Ellenzék, 1943. április (64. évfolyam, 73-96. szám)

1943-04-17 / 87. szám

1943 április 19t Jó játék után: ELLENZÉK SPORT v 3:1 (1:0) arányban megérdemelten győzőn a HOC a SalBTC ellen Góllövők: Tolnai, Bonyhádi, Bonyhádi. Csuberda hare után egy góllal győzött a Csepel ellen a NAC, a Ferencváros ellen a Vasa^Ujvidsk ehen az Újpest - Döntetlenül végződött s -Gamma és a Haladás - DiMÁVAG találkozó az Elektromos Hossza és súlyos csapást jelentő veresé­gek után szerencsét hozott a kolozsvári együttesnek a 23-ik forduló. A mérkőzés előtt valahogy a levegőben lógott az, hogy a KAC-nak vasárnap győznie kell. És szá­mított is mindenki a győzelemre, de nem hízott a szerencsében, amely olyan sokszor megtréfálta a kolozsvári együttest és ke­gyetlen játékot űzve vele, sorozatosan '3:2 arányban végződő vereségekkel tette pró­bára a csapat és a nézőközönség idegeit. T asáirnap azonban a KAC-nak „kijött a lépés-'. Nem sokat jelentő, de eléggé jó játék után győzelmet verekedett ki az ötö­dik helyen álló SalBTC ellen, megcsdlog- t at várt a kolozsvári szurkolók előtt a bennt- maradás lehetőségeit. Amíg a sereghajtói; között a benntmará- dás kérdése körül forog a harc, addig az éten a helyezési sorrendért vívnak öldók'ő küzdelmet. Ennek jegyében zajlott le a NAC—Csepel találkozó, amely a A AC ne­hezen kiverekedett győzelmével végződött, a Vasas—Ferencváros mérkőzés, amelyet u „Fradi“ vesztett el 3:2 arányban, az FJek- tromos—Gamma s a Haladás—DiMÁVAG találkozó, amelynek mindegyike döntetle­nül végződött. A forduló további mérkő­zéséi során a- Újpest nehezen győzött az Újvidék ellen, a Szeged pedig két jrontot is rabolt el a letört Szolnoktól. A vasárnapi forduló eredményei és a ko­lozsvári mérkőzés részletei egyébként á kö­vetkezők: Szomorú vereség-sorozat után megérdemelt győzelem... KOLOZSVÁR. Enyhe, de igen szeles idő­járás mellett kezdette meg vasárnap dél­után öt órakor harcát a kiesé-s eilen a KAC. A bajnoki táblázat ötödik helyezett­je, a SalBTC volt ellenfQ'-e, «mely szomba­ton délután érkezett meg, a délutánt vá­rosnézéssel töltötte el, majd vasárnap kora délután már kiérkezett a sporttelepre, ahol nekiá'-lottak a vetkőzésnek. Pontban öt órakor a két csapat a követ­kező összeállításban futott ki Kőhahny játékvezető sípjelére a pályára: KAC: Márki — Szaniszló II., Vass —• Páll, Szántay, Csákány — Nagy István, Kovács, Bonyhádi, Váczi, Tolnai­SalBTC: Géczi — Simonyi IV., Kiss — Szabó, Debreceni, Bognár /1. — Balázs, Csuberda, Hámori, Kovács, Vincze. A kezdésre szóló síp jóé után a KAC már­is támadásba lendül. Jó helyzetben Váczi kapja a labdát, lő\i is, de fö'é. Két perccel később a kapura támadó Bonyhádit ket­ten is nyomják. Csákány áll neki a bünte­tőnek, a labdát \'áczi kapja, lő, a -labda a kapu előtt tömörülő vendégcsapat védel­mén megakad, visszapattan, Váczi ismét lő, sőt harmadszor is, de a labda végül is kapu mellé megy. A 4. percben a gyorsan moz­gó és nagy igyekezettel küzdő Nagy Ist­ván szalad e'.i jobbszélen, a SalBTC védel­me szögletre szereli. Nagy lövi a szögletet, a labdát a középen álló Csákány kapja, lövi, mellé... A mérlwzést ezekben a per­cekben á nagy KAC-fölény jellemzi. A pi­ros-fehérek fölénye megfekszi a vendég­csapat idegzetét, amely kapkod. Ezt a té­továzást azonban nem tudják a helybeliek kihasználni, pedig kis szerencsével gólok­kal is vezethenének- Az 5. percben Bony­hádit ismét nyomjáik. A büntetőrugás jól érkezik feléje, közel a kapuhoz feje!, de a kapus fogja. A 8. percben Tolnai szalad el szélen, bead, a labdát azonban az utolsó pillanatban vágja ki Simányi. Komoly helyzet volt!... A 10. percben ismét újabb támadás gördül a vendégcsapat kapuja fe­lé; Kovács tör ki-, Váczihoz továbbit, aki ő is, de a labdát Géczi kézzel érintve, ka­pu fölé tolja. Szöglet, rúgja Nagy István, de eredménytelenül, mert a szépen Ívelő labdát kivágják a mezőnybe. A mérkőzés első gólja a 14. percben esik. Bonyhádit nyomják, a szabadrúgás­nak Csákány áll neki. A la 1x1át Bony- hadi kúpja, háttal a kapunak lő. A lab­da Lábáról azonban 7 olnai elé pattan, aki azt a rárohanó Kiss lábai között laposan a sarokba lövi a vetődő Géczi alatt (1:0). A következő percben nagy helyzetet hagy ki a KAC. Nagy Pista beadását Tolnai kapja és továbbítja a középen tisztán álló s áczinak. Yáczj fordul a labdával, nyom­ják, lő, de a lövés kapu fölött száiU el- A következő percben ugyancsak Váczi kerül jó helyzetbe és viszi a labdát egészen a ka- puvonalig. A 9zélen Tolnai tiszta helyzet­ben a'I, .de Váczi nem továbbit, lő, a lövés magasan kapu fölött száll... Az ákando támadás azonban sokat ki- 'esz a KAC-játékosokból, araelveknek az ’ma kezd kissé alábbhagyni, a SalBTC viszont feljavul. A 17- percben Szántai nyomja Hámorit, aki rúgja is a szabadrú­gást, amelyet Márki csak szögletre tud menteni. A 18. percben megismétlődik ez a helyzet, de ezúttal \ inczével, aki elszalad a nehezen mozgó Szan-iszió mellett. Márki kifut a kapuból, elvéti a labdát, üres a ka­pu, de a SalBTC csatárok végül is mellé lövik a labdát. A 20- percben aztán Páll felszabadit é-s máris a vendégek térfelén pattan a labda. Szaniszló rúg szabadrúgást, Tolnai fejeli Géczi kezébe. A 25. percben a?- igen ve­szélyes Vlneze fut ismét szabadou a KAC kapu felé, de nincs kinek leadja a labdát. Ezután mezőnyjáték következik, amelyben Vasş Mózes, Tonai és az igen fürgén moz­gó Csákány tűnnek ki. A 30. percben egyperces Szünetet jelez a játékvezető az elhunyt dr- Somodi Isţvân- né emlékére. A 33. percben hatalmas helyzetet szalaszt el a KAC. \ áczit szögletre szerelik a Saí - BTC védők- Tolnai rúgja a szögletet, Vá­czi kapja a labdát, Géczi kifutva ment, de nem sikerül leszedni Váczi lábáról a lab­dát, aki lo is, de a labda i\z utolsó pilla­natban a kapuba beálló Simonyi lábától pattan lei... A 35. percben a KAC kapu előtt teremtenek veszélyes helyzetet a Sal- B4 C csatárok, amelyet Márki csak kifutva tud tisztázni. A következő percben Bony­hádi—Tolnai összjáték után Tolnai tisz­tán adva lő, de lövését Géczi nagy bravúr­ral kiütve védi és a félidő végül is a KAC 1:0 arányú vezetésével fejeződik be. Szaporítja a KAC a második félidőben góljait Szünet után széllel kezd a KAC és már a mozgásán is látszik a játékosoknak, hogy mindenáron győzni akarnak. Pillanatok alatt erős fölényt is harcodnak ki és a 3. percben viharszerü kiáltás tör ki a torkokból: Góóól! Valóban az volt/ Csá­kány előre küldött lövését Váczi kapja és továbbítja a jó helyzetben álló Bony­hádi elé, akinek lövése 8 méterről a jobb kapufára és onnan a hálóba pattan (2:0)- A második gól után megváltozik nem­csak a nézők, de a játék képe is. A KAC ujult erővel támad, Váczi. majd Tolnai lő­nek kapu fe?é. A 14, percben Tolnait Deb- reczeni nyomja. A szabadrúgásnak 16-oson Bonyhádi áll neki és habozás nélkül lövi a meglehetősen lyukas sorfal felé­ül labdáinak mintha szeme volna, átsuhan a meglepett SalBTC játékosok között és máris a hódóba pattan a későn vetődő Géczi alatt (3:0). A három gól után csökkenti az iramot a KAC- Szórványos támadások indulnak a vendégkapu felé, Kovács IV. és Váczi lő­nek ötösről kapu mellé. A 19. percben Szaniszló hatalmas szabadrúgása szád a kapu felé, és Géczi csak nehezen tud men­teni sarokra. Ez máir a 12- szögletrugás a KAC javára! A 23. percben igen érdekes jelenet kö­vetkezik. Tolnai jó helyzetben állva, kapu­ra fejel. Lövését Géczi csak az utolsó pil­lanatban tudja kiütni és azt Kiss kaparint­ja meg: gólvonalon! A 29- percben Tolnait már másodszor csúnyán felvágják. A föl­dön marad, a játék három percig áll, or­vosok szaladnak be a pályára, viszik ki öl­ben a játékost, aki nemsokára hatalmas tapasszal,a fején tér vissza. A Sa-BTC a 39. percben éri el vigaszgól­ját. Vincze—Csuberda üss-játék után utób­bi elszalad a K AC védelem rrie 'lett és köz­vetlen közelről Márki héjájába fejeli a lab­dát (3:1). A játék további része eSernénytclenü'1 te­lik el. A KAC továbbra is tartja az iramot, a SalBTC több támadással próbálkozik, de a mérkőzés, bosszú idők után először, a KAC megérdemelt győzelmével fejeződik be. Feltámadtak a piros-fehérek! A vasárnapi játékot legjobban azzal le­hetne jellemezni, hogy hossza idő után fel­támadtak a kolozsvári piros-fehérei;. A SalBTC elleni teljesítményük nem volt ugyan ragyogó, de a csapat határozottan javulóban van és ha továbbra i$ tart jóik formájukat, úgy nein is lenne reménytelen helyzetük. A kolozsvári együttesből Márki jó volt, 1 áss hasznosan küzdött. Száintai az edzés- hnínnyal küzdött, Csákány és Páll min­denhol ott voltak. A csatársorban Bonyhá­di volt. jó. Tolnai derekasan küzdött, Nagy István is jól bevált. Az ellenfél csapatából Simonyi rombolt eredményesen. Debreczeni sérülten csak közepes teljesítményt nyújtott. A fedezet­sorban Szabó volt a legjobb ember, a csa­tárok közül pedig Vincze és Csuberda­Kőhalmi a mérkőzést jól vezette. Italkülönlegességek: likőrök, gyüíTiölc3párlatok, rumok, borok nagy választóké. Fülöp Géza, Kolozsvár, Széchenyi tér 19. szám. Kerületi bajnoki mérkőzések KAC II.—Bástya II. 5:1 (3:1). Vezette Dési. A KAC második csapata kitűnő játékkal, biztosan nyerte a mérkő­zést Adorján (2), 7 árnoki, Bozoky góljai­val. A Bástya részéről két 11-esből Röfi, illetve Gáspár volt eredményes. KKASE—Postás 4:0 (3:0). Vezette Weiser. Jó iramú mérkőzés, am?-* 1 yet fölényesen nyert az egyre javuló ke­reskedő csapat. Góllövök; Fekete (3), Av- ra rn. TFSE—KEAC 44:18 (20:6). Szépszámú nézőközönség előtt zajlott Ift az egyetemi stadionban a legelső kosár­labda mérkőzés Kolozsváron a TI SE és j KEAC csapatai között amelyet a vendég­csapat nyert meg jobb és felkészültebb tu­dásával a kolozsvári egyetemi hallgatók fia­tal és lelkes csapata ellen. A vendégcsapat góljait Jakó (12), Szornóri (10), Enycdi (8), Cihán (4) és Kornyák (10) dobták, inig a kolozsváriak részéről Békés (12), Ilaás (4) és Selmeci (2) volt eredményes. Az NB I. vasárnapi fordulójának eredményei a következők NAC—Csepel 4:3 (2:2). Vasas-—Ferencváros 3:2 (3:2). Gamma—Elektromos 1:1 (1:0) Szeged—Szolnok 4:3 (3:0). Újpest—Újvidék 1:0 (1:0). Haladás—DiMÁVAG 1:1 (1:0). Kispest—Törekvés 3:0 (2:0). Az NB I. 23- fordulója után a bajnok­ság állása a következő 7. Csepel 31 pont. 2. NAC 32 pont. 3. Gamma 30 pánt. 4. Ferencváros 28 pont. 5- I '(Pás 27 pont. 6. Sa'BTC 26 pont. 7. Szolnok 24 pont. 8■ Újpest 24 pont. 9. Kis­pest 20 pont. IQ. Újvidék 20 pont. H. Di- MÁVAG 20 pont. 12. Haladás 19 pont. 13. Elektromos 18 pont. 74. Törekvés 16 pont. 15. Kolozsvár 15 pont. 16. Szeged 15 pont. . KÖZGAZDASÁG Elkészült az éruszámlázásról és az árak feltüntetéséről szóló rendelet tervezete KOLOZSVÁR, áprihs /ş. A kereskedelmi miniszter még 1940-ben rendeletét adott ki ■ 3z áruk számlázásáról cs az árak kötelező megjelöléséről. Ennek a rendeletnek azonban csak egy része lépett akkor életbe, másik ré­szének végrehajtását felfüggesztették. Most aztán a minisztériumban elkészül: a kérdés szabályozásáról szóló rendelettervezt, ame­lyet véleményadás céljából elküldték az ér­dekképviseleteknek. A tervezet szerint az árut kiszolgáltató ke­reskedő vagy iparos a vevőnek számlát, vagy jegyzéket köteles adni, ha a vételár 200 pen­gőnél kevesebb, csak a vevő kifejezett kíván­ságára kell számlát adni. Az iizletheyliségben és a kirakatban lévő árukon- az eladási árat meg kell jelölni. A nagykereskedő azonban a kirakatba tett árukon nem köteles az árat fel­tüntetni. Nem vonatkozik az ármegjelölés kö teiezettsége az iparos által megrendelésre ké­szített, átalakított, vagy javított árusra, va­lamint a fénvüzési forgalmi adók alá eső arukra sem. Külön fejezet rendelkezik az ar- megjelöles módozatairól. Az azonos minősé­gű árukat árucsoportonként közös ármegjelö­léssel lehet ellátni. Ha az iparos, vagy keres­kedő árjegyzékkel rendelkezik, amelyből az eladási ár megállapítható, elég, ha az árun raktári számot, vagy az ismertető jelet tün­teti fel. A rendelettervezet végül felsorolja azokat a szakmákat, amelyekre az ár feltüntetésének kötelezettsége nem vonatkozik. Ezek az ék­szerkereskedők, órások, virágkereskedők, pipe- rekereskedok, ötvösök, üveg és porcellánke reskedők, villanyszerelési cikkek, fa és faanyag­kereskedők,, bőrkereskedők és rádióalkatrész- kereskedők. Az Ellenzék mindennap éretted harcol. Olvasd és terjeszd ismerő* seid közt. Kertészeknek, gazdáknak nélkülözhetetlen a Növényvédelem és Kertészet Könyvtára EGY KÖTET ÁRA 1.20 PENGŐ. Eddig a következő kötetek jelentek meg Eirbányi: Gyümölcsfák beteg­ségei. Horn: Gyümölcsfák nyesése. Dr. Sáníha: Szőlő kártevői, jersey Hogyan készítsük el virágos kertün­ket? Horn: Törpefák és alakfák. S. Bíró: Szőlő metszése. Gyönffy: Gyü­mölcsfák rovarkártevői. Osztrov- szkyné- Folyékony gyümölcs készí­tése. Horn: Alma termesztése. Horn: Körte termesztése. Horn: Szilva ter­mesztése. S. Biró: Szőlő, must, bor. Horn: Őszibarack termesztése. Ébé- nyi: A szőlő, gyümölcsös, konyha-, virágoskert trágyázása. Jácsai: Szo­banövények. Horn: Gyümölcsfák át­oltása. Osztrovszkyné: Gyümölcs, zöldség házi feldolgozása. Horn: Ri­biszke, köszméte, málna, szeder és szamóca, termesztése. Jécsai: Szikla­kén. Osztrovszkyné: A gyümölcs és zöldség a konyhán. Horn: Kajszin-, cseresznye- és meggytermesztés. Győri fy: Konyha- és világos kert kér­te'ói. Horn: Dió-, mandula-, mo- gyorótermesztés. Jécsai: Családi ház zöldségkertje. Horn: Mesterfogások és szabályok a gyümölcsösben. Jé­csai: Melegágy, üvegház készítése házilag. Horn: Zöldség és gyümölcs elraktározása. Györffy: Kert és me­zőgazdaság hasznos állatai. Kaphatók az „Ellenzék“ könyvesboltban K dozsvár, Mátyás királv-tér 9.