Ellenzék, 1943. június (64. évfolyam, 123-144. szám)

1943-06-15 / 133. szám

X 19 43 Î ö B I îi fi 15­ELLENZŐI; Al KOC-Tirekvés 2:0 (2:0) SPORT Az első félidőben Tolnai és Váczi góljával biztosította győzelmét a kolozs­vári csapat — A vasárnapi forduló során győzött a Haladás, Elektromos, Csepel és a IVAC BUDAPEST, junius 15. (Kiküldött tu­dósitónk beszámolója.) A május 30-i sú­lyos vereség után, amelyet a KAC ötfor­dulós sikersorozata befejezéseként a Va­sastól Budapesten elszenvedett, a kolozs­vári piros-fehérek nézőserege igen kevés bizakodással tekintett csapatának utolsó előtti mérkőzése felé. A bajnokjelölt NAC-ot könnyedén intézte el a Törekvés lelkes együttese és minden jel arra val­lott, hogy az NB I-tőí búcsúzó vasutasok amolyan ,,csakazértis“ formában lépik le a még hátralévő „két lépést“ és büszkén távoznak újabb egy éven belüli viszont­látásra. Növelte még az aggodalmat az a körülmény, hogy a mult vasárnapi ba­rátságos visszavágó mérkőzésen csapa­tunk a tartalékos NAC ellen — noha a mezőnyben pompásan mozgott — két­ségbeejtő góliszonyt mutatott. Jó is volt, hogy a nagy reménykedés és a túlzott önbizalom tehertételként ez­úttal nem jelentkezett. A csapat belátta, hogy az utolsó két feladatot nem lehet lebecsülni és a legnehezebb körülmények között kitűnő elsőfélidei játékkal újabb két értékes pontot szerzett és elhárította a kiesés veszélyét. A győzelemről, amely igen nagy megelégedést keltett Kolozs­vár sporttársadalmában, az alábbiakban számolunk be: Az ifjúsági előmérkőzés első félidejé­nek a végén érkezett meg a csapat a Bi­hari-utcai pályára. Ekkor meg csak alig 600 néző lézengett a lelátón és az álló­helyen. Ugylátszik, hogy a Ferencváros —Újpest örök rangadó a „Töri“ szur­kolótáborát is „elszipkázta“. Csakhamar kiderül, hogy a kolozsvári csapat füvei­nek száma a százat is meghaladja. Kü­lönösen a lelátón és a korzó-soron tűn­nek fel percről-percre sűrűbben a jólis­mert arcok. Mindkét öltözőben igen csendesen ké­szülődnek a játékosok. A kolozsváriak­nál mintha feszültebb volna ez a csend. Néhány bemelegítő mozgás után, pont­ban fél 6 órakor Szigeti játékvezetővel az élen, a két csapat a következő össze­állításban szalad ki a pályára az immár 1000 (!) főre szaporodott közönség elé: Törekvés: Polócz — Lőrinczy, Sipos — Bujáki, K'ss II., Kiss III. — Kristóf, Ga- ramszegi II., Gál, Déri, Deák. KAC: Márki — Szaniszló II., Vass —■ Páll, Szántai, Csákány — Radnai, Kovács IV., Bonyhádi, Váczi, Tolnai. A sorsolás a Törekvésnek kedvez. A vendégcsapat széllel és nappal szemben játszik. Bonyhádi indítja el a labdát, de már az első percben Kristóf nagy lö­vést küld kapura és Szántai vetődő fe­jeléssel ment. Csanongó mezőnyjáték után a 3. percben Déri átjátszik a szaba­don álló Kristófhoz. A szélsőnek még ál­lítgatáshoz is ideje volna, de kapásból a kapu szájában fölé durrant. Óriási hely­zet volt! A széltől támogatót vasutas csa­pat enyhe fölényt harcol ki. Az 5. perc­ben Garamszegi lő magasan fölé, majd Gál gyengén helyezett labdáját Márki könnyedén elcsípi. A 8. percben Bony­hádinak a jobbszélről becsavart labdá­ját Polócz elcsípi Váczi elől. A 9. percben vezetéshez jut a kolozs* vári csapat. Bonyhádi laposan, hosszan szökteti Radnait, aki élesen kanyaro­dik be a 16-os térfélre. A 11-es pont­nál Lőrinczy keresztezi, elveszti a lab­dát, de a jó iramban érkező Tolnai mar ga elé kapja és a rávetődő Polócz hasa alatt menthetetlenül a hálóba váaia (1:0). Gól után éledezni kezdenek a kolozs­váriak. A 14. percben Radnai szépen húz el két védőjátékos mellett, berobog a 16-osra, nagy erővel kapura rúg, de a labda Polóczról visszapattan a mezőny­be. Ezután Bonyhádi elől ment rávetés- sel a vasutasok kapusa. A 15. percben Tolnai pazar beadását Váczi kapásból ve­szi át, de bombalövése a kapufa mellett zudul el. Nagy helyzet volt! Pompás össz- játékot nyújt a kolozsvári csapat. A Tö­rekvés szórványos támadásai elhalnak a 16-osnál. A 17. percben Páll—Radnai—Bonyhá­di—Tolnai—Váczi a labda útja. Váczi kitör a védők között és véélhetetlenül bombáz a hálóba. (2:0). Gól után a Törekvés szorongat, de két lenditőkerekét, Dérit és Kristófot reme­kül köti Páll és Vass. A 20. percben Déri szorongatott helyzetében 18 méterről fö­lé lő. A 21. percben Bonyhádi—Radnai— Váczi összjáték után az utóbbi kapásból erős lövést küld kapura, de Polócz bra­vúros vetődéssel semlegesíti a bal felső­sarok felé surranó labdát. A 23. percben Gál közelről, nagy erővel rúgott labdá­ját Márki pompásan fogja. Jó az iram és percekig igen változatos játék hullámzik a pályán. A 25. percben Deák még kéz­zel sem tudja hálóba segíteni a labdát. - I A 26. percben Polócz önfeláldozó ráve- téssel ment a kitörő Váczi elől. A követ­kező percben Bonyhádi vezet jó táma­dást, de a 16-oson belül elnyomják. A 31. percben Csákány előrevágott labdá­jával Tolnai elhúz három védőjátékos mellett és középen robog a kapu felé. Közben a partjelző élénken integet, de fütty nem hallszik, csak a következő pil­lanatban, amikor a szélső a kifutó kapus felett már a hálóba emelte a labdát. Sza­bályszerű gól volt. Súlyosan tévedett a játékvezető, amikor a helyzet helyes megítélése után végül is befolyásoltatni engedte magát az igen gyatrán szereplő partjelzőtől. A 34. percben Váczi jó helyzetben ve­szi át a labdát, de a lövés pillanatában — a partjelző heves integetésére — a já­tékvezető szabadrúgást itél (??!) A 42. percben — élénk mezőnyjáték után — Radnai átemel a tisztán álló Bonyhádi­nak. A középcsatár kapásból küldött ha­talmas lövését a kitünően védő Polócz a kapuléc fölé tolja. Szögletrugás után is­mét Bonyhádi kerül jó helyzetbe, de lö­vés közben bukik. A mezőnyben ér vé­get a félidő. Szünet után megváltozik a játék képe. Most a Törekvés harcol ki fölényt a széllel és nappal szemben. A 3. percben Déri fölédurrant. A 7. percben Gált ol­lóba fogja Szaniszló és Vass, de közben Márki is kiszalad a kapuból. A vasutas csatár kihasználja a kínálkozó alkalmat és az üres kapura gurit. Márki csak óriási szerencsével tolhatta lábbal a partvonal felé a labdát, ahol — újabb szerencséjére — Kristóf csak egy fél lé­péssel maradt le. Meleg helyzet volt. A 15. percben Kovács IV. szögletet harcol ki. Beívelt labdáját Bonylaádi közel a kaputól az égbe vágja. A 18. peicben Déri lő messziről fölé. Azután a kolozs­vári védelem percei következnek a meg­újuló Törekvés-rohamokkal szemben, amelyek ha rendszertelenek és kapkodok is, igen gyakran veszélyeztetnek a 16-os térfélen betöréssel. Ebben a védelmi munkában kimagaslik Szántai és Pali pompás fejjátéka, valamint Vass és Sza­niszló gyors és erélyes szerelés-sorozata. Kolozsvári támadás nem tud Kibonta­kozni, mert a csatárok percről-peicre be­leesnek az ellenfél igen kezdetleges les­taktikájába. A 21. percben Kovács IV. emit *-yifik meg nagy helyzet gólszerzésre. Egyedül tör kapura. Polócz kifut eléje, könnyen kicselezhetné, de elhamarkodva a kapus másik lábának rúgja a labdát, amely szögletre pattan. A 3,2. percben Szántai Kristóf elől az „utcára ment“. Percekbe I telik, mig a labdát visszahozzák a ser- • téshizlalda tájékáról. A 36. percben Kiss ! II. előtt nyilik nagy helyzet, amikor is i Márki röviden öklözi vissza Déri labdá- : ját. A kullancs lövését Szaniszló a kapu ' : szájából vágja ki a mezőnybe. Az utolsó \ : percekben mindkét csapat „megadja ma- , ! gát ? sorsának“. ; Birálat i ‘ Jellegzetesen egyfélidős játék volt. A j kolozsvári csapat észszerű, gyors és eré- ! lyes játékkal magához ragadta a kezde- • I ményezést és széllel és nappal szemben . j az első negyedórában biztosította a győ- • zelmét, amelyet aztán védelme a második ; , félideji igen alacsony színvonalú küzde­lem során szilárdan tartott. A Törekvés, ' : főleg Vass és Páll miatt nagyon gyenge • I játékkal búcsúzott a NB I-től. Egyénileg ! j Páll volt a mezőny legjobbja. Utána Po- ! \ lócz tűnt ki néhány bravúros védéssel. A ! } győztes csapatban a sorrend Páll, Vass, j ! Szántai, Szaniszló, Tolnai. Csatársorunk • ; — Tolnai kivételével — a második fél- ! \ időben teljesen visszaesett. A Törekvés- j bői Polóczon kívül csak Lőrinczy játéka ; volt igen tetszetős. Dérit és Kristófot ki- : tűnő védelmünk tökéletesen semlegesi- j tette. Szigeti erélytelenül vezette a mér- ! kőzést és sokszor hibázott. A partjelző- ! két a Szövetség előléptetheti zászlótar- I tokká. Nyilatkozatok i j Tasnádi intéző: Gyenge gurigázás volt... j Opata edző: Ha szépen nem is, de igen i hasznosan játszott a csapat. Védelmünk j végig kitűnő volt. A csatársor második j félidőbeli játéka igen lehangolt, de ér- ! zem, fog ez még jobban is menni. (LÁSZLÓ.) A VII. kér. LE „C“ csapata nyerte a Mátyás Kupa tornaversenyf, a Postás SE női együttese a Szilágyi Erzsébet serleget KOLOZSVÁR, junius 15. Vasárnap reggel 9 órakor szépszámú közönség gyűlt össze a váiosi sporttelepen, hogy tanúja legyen az ország legjobb hölgy és férfitornászai össze­csapásának a Szilágyi Erzsébet-dijért, illetve a Mátyás-kupáért. Pontban 9 órakor ragyogó ' napsütésben nyitotta meg a tornászok és tor­násznők felsorakozó oszlopa előtt a MOTESz nevében dr. Telbisz Raphael elnök a ver­senyt, majd élénk érdeklődés mellett került sor a férficsapatok, majdi a női csapatok ver­senyére. A benevezett 17 férficsapat közül azonban az utazási nehézségek miatt 6 csapat, közöttük a tavalyi védő PSE elmaradt, ha­sonlóképpen két csapat a nőt együttesek kö­zül. Az egyes szereken kialakult nehéz küz­delem után a Mátyás-kupa tomaversenyt a VII. kér. LE C) csapata nyerte, mig a Szi­lágyi Eizsébet-dij nyerte a PSE csapata lett. Eredmények a következők; A Mátyás-kupa férficsapatverseny: 1. VII. kér. LE C) csapata (.Andik, Tóth, Pa­taki) 83 p.. 2. DEAC 79 p„ 3. VII. kér. LE B) csapata 77.6 p.. 4. BBTE 77.1 p., 5. VII. kér. LE A) csapata 70.5 p„ 6. NTE 69.8 p., 7. KEAC 6^.9 p., 8. Komáromi PC 64.3 p., 9. KKASE 62.4 p,, xo. Villamos- müvek Kolozsvár 62 pont. Férfi egyéni összetett verseny: 1. Pataki VII. kér. LE 2S.9 p., 2. Tóth VII. kér. LE 27.9 P-, 3—4. Toó VII. kér. LE és Vermes DEAC 26.7 p., 5—6—7—8. Keszey VII. LE, Hajdú DEAC, Pelle BBTE és dr. Takács BBTE 26.4 ponttal. Szilágyi Erzsébet női csapatverseny x. PSE (Romák, Kövi, Fehér, Huberné) 86.6 p,, 2. DTE 84.1 p.; 3. PSE B) csapata S3.4 p., 4. NTE 82.9 p., 5. BBTE 82.7 p., 6—7. BTC és Kolozsvári Villamosmüvek 80.9 p.. 8. Ko­lozsvári Villamosmüvek B) csapata 76 p., 9. Standard 71.3 pont. Női egyéni verseny: 1. Huberné PSE 29.3 p., 2. Kövi PSE 28.) p., 3—4. Novak PSE és Galac DTE 28.4 d., 4. Romák PSE 28.3 p., 6. Fehér PSE 28.2 p., 7. Galamb BBTÉ 28.1 p., 8. Kovacsics PSE 27.9 p.. 9. Wehnin- ger NTE 27.9 p., 10. Kapusi DTE 27.7 pont. A verseny egyrészét az időközben megeredt eső miatt a Villamosmüvek tornatermében folytatták. Ezen a versenyen résztvevő csapatok vasárnap délután 5 órakor a Ma­gyar Művelődés Házában rendezett disztor- nán vettek részt, ahol a nagyszámú közönség lelkesen megtapsolta jól sikerük gyakorlatai­kat, majd pedig díjkiosztás következett. Az ország legjobb tornászainak találkozója jc sportot hozott és a kialakult küzdelmet a kedvezőtlen időjárás sem tudta befolyásolni. Az egyes csapatok közül megemlítést érde­mel a VIL kér. LE csapatainak kiváló sze­replése. A kolozsvári csapatok nem szólhattak bele az ország legjobbjainak küzdelmébe, de -’gén sokat tanulhattak tőlük, amit idővel hasznosítani is fognak A kolozsvári Villamos- müvek rendezői gárdája hatalmas teljesítményt POLCZ ILONA IRÉN GYORS- ÉS GÉPÍRÓISKOLÁJÁBAN Bídköfc TIMÁR-U. 2. SZ„ FŐPOSTÁVAL SZEMBEN részére kedvezményes áron nyári tanfolyamod indulnak Beiratkozá­sok jul. 2-ig bezárólag. végzett és a kedvezőtlen időjárás ellenére j.s pillanatok alatt oldotta meg a verseny átkólr töztetéset, zavartalanná téve ezáltal a kö­zönség szórakozását. Az NB I. vasárnapi fordulójának; ered menyei Gsepel—Kispest 3:1 (i;o). A'zlC—Vasas 2:0 (1:0). Szolnok—Gamma 0:0. Újpest—Ferencváros 2:2 (2:1). Haladás—SalBTC 4:2 (3:1 j. Elektromos—Újvidék 4.0 ó;?.) DiMAVAG—Szeged 3:1 G:t). Az NB I-be való feljutásért SzVSE—ELŐ 3:1 (1:0). DVSC—BVSJ 4:1 ,3:0), A bajnokság állása a kővetkező i. Csepel 43 p., 2. NAC 41 V-, ]■ Gwmtt 33 p., 4. Ferencváros 34 p., 3. SalBTC 34 p., 6. Szolnok 31 p., 7. Vasas 31 p.. 8. Új­pest 31 p., 9. Újvidék 26 p., 10 DiMÁVAG 26 p., ii. Elektromos 23 p., 12. Kispest 23 p., 13. Kolozsvár 24 p., 14. Haladás 423 p., 13. Törekvés 18 p.. 16. Szeged, íj pont. KKASE—Korvin 5:8 (4:8) A városi sporttelep kispályáján Dési veze­tésével játszották le esős időben a mérkőzést, amelyet a kereskedők csapata könnyen nyert meg Dósa, Fekete. Avrám Marosát! és Marosi góljaival. KA.C—Korvin ifi. barátságos 6:0 (3:0). Üzemi bajnokságot rendez a Bástya KOLOZSVÁR, junius 15. A Dermata bőr­gyárat képviselő Bástya SE rendezésében szer­dán délután ünnepélyes keretek közön 8 csapat részvételével üzemi bajnokságot rendez. A bajnokságokon a vállalat nyolc különféle üzemének csapata küzd az igazgatóság által kiűzött értékes vándordíjén. Az üzemi labda­rugóbajnokság részleteire még visszatérünk. BU DALESTEN a főiskolai bajnokságok első napján a KEAC 3:1 (2:o) arányban sú­lyos vereseget szenvedett a MAdC 'ól, mig a BLAC csapata 3:0 (o-c) arányban győzte le a soproni MAFC-ot. Remek küzdelem után a kolozsvári hadtest csapata nyerte a négyes levente labdarugó-bajnok­ságot Második Debrecen, harmadik Kassa* negyedik Budapest KOLOZSVÁR, junius 15. A levente labda­rúgás első nyilvános bemutatkozása volt Kolozsváron a pünkösdi ünnepek alkalmával megrendezett négy hadtest közötti levente labdarugó torna, amelynek során Budapest székesfőváros Debrecen, Kassa és Kolozsvár hadtestjeinek levente csapatai mérkőzteK meg dijmérkőzések keretében. Az ünnepi ese- ményszámbamenő mérkőzéseket a LÓK meg­bíz Ottóinak jelenlétében és Kolozsvár levente tár sad almának élénk érdeklődése kíséretében bonyolították le és az tanúságot tesz arról, he gy a levente labdarúgás ma az ország egyik legfontosabb sporttényezője. amely igen sok fiatal tehetséget karolt fel. öltöztetett levent e- jeivényes mezbe és foglalkoztatott, hogy kellő gyakorlat után a társadalmi labdarúgás és a honvédelmet jelentő sport szolgálatába állítsa őket. A levente labdarugó bajnokságokat a Má­tyás király-szobor megkoszorúzása előzte meg vasárnap délelőtt a négyes tornára felvonult csapatok jelenlétében. A levente zenekar hangjai mellett vonultak fel a Mátyás-téren a pompás, színes mezekbe öltözött csapatok a szobor elé. ahol Peredi János, a IX. had­test levente kapitánya üdvözölte őket és be­jelentette, hogy a levente labdarúgás egv tisztább, nemesebb és magasabb erkölcsi spor tot szolgál. amelynek erejét maradéktalanul kell a honvédelem szolgálatába állítani. Vasárnap délután a labdarugómérkőzések előtt a Tiszaföldvári LE kézilabda csapati méikőzett meg a Kolozsvári LE nemrégiben alakult kézilabda csapatával, amelyet 14-4 arányban győzött le, ezután került sor a két elődöntő mérkőzésre, amelynek részletei az alábbiak; Debrecen—Budapest 5:3 (4:1) Tóth Géza sipjelére mintegy íjoo főnyi közönség előtt a következőképpen állott fel az egyetemi sportpálya zöld gyepén a két csa­pat: Debrecen; Bariba — Kovács, Homola — Fi gúla, Nagy, Pintér — Bállá, Fehér, 7.Ó- lyorni, Bondár. Kókövi Budapest: Veszprémi Szabó, Németh — Sárréti, Huszti. Varga — Mezei, Maris. Ha­lász, Solthy, Zalai. A négyes torna titkos győztesének tartott budapesti csapat támadásával indult a játék, de hamarosan kiderült, hogy nem is olyan nagyon jó a budapesti csapat. Váltakozó küz­delem után Debrecen (ütött az első gólhoz. Kőkóvi a szélen lelutott és biztosan lőtte a