Ellenzék, 1944. május (65. évfolyam, 97-121. szám)

1944-05-01 / 97. szám

#» iS if 16 4 4 m á j u sí 1 ílhLílN ZtK / / Biztosan vezet & ponttal második helyen a IÍAC KAC-1VAC 2:1 (1:0) Góllövők : Füstös, Lóránt, Bonyhádi (ll-esfoől) Hatalmas küzdelem után első vereségét szenvedte a tavaszi idényben Kolozsváron a ÍSAC Sorsdöntő meglepetések a fordulóban : Vereséget szenvedett a Ferenetáros* Kinizsi* Újpest9 Újvidék, Elektromos, SalBTC és a BSzKRT Közel egy hónap óta állandó beszédtángy volt a két erdélyi csapat kolozsvári találkozása. "Nagyjelentőségű eseménynek ígérkezett, mert hiszen az ország pillanatnyilag két legjobb csapata erdélyi együttes, találkozásuk ritka csemege és éppen Kolozsvárnak, jutott az a megtiszteltetés, hogy a jelenleg legjobb formában levő két magyar együttest megtekinthesse. Igen kevesen hittek abban, hogy a KAC ezt a mérkőzést megnyeri. Meg is volt az ok reá. A NAC sorozatos győzelmei után szinte szférikus magasságokba jutott az NB I. táblázatán. Vasárnap is jó játékkal vonult fel a KAC ellen a váradi együttes. A KAC a kezdeti elfogódottság után rohamozni kez­dett. Gólt is szerzett, előnyét hosszú ideig tartotta és védelmi hibából történt egyenlítés után megszerezte a mérkőzés dön­tő gólját. Ezzel hatalmas lépéssel közelebb került a második helyhez. Bár öt nehéz küzdelem, vár reá, minden remény megvan arra. hogy hátralevő mérkőzésein is fog néhány pontot szerezni és a bajnokság végén kivívja azt, ami még nem volt a ma­gyar labdarúgás történetében: vidéki- és erdélyi csapatok álljanak a. bajnokság első helyein... A NAC elleni győzelmen, felül igen sokat lendített- a KAC helyzetén a Ferencváros veresége a Csepeltől. De lemaradt az Újpest és a Kinizsi is. Uj ellenfelei lesznek azonban a KAC-nak a második helyért vivőit harcában: a Szolnok és a Gamma, amelyek újabb értékes pontokat szereztek. A bajnoki forduló további mérkőzései során újabb vereséget szenvedett az Elek­tromos, két pontot szerzett a Tisza és fölényes, négygólos győzelmet aratott a DVSC. Vasárnapra egy NB Il-ős mérkőzés is ki volt tűzve Kolozsvárra, a KMÁV és a Hungária, csapatai között, amely azon­ban a Hungária meg . nem jelenése miatt elmaradt. A vasárnapi sportesemények részletei a következők: Nagy íöíény után az első félidőben egy gólt ért el, a második félidőben azonban visszaesett a KAC KOLOZSVÁR. Egyheti megfeszült ké­szülődés után vasárnap délben fél 12 órai kezdettel került, sor az. idény Legnagyobb küzdelmére, az első helyen fölényesen ve­zető NAC és a második helyért nagy har­cot vivő KAC között. Nyolcezer néző előtt a fővárosi K. Nagy Pál veze' tíe le a mérkőzést, amely jóiramu játékot kozott. Az első félidő első felében egyenlő erők küzdöttek a pályán és a KAC később feljavulva, vezetést ért el. Fölé­nyét a második félidő első felében is tar- tot'a. Ekkor azonban egyenlített és hatal­mas rohamot intézett a győztes gólért a NAC, amelyet véletlen szerencse folytán mégis a KAC szerzett meg és vele együtt a mérkőzés igen értékes két pontját, első vereséget mérve ebben az idényben a NAC-ra. Piros-fehérek és zöld-fehérek... A nyolcezer néző vi-hb.rs-zerü tapsorkán­ja közepette fél 12 óra után néhány perc­cel a! következő két csapat futott ki a pá­lyára : KAC: Márki — Szaniszló II. Vass — Radnai, Páll, Csákány — Farkas, Kovács IV., Bonyhádi. Füstös, Tolnai. NAC: Vécsey — Mészáros, Onódy — Perényi, Juhász, Demény — Lóránt, Beír­na, Sárvári, Bodola, Tóth III. Közvetlen kezdés után -a> NAC indított támadást, amely azonban elif.kadt, majd Farkast szerelte Tóth. A 4. percben Bony­hádi szabadon tört Kiapura, krp-ü előtt a jobb helyzetben levő Farkasnak adott át, aki habozás nélkül lőtt is — a pompásan helyezkedő Vécsey kezeibe... A NAC belső hármasa vezetett ezután egy szép támadást. A 10. percben Bony­hádit felvágták. Szabadrúgás, amely em­berben akadt meg. A KAC perc-ről-percre jobb. ín fokozta támadásainak hevességét és máris sikerült fölényt kiverekednie. A 11. pereiben Bodola tört kapura és Márki csak kifutással tudott előle menteni. A 12. percben Tóth megugrott Radnai mel­lől, Bodolának továbbította a Labdát, aki 20 méterről hatalmas lövést eresztett ka­pura, Márki azonban helyén volt. A 15; percben Bonyhádi lőtt szabadrúgást, ame­lyet Vécsey tisztázott, majd Farkas futott le kétszer és adó t be középre igen jó lab­dát, de nem voltak helyükön a KAC-csa- tárok. A NAC szemmell áthat ólag védeke­zésre rendezkedett be és egynéhány lefu­tástól eltekintve, csaknem minden játékos a kapu előtt tömörült. A KAC lassan öröl- gette a kemény védelmi falat. Farkas, Kovács IV., Füstös labdái próbálnak utat találni a háló felé, de hiába. Gólszagu a levegő és a gól nem is késett soká. A 28. percben Barna gólt lő, amit a játékvezető les miatt nem adott meg és máris a NAC kapuja előtt pattogptt a Labda. Bonyhádi vitte jó érzékkel és elírnál! hatatlan lendü­lettel egészen az alapvonalig és hiába szo- rongata Onódy, félmagasan igen jó labdát ad,ott be a NAC kapuja előtt tanyázó KAC csatárok elé. Füstös felé tartott a labda, aki kiugro>‘t az őt szorongató Juhász és Mészáros közül és ■ mélyen előrehajolva, védhetetlenül a kapu bal alsó sarkába fe­jelte a labdát (1:0). A nézőtéren hatalmas az öröm, a NAC- játékosok között zavar. De csak egy pár pillanatig, máris ők szorongattak. Tó1 h Matyi beadását Barna fejelte mellé. Ezt az akciót villámgyors KÁC-támadás kö­vette: Farkas 16-os sarkáról lapos lövést küldött az igen jó helyzetben levő Csá­kánynak, -ahi hatalmas 'erővel küldött egy lövést kapura. Csaknem gólvonalon volt már a labda, amikor Vécsky pompás ve­tődéssel megkaparintotta és tisztázta az igen veszélyes helyzetet. Sárvári került, ezután igen jó helyzetbe, lőtt is, de Márki védett, majd Csákány— Kovács IV.—Farkas volt a labda útja, utóbbi azonban igen jó helyzetből 3 lé­péssel a kapu előtt elvéi ette a labdát. Mezőnyjáték után ért véget a félidő. Egyenlít a NAC, újabb gólt ér el a KAC Szünet után hűvös, szemerkélő esőben indult a játék. Az első percben Tolnai át- 6 adásából Bonyhádi lőtt kapura, de .Vé­csey foga a lövést. A 4. percben Tóth szögletet rúgott. Kapu felé tartva szál­lott a labda», Márki kifutva igyekezett menteni, de közel sem ért a labdához, amely szerencsére elsuhant a résen lévő NAC-csatárok orra előtt, miig végül Vass a mezőnybe vágta. Igen veszélyes helyzet volt... Szórványos NAC-támad ások követ­keztek ezután. Barna, Sárváry, majd is­mét. Barna lőttek egyéni játék után kapu­ra, de eredménytelenül. Mintha kissé ki­fulladt. el erőtlenedéit volna, a NAC. Egy szép ossz játékot nem lehetett- tőlük látni, minden igyekezetük kimerült abban, hogy maguknál tartsák a labdát. A 20. percben ennek ellenére sikerült kiegy enliten iök. A gyors és igen veszélyes Lóránt 7 nth Matyinak adott be egy labdát, amelyet rl'óth az előtte levő Pálinak fejelt. Páll szorongatott helyzetben Szaniszlónak akarta adni a labdát, amely ekkor azon­ban már veszedelmes közelségben volt a kapuhoz. Ebben a pillanatban tette bele lábát az átadásba Lóránt és villám­gyorsan ballábbal a bal alsó sarokoz gurította a labdát. A közönség még fel sem tudott jóformán eszmélni és máris középre állottak a játékosok. Súlyos vé­delmi hiba, védhetetlen gól vált! (1:1). Egy perccel később ismét szabadon hagyták Lórántot, aki ismét kapura lőtt. A labd.a rzonban a kapufáról visszapat­tan!. Márki ezúttal sem mozdult... A 22. percben Páll ismét rosszul továb­bított Szaniszlónak. Lóránt elcsípte a lab­dát, fejelte a jól helyezkedő Sárvári elé, aki hálóba is lőtte z labdát, de közben lese jelzett a játékvezető sípja... A 25. percben ismét forró helyzet tá­madt a KAC kapuja előtt. Bodola 22 mé­teres hatalmhe bombáját Márki csak kiüt­ni tudta szögletre. Bodola lő-te a szögle­tet, Demény kapta a labdát és lőtt kapu felé, egy perccel később pedig Sárvári át­adásából bombázott kapura Barna... SzemmieLláthp ólag feljavult és a győz­tes gólt akarta megszerezni a NAC. Fel- javulásuk azonban röviidéletü pünkösti királyság volt. Ismét a KAC jutott szóihoz, Radnai hatalmas lövése szállt el a kapu mellet, majd nagy kavarodás után Ko­vács IV. lőtt kapu fölé. A 36. percben megszületett a mérkőzés döntő gólja. Kovács IV. és Farkas össz- játékkal közelitette meg a kaput, ahol Onódy vette fel ellenük a küzdelmet. Balszerencséjére, mert 16-oson belül kézzel érintette- a labdát. A játékvezető azonnal leállította a játékot- és a part­jelző megkérdezése után a 11-es pontra intett. Tizenegyes!! Hatalmas örömujjongás, feszült várako­zás a nézőtéren. Bonyhádi állott neki a labdának és Vécsey hiába kísérelte meg a lehetetlent: a labda a jobb sarokba talált irtat (2:1). Most máir c KAC lett a pályán az ur. A közönség tomboló lelkesedése közepette indította megújuló és igen veszélyes tá­madásait, teremtette az egyik forró hely­zetet a másik után a NAC-kapu élőt:1.. Még néhány feszült pillanat és bágyadt NAC- íámadás következett, mig végül egetverő örömujjongás közepette fújta le a mérkő- ziést a játékvezető. Megérdemelten győzött a KAC Mint már cikkünk bevezetőjében meg­írtuk, a két csapat találkozása váratlanul lapos és szürke játékot hozoü-t, amelynek folyamán csak néha-néha csillogtak meg az igazi játék szépségei. Túlságos lelkese­dést nem láttunk egyik részről sem. In­kább nyugodtan, szinte nemtörődömséggel folyt a -játék, amelynek első félidejében minden tekirú.ietben jobb volt a KAC. Csa­társora egyöntetűen, megszakítás és fá­radtság nélkül dolgozott és kis szerencsé­vel több gólt is szerezhetett volna, mert a lövések ezúttal számolatlanul zuhogtak kapura. A második félidő első perasiben továbbra is tartót.ák fölényüket az egyen­lítő gólig, ami a NAC feljiavulását hozta. Ez azonban igen rövid ideig tartott. Kö­vethezet-t a sorsdöntő 11-es és a gól, mely­nek eredményeképpen a mérkőzés három- negyed részében tanúsított fölénye, fris­sebb és lendületesebb játéka alapján meg­érdemelten nyerte meg a kolozsvári együt­tes a mérkőzést. A győztes együttesnél csak egy hajszál­lal volt gyöngébb " NAC. Mindkét csapat rossz napot fogott ki, de » NAC egy szín- árnyalattal halványabb volt a kolozsvári csapatnál. Csatársoruk Bodola egyéni kitö­résein és Lóránt villámgyors lövésein kí­vül, majdnem semmit sem mutatott, fe­dezetsoruk sehol sem volt látható, a hát­védek ellenben igen sokat dolgoztak és Vécsey pár góltól mentette meg kapuju­kat. A győztes csapatban Márki búionytalan volt, Szaniszló jól semlegesítette Tóth III-at, Vass jó játékával és erélyes közbe­lépésével tűnt ki. A fedezetek közül Páll volt a mérkőzés hőse, aki betegség? elle­nére is hatalmas munkát végzett. Méltó társa volt a mozgékony Radnai, közepes játékot nvujtott azonban Csákány. A csatársor legértékesebb tagja a ra­gyogó formában levő Farkas volt, áld egymaga veszélyesebb volt, mint összes társai. Nagy része van ebben azonban a fáradhatatlanul dolgozó és a lövögetni kezdő Kovács IV.-nek és Füstösnek, aki­nek gólja élmény volt. Bonyhádi nem ta­lált magára, Tolnai játéka pedie egyene­sen megdöbbentő volt. Az ellenfél csapatából Vécsey remek védésedért érdemel dicsérete', Onódy ne­héz munkájáért- A fedezeteket nem láttuk i pályán, a csatársorban Lóránt tetszett. Barnának nem ment a játék, Bodola még mindig igen veszélyes, Sárvári nem volt szokott formájában, Tóth 111. pedig ismét alulmaradt a Saalniszdóval vívott, párhar­cában . K. Nagy Pál biztos kézzel, jól vezette a mérkőzést. Nyilatkozatok Opata Zoltán (KAC): Szerencsés győze­lem volt... Rónai intéző (NAC): Niegyon nyomott bennünket a játékvezető. A tizenegyesről jobb nem is beszélni... K. Nagy Pál játékvezető: A 11-es vb ta‘hatatlan volt és azt minden, habozás nélkül megadtam... Az NB I. vasárnapi fordulójának eredményei a következők Csepel—Ferencváros 2:1 (1:0), Gamma—Sál BT C 3:2 (2:0). Szolnok—Kinizsi, 2:1 (1:0). Kispest—Újpest 2:1 (2:1). DiMÁVAG—Elektromos 5:2 (1:2).. Tisza — Újvidék 4:2 (2:2). QVSC—BSzKRT 4:0 (0:0). A bajnokság állása a vasárnapi forduló után a következő; NAC 25 20 1 4 55:26 41 KAC 25 13 6 6 47:37 32 Ferencváros 25 13 3 9 53:34 29 Szolnok • 25 12 4 9 49:42 28 Gamma 2.4 11 5 8 43:35 27 Kinizsi 25 3 10 7 42:41 26 U.jpesi 25 10 5 10 73:52 25 Újvidék 25 9 7 9 47:50 25 SalBTC 25 10 4 11 53:51 24 Kispest 25 9 6 10 56:55 24 DVSC 25 8 n l 10 39:58 23 Csepel 25 g 4 12 50:53 22 DiMÁVAG 25 8 6 11 42:42 22 Tisza 24 7 5 12 42:55 19 Elektromos 25 8 2 15 50:67 18 BSzKRT 25 4 5 19 41:79 13 KMTE­X. MÁV 2:1 (8 :8) A fenti barátságos mérkőzést vasárnap délelőtt a KAC—NAC NB I. mérkőzés elő't játszották városi sporttelepen. — Eredetileg a KMÁV—Hungária NB Il-ős mérkőzés szerepelt a műsoron, de mivel a Hungária lemondotta mérkőzését, így ba­rátságos mérkőzésre került sor. A mérkőzés során 12 munkáscsapat a második félidőben haitalmas lelkesedéssel játszva, megérdemelten r.ver'e míg azt 2:1 (0:0) arányban. Góllövők Borbély (2). Ilié ve Csiky. A KMTE csapatából a fede­zetsor, a KMÁV-ból a védelem tűnt ki A mérkőzést Jószay jól vezette le. KAC II—K. MÁV II. 8:2 (2:1) NB III. mérkőzés, vezette Gábor. A pi­ros-fehérek tartalék együttese különösen •a második félidőben kitünően játszva, fö­lényesen győzte le a vasutas csapató-. Góllövők Kovács Vilmos (2), Kerekes (2), Bozó (11-esből), Kiss, illetve Brrabás és Mátyás. Jók voltak Fbrmathy, Kiss, Kere­kes. Kovács, illetve Fruzsina, Barabás és Puila. ; Postás—Korvin 1:0 (0:8) NB III. mérkőzés, vezette Sipos. Hatal­mas küzdelme: vívott a két csapat a- baj­noki pontokért, amelyet a Postások a má­sodik félidőben Fekete góljával nyertek meg. Az első félidőben a Korvinnak is lett volna a/lkalme gólszerzésre, de a Pos­tások kitűnő védelmével szemben nem tudtak eredményt elérni. Jók voltak: Ba­ranyai, Fekete és Stier, illetve Fremz, Szarka és Kamil-ló. Bástya II—DSE 4:0 (0:0) NB III. mérkőzés, vezette Tóth Géza. A fenti mérkőzést vasárnap délután a Bástya-pályán játszották le és az nagy meglepetésre a Bástya második csapatá­nak fölényes győzelmével végződött. Az eiső félidőben & DSE még ellentállott a börgyári együttesnek, de szünet után a. Bástya ki ünően játszó csatársorával szemben tehetetlen volt. Góllövők Bakos (2), Binder és Bulik. A Bástyából a csa­társor remekelt, a DSE-nek a fedezetsora játszott jól, AZ NB I. MÁJUS 7-IKI FORDULÓJÁ­BAN a következő mérkőzéseke: játsszák: Budapesten Kinizsi—Ferencváros, Csepel —BSzKRT, Gemma—Újpest, Kispest— Elektromos, Nagyváradon NAC—Szolnok,. Újvidéken Újvidék—SslBTC, Debrecen­ben DVSC—Tisza, Diósgyőrben DiMÁ­VAG—KAC. AZ NB II. KELETI CSOPORTJÁBAN vasárnap Kolozsváron kettős mérkőzés lesz. A bajnokságban vezető SzAC a KEAC ellen, a Bástya a* KMÁV ellen ját­szik. A NAGYVÁRADI SE a református kul­túrpalota gyönyörűen feldíszített termé­ben vasárnap délután rendezte Magyar- ország egyéni kardbajnoki versenyének döntőjét a Szent László Kupáért. Az elő­kelőség soraiban jelen volt Vincz.e András nyugalmazott altábornagy, vei amint. Nagyvárad és Bihar vármegye számos elő­kelősége. Eredmények a következők: Ma­gyarország 1944. évi egyéni kardvivú bej- noka Berczelly (HTVK) 7 győzelemmel, 2 Genevich (MAC) 6 győzelemmel, 3. ?*íasz- Iry (HTVK) 5 gyözielemm.el. 4. Rajosánv: (MAC) 5 győzelemmel, 5. Németh (H. T. V. K.) 4 győzelemmel. PAPÍRBAN, írószerben, irodai fel­szerelés.! tárgyakban teljes raktárt alá) az „Ellenzék^ könyvesboltban. 1