Észak-Magyarország, 1950. május (7. évfolyam, 100-124. szám)

1950-05-16 / 111. szám

TESTEDZÉS Äusitria-Magy»r©rs*0f 5:3 (2:2) Béee-ben 65.080 néző elütj vere. séget szenvedett a Magyar Válogii- tőft. Az első félidőben inég jói ját szólt a magyar csapat, szünet után azonban teljesen visszaesett. Magyarország K — Ausztria B 3:U (2:2), Az Otjói utón 25-000 néző ejő^t nehéz, de megérdemelt győzelmet aratott a magyar csapat. Mindvé. gjg többet támadott, de a győzel­met csati az uhdsó negyedórában tudta megszerezni­Magjtasdőddit e 11. n&i kosárlabda E. B. Vasárnap ünnepélyes keretek kn/.ött nyitottá!-, meg a II. női ko­sárlabda Európa bajnokságot. Az első mérkőzések eredményei: Szov­jetunió—Belgium 91:31 (42:19). A szovjet nők ragyogó technikával és pompás ö-szjátékka lehengerel- t#k ellenfelüket- I engyelország— Ausztria 52:18 (20:7). A fiatalok bél áljó lengyel csapat biztos győ­zelmet aratott. Olaszország—Hol­landja .71:17 (27:13). A tavalyi baj­nok o'asz csapat megerőltetés nél­kül győzött. 'Csehszlovákia—Svájc 75:1(3 (28:5). A svájci védelem nem tudott ellenállni a - kitünően dobér csehszlovákoknak. Győzött a !>i Vasas és MMNVTE, kikapott as üsd és as M. Lokomotiv Hader 1-t Továbbra Tóth. Paljcskó If., D'emény és Ká- kiiszi, a mezőny legjobbja. SátoraljauikelvuUMNVTK-t/ Ózdi Vasas 9:0^ (4:0) Az NB. II. Keletj ■ csoportjában vasárnap 'a sorozatos meglepetések napja volt A -legnagyobb megle­petést az ózdi csapat okozta Sátori aljaujhe yen elszenvedett nagyará­nyú vereségévek Kimaga«jó értékű a Dj. Vasas győzelme a Kerámia ellen­MMNVTE—KISTIÉXT 2:0 (0:0) MMNVTE: Kozma, Frommer. An­ja I, Csorlat I. Boros. Morgen*. Bíró. Cs-jfbá II, Mjxtaj. Vékony, fáid'. Ke meny és rossz talajú pályán köze. pes nívójú mérkőzést vívott a két csapat, melyen az MMNVTE győ­zelme egy percig sem vöjt két­séges. A gólhelyzetek alapján na­gyobb arányú győzelem is szúiej- hetfij volna. Az első félidőben mezőnyjáték folyik. A hazai csapat teiszetos támadásokat vezet, de Bí­ró, majd Földj biztos gólhelyzet- brit hibáz. Csorba II. kétszer á|l egyedül a kápus^aj szemben, aki 'ö- yépét mindkétszer nagyszerű ér­zékkel szögletre menti- A második félidőben az MMNVTE sorozatos támadásokat \ezc-t és a 14. perc­ben szabadrúgáshoz jut. A szabad­rúgást Morgertí jói sikerült 'lövés­sel emelj át a sorfalon és küjdi vedbeteijeniil a jobb ftjsí? sarokba. (TO). A 25. percében Vékony egye­si akcióból -*zer/.i a második gólt. 12:0). A második félidőben még Földi és MfxUi kerül biztos gól­helyzetbe, azonban a kitűnően vé­dő budapesti kapus, Kis« nagysze­rűen véd. A mérkőzés jó védelmek és rossz csatársorok küzdelme volt. Az MMNVTE védelmé Antallal — a mezőny legjobbjával — az élen a ;öle várt teljesítményt nyújtotta. A csatársor szórványos szép táma­dásoktól eltekintve szétesően ját­szott. Jó még: Fromm, r. Kozma, Csorba II.' Biósgyöri Vasas - Kerámia 2:1 (1:1) Budapesten 6500 néző előtt a Dj. Vasas megérdemelt ériékes győ­zelmet aratott. Di.. Vasas: Tóth— Zenia...Kakuszj. Futó, Török, Pe*tj —Paljcskó í„ Németh, Pajjcskó If„ Pribejszki. Demérty, A mérkőzés nagy iramban kezdődik. Az e'ső negyedórában mindkét csapat ide­geken játszik. Tereli fejesét a ka. (útvonalról rúgja kJ Kakaozj. Vá- !a=y.( ámadásnál Remény két méter- raj meflé |é>. Elénk, változatos a játék. A Kerámia egyelőre többet, iájpad, de a Di. Vasas védelme Ka. kuszjval az. élen mindent hárít <A áf). percben Prjbelszki átadáséi »emény értékesíti., .A diósgyőriek, pjasf á|veszik a '.kezdeményezést. A 35. percben Németh nagy gól­helyzetben hibázik. A 37. percben Iláder II. szabadrúgását Zemzov II a hálóba fejeli. Az iram \ í 110— lattanul nagy. A, II. félidő első perceiben a Kerámia veszélyesen támad, de a kitűnő diósgyőriek védelmén nem tudnak áttörni, A 22. percben Zén|ai 40- méteres sza­badrúgására K'assz.. rosszu] fuj ki és a ]abda a kapus kezéf érjntve a há óba luil|. A 32. percben Futói és a játékvezető kiállítja, is Diósgyőr támad, jó: Saujhclyen 3000 néző előtt a kö­vetkező ösezeMjít.ásbán szerepeit a kéj csapat. SMWTK: Tojyiá.zi— Várhegyi, Kosztcénvik. .Polányi,. Kovács, Máysi. Moldovait. Nagy. Vad, Csabai II-. Csabaj 1., Q.VTK: Seres. Nagy. Tjba. Nemez, Ka Ina'. Hamkó. Borsodi. Horváth. Arvaj, Anocskaj» Papvári. Az ekső ne­gyedórában váltakozó támadások után a 17. percben Csabai II. tjsz- tára jálsza Vádol, akj védhetejle. nűl lő a hálóba. Az ózdi csapap ma­gához tér és támadni kezd. A ha­za} védelem azonban ni'ndent ment. A 20 .percben Mo'dován— Nagy— Csabai II. a. labda útja. akinek lö­vése Tjbáróí Vad e>é paHan és a középcsatár 6 méterről a hálóba jő. A 27. percben Nagy lerázza ma­gáról a. védőket és élesen a bal sarokba lő. Seres rajta volt a lab­dán. de védeni nem tudta. A 45. percben gyors tijhe'jyi támadás után Csabaj keresztlabdáját Mo'dován lövi a. kapura, a labda a íe’sőkapu. fáról Vad elé pattan, aki nagy góH lő. Szünet után az ózcíj csapat átcsoportosít. Három—négy percig támad, de eredményt ejérni nem tud. Ezután ismét a hazaj csapat veszj kezébe az irányítást és szép lapos játékával íe'ü.'j az ózdiak védelmet- A 8. és 12. percben Vad eredményes, a 17. percben Csabai I., a 32. és a 40. percben ismét Vad Vő gólt. Az újhelyi csapat mind­végig kezében tartotta a mérkő­zést és biztosan győzött. Jó: Kosz. tohiyik, a mezőny legjobbja. Tor­mán Várhegyi, Mácsj. Vad, Csabaj 1L ill.: Nagy, Kálnaj, Borsodi. Perecesi Tára« — M. LokemuNv 2:1 (0:0) Perecesen 2000 néző előtt ját­szották Je a mérkőzést., Pereces: Krajnyák, Szili, Halmos, Pál, Ger. gely, Polcz II. Cseh, Bíró, Jakobi, Paulas, Sinks. M. Lok: Szabó, Bi­hari, Siklósi, Farkas, Rozgova, Si- monyi Vili., Ba'-ogh, Regőczj, Fe­kete I.. Fekefe II.. Csjbrjk. Pere­cest támadásokkal indul a mérkő zés. A 8. percben gyors Lokomotív jámadás után Fekete I. húsz méte­res jövése a feiso kapufáról pat­tan vissza. Nagyiramú mezőnyjá­ték folyik. A 17. percben perecesi támadást tjsztáz Szabó. A miskolci csapat támadásai sorra elakadnak a jó! tömörülő perecé sí vedejnten. Csibrik. majd Regőczj hagy ki nagy helyzetet, A választámadás során Sjnka az üres kapu mellé ő. A 40. pereben Tekefe M. a hatosról nagy helyzetből, fölé lő. Szünet mán a miskolci csapat gyors támadása után Fekete 11. k’jtör, lövésébe Szín belenyúl és a ll.es poiiton árván ji&radt labdát Fekete I. értékesíti- (0:1) A perecesi csapatot' felvilla­nyozza a gól és kéj, perc múlva szép támadás után Sjnka hatalmas lövéssel kiegyenlít (1:1). EH öl kezdve a perecesi csapat irányítja a játékot, a miskolci csapat csak szórványosan támad. Csaiáraj nent tudják tartani a labdát. A 10. perc­ben Sjnka lövése kapufáról vissza, vágódó hatalmas lövését a védők mentjk. .A 42. percben szép pere­cesi támadás után Csehhez kerül a labda, ki 14 méterről védtvetétlenül ]ö « íelsősarokba. (2:1).Nagy küz­delemben a lelkesen játszó hazai csapat nagyszerű hajrával s«erez. ic meg a győzelmet. Jók: Szín. Halmos. Pál. Cseh, Paula?- jt|.' Bi­hari, Siklósi,.Fekete 1. és Fekete II. SafésMatpélari Tdraa NyirogTháxi--------2:1 (2:1) A tartalékosán kiálló sajószent- péterjek az első félidőben nagy- iramú mérkőzésen bebiztosították a győzelmet. AH. percben Varga révén a nyíregyházi csapat jof ve­zetéshez, de a 12. percben Ka'jm szép • ö-vv. játék után remek góllal kiegyenlít. Ezután mezőnyjáték fo­lyik. A 20. percben Pus'ká« szép támadás után megszerzi csapatá­nak a vezetést. Szünet élőit még a sajószentpéterj csapat rámád töb­bet, de csafárái sok gólhelyzetet hagynak ki. A második 'íéHdőbén a nyíregyházi együttes’ hev.es táma­dásokba kezd, ezeket azonban a vendégcsapat védelme sorozatosan vissza veri. A syjószentpéteriek a mérkőzésnek ebben a részében csak szórványosan támadnak, de veszé­lyesen. A sajószentpéterj védelem­nek sikerült a második félidő} gól nélkül megúsznia, így nagyon er- [ékes két pontot hozott el Nyirégy. házáról. Jók-: Román, Turesányj i. és Cékmány. KÉZILABDA NB II. férfi: MM\'VTE--Dj Va­sas ’1:0 (0:0), Egyenlő erők küzdel­méből a második fé idő második percében szerencsés góllal döntötte «1 a maga javára a mérkőzés; az MMNVTE. — M. Lokomotív—Ede- lényj Tárna 10:1 (4:0). — Debre­ceni Előre-—Stt jószentpéperi Tárna 1:1 (1:0). — NB II. Nőj; Sajókazaj Tárna—Emerge 5:1 (2:0). Fi: Faze­kas M. (4), Fazekas I. (1). pAillAdíUttií Apróhirdetéseket reggel 8 órától d. u. <5 óráig ve*i Jel a kiadóhivatal Széehenyi-utca 30. Keresek jstálót bérbe. ' költség- megtérítéssel. Nyár u. 7. műhely. 974 Szoba-konyhát lakást karesek költségmegtéri léssel lehetőleg > belvárosban. Címeket j kiadóba kérek. 11 1« Keresek köllségrfiegtéríléssel 2 szobás lakást. Közvetítőt díjazok Cím a kiadóban. 114* Bőrkabát, retjkül, cipő szaksze. rű festését felelősséggel vaüalja lófh bőrlestő. Hunyadi u. 32. 1151 Főzni tudó. mindenes 1 íáztartás-; aikaimazotlai fél.vészek. Lengyel, Rácz György u. 2/a. 979 Egy szoba-konyhás laka <t kere. sok köllscgmegtérítésise] Telefon 11-75, Vukovich. . 1226 Gyermek szerető mindenesleányt azonnalra felveszünk.. Soltész Nagy fváfniún u. 10. sz. I. emelő 980 Társbérlőnek ajánlkozik magános. idősebb hölgy. Telefon szívesség. #bő] 11-75. Vukovich. 1225 Elveszett kékszegélyf nylon igazolványlar[ó igazolvánnyal együtt a. Rudolf laktanya környékén hétfőn F és - 2 óra között. A becsületes megtaláló a Mjudszeni h. 22. sz- alá jeadnj szí- veskedjék jutalom-élíenébén. , 985 Lucerna lábon eladó, u. 40. Mátyás kir. 9(39 Első osztályú vörösfaiazó kőmű­ves szbktársakat" rövjd időn beiül átképzünk kazán, ipariketnence, va­lamint gyárkémény építésre és sa- mott munkákra. Jelentkezni lehet a Gyárkémény és Kazánépítő NV diósgyőri építésvezetőségénél. Ba­ross u. 2. . 947 Magaskérgíí fekete boxcsjztna H-es sámfával 220 Ft és ugyan­olyan fűzős birgeri 100 Ft-ért el­adó Bocskai u. 32­Ol(la|kocsis motorkerékpárt ve­szek- Címeket.a kiadóba kérek. 982 Ma­Ke­-M. A 12 találatom totó szelvény Aimlrja-r-Magyarórs-tág 1. gyarország B—Ausztria B. I, rámia—Diósgyőr 2. Pereces Lokomotív 1, MMNVTE—K'.stext I. Saujhely—Ózd 1, Mátészalka— Kjsvárda 1, Hatvan—D. Honvéd 1, N'yVSK—Sajószeritpéter 2. ME. MOSz—Békéscsaba 2, Kiskunhalas —Cegléd 1, Orosháza—Phőbusz 1. A Toto e heti fordulójában 14 telitalálat akadt, ezek egyenkint 8310 forintoj- nyertek. 11 taláiatos 382 darab, 10 fatálat«« 3325. Az elöbbjek '302, a-z Utóbbiak 33 íorin lot nyertek. ATLÉTIKA A Diósgyőri -Vasas atlétikai szakos-ztáfya vasárnap Salgótarján­ban szerepelt a kerületi versenye ken, ahol a következő eredménye­ket érték el: 100- m. ifjúsági: 1. Hollós 12 mp. 100 m. felnőtt: 1. Törők 11.6 mp. 2. Nádasdi 11-6 mp. 400 m. felnőtt férfi: 1. Török 53-8, 2. Reitter. 54 mp. 1500 m. férfi ifjúsági: 1. Porkoláb 4:25.2, 3. Újvári 4:30.6. 2000 m. fe'nöF; ferfj: I. Bejó J. ntp. 2. Bíró ,6.56.8 tnp. 800 m. felnőtt férfi: 2. Bejó M. 2:09.4 mp. Magasugrás: 2. Szentgyörgyi 165. Tlvoiugrás: Tejfez 657. 3. Szentgyörgyi 636. Diszkosz: Horvath 44 m.- !>i cm. K.c,|-ácsvefé*: Horváth 37.50 m- •» k Papa--.? súlya óO akg-vá1 nehe­zebb • vol-t a szabványosnál.) Bútorozott a kiadóban. szobát keresek. Cím 981 Fehér hálószobabútor eladó és megvételre keresek nőj varrógépet. I évay József u. 24. 933 Bátinf Béla cipőüzlet a Széche­nyi utca 56, szám alá költözött. 1230 Jó állapotban lévő bjcjklj kerék eladó. Cím a' kiadóban. 1231 2 szobás félkomfortos központi fűtése«- lakásomat elcserélném 1 szoba komfortosra. Cím a kiadóban 975 RÖPLABDA Vasárnap délután 350 néző. előtt mérte össze ereiét a Di. Vasas és az M. Lokomotív térfj röplabda csapata- A mérkőzést a Di. V»*as nagy'fölénnyé' 3:1. arányban nyerte meg.'Az első kéT játszmát a diós­győri íjuk nyerték, a harmadik játszmában 10:10-es állásnál az idegeskedő DVTK -játékosok '5: 13-ra vesztettek. A •miskolciaknak a 4. játszmában nem sikerült ki- egyenlíteniük és így a mérkőzést és a bajnokságot js me'gryérték a Di. Vasas játékosai. Jók: Czimre, Cservenka, Palásti. Oláh, illetve Erdődj és Terscsánszki. SAKK Vasárnap a 16. fordulóból ffiügW ben maradt Kotov—Szm(sr*ov őg Flohr- -Szabó játszmákat folyta*- |,ák. Kotov gyors játékban ekiéz«’.^ • egy ellen-sakk fenyegetést, Szmís*. lov ellenbástya áldozatot trozotl é§ ezzei döntő fölénybe került. Kp. tovnak a matt fenyegetés ellen ve­zéráldozatot Kellett hoznja s * játszmát feladta. Szabó Flóhr éjjenj játszmáját egy felesleges gyalog- áldozat után a 66. lépésben kény­telen volt feladni. A 16. forduló úján' a verseny állása a következő: Bofeszlavszkij 11 p. Bronstejn 10, Kérész és'Szmiszlov 9, Kotov, N'aj^ dorf és Stahtberg 7 és fél, Liljeu- thal 6 és fél, Fjóbr és Szabó .6 pont. Az hío'só előltí fordulóra naj, este kerül sor. BIRKÓZÁS Szombaton este a diósgyőri st.«- dtonfeiin került sor a Debreeimli Lokomotív—Diósgyőri Vasas \B f-es bajnoki mérkőzésre, melyet a debreceni csapat 5:3 arányba" nyert meg. A diósgyőri csapatbot Veréb, Acs és Fejes győzött, Má"j darász. Kje-s, Danka, Tövej éy Krájcsik vesztett. SZÍNHÁZ Ma. kedden este kivételesen fA 7 .óraj kezdettel, általános közkí­vánatra bérletszünetben a nagysi­kerű „Tamás bátya kunyhója“ e, zenés színjáték kerül színre. Holnap, ezerdán a rendes időbe» fej 8 órai kezdettel kerül színre sí szezonban utoljára a „Tamás bátya kunyhója". Csütörtökön este hérlefszünej-t ben, fél 8 órai kezdettel a közön- eég kívánságára a szezon legna­gyobb opereit-sjkeret, a Dohány«« veit kapitányt }üz[e műsorra a színház igazgatósága. Pénteken,. 1,9-én. a „Szabad szél’* nagyoperett előkészületei miatt ai színház nem íarp előadást. Szombaton, május 20-án ünnepé­lyes keretek között mutatja be * Színház, Budapesttel egyjdőbeo Dunajevszkij • csodálatos szép zené- jű nagyoperettjét, a Szabad szél:. A színdarabot -Vass Károly rende­ző készíti elő, a kibővített zene­kart Magyar} Péter karnagy ve. zényli, a káprázatos dr^leteLpfc Básflty István tervezte és Horváih Lőrinc festőművész kivitelezte. Érdekes esemény [esz május 2-í-én^ vasárnap délelőtt-fé] II órakor * Miskolci Nemzetj Színházban. A Rákosi Mátyás Vas és Fémművek országoshírtí ku]túrc.s«portja ven­dégszerepel. Mjskoicon. Hangver­senyt rendeznek és ezt követően a Parasztbecsülej c. operát adják elő. Jegyek 4, 3. 2 és 1 forintos, egész o'csó árban az Ibusznál kap­hatók. KISOSZ HÍREK 16-án, kedden este 7 . órakor ale- tiva (szervező csoport) é/tekezlet, előtte kid- és belpolitikai beszámo­lók. Fél 7 órakor Hauer csoport szemináriuma. Fél 8 órakor MüJpr csoporfja. Ptitnokon a kiskereskedők meg­alakították a KISOSz keretén belül a tájékoztatási bizottságot. A bi­zottság elnökévé Szentesi Lászlói agitáció, sajtó, oktatási* és MSzT, felelőssé Birnbaum Sándort, kuiíúr- fe]előssé A'adady Púit, színház é» filmpropagendistá-vá Székács 1.ász- jón é kiskereskedőket választották! meg. ...............................— —...........—8 ESKAKMAG? AKOftmA« Politik« napilap rideló* Mserkeastö: Y,j*, «**•« Telelő« ki* óó: **»#« Mlakoie, Saácb«lyi nt*i *•. Telefotuseámok: Ipari A* s«*pkee«tök: 41-31. <m«*ytP>M­«égd. benyáse é* (ráeori rw*!* 17-37, soerkeestöaáffi Ma»«k«té-: 23.65. Kiadóiiiratgl: Miskolc, u. 30. Telefonszámok: (h-jtviktixJj 16-83, i elöfizet-és é* felvitt««*» tás) 13-6S. Postafiók: 146. OaekkM, VMM! Borsodi-nyotada' XT. Felelő» nyomdav««**: immm