Ellenzék, 1944. február (65. évfolyam, 25-48. szám)

1944-02-21 / 41. szám

i Ö 4 í Î c fa î U â r 2 1. ■xs 7 SPORT ■UPtfailP n:jW»'rip Megérdemelten győztek a KIMlTIü birkózói: Kolozsvár — Kecskemét 4:3! A Nyári Spinkor nézőterét szirvüitig rnegtö’- tötte vasárnap délelőtt a nézősereg, hogy ta­raija lehessen a „hírős város" Kecskemét ts a „kincses város" Kolozsvár színeit képviselő KIÉ brrkozó csapatai mérkőzésének. A kecs- ' 7 keméti TE egyike a legerősebb vidéki csapa­toknak. A kolozsvári MTE, mint a visszacsa­tolt keleti es erdé'yi országrészek kerület győztese elsőizban vett részt a nemzeti baj' nokságban. A KMTE eddigi mérkőzéseit nem kísérte szerencse.- Cegléden, majd Budapesten az uí fáradalmai az idegen közönség, a pontozóbból suiyos tévedések miatt mindkét »első mérkőzé­sét eivesziette. Hasonló balszerencsével küz­dött a KTE csapata is. Két országos bajnok­kal és több kerü'eti bajnokkal soraiban, nem tudott győzni sem a CMOVE, sem a BVSC csnpatáavj szemben. A harmadik helyért küz­dött a két pont nélküli egyesület. 1T00 néző előlüt a két csapat a következő öss^eállitásban állott fel: KTE: Faragó, Hullai I., Hullai II., Garaczi, Fekete, Bánfalvi, Gubacsi. KMTE: Molnár, Kolozsi, Boros, Kiss, Gál!, Szilágyi, Simon. A KTE teljes csapatából hiányzott Pintér, a KMTE a sérült Bihari helyett átütött- ki tarta- 'ékkal. A Magyar Hiszekegy elmondása után dr. Pttsztai Géza kegyeletes szavaikkal em'ékezeit meg a KMTE tragikus hirtelenséggel elhalt érdemekben dús e nőkéről, Grucza lipót vá­rosi tanácsnokról, aki a Magyra Birkózó Szö­vetség központi tanácsának tagja és az erdélyi kerület elnöke is volt. Ezután dr. Pász-tai Ko­lozsvár varos közönsége és sporttársadalma nevében üdvözölte a vendégegyesület vezetőit és versenyzőit, a szövetségi bírókat, Tóth és Fecske európa illetve magyar bajnokokat. A fővenseny előtt levente bemutató volt, amelyben Harmat 8 perc a lat it győzött Kiss Jí. ellen, Kovács nagy meglepetésére 4 perc alatt két vállra iekfette Bogyát, mig a szabadfo­gású versenyben Gecse szép küzdelem után 7 perc alatt győzött Havassal szemben. Eredmények : Légeul'ybdn (görög—római fogásversenyben) Motto ár (KMTE) biztosan, egyhangú pontozás­sá! győzött Faragóval szemben. Ez volt a mér­kőzés egyetlen pontozásos győze’me. Pehelysúlyban szabadfogású -rendszerben a rendkívül lehetséges Kolozsi (KMTE), a máso­dik percben „ÖsszegombolyiloUa“ ellenfelét Hullai !l-ol s fején átforgatva, két vállra fek­tette. A közönség hosszasan ünnepelte a má­sodik kolozsvári győzelem megszerzőjét A könnyüsulyban (görög-római) Hullai 1 (Kecskemét) Botos ellen győzött az 5. perc­ben. VáTósu'yban Garaczi, a KTE kitűnő ver­senyzője', a Mátyás versenyek bajnoka Kis6t kétvalHí a fektette. A csapatverseny állása 2:2 lett. A görög-római rendszerben, a középsuly- ban Gáli, a régi KMTE gárda erőssége, erdélyi és bukaresti bajnok állott szőnyegre Feketé­vel, a KTE tehetséges versenyzőjével szem­ben. Gall nagyobb tudása pótolta az edzésbeli hiányt, fölényesen birkózott és a 6. percben átfoigatta s kétvállra fektette a kecskeméti íiitt. A felceh zsuivoan, szab id rendszerben a 1 kecskemétiek nagyszerű versenyzője. Bánfalvi már az első percben maga alá gyűrte a te­hetséges, de az ilyven nagy versenyekhez még nem szokott Szilágyit. Mindkét csapatnak 3 győze’me és 3 veszte­sége volt tehát s így az utolsó mérkőzés, a nehézsúlyú Gubacsi (KTE) és Simon (KMTE) küzdelme döntötte el a versenyt s a csapat- győzeem kérdését. A mérkőzés már előre eldöntöftnek látszott, hiszen Gubacsi egyik íegkivá’óbb elsőosztáéyu magyar versenyző, Simon pedig, kétheti edzés után, először állott ki nyilvános versenyre. De a hostálj gazdaíiu, ha kilátástalannak is látta a küzdelmet, szi­vet, le ket és ideget vitt bele. Merészen tá­madott, átkaro’ta ellenfelét s magához szo­rítva addig nem engedte ki, mig a szőnyegre nem vide « hatalmas erővel mindkét vállát oda nem szegezte. Egy percig tartót^ a küzde­lem, melynek végén hatalmas tapsorkán üd­vözölte az élete első nagy győzelmét araló gazdafiut, Kolozsvár birkozósportjának uj re­ménységét, Ez a győzelem a csapatversenyek­ben a harmadik helyet szerezte meg a KMTE csapatának, e biztosította Kolozsvár jóhirne- vét a magyar birkozósiportban. A csapatverseny szünetében Tóth Ferenc két­szeres európabajnok és Fecske Béla kilenc­szeres magyar bajnok a szabadfogású birkó­zás magasiskoláját muilatta be a hálás közön­ségnek. Mindvégig izgalmas küzdelmükké' Tóth került ki győztesként pontozássá'. A versenybírói szerepet Balogh István ve- •zetőbiró, Végvári József és Bárány Lajos pon- tozóbirók töltötték be, kifogástalanul. A védelem hibái miatt csak 4-4 (2:2) arányban döntet lent tudott a KAC kivívni Szeged el len KOLOZSVÁR. Vasárnap őíélután közel 1500 főnyi közönség előtt játszották le a városi sporttelepen a KAC—Szeged ba­rátságos labdarugómérkőzést, amely meg­lepetésszerűen 4:4 (2:2) arányban végző­dött. A két csapat a következő összeállítás­ban játszott: KAC: Márki — Szaniszló II., Bonyhádi ■— Páll, Szántai, Csákány — Farkas, Ko­vács IV., Füstös, Radnait Tolnai, SZEGED: Rudas — Szabó, Gyuris — Kovács, Dora, Bognár — Korányi ll„ Gaáz, Vörös, Harangozó, Nagy. A KAC csapatából Vass sérülése miatt, Szegedből Boldizsár, Baróthy és Kaku-szi szolgálati elfoglaltságuk miatt nem ját­szottak. A vezető gólt a 13. percben a KAC ér­te el. Szaniszló—Kovács—Füstös összjá- ték után a labda a tisztán álló Tolnaihoz került, aki a kiugró kapus mellett azt a bal alsó sarokba helyezte (1:0). Két perc- oel később egyenlített a Szeged. Nagy a tétovázó KAC-védelem mellett elhúzott, átadott labdáját Gaáz közelről belőtte (1:1). A játék igen élénkké vált ezután és a 18. percben Nagy sarokrúgását Haran­gozó a lécnek fejelte, a lepattanó labdát Bonyhádi kapu előtt két méterrel olyan rosszul adta haza, hogy az elkerülte Már­kit. Öngól! (2:1). A 22. percben Farkas ki­játszotta a védelmet, beadását Radnai a léc alá fejelte (2:2). Szünet után már a 2. percben Tolnai jó beadását Farkas közelről belőtte (3:2). A KAC ezután nyomasztó fölényre tett szert, de csatárainak nem ment a góllö­vés. A 30. percben a könnyelmüsködő KAC-védelem mellett Gaáz közelről egyenlített (3:3). Egy perccel később Ko­vács IV—Farkas összjáték után utóbbi beadását Radnai remekül hálóba fejelte. Gyönyörű gól! (4:3). A 39. percben Korányi súlyos védelmi' hibából kiegyenlített (4:4). A mérkőzés eredménye igen kellemet­len meglepetés és a vasárnapi szereplés után meglehetős nyugtalansággal várja mindenki az első bajnoki mérkőzést. A vasárnapi játékot egyébként a tulköny- nyelmü védelem vesztette el, amelyhez hazzájárult a csatársor balszerencséje és az összjáték hiánya. A Szeged játéka jó benyomást keltett J és igazolta hírnevét. A KAC-ból Sza­niszló, Páll, Radnai és Farkas játéka emelkedett ki, a Szegedből Szabó, Gyu­ris, Dora és Gaáz. Polaretzky a mérkőzést jól vezette. Hat egyesület versenyzői Indulnak a KAC első tavaszi futóversenyén KOLOZSVÁR, Vasárnap a KAC—Szol­nok mérkőzés közben bonyolítják le a tavaszi idény első meghívásos mezei futó­versenyét a KAC rendezésében 4000 mé­teres távon. ' Kiss György, a KAC kiváló atlétája, az idény első versenyéről a követkjezőket mondotta: — Igen érdekes küzdelem várható az első idei mezei futóversenyen, amielyre az SzVSE. a KEAC és a K. MÁV, vala­mint NSE nevezett be és indul 2—2 csa­pattal, a Nagybányai SE és az MSE pe­dig ötös csapatokkal, A KAC színeiben ezúttal először versenyeznek az egyesü­let uj tehetségei, akik között igen nagy versengés várható. Az Androvits Sándor tiszteletdijáért folyó versenyt az első fél­idő 30. percében indítják. A futók a sé­tateret kétszer megkerülve, a KAC—Szol­nok mérkőzés félidejében érkeznek visz- sza a pályára, ahol még egy 400 méteres kört kell leszaladniok. A verseny értékes tiszteletdiját, valamint a többi dijakat a kolozsvári sportbarátok nevében Rei- mann Árpád kőfaragó, kolozsvári ismert iparosmester fogja átadni. A futóversenyen induló egyesületek még 25-ig nevezhetnek. KMTE KAC II. 2:1 (2:1) Vasárnap délelőtt a városi kispályán játszották le a fenti mérkőzést, amelyet, a KMTE csapata megérdemelten nyert meg. Az első félidőben a KAC tartalék együttese több veszélyes támadást veze­tett, sőt két lesgólt is lőtt, amelyet azon­ban a mérkőzést vezető Opata edző igen helyesen nem adiott meg. Borbély vezető gólját Kovács Vilmos egyenlítette ki, de pár perccel később Borbély megszerezte újra a vezetést. Szü­net után az eredmény nem változott. Megkezdte vzafondtéri edzéseit ii Bástya KOLOZSVÁR.. A Bástya labdarugó csa­pata vasárnap délelőtt saját pályáján első tavaszi labdarugó edzését rendezte Kulik András vezetésével. A bőrgyári csapat már tiz nappal ezelőtt megkezdte az ed­zéseket, amelyeken azonban csak erőnléti, gyakorlatok szerepeltek. A vasárnap dél­előtti edzésen az első csapat csatársora a védelem ellen játszott és mindkét olda­lon nagy kedvvel ment a játék. A Bástya készülve a tavaszi idényre, szerdán dél­után 3 órakor a városi kispályán, a KAC ellen játszik edzőmérkőzést, amelyre Ku- tik András edző az összes játékosait ki-i rendelte. AZ NB I. TAVASZI FORDULÓJA va­sárnap, február 27-én kezdődik. Az els5 forduló mérkőzései a következők: Újvi­dék—NAC, Elektromos—Ferencváros1, DiMÁVAG-—Vasas, Kispest—Csepel, KAC —Szolnok, Újpest—BSzKRT, SalBTC— SzVSE és Gamma—DVSC. A MAGYAR VIVŐ SZÖVETSÉG pár- bajcsapatbajnoki versenyét vasárnap bo­nyolították le a HTVK vívótermében. Az eredmények után a párbajtőr csapatbaj­noki címet a DEAC csapata nverte. 2. a MAC. 3. a HTVK. 4. a BBTE és 5. a Mű­egyetem. Erdély labdarúgásában a saját nevelésű játékosokkal küzdő KAC-nak nyújtom a pálmát — mondotta a KAC vitaestjén Vághy Kálmán szövetségi kapitány KOLOZSVÁR. Szombaton este 6 óra- j kor feltűnően nagy érdektelenség mellett í zaplott le az unitárius gimnázium disz- | termében a tavaszi idény egyik legna- j gyohb jelentőségű sporteseménye: Vághy j Kálmán szövetségi kapitány és Gálffy ' András JT elnök vitája a mai magyar labdarúgásról. Az előadásról — és ez igen jellemző a kolozsvári közönségre — főképpen a szurkolók hiányoztak. Boga Ödön, KAC labdarugószakosztá­lyi elnök üdvözölte a vendégeket. Gálffy András néhány mondatban jel­lemezte a mai labdarúgás helyzetét, mely vezető helyet vívott ki a sportágak között és amelyet hatalmas szervezettel maga az állam is elismer, támogat. Elmondot­ta, hogy 22 szövetség között közel 50 szá­zalékkal a labdarúgás áll az első helyen, amely hatalmas összegekkel támogatja a többi sportágakat. Felhívta a figyelmet a fiatalság kellő nevelésének fontosságára, majd a kérdések, ellenvetések tömegét szegezte Vághy Kálmánnak. Â kérdésekre adott válaszaiban Vághy Kálmán kifejtette, hogy ma igen nagy szükség van, hogy nemzettekközti mérkő­zéseket rendezzünk, mert hiszen mindig egy nemzetközi mérkőzés a labdarúgás nemzeti értékének kifejezője. Ezekben a nehéz időkben pedig azért külön köteles­sége is Magyarországnak a nemzetközi sportérintkezést előmozdítania, mivel vi­szonylag nagyobb békében él, mint Eu­rópa többi államai. Az eredményeket ala­pul vevő értékmérésen felül nemzetközi mérkőzés hírverője is a magyarságnak és hozzájárul ahhoz, hogy nemzetünket Eu­rópa területén kedvezően ismerjék. — Sajnos — mondotta Vághy Kálmán —, nemzetközi tekintetben Magyarország multévi mérlege igen szép eredmények után súlyos vereséggel végződött. Az em­lékezetes svéd-magvar 7:2 arányú ered­ménynek oka többek között az volt, hogy a közönség hallatlanul biztos volt a győ­zelemben. Ezenkívül olyan események i ! történtek mérkőzés előtt a kapitány és ® I csapat tagjainak viszonyában, amelyek i döntő módon befolyásolták az eredményt. I Egyes játékosok csődöt is mondtak, ami I csak fokozta a magyar csapat letörését az ellen a svéd csapat ellen, amely sokkal gyengébb volt, mint az, amely Svédor­szágban ellenünk kiállott. i A mai labdarúgás jellegéről beszélve, elmondotta a csapatkapitány, hogy az fejlődő és főképpen mennyiségileg javuló, mert hiszen a régi három-négy csapat; helyett ma 16 egyforma képességű csapat küzd. A közönség és a játékosok viszonyá­ról szólva, elmondotta, hogy a közönség, vérmérsékletének, sportszerűségének, szaktudásának óriási kihatása van egy, csapat teljesítményére, amelyet, feljavít­hat, vagy leronthat. Sajnos, ebben a kéri désben Európa többi államai mögött jó­val lemaradtunk. Ezután a különböző szakkérdésekre tért át a szövetségi kapitány igen nagy­vonalú fejtegetésben ismertette a külön­böző rendszereket és abban a játékosok szerepét, hangsúlyozta az utánpótlás ne­velésének és főképpen technikai képzésé­nek nagy fontosságát, majd áttért a fő­város és vidék közötti viszony elemzésére. Megállapította, hogy amig ma a főváros főképpen a tudást képviseli, addig a vi­dék a küzdőképességet, amelynek köszöni hető. hogy ma 8 fővárosi és 8 vidéki csa­pat áll egymással szemben. Erdély labda­rúgásában a pálmát pedig a KAC-nak nyújtom, amely nem a fővárosból szer­zett, hanem saját nevelésű játékosokkal, Opata edző kiváló vezetése mellett, meg­érdemelten vívta ki a harmadik helyet. A KAC-tól továbbra is jó (eredményeket várok — fejezte be beszédét a szövetségi kapitány —, mert azt az ország legjobb edzője vezeti, akinek ha megfogadják sza­vát, akkor a siker nem maradhat el. A jelenvolt közönség és egyesületi ve­zetők lelkesen ünnepelték a két kiváló sportembert, akik vasárnap délben utaz- I tak vissza a fővárosba. KÖZGAZDASÁG NEM SZABAD KÉT EVESNÉL FIATALABB TEHENEKET ÉS USZŐBORJUK \T LEVÁGNI. A íö’dmüvelésügyi miniszter rendelete követ­keztében a két évesnél fiatalabb teheneik és üszőborjuk levágasd tilalma ismét életbe lépett A rendelet értelméoen súlyos büntetésben ré­szesül az, aki két évesnél fiata’abb tehenet, üszőt, vagy üszőborjut levág. A rendelet feb­ruár elején lépett életbe. HÓVAL, VAGY JÉGGEL, DE MEG KELL TÖLTENI A VERMEKET. A földművelésügyi minisztérium figyelmezteti a gazdáikat, hogy miután a természetes jég gyűjtésére az ország legnagyobb részén nem voit 'ehetőség, főképp a tejtermelők, tejszövetkezetek és tejüzemek jégvermeit jég hiányában hóval is meg kell tölteni. A havat fagyos időben kell a jégver­mekbe behordani és alaposan iedöngölni. A GYÜMÖLCSTERMELŐK EGYESÜLETÉ­NEK KÖZGYŰLÉSE. A Koloz6megyei és Ko­lozsvári Gyümölcstermelők Egyesülete szom­baton tartotta meg évi közgyü’ésáí, Török Bá­lint elnöklése alatt. Elnöki megnyitójában Török Bálint közölte, hogy az egyesület célja, hogy a vármegyék és városok gyümölcsterme­lését úgy mennyiségben, mint minőségben az anyaország színvonalára eme’je. Bejelentette, hogy biz egyesületnek már ötezer tagja van. Utána Gulácsy Béla, a Gyümölcstermelők Or­szágos Szövetségének titkára beszélt, majd Balogh Sándor ismertette az egyesület mult évi működését. A közgyűlés ezután elfogadta a multévi zárszámadásokat és megszavazna az ezévi költségvetést, VISSZAVONJÁK A KIJELÖLÉST A FELES« LEGES CIPŐKERFSKEDÖKTŐL. Megay Ká­roly bőranyaggazdálkodási kormánybiztos be­jelentette, hogy felülvizsgálja a 'ábbeli keres­kedői kijelöléseket és átszervezi a cipők el­osztásának eddigi rendszerét. Nyilatkozatában elmondotta, hogy egyes helyeken a célszerű" nét sokkal több személyt jogosítottak fel bőr­talpú lábbe'i árusítására. így például a békés- megyei Tótkomlós' nagyközségben a kijelölé­sek előtt egyetlen cipőkereskedő sem volt s a kijelölések során a község nem kevesebb, mini 32 cipőkereskedőhöz jutott. Ezek mind ellát­mányt kaplak és igv ötezer pár ’ábbeli maradt vissza akkor, mikor az ország más részein hiány mutatkozott, A kormánybiztos megálla­pította, hogy egyes törvényhatóságokban hány cipőkereskedőre van szükség és ahol a kellő­nél több működik, ezek kijelölését e hó vé­géig visszavonják. Ezután kiépíti .az elosztás uj rendszerét, amelynek segítségével minden jogosult a ke’lő időben megkapja bőrtalpa lábbelijét. SZABÁLYOZTÁK A GYÜMÖLCSÍZ ELŐÁLLÍ­TÁSÁT ÉS FORGALMÁT. A hivatalos ’ap vasárnapi száma közű a földművelésügyi mi­niszter rende’etét, amelyben újból szabá­lyozta a gyümölcsízek előállítását és forga’- müái. A rendelet szerint csak négyféle minő­ségű gyümölcsíz hozható forgalomba, úgymint elsőrendű gyümölcsíz, gyümölcsíz, vegyesiz és 6zi’viaiz. A rendelet előírásokat tartalmaz a gyümölcsízek csomagolására vonatkozóan,