula (Szárma- besenyő), 3. Csiba Éva (Sajószentpé- ter). II. o. csapatverseny: 1. Sajólád. 2 Alsózsolca. SPORTHÍREK Az MVSC szerdán délután klub­napot tart a sportpályán lévő klub- helyiségben. Az MMTE—DVSC mérkőzést szombaton-délután 3 órakor játsszál A jegyek elővételben a Széchenyi u. 32. alatti önkiválasztó méteráru boltban válthatók. három verseny számban első helyen végeztek. Részletes eredmények következők: Férfi egyéni: 1. Gönde (Csobaj), 2. Popovics (Gönc), 3. Nagy I. (Nemes- bikk), 4. Eke (Sáta). Férfi páros: 1. Gönde—Varga (Cso­baj), 2. Nagy I.—Orbán (Nemes- bikk), 3. Bartha — Eke (Sáta), 4 Kasza — Szalmás (Sáta). Férficsapat: 1. Csobaj, 2. Taktasza- da, 3. Nemesbikk, 4. Sáta. Az egyéni első és második helye­zettje, a páros és csapatverseny első helyezettjei jogosultak az országos döntőkön való részvételre. A miskolci Építő Vállalat barátsá­gos mérkőzésen látta vendégül a Fő- kapitányság asztalitenisz csapatát. A versenyt, hatalmas küzdelem után. az Építő csapata nyerte 13:9 arány­ban. (Tudósítónktól.) * Szeged, 7000 néző. Vezette: Bács- ván. Az MMTE összeállítása: Dargai — Horváth, Schiffman, Farkas — Pál, Szabó — Dobos, Kiss, Takács, Deák, Pasztrovics. Edző: Csorba Károly. Már az első percben eldőlt a mér­kőzés sorsa. Kezdésből a jobbszélső­höz került a labda. Farkas szerelt, mindketten elestek, a játékvezető 11-est ítélt. A büntetőt Rábai értéke­sítette. 1:0. A gólra a Munkás heves támadásokkal válaszolt. A 6. perc­ben Takácsot a kaputól 5 méterre, a lövés pillanatában felvágták, a já­tékvezető továbbot intett. (Legalább olyan jogos 11-es volt, mint a Far­kasé, még a parti el ző megállapítása szerint is.) A továbbiakban kiegyen­súlyozott volt a játék, hol az egyik, hol a másik kapu került veszélybe. A 25. percben egy hosszan előreívelt labdát Mészáros kiejtett. Pasztrovics a nagy lendülettől túlfutott rajta. (Góltigérő helyzet volt.) A félidő to­vábbi részében az erős széltől támo­gatott szegedi csapat nagy igyekezet­te] próbálkozott az eredményt növel­ni, de a Munkás védelme, Siffman- nal az élén, minden támadást hárí­tott. Szünejrután * Szeged kezdett job­ban, mezőnyfölényt harcolt ki, de a miskolci védelem könnyedén verte vissza a megújuló támadásokat. El­lentámadás során egy szöglet alkal mával Takács remekül eltalált feje :i sét Mészáros csak nagy szerencsé­vel, a gólvonalon tudta megszerez­ni. Majd Dobos került jó helyzetbe, de a szegedi védők tisztáztak. A fo­lyamatos miskolci támadások mutat­ták a Munkás fölényét, de ezek be­fejezését a sorozatos, kirívó játékve­zetői tévedések meghiúsították. Előbb Pasztrovicsot, majd Horváthot, vé­gül Pált a játékvezető reklamálásért és feleselésért kiállította. Az utol­só negyedórában még nyolc ember­rel is a Munkás támadott, Szeged vé­dekezésre állt be és sikerült az ered­ményt megtartania. A mérkőzés sportszerű keretek kö­zött folyt le. durvaságok nem vol­tak. Meg kell jegyeznünk, hogy ke­vés ilyen mérkőzést láttunk, melyen ennyire »állt« pontszerzés a Munkás­nak. Sajnos, a játékosok ' fegj'elme- zetlensége következtében otthagy­ták mind a két pontot Szegeden, pe­dig egy pontot megérdemelt volna a Munkás, a döntetlen feltétlen igíssá- gosabb lett volna. Végre meg k-/le­ne tanulni: bármit ítél a játékvezető, szó nélkül kell tudomásul venni. Vi­szont az illetékeseknek mindenkor a legjobb formában lévő játékvezető­ket kellene küldeni az NB Il-es mér­kőzésekre is. A csapatból elsősorban Dargai és Schiffman érdemel dicséretet. Rajtuk kívül Dobos igyekezete még említés­re méltó. (sn) A labdarugó NB I. állása 1. MTK 15 9 3 3 30:14 21 1. 2. Szeg. EAC Debrecen 17 17 13 9 2 4 2. Vasas 15 6 8 1 16: 7 20 3. Borsodi B. 16 8 5 3. Csepel 15 8 3 4 37:16 19 4. Jászberény 17 7 4 4. Tatabánya 15 8 2 5 24:19 18 5. 6. Szeg. VSE Bp. Előre 17 17 7 8 4 2 5. Bp. Honvéd 15 6 D 4 21:14 17 7. Kecskemét 17 6 5 6. Ferencváros 15 7 3 5 24:24 17 8. Egyetértés 17 6 4 7. Szómba tnely 15 6 5 4 19:21 17 9. MMTE 17 6 4 8. 15 6 4 5 29:22 16 10. Ózd 17 6 4 9. Salgótarján 15 5 5 5 22:25 15 11. 12. Bp. Spart. UTTE 17 17 4 5 7 5 10. Diósgyőr 15 3 6 6 15:20 12 13. Pénzügyőr. 17 4 5 11. BVSC 15 5 2 8 19:27 12 14. Salg. Koh. 17 4 5 12. Dorog 15 2 6 7 15:28 10 15. 16. Szolnok Cegléd 17 16 5 5 2 2 13. Miskolc 15 2 5 8 10:33 9 A Ceglédi VSE-Borsodi E 14. Győr 15 1 5 9 8:21 7 közés későbbi időpontban ke 1 ra. Az NB II. Keleti csoport állása 2 41:10 28- 4 26:15 22 3 27:16 21 6 25:26 18 6 24:25 18 7 26:29 18 6 22:19 17 7 25:26 16 7 22:23 16 7 18:27 16 6 24:27 15 7 18:22 15 8 18:21 13 8 17:32 13 10 21:21 12 9 17:32 12 A hét könyvujdonságai A Kossufh Kiadó közreadta dr. Münnich Ferenc: »Az októberi for­radalom és a Magyar Vöröshadse. reg« című tanulmányát és Marosán György beszéd- és cikkgyűjtemé­nyét. »A párt harca a tömegekért« címmel. »A Magyar Tanácsköztár­saság plakátjai« címmel gyűjtemé­nyes album jelent meg az 1919-es plakátok színes reprodukcióiból. A Magvető-mél jelent meg Nadass Jó­zsef verseskötete, a »Márciusi szél« melynek egyik ciklusa a Magyar Tanácsköztársaságra emlékezik. Ger­gely Márta: »A mi lányunk« című ifjúsági regénye is ebbe az időszak­ba vezet vissza egy kislány életén A megyei I. osztály eredményei Vasárnap, a második tavaszi for­duló során a Somsály—Rudabánya mérkőzés emelkedett ki. Hatalmas küzdelemben a somsályi csapatnak 2:1 arányban sikerült megnyernie a mérkőzést. A fordulók során meg­lepetés is akadt Ezt Sátoraljaújhely szolgáltatta azzal, hogy 4:2 arányban vereséget szenvedtek Sárospatakon. Farkaslyukon nagy érdeklődés előz­te meg a Felsőzsolca elleni találko­zót. Ez a mérkőzés a 80. percben tél­beszakadt. Tasnádi játékvezető — az ellenőri jelentés alapján — teljesen jogos 11-est ítélt Farkaslyuk ellen, de a büntetőrúgást már nem tudták végrehajtani, mert a nézők berohan­tak a pályára és az egyik farkaslyu- ki néző (Demes István) a játékveze­tőt tettleg bántalmazta, így a mérkő­zést félbe kellett szakítania. A me­gyei I. o. további eredményei: Ede- lény—Mezőcsát 3:0. Szuhavöley—Sze­rencsi Kinizsi 4:2. Szerencsi MÁV— Szikszó 1:9. Borsodnádasd—M. Előre 2:0, Bánszállás—M. Erdész 1:0. keresztül. Sándor József »Ez volt a hajnal« című ifjúsági regénye ugyan­csak 1919 hősi korszakából meríti tárgyát. »Az istenthitröl« címmel a vallá­sos hiedelmekkel foglalkozó tanul­mány .jelent meg Pavjolkin tollából. Üj kiadásban látott napvilágot »A 2. magyar hadsereg megsemmisülése a Donnál«, című nagysikerű doku­mentumkötet. Nagy Lajos Művei so­rozatban jelent meg az »író. könyv, olvasó« című cikk- és tanulmány- gyűjtemény, kőt kötetben. Űj verses­kötet Takács Imre »Kpangyal« című gyűjteménye. Thomas Mann két műve került a héten a könyvesbol­tokba: a »József és testvérei«, című hatalmas tetralógiája és Gregorius pápáról szóló »A kiválasztott« című regénye. Jean Jaques Rousseau éle­téről szól Lion Feuchtwanger regé­nye, a »Balgák bölcsessége«. Portu­gál meséket gyűjt egybe a »Fehér- virág« című kötet. A Modern Könyv­tár újdonsága Sartre »Egy Vezér gyermekkora« című regénye. Az asz- szonyok mai problémáival foglalko­zik Bars Sári »A második műszak« című könyve,