Ellenzék, 1943. május (64. évfolyam, 97-122. szám)

1943-05-22 / 115. szám

1 Ö 4 3 lüájüs 21­tUL; N l 'Ű iL SPORT íf Nem f§lf elleniéi ® ÖIMÄVÄO RflC-DiMBVaC 4:0 (3:0) Géllövőks Toln&h Váőzi« Váesd, Vácsd — Három gólját nem ítélte meg & KÄO ttek les miatt ű játék vessel© — Ä sízegsá oá re verté ex Haladást« a Törekvés 3:l-re a NKC-ot KOLOZSVÁR, május 24. Közel kétheti kínzó nyugtalanság és izgalom után, va­sárnap ismét bajnoki mérkőzést játszott a KAC, amely kilencven percen keresztül pompásan küzdve, folytatta győzelem­sorozatát és nagy fölény után 4:0(3:0) arányban biztosan győzött a DiMÁVAG ellen. A mérkőzést nagy bizonytalanság előz­te meg: az utolsó percig nem lehetett tudni, hogy játszik-e Bonyhádi és Váczi és távolmaradásuk esetén hogyan áll fel a csapat. Még szombaton is beszédtárgya volt az összeálLtás, egészen a mérkőzés megkezdéséig, amikor nagy megkönnyeb- Dülésre, 4000 néző előtt Vass Antal já­tékvezető sípjelére a következő összeállí­tásban futott ki a csapat: KAC: Márki — Szaniszló II., Vass — Páll, Szántai, Csákány — Radnai, Kovács IV., Bonyhádi, Váczi, Tolnai. DiMÁVAG: Károlyi — Soós, Felföldi — Radnai, vitéz Bohus, Bartha — Tur- béki, Keszthelyi, Füzér, Fazekas, Kassai. A mérkőzés KAC támadással indult. Az első percben Tolnai fejesével Váczi kitört és Károlyi csak nagy önfeláldozás­sal tudott menteni. A 3. percben Csá­kány kitette Tolnait, aki a sarokvonalig szaladt le. Innen jól iveit labdát eresztett kapura, amely a felugró Károlyi kezéről a hálóba pattant (1:0). A közönségnek még ideje sem volt a feleszmélésre. Egy ideig vitatják a gólt és öngólnak minősítették, de aztán kiderült, hogy Tolnai csavart labdája talált utat magának a hálóba. A váratlan gól fellel- kesitette a közönséget és a csapatot egy­aránt, amely most már pergőtuzszerü tá­madások zuhatagát indította a vendég­csapat kapuja felé. Egyelőre azonban hiá­ba. Az 5. percben a DiMÁVAG-nak sike­rült feljönnie és Vasinak kell mentenie a kitörő Turbéki elől. A 9. percben újra gólt ért el a KAC! Hátulról kapott jó labdával Bonyhádi jól kitette Radnait, akinek lövése Fel­földiről szögletre pattant. Radnai lőtt szögletről, a labdát Bonyhádi kapta es lőtte kapura. Károlyi azonban jó érzék­kel lépett közbe, kiütötte, de vesztére, mert ott állott Váczi, aki habozás nél­kül a hálóba lőtte azt (2:0). Senki sem hitte el a történteket és so­kan fejüket dörzsölték. A gól azonban gól maradt és a KAC továbbra is foly­tatta azt a szemkápráztató játékot, ami­lyent rég nem látott tőle a kolozsvári közönség. A 10. percben sajnálatos összecsapás történt. Bonyhádi akaratlanul és hibáján kívül belelépett Keszthelyibe, aki elterült a földön. Orvosok, edzők szaladnak be a pályára, tették hordágyra a játékost és vették kezelésbe pályán kívül, látható eredménnyel, mert a játékos felkelt, né­hány lépést ballagott, azután jelentkezett játékra. A játékvezető tudomásul vette beállását, de figyelmeztette komolytalan viselkedéséért. I Gól. amit nem adott meg a játékvezető A 14. percben gólt ért el a KAC. ame­lyet azonban les miatt nem adott meg a játékvezető. Bonyhádi tört ki Páll jó lab­dájával és lőtt kapura. A labda gólba ment, de Lombos játékvezető lest látott, intett és oda volt a gól... A kétgólos vezetés nem nyugtatta meg a KAC-ot, amely továbbra is folytatta élénk, változatos és szép játékát, amely azt a benyomást keltette a csapatban, hogy újjászületett Opata edző keze alatt az az együttes, amelyből az előző edző nőm volt képes csapatot kihozni.- Minden I sikerült a piros-fehéreknek és majdnem I semmi a vendégeknek, akik ezekben a J pillanatokban csak kétségbeesett védeke- I zésre szorultak. ! A 22. percben indult az első komoly ' támadás a KAC kapuja felé. Kassai meg­ugrott a reá vigyázó Vass elől, lövését j Fazekas kapta és küldötte nagy erővel ) kapura, a lövést azonban Márki pompá- i san védte. A következő percben ismét ! gólt ért el a KAC: Csákány a szélen üre- 1 sen álló Tolnaihoz tor>ábbitott, ez pedig a • jó helyzetben lévő Váczihoz. Károlyi ki- r futással akarta védeni kapuját, de vesztél re, mert Váczi kicselezte és háta mögött nyugodtan a hálóba gurította a labdát j (3:°). I A mérkőzés hátralevő felében továbbra ' is a KAC támadott. A 30. percben Tol- ' nai lőtt jó helyzetből kapu mellé, a 34. percben azonban Pálinak kellett a reá­törő Kassai elől szegletre mentenie. Á. 37. percben Fazekas tört tisztán előre, de lövése Vassról szögletre pattant. A 40. percben Turbéki beadását Márki pompás vetődéssel szedte le Kassai fejéről. A 42. percben Bonyhádi lerázta magáról a DiMÁVAG védőket és 16 méterről fél- magasan hatalmas lövést eresztett meg kapura. Károlyi azonban szinte úszva a levegőben, szögletre ütötte a labdát. Újabb gól a második félidőben Szünetben mindenki reszketett és ag­gódott, nehogy a kolozsváriak elkönnyel- müsködjék a játékot és oda legyen a szép eredmény. Hát nem is volt baj. A három­gólos vezetés ellenére is olyan játékkal „rukkolt“ ki a csapat, mintha életéért kiizdene. Kezdés után a DiMÁVAG támadott, de a KAC nyomban átvette az iramot és tartotta is azt egészen a félidő végéig. A 2. percben veszélyes helyzetet teremtett a KAC kapu előtt Füzér, akinek pattogó labdáját Márki csak az utolsó pillanatban öklözte ki. Utána Szaniszló rúgott sza­badrúgást, amit Váczi kapott, aki szépen kitette Tolnaif, de lövése tulrövid volt. A 6. percben Soós csapott össze Tolnaival és az összecsapás pillanatában elég erős csattanás is hallatszott, majd Tolnai elte­rült a földön: Soós fejét rúgta meg. De nem történt semmi baj, a rendes embert leteritő rúgást kibirta „Kacsa“ és pillana­tok múlva tapasszal fején tért vissza a ‘játékba. A KAC állandó támadásokkal zavarta a vendégcsapatot. A 10. percben Radnai, majd Váczi lőttek közelről kapu mellé. A 20. percben Bonyhádi nagy lövése szál­lott kapu mellé. A 22. percben második gólját nem ítélte meg a KAC-nak a já­tékvezető: Váczi—Tolnai összjáték után utóbbi visszaadott a tisztán álló Tolnai­nak, aki a következő pillanatban már hálóba is lőtte a labdát. Lombos határ­jelző azonban sietett beinteni nagy „jó­akarattal“ a lest és kapuskirugással ke­rült vissza a labda a játékba. A 23. perc­ben furcsa jelenet zajlott le a KAC ka­puja előtt. Márki gyengén lőtt labdát vé­dett és ki akarta rúgni, amikor Turbéki megtámadta. Márki egy ideig cicázott a játékossal, de végül is Szántainak és Szaniszlónak kellett odasietni rendet csi­nálni ... A 25. percben Márki szögletre tolta ki Füzér labdáját, a játékvezető sípjelére Turbéki lőtte a szögletet, de azt még két­szer meg kellett ismételnie. Harmadszor sikerül a rúgás, ezúttal azonban idejében léptek közbe a védőjátékosok és csak ne­hezen tudott Füzér gyönge labdát kapu felé lönni. A következő negyedórában továbbra is a KAC rohamozott és néhány igen veszé­lyes helyzetet teremtett a vendégcsapat kapuja előtt, mig a 43. percben gólt is ért el Tolnai révén, ezt azonban les miatt is­mét nem adták meg. A 44. percben végre „igazi“ gól szüle­tett. Kovács szélen lefutott és jó labdát adott be középre, amelyet Bonyhádi át­eresztett a nála jobb helyzetben lévő Váczinak, aki azt félmagasan a hálóba vágta (4:0). A mérkőzés hátralevő egy percében is­méi a KAC támadott és végül o közönség nagy lelkesedése közben fújta le Va^s Antal a mérkőzést. < !.<)«&! jó volt a RAI#­Pompásan, játszott a. KAC! Talán így lehetne egy mondatba foglalni a mérkő­zésen látottakat. Opata edző szakavatott keze alatt hétről-hétre fejlődött ez a, csa­pat, amely mindig lehetséges volt, csal nem tudott játszani. Erre- tárót ofta. meg őket Opata edző. A győzelem azonban, a tudáson felül, a szívnek a győzelme is volt. Az első perctől kezdve, az utolsóig, állandóan támadott o csapat, amelynek minden része jól teljesítette a kötelessé­gét. A csatársor villámgyors passzoklcal, gyors helycserékkel, a. mindig üresen álló emberre imló játékkal lyukat ütött a ven­dégcsapat védelmében és érte el góljait. A csatárok jó játéka nagy részben a fede­zeteknek is köszönhető, akik jól tartották az iramot, tömték a csatársort és hol a védelemben, hol a támadásban, jól kivet­ték részüket. A közvetlen ijedelem meg­bízhatóan dologozott: ennél jobbat nem is lehetne róluk mondani. A játékosok közül Márki kevés dolgát jól végezte, egy-két védése pompás volt. Szaniszló II. és Vass, de főképpen az utóbbi hátvéd igen jó volt. A fedezetsor legjobb embere Szántai volt, de mellette eredményesen dolgozott Páll és a min­denhol kellő időben beavatkozó Csákány. A csatársorban Tolnai hosszú idő óta régi kedv>ével játszott. Bonyhádi azonban nem sokat mutatott, de annál jobban készítet­te elő a támadásokat. Váczi harcom gólja egyest érdemel, Kovács és Radnai érté­kes támogatást nyújtottak a csatároknál:. A vendégcsapat láthatólag nem volt formában, támadásaik sehogyan sem si­kerültek. A csapatból Soós, Felföldi, Bo­hus és Fazekas voltak jók. Vass Antal jól vezette a mérkőzést. R KERC vezet a kerületi egyesületi atlétikai bajnokságokba)! KOLOZSVÁR. Vasárnap délelőtt nagy ér- | deklődés mellett rendezték meg a váró« sport- ; telepen a délkeleti kerület egyesületi atlé- | fikái bajnokságának első fordulóját. A nagy i ellenszelben lepergett egyes versenyszámok- | ban a KAC, KEAC és a Nagyváradi SE-nek ■ mintegy hatvan atlétája indult és annak leg- \ kiemelkedőbb eredménye Biró Györgynek, a 1 KAC kiváló atlétájának 48.90 cm.-es kala- ! következők; iz-o m. siklatás: 1. Moll KEAC xi.6 mp., i z. Kopcsa KEAC 11.$ mp., 3. Sulyok KEAC \ I2.r mp., 4. Ikládi NSE 12.3 mp. 400 m. síkfutás; i. Musaffer KAC 37.4 ; mp., 2. Boldis KAC $7 6 mp., 3. Dobay ! KEAC 57.9 mp., 4. Pozsár KEAC 58 mp. i /300 m. síkfutás: x. Kiss György KAC j á.'.o mp., 2. Lőrincz KEAC 4.32.3 mp., 3. ! Kiss Gyula KAC 4.3 2.6 mp., 4. Bujdos KAC j 4.43.6 mp. ;ooo m síkfutás: 1. Buttka KAC 17.47.6 j mp., 2. Gyugyutz KAC 17.49.2 mp., 3. Nagy NSE 17.42.6 mp., 4. Árkossy KAC 18.40 j másodperc. író m. gát: i. Kruppka NSE 18.4 mp.. 2. j Olosz KEAC 19.2 mp., 3. Nagy József KAC j ?o.6 mp., 4. Nagt-' Imre KEAC 2 .4 mp j Kalapácsdobás: 1. Biró KAC 48.90 m- 2. ; Lerchner NSE 40.30 m.„ 3. Janza NSE 20.65 > m, 4. Hantz KEAC 26.23 m­Magasttgrás: 1. Horváth KEAC 165 cm.. 2 Dr. Herszényi KAC 160 co 3. Sántha KEAC 160 cm., 4. Tuka KEAC 15; cm., Hármasugrás; 1. Cyimesi N3<" X2.59 m.„ 2 Musafer KAC 12.59 m., 3. Moll KEAC T2 co m.. 4. Vargha KEAC t. 8: m. Sulylökés: r. Janza NSE 12.41 m., 2. Dr. Herszényi KAS 11.89 m., 3. Doniján KEAC it 47 ni.. 4. Olosz KEAC 11.08 m. 4X.-CC váltófutás: 1. KEAC í. (Sulyok. Dolay, Pozsár, Moil) 1.39.8 mp., 2. KEAC II. (Nagy, Lőrincz, Dénes. V t gha) 1.41.6 mp., KAC (Mussafer, Moidis. Nagy Tó- zsef. Kiss György) 1.41.0 mp . 4. NSE (Janza. Kruppka,. Gvitresi, Ikládi) 1.46.6 m A/ egyesületi atlétikai bajnokságok else fordunyában a KEAC vezet 95 ponttal. 2. KEAC Síp.. 3. Nagyváradi SE 44 ponttal. Junius 6-án Kolozsváron játszik a NAC KOLOZSVÁR. A KAC és a NAC vezető­sége kó/ÖTt tárgyalások folvnak egv jimitis 3-an Nagyváradon játszandó MAC - KAC cs iunius 6-án, vasárnap Kolozsváron lebo­nyolításra kerülő KAC—NAC mérkőzés lét­rehozatalára. Errevaló hivatkozással kéite a NAC az MLSz-t, hogy' a Szófiába induló magyar válogatottban csak a már eddig be­állított nagyváradi játékosokat vegyék te­kintetbe. KAC ti.—DSE 9:2 (3:2). Vezette Jószay. A városi Kispályán leját­szott mérkőzésen a KAC szünet után pom- .pás játékkal hengerelte le a désieket. Gól­lövők; Szokolv (3). Tárnoki (2). Adorján (2), Antoni cs Orosz:’, illetve rüzrös. KEAC—D. MÁV 4:i (4:1). Vezette Sipos. Az egyetemi csapat már az első félidőben kitűnő játékkal biztosította he győzelmét. Góllövők: Kovács Pál (2), hí- hisz és Kürthy, illetve Magyar. Postás—Bástya II. 2:1 (c.-o). Vezette Harasztosi. A postások sorozatos győzelmeiket folytatták ezúttal is. Góllövők: Nagy és Bodó, illetve Rámái 1 t-esből K: MÁV U.—KMTE 2:1 (2:1). Vezette Szatmári. Az első félidőben a vasutas csapat, szünet után a KMTE ját­szott jobban. Góüövők: Hody, Bálint, illet­ve Gáspár. AZ IFJÚSÁGI KERÜLETI BAJNOKSÁ­GOK során a KAC 9:1 (3:1) arányban verte a Bástva ifjúságit, mig a K. MÁV 4:3 (3:3; arányban győzte le a KKASE ifj. csapatát. A KAC uszószakosztáya ma, hétfőn dél­után fél 6 órakor az egyetemi sportparkban Martonosi tanár vezetésével kosárlabda edzést tart. Az NB I. vasárnapi fordulójának eredményei Szeged—Haladás 6;i (4:0). Törekvés—NAC 3:1 (1:0). Ferencváros—Csepel j;/ (1:0). Elektromos—Szolnok 8:2 (ó;a). Újpest—Gamma 2:1 (i:i). Újvidék—7-Vásás 4:2 (Z;2). SalBTC—Kispest 4:c (2:0). A BAJNOKSÁG ÁLLÁSA A KŐVETKE­ZŐ: i. Csepel J9 p., 2. NAC 37 p., 3. Fe­rencváros 33 p., 4. Gamma 32 p., 5. SalBTC 32 p., 6. Újpest 30 p., 7. Vasas 29 p., 8. Szolnok 28 p., 9. Újvidék 26 p„ íz. Elek­tromos 23 p , a. Kispest 23 p., 12. KAC 22 p., 13. DiMÁVAG 22 p., 14. Haladás 21 p., 13. Törekvés iS p., 16. Szeged 17 ponttal.. AZ NB I.-BE VALÓ FELJUTÁSÉRT az első fordulóban Budapesten a DVSC 3:2 (3;r) arányban győzte le a BSzKRT csapatát, mig a BVSC az SzVSE ellen 2:2 (1:0) arány­ban eldöntetlenül játszott. RENDELET AZ ERDŐTELEPÍTÉSRŐL. Budapestről jelentik; A földművelésügyi mi niszter az alföldi erdők, fasorok, szélfogók, paszták és facsoportok telepítésére, további az ország bármely részén lévő kopár és víz­mosásos terület beerdositésére és a Balaton közvetlen környékének fásítására 1943. őszén és 1944- tavaszán nagymennyiségű erdei fa­csemete és subáng kiosztását rendelte el az állami erdészeti csemetekertekből. Az 1945. évi őszi erdősítésekhez szükséges csemetéket és sunángokat ezév junius végéig, az 1944. évi tavaszi erdősítésekhez szükségeseket pedifc 1943. október végéig keil az illetékes erdő- igazgatóságoknál, vagy erdőfelügveJőségeknéi czór.tn, vagy írásban igén vélni. — Csodát nem. tudok csinálni! — mondotta Opata edző. akkor, amikor átvette a KAC edzését — de igyekezni jo­gok hogy ebből a tehetséges együttesből jó játékos együttest neveljek. — Most, hogy közel négy hónap telt el mükcCse­nek megkezdése óta, megállapíthatjuk, hogy csodát ugyan nem müveit, de amit cselekedett, az a csodával határos: ot mér­kőzést játszott ugyanis végig veretlenül a KAC erősen feljavult együttese és minden mérkőzésen szerzett pontot. Ez a győzelemsorozat Így kétségtelenül az edző munkájának köszönhető, de köszönhető a csapatnak is, amely szinte újjászületett és olyan teljesítményt nyújtott, amilyent rég nem látott tőle a kolozsvári közönség. Áll ez elsősorban a DiMA- VAG elleni mérkőzésre, 'amelyet szemkápráztató játékkal nyert meg az együttes egyetlen kapott goi nélkül A győzelmet a feljavult tudás után mindenekelőtt az akarat, a bajtársi szellem es a sportszerű eletmod hozta meg, amelyet a mérkőzés előtti héten követtek a játékosok és amelyre legjobban a vezetőség ügyelt. A sok áldozatnak és ön­megtartóztatásnak meg is volt az eredménye. De még több áldozatra és önmegtartóztatásra van szükség ahhoz, hogy a csapat hátralevő mérkőzésein is győzzön és biztosítsa Kolozsvár varosának az Nh í-ben való bennmaradást ^ _ A forduló további mérkőzésein igen érdekes eredmények voltak. Legnagyobb meglepetésnek a Törekvés győzelme tekinthető a NAC ellen de igen nagy meglepetés az Elektromos nagy gólarányu győzelme is a Szolnok ellen. A Ferencvá­ros 3:1-re győzött a Csepel ellen és megtépázta jó hírnevét, a SalBTC biztosan y er te a Kispestet, az Újpest-Gamma mer. kőzés pedig a lila-fehérek győzelmével végződött, a Haladás pedig súlyos vereséget szenvedett Szegeden. A vasárnapi forduló eredményei a következők: gz első félidőben bizfositot'a gya; elmét a KIC