Ellenzék, 1943. május (64. évfolyam, 97-122. szám)

1943-05-01 / 97. szám - 1943-05-03 / 98. szám

SPORT A kiesés elleni harcában ; 4:0 (4:0) arányban biztosan győzött a HOC a váratlanul gyengén szereplő Újvidék ellen Góllövők: Bonyhádi, Tolnai, Bonyhádi, Váczi Hatalmas küzdelem után egy góllal győzött a Csepel a Vasas ellen és megtartotta vezető bolyát — Gólzáporral győzőit a Törekvés ellen az Ulpest, a Szeged ellen a NAC — Még mindig veretlen a Gamma, amely nagy hare után pontot szerzett a Haladás elleni mérkőzésén » Biztosan győzött a Ferencváros is a Kispest ellen Ezelőtt két-három héttel azt mondogatták labdarugó körökben, hogy csak a csoda segíthet a KAC csapatán és ment­heti meg a kieséstől. A vasárnapi mérkőzés után sokan már félve ugyan, de rebesgették: Megtörtént a csoda! A csoda azonban nem történt meg, a KAC helyzete továbbra is igen veszélyes, de visszatért a szerencse, amely hosszú időn keresztül elpártolt és amely segítette az Újvidék elleni küzdelmében, amelyet nagy meglepetésre 4:0 (4:0) arányban biztosan nyertek és csaknem az első percekben biztosították két villámgyors góljukkal a győzelmet. Az Újvidéktől szerzett két pont jelentősen javít a piros-fehérek helyzetén, amihez járul az a körülmény is, hogy a többi kieső jelöltek sorra elvesztették mérkőzéseiket: a Szeged Nagyváradon szenvedett súlyos vereséget, a Törekvés az Új­pesttől kapott hét gólt, a Haladás pedig leadott egy pontot a Gammának, amely a tavaszi bajnokság folyamán még mindig veretlen! A vasárnapi forduló során a Csepel—Vasas mérkőzés az első félidőben lőtt szerencsés góllal a csepeliek győzelmével végződött. Szolnok győzött a DiMÁVAG ellen, az Elektromos a SalBTC ellen, a Fradi nedig ismét feltámadva, a Kispest ellen. A forduló és a vasárnapi sportesemények részletei a. következők: Már az első negyedárában biztosította győzelmét a KRC KOLOZSVÁR, Vasárnap délután verő- fényes, szép májusi vasárnapon 4000 néző előtt játszották le a KAC—Újvidék NB I-es mérkőzést, amely a piros-fehérek győzelmével végződött, akik már az első negyedórában „elintézték“ az ellenfelet, amely csak a második félidőben mutatott elfogadható játékot. , A budapesti Nagy Lajos vezetése mel­lett a két csapat a következő összeállí­tásban futott ki a pályára: KAC: Márki — Szaniszló II., Vass — Páll, Szántai, Csákány — Szokoly, Kovács IV., Bonyhádi, Váczi, Tolnai. Újvidék: Platz — Csillag, Majtányi — Takács, Máriás, Zsoldos — Avar, Rab, Bolgár, Pálffy, Welker. A KAC csapatában az utolsó pillanat­ban történt változás: Radnai nem érke­zett meg és Szokoly került helyébe. Gól a második percben... A KAC szél ellen kezd és a második percben már vezetéshez is jut: Páll szabadrúgását Bonyhádi balra kül­di Tolnai elé, akinek remek beadását Bonyhádi közelről hálóba lövi (1:0). A közönség még magához sem tér meg­lepetéséből, a KAC máris tovább roha­moz és az ötödik percben Kovács IV. nagy lövése Máriásról Tol­nai elé pattan, akinek még ideje van igazítani egyet a labdán és küldi azt a bal felső sarokba, amely onnan a háló­ba pattan. Pazar gól! (2:0). Percekig az újvidéki együttes támad. A 10. percben Welker kapu előtt tiz mé­terrel fölé lövi a labdát. Nagy helyzet volt! A 13. percben mintha a szerencse isten- asszonya vezetné a piros-fehéreket, ismét gólhoz jutnak. Majtányi kezelése miatt Szaniszló II. 40 méterről hatalmas sza­badrúgást ereszt az UAC kapu felé. A labdát Tolnai kapja, a lécnek fejeli, az onnan kipattan a jól érkező Bony­hádi elé, aki azt fejjel a hálóba továb­bítja. (3:0). Három gól után a negyedik!... A játék rendkívül, élénk és változatos. A KÄC csatárok ezúttal jól játszanak és állandóan ostromolják a vendégcsapat ka­puját. A 26. percben Kovács IV., majd a 30. percben Szokoly lövését kell Platznak remek kiugrással védenie. A 34. percben Szokoly—Váczi szép össz- játék után Szokoly elfut Majtányi mel­lett, beadását Váczi a bal alsó sarokba lövi a vetődő Platz melle alatt. (4:0). Szünet után talál magára az Újvidék A második félidőben Újvidék csapata nagy erővel támad és mindenéi on javí­tani akar. A KAC védelem kétezer egy­másután is csak szögletre tud menteni a kitörő újvidéki csatárok elől. A hatodik percben a fedezetlenül maradt Bonyhádit Tolnai kiteszi, de Bonyhádi nagy irammal tör a kapura és a labda helyezésére nincs ideje és mellé lő. A 9. percben a kitörő Tolnai elől Csil­lag menteni akar, lövése Máriás kezére pattan a 16-oson belül. A Közönség 11-esl követel, de azt a játékvezető igen helye­sen, nem. adja meg. A KAC visszaesik. Mintha megelégelte volna a gólokat, pedig igen veszélyes az UAC és nagy a fölénye. Zsoldos szabad­rúgását a 16. percben Már id csak szög­letre tudja tolni, nem sokkal később pe­dig Szaniszló ment az utolsó pillanatban Welker elől. A mezőnyből Kovács IV. magaslik ki. Úgy a védelemben, mint a támadásban, igen jó. MellePe a védők dolgoznak igen sokat. A 21. percben Csákány átadásával Szo­koly előretör, beadásai Bonyhádi óriási erővel küldi kapura, de azt Platz biztosan fogja. A játék hátralevő részében mindkét ol­dalon több kiaknázatlan helyzet volt, de azt a játékosok nem tudták kihasználni és igy az eredmény változatlan maradt, mig végül a közönség tapsa* között vonul le a két csapat a pál, árúi. Rossz napja volt az Újvidéknek A KAC már az első végi ‘-dórában biz­tosította győzelmét az UAC ellen, amely igen rossz napot fogott k. és amelynek játékosai a nagy úttól ktssé mereven mo zogtak. Mikor a második félidőben ma­gukhoz tértek, már késő volt. mert a KAC négy góllal vezetett és igen ered­ményesen védekezett. A mérkőzés mind végig jó színvonalú voA eu azt a sport­szerűség jellemezte. A KAC még nagyobb gólaránnyal is megnyerhette volna a mér,:ózéa, ha csa­táraiknak jobb lett volna kapu előtt az összjátéka. Az eredménu mindezek elle­nére nem fejezi ki hűen a viszonyokat, mert vasárnap nem a jó, hanem egy igen KOLOZSVÁR. Négynapos küzdelmek után vasárnap délben, ünnepélyes keretek között: fejeződtek be a hadtest vivóbajnokságai. Szombaton igen nagyszámú közönség jelen­létében a párbajtőrverseny fejeződött be, ame­lyen ii induló közül első lett Boronkai szá­zados. A részletes eredmények a következők: j. Boronkai százados Szilágysomlyó io győ­zelem, 2. v. Váry főhadnagy Beszterce 7 győ­zelemmel, 3. Benkő százados Marosvásárhely 7 győzelemmel, 4. Harsányi hadnagy Vásár­hely 6 győzelemmel, 6 kapott találattal, 5. Lánszky dr. százados Kolozsvár 6 győzelem­mel, 10 kapott találattal, 6. Martonfalvy fő­hadnagy Vásárhely 5 győzelemmel, 7. Ko- rompai főhadnagy Sepsiszentgyörgy 4 gy„ 8- Briska százados Beszterce 3 gy., 9. Törpényi főhadnagy Vásárhely 2 gy., 10. Vozári zász­lós Vásárhely 2 gy., 11. Forrás hadnagy Vá­sárhely i győzelemmel. Vasárnap a hadtestparancsnok jelenlétében a kard egyéni bajnokságokat bonyolították le, amelyet a kitűnő formában lévő Laczkovich Ernő százados nyert meg veretlenül és aki ■+ döntő összecsapásban 5:4 arányban győzött Szentkirályi hadnagy ellen. Eredmények a következők: 1. Laczkovich szds. Kolozsvár 8 gy., 2. Szentkirályi hadnagy Kolozsvár 7 gy., 3. Csorna főhadnagy Kolozsvár 6 gy.. 4. Fe- íeki főhadnagy Vásárhely 3 gy., 4 kapott ta­lálat, 5. Farkas százados Vásárhely 3 gy., 6 kapott találat, 6. Hajdú hadnagy Vásárhely 3 gy., 7 kapott találat, 7. Martonfalvy főhad­nagy Vásárhely 3 gy., 8 kapott találat, 8. Kabdebo őrnagy vásárhely 2 gy., 9 kapott találat, 9. Kerényi hadnagy Vásárhely győze­lem nélkül. A versenyek befejezése után ünnepélyes díj­kiosztás következett: vitéz Mindszenthy ve­zérőrnagy felesége osztotta ki a gyönyörű em­lékérmeket, a győzteseknek pedig az értékes dijakat, mig a 26. könnyű hadosztálynak a hadtest remek örökös vándordíját a kardcsa­patbajnokságért. A verseny kitűnő, jól pergő rendezéséért vitéz Varadi J.zsef honvéd vivómestert, a. hadtest sportelőadóját és Szabó László egye­temi vivómestert, valamint dr. Armentano, Boross Andor, Szele Márton, Hintz György és Gábor, Grráth Béla és Kökössy zsűritagokat közepesen szereplő UAC 10't a szerencsés KAC ellenfele, amelynek, ahogy sport­nyelven szokták mondám, ,,kijött a lépé se“ és az első félidőben ngott góljaival biztosította a győzelmiét. A KAC csapatában Márkinak nem sok dolga volt. A két hátvéd értékesen dol­gozott és jól irányították a inácodik fél­idő védelmi játékát. A feaezeisor leg­jobbja Szántai volt, £kin megtörtek a tá­madások, Csákány és Páll főfteppen a tá­madásban voltak jók. A csatáiból a négy gól ellenére sem mutatott kicsiszolt, jól kapcsolódó összjátékot és kapu. előtt bi­zony sok volt a hiba. Szokoly a jobbol­dalon is feltalálta magát, jól beleilleszke­dett a csatársorba, az örökmozgó Kovács IV. mindenütt ott volt, Bonyhádi lövései­vel tűnt ki. Váczi a jelek szerint nincsen formában, Tolnainak jót tett a pihenő és játéka kielégítő volt. Góljáért külön di­cséretet érdemel. Az UAC csapatában a négy gól ellenére Platz, Csillag, Máriás„ Zsoldos és Welker voltak jók. Nagy Lajos jól vezette a mérkőzést, nagy gyakorlattal az előnyszabály helyes alkalmazásával jó iramúvá tette a mér­illeti dicséret. A verseny jegyzői tisztségét a kis Károlyi Gabi és Tomcsányi Eszter jól töl­tötték be. A jólsikerülr hadtestbajnokság után május 15. cs 16-án a hadsereg-vivóbajnokságokat bonyolítják le ugyancsak Kolozsváron. Az NB I. vasárnapi fordulójának eredményei: Csepel—Vasas 1:0 (1:0). Uipest—Törekvés 7:1 (3:1). ' Gamma—Haladás 4:4 (4:7). Szolnok—DiMÁV AG 3:2 (2:1). NAC—Szeged 8.-1. Elektromos—SalBTC 2:1 (0:0) Ferencváros—Kispest 3:0 (3:0). A bajnokság állása a 23. forduló után a kö­vetkező: i. Csepel 3J, 2. NAC 36, 3. Gamma 32, 4. Ferencváros 31, 3. Vasas 29, 6. SalBTC 28, 7. Újpest 27, 8. Szolnok 26, 9. Kispest 22, 10. Újvidék 22, ii. DiMÁVAG 2i< i2. Elektromos 20, 13. Haladás 20, 14. Kolozs­vár iS, 13. Törekvés 16, 16. Szeged 13 pont. KK.ASE—KMTE 3:1 (1:1) Kerületi bajnoki mérkőzés. Játszorták va­sárnap délelőtt Gábor vezetésével, a városi kispályán. A munkáscsapat Lengyel góljával jutott vezetéshez, amelyet Fekete egyenlített. Szünet után a kereskedők lelkes és szép játék után Biró és Marosi góljaival már y.i-re ve­zettek, amikor Bokor a KMTE részéről egy tizenegyest nem értékesített. Postás—Korvin 5:0 (3:0) A Bástya-pályán játszották le a mérkőzést Gál vezetésével, amelyen a Postások megérde­melten győztek Fülöp (2). Szász, Stier I, Stier II. góljaival. Sz. Törekvés—KAC II. 0:0 , ^Vasárnap délután a KAC—Újvidék mér- Ko/zeÁ előtt játszották le a kerületi bajnoki mérkőzést. Á szamosujváriak lelkes játékuk­on ,meSmlemelten vittek el egy pontot a gólkeptelen KAC-al szemben. Mindkét csa<. pácnak több gólhelyzete volt, de azt a csatá­rok nem tudták értékesíteni. Sok induló a MASz IV. osztálya versenyén Vasárnap délelőtt nagy érdeklődés kísére­tében rendezte IV. osztályú kerületi atlétikai versenyét a MASz. Az eredmények a követ­kezők: 110 méteres gátfutás; 1. Nagy József KAC 20.2 mp„ 2. Museffer KAC 21.4 mp., Magasugrás; 1. Gáli József NSE 150 cm., 2. Nagy József KEAC 140 crn., 3. Nagy Jó­zsef KAC 140 cm. 1500 méteres síkfutás: " r Gáli József NSE 4.42.4 mp, 2. Lőrincz Zo! tan KEAC 4.42.4, 3. Bujdos Jenő KAC 4.44.Ö bP*. Şulydobas: 1. Gáli József NSE 9.90, 2. Bujdos Jenő- 9.65, 3. Nagy József KEAC S’-4Z- foo meteres síkfutás: 1. Denes Ferenc KLAC 12.6, 2. Bujdos Jenő KAC 12.fi mp., 3. Arkossy Lajos KAC 13 mp. Diszkoszvetés- r. Nagy József KAC 30.18 m, 2. Museffer KAC 29.11, 3. Bujdos Jenő KAC 27.67 m. 400 meteres síkfutás: 1. Moll Ernő KEAC 58 mp., 2. Nagy József KAC 58.8 mp, 3. Ár- itossy Lajos KAC. Gerelydobás: 1. Lőrincz Zoltán KEAC 44.12 m, 2. Nagy József KAC 36.73 m, 3. Bujdos Jenó KAC 35.90 m. 3000 méteres síkfutás: 1. Lőrincz Zoltán KEAC 10.33.8 nap, 2. Bujdos Jenő KAC 10.34 mp. Tavolugrás: 1. Dénes Ferenc KEAC 5.44, 2, Nagy József KAC 5.12, 3. Árkassy KAC. IFJÚSÁGI BAJNOKI EREDMÉNYEK- KAC—KMTE 13:o. KKASE—Bástya 7:r. (félbeszakítva). KMÁV—Korvin 1:1. ,• A w KAC ÚSZÓSZAKOSZTÁLYÁNAK vezetősége felhívja összes úszóit arra, hogy a hétfőn délután lévő utolsó tavaszi tornatermi edzésen feltétlenül jelenjenek meg. A szakosz­tály szerdán este 7 órakor a KAC helyiségé­ben megbeszélést tart. A külpolitika hírei AZ EGYIK TÖRÖK LAP felveti „a front mögötti szervezési minisztérium", vagyis propagandaminisztérium felállítá­sának szükségességét. MINT Ankarából jelentik, május köze pén török újságírók csoportja indul finn­országi látogatásra. A STEFANI-IRODA értesülése szerint a tatarkai mészárlást egy odesszai len­gyel származású ember leplezte le a katyni vérengzésről szóló hirek hatása alatt. BUENOS-AYRESBEN szombaton na­cionalista ünnepi gyűlés után felvonulá­sok voltak, amelyeken tízezrek vettek részt és kifejezték ragaszkodásukat Cas- tello elnöknek és a semlegességi politiká­hoz. AZ ANGOL légi erő a Ruhr-vidék ellen május 1-ére virradó éjjel intézett táma­dáskor 13 nehéz harcirepülőgépet vesztett. A BOLGÁR kereskedelmi minisztérium legutóbbi rendelete szerint az egész or­szágban kötelező a gumiabroncsok beje­lentése, tekintet nélkül arra, hogy haszná­latban vannak-e, vagy tartalékul szolgál­nak. A SAIGONI rádió szerint az egyesült indiai tartományokban az éhségtől a leg­utóbbi napokban mintegy 5000 indus meg­halt. PÁRISBAN a Becsület-Rend palotájá­nak kertjében szombaton leleplezték Pé- tain tábornagy államfő szobrát. A JAPÁN kormány május elsejével Csekiang-tartomány közigazgatását visz- szaadta a kínai nemzeti kormánynak, ami Japán és a nemzeti Kina közötti együtt­működés újabb példája. A NOVA VREME belgrádi lap közli a német parancsnokság rendeletét, amely­nek alapján a szerb állam önkormányza­tának szolgálatába csak az az egyén ve­hető fel, aki előbb eleget tett munkaszol­gálati kötelezettségének. AZ ANGOL hírszolgálat algíri jelenté­se szerint Giraud tábornok feloszlatta a francia tűzharcosok légióját és helyébe egy régi alárendelt szervezetet állított. • MINT Fokvárosból jelentik, Valan. a délafrikai nacionalista párt elnöke kije­lentette, ha a legközelebbi választásokon a nacionalisták kerülnek hatalomra, ak­kor nyomban véget vetnek Délafrika há­borús részvételének. A NÉMET TÁVIRATI IRODA jelenti: Franco tábornok államfő a vasárnapot Andalúziában töltötte. MINDENKINEK IRTANI KELL A CSEREBOGARAT! A tavaszi száraz és meleg időjárás hatására az ország egyes vidékein megjelentek a cserebogarak, bár rajzása nem országos, mert az idei év- nem cserebogáresztendö. Elő szokott azonban fordulni, hogy egyes helyeken már a cserebogáresztendö előtti évben is megjelenik kisebb-nagyobb tömegben a cserebogár. A földművelésügyi miniszté­rium nyomatékosan felhívja a figyei.net a cserebogár rendszeres irtására, annál is inkább, mert a mezőrendőri törvény ezt kötelezően előírja és a mulasztásokat szigorúan bünteti. A leforrázott és kiszá­rított cserebogár baromfieleségnek is fel­használható. kőzest. Veretlenül Laczkovich százados nyerte a hadtest kardbajnokságot