Ellenzék, 1943. május (64. évfolyam, 97-122. szám)

1943-05-31 / 122. szám

X > 18 4 3 májas 3 f. ELLENZÉK 7 __ SPORT eV & t nőj bl3- sí m ':*) len 3in )>tn ißri »bi se* ül sq T A A 3q o3 rT i n /[ i rí j Vasas-KIC 5:0 (2:0} A ii. és Hl. osztályú egyéni kardvivó ver­senyt vasárnap bonyolították le, melynek >3 indulója volt. A versenyt holtverseny után Gerev.ich Bszkrt nyerte, aki a megismételt döntőben Laczkovich KAC ellen 5:3 arány­ban győzött. Igy a kilcnce* döntő a követ­kező eredménnyel végződött: 1. Gcrevich Bszkrt 6 győzelemmel. 2. Laczkovich KAC 6 gy., 3. Barabás NSE 5 gy., 9 kap. tál., 4. Kökössy 5 gy.,, 11 kap. tál., 5. Mónus KEAC 5 gy., 12 Kap. tál., 6. Guráth KAC 3 gy.. 6 kap. tál., 13 adott találat, 7. Sás- vár y Bszkrt 3 gy., 6 kap. tak, 12 ad. tál., 8. Renke KEAC . gy. 9. Láncz.ky dr. KAC 1 gy­A döntőbe jutott összes versenyzők a KEAC jubileumi diszermét nyerték el. A versenyek első két helyezettje felsőbb osztály­ba lépett elő. A versen} sikeres megrendezé­séért Szabó László sportvivó oktatót illeti meg minden dicséret. A KAC úszószakosztálya ma, hétfőn dél­után fél 6 órakor tartja utolsó tavaszi ko­sárlabda edzését Martonosi tanár vezetésével az egyetemi sportparkban. A KAC úszó­szakosztálya junius elsején kezdi meg szabad­téri edzéseit a Stadion úszómedencéjében. A KAC ifjúsági csapata pompás játék után i i :o (2:0) arányban v^rte a K. MÁV ifj. csapatát. Góllövők Kovács Vilmos (5), Szabó (2), Szász (2). Kerekes (2). A mérkőzést Tóth Géza vezette le. Csütörtökön kettős bajnoki mérkőzés lesz a városi sporttelepen KOLOZSVÁR. Áldozó csütörtökön érde­kes kettős bajnoki mérkőzése lesz a sporttele­pen. Délután fél 4 órakor a KKASE a Bástya II. ellen, míg fél 6 órai kezdettel a KEAC a KAC II. ellen játszik a kerületi bajnokságok küzdelmei során. Mindkét mér­kőzés igen érdeksnek ígérkezik, mivel a baj­nokság sorsa csütörtökön fog végleg eldőlni. A budapesti Törekvés ökölvívó csapata B:7 arányban verte nagy küzdelem után a K. MÁV csapatát KOLOZSVÁR. Vasárnap délelőtt a MÁV összhang dísztermében bonyolították le zsú­folt nézőtér előtt a Budapesti Törekvés— KMAV ökölvívó mérkőzést, melyet a fővá­rosi vasutas csapat nyert meg 9:7 arányban. A .verseny megkezdése előtt Dér Lajos fő­mérnök, a KMÁV ügyvezetője üdvözölte a vendégeket, amire Siák Ferenc válaszolt a MOSZ« részéről. A verseny meglepetése a KMÁV két kitűnő versenyzőjének Daróczy- nnk és Bükkösnek a veresége, viszont ugyan­olyan kellemes meglepetést keltett a fiatal KMÁV versenyzőnek, Sajgónak a győzelme a budapesti Merschitz ellen. Eredmények; Légsulyban: Ambrus KMÁV pontozással és nagy fölénnyel győz Fischer Törekvés ellen. Harmatsulyban: Kállav Törekvés ponto zással győz Kiss Gyula KMÁV ellen. Pehelysúlyban; Darázs Törekvés pontozás­sal győz Kelemen KMÁV- ellen, KönnyÜsulyban: Sajgó KMÁV pontozás­sal győz Merschitz Törekvés ellen. Váltó-súlyban: Barinka II. Törekvés pon­tozással győz az edzés nélkül kiálló Daró- czy ellen. Középsőivban: Sípos KMÁV—Dzsida Tö­rekvés mérkőzés Döntetlen. Kisnehézsulyban; Pálffy KMÁV ponto­zással, nagy erőfölénnyel győz Óhegvi 1 ö- rekvés ellen. Nehézsúlyban: Ége-i Törekvés a harmadik menetben kiütéssel győz az edzés nélkül ki­álló Bükkös ellen. A nagy számban megjelent közönség meleg ünneplésben részesítette úgy a TöreKvés, m nt a KMÁV ökölvívóit, akik minden egyes súlycsoportban derekasan és sportszerűen küzdöttek. A vasárnap délelőtti vasutas csa­patok közötti ökölvívó mérkőzés igazi hír­verése volt az ökölvívó sportnak. melyncjt kitűnő megrendezéséért Rónay György, a KMÁV ökölvívó szakosztályának vezetőjét és Pálffy edzőt illeti meg minden dicséret. A KMÁV ökölvívó szakosztálya a vasár­napi sikeres verseny után a közeli hetekben a M-’skoioi Vasutas Sport Egylet ökölvívó csapatát látja vendégül. A vasárnapi Törek­vés—KMÁV ökölvívó mérkőzést Siók Fe­renc. a MÖSz kiküldött játékvezetője ki­tünően vezette le. BUDAPEST, május 3t. (Kiküldött tudósí­tónk telefonjelentése.) Vasárnap délután az Elektromos Latorca-utcai pályáján játszották le 5000 főnyi közönség előtt a Vasas—KAC NB I. mérkőzést, mely a fővárosi csapat 5:0 (2 .-o arányú győzelmével végződött. A KAC- nak ezúttal nem volt szerencséje. A Vasas, mely egymásután háromszor szenvedett ve­reséget az utóbbi hetekben-, mindvégig olyan hatalmas lelkesedéssel és küzdeni akarással játszott, ami játékán már az első félidőben kidomborodott. A kolozsvári piros-fehéreknek az első fél­időben két'szei„is lett volna alkalmuk gól- 'szerzésre, de a szerencse ezúttal elpártolt tő­lük. A budapesti Kékesi sípjelére a két csa­pat a következő összeállításban állott ki: Vasas: Angyal — Aradi, Colács — Szenté andrási, Nagy II., Szornolányi —: Németh, 7 6th II., Jenöfi, Magy I., Junász. • KAC: Márki — Szaniszló II., Váss —- Páll, Szantay, Csákány — Radnai, Kovács IV., Bonyhádi, Váczi, Tolnay. A KAC széllel szemben játszva, már a 4. percben lett volna alkalma gólszerzésre, mi- kcris Bonyhádi átadásával Váczi kiugrott, de hatalmas lövése a kapufáról pattant vissza. A 10. percban szerezte meg a Vasas a vezetést, mikoris lórit II. átjátszva Szántayt, a vetődő Márki mellett belőtte a Vasas vezető gólját I ;0. Percekig ezután a KAC támadott, de Töl- nay, majd Bonyhádi lövései kapu fölé kerül­tek. A 2S. percben az egyik Vasas támadás­nál Márki megsérül. A 43 percben Junász e'huz Szan'.iszió mellett, beadását Jenőfi a hálóba fejeli. 2:0. Szünet után Márki sérülten bár, de tovább védi kapuját. Az 5. percben Németh beadása Eavardást hoz a KAC kapuja előtt, Jenőfi fejjed a hálóba sodorja a labdát. 3:0. Rá öt percre Junász szögletrugását viszi be a szél a KAC kapujába. 4:0. A KAC mintegy 20 percen át számos támadást vezet a Vasas’ kapuja ellen, de csatársorának semmi sem si­kerül. A 31. percben szögletrugás után Jenőt: állítja be a végeredményt. 5:0. A KAC csapata nem érdemelte meg az örgólos vereséget, mivel a mérkőzés egyes ré­szeiben helyenkint nagy fölényben volt, de csatáisorának semmi sem sikerült. A Vasasból különösen Jenőfi és Tóth magaslott ki. A KAC csapatából csak Vass elégített ki. mig a csatársor nagyon gyengét játszott. Az NB I. 28-ik fordulójának többi eredményei 0 kővetkezők: Gamma—Újvidék 3:1 [i:o)s SalBTC—Szeged 7:2 (3:1). Csepel—Haladus yo (2.0). NAC—Elektromos 2:1 (r:i), Kispest—Üjpest z:i (no). DiMAVAG—Törekvés 4:2 (2:0). Szolnok—Ferencváros 3:0 (3:0). Az NB I. állása a vasárnapi forduló után a következő: 1. Csepel 41 p2. NAC 39 V; 3. Gamma 34 p., 4. SalBTC 34 p3. Ferencváros 33 6. Vasas 31 p., 7. Szol­nok 30 p., 8. U)pcsp 30 p., 9. Újvidék 26 p., jo. Kispest 23 p., ii. DiMAVAG 24 p., 12. Elektromos 23 p., 13. KAC 22 p., 14. Haladás 21 p., 13. Törekvés 18 p., 16. Sze­ged 17 pont. « KEAC—Postás 2:0 (1:0) Az egyetemi csapat megérdemelten győzött Szerémi és Kürthy góljaival. Jania játékve­zető a második félidő végén Szász és a Bo- dót a Postásból feleselésért kiállította. KAC II— KKASE 4:0 (3:0) Vezette Gábor. A KAC csapata mindvégig kitünően játszva győzte le ellenfelét Ver- bőczv (2). tárnoki és Adorján góljaival. A második félidő utolsó percében Fekete KKASE egy ix-est kapufának lőtt. Korvin—KMTE 2:1 (1:0) Vezette Szőke. A mérkőzést barátságos jel­leggel játszották le, mely érdekes küzdelem után a Korvin győzelmét hozta meg. Góllö­fi! Unitárius G mnázTm levíntecsapata nyerte a HiseR kegyeleti váltóversenyét KOLOzSVAR. Hősök vasamapjan nagyon szép sporteseményben volt része Kolozsvár­nak. A város polgármestere által alapított „Horthy Miklós“ örökös vándordíjért ezút­tal másodízben került eldöntésre a kolozsvári Levente Egyesület rendezésében 4200 méter távolságon a kegyeleti váltóverseny, melyen 14 levente csapat mintegy 168 versenyzővel vett részt. A verseny győztese az unitárius kollégium csapata lett, mely Gudor, Szekernyés, Gyön- j gyössi, Kovácsi, Réthy, Nagy István. Nagy j Zoltán, Szatmári Ulimann, Fazakas, Kozma j összeállításban 10 perc >-4.2 mp. alatt futotta j végig a szamosfali 184S—49. hősök emlékmű. , vétől a városházáig a 4200 méteres távot. 2. Mátyás király (Dermata) levente csapat Tar- csafalvi. Kalló, Anti, Szekernyés, Butyka, Rehon, Rostás, Téglás, Voith, Marosán, Csep- reghy, Derzsi összeállításban 11.4S mp. alatt. 3. Állami gyakorló gimnázium (Pilbák, Wun­der. Russu, Csák, Papp, Melzer, Thiorean, Jojárt, Kotay, Fekete, Bán, Binder 12.19 mp. 4. Gépipari középiskola (Várady, Nagy L.. Boros, Nyilas, Banga, V. Horváth, Engelharth, Pivarcs, Muszka, Kutor. Keresz­tes, Bányai) 12.32 mp. 5. Róm. kát. gim­názium (Fried!, Szappanos. Kerekes, Kábán, Fiilöp, Katrovics, Dávid, Walter. Kröbl, Fo- lvovich. Gerove, Lengyel) 13.05 mp. 6. Ta­nítóképző fiuskola. 7. Református gimnázium. 8. K. MÁV L. E. 9. Tanonciskola „A'4 csa­pata. 10. Tanonciskola „B“ csapata. 11. Pol­gári fiúiskola. 12. Kolozsvári Levente Egye­sület ,,B'4 csapata. 13. K. L. E. .,A“ csapata. 14. KLE ,,C‘‘ csapata. A 15-nek, beneve­zett Kereskedelmi középiskola távolmaradt a kegyeleti váltó versenyről. A 14 levente csapat befutása után zárt so­rokban vonultak fel Mátyás király szobra elé, ahol az első öt levente győztes csapat- kapitány koszorút helyezett el Mátyás király szobrára, miközben, a levente zenekar a Him­nuszt játszotta. A koszorú letétel után vitéz Borsiczky Tmrc m. kir. őrnagy levente parancsnak na­gyon szép és hatásos beszéd keretében adta át a győztes unitárius kollégium csapatkapitá­nyának a „Horthy Miklós“ vándordíját, mig az első öt befutó győztes csapat tagjainak a kolozsvári Levente Egyesület emlékérmeit. A leventeparancsnok beszédét igy fejezte be: — Magyar leventék! Sportszerűen és dere­kasan küzdöttetek végig ezt a szép versenyt. Örömmel töltött el mindnyájunkat az, hogy az összes versenyzők minden igyekezetükkel győzelemre törtek. Abban a reményben, bogs' a jövőben még fokozottabb erővel készültök fel. adja Isten, hogy mindannyiunkat győze­lemre vigyen, mert nekünk győznünk kell! A Mátyás király-téren jelenlevő, többezer főnyi közönség meíeg ünneplésben részesítette a versenyen résztvevő összes leventéket. A BEAC és a BSzKRT versenyzői győztek a KEAC országos vivóversenyén KOLOZSVÁR. A Kolozsvári Egyetemi Atlétikai Club szombaton és vasárnap rendez­te II. és III. osztályú női tőr, illetve férfi tőr és kardvivó országos versenyét, a KAC Unió-utcai nagytermében. A kétnapos or­szágos verseny mindvégig előkelő közönség jelenlétében folyt le, akik között ott. voltak, a Kolozsváron tartózkodó összes finn sebe­sült tisztek is, akik nagy élvezettel nézték végig az egyes döntő összecsapásokat. A női tőrversenynek 17 indulója volt, me­lyet Keiem.en Irén BEAC nyert meg 7 győ­zelem. 2. Sántha Margit WMTK, 3. Tolnay Julia WMTK, 4. Battagliarini BEAC. 5. Ajkavölgy Gabriella M. Pamut 4 gy.. 6. Szántay Ilonka NSE 3 gy., 7. Bukovich Judit M. Pamut 3 gy., 8. Rózsa Ida M. Pa­mut 2 gy., 9. Pallósné NSE 1 gy. A KEAC országos egyéni férfi tőrverse­nyét a 12 vívó közül Ritvay Ii. BEAC nyerte 7 győzelemmel. 2. Mónus KEAC 5 gy., 10 kapott találattal. 3. Hanák MAC 5 gy., 11 kap. tál., 4. Hintz KAC 5 gy., 12 kap. tál.. 5. Sasváry Bszkrt 5 gy., 17 kap. tál., 6. Zoltán BEAC 4 gy., 7. Gurátli KAC 3 gy., 8. Avéd KEAC 2 gy., 9. dr. Márkus MAC 0 gy Közigazgatási tiszt­viselői Kinevezésen A belügyminiszter Beszterce-Naszód vármegye törvényhatóságához dr. Mikes Józsefet vármegyei főjegyzővé, dr. Sudár Józsefet vármegyei másodfőjegyzővé, dr. Desbordes Viktort, dr. lovag Nechay Ti­kiamért, dr. Csallner Rolf Kichardot, dr. Szentgyörgyi Istvánt, dr. Szabó-Pap Zol­tánt és dr. Kétyi Andrást vármegyei al­jegyzővé, dr. Vernes Gyulát vármegyei tiszti főügyésszé, dr. Gondás Viktort vármegyei arvaszéki elnökké, dr. Sándor Andrást, dr. Viragh Károlyt és dr. Cn- son Tituszt vármegyei árvaszéki ülnök­ké, dr. Péter Sándort a besztercei íeisó járás, Tellmann Binder Mártont a besz­tercei alsó járás, Kovrig Gábort a na­szódi járás és dr. Barabás Gyulát az óradnai járás főszoigabirájává, dr. Monda Jánost, Ilniczky Aurélt. Gergely Ferenc Boldizsárt és dr. Dobray Lászlót szoiga- biróvá; Karomszék vármegye törvényha­tóságához vitéz Bartha Jenőt vármegyei főjegyzővé, dr. Siposs B. Sándort, dr. La- razs Lajost és dr. Ütő Lajost vármegyei aljegyzővé, dr. Antal, Mihályt vármegyéi tiszti főügyésszé, dr. Domokos Károly t vármegyei árvaszéki elnökké, dr. Barabás Béxát vármegyei árvaszéki ülnökké, ri • bankó Bélát a sepsi jáias, dr. Várhelyi Ödönt a kézdi járás, Sipos Dezsőt az 01 - bei járás és dr. Bagoly Bélát a mikios- váii járás főszoigabirájává, Ács SándorL dr. Bay Istvánt és dr. Péter Antalt szol- gabiróvá; Maras-Torda vármegye tör­vényhatóságához dr. vitéz Jávor Ernőt váqnegyei főjegyzővé, dr. Kardos Mi­hályt vármegyei másodföjegyzővé, dr. Fiala Egont, dr. Horváth Jánost, did Je- ney Istvánt, dr. Máthé Ernőt, dr. Murai Lászlót, Nádler Károlyt, dr. Pető Mózest és dr. Tamásy Jánost vármegyei aljegy­zővé, dr. Szoboszlay Lászlót vármegyei tisztifőügyésszé, dr. Bartók Bélát, Dabó- czy Viktort, Kiss Endrét és Szigvártó N. Györgyöt vármegyei árvaszéki ülnökké, dr. Gellért Lászlót a, nyárádszeredai já­rás, Lázár Lajost a marosi alsó járás, dr. Pataki Mihályt a régeni felsőjárás, dr. Rosnyai Györgyöt a marosi felsőjárás, dr. Veégh Lászlót az erdőszentgyörgyi járás és Dósa Istvánt a tekei járás fö- szolgabirájává, dr. Benkő Jenőt, dr. La­jos Kálmánt, dr. Molvai Gyulát, Némethv Pált, dr. Patrubány Istvánt, dr. Petróczy Dezsőt, dr. Szolga Dezsőt és dr. Boór Lászlót szolgabiróvá; Udvarhely várme­gye törvényhatóságához dr. Tary Sán­dort vármegyei másodföjegyzővé. dr. Ba­kó Árpádot, dr. Kiss Tibort, dr. György Sándort, dr. Kolosán Istvánt és Deák Gá­bort vármegyei aljegyzővé, dr. Raduly Istvánt vármegyei tiszti főügyésszé, dr. Ferenczy Pált vármegyei árvaszéki el­nökké, Simon Ferencet és dr. Mikó Bar­na Istvánt vármégyei árvaszéki ülnökké, dr. Nagy Sándort az oklándi járás, dr. Lojdl Istvánt a székelyudvarhelyi járás és dr. Kosa Bélát a székelykereszturi já­rás főszoigabirájává, dr. Demeter Gyulát és dr. Menyhárt Dénest szolgabirává; Szilágy vármegye törvényhatóságához dr. Sipos Géza vármegyei közigazgatási gyakornok, zsibói és dr. Molnár Lajos vármegyei közigazgatási gyakornok, szi- lágycsehi lakost vármegyei aljegyzőve. továbbá dr. Asztalos István vármegyei fogalmazó, alsószopori és dr. Kézdy Ottó vármegyei közigazgatási gyakornok, krasznái lakost szolgabiróvá kinevezte. B Vasas 5:0 aránybin győzte le a KüC-ci Vepeságet szenvedett az E’ektpomos és a Haladás is <■ A Szolnok 3:0-ra vex»«.«** a Fepenevárost » A K* MÁV gólzáporral a B» Tórekvés ellen A Nemzeti Bajnokság vasárnapi 28-ik fordulója meglepetés nélkül végződött. Ami rr.tr ritkaság közé esik .ezúttal, az otthon játszó összes csapatok sorra megnyerték mérkő­zéseikét. Meglepetésnek talán a Eerencváros szolnoki veresége számit, de mivel a fővárosi csapat idegenben eddig csaknem minden mérkőzését elvesztette, igy a Szolnok győzelme nem keltett nagy feltűnést. A Latorca-utcába;, a Vasas részben szerencsétől támogatva. ;.c arányban győzte le a KAC együttesét. Az Elektromos és a Haladás vereségével a KAC igy csak egy hellyel jutott bátrabb a táblázaton, de még mindig a kiesés előtt áll. Az NB II. Mátyás-csoprliában a K. M \ V pompás játék után 8:z-re verte a B. Törekvést. A KEAC II. és Hl. osztályú országos női és férfi tör és kardverseny győzte­sei a BEAC, illetve a BSz.KRT versenyzői voltak. Igen nagy sikere volt a Elősök vasár­napján lefutott kegyeleti váltó versenynek, melyen a 14 induló levente csapat közül az uni­tárius kollégium csapata kerüli ki győztesként. A vasárnap részletes sporteredményei a következőki vők Jenei és Kamilló, illetve Gáspár 11 -csből. K. MÁV Törekvés 3:2 (3:0) ! KOLOZSVÁR. Az NB II. Mátyás csoporti. ; jában vasárnap játszották le a tavaszi for- 1 dúló utolsó mérkőzését. A KMÁV csapata j nagy fölénnyel játszva, pompás játék után j 8;2 (3:0) arányban győzte le a békéscsabai ! Törekvés csapatát. A mérkőzés eredménye ; reálisnak mondható, mivel a kolozsvári vas- j utas csapat helyenkint olyan nyomasztó fö- í lényben volt és csatársora olyan ötletesen ■ játszott, hogy ezen szép győzelmével a ; KMÁV megérdemelten jutott az NB II. I Mátyás csoportjának harmadik helyére. A ! két csapat a következő összeállításban ját_ ■ szott: I KMÁV: Nemes — Mátyás, Horváth — í Csíki, Kiss, Oláh — Szednicsek, Demény, ! Hódi, Szimcsák. Binder. B. Törekvés; Kucsnik — Filyó, Varga •—- Uhrin, Vozár, Palotai — Sikora, Kliment, Lovas, Szemanyik, Szombati. A kolozsvári vasutas csapat az első félidő 7-ik percében Demény, majd a 8_ik percben Binder fejes góljával már 2:c-ra vezetett, mikor Lovas kapufának rúgta a labdát utá­na. A 3 7-ik percben Demény közelről lőtte a 3-ik gólt. Szünet után a KMÁV Szednicsek góljával 4:o-ra vezetett, majd Vozár ir-esével és Kliment góljával 4;2-re szépített az eredmé­nyen. Aj utolsó negyedórában a KMÁV csa­társora pompás összjáték után Demény t, Szednicsek 1 és Szimcsák 2 góljával végered­ményben 8.2-re verte a B. Törekvést. A vas­utas. csapatból különösen Csíki. Oláh és De­mény, mi? a vendégcsapatból Vozár, Kucs_ mik és Kliment magaslott ki. A mérkőzést ezer néző előtt Sípos kitünően vezette le.