Ellenzék, 1943. július (64. évfolyam, 145-171. szám)

1943-07-05 / 148. szám

X ! elleniek ill nil ríifinilÍM¥^a^*l*1***>>^*HKW^^BBii8teiá^riri»iBtfliíi t 9 4 3 Julius 5. iffiiiinaiBíiiiífrii ii uf«» SPORT 7 _ Kízepes színvonala játék után 5:0 (2:0) arányban biztosan győzött Vidék válogatottja ellen Budapest válójától! csapata Gólzáporral győzött Kolozsvár ifjúsági válogatottja ellen a fővárosi ifjúsági válogatott Egyheti lázas előkészület és izgalom után került sor Budapest és Vidék leg­jobb labdarugóinak találkozására. ,A két csapat mérkőzése közepes színvonalú küzdelmet és a budapesti csapat nagy gólarányu győzelmét hozta a várakozá­son alul szereplő vidéki válogatott ellen. Igen sokan biztak a vidéki együttes győzelmében és azt a' fővárosi csapat ko­moly ellenfelének tartották. A bizalom azonban nem vált be: a fővárosi együt­tes pompás játék után simán győzött—a lélektelenül, fáradtan mozgó vidéki együttes ellen, amely, ha nem is ilyen arányban, de megérdemelte a vereséget. Az idény utolsó labdarugó eseményé­re közel ÍO.000 ember volt kiváncsi, amely zsúfolásig .megtöltötte a városi sporttelep álló és ülő helyeit. A mérkő­zést megelőzően Budapest és Kolozsvár ifjúsági válogatottja játszott. Ez a talál­kozó is a. fővárosi csapat fölényes győ­zelmével végződött és bebizonyította azt, hogy egyelőre korai ti vidéki labdarúgás egyenrangúságáról álmodozni. A két mérkőzés részletei a következők: Nem veit ellenfél a Vidék válogatottja tart, majd pénteken este útnak is indul Pécs­re. Fábián József szövetségi kapitány a kö­vetkező keretet állította össze a bolgárok ellen: Pl oh ászka drCsongrádi, Tamási, Hámori, Tóth drHorváth, Szerémi, Lakat, Háry dr., Kovács Pál, Kovács, Palánkat, Kalocsai 11., Nagy, Ortutai. A válogatott keretben két kolozsvári játékos is van1; Szerémi és Kovács Pál. Á DUNAKESZIRE vasárnapra kitűzött D. Magyarság—Kolozsvári MÁV vasutas baj­noki középdöntő mérkőzést közös megegye­zéssel julous ii-ére halasztották. Nagykárclyi LE—Kolozsvári LE 3:3 (1:1) KOEOZSVÁR. Vasárnap reggel az egyete­mi stadionban játszották le a IX. hadtest le­vente labdarugó bajnokságáért a fennti mér- j kőzést, amely' eldöntetlenül végződött. A tize­dik percben súlyos védelmi hibából 'Szerezte j Nagykároly első gólját Farkas révén, amit a 1 17. percben Tóth egyenlített ki. Szünet után | a ii. percben súlyos védelmi hibából Fráter 1 újra megszerezte a vendegeknek a vezetést. A j kolozsvári csapat ezután nyomasztó fölénybe került, de nem volt szerencséje. A 33. percben Barát révén 3:1 arányú vezetésre tettek szert a vendégek,, de a 35. percben 11 -bői Tamás góljával 3:2-re javított Kolozsvár és a 42. percben Bán kiegyenlített. A döntetlen ellené­re a vendégcsapat jutott tovább a következő fordulóba. Budapest ifi. válogatott—Kolozsvár ifj. válogatott 8:2 (6:1) KOLOZSVÁR. A Budapest—Vidék váloga­tott mérkőzés előtt fé' 4 órakor Polaretzky ve­zetésével került sor a főváros és Kolozsvár ifjúsági válogatott csapatainak találkozására, amely navy csalódást hozott mindazoknak, akik a vidéki csapat jó szereplésére száml­toltak. A vidéki csapat nem bizonyult ko­moly c: leniéinek a tóvárosi válogatottal szem­ben, amely szinte lépésben verte őket ti 2 (6:1) arányban. A két. csapat a következei összeállításban játszott: Buda; est; Vimme r (Kállai)—Schneck, He­redi—Reiter, Czinkota, Zakariás—Nagy, Kom. lósi, Várnai, Kirádi, és Deák. Kolozsvár: Ungvári (Gyarmathy)—Szaloky, Farmati—Bálint, Demeter, Fülöp—Nagy, Zöl­di, Keiekes, Szász, Kovács. Az e'ső percben kialakult kolozsvári fö­lény után a fővárosiak vezettek néhány tá­madást, de végül is Kovács Vi'inek sikerült az első gólt belőnie a 15. percben (0:1), ae Várnai hamarosan egyenlített (1:1). Váltakozó játék után a 35. percben Várnai lövése re­vén 2:1 arányú vezetéshez jutott a fővárosi együttes, majd ugyancsak ő lőtte a fővárosiak további 2 gólját. Ekkor már nyilvánvaló volt, hogy nem sok keresni valójuk van a kolozsváriaknak a remekül, ' gyorsan mozgó és egy NB I-es játékerejü fővárosi csapat ellen. így nem is nagyon küzdöttek, aminek eredménye az vo]t, hogy a 44. percben Nagy, majd a 45. percben Kirádi rúgott újabb gó­lokat, 6:1_re állítván be a félidő eredményét Szünet után kapust cserélt mindkét egvüt- tes, Ungvári helyét Gyarmathy vette át és a második fél időben igen jól is szerepelt. En­nek ellenére a 2. percben Deák újabb gólt j lőtt és csak a 24. percben sikerül* Kovács­nak Nagy átadásából újabb tiszteletgólt lőnie, amivel be i-s állította a végeredményt A mérkőzés nem hozott nagy kiizde'met. A fővárosi együttes csillogó iskola játékkal hen­gerelt. Gyors, ötletes támadásai, lövései ellen nem volt véde’em. De Ko'ozsvár nem is na­gyon igyekezett. Beletörődött sorsiba és a macska-egér harcban já'szotta az egér dics. leien szerénél. A fővárosi együttes minden tagja jól játszott, kiemelkedett közülük azon­ban Várnai. Ko'ozsvár csapatában Gyar- mathvt. Kovács Vilit és Nagy Istvánt illet! dicséret. A méifkőzés jé tanúság arra, hogy még men sokat kell a kolozsvári utánpótlás­nak fejlődni hogy egyenlő ellenfele legyen a fővárosnak, arne'v a mérkőzés fo'vamán minden tekintetben jobbnak bizonyult. PIROSAK—FEHÉREK 3:0. A Budapest—Ko­lozsvár ifjúsági és Budapest—Vidék váloga­tott mérkőzés e’őtt játszott bemutatót az MLSz kolozsvári kerületének kéf kolyökcsa_ pata, a pirosak és fehérek, Grimm ..bácsi' kedvencei. A mérkőzés 2x25 percig tartott és ennek folyamán a pirosak csapata bizonyult Jobbnak, amely Kilin, Berta és Borbély gól­jaival győzött. KÖZGAZDASÁG Kolozsváron tartott értekezletet a FasSöi párosok Országos Szövetsége KOI.OZSVÁR, július 5. Hosszas előkészíile és egyheti lázas izgalom után került sor < Budapest—Vidék válogatott mérkőzésre, amelţ hivatva volt eldönteni azt a kérdést, hogţ a főváros, vagy pedig a vidék vezet az or szag labdarugó sportjában. A megleletőscr közepes színvonalú játék után nem volt két■ scges: a fővárosé az elsőbbség. De ... és cs a „de“ szócska mindent megmagyaráz. Első­sorban is azt, hogy bár az eredmény reált, volt, a vidéki csapat nem nyújtotta azt c teljesítményt, 'amely kitelt volna belőle Nem ment a játék a vidéki együttesnek, d( igaz, nem is nagyon erőlködtek a játékosok míg a fővárosi együttes tagjai nagyobb lelke­sedéssel játszottak. Egy gól megfordította vol­na a mérkőzés állását. De ezt a gólt nem sikerült a vidéki csatároknak berugniok es a fővárosiak ölébe hullott a győzelem . . . Három kolozsvári játékos a vidéki válorjatottb n ... A megérkezés izgalmai, a délelőtti városné­zés után a kora délutáni órákban a Villamos- müvek helyiségében öltözött a fővárosi, a sporttelepi KAC öltözőben a vidéki együttes, majd pontban 6 órakor futott ki 0000 néző előtt Sági vezetésével a következő összeállítás­ban ; BUDAPEST: Tóth Gy. — Rudas, Szalay — Pázmándy, Sárossi III., Balogh I. — Egressi, Sáro'ssi dr., Szusza. Zsenge!lér, vitéz Surányi. VIDÉK; Vécsey — Szűcs, Vass — Percnyi. Dcbreczeni, Lakat — Radnai, Kovács IV.. Sárvári, Bodola, Tóth II. Az első percekben váltakozó játék folyt a pályán, amelyben mindkét csapat egyenlő el­lenfélnek bizonyult. A tizedik percben indult az első komolyabb támadás, amikor Sárossi dr. nagy lövését védte Vécsey, utána a 11. percben Egressinek veszélyes támadását sze­relte szögletre Vass. A szögletet Egressi lőtte, de az középén elakadt. A 13. percben Szusza hatalmas lövését Vécsey nagy ügyességgel szögletre tolla. Percekig a vidéki csapat tá­madott ezután, de a kitünően védekező buda­pesti vedelem minden támadást visszavert. A 24. percben lőtte a fővárosi csapat vezető gólját. A balszárny szép összjátéka után a labda a kissé lesen álló Zsenge!léihez került, aki azt nyugodtan a bal sarokba lőtte. (1:0.) Néma csend fogadta a budapestiek vezető gólját. A 27. percben Kovács IV. átadásával Sárvári! tört ki pompás helyzetben, de Sá­rossi III. kapu élőt felvágta. Tiszta n-es! A játékvezető sípja azonban néma maradt. Újra a Vidék vette át ezután a támadást, de a NAC csatárainak semmi sem sikerült. X 32. percben vitéz Surányi lőtt kapura és lö­vése a belső kapufáról pattant a hálóba. (2:0.) Félidő után sem javít Vidék csapata Szünet után nyomasztó fölénybe került Vidék válogatottja, bodola óriási bombáját Tóth csak szögletre tudta védeni. Percekig egyik vidéki támadás a másik után indult, amelyet csak szögletre tudtak a fővárosiak védeni. De nem volt szerencséjük a csatárok1 nak és így változatlan maradt az eredmény. A közönség lelkesen biztatta a Vidék csapa­tát, de Budapest védelme Tóth Györggyel az elen. mindenütt ott volt. A ió. percben Tóth elfutott a baloldalon, de a lövés pillanatában. Rudas szögletre mentett. Nagy helyzet volt!... Vidék csapatának ezután sem ment a játék. Annál jobnan Budapestnek és sikerült is szapo­rítania góljai számát. A 32. percben Pázmándy előre küldött láb- , dajával Sárossi dr. Szuszához továbbított, j . aki mintegy 20 méterről a bal felső sarokba • lölte Budapest harmadik gólját. (3:0.) Egy perc sem telit el és a letört vidéki vé- I delem mellett Zscngellét megszökött és tiz méterről védbe­tétién gólt vágott be Vécsey kapujába. (4:°y Ezután láthatóan nagy fölénybe került Bu­dapest csapata és a közönségnek egy része ha­zaidé indult, másik része pedig a fővárosi j együttes felé fordult rokonszenvével és meg­tapsolta támadásait. A 39. percben Szusza kitette Zsengellért. aki ügyesen átjátszotta magát Vidék védel- . mén és megszerezte csapatának ötödik gól­ját-is. (3:0.) A gól után Petényi tiltakozott a játékveze­tőnél lesállás miatt, mire a játékvezető ki­állította. A félidő hátralevő részében Buda­pest csapata folytatta támadásait, de az ered­mény nem változott. Megérdemelten győzött Bu­dapest csapata A fővárosi csapat a fenti arányban is megérdemelten nyerte meg a Mátyás király emlékév keretében megrendezett visszavágó mérkőzést. Egy azonban bizonyos: ha a ma­gyar labdarugó szövetség más körülmények között rendezte volna meg a mérkőzést, nem í győzött vcuina olyan simán a fővárosi együt- t tes. A fővárosi csapat a hét folyamán edzést ; tartott Budapesten és -vasárnap reggel hálóko- 1 csín, pihenten érkezett meg Erdély fővárosá­• ba. A hálókocsiból csak fél 9 órakor szálltak j ki a játékosok, közöttük csak három vidéki. í Szűcs, Debreczeni és Lakat. A csapat gerince j a nagyváradi csatársor -volt, amely a mérkő- j zés előtt egy órával érkezett meg összetörtén, j fáradtan. A játékosok ugyanis túlzsúfoltság ! miatt az első gyorsvonatról lemaradtak és i állva tették meg, lépcsőkön az utat Kolözs- j várig, ahonnan egyenesen a pályára mentek. 1 Súlyos hibák voltak a válogatás körül. Vi- \ dék csapata egyetlen összeszoktató edzést sem i tartott. Ha ez megtörtént volna, a játék ké- ; pc másképpen alakult volna. * Budapest csapata mindvégig tetszetős, szép í és élvezetes, de nem nagyvonalú játékot mu- j tatott. Különösen a védelem működött igen j jól, de a csapat többi része is a várt teljesít­ményt nyújtotta. Egyénileg Tóth György volt az egyik legjobb ember, mellette jól dolgozott a két hátvéd, Rudas és Szalay is. A fedezetsor legjobb embere Sárossi III. volt, mig a csatársorban Zsengellér góljaival, vitéz Surányi hatalmas lövéseivel és Egressy veszé­lyes lefutásaival tűnt ki. A vidéki csapatban alig volt megemlíthető teljesítmény. Vécsey a gólokról iniem tehet, a ‘ hátvédek közül Vass egészen jól megtalálta helyét és pótolta a távolmaradt Kispétert. A fedezetsorban Lakat tűnt ki gyorsaságával és Pcrényi, akik azonban nem tudták visszatar­tani a budapesti csatársort. A csatársor vá- j rakozáson alul szerepelt, és egyedül Tóth III. i volt az, aki néhány lefutásával veszélyes, tu- I dott lenni. A győri Sági kolozsvári bemutatkozása nem sikerült, mert a közönség ítéleteivel nem volt megelégedve. A KERÜLETI ATLÉTIKAI BAJNOK­SÁGOK szombaton és vasárnap zajlottak le. Tekintettel arra, hogy az eredményeket csak a késő esti órákban állították össze, arról rész­letes beszámolót holnapi számunkban adunk. Két kolozsvári a főiskolás válogatott keretben Budapestről jelentik; Vasárnap Pécsen jár­dák le a bolgár—magvar főiskolai válogatott mérkőzést. A magyar főiskolás csapat csütör­tökön délután fel 5 órakor kétkapus edzést KOLOZSVÁR, julius 5. A Magyaror­szági Festőiparosok Országos Szövetsége felszabadulásunk után elhatározta, hogy legközelebbi országos nagygyűlését Ko­lozsváron tartja. A háborús viszonyok azonban megakadályozták ennek a terv­nek a keresztülvitelét s ehelyett az or­szágos szövetség vezetősége felkereste az erdélyi városokat, hogy személyes érint­kezés utján vegye fel az erdélyi festő- iparosokkal a kapcsolatot. A szövetség képviseletében a napokban Lovászy Gyu­la országos elnök, Gebhert Némedi-Var- ga Jakab és Papp László Gábor társelnö­kök, Kulinyi József titkár, Babsch Gyula ipartestületi alelnök. Fiilöp Gyula és Borzsák Károly alelnök jelentek meg. A budapesti kiküldötteket a kolozsvári festőiparosok meleg szeretettel fogadták s szakosztályi ülésen ünnepelték a festő­iparosok országos vezetőit. A szakosztályi ülésen Lovászy elnök örömének adott kifejezést afölött, hogy a magyarrá lett Kolozsváron megmaradt magyarnak az ipar. A megszállás alatt tanúsított összetartást folytatni kell a jö­vőben is, mondotta, s azokat az erőket, amelyeket az idegen uralommal szem­ben kifejtettek, most egymás megsegíté­sére kell felhasználni. Beszélt az anyag- beszerzés nehézségéről, s megjegyezte, hogy a kormány újabb intézkedései re­mélhetőleg az átmeneti bajokon segíteni fog. Az árkérdéssel kapcsolatban közölte, hogy a rezsi és haszonkulcs beállításával ártáblázatot készítettek, amelyek a festő­iparosság tájékozásául szolgálnak. Ennek az árkulcsnak elfogadása azonban nem kötelező. Ajánlotta azonban, hogy a fes­tőiparosok tartsák magukat ezekhez az Äz Első Mcagf qg Általános Biztosító Társaság------riiMiimn—mm Ém m „ erdélyrészi aIigazgMős4cra ezúton is tudatja tisztelt feleivel, hogy az E'ső Erdí'yi Általános B ztositó Részvénytársaságt d átvett sorsolással kapcsolatos e.etbiztosilásoknak 1913 únius l~én közjegyző jelenlétében megtartott nyilvános so shúzásán a következő betűcsoportok sorsoltattak ki: D. O. I. Z. M. T. R. C. T. G. A. J. V. C. U. árakhoz, mert ha magasabb árakat szá­mítanak fel, árdrágítást követnek el, ol­csóbb árak esetén pedig nem találják meg számításaikat vagy selejtes anyago­kat adnak s megkárosítják a megrende­lőket. Megemlékezett az árviszonyokról és közölte, hogy az órabéreket felemelik. A kolozsvári Ipartestület nevében De­meter Ferenc ipartestületi elnök üdvözöl­te a vendégeket, akik Kolozsvár után Marosvásárhely és Nagyvárad festőiparo­sait is felkeresték. MEGSZIGORÍTOTTÁK A HITEL- MEGHOSSZABBITÁS FELTÉTELEIT. A mult év áprilisában bevezetett hitelrend­szer nagy gondot fordított az uj hitelfo­lyósításokon kívül a régebbi kölcsönök meghosszabbításának ellenőrzésére is. így előírták, hogy minden meghosszab­bítás alkalmával uj kérdőívet kell kitöl­teni. amely felvilágosítással szolgál a kölcsön felhasználásáról és a kölcsönkérő vagyoni és kereseti viszonyairól. Ennek ellenére egyes hitelágakban a megujitá- soknál mellőzték az előirt szempontokat s ezért a Magvar Nemzeti Bank utasí­totta a pénzintézeteket, hogy továbbra is minden esetben vizsgálják meg a köl­csönösszeg meghosszabbítását. valamint azt is, hogy a kölcsön folvósitása és az esetleges meghosszabbítás közötti időben a kölcsönvevő vagyoni és jövedelmi vi­szonyaiban milyen változások történnek. Ügvelni kel arra, hogy a kölcsönöket ne halmozzák és a meghosszabbításnak sem­miesetre sem szabad üzérkedési célokat szolgálni. KERÉKPÁRSZERENCSÉTLENSÉG. Zi­láltról jelentik: Szabó Ferenc kolozsvári lakos több zilahi rokonával és ismerősével a szőlő­ben töltöte a napot, honnan egyik rokonával motorkerékpáron hazajövet elütött egy leanvt és nekiment a kerítésnek. Az elütött leány könnyebb sérülést szenvedett, Szabó Ferenc kolozsvári lakos ellen gyorshajtásért eljárást indítottak. ÜZLETI könyveiket és .könyvelési papírokat legolcsóbban az „Ellen- zékft könyvesboltban vásárolhat. Ko­lozsvár, Mátyás király-tér 9. Telelőn 11—99.