Ellenzék, 1943. október (64. évfolyam, 222-246. szám)

1943-10-04 / 224. szám

1943 október 4 ELLENZÉK ■■■■■■■■■■BMI SPORT KAC-SsVSE 5:1 (2:0) Góllövők: Beke (11-esből), Radnai, Borbély (öngól), Beke, Váesi, illetve Koppány Régóta nem látott szép és változatos játékkal győzött a szegedi vasutasok ellen a kolozsvári NB I-es csapat — Bajnokok íekete vasárnapja az NB I-ben: Vereséget szenvedett a Csepel, Ferencváros és a NAC, pontot szerzett az Elektromos és a DiMÁVAG A bajnoki mérkőzések kedvezőtlen beosztása miatt igen sok ideig böjtölt a kolozsvári labdarugó közönség egy jó és főképpen eredményes bajnoki mérkőzésre. A hosszú böjt után jött el nagynehezen vasárnap, amely a várakozásért jutal­mat és a salgótarjáni vereségre enyhítő balzsamot hozott: a kolozsvári piros-fehér együttes ugyanis igen szép, sokszor ragyogóan változatos és gyors játék után 5:1 arányban biztosan győzött az ellen az SzVSE ellen, amelyet ebben a baj­nokságban nem tudott még csapat megv érni. A közönség az utolsó peréig buzdította is a csapatot, amely lelkesen, bizton győzelmet jelentő némi ,gól után is támadott, mindaddig, amíg a játékvezető le nem fújta a mérkőzést és szerzett komoly örömet minden kolozsvári szurkolónak igen értékes és főképpen jól megérdemelt g yőzeiméi)el. Amíg idehaza, Kolozsváron a KAC tépázta az SzVSE eddig sértetlen nimbuszát, addig Debrecenben és a fővárosban középhelyen álló és kicsinynek mondott csapatok nem kisebb eréllyel húzták el a nam/ bajnok és bajnokjelölt csapatok nó­táját. Az Újpest állította meg diadalut jában a NAC-ot, a Kispest győzte le nagy elkeseredésével a Ferencvárost és Deb­recenben a DVSC tisztelte meg igen kétes értékű ajándékkal, három góllal a tavalyi bajnokcsapatot. A bajnokok csillaghullása mellett azonban nem kisebb eseménynek mondható a reménytelen sereghajtók pontszer­zése. Ezek közül a DiMAVAG szerezte meg a bajnoksáo első pontját .és a már megszűnni készülő Elektromos végre a harmadikat, mig a forduló további küzdelmei során az Újvidék—Vasas mérkőzés nagy küzdelem után is góltalan dön­tetlennel végződött. Az NB 11-ős mérkőzések közül vasárnap estig csak a Kolozsváron játszott SzMÁV—Bástya mérkőzés eredménye ismeretes, amely meglepőnek is mondható, mivel a SzMÁV pontot szerzett a bajnokságra törő bőrgyári csapattól. A vasárnapi sportesemények részletei egyébként a következők: 4:1 arányit vezetés után is az utolsó percig támadva szerezte meg az SzVSE elleni értékes győzelmet a KAC KOLOZSVÁR. (Az Ellenzék munka­társától.) Vasárnap délután ragyogó őszi időben, mintegy 3000 főnyi közönség előtt került hosszú szünet után a városi sport­telepen sor komoly bajnoki mérkőzésre: a KAC—SzVSE találkozóra, amelyet a KAC nemvárt ragyoaó játékkal, nagy fö­lénnyel, biztosan nyert meg. A kolozsvári piros-fehérek vasárnapi játékát aggodalom előzte meg. Ez érthe­tő is volt, hiszen Salgótarjánban nem ment jól a csanatnak, az összeállítással a legutolsó percekig bajok voltak, de hat­ezer tenyér ütemes tapsa és „Hajrá KAC!“ kiáltások között végül is alábbi szokott összeállításában vonult ki a két csapat: KAC: Márki — Szaniszló II., Vass — Páll, Szántai, Csákány — Radnai, Kovács IV., Váczi, Beke, Tolnai. SzVSE: Papp — Péli, Sajtos — Pálcó, Kolozsi, Borbély — Fábián, Pétervári, Koppány, Fáskerti, Bundik. Kivonulás után a vendégcsapatban minden szem Tihanyit kereste: a szege­diek országoshirü csatára azonban nem vállalta a játékot és az utolsó pillanatban Fáskerti állott be helyette. K. Nagy Pál sípjele után KAC-táma- dással indult a játék: Radnai—Beke— Váczi összjáték után utóbbi a hálóba bombáz. A bíró sípja azonban néma ma­radt, mivel Váczi vonalon túlról lőtte a labdát. A 10. percben Tolnai hátulról ka­pott jó labdával egvedül tört a vendég­csapat kapuja felé. Már-már lövésre ké­szítette a lábát, amikor az utolsó pilla­natban nyomták és oda lett a helyzet. A 11. percben Fáskerti elől Páll röviden adott haza, a csatár rávetette magát a lábára, a nézőtér megdermedt, de még idejében akadályozták meg a lövésben. Nem sokkal később Koppány teremtett veszélyes helyzetet, de Szántai erélyesen szerelte. Változatos, könnyű, élénk játék folyt ezekben a percekben, szép KAC-támadá- sok követték egymást és már ekkor meg lehetett állapítani azt, hogy a KAC-nak jó navia van. j A 13. percben újból támadt a KAC: Beke fejelt gyöngén kapura, lövését azon­ban biztosan fogta Papp. A KAC továbbra is fokozta az iramot: a piros-fehér csapaté voltak ezek a per­cek, amikor egyik támadás gördült a má­sik után, simán, mint jól megolajozott gép a vendégkapura, amely előtt látha­tóan leszorítva tömörült elszánt védeke­zésben az SzVSE csapatának háromne­gyed része. A 20. percben kissé felszabadult a ven­dégcsapat, Koppány, majd Bundik táma­dott és lőtt kapura, de a lövéseket Márki biztosan védte. A 21. percben azonban is­mét átvette a támadó szerepét a KAC: Tolnai szép fejesét csak nehezen fogta Papp, egy perccel később Beke lövése sú­gott el a kapuléc felett. A 22. percben Tolnai jó labdával tört kapu felé. Pakó vette fel vele a küzdel­met, de balszerencséjére, mert 16-oson belül kézzel érintette a labdát. A játék­vezető sípjába fújt, jól megnézte magá­nak a kezelés helyét, aztán középre in­tett: 11-es! Beke állott neki é<? helyezte félmagasan védhetetlenül a hálóba (1:0). A gól fölvillanyozta a piros-fehérek já­tékkedvét: Tolnai jó helyzetből hatalmas fejes lövést zuditott a kapu felé. amely hajszállal zúgott el az ott résen álló Vá­czi és Radnai előtt. Nagy helyzet volt! A 23. percben Váczi átadásából Beke lőtt kapura, de lövése emberbe akadt, a 32. percben ismét Váczi fejese szállott el kapu fölött. Nyomasztó a KAC fölénye! A mezőnyből kitűnik kitűnő játékával Csákány, aki mint a villám cikázott ide- oda, ahol legjobban szükség volt rá. A 35. percben újabb KAC-támadás után Papp csak önfeláldozó védéssel tudott Vá­czi elől menteni. A 37. percben pedig Radnai pompás lövéssel szaporította a KAC góljait (2:0). A hátralévő időben továbbra is foly­tatta rohamait a KAC, Radnai, Váczi lőt­tek kapura, de eredmény nélkül. Négy gólt hoz a második félidő A második félidő SzVSE-támadások- kal indult, de a KAC hamar átvette a támadó szerepét. Ennek ellenére egy szögletrugás következményeképpen Kop­pány jó helyzetből félmagasan gólt szer­zetr csapatának (2:1). A gól után kissé elerőtlenedett a KAC. De szárnyakat ka­pott az SzVSE, amely ezekben a pillana­tokban meg is nyerhette volna a mérkő­zést Pe nem igy történt. A 12. percben idegölő kapuelőtti tologatások után Csá­kány törte át magát három emberen és eresztett hatalmas lövést kapura. A labda fölé ment, de legalább kapu irányában. Az SzVSE is támadott időnként, de ered­ménytelenül. Csatárai veszélyes helyze­teket teremtettek a KAC-kapu előtt, de a védőimen megtört minden. Jelentősebb esemény nem is történik a 25. percig, amikor Csákány lőtt kapura, majd egy partdobást dobott a jó helyzet­ben levő Tolnainak, akit azonban a lövés pillanatában nyomtak. A 37. percben Radnai egyedül támadott, a kapus kifut­va igyekezett menteni, de elvétette, Rád-' nai üres kapu előtt azonban vonalon túl­ra sodorta magával a labdát. A 38. percben újabb gólt ért el a KAC: Papp kifutott a támadó Radnai elé, akit borbély fedezett. Szántai hátulról elő­adott hatalmas lövése az SzVSE-játékos érte, aki Radnai elől a labdát a hálóban fejelte (3:1). Ettől a perctől kezdve azután el is tűnt a pályáról az SzVSE: mindent elsöprő erővel indult meg a KAC újabb offenzi- váfa és végül is az egész mérkőzés folya- mán megállapítható hatalmas fölény gó­lokban is kifejezésre jutott. A 39. percben Kovács feltört 16-osig, onnan jó labdát adott a kapu előtt he­lyezkedő Bekének, aki félmagasan hatal­mas bombát küldött a hálóba (4:1). Most már nyilvánvaló volt, hogy az SzVSE nem fogja megnyerni a mérkőzést. A kö­zönség lassan készülődni is kezdett, hogy boldogan elhagyja a pályát. De nem igy a KAC-játékosok, akik eléggé nem dicsér­hető lelkesedéssel, fáradhatatlanul és kér­lelhetetlenül folytatták továbbra ostro­mukat. mig végül Váczi a mérkőzés lefú­jása előtt néhány másodperccel a kifutó kapus mellett beállította a végeredményt (5:1). Réaóta nem látott jó formában győzött a KAC. A mérkőzést a KAC ilyen gól- aránnyal is megérdemelten nyerte. Ál­landóan támadott, igen rövid ideig állott le és a második félidő végén jó erőnlétük­kel fokozták az iramot annyira, hogy tel­jesen letörték a vendégcsapatot és lőtték gyors egymásután góljaikat. A 2:1-es ál­lásnál azonban az SzVSE is még félelme­tes ellenfél volt, amely ha kissé jobban belefeküdt volna a játékba és valamivel nagyobb szerencséje lett volna, meg is nyerhette volna a mérkőzést. De nem igy történt: a KAC régóta nem látott jó for- t mában, fölényesen biztosította a győzel- t met és méltó elégtételt adott a SalBTC- től elszenvedett vereségért annak a kö­zönségnek, amely egy pillanatig sem szűnt meg csapatáért szurkolni és áldo­zatokat hozni. A vendégcsapat igen sportszerűen és lelkesen küzdött. Ha Borbély nem fejel­te volna be az öngólt, akkor nem végző­dött volna ilyen nagy KAC-győzelemmel a mérkőzés. A KAC csapatából Márki jól végezte kevés dolgát, a hátvédek sokat fáradoz­tak az SzVSE-támadások szétrombolásá- ban. A fedezetsor és a mezőny legjobb embere Csákány volt, aki használhatóan mozgott és az ernyedt csatárokon is túl­tett. A csatársorban Tolnai hatalmas fe­jeseivel és nagy küzdőképességével, Rad­nai pedig gyorsaságával tűnt ki. Kovács IV. hasznos volt, Beke és Váczi csak rö­vid ideig tűntek ki. Az SzVSE csapatában a közvetlen vé­delem volt a nap hőse. A fedezetsorban Kolozsi, a csatársorban Koppány és a ko­lozsvári Fábián említhetők. K. Nagy Pálban i<?en erélyes, határo­zott és jó játékvezetőt ismert meg a ko­lozsvári közönség. Az NB I. vasárnapi fordulójának eredményei Uipest—NAC 2:1 (0:0). Kispest—Ferencváros 4:3 (3:1), DVSC—Csepel 3:2 (3:0). Gamma-—Szolnok 1:0 (1:0). Újvidék—Vasas 0:0 Elektromos—Sa'BTC 2:2 (1:1). BSzKRT—DiMÁVAG 2:2 (1:1) A VASÁRNAPI FORDULÓ UTÁN a oaj. ncksag állása a következő: 1. NAC 8 pont­tal, 2. Kispest 8 ponttal, 3- Gamma 8 p, 4. Újpest 7 p, 5. Sa'BTC 7 p, 6. KAC 6 p, 7. SzVSE 5 p, 8- DVSC 5 p, 9. Ferencváros 4 P. 10. Újvidék 4 p, 11. Csepel 4 p, 12.-Vasas 4 p, 13. Eásktromos 3 p, 14 Szolnok 2 p, 15. BSzKRT 2 p, 16. DiMÁVAG 1 p. KAC ifjúsági—Bástya ifjúsági 8:1 (4:1) A Bástya ifjúsági csapata csak 30 percig tudott vezetni Kallós góljával, ?mig a KAC nem erősítette az iramot és< Kovács Vi'mos 3, Tamási 2, Kiss 2 és Bálint 1 góljával vi­tathatatlanul nem fejezte ki nagy fölényét. Sz. MÁV—Bástya 2:2 (1:1) KOLOZSVÁR, október 4. (Az Ellenzék mun­katársától.) A KAC—SzVSE mérkőzés előtt játszották le a városi sporttelepen a SzMÁV Bástya mérkőzést, amely 2 2 ; 1:1 • arányban e'döntetlenül végződött. A marosvásárhelyi Csatt sípjelére a két csapat a következő Ó6z- szeállitásban futott ki: SzMÁV: Székely — Schsiff, Tamási—Mayer, Pethő. Csányi — Cigány, Szilárd, Mihok, Stro- ia, Balogh­Bástya: Szandtner — Wild, Kapusi — Noel. Szőcs Kal’o — Kádár, Megyeri, Farkas Pá!f_ fy, Both. A marosvásárhelyi csapat meglepetéssze­rűen nagy lelkesedéssel játszva, megérdemel­ten vitte el az egyik pontot. A bőrgyári cso_ pat csak a második félidőben játszott kielégí­tően, mig az első félidőben kissé elbizakodolt vo't. A 17. percben Mihok fejes gólja után a 23 pe cben Balogh rúgott újabb gólt és már 20-ra vezet a székelyföldi MÁV, mikor a 45. percben sarokrúgás után Farkas a hálóba fejelte a labdát (2:1), S?ünet után nagy küzdelem alakult ki. A 18- percben Both beadását Megyeri közel. befeje’t.e (2:2). A Bástyából Szamdtner, Kapusi ,s Both, az SzMÁV_ból Székely, C6ányi és Mihok játszo:- tak jól. KAC II—K. MÁV II. 9:1 (4:1) NB III. mérkőzés, vezette Bindász. A piros­fehérek tartalékcsapata káprázatos iskolajá­ték után győzött- Góllövők: Bokor 2, Farkas 2, Orosz.i 2, Nagy, Demeter, Kerekes, illetve Cseri ll_bő.l. Jók voltaik: Farmati, Orosz.i és Bokor, il'etve Bálint, örmény és Cseri. KKASE—Törekvés 5:2 (3:0). NB III. mérkő­zés, vezette Sipos. Az I- félidőben a KKASE szünet után a vendégcsapat játszott jobban. Góllövők: Gáspár 3, Marosi 1, illetve Mol­dovan és Fogarasi. Jók voltak: Fogarasi, Mól. dován, illetve Gáspá'r, Marosi, Biró. Postás—Korvin 5:2 (1:0). NB III. mérkőzés, vezette Gál. A Postások hétről-hétre javu ■ > csapata megérdemelten győzött- GóHövők: Fülöp 3, Szabó és Gergely, illetve Dénes 2. Jók: Stier I., Gergely és Fülöp, illetve Gyar- mathy, Dénes és Frenz­KMTE—Bethleni STE 7:2 (5:1). NB III. mér. kőzés, vezette D.'si. A munkásosapat pompás iskolajátékkal már aiz első félidőben bebiz­tosította győzelmét. Góllövők: Adorján 4, Rámái, Pálffy és. Tunyoghi, illetve Deák és Tóth. Jók voltak: Szabó, Nagy L-, Adorján, illetve Kerekes, Both és Deák. BMSE—KEAC II. 4:3 (2:1). NB III- mérkő­zés. Vezette Jania. A besztercei csepat ha_ tafmas küzdelem után tudta csak legyőzni a KEAC ta, ta.lékcsapatáit- Góllövők: Parti 2, Érsek, Siklódi, illetve Ligeti 2 é6 Nagy Béla. Jók: Parti, Marsalko, Siklódi, illetve Nagy B., Nagy S. é® Ligeti. Ferencbánysi TC—KMFSE 1:1 (1:0). Kerületi bajnoki, vezette Adorján János. A két újonc­csapat küzdelme döntet'enül végződött. Gól- lövők: Veress, illetve Német II. Mindkét.' oL dalon a védelem játszott igen jól. Tekézösport A Corvin-kupa és az emlékverseny egyént döntőinek eredményei: A Corvin-kupa győz. tese a BSzKRT 3130 fával, 2. a Kecsk. MÁV 3092 fával, 3. ai Kolozsvári Vii’amosmüvek 3051 fával, 4. a Corvin SE 2878 fával. Az emlékverseny egyéni győztese Berényi Lajos: (Sziékesfehérvári MÁV Előre) 412 fa. 2- Hestz Márton Fegyvergy. SE 409 fa, 3. Kal­már Imre E'őre TE 402 fa, 4. Kovács Albert Kolozsv- Vili. 401 fa, 5. P’ohl Lajos Kolozsv. Vili. 400 fa. A Sorg Antal vándordijat a Gamma veret­lenül nyerte, 2. a Köb. Kaszinó, 3. a Sorg SF FELHÍVÁS MINDEN ERDÉLYI CSERKÉSZ­HEZ. Minden a IX. Erdélyi Cserké-szkerület csapataihoz tartozó cserkész és cserkészjelölt azonnal je'entkezzék cserkészcsapata parancs- nokáná' további parancs átvétele végett. Azok a cserkészek, illetve cserkéstzjelöltek, akiki jelenleg nem csapatuk székhelyén tartóz, kodnak, levelezőlapon kötelesek jelentkezni. A IX. Érd. Cserkészker. parancsnoksága­- 7 _ Uj tisztikart választott a szatmárnémetii lismzsti Munkakdzpont SZATMÁRNÉMETI, október 4. A szat- márnémetii mintegy hatezer főt számláló magyar munkásságnak a Nemzei Mun­kaközpontba tömörült szervezete a na­pokban tartotta meg rendkívüli tisztújí­tó közgyűlését, amelyet az Országos Köz­pont által kiküldött Ehling Jenő főtitkár vezetett le. A közgyűlés, amely a Magyar Hiszek­egy elmondásával kezdődött, mindvégig igen lelkes hangulatban folyt le. Ehling Jenő országos főtitkár nyitja meg a gyűlést, majd a titkári, pénztári és ellenőri jelentések elhangzása után a köz­gyűlés egyhangúan a következő tiszti­kart választja meg: Fővédnök: Dr. Kölcsey Ferenc főispán. védnökök: dr. Streicher Andor ny. alis­pán, dr. Csóka László polgármester, dr. Pap Zoltán polgármesterhelyettes-fő- jegyző. Örökös diszelnök: Tóth István ta­nonciskolái igazgató. Elnök: dr. Boér László. Alelnökök: Szabó István lakatos és Vis'ky Sándor kőműves. Titkár: Mol­nár Lajos. Ellenőrök: Kikeli Sándor kő­műves és Tukacs Andor asztalos. Pénztá­ros: Kádár Sándor. Jegyző: Zeidner Er­nő. Ügyész: dr. Mártha József. Választmány: Oláh István, Gáspár Já­nos. Fekete Mihály, Sarkadi Sándor. Tarr Ida, Balázsi Sándor. Dobos László. Horváth Miklós. Gódi Imre. Budai Ist­ván. Számvizsgálók: Végih István. Patkó Kálmán. Szilágyi Endre. Pótválasztmány: Weress Béla. Sajtos Lujza, Rácz Lászlóné, Kolb Mátvás, Kecskés Endre, Reskó György. Szűcs Mihály, Kecskés János. Fegyelmi bizottság: dr. Princzinger Já­nos. Rom József. Zay Ferenc, Zabari Lász­ló, Tar Géza. Az uj tisztikar nevében dr. Boér László elnök mondott köszönetét, majd Visky Sándor alelnök. Weress Béla, Vaskó Sán­dor és Kurier János hozzászólása után a gvülés Ehling Jenő zárószavaival éri véget. PAPÍRBAN, írószerben, irodai fel- szerelési tárgyakban teljes raktárt talál az „Ellenzék“ könyvesboltban.