Ellenzék, 1943. május (64. évfolyam, 97-122. szám)

1943-05-08 / 103. szám

1 t § 4 3 májút 1 #. ÉLÍíENÍEK ess 2:0 arányú vezetés után Váczi, Bonyhádi góljaival, 2:1 arányban győzött a KFC Szegeden SPORT Kalmár rúgta a Szeged gólját ilyőze^m© ©’Isnéi»® továbbra le a bajnokság 14-lk bolyén áll a KAC, marta Haladás az Elektromos pcntot szerezte«; és 21*21 po ital» de rosazabb góLar^uuyal a KAC előtt áliansk — V íratlanul négy göl^s gyö?*» me«, art ott m G irama eile i a C«opel 1 a Ferenovároe ellen a SalBTC — A Szolnok g/őzelmével végzcdött a Szolnok—Vasas találkozó 'A láb dánig óbajnokság egyre jobban közeledik a v>égső kifejlődés felé, ahol talán már nem. is a. zöld gyepen elért győ­zelmek hanem inkább a gólarány, a vetélytárs csapatok vereségei, győzelmei és a pontarány számítanak. A benntmaradás felé vezető utón újabb szerencsés lépést tett vasárnap a KAC: nehéz küzdelem után legyőzte a foggal és körömmel véde­kező Szeged csapatát, amelynek sorsát megpecsételte ez a mérkőzés. A KAC szurkolók örömébe azonban üröm is vegyül­het: a ~cnyőzelem ellenére sem sikerült az előtte állókat behoznia, mert úgy a Haladás, mint az Elektromos, pontot szereztek és 21—21 ponttal továbbra is a KAC előtt állanak. Kolozsvár azonban bízik csapatában és abban, hogy a viros-feherek végső erőfeszítéssel kiharcolják a biztos bennt- maradást hogy a vezetőség őszire olyan együttessel indulhasson a bajnokságokban, amellyel nem érheti meglepetés. A vasárnapi forduló során nagy küzdelmek voltak, amelyekre legjobban jellemző az, hogy a szerencsésebb győztes csapatok aliq egy-egy góllal gyűrték le ellenfeleiket. Így az Újvidék csak 3:2 arányban tudott győzni a Törekvés, a Szol­nok 0T arányban a Vasas ellen, mig az Újpest—Elektromos mérkőzés és a Kispest—Haladás találkozó döntetlenül végző- dött A Ferencváros nagy meglepetésre vereséget szenvedett Salgótarjánban, a Csepel pedig megtörte a Gamma győzelem­sorozatát és 4:0 arányban győzött. . „ , , , , A~ NB II. Mátyás csoportjában vasárnap egy mérkőzés volt Kolozsváron: a KMÁV—Bástya helyi rangadó, amelyet a lelkesebben játszó vasutas csapat nyert meg 1:0 arányban. A vasárnapi forduló eredményei a következők: Nagyobb gélarányu győzelmet is arathatott vofna Szegeden a KEC SZEGED, május 10. (Kiküldött munka­társunk jelentése.) Vasárnap délután kö­zel 3000 főnyi közönség jelenlétében ját­szották le a várva-várt nagy sorsdöntő találkozót: a KAC—Szeged mérkőzést, amely a kiesés kérdését volt hivatva el­dönteni. A mérkőzést a hatalmas lelkesedéssel és a 90 percen keresztül nagy iramban küzdő kolozsvári piros-fehérek 2:1 (2:0) arányban nyerték meg Váczi és Bonyhádi góljaival. A KAC győzelmét nagymértékben elő­segítette a vezetőségnek az az intézkedé­se, amellyel a csapatot a legnagyobb ti­tokban már pénteken útba indította Bé­késcsabára, ahová pénteken este 7 orakor érkeztek meg és ahol szombat délutánig tartózkodtak. Ekkor keltek útra Szeged felé, ahová ötven perces ut után érkez­tek meg igen jó erőben. Váczi és Bonyhádi góljaival vezet a KAC A KAC már a mérkőzés előtt egy órá­val elindult szállásáról, a Tisza-szállóból az ujszegedi pályára, ahova igen jó han­gulatban érkeztek meg. A mérkőzés előtt semmi izgalom sem mutatkozott a piros­fehérek között, mivel teljes csapattal áll­hatták ki Radnai és Szántai megérkezé­sével. Annál nagyobb volt az izgalom a szegedi öltözőben, ahol arra számítottak, hogy a mérkőzés megnyerésével esetleg benntmaradhatnak az NB I-ben. Pontban fél hat órakor a budapesti Kékesi sípjelére a következő összeállítás­ban fut ki a két csapat: KAC: Márki — Szaniszló 11., Vass — Páll, Szántai, Csákány — Radnai, Kovács IV., Bonyhádi, Váczi, Tolnai- Szeged: Ludas — Bognár, Dora — Ba- róthy, Szabó, Lakat —■ Báló, Harangozó, Kalmár, Vörös, Nagy. A KAC támadásával kezdődik a játék és már az első percben Bonyhádi hatal­mas lövését Ludas kiejti. Tolnai ráfutott a labdára, de Ludas vetődéssel mentett. Néhányperces kolozsvári támadás után, az ötödik percben Kalmár tört előre, de Szántai hazaadással mentett. Vörös, majd Báló vezettek ezután néhány veszélyes támadást Márki kapuja felé, de a piros­fehérek fedezetsora mindent visszavert. A 10. percben Váczi átadását Bonyhádi tiszta helyzetben állva rálőtte, de Ludas nagyszerű érzékkel védte a labdát. A KAC a 11. percben érte el vezető- gólját. Csákány előreivelt labdáját Ko­vács IV. Váczihoz továbbította, akinek éles, lapos lövése a vetődő Ludas hasa alatt a hálóban kötött ki (1:0). A váratlan gól felrázta a szegedi együt­test, amely különösen Kalmár révén ve­szélyeztetett. Szántai azonban helyén volt és a támadások igy meghiúsultak. A ko­lozsvári csapat sokkal jobban és tetszető­sebben játszott ellenfelénél. A 16. percben Kalmár átadásával Vö­rös kitört, de a nagyszerűen játszó Fáll mentett előle. A KAC fedezetsora hatal­mas munkát fejtett ki ezekben, a percek­ben és tömte labdákkal a csatársort. A 20. percben Lakat szabadrúgása a sorfal­ról pattant vissza. A 23. percben a KAC- nak újabb nagy gólhelyzete volt: Váczi átadását R.adnai csípte el és futtából haj­szálnyira a kapu mellé lőtte! Percekig beszorította a kapuba ezután a KAC ellenfelét és Bonyhádi, majd Vá­czi lövését kellett Ludasnak mentenie. A 34. percben Tolnai beadását Bonyhádi a 16-osról hatalmas lövéssel küldötte sca- ura, de az a felső lécről visszapattant. A mérkőzés igen izgalmas volt és úgy | erőnlétben, mint labdakezelésben, jóval felülmulotta a KAC a Szegedet. A 38. percben Páll előreküldött labdá­jával Bonyhádi megugrott és lapos lö­vése a kifutó Ludas lábai között a há­lóba perdült (2:0). Szünet után csak javítani tud Szeged Szünet után a Szeged támadott nagy erővel és a 8. percben Harangozó kiug­rott, Márki azonban pompás elvetéssel szögletre védte a labdát. A 10. percben Páll átadását Tolnai kapu mellé fejelte. A 14. percben érte el vigaszgóljat a Szeged. Báló Leadása után kavarodás támadt a KAC kapuja előtt és a szem­füles Kalmár egy lépésről halóba nyomta a labdát (2:1). Néhány percig tartó szegedi támadás után a 23. percben Tolnai—Váczi ósszjá- ték után a KAC balszélsője közelről mel lé lőtt. A 30. percben a Szegednek i:tt volna alkalma sarokrúgásból egyenlíteni, de Nagy lövését Márki pompásan öklözte ki. A labdát Kalmár kapta, de azt közel­ről fölé lőtte. A támadások után visszaesett a Szeged és a KAC csaknem kapujához szoritoTa az ellenfelét. A mérkőzés további része­ben Tolnai és Radnai lövését védte Lu­das, de az eredmény nem változott. Megérdemelten győzött a KAC A KAC csapata már az első félidőben megnyerte mérkőzését. Az adott helyze­tek alapján még nagyobb gólaránnyal is győzhetett volna, de a szegedi védelem is kitett magáért. Nagyon jó hatással i>olt a csapatra az, hogy pihenten állottak ki a mérkőzésre. A mezőnyből messze kima­gaslott jó játékával Páll, valamint a Vass—Szaniszló hátvédpár jó összjátéka Rajtuk kivid minden egyes játékos át­érezte a mérkőzés nagif fontosságút és nagy lelkesedéssel küzdött a mérkőzés két pontjáért. A szegedi csapatból a Bognár— Dora hátvédpár volt a legjobb, a fedezetsorbao Lakat. A mérkőzés után Opata Zoltán edző a következőket mondotta: — A fiuk már az első félidőben bebiz­tosították győzelmüket és a második fel időben nyugodtan küzdve tartották is előnyüket. Most már bízom abban, hogy hátralevő mérkőzéseinkből sikerül annyi pontot szereznünk, hogy benntmaradá­sunkat kiharcoljuk. VigyázatI Mázolva! Konkolyt hintett egy sötét kéz a kolozsvári, sport szikkaat életének búzájába és a gyűlöl­ködés sárga lángját vetette el azon egyesüle­tek között, amelyek Bosszú időn keresztül » legnagyobb egyetértésben éltek egymással. Az történt ugyanis, hogy egy férd eleikül és in­kább az orvostudomány körébe tartozó jel­lembeli tulajdonságokkal rendelkező, sötétben bujkáló egyén buzditt táviratokat küldözge­tett a KAC ellenfeleinek, amennyiben arra kéri őket, hogy ne hagyjak magukat és győz­zék le a kolozsvári piros-fehéreket, mert azok nem érdemlik meg a bennmaradást, sőt jó ta­nácsokkal is ellátta őket, hogy miképpen tud­ják a kolozsvári csapatot legyőzni. A táviratok legnagyobb érdekessége az, hegy azokat minden esetben másik kolozs­vári egyesület nevében küldötte el a KAC is­meretlen „jóakarója■' é> ezáltal igen súlyos erkölcsi károkat okozott nemcsak a KAC- nak, hanem elsősorban azoknak az egyesüle­teknek is. amelyeknek nevében üdvözlő táv­iratait elküldötte. Alighogy a táviratok tartalma nyilvános­ság elé került, az érdekelt egyesületek vezetői- sietlek nyilatkozni és kijelentették, hogy nem azonosítják magukat az ismeretlen távirato- zó-val é< elítélik eljárását. Felelősségünk teljes tudatában jelentjük ki, hogy a KAC egy pillanatig sem hitte azt, hogy a táviratok a kolozsvári MÁV és a Bás­tya vezetőinek k^r-'l ői származnak. Az üd­vözlő fáznátok küldése olyan visszataszító eljárás, amely egyetlen kolozsvári egyesület részéről sem volna feltételezhető. És ezért nem is kell nyilatkozni, mert a táviratok nyomán keletkeze viszály kiszélesedésével el­sősorban is annak okoznak örömet az érdekelt egyesületek, aki mbsant agyának felelőtlen pillanatában elhatározta azt, hogy éket ver a kolozsvári egyesi.leiek közé és megbontja azt az összhangot, amely közöltük évtizedek óta uralkodott. Nem szabad egyuílen ember sötét indula­tának olyan erősnek lennie, hogy pillanatig is megszéditse felelős vezetők józan mérlege­lését és Ítélőképességéi, össze kell fogniok az érdekelteknek arra, hogy felkutassák azt a sötétben bujkáló kutrnérgezőt, aki hadat üzent a kolozsvári egyesületek közötti egyetértés­nek és ezzel a szemem és az ország sporttör­ténetében egyedülálló, sajnos, sajátosan erdé­lyi lelkületre való eljárással kibontotta a bé­kétlenség vörös zászlaját. Ezért nem is kell meglepődni azon, hogy a jövőben is hasonló tartalmú táviratokat ko­pog le a jövendő ellenfelek városai felé a távíró tűje. Nemes és férfias felkészültséggel, minden megbotránkozás nélkül kell venni azokat és ráakasztani egy kis cédulát; Vigyá­zat! Mázolva! És nem szabad ?gy táviratnak olyan erős­nek lennie, hogy megbontson évtizedes egyet­értést és csak sajnál niszabad azt, aki hit­ványságában csak ilyen táviratok küldésével Uid magának örömet szerezni. (1n ). Kemény küzdelem után megérdemeljen gyűrűit a Bástya el en a K. MÁV KOLOZSVÁR, május 10. (Az Ellenzék munkatársától.) Vasárnap délután pompás, napsütéses időben. 1500 néző előtt játszották le a nagybányai Mann Aurél vezetésével a KMÁV-—Bástya NB II. rangadó mérkőzést, amely hatalmas küzdelem után a vasutas csa­pat 1:0 (o :C) arányú győzelmével, ért véget. A mindvégig nagyáramú és változatos mér­kőzést a KMÁV megérdemelten nyerte meg, bár a mezőnyben helyenként a Bástya tá­madott többet, a hatalmas lelkesedéssel játszó vasutas csapatnak minden egyes lefutása ve­szélyt jelentett Dénes kapujára. A két csa­pat a következő összeáll írásban játszott: KMÁV: Nemes -— Högye, Horváth — Csiky, Kiss, Oláh — Szedmcsek, Demény, Sir 11., Szimcsák, Mátyás. Bástya; Dénes -- Wild Kapusi — Kalló, Szőcs, Balogh — Megyeri, Farkas, Enghy, Páljfy, Both. Az első félidőben mindkét csapatnak több gólhelyzete volt, de a jól működő védelmek mellett gól nélkül végződött a félidő. Az NB I. vasárnapi fordulójának eredményei NAC---DÍMÁVAG 3:3 (1:0). Ujvidék — Törekvés 3:2 (3:2). Ujpcst- - Elektromos 4:3. (2:1). SalBIC— Ferencváros 2;r (1 ;r). K is pest -11 a lad ás 2:2 (2:1). Szolnok—Vasas 2:1 (1.0). Csepel—Garnn. 1 4 -o (i;o). A bajnokság állása a 26-ik forduló után a I következő: 1. Csepel 3c, pont, 2. NAC 3g, 3. Gamma 4. Ferencváros 31, 3. SalBTC 30, (. Vasas 29, 7. Szolnok 28, 8. Újpest 28. 9. Újvidék 29, 10. Kispest 23, 11. DiMÁVAG 22, 12. Elektromos ,i, 13. Haladás 2/, 14. KAC 20, '<■. Törekvés 16, 16. Szeged /y pont. Kerületi bajnoki eredmények Bástya 11.—KKAŞE 2-.1 (i;i). Vezette Jószay. Meglepetés a Bástya má­sodik csapatának győzelme a bajnokságra tö­rő KKASE együttese ellen. Az első gólt Rá­mái lőtte szabadrúgásból és azt Fekete egyen­lítette. A második ieiidőben nagy küzdelem indult meg a győztes gólértt, amelyet végül Gáspár lőtt be súlyos Kapuhibából, biztosít­ván csapata számára a győzelmet. A mérkőzésnek egyébként a szövetség előtt folytatása lesz, mert a KKASE megóvta az eredményt egyik Bástya-jatékos jogosulatlan szerepeltetése miatt. Postás- KMÁV II. 1:0 (0:0). Nagv küzdelem után a Postások együttess győzött a második félidőben Stier I. góljával. i A mérkőzést Sándor vezette. KAC 11Korvin (3:1). A KAC élénk c-s változatos iramú mérkő­zés után győzött Levente 3, Oroszt, Nagy László, Nagy István. Verbő'czi és Röfi góljai­val. A Korvin két góiját Jeney lőtte. Ă mér- j kőzést zuhogó esőben játszották és azt dr. Solkoly vezette. KEAG—DSE 12:1 (7/0). Vezette Soós. Az egyetemi együttes várat­lanul nagy gólaránnyal hengerelte le ellenfe­lét Kovács Iái (4), Jeszenszky (2), Kürthy (2), Szerémy, Török, Szabó és Rusz góljaival. A vendégek vigaszgólját Füsti lőtte. KKASE--KAC ifjúsági 4:3 (1:1). A KMÁV—KMTE ifjúsági bajnoki mér­kőzés a munkáscsapat meg nem jelenése miatt elmaradt. A második félidőben, szünet után a KMÁV hatalmas lelkesedéssel indított rohamot. A 13. percben Szcdnicsek kitört, hatalmas bombalö­vése a kapujából pattant vissza. A 21. perc­ben a KM őt }obP szárny a lendült újra táma­dásba. Szimcsák beadását Mátyás a 16-os sarkáról hatalmas erővel a kapu bal felső sarkába lőtte. Gyönyörű g> t! (1:0). Még két perc sem telt el és a KMÄV máris újabb rohamot indított, amelynek nyomán nagy kavarodás keletkezett a kapu előtt és Kapusi csak kiöklözni tudta a hálóba tartó labdát. Tizenegyes! Csiky állott neki a labdának, de Dénes azt remekül helyezked­ve, sarokra tolta. A MÁV fölénye után a Bástyának is volt al­kalma gólszerzésre, számos sarokrúgást is ért el, de a jól védekező KMÁV minden táma­dást rombolt és igy a vasutas csapat győzel­mével fejeződött be a játék. A KMÁV lelkesedése megérdemelten hozta meg a győzelmet és a csoportban való bent- maradását. A kolozsvári csapat 16 pontjával megelőzte mindkét békéscsabai csapatot, va­lamint az MPMTE együttesét. Jók voltak; Horváth, Csiky, Kiss, Demény és Mátyás, il­letve Wild Kapusi és Szőcs. Mann Aurél mindvégig kitünően vezette a változatos és élvezetes mérkőzést. Kolozsvárra látogat el a Főcserkés2 KOLOZSVÁR. Május 17-én Kolozsvárra látogat el kisbarnaki Farkas Ferenc, az or­szágos főcserkész. A fogadtatásával kapcsola­tos teendők megbeszélése és a látogatás mű­sorának összenllitásá-a szombaton este meg­beszélésre gvültek össze a kolozsvári cserkész. capatok tisztjei. A megbeszélések eredménye­képpen úgy döntöttek, hogy arra kérik a fő- cserkészt, hogy foglalkozás közben látogassa meg a cserkészeket otthonaikban és munkahe­lyeiken, mert ilyen módon van lehetőség ar­ra. hogy a kolozsvári cserkészélet munka közben nyilatkozzék meg a vezető előtt, ke­rülve minden felesleges ünnepséget és ünnep­lést, annál is inkább, mivel az igazi cserké­szetet mindig a jól végzett munka jellemzi. ÚSZÓ VILÁGREKORD. Lipcséből jelen, tik. hogv Gizella Grass fiatal lipcsei holgv- uszó, a helyi uszodában rendezett versenyen a százméteres mellű«zásban 1 p. 19A mp-ve javította honfitársnőjének, Hanni HölznerneK 1.20.2 mp-es világrekordját. LEVÉLPAPÍROK, egyszerűtől * leg választékosabb kivitelig, lego!« csobban az „ELLENZÉK" kőnwee­bolljában, Kolozsvár,