Észak-Magyarország, 1954. október (11. évfolyam, 232-258. szám)

1954-10-20 / 248. szám

4 ..uvM.it» i AH* *UaZat» Szerda, 1954. október 20. A borsod megyei párt- és DISZ«nsgy*1kHTa ülése (Folytatás a 3. oldalról.) nehézségeket, amelyek nemzetgazdasá- gunkat terhelik. Ehhez az kell, hogy mindannyian, különösen mi kommn­A kommunisták adott Minden egyes kommunistán múlik, hogy necsak teljesítsük azt, amit pár­tunk maga elé tűzött ebben a megyé­ben, hanem a lehetőséghez képest túl­teljesítsük. Ahogy a múltban, úgy a jövőben is megmutatja Borsod-Abauj- Zemplén megye dolgozó népe, hogy nincsen olyan feladat, amelyet egy szívvel-lelkesedéssel meg ne oldana. — Nem lehet többet fogyasztani, ha kevesebbet termelünk. Nem lehet ol­csóbban élni, ha drágán termelünk — mondotta Nógrádi elvtárs. — Nem lehet jobb közszükségleti cikket vásá­rolni, ha minőségben rosszabbat ter­melünk, — ez vonatkozik mindannyi- nnkra, a megyei pártbizottságra, az üzemekre, a gyárigazgatókra, a szak- szervezeti funkcionáriusokra, a párt- emberekre, valamennyi dolgozóra és dolgozó parasztra, állami gazdaságok­ra é« gépállomásokra. Ezt különösen alá akarom húzni, mert tudom, hogy itt vannak a gépállomások vezetői s vegyék tudomásul, szívleljék meg azo­kat a bíráló szavakat, amelyek itt el­hangzottak. A szavak tettekké kell, hogy váljanak. A mi pártunk, a ma gyár kommunisták pártja, megalaku­nisták érezzük, hogy rajtunk múlik elsősorban a siker, továbbá azon, ho­gyan tndjuk vezetni az egész magyar népet ezeknek a nagy céloknak aa elérésére. »sava sálion tettekké lásától kezdve a tettek pártja volt. Nem kell, hogy mondjam az elvtár­saknak, — ma is a tettek pártja, a kommunizmus végső győzelméig « mindig a tettek pártja marad. Befejezésül csak annyit: történelmi jelentőségű ez a pártaktíva ennek a megyének az életében, mint ahogy mi történelmi jelentőségűnek tekintjük Központi Vezetőségünk ülését, határo. zatait. Közeledik felszabadulásunk 10. évfordulója. Nemsokára itt vannak a történelmi novemberi napok, amikor a Vörös Hadsereg felszabadította Bor sód megyét. Kapcsolják össze az elv­társak ezeket a történelmi jelentő­ségű időket, amelyeket most ünnepe­lünk, feladatokkal és fogadják meg. hogy hazánk felszabadulásának tizedik esztendejében minden párt - és kormány- határozatot tántorítha'tatlanul megfo­gunk valósítani. Garancia erre a mi pártunk, garancia erre a kommunisták szava Borsod-Abauj-Zemplén megyé­ben. Ezeknek a feladatoknak végre­hajtásához kívánok az elvtársaknak a párt Központi Vezetősége nevében jó munkát és sok sikert. ti i n f, k Íiítaisa- öore'sle* sn»sl szolgál»* I. Meny* kórház (tel.: 38-363). I K»- ilnczy a. zO (15—032). 3. Ujdiósgyőr I. u 1 is. reodttlf. Fii-287). Ügyeletes gyógyszertárak Állandó éls*ak8t készenléti »aolgálat: Mis kolc. Szabadság tér 2. sz. Malinovszkií n. S. szám - Uldlósgvór: Marx Káról* o. 35. s» Hejöcsaba» Csahavezér «. 58 szám. IDŐJÁRÁS Várható időjárás szerda estig: felhöátvo- nulások, holnap több helyen, elsősorban északnyugaton esővel, zivatarral. Mérsékelt, később megélénkülő nyugati, északnyugati sípéi. A meleg főleg a Dunántúlon, kissé mérséklődik. Várható legalacsonyabb hőmérséklet ma éjjel 9—12, legmagasabb nappali hőmérsék­let szerdán nyugaton 16—18, délen és kele­ten 20—23 fok között. A fűtés alapjául szolgáló várható közép­hőmérséklet tíz fok felett. — Kedden délelőtt ünnepélyesen megnyi­tották hazánk első koraszülött csecsemő kór­házát Budapesten, a Knézits utcában. Ün­nepi beszédet mondott Pesta László, a buda­pesti városi tanács végrehajtóbizottságának elnökhelyettese. — A középiskolai tanulók Arany Dániel matematikai versenyén .a haladók csoportjá­ban az első díjat a tavalyi győztes Harza Tibor, a székesfehérvári József Attila gimná­zium tanulója nyerte. A második díj nyer­tese Ben kő Bálint, a sárospataki Rákóczi gimnázium tanulója. — A mezőgazdaság fejlesztéséről szóló párt- és kormányhatározat a többi között előírja a mezőgazdasági oktatófilmek szá­mának növelését. Ennek megfelelően az idén a földművelésügyi minisztérium irányításá­val huszonegy oktatófilmet készítenek a múlt évi öttel szemben. Eddig már kilenc film készült el. amelvek közül eddig a leg­nagyobb sikert a „Harc brucellózis ellen’* című film aratta. — A IV. Megyei Képzőművészeti Kiállítás kiértékelő ankétjét a me­gyei munkacsoport e hó 23-án 14 órai (kezdettel rendezi meg a kiállításon. A kiállító művészeket ezúton hívja meg a munkacsoport. \fipáít 4 mos’h mavara; BÉKE. Október 14—27: Három testSr. Uj kezdés: 4. 6. 8 óra. — KOSSUTH. Október 14-27: Fel a fejjeL Kezdés: fél 6 háromnegyed 8. vasárnap: fél 4. háromnegyed 6. 8 óra. FAKLYA. Október 20: Csapda. Kezdés: fél 6. háromnegyed 8 óra. TÁNCSICS. Október 17—20: Fel a fejjel. Kezdés: 5, 7 óra. A nagy érdeklődésre való tekintettel október 20-án. szerdán két elő­adásban: Fel a fejjel. HEJÖCSABA. Október 20—21: Vidám verseny — Költözik a hivatal. Kezdés: 5, 7 óra. DIÓSGYŐRI DIADAL. Október 20-22: Róma 11 óra. Kezdés: 6 óra. UJDIOSGYÖRI VASAS OTTHON. Október 20: Tavasz .a jégen. Kezdés: fél 5. fél 7 óra. APROHÍRDETESER A hirdetések felvételének ideje: hétköznap délelőtt 8—12 óráig. Szombaton hirdetéseket nem veszünk fel. Miskolc) munkára kSmfl- vesekei és segédmunkáso­kat felveszünk. Jelentkezés a munkaügyi osztályon. Tejipari V. Szemere u. 21. 1842 Éjjeliőröket és fizikai dol­gozókat azonnalra felve­szünk. Szállás munkaruha biztosítva. Kereset kollektiv szerint. Jelentkezés: Mis­kolci Tüzép V. személyzeti felelősnél. Nagyon szép kombinált- szekrénv igényesnek eladó. Malinovs^kij u. 2. földszint Október 21-én 17 órakor a diósgyőri tanácsház termében vevöankétot rendeznek / a Miskolci Kiskereskedelmi Vállalat II. 12. 23 és 45. sz. boltjai. A vevőankét célja Djósgyőr vásárló közönsé­gének jobb áruval való ellá­tása. 1861 Virághagymák, virág, konyhakerti palántákról kérjen díjmentes áraiánla- tot. Kereső kertészet, Makó. 1803 Kifogástalan világos há­lószobabútor és rövid női róka-bunda eladó. Kiss, Sze­les u. 16. 4133 Eladó négyoktávoé, két- regiszteres harmonium, nyuJketrec, nyulak. asztal. Mátyás király u. 55. 1813 Eladó 20. HP, 6. HP, 3 HP stabil benzin- és vil­lanymotor. szalagfűrész és daráló. Széchenyi u. 47. sz. 4175 6 személyes márkás ét­készlet eladó. Malinovszkií u. 31. 4165 Diesel adagoló berendezé­seket, autóvillamossági al­katrészeket, (önindítókat, töltődinamókat, irányjelző­ket, kapcsolókat, fényvető­ket és más lámpákat), elek­tromos motorvédő automa­tákat és ÉV reléket javít, felújít. Mir—Köz KSZ. Bu­dapest, X. Martinovits-tér 3. Tel: 149-398. 1855 Sertés gondozáshoz értő dolgozókat felveszünk, napi háromszori élkezés 7 forint, lakás biztosítva. Sertéshíz- laló Sajó u. 5. 1865 125-ös Csepel motorkerék­pár elől-hátul teleszkópos alig használt eladó. Visin- szkij u. 7. Konkoly műsze­résznél. 4202 Veszek szobabútort, kály­hát, tűzhelyet. 16-147 tele­fonon. 4193 Jó állapotban lévő vilá­goskék mély gyermekkocsi eladó. Dr. Saáryné megyei kórház. Étkezde folyosó. 4194 Perfekt gépírónő könyve­lésben is jártas állást vál­toztatna. Cím a kiadóban. 4201 Elveszett október 15-én a szirmai legelőről pirostarka tehén. Nyomravezetője je­lentse Váradi Béla, Szirma, Újtelep címre. 4200 A Miskolci Vendéglátó­ipari Vállalat egy-tételben elad kiselejtezett 300 darab székeit, 200 darab asztalt és egyéb berendezési tárgya­kat. Érdeklődni lehet Déry­né u. 20. alatt. 1862 Libamájat minden menv- nyiségben átveszünk. Az T. osztályú libamáj átvételi ára kg-onkir>t 80 Ft. A máj­hoz a szívet is mellékelni kell. Baromfi és Toiásfor- galmi V. Miskolc, Zsolcni kapu 7. 1859 Patkányfogó kölyökku- tvák eladók. Sajóecseg Szé­chenyi u. 20. 4157 Jókarban lévő sárga fede­leskocsi és 4x4-es vízmen­tes ponyva eladó. Ujdiós- győr, Endresz Gy. u. 30. sz. 4192 Ruhaszekrény és folyton- égő kályha olcsón eladó. Bethlen G. u. 11. sz. 4191 Gyermekágy, kétszárnyú teliajtó, márványasztal mér­legek 0.9 HP. 110 voltos vil­lanymotor és öthónapos süldő eladó. Sik u. 17. Martintelep. 4167 Gyermekkocsit nagy vá­lasztékban árusítanak a Miskolci Kiskereskedelmi Vállalat gyermekkocsi szak­üzletei (14-es számú játék­bolt Széchenyi u, 89. sz. 35. szám, sportbolt Béke tér 1. sz.).* 1863 Mély fájdalommal tu datjuk. hogy a legjobb férj, édesapa, testvér DR. HEYME ISTVÁN a Sajóvölgyi Állami Erdő- gazdaság főkönyvelője 53 éves korában elhunyt. Temetése 21-én. csütörtö­kön délután 4 órakor a Mindszenti temető ravata­lozójából. A gyászoló család. A Diósgyőri Vendéglátóipari Vállalat (elhívja kedves vendégei figyelmét, hogy az 1. sz. éttermében, Ujdiósgyőr, Gózon L. u. 13. minden este 20 órától lángolt á 1.90 Ft-os árón. minden szombaton turóscsuszát tepertó'vel á 6 Ft-os áron, a 24. sz. éttermében, Diósgyőr, Viuczc u. 2. minden szombaton 20 órától töltött- káposztát á 9.90 Ft-os áron, — a 27. sz. éttermében, Ujdiósgyőr. Marx K. u. 24. minden szombaton 20 órától töltöttkáposztát á 11 Ft-os áron hoz forgalomba. Kitűnő ételek és ita lók bő választékban. Miskolci Lokomotív—Bp. Postás 3:0 (1:0) Kezdés után a Lokomotív vezeti az első támadásokat, de a legjobb hely zeteket is kihagyják a csatárok. Vas­vári, Fekete II., majd Dudás szalaszt el jó lehetőségeket. A 25. percben kapukirúgást végez a Postás. A lab­dát Vasvári elcsípi és hálóba rúgja, 1:0. A nem vart gól felrázza a Loko- motívot, amely most sok támadást vezet, de újabb gólt szünetig nem sikerül elérnie. A második félidőben az első 10—15 perc a Postás fölényét hozza meginog a Lokomotív-védeiem. de gólt nem sikerül elérniük a budapestieknek. A játék irányítását fokozatosan átveszik a hazaiak és sok támadást vezetnek. A 67. percben Vinait, előzetes figyel­meztetés után a játékvezető kiállítja. Tíz emberrel is a hazaiak támadnak. A kiállítás után a jobbszélre átjött Dudás hosszú labdával egészen az alapvonalig fut, onnan középre ad. A labdát Fekete I. éri el s a kiinduló kapus előtt laposan a hálóba gurítja, 2:0. Erőtlen Postás támadások következ­nek, majd a 85. percben szép akció ntán Fekete I. lő a hálóba a későn vetődő kapus mellett, 3:0. Jók: Berényi, Buna, Siklósi, Vas­vári, illetve Tihanyi, Simon, Fekete Miskolci - Kisterenye 1:! (0:0) Rossz talajú pályán került sor a mérkőzésre, amely alacsony szín­vonalú küzdelmet úoz°tt. Az első per­cekben a Bányász csapat támad töb­bet, de a miskolciak hárítják táma­dásaikat, A 15. percben Loványi ha­talmas 25 méteres szabadrúgása a kapufáról pattan ki. A másik oldalon Csorba II. lövése kerül kapu fölé. Mezőnyjáték alakul ki, de főleg a hazaiak irányítják a játékot. A második félidőben a miskolciak kezdenek jobban. A 10. percben Siff man Doboshoz játszik, a csatár kicse­lezi a védőket, először be ekar adni, majd mikor látja, hogy a kapus rosz- szul helyezkedik, kihasználja ezt és nehéz szögből a balsarokba rúgja a labdát, 1:0 a Miskolci Építők javára. A gól után élénkül a játék. Többet támadnak a kisterenyeiek, a 25. perc­ben“ újabb kapufát érnek el. A 32. percben a játékvezető túl szigorúan 11-est itél a miskolci csapat ellem A 11-est Nagy a kapn jobb alsó sarkába lövi. Dargai kis szerencsével megfog­hatta volna a labdát. A gól után Mól- nárt a játékvezető sportszerűtlenségért kiállítja. Kitűntek: Dargai, Farkas. Dobos, Kapcsos, ill. Bazsó, Loványi, Czene. Debreceni Honvéd-Sajó- szen'péíeri Bányász 3:2 (3:1) A mérkőzés nagyiramú játékot ho zott. A debreceniek rajtaütésszerű támadásokat vezettek, a gyengén ját­szó védelem sokat ingadozik. A 10. percben jó labdával Radványi elfutott a szélen és megszerezte a vezetést, 1:0 a Debreceni Honvéd javára. A 18. percben Szendrei egyenlített,l:l. A 30. percben a játékvezető 11-est ítélt a Bányász ellen, amit Nótás értékesí­tett, 2:1. A félidő befejezése előtt né­hány perccel tömörülés támadt a sajó- szentpéteri kapu előtt, a kapura lőtt labdát Román kiütötte. A labda Szabó elé került, aki 18—20 méterről a meg­lepett Román mellett megszerezte a debreceniek harmadik gólját. A második félidő hazai fölénnyel kezdődött, de a sok támadás csak szögleteket eredményezett, amit a debreceni védelem rendre hárított. A szentpéteriek második gólját kapu előtti kavarodásból Véesei szerezte 8—10 méterről. A sok támadás utáD a 30. percben 11-est ért el a Bányász csapat. Jónás 11-esét azonban a kitűnő formában lévő Veres kivédte. A ven­dégcsapat csak szórványos lefutások­kal kísérletezett ezután, 8—9 emberrel védekezett és az eredmény megtartá­sára törekedett. Jók: Veres (a mezőny legjobbja), Róth, Sztibor, Szabó, illetve \eres, Horváth, Szendrei. Perecesi Bányász—Hagybátony 1:1 (1:1) A mérkőzés kezdetén a vendégcsapat igen lelkesen támad- mégis a perecesi esapat éri el az első gólt. A 9. perc­ben Polc kapuratartó lövését Bemáth menteni igyekszik, a labda azonban lábáról befelé pattan, 1:0 a perecesi csapat javára. A gól nem töri le a nagy- bátonyiakat, továbbra is lelkesen és veszélyesen támadnak. A 15. percben a perecesiek kapuja előtt kavarodás tá­mad, aminek eredményeképpen Csi- csely kiegyenlít, 1:1. Szünet után nagy harc indul meg a győztes gólért, de egyik csapatnak sem sikerül kínálkozó helyzeteit ki­használni. A mérkőzésen a lelkesen küzdő nagybátonyiak csaknem végig támadtak. A perecesiek igen szétesően játszottak. Jók: Czerva, Szabó. Melega, illetve i Ludas, Héthy, Bártíai, j. ES TESTNEVELÉS A győztes diósgyőri 11- < < í! Mi A Diósgyőri Vasas labdarugócsapat a f>. helyre került a szombathe­lyiek felett aratott 3:0-ás győzelmével. Az első gól. Dobó lövése nyomán ■ a hálóban táncol a labda. (Erdőd! János felvételei.) Ma déíotán Di. Vasas-megyei felnőtt válogatott labdarúgőmérkőzés Ma, szerdáin délután fél 3 órakor a diósgyőri stadionban a Di. Vasas ed- zőmérkőzést játszik a megyei felnőtt labdarugóvélogatottal. A válogatottat a következő keret­ből jelölik ki: Csabai (Haladás), Lo­vász (M. Dózsa), Bihari (M. Meteor), Tófalvi (M. Dózsa), Szalánczy (Bari cifea), Antal (Mezőkövesd), Krucsay (Vörös Csillag), Csonka (Haladás), Korodi (Ormosbánya), Kupcsok (Bán-, szállás), Kiss IX. (M. Dózsa), Balezer (M. Dózsa), Deák (Szerencs), Tóth (Drótgyár), Tímár (Vörös Csillag). Debreceni Lokomotiv—Miskolci Honvéd 2:2 (2:1) Az első húsz percben a hazai csapat vezet veszélyes támadásokat a Honvéd kapujára. A nagy nyomás gólt is eredményez. A 15. percben Zámbó be­adását Bánki lekezeli és hálóba) lövi, I. -0 Debrecen javára. A gól után a Honvéd sok támadást vezet, de csak a 27. percben ér el gólt. Nagy I. a szélről bead, a jól ívelődő labdát Nagy II. szép fejessel juttatja a hálóba, 1:1. Fölénybe kerül a Honvéd, de csak egy lesgólt ér el. A 40. percben szögletet ér el a hazai csapat és a középre szálló labdát Asbóth zavartalanul fejeli a hálóba, 2:1 Debrecen javára. Szünet ntán változatos játék alakul ki. Lassan a Honvéd veszi át a játék irányítását. A 25. percben a kaputól mintegy 20 méterre, szabadrúgáshoz jut a miskolci csapat' A szabadrúgást Gyikó a hálóba lövi, 2:2. Adódik még helyzet mindkét kapu előtt, de Jancsó a kapufát találja el, a debreceni As­bóth pedig először mellé, majd Olajba lövi a labdát. Nagy iramban folyik a mérkőzés mindkét részről a győztes gólért, azonban a csatárok rendre hibáznak a legjobb helyzetekben is. Jók: Diettel, Nagy I„ Rigó, illetve Papp. Bánki, Zámbó. Ózdi Vasas—Hyiregvházi Építők 2:0 (2:0) Hatalmas nézősereg tekintette meg a mérkőzést Nyíregyházán, amelyen az ózdi csapat a következő összeállí­tásban játszott: Varga, Csepregi, Ko- czián I- Hajner Hamkó. Koczián II-, Ruzsinszki, Csurgó Tiba. Taliga, Nyári. Már az első percekben nagy küzdelem alakult ki. A végig színvonalas mér­kőzésen az ózdi csapat volt a kezde ményező. különösen Csurgó nyújtott kitűnő játékot. A gólokat Ruzsinszki és Tiba lőtte. A második félidőben is nagy küzde lem folyt, sokat támadott a nyíregy­házi csapat is. azonban az ózdiak ön feláldozóan küzdöttek és tartani tud ták első félidőben szerzett kétgólos elő- nyűket. Jók: Varga, Csurgó, Hamkó, illetve Pokrovenszki, Lakatos. Szarvas. SAKK Miskolci Petőfi I. osztályú minősítő sakkverseny VIII. fordulójának ered­ményei a következők: 1. Dollák Ist­ván 8 pont, 2. Németh Zoltán 6 és fél pont, 3. Borbély Zoltán 5 és fél pont, 4. Balikó Zoltán 5 pont. 5. Cseh Gyula 4 és fél pont. — A IX. forduló ked­den, 19-én lesz. Sátoraljaújhelyi Lokomotiv— Diósgyőri Bányász 1:1 (1:0) Az első félidőben kiegyenlített küz­delem folyt a megyei csoportbajno­kok között. A hazaiak többet, a diós­győriek veszélyesebben támadtak. A 20. pereben nagy helyzetet hagyott ki a sátoraljaújhelyi csapat. Hadari szépen beadott labdáját Polányl alig fejeli mellé. A másik oldalon Petrád az 5-ös sarkáról nagy helyzetben a kapus kezébe lőtte a labdát. A 43. percben kavarodás támadt a diósgyőriek kapuja előtt, a labdát a Bányász kapusa kiütötte Polányi elé, aki a bal alsó sarokba lőtte, 1:0 a Lo­komotiv javára. A második félidőben nem sokkal kezdés után Moldovány hagyott ki helyzetet, majd az ellenkező kapunál ■Petróci a kifutó kapus fölött átemelte a labdát, az azonban elszállt a kapu fölött. A 25. percben Simkó—Petrád volt a labda útja. A jól átadott labdával Petrád elfutott és a kiinduló kapus mellett kiegyenlített. 1:1. Moldovány lövése jelentett még gólveszélyt, de a labdát mentették a vendégek. A já­ték képe alapján a döntetlen igazsá­gos, bár a hazaiak jóval többet (tá­madtak ellenfelüknél. Jók: Varga, Uj], Moldovány, Polány, illetve Futó I., Simkó II., Petrád, Simkó III. A megyei bajnokságban lejátszott Szerencs—Vasas Vörös Csillag mérkő­zést a szerencsi csapat nyerte meg 4:2 re. A Déryné Színház közli A közönség kérésére meghosszabbítják a CsárdáSKirálynő előadássorozatát. Október 31-ig minden este 7 órakor a Csárdáskirálv- nő kerül előadásra. Október 24 és 31-én dél­után fél 3 órakor pedig a Bujócskát mutat­ják be. November 1 -tői 6-ig a javítások miatt a színházi előadás szünetel, legköze­lebb november 7-én tart előadást, amelyen bemutatásra kerül Shakespeare Szentivánéji álom című színmüve. északmagvarorszao A Maevar Dolgozók Párti* Megvet Bizottságának napilap!». Szerkeszti: a szerkesztőbizottság. Felelős kiadó: Földvári Rudoll. SZERKESZTŐSÉG: Miskolc. Széchenv» n. 80. Telefonsz ámok: 15—015 18—Old. 18—017 ADÓHIVATAL: Miskolc. Széehenvl n 30 Telefon: 18—fiO? «3 ~nr*? BoraodraegveJ Nyomdaipari Vállalat Miskolc, PeTeTffs nyomflávezefö: SzenSrS ímréné.