Ellenzék, 1943. március (64. évfolyam, 48-72. szám)

1943-03-08 / 54. szám

r 1913 március f. ELLENZÉK M >o SPORT Megérdemelten és biztosan lytL&i a Halad is eiien a IRG KftC-Haladás 3:1 (2:0) IdLétiyalöji mégis jpstési^lf a Nemzeti Bajnokságban: vereséget szenvedett a NAC / örihöűábaü a Szeged^ három gó os győzelmet aratott a Vasas ellen a fítmaiá, négy góllal győzött a Szolaok. eilen az Újpest A vasárnapi eredmények közölt bőven van meglepetés, amely azt mutatja, hogy most már teljes üzemben van az ^ B l■ üzemének télen bizony berozsdásodott szerkezete. Különös örömmel jogadja a kolozsvári sportközönség mindenekelőtt a KAC biztos győzelmét. Az eredmény azonban másképpen is alakulhatott vona. Amilyen, heves rohammal kezdeti ugyanis a KAC az első félidő elején, annyira letörve vene fel a küzdelmet a második félidőben u nagyszerűen feljött Szombathelyi csapattal szemben, amely bizony igen sok: keltémében percet szerzett a kolozsvári szurkolóknak. Bár teljes erőbedobással küzdöttek, az eredményt mégsem sikerült megváltoztatniuk és az idény első kolozsvári mérkő­zés igy KAC-gljőzelemmel fejeződött be. Amíg Kolozsváron kisebb-nagyobb viharok között folyt a mérkőzés, addig nagy összecsapások rókák a többi csapatok között, amelyeknek két nagy meglepetése van: á Vasas és a AAC veresége. A AAC Salgótarjánban, a Vasas a Gammától szen­vedett biztos vereséget, ami bizony megtépázta győzelmi ábrándjaikat. A többi eredmények a várakozásnak megfelelően alakultak, kivéve a Szeged otthonában elszenvedett, súlyos vereségét az Elektromostól, amellyel utolsó helyre csúszott le, felváltva az azt a helyet sokáig tartó KAC-ot, amely feljebb jutott. A vasárnapi forduló részletes eredményei a következők: Haj? KIS fölény után a második főidőben erősen veszélyeztetet! a Haladás 20 pengős pénzbírságot róttak az alábbi leventékre: Csegoldi l'treín zr, Nagy György zz, Bin­der Béla. ao, Bodó György 11. Bíró Mihály 19, Gáspár Jc.no 21, Hcncz Zoltán z r, KJc- ner Artful 20, Majcr Déne-s 20, Marosi Mik­lós 2i, Máthc Sándor 2T, Katona Adolf 19, Binder Béla 20, Blázs Gyula 21, Cuczu Ká­roly 23, Kardos György 23, Pető Károly 21, Fejér Sándor 20, Fazekas Miklós 21, Koron- dán Endre 21» Kovács József 22, Koller László 22, ifj. Albert József 19, Albert György 22, fiokrétás Albert 21, Bágyn Jenő 2c Bo­ros György 2i, Bozso Magyar Sándor 2i, Baróthi István 22, ifj. Borsodi István 23, ifj- Borsodi Lajos 20, Borsodi Tibor 23, ifj. Ba­logh Géza 20, Czakó László 2i, Dondos Je­nő 2o, Décscy Árpád 2o, Deák József 20, ifj. Atyim Árpád 20, ifj. Bartha János 20, Bcnse Zoltán 23, Hunyadi Sándor 2o, Dénes Márton 20, Fazekas Miklós 21, Korondán Endre 2i, Kovács József 22, Koller László 22, Perl Dezső 19, Fancsali Holch Rudolf 2r. 25 pengős pénzbírságot róttak az alábbi leventékre: Czirják Zoltán 20, Kun István 22, Kom- mert Márton 20, Mithé Miklós 2o, Bartha János 2c, Décsei Árpád 20, Gyurka János 20, Hunyadi Sándor 2o, Kungazda László 2o, ifj. Asztalos Géza 2t, Albert József 22, Braun Árpád 2o, ifj. Bartha János 2c, Bányai Mik­ló, 22, Hunyadi Sándor 20, Strolli Izidor 21. .........7 _ KOLOZSVÁR. Vasárnap délután fél 4 órakor közel 200c főnyi közönség gyűlt Össze a KAC első tavaszi bajnoki mérkőzését meg­tekinteni a Haladás ellen. A mérkőzést mind­két részről nagy izgalmait előzték meg. Késett mindenekelőtt Váss Antal játékveze­tő vonata, aki csaknem az utolsó pillanat­ban futott be. Bajok voltak a csapat körül is, mert Szántay nem érkezett meg és igy helyette Bonyhádit állította be a középfedezet helyére Opata Zol­in Zoltán edző. Vasárnap reggelre Kiss meg­betegedett és igy Tóth került be helyére. Pontban fél 4 órakor azonban Vass Antal vezetése mellett a két csapat a következő ösz- szeállitásban futott ki a pályára: KAC: Plank, Szaniszló II., Vass. Páll, Bonyhádi, Csákány, Tárnoki, Kovács IV., Váczi, Radnai, Tolnai. Haladás: Körmendi, Tölgyessi, Kovács III., Gazdag, Kalotai, Széphegyi, Szabó, Szabados, Tótb, Morocz, Lovász. Nagy iramban kezd a KAC Már az első percekben nagy iramban kezd a KAC. Az ötödik percben Váczi beadását Tolnai kitűnő helyzetben elvéti. A következő percben Tárnoki beadására Körmendi kiug­rik, Váczi az üres kapu mellett közvetlenül mellé fejeli a labdát. Nagy helyzet volt... A 8-ik percben máris gólt ér el a KAC. Tárnoki villámgyors lefutása után a labda Váczikoz kerül, aki Radnaihoz játszik. I Radnai öt lépésről kapura lő; gól/f (1:0). A 15. percbetv a Haladás Szabados révén vezeti az első veszélyes támadást, akinek be­adását Tóth kapu fölé lövi. A KAC szél el­len játszva is állandóan támad, de a Haladás védelme mindent rombol. v A 19, percben újabb gólt ér el a KAC: Bonyhádi átadását Váczi pompásan adja középre, a közben befutó Tárnokit elnyom­ják, a labda Radnaihoz kerül, aki azt nyu­godtan a balsarokba lövi (2:0). A 34. percben Vass kézzel üti le a labdát a kapu előtt 20 méterrel. Gazdag szabadrú­gása azonban kapu fölé kerül. A 40. percben uja'bb KAC támadás ered­ményeként Váczi kitör, a 16-os sarkán Kalo­tai felvágja. Váczi áll neki a szabadrúgás­nak, de Körmendi pompásan szögletre tóíja a gólnak látszó labdát. A Haladásé a második félidő Szünet után az első percekben a KAC tá­mad, majd a negyedik percben Kovács III. megrugja Tolnait, akit Opata edző visz le Ölben a pályáról. A piros-fehérek uz ember­rel játszva is fölényben vannak és a 8. percben Pali átadását Váczi kapu előtt mintegy 22 méterről fordulásból a kapu jobb felső sarkába lövi, ahonnan a labda a hálóba pattan. Gyönyörű gól!!! (3:0). A KAC a két biztosnak látszó pont bir­tokában lefékez., a Haladás viszont óriási iramban felődik fel és egyik veszélyesebb tá­madást a másik után zúdítja a KAC kapuidra. A 12. percben a kitörő loth lövése a felső kapufáról visszapattan, Szabó ismét rálövi, közben a kapu elé kerülő labdát Bonyhádi, abban a Piszémben, hogy Plank nincs a háta mögött, két kézzel magához öleli. 1 i-cs! Gaz­dag áll neki a lövésnek, amely a vetődő Plank mellett biztosan surran a kapu bal alsó sar­kába (3:1). Az iram alább hagy, de különösen a KAC fedezetsora hagy ki erősen. A 16. percben Tolnai elhúz baloldalon, a kifutó Körmendi mellett az üres kapu mellé lő. A 25. perc­ben a KAC-nak van alkalma újabb gólszer­zésre, de Tolnai beadását Váczi öt lépésről a kapu fölé lövi!!! Szabó megrugja Vass Mózsit, játékvezetői figyelmeztetést kap. Percekig nyomasztó a Haladás fölénye, Tóth, majd Szabó lövése kerül kapu mellé. Csak az első félidőben elégitett ki a KAC A KAC, amely első tavaszi bajnoki mérkő­zését játszotta Kolozsváron, csak az első félidőben nyújtott kielégítő teljesítményt. A 3:0-as eredmény után tel­jesen lefékeztek, mivel biztosra vették a mérkőzés két pontját, ami azonban majd­nem megbosszulta magát. Amilyen pompás iramban és fölényben ját­szott az együttes a mérkőzés első részében, annyira visszaesett szünet után. Szinte meglepetés szerű volt, hogy a szom­bathelyi csapat 70c kilométeres ut után a második félidőben erősítette az iramot. Az elkövetkezendő mérkőzésen, a Csepel el­len, a KAC együttesének szünet után nagyon kell erősítenie, ha tisztes eredménnyel akar szerepelni. A csapat mindezek ellenére megérdemelten nyerte meg a mérkőzést és az első félidőben féltucat góllal is vezethettek vc-lna, ha min­den akciója sikerül a csatároknak. A KAC csapatában Plank bevált. A hátvé­dek közül Szaniszló II. volt a jobbik. A fe­dezetsorban Bonyhádi jó! töltötte be Szántai szerepét és inkább a védekezésben vette ki a részét. A csatársorban Váczi ragyogóan ját­szott az első félidőben, a másodikban azon­ban visszaesett. Kovács IV. és Radnai érté­kes munkát fejtettek ki. A két szélső formán alul játszott. A Haladás csapatában a védelem főerős­sége Körmendi kapus volt, a fedezetsorban Gazdag és Kalotai A csatársorban a Szabó —Szabados jobbszárny és Lovász voltak jók. A mérkőzést Vass Antal kitünően vezette. Az NB I. vasárnapi fordulójának eredményei: Sál BT C—NAC 4:2 (3:0). A nagyváradi együttesnek Salgótarján­ban ezúttal sem sikerült megnyernie mér­kőzését- A SalBTC már az első félidőben bebiztosította győzelmét. Góllövők: 2-16. percben Csuberda 33. percben PribiJovics- Szünet után 6- percben Vincze 4:0! A 13 percben Sárvári. 21. percben Bodo'a javít. WMFC—Újvidék 2:1 (1:0). A csepeli együttes idegenből is elhozta a mérkőzés két pontját, amivel egyben a bajnokság élőre került. A 40. percben Olajkár II. lövi az első gólt, szünet után 5. percben Marosvári. Az Újvidék Mézes révén szépit. Kispest—DiMÁVAG 3:0 (2:0). A Kispest mindvégig fölényben játszva, megérdemelten győzött. Góllövők: 10. perc Mészáros, 41. perc Nemes. Szünet titán 9- percben Norm. Ferencváros—Törekvés 4:0 (1:0). A zü'd-fehérek kitűnő formában a Tö­rekvés pályáján is könnyen érték el győ­zelmüket. Góllövők; Első félidő 26- és szü­net után 15 percben Toldi. 19. percben Fiuta. 40- percben Farka«. Elektromos—Szeged 4:0 (0:0). A nap egyik legnagyobb meglepetése az Elektromos nagy gólaránya győzelme Sze­geden. Góllövők: 11. percben Pázmándy 11-esböh 14. percben Gajdos, 23- percben Bürzsei, 37- percben Hidegkúti. Gamma—Vasas 3:0 (1:0). A Gamma nagy küzdelem titán tudta csak maga alá gyűrni a Vasast. GóLövők: 4. percben Tóth, szünet után 15. ég 37. percben Palatinos» Újpest—Szolnok 4:1 (3:0). Az újpesti csapat magára tálá vá, már az első félidőben elintézte ellenfelét- Góllö­vök: 21. percben Szusza, 36. és 45- perc­ben Zsengellér, szünet után 27. percben Spanyik, 38. percben Laborcz szépít. Az Újpest fiataljai beváltak! Az NB I. állás aa 17. forduló után: 1 Csepel 24 pont- 2. Ferencváros 23 pont. 3. AAC 22 pont. 4. Szolnok 22 pont. 5- \ asas 21 pont 6. Gamma 20 pont. 7. SalBTC 18 pont. 8. Újpest 16 pont. 9. Új­vidék 16 pont. 10. DiMÁVAG 15 pont. 11. Kispest 14 pont. 12- Törekvés 13 pont. 13. Haladás 13 pont 14 Elektromos 12 pont. 15. KAC 11 pont. 16. Szeged 10 pont. ^ KAC II.—MFSE 7:3 (3:2) Vezette Dési. A főiskolás csapat az első félidőben kitünően mozgott, de szünet után nem tudott ellentállni. a KAC fergeteges tá­madásainak. A gólok közül Adorján Levente 4, Szabó 2, Kovács Vilmos egyet rúgtak. Az MFSE részéről Osváth 2 és Kövi voltak ered­ményesek. Bástya—Korvin 11:2 (4:8) A bőrgyári csapat, készülve az NB. II-ős küzdelmekre, saját pályáján edzőmérkőzést játszott a Korvin együttesével. A mérkőzésen különösen a csatársor mozgott jól. Góllövők Pálffy 3, Gecző 2, Both 2, Bulik 2, Farkas 2, illetve Bérezi 2. A KAC úszószakosztályának tagjait ezúton is értesíti a vezetőség, hogy a tavaszi torna­termi edzések ma, hétfőn este fél 6 órakor kezdődnek meg a Malom-utca 24. szám alatti állami fiúiskola tornatermében Martonossy testnevelési tanár vezetése meliert. A vezető­ség kéri az összes versenyzők pontos megje­lenését. A KMTE vezetősége felhívja az összes lab­darugó játékosokat arra, hogy a ma, hétfőn este 6 órakor tartandó játékosértekezleten, a Mátyás király-tér 14. szám alatti klubhe­lyiségben a tavaszi edzések megbeszélése vé­gett, okvetlenül jelenjenek meg. A KOLOZSVÁRI VILLAMOSMÜVEK SPORTEGYESÜLETE a magyar-olasz női toruászviadal bevételét, 671.61 pengőt a Főméltóságu Asszony akciója javára ajánlotta fel. A nagysikerű verseny ered­ményeképpen jgy szép összeg jutott a hon­védek és hozzátartozóik részére. Hanyag leventék pénzbírsága A szorgalmas levente előrehalad, mig a nanvag levente hozzátartozóját a törvény pénzbírsággal sújtja. A m kir. kolozsvári rendőrkapitányság pénzbüntetését az alábbi­akban mutatjuk ki: 12 pengős pénzbírságot róttak az alábbi leventékre: Bartos Domokos 19, Szabó József 19. 15 pengős pénzbírságot róttak az alábbi leventékre: Bükkös István 2c, Baja Sándor 21, Fogarasi József 22, Kovács Lajos 20, 3tí pengős pénzbírságot róttak az alábbi leventékre: Nagy József 22, Licskó Károly 2i, Sütő Béla 21, Székely István 19, Vincze Sándor 22, Ravai Nagy Mihály 22, Palóczi Miklós 23, Rácz Béla 20, Rusz Árpád 20, Rinkán László 21, Simon Károly 21, Szigethy József 7o, Sztahó Árpád 22, Szabó Ferenc 23, Te- legdi Jenő 22, Takács Ferenc 2i, Váradi Fe­renc 2i, Kovács Péter 21, Varga István 22, Zipperfenig Imre 21, Magyar Géza 22, Be- nere István 22, Borbély József 20, Bölönyi Dezső 2i, Bakcsi József 22, Bartha Miklós 21, Dobai Albert 21, Kilin András 22, Me- nesán Valér 20, Németh László 19, Sántba László 19, Szabó Márton 22, Szász György 23, Ormösi Gyula 2i, Viski Sándor 20, Egri Mihály 19, Bánk János 2c, Havas Sándor 20, Kiss Bálint 2o, Kézdivásárhelyi Pap András 2o, Kovács Lajos 20, Mátéfi János 21, Nagy Dezső 22, Nagy Zoltán 22, Nyeri László 21, Orosz Lajos 2o, Péter József 20, Plaskó János 22, Sárközi Tibor 20, Szabó Béla 20, Szeredai Endre 2r, Zaring László 22, Kocsis József 21, Kiss István 2c, Kosztin Gábor 19, Kilin Mihály 2r, Máthé Lajos 19, Nagy István 23, ifj. Szilágyi Béla 23, Viski Albert 20, Vájná Lukács 21, Vitán Béla 21, Tóth János 19, Tőkés József 21, ifi. Lidvari Árpád 21, Bélán János 21, Bogdán Tibor 23, Bense Zoltán 23, ifj. Dudás János 21, Dudás Jenő 21, Fóris Árpád 19, Farkas Árpád 23, Fekete Gyula 22, Kovácsi Elek 21, Kapitaoo- vits Alfonz 22, Kungazda László 23, Shwart- berg Sándor 20. 35 pengős pénzbírságot róttak az alábbi leventékre: Nagy Márton 21, ifj Urszuly Antal 19, Vitán Miklós 20, Bányai József 19. 46 pengős pénzbírságot róttak az alábbi leventékre: Kapitanovits Alfonz 22, Walszhoffer Mas 20, Kiss István 20, ifj. Kilin István 20, Sár­közi Tibor 20, Nagy Márton 21, Cuhor Lász­ló 22, Moskovits Jakab zi, Fux Izráel 21, Ganz Dezső 19, Löbl Andor 21, Léb Ferenc 19, Salamon József 2r, Székely Imre 21, Szabó Dezső 19, Jakab József 19, Zucher- mandel Samu 21. 50 pengős pénzbírságot róttak az alábbi leventékre: Blau Jenő 21, Goldstein Mayer 21, Izsák Herman 19, Jakab Zoltán 19, Brucher Pin- kász 20, Csemovitz Mór 20, Dávidovics Je­nő 20, László György 21, 60 pengős pénzbírságot róttak az alábbi leventékre: Hirsch Mór 2i, Jakab Zoltán 19, Malech Manó 20, Mózes Sándor 20, Mátéfy Tános 21, Nagy Dezső 22, Nagy Zoltán 22, Nyíri László 2i, Papp Gergely 19, Szeredai Sándor 21, Záring László 19. 80 pengős pénzbírságot róttak az alábbi leventékre: Braun Árpád 20, Simon Mór 21 A nevek után tett számok a megbüntetett leventék életkorát jelzik. (A szerk.) A 4. SZÁMÚ INGYENES LEVENTE GÉPKOCSIVEZETŐTANFOLYAM MEG NYITÁSA. Az uj gépkoe'iivezetőtanfolyam március 16-áu 15 órakor kezdődik, abban az esetben, ha az eddigi jelentkezők az elő­irt óvadékot befizetik és a szükséges ok mányokat beadják. 18. évüket betöltött, egészséges és gépkocsivezetésbe? kedvet ér­ző leventék az Árpád-utca 28. szám alatt felvétel céljából korlátolt számban még jel enlkvzhet pék.