Ellenzék, 1943. június (64. évfolyam, 123-144. szám)

1943-06-21 / 138. szám

X 1 1 9í 3 juni ug 2Î. ELLENZÉK 9 _ SPORT Fogcsikopga^ó küzdelem után . 2:1 (1:0) arányban győzött az Elektromos ellen a UC és iiiztositotta a bennmaradásé!! Ez ország tizenhat legiobb csapata között tizedik helyen végzett a bajnokságban a HEG Magyarország 1942—43 évi bal nők a a Csepel* második a MAC* harmadik a Ferenc*« város* — Kiesett a Szeged* Törekvés és a Haladás Egyévi nehéz küzdelem és harc után, elérkezett Erdély fővárosát képviselő piros-fehér együttes az utolsó forduló­hoz. És hiába volt a közel egyévi küzde­lem, fáradtság, verejték: egyetlen gól, egyetlen elvesztett mérkőzés elég lett volna ahhoz, hogy kiessék a csapat és ne legyen Erdélynek NB l.-es csapata. A győzelemért és a benntmaradást je­lentő két pontért folytatott vasárnap idegölő küzdelmet a KAC és az Elktro- mos. Fogcsikorgató összecsapások és hi­hetetlenül kimerítő, emberfeletti küzde­lem kezdődött a két csapat között és hatezer ember minden idegszálát megfe­szítve, kisérte az ide-oda pattogó labda útját, amely háromszor süvített be a hálóba: kétszer KAC és egyszer Elektro­mos játékos lábáról. Ekkor kezdődött meg az idény leghatalmasabb küzdelme az Elektromos részéről az egyenlítésért, a KAC részéről az eredmény megtartá­sáért. Egyetlen gól eldöntötte volna a KAC kiesését. De ez a gól nem ment be Márki kapujába és végül is felszabadul­tan ünnepelte a kolozsvári közönség csa­patát, amely nem. hagyta cserben őt és biztosította benntmáradását. Valóságos hajsza indult meg ezután a többi mérkőzések eredményei után, amelyek nagy megkönnyebbülésre ked­vezőknek bizonyultak: kikapott a Hala­dás, DiMÁVAG“ és az Újvidék, amelyek igy rosszabb gólarányukkal a KAC mögé kényszerültek szorulni, míg Kolozsvár csapata az igen előkelő tizedik helyet foglalta el az ország legjobb 16 csapata között. Az élen ezzel szemben változatlan ma­radt a helyzet: a Csepel győzött Salgó­tarjánban. a NAC csak döntetlenül vég­zett a Gammával és igy a második hely­re szorult. Harmadik a Ferencváros csa­pata lett, negyedik a Gamma. A KAC tizedik helyezése igen nagy teljesítmény. Ebben nagyrészben a sze­rencse is közrejátszott, de az utolsó mér­kőzés volt az, amely megszilárdította a KAC helyzetét és bebizonyította, hogy tudásával került a KAC az előkelő helyre. Ez mindenekelőtt az edző, másodsor­baji a csapat és vezetőségének érdeme, amely mindent megtett, hogy Kolozsvár városához méltóan szerepeljen. A vasárnapi forduló eseményeinek részletei’ és eredményei a következők: KfiC-EIekiromss 2:1 (1:0) KOLOZSVÁR. Vasárnap délután félhat óra/ lmzde'.tei, 5500 főnyi közönség előtt került sor az idény utolsó labdarugó találkozójára, a KAC—E'e'ktrmos mérkőzésre, amely a ki­esés kérdését volt hivatva eldönteni. A mérkőzést mindkét részről a legnagyobb izgalom e’őzte meg, hiszen a tét igen nagy volt: a kiesés, vagy a bentmaradás. Ennek megfelelőn készült fi a két csapat, amely nontban félhat órakor, Vass Anta’ vezetésé­vel a következő összeállításban futott ki a pályára: äaC: Márki — Szaniszló II., Vass — Páll, Sztauay, Csákány — Karinai, Kovács IV., bonyhádi, Váczi, Tolnai. E.eKuomos: Bakon — Kállai, Pálinkás — Buzási, Gajdos, bázmáncly — Dobos, v. Hi- ríe&kuiy, Marosi, Toros, Ortutay. Már az eső percekben nagy iram alakult ki, amely azonban két sarokrúgás után ered­ménytelenül végződött. Az első összecsapá­sok után megállapítható volt, hogy az fcíek- tiomos a támadásokban a kezdeményező tél, mig a KAC csupán védelemre szorítkozott A közönség ütemesen biztatta csapatát, amely a 8. percben támadásba is lendült. Há­tulról Bonyhádi kapott jó labdát, amelyet íölcire tejelt, A kapu leié tartó labdára a ka­pus rohant ki, de elvétette a labdát, amely Tolnai lába elé került, aki azt gyorsan beko. torla a fal alsó sarokba (1:0). A gó' után újabb KAC támadások bonta- koztjk ki. A KAC gyors lefutásokkal veszé­lyeztette a vendégcsapat kapuját, de a főváro­si csapat védelme erősen tartotta magát A 10. percben az Elektromos is feljavult, Dobos, majd Marosi révén vezetett két veszé­lyes támadást, amelyet a KAC védelem csak nagy üggyel-bajjal tudott menteni. A 11. percben Pálinkás csak szögletre tudta szerelni Tolnait, a szögletrugást azonban Radnai elvé­tette. A 14. percben Páll vitte le szélen a lab­dát, adott be bonyhádinak, Bakon azonban közbelépett. Mindkét csapat igen idegesen játszott. Nem alakult ki szép, változatos játék, hanem é’et-halálküzdelem. A 20. peicben súlyos összecsapás'keletke­zett a venrég-kapu előtt. Bonyhádi hátulról kapott labdával tört a kapu elé, lőtt Í6, de Bakon ebben a pillanatban vetette lábára ma­gát. Elterült a földön, a játék megakadt, de utána ismét tovább folyt, mert a kapus nem sérült meg komolyan, A küzdelemből kimagaslott az Elektromos védelme, amely tömör falként állotta a meg­újuló KAC támadásokat. A KAC védelem ez­zel szemben igen sokat hibázott ezekben a percekben ts sok esetben bizony csak haj­szálon múlott a kiegyenlítő gól. A 30. percben nagy gólhelyzet támadt a KAC kapuja előtt. Páll hátrafelé adott lah. d^iát Törös elcsípte, kiadta szélre Ortutay- rak, aki kapu-közeiből szép labdát adott be középite, amelyet azonban a későn érkező Marosi nem tudott elcsípni. A 32. ^nercben Gaj dós csapott össze olyan =zerencsdlenül Vácziva), hogy a KAC játé­kos földre zuhant. A közönség erősen kéz- telt tnntetni az Elekiromos el’en, de Váczi mmsokára lábára állott és folyt a játék to- /*bb. Nem sokkal később ismét Gaídos sza- mlv a röpködött. Bonyhádi állott neki a bűn­einek, kétszer is lőtte azt, de eredményte- emi'. ’ A 34. percben ismét erősen gólszaau he’v- et támadt a KAC kapuja előtt. Márki kifu- 0,t.j ^ egyik1 csatár a kapu szájában állót*, imikor Vass Mózes az utolsó pillanatban szögletre szerelte a labdát, amelyet Ortutay a mezőnybe vágott. Ugyanez a je’enet ismét­lődött meg nem sokkal később és ezúttal Páll mentett. A KAC védelem ezekben a percekben sem javult. Nem fedezték le a játékosokat, ame­lyek csaknem szabadon törhettek kapura és azt csak a szerencse mentette meg a góltól. A 39. nercben tiszta helyzetet szalasztottak e’ a KAC csatárok. Kovács nagy lövése kapu­fából nattant ki Tolnai elé. aki lövés helyett Vácziboz tcv5bh'ilotta a labdát. Váczit nyom­ták és oda lett a nagy helyzet. A balszeren­cse ellenére továbbra is támadott a KAC. Egyik jó helvzetet a másik után hagyták ki azonban a csatárok és az eredmény igy vál­tozaton maradt. A 40. percben Márki biztos gólt mentett a labdával egyedül tartó Marosi lábáról. Ka­pott is nagy tapsot érte. . . A sorsdöntő második félidő A második félidőben sem tört meg a nagy mérkőzés lendülete. Rövid szünet után csu­romvizesen futottak ki a játékosok a pályára A 6. percben szép KAC támadás után Tolnai Bonyhádinak adott. Bonvhádi hatalmas lövést eresztett kapura, labdáját azoul'an a jól he­lyezkedő Bakon biztosan fogta. A 11. percben igen meleg helyzet alakult ki a KAC kann előtt. A labda ide-oda pattogott, bármely já­tékos berúghatta volna, mert Márki kiszalad­va akarta mentemi és végül is Páll Bélának a kapu szájából kellett menteni. A 12. percben a KAC lendült támadásba és Tolnai fejelt nagy izgalom közben, fölél. . A 1'3. percben Radnai futott el szé’en, lőtt is kapura, de a ragyogó formában lévő Bakon ismét védte lövését!. . Óriási az iram. A közönség felvillanyozot- tan biztatja csapatát, hogy biztosítsa győzel­mét, e a KAC csatároknak semmi sem sike­rül. Egyik lövés a másik után zudul Elek­tromos kapujára, a vendégcsapat meg sem tu­dóit ezekben a percekben mozdulni. De min­den lendület, akarás hiábavaló.. Tizenhét perc van még hátra a mérkőzésbő’ és minden­ki érzi, hogy ezekben a pillanatokban dől el a csata nagy sorsa. .. A 15. percben Bonyhádi egv heves össze­csapás következtében földre került. Kivittek, kezelés alá vették, Vass játékvezető feldo- bással vitte vissza a labdát a mezőnybe. Egy perc sem telt e’, Bonyhádi visszajött és egyik támadás pergett a másik után to­vább. A 18. percben Tolnainak akad tiszta helyzete kapu előtt, de mellé lőtte. A 23. percben újabb gólt ért el a KAC. Bonyhádi középen jó labdái kapott Tolnaitól, tisztára jálszotta magát, kicselezte a ráfufó kapust és a következő pillanatban már a há­lóba pergett a labda (2:0). . A 24. percben Tolnai rohant egyedül kapu­ra. Bakon azonban kifutva olyan erővel ro­hant neki, hogy aKAC játékos elterü’t a föl­dön és ki kellett vinni. Az E'ektromos ekkor elvesztette a <ejét. A játékosok össze vissza váglak a labdát, sok­szor samt kapujuk felé. tüntettek, de nem tudni miért?.., a játékvezető azonban erc- Ivesen ta-totta kézében a mérkőzést, ame’y továbbra is sportszerű kere ek között maradt. A 26. percben Tolnai visszatért a játékba, ame'y változaton iendü’ettel folyt tovább. A 27- DPr,f'°en Márki rá vetődött Ortutay lá­bára akitől a labda Marosi elé pattant E? azonban mel'é lőtte a labdát. A 32. percben javított az Elektromos. Kapu előtti kavarodásban a KAC védők egy pillanatra szabadon hagyták Töröst, aki a későn vetődő Márki meiVstt a bal sarokba helyezte a labdát (2:1). Súlyos védelmi hiba volt! .. A gól kissé feljavította az Elektromos tá­madó kedvét, amely eré’yesen kezdett tá­madni és a 34. percben a Csákány mellett el­futó Törös veszélyeztetett. Gól azonban nagy szerencsére nem esett. 36. és 37. percekben egymásután két sza­badrúgás is süvített a KAC kapu felé. A ; KAC ezekben a percekben ‘ mintha Ieállotl I vo’na, az Elektromos ezzel szemben kemé- I nyebben kezdett játszani és egymásután es- I tok a „dánosok", és tőképpen az Elektromos 1 részéről. I Az izgalom még mindig nagy. Néhány perc I van még hátra, de a mérkőzés sorsa nin­csen még eldöntve. A 41. percben vagyunk, J amikor Vass Mózes a pályán kívül rúgta a j labdát. Két perc is elte't amíg visszakerült és ismét menindu’1 a játék. Néhány percig pattogott még ezután ide-oda a labda, mig egetverő kiáltás mellett fújta le a játékveze­tő a mérkőzést. Idegek karca volt a mérkőzés Az idény utolsó mérkőzését Kolozsváron az idegek harca jellemezte, amelyben a sze­rencsésebb csapat győzött. A benntmaradás, vagy kiesés lehetősége egyformán ösztönözte é", lendítette mindkét csapatot melynek ta­lálkozása összecsapás volt és nem játék. Fog­csikorgatva küzdött mindkét csapat és igy nem volt idő és alkalom a szép játékra és a mérkőzés ilyenformán lapos, kemény volt és csak a nagy lendület, az óriási akarás emel­te kissé annak színvonalét. A győztes csapatban Márki a megszokott tehetséggel mozgott a kapuban és a gólról nem tehetett. Szaniszló II. és Vsas szivvel- kább a nagy igyekezet és akarásü lélekkel dolgoztak és egy-két hibájukat is in­kább a nagy igyekezet és akarás számlájára lehet Írná. A fedezetsorban Páll hasznosan elöl gozott. Csákány igen eredményesen moz­gott és Szántain megtörtek az ellenfél táma­dásai. A csatársorban Tolnai volt feltűnően jó, de az igen jól építő és hlyenként védelem- j ben küzdő Kovács IV. és a gvors Radnai oroszlánrészt vettek ki a győzelemből. Váczi J és Bonyhádi a mérkőzés folyamán megsérül- I tek és igy csak fél-teljesitményt nyújtottak. A vesztes csapat legjobb embere Bakon volt, aki sok góltól mentette meg csapatat, után* Pázmándi, akinek minden rúgása veszélyes támadást indított el. A két hátvéd igen sokat dolgozott, Kőrös góljáért érdemel dicséretet. Vass Antal erélyes kézzel és jól vezette * kemény, lendületes mérkőzést. Az Elektromos elleni győzelmével ilverr módon befejezte az NB I-ben való ezádei szereplését a KAC és a tavaszi forduló győr zelemsorozata után olyan helyezést vívott ki, amply méltó minden elismerésre. kz kétségen kívül elsősorban Qpata edző érdeme, akinek keze alatt valósággal meg­változott az a csapat, amely ősszel egyik ve­reségét szenvedte el a másik után. Másodsor­ban a játékosokat illeti dicséret, akik maguké­vá tették az edző elgondolásait, sokszor ön­magukat legyőzve készültek a mérkőzésekre, amelyeknek mindegyike sorsdöntő volt. Elismerés illeti meg mindezeken felül a ve­zetőséget is, amely megfelelő keretet biztosí­tott az edzőnek és csapatnak arra, hogy az ország legjobbjai között szerepeljen és egy évi nehéz küzdele után végül olyan helyet har­coljon ki magának, amely megelégedéssel tölt el minden kolozsvári sportembert. Gazdag sportműsor lesz Űrnapján Kolozsváron KOLOZSVÁR- Junius 24-én, Űrnapján igen gazdag sportműsora lesz Kolozsvárnak: a városi sporttelepen Szeged—Kolozsvár tor­nászviadal és a magyar utánpótlás—Erdély ökölvívó válogatott mérkőzés lesz. Az egyete­mi stadionban a KAC rendezi meg idénynyitó uszóversenvét. amelynek folyamán kerül sor a KAC—Szolnoki MÁV Mátyás Kupa vizi- lsbdamérkőzésre. Ugyancsak ezen a napon bonyolítják le a KAC Unió-utca 21. szám alatti helyiségében Erdély kardvivó bajnok­ságait amelyen számos erdélyi származású fő­városi versenyző is indul. KAC II—K. MÁV II. 5:0 (3:0) Vezette Márton. A városi kispályán le­játszott utolsó kerületi bajnoki mérkőzésen a piros-fehérek tartalékcsapata fölényes játék után könnyen győzött. Góllövők: Verbőczi 2, Adorján 2, Szokoly. KAC ifj. —Kolozsvár ifj. válogatott á:0 (0:0) Vezette Bindász. A julius 4-iki Budapest ifjúsági ellen készülő kolozsvári ifjúsági válo­gatott vasárnap a nagy mérkőzés előtt dél­után 4 órakor a KAC ifjúsági csapatával ját­szott, amely mindvégig élvezetes játék után a KAC győzelmével végződött. A gólok közül Nagy István, Kovács Vilmos, Zöldi és Kere­kes egyet-egyet lőttek. Dohai István, a kerü­let edzője kedden és pénteken újabb edzést tart az ifjúságiakkal, majd junius 27-én a le­vente válogatott ellen játszik barátságos mér­kőzést. Magyarország B.-Magya^rsrá» 8. kézilabda- mérkőzés 12:18 (8:7) MBSz kiküldöttje beszél, majd délután 5 óra* kor Tomcsányi G. József, az Ökölvívó Szö­vetség kiküldöttje tartja meg előadását. Szerdán reggel 9 órakor dr. Margó, a jégko­rong szövetség részéről, míg 11 órakor dr. Mitellman, a Tekéző Szövetség kiküldöttje beszél. Délután 3 órakor vitéz Verbőczi Kál­mán ezredes, főlövészmester, a Lövész Szö­vetség képviseletében beszél Morvav Béla ki­küldöttel egyetemben, öt órakor Jekelfalussy Pillér György, a világbajnok olimpiai kard- vivónak előadására kerül sor. Az egyesületi vezetőképző tanfolyamra a ma délutáni gyorssal érkezik dr. Arató Géza, az OSK helyettes vezetője, aki mindvégig je­len lesz az előadásokon. Az előadások nyil­vánosak és azokon minden sportbarátot szíve­sen lát a tanfolyam rendezősége. Csütörtökön lesz a JT közgyűlése Az MLSz erdélyi kerületének Játékvezető Testületé junius 24-ére tűzte ki rendes évi közgyűlését. Ennek az időpontját az országos közgyűlésre való tekintettel előre hozták Ur napjára, amikor délelőtt 11 órakor, határozat- képtelenség esetén pedig 12 órakor tartják közgyűlésüket a JT Mátyás' király-téri helyi­ségében. A NAGYVÁRADON rendezett délke­leti kerületi atlétikai versenyről eddig a következő eredmények érkeztek: 4x100 méteres síkfutásban 1 a KEAC a) csapata 46.8 p., 2 Nagyvárad, 3 a KEAC b) csapata. 800 méteres síkfutásban 1 Lörincz (KEAC) 2.08.4 p.. 2 Botos (Nagybánvai SE), 3 Kiss (KAC). Diszkoszdobásban KAC atléta győzött (név nincs, elmosódott a kiadásban) 38.94 m. 4x1500 méteres síkfutásban 1 KAC 18.53.4 p., 2 a KAC b) csapata. A gerely vetésben Biró (KAC) a har­madik lett 45.10 méteres dobással. A 200 méteres síkfutásban 1 Mól (KEAC) 23.1 p.. Muzaffer (KAC). harma dik 26,6 mp.-el. KOLOZSVÁR. Közel 6ooo főnyi közön­ség előtt, a KAC—Elektromos NB I. bajnoki mérkőzést megelőzően játszott bemutató mér­kőzést Kolozsváron Magyarország ,.A" és >,B'‘ csapata. A mérkőzés ,a közönség legnagyobb érdek­lődésének kíséretében folyt le és már a?, első pillanatokban megnyerte a kolozsvári sport- rajongók tetszését ez a gyors, férfias nagy ügyességet és értelmességet kívánó labdajáték. Ebben nagy része volr a kér válogatott ra­gyogó játékának, amellyel' megcsillogtatták a kézilabda-sport szépségeit és bemutatták azt, lio gy nemcsak akkor érdekes a labdajáték, ha j lábbal,, hanem akkor is, ha kézzel rúgják azt. A mérkőzés öt órakor kezdődött Berda ve­zetésével és annak során a ,,B“ válogatott nagy meglepelésre erős fölényt harcolt ki és i2;io (8:y) arányban győzte le az „A“ válo­gatottat. A győztes csapat góljait Eszéki (4), Koltai (j), Somogyvári (2), Pasztái (2) és Ba­logh I. lőtték„ az „A‘‘ csapat góllövői Erdő- di (3)f Gecse, Zulauf, Benda és Oláh voltak. A mérkőzés igazi hírverése volt a kézilabda sportnak és remélhető, hogy h vasárnapi be­mutatót további mérkőzések követik és Ko- loz sváron is lesznek hívei ennek a nemes és szép sportnak. Ünnepélyes keretek között megnyi­tották az egyesületi vezetökpző- tanfolyamot KOLOZSVÁR. Az egyesületi vezetőképző tanfolyam ma, hétfőn reggel a Központi Egyetem bölcsészetkari tantermében megkez­dődött. Az ünnepélyes megnyitó «tán Gálffy András tartotta meg előadását a labdarúgás­ról és játékvezetésről, amelyről holnapi szá­munkban adunk ismertetést. Délután az Atlé­tikai Szövetség részéről dr. Farkas tart elő­adást, majd utána 5 órakor a Torna Szövetség előadója beszel es este Vadas Jván tartja meg vetirettkenes előadását az atlétikái#. Kedden reggel 9 órakor a szilágy,ági egye­sületek vezetői ülnek össze megbeszélésre, 10 órától 12 óráig Mérav János, a MUSz főtit­kárának előadása következik. Délután 3 óra­kor Franko M hálv birkózó kapitány, az