Evangélikus egyházkerületi collegium, Eperjes, 1909

114 a bán palotáját, a dómot, a Márk-templomot, a gymnasium monumentális épületét, a „Magyar Kör“ helyiségeit, a horvát Nemzeti Múzeumot, Szent György és Jellasich lovasszobrát, mindkettő Fernkorn műve, és márczius 26-ikán délután 2 órakor vonatra ülve, 27-ikén reggel 9 órakor visszaér­keztek Eperjesre. 9. Tornaverseny. A Magyarországi Testedző Egyesületek Szövetsége ez évben Eperjesen rendezte országos versenyét, melyen a helybeli intézet tanuló-ifjúsága is résztvett. Különösen szép volt a pünkösd-hétfői délután, a mikor az egész országból idesereglett tornászok és a helybeli intézetek tanulói felvonultak a változatos és szebbnél-szebb dresszekben a versenytérre, hogy a zenére végzett szabadgyakorlatokkal gyönyörködtessék a nagyszámú közönséget. A verseny vezetősége az ifjúság részére is gondoskodott egy pár ver­senyszámról s így intézetünk tanulói résztvettek a futási, ugrási és füleslabda- versenyekben. Az alsó osztályúak futásversenyében következő tanulóink tün­tették ki magukat: a Il-ik osztály versenyében első lett Kuchlöfl József, harmadik Székely Károly; a III-ik oszt.-ban harmadik lett Csendes Sándor; a IV-ik oszt.-ban első lett Stronczer Dániel, harmadik pedig Szepessy Ernő. A magasugrás csapatversenyében intézetünk a második helyre került 148'3 átlagossal. A füleslabda-mérkőzésben intézetünk csapata sorshúzás útján a helybeli gör. kath. kántortanítóképző-intézet csapatával került össze, mely mérkőzés eredménye 5 :0 volt az utóbbi javára. Az általános szertornázásnál pedig egy mintacsapatunk szép gyakorla­tokat mutatott be a magasnyújtón. 10. Czéllövő-tanfolyam. A honvédelmi minisztérium lehetővé tette (107,761. sz.), hogy a középiskolai VII. és VIII. osztályú tanulók a czéllövé- szetben és fegyverkezelésben gyakorlati kiképzést nyerjenek azokon a he­lyeken, a hol katonai helyőrségek vannak. Intézetünk 34 tanulója vett részt e céllövő-tanfolyamon, melyet Kollár József honvédszázados úr vezetett Schöpflin Géza és Teltsch Kornél tanárok, tart. tisztek segítségével. A tanfolyam okt. hónapban kezdődött s szombatonkint 2 —4-ig gyako­rolták magukat a tanulók a czélratartásban, czélzásban, különböző fegyver­fogásokban s megismerkedtek az ismétlő-puska részeivel, ennek szerkeze­tével és működésével. Miután az alapismereteket s a puskával való kezelést elsajátították, gyakorló-töltényekkel lőttek iskolai czéltáblákra. Különösen kedvesek voltak azok a délutánok, a mikor már a honv. lőtérre mentünk, hogy ott élestöltényekkel lőjjenek a résztvevő ifjak. Jún. 5-ikén volt a versenylövészet, melyben a kir. kath. főgymnasium növendékei és a mi intézetünk tanulói vettek részt. A verseny igen szép eredménynyel végződött s a honvédelmi minisztérium által küldött érmek közül 7-et következő tanulóink kapták: Zsuráff József VII. o. t., Mayer Miksa VII. o. t., Kovácsi Márton VII. o. t., Liebmann Miksa VII. o. t., Olcsváry László VIII. o. t., Lővy Vilmos VII. o. t. és Kralovánszky László VII. oszt.