Ellenzék, 1942. november (63. évfolyam, 247-271. szám)

1942-11-23 / 265. szám

1942 november 2 3. Z£K 5FOET Sz?n, izgalmas, változatos játék után 1:0 |0:G) arányban raey érdemelten győzött a 110 a Ferencváros ellen Nem sah j«t Eioiolt a lí-t* lordold a m$«csmaw<<nak: J*M hóPöí gisitzöii a NäC esten a t sínest. Htt góllal a Vasas fl5€n a sretfefi. Három ßo lal a Haladása; Divide énén - Vasőriiípl ßgözelnae eileiKre &s lő.- lí be.uen öli a Dajnofoa&iaü a mal-­Gólzáporral győzött ca kerületi boire©kságök során cs Postás ellen es KEAC Régi bevált é§ elfogadott babona szerint a 13. szám balszerencsét jeleni. Ez a hiedelem megdőlt a KAC vasárnapi megérdemelt győzelmével, amely eddig sorra vesztette mérkőzéseit és a 13. fordulóban, pompás játékkal legyőzte a legendás lum Ferencvárost. . . ,}l Ha a váratlan, de nagy örömet keltő győzelem okát kutatjuk, akkor megát a- pl thatjuk a következőket: A zöld-fehérek várakozáson alul játszottak. Hogy milyen okból, azt legjobabn tudja a zähl-fehér vezetőség. A KAC ezzel szemben össze­szedte minden erejét és fogcsikorgatva küzdött a régóta megszolgált, de egyre <eso győzelemért. Ezt el is érte. Tlázas nélkül megállapíthatjuk, hogy a csapat sokk io 'Több volt ellenfelénél és kis szerencsével súlyos vereséget is mérhetett volna « zöld­fehérekre. A két pont azonban igy is jól fog. Sajnos a 13. forduló szerencsét hozott a többi kis-csapat oknak is, amelyek sorra uralták győzelmeiket. A Kispest nagy meglepetésre négy góllal győzte le a NAC-ot, a Szeged a \ ásást, a Haladás az l jvi- déhet, a Törekvés az Elektromost. Mindny áj an szaporít ol lóik góljaikat és igy 7 pont­ja ellenére is utolsó maradt a KAC. . A baajnohi táblázaton erős tömörülés mutatkozik ezekülán és majd késhegyig menő küzdelmek után fog eldőlni a végleges helyezés sorrendje, amelyben, remél- jükk, nem fog utolsók között kullogni a KAC. ^ 7 . A hatalmas nézőközönség előtt lezajlott bajnoki, mérkőzésen kívül kerületi baj­noki mérkőzést játszott, a Korvin, amely legyőzte a KMTE csapatát, a KEAC, amely tiz góllal megsemmisítő vereséget mért a Postások együttesére. A vasárnapi sportesemények részletei a következők: Ba'sterencsés kürtielmek sorozata után megérdemeli győzelmet aratsti vasárnap a KIC KOLOZSVÁR. Vasárnap délután lassan szál­lingóztak a hópelyhek a sporttelep kifakult zöldjére, de lassan szállingóztak a nézők is. Túl korai kezdésnek vélték a déli 2 órát, igen sokan kényelmeskedtek és igy bizony mind­össze 4000—4500 néző volt a lelátón és az ál­lóhelyen, amikor Kőhalmy játékvezető sípjelé­re az utóbbi idők legnagyobb harcára igy ál­lott fel a két csapat: KAC: Márki — Szaniszló II,, Vas-s — Pál, Szántay, Csákány —: Bonyhádi, Kovács IV., Tárnoki, Radnai, Tolnai. Ferencvárosi: Csikós — Polgár, Tárdai — Kiss, Sárosai III., Lázár — Sipos,, Lukács, On- dy II., Sárossi dr., Gyetvay. A Ferencváros csapata az utolsó pilanatban változtatót az ös6zcálitáson és Rudast kihagy­va a csapatból, támadó rendszerrel Sárossi ITI.- at állította be középfedezetnek és Polgárt jobb- ’■•átvédnek. A KAC csapata változatlanul a mar '■sütörtökön közölt összeállításban kezdette meg a játékot. KAC-fölény eredmény nélkül Már a második percben Sárossi III. 16 mé- eres szabadrúgását Márki bravúrosan védve, szögletre menti. A szögletet Szántay menti. Lassanként a KAC is feljön. A negyedik perc­ben a kitörő Tolnai elől Polgár csak haza adás­sal tudott menteni. Sárossi dr.-t „Gyurka, Gyurka" kiáltással biztatja az állóhely, de egyelőre nem nagyon megy a játék a legen­dás jiró középese tárnak. Sipos veszélyeztet, de Vass rajta van és könnyen ment előle. A he­tedik percben a KAC johbszélső kitör, de fut­tából mellé lő!... Nagy helyzet volt. Nem sok­kal kt-sobo a kitünően játszó Lukács elől ment szögletre Szántay. A játék nagyon élénk és változatos. Hol egyik, hol másik kapunál van a labda. A 8. nercben Onódy a biró sipjele után a hálóba lövi a labdát, de lesről. A KAC mindent jobb­ja jutszik. Balszárnya töbször tisztán állva pe­dig nem kap labdákat, a jobbszélső nem mű­ködik kielégítően. All. percben Csákány csak sarokra tud mentési Lukács elől, majd a rá­következő pillanatban Tátrai vét szögletet. A 16. percben Gyetvay beadását Szántad lefeje­li, Onódy II. ott terem, 8 lépésről azonban elosen mellé lő!... Ez nagy Fradi helyzet volt. X a piUanattal későbben Sárossi III. 16-osról u.dótt őzabadrugasa kerüli el messze a hálót. Gólokkal vezethetne a KAC ...A_ţ°’ P®rcóen Tolnai beadását Csikós ki­üti, Tárnoki ott terem, de lövése mo6t már em­berre megy. Meleg helyzet volt, több szeren­csével gól is lehetett volna. A KAC fölénye nyomasztó ezekben a percekben, de Polgár majd Tatra! nagy rutinnal mindent mentenek! A 25. percben Tárnoki kiugrik Sárossi Iil mellől, a tisztán illő jobbszélsőhöz továbbit, de az futtából újra kapu mellé lő! A 29. percben csak a szerencse menti meg a KAC kapuját a góltól. Kiss szabadrúgását Luk&cs kapufának Farkslfezésí munkálatokat jutányosaa ?áHlaÍ Urinezis Ca., ZápoJya-utca 14. és Szénié^, r ház-utca 1. (Sebők-cukráfiztía) lövi, a visszapattanó labdát Onódy II. kapja, lövi, de hasonló balszerencsével. Néhány percig a Ferencváros van fölényben, de a Szaniszló, Szántay, Vass hármas véde- j lem sikeresen rombol. A 35. percben Radnai ! előre küldött labdáját Tárnoki és Tolnai tisz­tán állva viszik kapu felé. Mindketten óriási gólhelyzetben vannak kapu előtt tíz méterrel, de egymásnak mennek és közben Polgár nyu­godtan felszabadit... Újabb elszalasztott gúlszerzési alkalom A 38. percben a KAC jobbszélső beadását Tárnoki Tolnai elé továbbítja, de lövését Csi­kós nagy bravúrral védi. Közben kétszer is> le­sen találják a KAC csatárokat. A 45. percben Tárnoki labdáját a KAC jobbszélső tisztán kapja és már csak Csikós áll vele szemben, de hatalmas bomba lövése a kapufa mellett sü­vít el. Ez is nagy helyzet volt... Szünetben a KAC öltözőben a csatárok pro- báltatják megértetni magukat egymással. Be­jön. Domonkos edző, nyugalomra inti a csa­patot és kijelenti, hogy nincsen semmi baj, a mérkőzést még meg lehet nyerni. A Ferencváros öltözőben kissé már idege­sebb a hangulat. Sipos kézzel-lábbal magyaráz az egyik Ferencvárosi vezetőnek é® panasz­kodik Vass ellen, aki nem hagyta falhoz ál­litatni magát. A többi játékosok csendesen ül­nek a pádon és lógatják a fejüket... lí-esből esik a megváltó gól A második félidő ferencvárosi támadással kezdődik. A második percben Onódy kiteszi Sárossi dr.-t, de „Gyurka" a labdát kapu előtt elveszti és igy Szaniszló II. könnyen mept. A harmadik percben Tárnoki élesen lő kapu mellé. A közönségl lelkesen biztatja a hazai csapatot. A hetedik percben Kovács IV. labdá­jává^ a KAC jobbszélső újra kiugrik, pompás I beadására Tárnoki n,agy erővel fut rá, de a fcapu előtt elcsúszik, és oda a jó helyzet. Csak P lábát kellett volna a labdába bele tennie, hogy az gólba menjen. A mérkőzés^ egyetlen gólja a 10. percben esik meglehetősen szokatlan körülmények kö­zött. Csákány átadásával Tolnai kitör, beadá­sát Polgár fordulásból menteni akarja, de el­csúszik cs 16-oson belül kézzel érinti a labdát, A labda ennek ellenere a KAC jobbszéLsőhöz kerül, aki azt közben gólba vágja. Kőhalmy játékvezető a 11-es pontra mutat. A jobbszélső áll a lövésnek és a labdát a ve- (t^O) Csíkos mellett a jobb alsó sarokba lövi. Percekig a KAC kerül nyomasztó fölénybe. Helyzeteit azonban nem tudja kellőképpen ki- hasznalni, mivel a Ferencváros védelme ki­tűnően dolgozik. Tátrai csak sarokra lúd men­teni a 12-ik percben a kitörő Kovács IV. elő!.' ,A Ferencváros azonban, magához tér és né­hány veszélyes ^ támadást vezet. A 15. perc­ben Gyetvay elől a szélsők szabadítanak fel a kapu közelében! Kissé kemény lesz a játék ezután a pályán és igen izgalmas. A Ferenc­város egyenlíteni akar minden áron Szaniszft II., majd Sárossi III, játékvezetői figyelmez­tetést kapnak. A IS. percben a kis Lukács átadását Onódy közeiről mellé lövi. A 21. percben Kovács IV. a tisztán álló KAC jobbsz elsőhöz továbbit, aki­nek beadását Tárnoki kapásból felső sarokra lovr, Csíkos azonban pompás vetődéssel védi a labdát. Polgár, majd Sáros! III. mentenek szögletre a KAC csatárok elől. A 25 percben a KAC szélső n kifutó Csikós melleit öt lépes­ről fölélő. A következő percben Márki mutat­ja be tudását és Sípos nagy lövését védi. te­mekül. A 31. percben Tolnai-Tárnoki a labda útja, de utóbbi lövése a kapu előtt süvit el. A já­ték izgalmas és a szenvedélyek elérik a tető­pontot. A Ferencváros némi fölényt harcol ki, de a KAC 11 emberrel védekezik és minden labdát partra vág ki, vagy a mezőnybe vissza. A 39. percben Sípos szöglete a kapufára pattan, majd onnan az egyik KAC védőtől új­ra szögletre megy, de Pál a kellő pillanatban felszabadit. A 41. percben a kitünően játszó Tolnai átadását Tárnoki mintegy tiz lépésről a bal sarokba vágja, de a játékvezető les miatt nem adja meg a gólt. A második meg nem Ítélt gól A közönség már előre örül a KAC győze­lemnek A labdasizedo gyermekek papirt gyúj­tanak, jelezve, hogy „ég a Ferencváros", sőt a pálya szélén levő egyik fenyőfa legtetején Is örömtüz gyűl ki. Á játékvezető leállítja a játékot és az igen elszaporodott „jabdaszed-5 gyermekeket" eltávolíttatja a pályáról. A mérkőzés még most i6 hallatlanul izgalmas. Bár sokan elindultak helyeikről, nem tudnak tovább menni. A 44. percben Kovács IV. lab­dáját Bonyhádi a sarokba lövi. A közönség ha­talmas ujongásban tör ki és ünnepli a második KAC gólt. Az öröm azonban korai: a játékve­zető les- címén ezt a gólt sem adta meg. A játékidő már letelt, de a játékvezető to­vább hagyja folyni ai játékot és négy perc cél hosszabbít. A hátralevő négy perc alatt öldöklő küzdelem indul meg az egyenlítésért, de hiába. A KAC játékosok erősen szorongat­ják a ferencvárosi kaput és újabb szögletet érnek el. Ezt Lázár menti, majd a játékvezető sípja jelzi a KA.C győzelmét. A pályára bol­dog szurkolók rohannak be, ölelgetik a csap­zott hajú, verejtéktől fénylő KAC játékosokat, akik szivüket és lelkűket, adták bele ebbe a küzdelembe, amelyet megérdemelten nyertek meg. Ä fen-rencvárosi játékosok csendesen és szót­lanul vonulnak le a pályáról. A vereség lesúj­totta őket és az annál is súlyosabb volt, hogy balszerencsére nem panaszkodhattak, mert a KAC tudása révén nyerte meg a mérkőzést. Gólokkal jobb volt a KAC Október ll.ike, a KAC—Kispest-mérkőzés óta egyetlen mérkőzését sem nyerte meg a KAC és hallatban balszerencsével egyik mér­kőzését a másik után vesztette el. Vasárnap hosszú idők óta elfogadható csatársorral állott kis a Ferencváros^ ellen, amely papírforma szerint a mérkőzés biztos győztesének látszott. Kis szerencsével legalább három góllal nyerhette volna meg a mérkőzést és a három­gólos győzelem nem is lett volna túlzott, mert ennyivel volt jobb a Ferencváros- ál. Minden egyes játákos tudása legjavát nyújtotta. Az első perctől küzdve az utolsóig lelkesein küz­döttek és dolgoztak, de az eddigi mérkőzések­kel ellentétben, ezúttal szerencsével és meg is szerezték a két értékes pontot. A sikerben legnagyobb érdeme a közvetlen védelemnek van, amely megbénította a Ferencváros-csatá- rokat és amelynek sikeres játéka nélkül su- lyos vereséggel hagyta volna el a pályát a hazai csapat. Az uj csatársor összetétele sze­rencsés gondolat. Ha a szélsők jobban meg­érte nck magukat a belső csatárokkal, ugv még nagyobb teljesítményt érhetett volna e! ,a KAC. A tegnapi mérkőzés után joggal reméljük, hogy a piros-fehérek csapata kievickcl a ki­esési zónából és- győzelemmel tér vissza a két hátramaradó NB I-es mérkőzéseiről. A KAC csapatában Márki kapuját jól védte és nem szaladt ki könnyelműen, mint ahogyan azt más alkalommal tette. A hátvédek közül Szaniszló II. emberfeletti munkát végzett és nagy rutinjával sikeresen vette fel a harcot a ferencvárosi csatárokkal. Vass Mózesről csak annyit mondhatunk, hogy Középeurópa egyik legveszélyesebb szélsőjét teljesen ki­kapcsolta a játékból. Ennél nagyobb . dicsé­ret nem érheti. A fedezetsor legjobbja Csá­kány volt, aki mentett minden veszélyes hely­zetben, hasonlóan Pálihoz, aki visszanyerte régi nagy formáját és egyik legértékesebb tagja volt az egyűttasnek. Szántay lelkesen harcolt. A csatársor és ügyben a mezőny leg­jobb embere Kovács IV. volt. Bőven kivette a részét, úgy a védelemből- mint. a támadás­ból. Mellette Tárnoki, majd Tolnai veszély<=; lefutásaikkal 1 untok ki. Pacinál inkább a vé­delemben dolgozott. A Ferencváros csapatának! játéka kissé csa­lódást kelett. A közönség többet várt a zöld­fehérektől, de ugylá-tszik valami baj van a csapatban vagy a csapat körül ... A Polgár— Tátrai-hátvédpár nagyszerűen álotta helyét, a fedezetsorban Lázár, a csatársorban a kis Lu­kács volt a legveszélyesebb. Sárosi dr.-on meglátszott, hogy hosszabb ideje nem játszott. Kőhalmi Ferenc budapesti játékvezető a mérkőzést jól vezette, de egy-két esetben ho­zott, érnetetlen ítélkezéseivel a közönség nem volt megelégedve. A nagyváradi Bartha és Szabados határjelzők kielégítően működtek. Gólzáporral győzött a Postás ellen a KEAC KOLOZSVÁR. A kerületi bajnokságok küz­delmei a befejezéshez közelednek. Vasárnap két elmaradt bajnoki mérkőzést játszottak !e és mindkettő váratlan eredménnyel végződött. A bajnokságban vezető egyetemi csapat 10:0 arányban győzte le a Postásokat, mig a Kor­vin együttese nagyon szép játék után megsze­rezte első győzelmét a KMTE ellen. Korvin—KMTE 5:2 (4:1) A városi kispályán vasárnap délelőtt 11 órakor játszották le a mérkőzést Biró dr. ve­zetésével. A Korvin együttese már az első félidőben mutatott fölényes játékával bebizto­sította győzelmét és különösen csatársora volt igen veszélyes. A gólok közül Jakab kettő:. Kamilló, Dénes és Szász egyel-egyet lőttek. A KMTE mindkét gólját Lázár szerezte meg. A fejlődő Korvin együttese ezen győzelmé­vel elkerült az utolsó helyről és remény van 1 arra, hogy továbra is sikeresen szerepel a baj- i nokságban, KEAC—Postás 15:3 (5:0) Az egyetemi sportpályán Szőke József ve­zetésével került sor a két csapat találkozójára. A KEAC csatársora iskolajátékkal hengerel­te le a Postások együttesét, amely csak az első negyed órában volt komoly ellenfél. Az egyetemi csapat góljai közül Kürthy négyet, Jeszenszky hármat, Kovács Pál, Ortu- tay és Szabó egyet-egyet rúgtak. Az NB í. tizenhárma.ük íordnlójá- nak eredményei Az NB I. tizenharmadik fordulójának ered­ményei: KISPEST—NAC 6:2 (3:0) A. nagyváradi zöld- fehérek nagyon gyenge játékot nyújtottak a Kispest ellen, amely megérdemelte fölényes győzelmét. SZEGED—VASAS 2:0 (1:0). A szegedi csa­pat magára találva, biztosan győzte le a baj- fiokjelölt Vasas együttesét. t CSEPEL—ÚJPEST 3:2 (3:1). A tavalyi baj­aoki csapat már az első félidőben bebiztosí­totta győzelmét lelkes játékával. SZOLNOK—SALBTC 1:1 (1:1). Egyenlő el­lenfelek küzdelme, valós eredménnyel. HALADÁS—ÚJVIDÉK 3:0 (1:0). A forduló másik nagy meglepetése. A szombathelyi a hosszú utazás fáradalmai ellenére is megérde­melten győzött a fenti arányban. GAMMA—DiMÁVAG 4:0 (3:0). A Gamma együttese Budapesten könnyen gyűrte maga £.lá a visszaeső diósgyőri együttest.. TÖREKVÉS—ELEKTROMOS 2:1 (1:1). A szerencsésebb Törekvés győzött igen gyenge színvonalú mérkőzés után. A bajnokság állá­sa a 13-ilc forduló után a következő: 1. NAC 18 p. 2. Csepel 18 p., 3. Szolnok 17 p„ 4, Va­sas 17 p., 6. Újvidék 16 p., Ferencváros 15 p., 8. Gamma 15 p., 9. DiMÁVAG 13 p„ 10, IJjpest 12 pont, 11. Haladás 11 pont, 12. Kis­pest 10 pont, 13. Törekvés 9 p., 14 Elektromos 8 p., 15 Szeged 8 p., 16. KAC 7 pont. A KMTE HONVÉDNAPJA. A Kolozsvári Munkás Testedző Egyesület november 29-én délután 5 órakor a Mátyás Király Diákházban • műsoros honvédnapot rendez. A műsor isrrter- ■ tetésére még visszatérünk. KÖZGAZDASÁG A vendéglők alkalmazottai is «safe tegyek ellenében étkezhetnek KOLOZSVÁR, november 23. Az élelmi- szerjegyközpont felhívására a vendéglős és kávésiparteslüleiek figyelmeztették tag­jaikat. hogy személyzetüket csak jegyek ellenében láthatják el természetbeni élelmiszerek­kel. Azok az alkalmazottak, akik ebédet és va­csora! kapnak, tartoznak leadni tiszt. zsír és burgonyajegyeiket, ha pedig csak ebé­det, a agy vacsorát kapnak, kéthetenként kötelesek ezeket a jegyeket beszolgáltatni. Kenyeret és cukrot is csak annyit kaphat a személyzet, amilyen mennyiségnek meg­felelő jegyet ad le az üzem tulajdonosánál. A személyzet j-cg y c Is z á m <i á s ára azérl he­lye® n-ek nagv súlyt, meri a vendéglők és kávéházak részére kiutalt él e*l mi.szerel iá t- mány csakis a vendégek szükségletén1 szol' ínü. Ha ebből az ellátmányból jegy né'kiil látják el a személyzetet, egyrészt a ven­dégek I öl vonják meg az élelmiszert, más­részt a tulajdonos sem tud elszámolni a megfelel!ő jegyekkel. Azonkívül meg akar­ják akadályozni a vendéglők és kávéházak, hogy személyzetük kettős ellátásban ré­szesüljön. AZ ITALMÉRÉSI ENGEDÉLYEK EL­VONÁSA ESETÉN A VENDÉGLŐI IPARENGEDÉLYT IS VISSZA KELL VONNI. A kereskedelmi miniszter 130.332 —1942. szám altat t nagy fontosságú elv i határozatot hozott. Egv adott esetiről kifo­lyóan megállapította, hogy az iparhatóság helyesen alkalmazta az it a I mérési jövedék­ről szóló 1921. IV. t. c. 17. p^T.agrafusá- tiîs'k utó so bekezdését, mert az ifci'l mérési törvény c rendelkezése szerint nem kell vizsgálni azt, hogy az Kalmcwsi engedély milyen okból vonatott vissza, hanem min­den olyan’ esetben, amidőn az italruérési engedélyt jogerős haiárczána' elvonják, vissza kell vonni a vendéglői iparenge­délyt i».