Ellenzék, 1943. június (64. évfolyam, 123-144. szám)

1943-06-07 / 127. szám

\ 1943 juntns 7. ELLENZlÉK mam aüfSi SPORT Zsengeflér raeslertiármasával biztosan győzött a magyar válogatott Szófiában Magyarország-Bulgária 4:2 (3:0) fi magyar csapat technikai fölénye a támadásban és a védelemben impozáns vol SZÓFIA, junius 7. (MTI.) Közel 20.000 néző előtt a magyar . válogatott csapat 4:2 (3:0) arányban győzött a bolgár vá­logatott ellen. A mérkőzésen megjelent Jungerth-Arnóthy Mihály szófiai magyar követ, a követség tisztikara, továbbá a Szófiában akreditált idegen követek, az összes követségek tisztikarával és számos közéleti előkelőség. A kölcsönös üdvöz“ lések után a két csapat Marek horvát já­tékvezető sípjelére kezdte a játékot. A 4. percben a bolgár hátvéd megcsú­szott, Zsengellér megszerezte a labdát és kö­zelről gólt lőtt. (1:0). A 8. percben Szusza kiugratta Zsengéiért, akinek 14 méteres lövése védhetetlenid sur­rant a hálóba. (2:0). Gól után a bolgár csapat feljött és a 9. percben Tóthnak kellemetlenül kacsázó labdát kellett fognia. A 15. percben Szusza ismét pompásan szöktette Zsengellért, aki újabb gólt lőtt. (3:0)/ A bolgárok gól után ismét hevesen tá­madtak, de védelmünk impozánsan rom­bolt minden akciót. A 37. percben a bol­gárok lesből érvénytelen gólt lőttek. Ez­után perceken át a bolgárok támadtak, de csak a 16-osig jutottak el. Az utolsó perc­ben hatalmas lövés ment kapura, de Tóth csodálatos vetődéssel fogta. Szünet után sorozatos magyar támadá­sok bontakoztak ki a pályán. A 14. perc­ben Sárosi III. Zsengellérnek adta a lab­dát, aki önzetlenül Bodolához továbbított, a váradi csatár azonban fölé lőtt. A 18. percben a szabadon hagyott bol­gár balszárny támadott és a támadásból Milinko gólt rúgott. (3:1). Ezután három lövés ment a bolgár ka­pura. A következő gólt Szusza szerezte meg. (4:1.) Ezt követően több eredménytelen bolgár támadás következett, majd a 38. percben a bolgár jobbösszekötő a helyzetet góllá értékesítette (4:2.) Az utolsó előtti percben Szálay—Tóth— Szusza volt a labda útja, de a bolgár ka­pus szépen fogta a magyar csatár lövé­sét. Változatos, jó uramu küzdelem volt, amelyet a magyar csapat technikai fölé­nye révén megérdemelten nyert. A baj­társi szellem többször nyilvánult meg a mérkőzés során, amikor is a játékosok a csúszós pályán egymást felsegitették. Osztályozó mérkőzések az NB I-be jutásért GYŐRI ETO—DVSC 7:0 (2:0). BESZKÁRT—BVSC 2:0 (1:0). H jfa'nms érdeklődés kíséretében, erős küzdelem után a MIC nyerte a Mátyás király-emlékversenyt Második a BBTE, harmadik az ÜTE, negyedik a KAC KOLOZSVÁR. Kitűnő időben, nagy érdeklődéstől kisérve, közel 200 verseny­ző részvételével szombaton és vasárnap bonyolították le városunkban a Mátyás király-emlékversenyeket. amelyek igen jó sportot és országos bajnokságot is hoztak. A nevező egyesületek atlétái már pén­teken délután megérkeztek Kolozsvárra, ahol a KAC vezetősége gondoskodott el­szállásolásukról és szombaton délután mindnyájan igen jó formában állottak versenybe 1000 főnyi közönség előtt, amelynek olyan színvonalas és értékes atlétikai versenyt volt alkalma megte­kinteni, mint amilyenben igen rég nem volt része Erdély fővárosának. Délután 4 órakor a verseny kezdetét jelezte dr. Sornodi István, a KAC atléti­kai szakosztályának vezetője és máris legjobb 100 méteres sikfutóink állottak a rajthoz, mig három gyilkoserejü. elő­futam után sor került a döntőre, amely­nek eredménye a következő: 100 m. síkfutás: 1. Csánvi György UTE 10.8 mp. 2. Pelsőczy MAC 10.9 rap. 3. dr. Szigetvári BBTE 11.1, mp. Az elsőbbség kérdése hatalmas küzdelem után dőlt csak el, amelyben Csányi óriási hajrájá- val győzött a nyomában haladó Pelsőczy ellen. 400 m. síkfutás: 1. Polgár Jenő BBTE 51.1 mp. 2. Bánhalmi Ferenc MRTSE 51.8 m. 3. Makiári MAC 52.6 mp. 4. Museffer KAC 58.6 mp. A számot Pol­gár fölényesen nyerte. Dicséretreméltó a kolozsvári Musaffer negyedik helyezése. 800 m. síkfutás: 1. Hires UTE 1.56.5 mn. 2. Kiss György KAC 1.56.9 mp. 3. Almási BLE 1.57.6 mp. A nap legnagyobb küzdelme, amelyben tizen indultak. — Közvetlenül indítás után Kiss vette át a vezetést és tartotta is helyét egészen az utolsó száz méterig, amikor Hires a haj­rában előretört és győzött. A magyar at­létika kiválóságai mellett a kolozsvári Kiss igen pompásan küzdött. 5000 m. síkfutás: 1. Szilágyi BBTE 14.57.4 mp. 2. Német MAC 14.57.6 mp. 3. Tzsof MAC 15.29.8 mp. Indítás után Szi­lágyi vezetett, majd Német tört az élre és fei fej mellett haladtak egészen a cél közeiig, ahol Szilágyi befogta az előtte haladó Némethet és félméterrel meg is előzte. un m. gátfutás: 1. Hidas BBTE 15.5 mo 2. Pálffy FTC 17.6 mp. 3. Ursoki MR1 SE 18 mp. Hid^s könnyen győzött. Versenyen kívül futott még kiss, aki 16.5 mp-es eredményt ért el. Sulydobás: 1. Németvári BszKRT 14.113 m 2. Csányi Zoltán MAC 13.68 m. 3. Dr. Deák Zoltán MAC J3.56 m. Németvári utolsó dobásával nyert. . Diszkoszvetés: 1. Kulitzy BBTE 43.36 m. 2. Németvári BszKRT 40.08 m. 3. Re­mete Testvériség 39.40 m. Kulitzy fölé­nyesen nyerte a versenyt Távolugrás: 1. Vermes Vilmos BBTE 6.92 cm. 2. Gyuricza István MAC 6.79 cm. 3. Csányi UTE 6.78 cm. Vermes pom­pás formában ugrott. Rúdugrás: 1. Hompnnay MAC 375 cm. 2. Csányi Zoltán MAC 340 cm. 3. Raj­kai Tibor MSE 320 cm. Homonnay a 380 cm-t csak hajszállal ütötte. 4x100 m. váltófvtás: 1. BBTE. A csa­pata 43.4 mp. 2. UTE 44.5 mp. 3. MAC A csapata 45.1 mp. Gyönyörű küzdelem volt a csapatok összecsapása, méltó befe­jezése az első nap küzdelmeinek. A szombaton lebonyolított számok után vasárnap délután folytatódott a verseny. Ezt megelőzőleg a MASz har- minctagu küldöttsége dr. Jász és Vársze­gi vezetésével megkoszorúzta Mátyás ki­rály szobrát, majd délután fél három órakor, közel 3000 főnyi közönség előtt, tovább folytatódott a harc a következő eredményekkel: 200 m. síkfutás: 1. Pelsőczy MAC 21.9 mp. 2. Csányi György UTE 22.1 mp. 3. Solymossy DiMÁVAG 22.2 mp. 1500 m. síkfutás: 1. Hires UTE 3.55.9 mp. 2. Iglói MAC 3.56.1 mp. 3. Szabó Miklós 3.56.7 mp. 4. Kiss György KAC 3.56.8 mp. idővel, ami uj Délkeleti kerü­leti csúcs. A magyar sikfutók legjavának összecsapása pompás küzdelmet hozott. Nyolcszáz méterig Kiss vezetett, ekkor azonban Szabó vette át az iramot és tar­totta az utolsó 100 méterig. Ekkor Hires vágtatott az élre és biztosan nyerte a versenyt, amelyben az edzés nélkül kiál­lott Kiss KAC igen jó eredménnyel vég­zett és kerületi csúcsot állított fel. 10.000 m. síkfutás: 1. Szilágyi Jenő BBTE 31.46 mp. 2. Németh Béla 31.46.4 mp. 3. Kővári Rezső 31.48 mp. 4. Gyu- gyutz KAC 35.50 mp. 5. Márton KAC 38.51 mp. 6. Toperczer István KAC 39.58 mp. A táv legnagyobb részében a Szilá­gyi—Német-kettős vezetett. 7000 m. után Szilágyi kis előnyre tett szert, amelyet Német az utolsó ezer méteren be akart hozni. Szilágyi azonban tartotta pompás hajráját és biztosan nyerte a távot. Az ötödiknek, hatodiknak és hetediknek be­érkező kolozsváriak eredménye helyi vi­szonylatban igen számottevő. 400 m. gátfutás: 1. Hidas Alajos BBTE 57.2 mp. 2. Polgár BBTE 58 mp. 3. Var­ga István SzVSE 5Ş.2 mp. Hidas végig vezetett és simán nverte a versenyt. 3000 m. akadály futás: 1. Kövér FTC 10.39.6 mp. 2. Enyedi Ferenc MAFC 11.4 mo. 3. Bujdos Jenő KAC 11.25.6 mp. 4. Boldis László KAC 11.39.2 ma Gerelyvetés: 1. Várszegi MAC 63.9 m. 2. Csánvi Sándor BEAC 61.20 m. 3. Med- gyesi MAC 55.22 m. Várszegi nagy for­mában könnyen dobta a hatvanhárom métert. Kalapácsvetés: 1. Német Imre MAC 52.41 m. 2. Biró György KAC 45.61 m. 3. Remete Testvériség 44.31 m. Német min­den dobása 51 méteren felüli volt. Magasugrás: 1. Vermes Vilmos BBTE 170 cm. 2. Hidas BBTE 170 cm. 3. Ho­monnay és dr. Jász MAC 170 cm. Jász és Hidas a 175 cm-t is átugrották, de kézzel ütötték le a lécet. Hármasugrás: i. Dusnoki MAC 13.70 m.. 2. Vermes Frigyes BBTE 13.55 ni. 3. Kövér FTC 13.25 m., 4. Vermes Vilmos BBTE 12.88 m., 5. Musaffer KAC 12.52 m. 23 km. országúti futás egyéni: 1. Kiss Jó­zsef UTE i ó. 24.48.8 mp. 2. K;ss Géza MRTSE i ó. 25.54.2 mp. 3.. Südi Lajos AMOTE i ó. 29.52.2 mp. Indítás után 5000 méterig Godánvi vezetett utána Kiss Géza tört az élre, de forduló után vesztett ira­mából és Kiss József vette át a vezetést. Az UTE versenyzője frissen erkezett a célhoz a közönség lelkes tapsai között. Teljesítménye országos csúcs. Az eddigi csúcsot Mucsi Pos­tás tartotta 1 ó. 25.ij mp.-vcl. A nap leg­nagyobb küzdelmében 26 versenyző indult és közülük 25 be is érkezett. Egy sérülés miatt feladta a versenyt. 25 km. országúti futás, csapatverseny: r. Postás SE 23 ponttal. 2. SzVSE 25 ponttal. 3. MRTSE 26 ponttal. 4x400 m. váltó futás: i. MAC A) csapata 3.29.6 mp. 2. SzVSE 3.374 mp. 3. MAC B) csapata 3.44.2 mp. Pontversenyben: r. MAC 248 ponttal, 2. BBTE 204.4 p., j. UTE ioy.) p., 4. KAC 35 3. MRTSE 43 p., 6. SzVSE 41 ponttal. A nagyszabású versenyt díjkiosztás és va­csora követte, amelynek során a fehér asztal mellett is összeült a versenyzők egyrésze, a megjelent közönség pedig azzal a tudattal távozott, hogy az ország legjobbjait láthatta küzdeni, jól pergő, jól rendezett és jó ered­ményekkel végződő versenyben, amelyben a kolozsváriak sem maradtak ei. akik Sornodi István dr. szakosztályi elnökkel az élen nem­csak a rendezésből, de a versenyzésből is ki­vették részüket. Nagybányán játszott a napokban a buda­pesti i. sz. Honvédkórház együttese, amely szép és élvezetes játék után 2:0 (i:o) arány­ban győzte le az NSE csapatát. KEAC K. MÁV 4:1 (2:1) Kerületi bajnoki, vezette Szőke. Az. egye­temi csapat biztosan és megérdemelten nyerte a mérkőzést Kürthy, Szabó, Nagy és Sze- rémy góljaival. A vasutasok gólját Hódy lőtte. HÁROM VÁLOGATOTT JÁTÉKOS, Zsengellér, Szusza és Tóth Matyi cipője ma­radt Budapesten a válogatott elindulása után. A szövetségben valóságos hajtóvadászatot kellett rcad'ezp.i a cipők után, amelyek végül repülőgéppel hamarabb érkeztek rneg Szó­fiába, mint a válogatott csapat . .. KAC—NAC 3:1 (1:0) KOLOZSVÁR^, junius 7. Háromezer fő­nyi közönség előtt igen változatos, élénk, jóiramu és :gen szép mérkőzést játszott va­sárnap délután 6 órai kezdettel a KAC és a NAC csapata. A barátságos mérkőzést, amely a csütörtöki NAC— KAC-mérkőzésnek volt visszavágója, Welser vezette és arrak a kö­vetkezőképpen állott fel a két csapat: KAC; Plank — Szaniszló //.» Vass — Páll, Szántai, Csákány — Radnai, Kovács, Váczi, Oroszi Tolnai. NAC: Vécsey — Eapp, Ónody — Szegedi, Juhász, Demcny — Barta, Incze 11., Barna, Veress, Haláty. A mérkőzés KAC támadásokkal indult, amelyek az egész mérkőzésen tartották és magukkal hozták a győzelmet is. A táma­dásoknak azonban csak agen nehezén lett eredménye, mert a KAC csatársor igen jó csszjáték után nem tudta értékesíteni kapu félidő 40. percéig, amikor kapu előtti kava­rodásban 'Tolnaitól kapott labdát Kovács és azt gyorsan a hálóba vágta. (i :o.) Szünet után a KAC továbbra is tartotta az iramot és már a 9. percben gólt ért el, ami­kor juhásznak rosszul sikerült fejesét Váczi kapta el és lőtte a késón éh fedő Vécsey mel­lett a hálóba. (2:0.) Ekkor azonban a NAC is megemberelte magát és a ií. percben Incze il.—Barna ossz- játék következtében meg is született góljuk. Egyenlíteni azonban nem tudtak, mert a KAC továbbra is támadott, a védelem jól hárította el a szép és veszedelmes váradi tá­madásokat egészen a 23. percig,, amikor Váczi Tolnaihoz továbbította a labdát, aki azt tíz méterrel hatalmas lövessél küldötte a kálóba. (3:1.) A két csapat találkozása olyan élvezetes és szép játékot hozott, amely sok tekintetben felül is multa a bajnoki mérkőzések szinvo- nalár. Ennek során a győztes csapatból fő­képpen Szaniszló, Vass, Páll, Radrtai% Tolnai és Kovács magadottak ki, mig a vendégcsa­patból Vécsey, Ónody, Incze és Barna voltak igen jók. KŐ2GAZDA3Á3 Az ország sütőiparosai pünkösdkor kétnapos kongresszust tartanak Kolozsváron KOLOZSVÁR, junius 7. Nagy napjai lesznek pünkösdkor a magyar sütőiparo­soknak. Országos kongresszust tartanak Kolozsváron, hogy megvitassák ügyes­bajos dolgaikat és a kenyérfronton fel­merült időszerű kérdéseket. Pünkösd két napján tehát Kolozsváron ad találkozót egymásnak az ország sütőipara. E talál­kozáson a székesfőváros, a Dunántúl, Bácska, az Alföld, a Felvidék és Erdély sütőiparosai ülnek össze. A kétnapos kongresszus előkészítése érdekében a Magyar Sütőiparosok Szervezetének Or­szágos Központja a kolozsvári fiókkal egyetértésben a napokban állította össze a kongresszus tárgysorozatát, amely ki­terjed a sütőipar minden életbevágó szakmai kérdésre. A közgyűlés juniuş 13-án, vasárnap délután 4 órakor nyílik meg a kolozsvá­ri Iparkamara dísztermében. A megnyi­tóbeszédet Vas Károly, a központ orszá­gos elnöke mondja. A kolozsváriak ne­vében a közgyűlést és a vendégeket Pre- zenszky Béla, a kolozsvári szakosztály elnöke üdvözli. A kgzpont évi működé­séről ifj. Préda Sebő ügyvezető elnök számol be. A közgyűlés ezután felülvizs­gálja a zárszámadásokat, vagyonkimuta­tást, a jóléti alap és a székházalap el­számolását, tárgyalja az idei költségelő­irányzatot, elnököt, ügyvezető elnököt, titkárt, ellenőrt, pénztárost, négy társel­nököt, négy alelnököt, három számvizs­gálóbizottsági tagot, két póttagot és ügyészt választ s a tagdijak felemelésé­vel foglalkozik, ezután pedig a szakmai kérdések megvitatása kerül sorra. így elsősorban a jövőévi lisztellátás, a kenyér- és süteménytermelés kérdését vitatják meg, majd a kenyér- és süte­ményáraknak, a lisztnagykereskedői árak­nak és a bérsütés dijának a magasabb tüzifaárak alapján való szabályozását kérik. Érdekes tárgya lesz a közgyűlés­nek az, amelyben a napi kenyérfejadag 25 dekában való megállapítását és a sü­tőiparban. a zártszám kimondását kérik. Ezenkívül kéri majd a kongresszus a kenyér- és süteményárak negyedéven­kénti -átvizsgálását, azt, hogy a viszont­eladók utalványra kapjanak kenyeret és a jegyekkel közvetlenül a hatóságoknak számoljanak el, intézkedést kémek ar­ra, hogy az egyenlő elbánási elv alapján mindenki kenyeret kapjon jegyre, kérik a lisztelosztók túlkapásainak megszünte­tését, azt, hogy a sütőiparos csak annyi lisztért fizessen, mint amennyi az átvett zsák tényleges bruttó súlya, hogy az őr­léssel és közellátással kapcsolatos min­den ügy a közellátásügyi minisztérium hatáskörébe tartozzék. Végül pedig ké­rik majd, hogy a Nemzeti Munkaközpont ne folytathasson ipart. A közgyűlés vé­gén az előterjesztett indítványokat tár­gyalják le, utána megkoszorúzzák a Má­tyás-szobrot. este társasvacsorán vesz­nek részt, másnap, junius 15-én, a város nevezetességeit tekintik meg. A közgyűlésen valószínűleg jelen lesz vitéz Faragó Ede országgyűlési képviselő, a Nemzetvédelmi Bizottság elnöke, aki a „Sütőipar a nemzetvédelem szolgálatá­ban“ eimen tart előadást. A kongresz- szusra az ország minden részében ké­szülődnek a sütőiparosok. Eddig már Sopron, Pécs. Szombathely. Budapest. Ungvár. Kassa, Szolnok. Kiskunfélegy­háza, Szeged. Hódmezővásárhely, Nagy­várad, Dés, Beszterce, Marosvásárhely és még több város és község jelentette be részvételét. PAPÍRBAN, írószerben, irodai íol* szerelési tárgyakban teljes raktárt talál az „Ellenzék14 könyvesboltban, Kolozsvár, Mátyás király-tér 9. Tele­fon 11—99.