Ellenzék, 1944. március (65. évfolyam, 49-73. szám)

1944-03-20 / 64. szám

I 19 4 4 itt á r c i ft 3 2 »„ OH SPOUT Nagy harc után IsO (1:0) arányban győzött a KAC Szegeden Oóllovő: FARKAS Sorozatos meglepetések a vasárnapi forduló során: vereséget szenvedett a Gamma, DVSC, Vasas, döntetlen a Kispest—Ferencváros, BSzKRT — DiMÁVAG mérkőzés — Az Újpest ellen, is győzött (a IVAC, súlyos vereséget szenvedett az Elektromos Az KB 1 ig.-ik fordulóm kellemes örömöt szerzett minden kolozsvári szurkolónak: a KAC idegenben sikeres harcot vívott a Szegedi Tisza ellen és azt nagy küzdelem után r:o arányban legyőzte. A győzelem annál is értékesebb, mivel annak alapfán a KAC ismét elfoglalta tíz KB / harmadik helyét, amelytől a Ferencváros­tól elszenvedett vereség ütötte el. A forduló további mérkőzései nagy küzdelmet és meglepetést hoztak. A KAC simán győzött az Újpest ellen, a Kispest—Ferenc­város találkozó nagy meglepetésre döntetlenül végződött. A Vasas súlyos vereséget szenvedett az ismét harapós Újvidéktől, az Elektro­mos pedig a SalBTC csapatától. A Szolnok megkezdette hajráját; változatos és igen izgalmas küzdelem után 2:1 arányban legyőzte a Gammáta Csepel pedig a DVSC-t. A bajnoki lista sereghajtói nem bírtak egymással: a BSzKRT—DiMÁVAG találkozó igy döntetlenül végződött. Kolozsváron a Kossuth Lajos emlékünnep ségek jegyében négy KB 111-as küzdelemmel megkezdődött a tavaszi forduló A csa­patok első találkozója a KMTE, KAC II, Bástya II és a KKASÉ győzelmét hozta. A vasárnapi sporteredmények részletei a következők: Farkas góljával megérdemelten győzött a KAC Szegeden Szegedről jelenti a Magyar Távirati Iroda: Vasárnap délután 5000 néző elölt játszották iC a Tisza pályáján a KAC—Tisza-mérkőzést, amelyet a kolozsvári csapat hatalmas lelkese­déssel játszva, nagy küzdelem után 1:0 (1;0) arányban nyert meg. A két csapat Patásthg vezetése mellett a kö­vetkező összeállításban vette fel a küzdelmet: KAC; Márki — Szaniszló, Vass — Radnai, Szántai. Csákány — Farkas, Kovács, Bony­hádi, Füstös, fíeke. Tisza. Kárpáti — Pako, Sajtos — Kalocsai, Koppány, Varga — Fábián, Tóth, Tihanyi, Frenák. Bandik. A szegedi csapat fölényével kezdődött a já­ték. majd lassanként a KAC is feljavult, de a Tisza védelme kitünően állotta a helyét. A 19. percben a kitörő Bonyhádi összecsapott Kop- pánnyal. A KAC középcsatára megsérülve, há­rom percre kiállott a játékból. A Tisza csa­társora. egymásután vezette Tihanyi irányítása mellett a veszélyes támadásokat, de Márki re­mekül védte kapuját. A 37. percben szerezte meg a KAC a mérkő­zés vezető és egyben döntő gólját: Bonyhárr* remek testcsellel baloldalon elhúzott a vé­delem mellett. kitünően sikerült beadásom Farkas kőzetről a hátába fejelte. (1:0.) Szünet után a KAC volt a többet támadó gél. A 7. percben a KAC-nak újabb alkalma lett volna gólszerzésre, de. Farkas begdásót Radnai közelről a kapu fölé lőtte. Mindkét oldalon több támadás következett ezután, de a védelmek jól működve hárítottak. A KAC megérdemelten nyerte meg idegenben ° mérkőzését, mivel a játék nagv részében fö- Unyben volt. A csapat minden egyes része igen :ól dolgozott és megérdemelten vitte el a két pontot. A szegedi csapat legjobb része a közvetlen Dlem volt, amely különösen a második fél­ben fejtett ki nagy munkát. Palásthy a mérkőzést kitünően vezette. Az NE I. vasárnapi 19 ik fordulójá­nak eredményei a következők KISPEST—FERENCVÁROS 2:2 (2:1). GóIIövő: 6. percben Puskás (1:0), a 31. oerc-ben Lukács (1:1), a 37. percben Pus­kás (2:1), szünet uíán a 17. percben Sá­rosa dr. (2:2). SZOLNOKI MÁV—GAMMA FC 2:1 (1:1). Az 1. percben Kolláith lőtt gó’t (1:0), a 9. percben. Kincses (1:1). Szünet után a 20. percben Kovács II. (2:1). BSzKRT—DiMÁVAG 2:2 (1:0). Góllö­vők: a 29. percben Mátray (1:0), szünet bAm a 30. percben Barak kapus a. hálóba lelte a labdát. Öngól. (1:1). A 33. perc­ben Mészáros (2:1), a 40. percben Csepre- gi (2:2). Sa'BTC—ELEKTROMOS 7:2 (1:2). A R- percben Marass! lőtt gólt (0:1), a 18. r^rnben Csuiberda (1:1), a 34. percben Pozsáli (1:2). Szünet után a 2. percben Puskás (2:2), a- 18. percben Vincze (3:2). a 34. percben 1 Lesből Csuberda (4:2), a. 36. nercben ismét Vincze lőtt gólt (5:2), a *33. percben megint Vincze ' (6:2), -a. 42. percben Vincze (7:2). CSEPEL—DVSC 4:1 (2:1). Góllövő: a 24. percben 11-esböl Szalay (1:0), a 39. nercben Szilágyi (1:1), 3, 41. percben Ber- Z’i (2:1), szünet után a 23. percben ismét Be-zi (3:1). a 41 percben Kanizsai (4:1). ÚJVIDÉK—VASAS 4:0 (3:0). Góllövők: a 15. percben Velker (1:0), a. 25. percben VA'ker (2:0). az utolsó percben Mézes (3:0). Szünet után a 20. percben Sörös (4:0). NAC—ÚJPEST 2:1. (Hétezer néző). Góllövő: a 15. percben Sárvári (1:0), szü­net után az 5. percben Szusza (1:1), a 42. percben Sárvári (2:1). A HTVK által rendezett öttusa-ver­seny második részében a cél lövésben Si­peky Balázs százados 20/198 találatot ért el s ezzel öttusa országos csúcseredményt átáitott fel. VASÁRNAP A HTVK vívótermében bonyolították 'e M/gyarország 1944. évi női törvávó bajnoki versenyéinek döntő mérkőzését. A bajnokságot Bogáthy Erna HTVK hét győzelemmel szerezte meg. Bogáthy Erna győzelmével a HTVK az idén már a hatodik bajnokságot nyerte meg,. KOSxÁRLABDxA mérkőzésben az Sz. T. V. S. E.—Kolozsvári Bástya 49.20 (17:7), Sz/EAC—Kolozsvári Bástya 44:18 (18:9). Női mérkőzés: Kolozsvári Bástya—Szege­di EAC 21:15 (11:6). Az NB I. állása a vasárnapi forduló után a következő 1. NAC 19 16 — 8 42; 19 82 2. Gamma 19 9 5 5 37:28 23 3. KAC 19 9 5 5 34:29 23 4. Ferencváros 19 10 2 7 45:27 22 5. Újpest 19 9 3 7 6442 21 6. SalBTC 19 8 3 8 47:39 19 7. Csepel 19 8 3 S 41:38 19 8. Kispest 19 7 5 7 44;42 19 9. Szolnok 19 8 2 9 36:35 18 10. Elektromos 19 8 2 9 46:50 18 11. Vasas 19 4 9 6 30:35 17 12. Újvidék 18 6 5 7 29:35 17 13. DV.SC 18 5 6 7 26:45 16 14. Tisza 19 5 4 10 28:43 14 15. DiMAVAG 19 5 3 11 28-44 11 16. BSzKRT 19 3 5 11 32:57 11 t>. MÁV-KEAC II. 5:1 (2:0) A fenti mérkőzést vasárnap délelőtt Dése.n játszották le Gáli János vezetésével és annak folyamán a jóformában levő Dési MÁV csa­pata megérdemelten győzött a tartalékosat), kiálló KEAC II. ellen. Góllövők; Paizs (áj, Ávrám és Szász, illetve Nagy Béla. Jók voltak’; Létai, Ávrám és Paizs, illetve Lőrincz, Illyés és Gauser. A Kolozsvári Atlétikai Club f. kő 19-én. rendezett női mezei és torna­termi atlétikai versenyének eredményei A KOLOZSVÁRI ATLÉTIKAI CLUB folyó hó 19-én rendezett női mezei és tornatermi atlé­tikai versenyének eredményei; Mezei távfutás kb. 600 m.: 1. Zugrúv Ibolya 2 p. 32 mp. 8. 2. Airizer írén 2 p. 38 mp. 3. 3. Györke Margit 2 p. 43 mp. 8. Magasugrás; t. Keresztes Erzsé­bet 121 cm. 2. Györke Margit 106 cm. 3. Airi­zer Irén 106 cm. Helyből távolugrás; 1. Ke­resztes Erzsébet 207 cm. 2. Györke Margit 196 cm. 3. Airizer Irén 193 cm. Nagylabdadobás 3.5 kg.-os labdával; 1. Keresztes Erzsébet 955 cm. 2.' Györke Margit 752 cm. 3. Airizer írén 748 cm. Győztek a KAC futói a szegedi mezei futóversenyen Szegedről jelentik; A Szegedi Tisza Vasutas Sportegyesület vasárnap országos mezei futó­versenyt rendezett; amelyen az ország legjobb atlétái indultak, többbek között a KAC számos versenyzője. A verseng hatalmas sikert hozo't a kolozsvári piros-fehéreknek, akik úgy az egyéni, mint a csapatversenyt megnyerték. ,4z eredményeit a következők: 1. Kiss György KAC 20 p. 46 mp. 2. Kiss II. Gyula KAC 21.02 mp. 3. Otrubay Tisza 21.22 mp. Csapatversenyben: 1. KAC 27 p. 2. Tisza 28 p. Bensőséges Kossutfi-Unnepségek keretében bonyolították le NB lIK-as esapataink vasárnapi mérkőzéseiket KOLOZSVÁR. (Az Ellenzék munkatársától.! Vasárnap négy NB TIT-as mérkőzést játszottak le a városi kispályán; Délelőtt a KMTE a BMSE, a KAC II. a Naszódi Levente Egyesület csapatával játszott, délután a Bástya II.—K MÁV II. és a KKASE—Korvin mérkőzések ke­rüllek lejátszásra. A négy mérkőzés a Kossuth Lajos halálá­nak ötvenéves évfordulójával kapcsolatos meg­emlékező ünnepségek keretében zajlott le. A délelőtt lejátszott mérkőzésen a csapatok a kö­zönséggel együtt énekelték el a Kossuth-nótát, mig a Bástya II—K. MÁV mérkőzés előtt a Dermata (Mátyás) levente zenekar a KKASE — Korvin-mérkőzés előtt pedig a Magyar Acél­árugyár zenekara játszotta el a Kossuth- indulót. A mérkőzések eredményei a következők: KMTE—BMSE 3:2 <1:2) Vezette Varga. Igen izgalmas és változatos küzdelmet vivőit a két csapat. Nyolcvannégy percen keresztül a BMSE 2:l-re vezetett, de a hajrában a KMTE hatalmas lelkesedéssel meg­fordította a mérkőzés eredményét a maga ja­vára. .Góllövők; Nagy Dániel (2), Tunyoghy, illetve Parti 12). .Tők voltak: Redő. Cseh, Nagy Ferenc, illetve Parii, Varga és Fábi. KAC II—Naszódi LE 10:0 (6:0) Vezette; Márton. A naszódi csapat csak 9 emberrel kezdte a játékot, mivel két legjobb játékosa lemaradt a vonatról. Szünet után ka­pusuk is tesérült és nyolc főre olvad! le a csapat, ezért a mérkőzést a második félidő 15. percében a játékvezető lefújta. Góllövők: Tol­nai (4), Kovács Pál (2), Verbőczi 12), Farma ti (2). Jók voltak. Kovács Vilmos, Tolnai, De meter, illetve Kiss és Panajoth. Bástya II—K. MÁV II. 3:2 (2:1) Vezette: Jania. A nehéz, mély talajú pályán nagy küzdelmet vivőit a két csapat. Góllövők; Ungvári. Mátéffy, Binder, illetve Fruzsina és Szegő. Mindkét csapat egy-egy 11 -est kihagyott. Jók voltak: Marosán. Mátéffy, Binder, illetve Deák, Znorovszky és Fruzsina, KKASE—Korvin 2:0 (0:0) Vezette Paizs Az előző mérkőzésektől alapo­san feltúrt pályán folyt le a mérkőzés, amely­nek folyamán a KKASE csak hatalmas küz­delem után tudott győzni a hajrában Marosi és Gáspár góljaival a lelkesen játszó Korvinnal szemben. Jók voltak; Jojárt. Marosi, Soós, illetve Gyarmathy, Bognár és Frenlz. Nagy küzdelem után győzött a KEAC a K. MÁV ellen KOLOZSVÁR. (Az Ellenzék munkatársától.) Vasárnap délelőtt az egyetemi stadionban ját­szott barátságos mérkőzést a KEAC és a K. MÁV. készülve a vasárnap tavaszi bajnoki for­dulóra. Az első félidőben a K. MÁV kitűnő játékot nyújtott és Szednicsek. majd Oláh góljaival már 2:0-ra vezetett, amikor Jeszenszky szépí­tett az eredményen. Szünet után a KEAC kerekedett felül, Je­szenszky révén egyenlített, majd Kürthy meg­szerezte a mérkőzés győztes gólját is. Az egyetemi csapatból a közvetlen védelem és a csatársorból Jeszenszky, mig a K. MÁV csapatából Ungvári. Oláh és Máté emelkedett ki. A mérkőzést Tóth Géza jól vezette. A kamarák közös felterjesz­tésben kérik a kereskedelem képesítéshez kötését KOLOZSVÁR, március 20. A kereskedelem már régóla harcol azért, hogy a kereskedel­met is, mint az ipart, kössék képesítéshez. Most valamennyi kereskedelmi és iparkamara. 0 tisztes kereskedelem megvédése érdekében kérte a -kereskedelmi miniszteri, o kereskede­lem képesítéshez kötésének szabályozását: A tanult keresztény kereskedők között egyre nagyobb az elkeseredés azok ellen, akik min­den felkészültség és előképzetlség nélkül kap­nak iparigazolványt. A kamarák álláspontja szerint a kereskedők érdekeinek megóvása cél­jából sürgős és elengedhetetlen a képesitt-M törvény megalkotása. A gyakorlat azl bizo­nyítja és a rendelkezésre álló adatokból >. megállapítható, hogy kellő iskolai végzettség­gel és értelmiséggel rendelkező társadalmi r< ­1 égből ma sem mennek szívesen kereskedői, pályára, mert tartanak attól, hogy a képesi­1 téshez kölés még sokáig elhúzódik. így ez a kategória kiteszi magát annak, hogy továbbra is alacsonyabb műveltségű és képzettségű ver -, senytársak között kell foglalkozását folytain* kisebb igény melleit. Ha a törvény életbelén, úgy a magasabb intelligenciájú rétegek szíve * sebben mennek 0. kereskedelmi pályára, ahn» ilyen körülmények között jövőjüket inkábL biztosítottnak látják. Javasolják u kamarák, hogy a törvény ama vésze, amely a kereske-* delem gyakorlását, tehát az önállósulás feltété* leit szabályozná, ne lépjen azonnal éleibe, hanem bizonyos idő múlva, a tanoncokra éMK segédekre vonatkozó rendelkezéseket azonnal# hatályba kell léptetni. KIOKTATJÁK A SZŐLŐSGAZDÁKAT Azt ÚJABB VÉDEKEZŐSZEREK HELYES HASZ* NALATÁRA. A földművelésügyi miniszter <4 rendelkezésre álló kevés rézgálicon kivül réz - mészport, valamint feteketgálic néven kiilönle^ ges védekezőszert bocsátott a szőlősgazdák ren* delkezésére. Ezenkívül a bordói lé hatékonyab­bá tétele végett úgynevezett szőlö-ultrafekete iá került forgalomba. Hogy a Tézmészpor, a fe* ketegálic és a szőlő-ultrafekete használatára szőlősgazdák szakszerű felvilágosítást nyerhess senek. az állami szőlőtelepeken rendezett gysij korlafi bemutatókon a telepek kezelői a fenti védekezőszerek okszerű alkalmazásáról is tar-i tanak szemléltető előadásokat. A tél folyamán, az ország különböző borvidékein rendezem szőlőgazdasági tanfolyamok alkalmával szintén tartottak az előadók a szóbanlevő védekező- szerek helyes használatáról a szőlősgazdák rés szere külön előadásokat, a szőlészeti és ború* szati kerületi felügyelők pedig alkalmi kiszál-) lásaik során oktatják a szőlősgazdákat az emJ litett védekezőszerek szakszerű felhasználó-) sára. MEGHOSSZABBÍTJÁK A MEZŐGAZDASÁGI BIZOTTSÁGOK TAGJAINAK MANDÁTUMÁT, I A földművelésügyi miniszter értesítette a me­j zőgazdasági kamarákat, hogy a mezőgazdasági bizottságok újjáalakítására vonatkozó munká­latokat ne folytassák, mert a bizottságok tag­jainak megbízását meg fogja hosszabbitan»- A mezőgazdasági bizottságokat a törvény ér.) ♦elmében 1938—39 évben alakitották újjá és mandátumuk az idén járt volna le, amelyet azonban meghosszabbitanak. (Magy. Tud.) CJjabb részletek a párisi tömeg* gyilkosság ügyében PARIS, mártciU'S 20. (MTI.) Á Né­met Távirati Iroda jelenti: A néhány nap óta hirhedtté vált Lasueur-uticai ház mindinkább feltárja titkait. Pén­teken a rendőrök a helyiségek újabb átkutatása során női fehérneműt, férfi és női ruhát és női kalapokat találtak. Erélyesen folytatják a nyo­mozást a megszökött oivos kézre ke­rítésére. Remélik, hogy a gyilkos fe­leségének és sógorának részletes ki­hallgatása nyomra vezeti a rendőr­séget. EI.ETBU VAROK SZAK ÜLÉSE. Méhes Gyula egyetemi tanár elnökletével tartotta a koloz;. vári Elei búvárok Köre tudományos ülését, melynek vendégelőadója Wolsky Sándor egye temi magántanár, a tihanyi Magvar Biológiai Kutatóintézet igazgatója volt. Wolsky tanar ,,Az arthropodák szeme, mint kísérletes zooló­giái probléma" cimü előadásában közel más­félévtizedes kutatásainak értékes eredményeit foglalta össze. Wolsky tanár előadását osztat­lan tetszés fogadta Fontos eredményeinek megvitatásában főként Krompecher István e§ Annán Ernő professzorok vettek részt. i