Ellenzék, 1942. október (63. évfolyam, 222-246. szám)

1942-10-26 / 242. szám

) ELLENZÉS: 19 £2 ok" tó fi er &#• SPORT Csak nagy küzdelem után tudott győzni a kltO a kiváló teljesítményt nyújtó KEG ellen tfi&C KRC 2:0 (lsO) Meglepetéseik a tizedik fordulóban: sú­lyos szenvedett az Újpest, döntetlenül végzett <* hasadással a Ferencváros, gólzáporral o főzött a Törekvés ellen a Se sínek, gfÖ5tött a Kispest el en a Szeded Győző« ö tartalékos an kiálló Bástya Marosvásárhelyen Mindazoknak, akii; vasárnap délután kimentek a sporttelepre, pompás, szép küzdelemben volt részük, amely a labdarúgás igazi szépségeit csillogtatta. Kemény volt ugyan a küzdelem, de férfias. És ebben a küzdelemben egyáltalában nem ma­radt a KAC alul, hanem egyenlő ellenfele volf a mult vasárnapi mérkőzés hősének, a NAC-nalc. amely jelen pillanatban az NB legjobb képességű együttese. Sajnos, a KAC-nak kiváló játéka ellenére sem sikerült győzelmet, sőt döntet­lent sem kivívnia, mert hallatlan balszerencsével küzdött és bár mindent megtelt a győzelemért, két igen vérszegény góllal vereséget szenvedett. De nem a KAC, volt egyedüli, amely vereséggel hagyta el vasárnap a pályát. Sú­lyos vereséget szenvedett a második helyezett Vasastól az Újpest, a Szolnoktól a Törekvés, a Csepeltől az Elektromos, a Szegediül a Kispest. A legnagyobb meglepetés ezek közül az Újpest hatalmas gól arányú veresége a Vasastól, amely továbbra is jó! tartja formáját és komoly ellenfele, a bajnokságra törő NAC-nak. Az i\B 11. küzdelmek során a Bástya Marosvásárhelyen szerepelt, ahol nagy küzdelmet vivőit ki a székelyföldi MÁV ellen. A kerületi bajnokságok során a KE A C legyőzte a BMSE-t, Ct KKASE a KMTE-f, a Postás a Korvint. A vasárnapi sport eredmények részlet ei a következők: Pcmpís fáiéi?, balszerencsés küzdelem után szenve- riett vereségei a meglepően kö-epesen szereplő vérsiliaMé! a KtC ....................-__7 _ , DSE—Bástya II. 4:2 A mérkőzést a Bástya pályán játszották )e Harasztosi ve e'f- «ével és azt a dóst csapat biztosan nyert« lel­ke* játékával. KORVIN—KKASE IFJÚSÁGI 4:3 (2:2). Va­sárnap reggel a városi kispályán Varga ve­zetésével játszották, te a mérkőzést, amelyet a kitünően szérpelő Korvin ifjúságiak rnegórrle- paelten nyerteik meg. Győzött a Bástya Marosvásárhelyen MAROSVÁSÁRHELY, október 26. Vasárnap délután Marosvásárhelyen kettős NB. ií. toéi- kőzés volt, A Bástya tartalékos csapattal uta­zott le Marosvásárhelyre, ahol azonban lelkes ţ játék után 2;1 arányban legyőzte a Székely- I földi MÁV együttesét. A mérkőzést a koioz.s- vári Soós József jó! vezette. Délután az MSE a kolozsvári Kuszalik dr. vezetése mellett 8:2 aranyban lehengerelte Si­mon csapatát, a Csabai AK-ot. KOLOZSVÁR, október 26. Vasárnap dél­után 6000 főnyi közönség előtt került leját­szásra a várva várt nagy találkozó: a NAC —KAC mérkőzés, amelyet hatalmas küzdelem után két szerencsés góllal 2:0 (1:0) arányban a nagyváradi zöldíehérek nyertek meg. Az erdélyi rangadónak kitűnő idő kedve­zett és már a kora délutáni órákban hatalmas tömegek lepték el a pálya felé vezető útvona­lakat és igyekezett elfoglalni helyeit. Mikor a két katonacsapat előmérkőzéce befejező­dött, már csúfolásig tele voltak a férőhelyek és pattanásig feszült, izgalomtól fütött hangu­latban várta a mérkőzés megkezdését. Ilyen nagyszámú közönség hosszú idők óta nem Je­lent meg mérkőzésen. A nagy érdeklődés első­sorban a NAC játéka felé fordult, de érdek­lődéssel várta mindenki a KAC szereplését is és sokan titokban azt várták, hogy pontot szerez a csapat. Sajnos, nem igy történt... A KAC a mérkő­zés nagyrészében támadott, fölényben volt, de nem volt ki kihasználja ezt a fölényt és azt góllá értékesítse. Amilyen balszerencséje volt a KAC-nak, olyan szerencséjük volt a nagy­váradiaknak, akik két szerencsés támadás kö­vetkeztében érték el góljaikat. Hajrá KAC! Pontban 3 órakor a szegedi Emody sípje­lére a két csapat a következő összeállítás­ban futott ki: NAC: Tóth — Szegedi, Onody — Perényr, Juhász, Demény — Kovács II., Barna, Sárvá- ry, Bcdola, Tóth III. KAC: Márki —, Szaniszló II., Vass — Rád* nai, Szántai, Csákány — Bozóky, Kovács IV., Váczi, Oroszi, Tolnai, A -sorsolás a KAC-nak kedvezett és igy a NAC nappal szemben kezdette a játékot. Már a második percben Szegedi a 16-oson kézzel érintette a labdát, Szaniszló szabadrúgást rúg, de az a fedezetlenül maradó Tóth III. elé pat­tant ki a sorfalról, aki egyedül tört Márki kapujára. Kitűnő gólhelyzet adódott volna a NAC csatárnak, de Márki jó helyzetben 16-osig kifutva kezébe kapja a labdát. A 4. percben a kolozsváriaknak! lett volna alkalmuk gólszer­zésre. Szántai kitette Váczit, de őt a lövés pillanatában Szegedi könnyedén szerelte. Az iram igen nagy volt ezekben a percek­ben. A KAC, majd a NAC ment át támadás­ba, de mindkét csapat védelme jól hárított. A nyolcadik percben Bozóky tisztán állva öt lenesről a kapu mellé lőtt! Óriási gólhelyzet volt! A közönség lelkesen buzdítja a kolozsvá­ri csatárokat, de Perényi túl erélyesen szerel, amiért játékvezetői figyelmeztetést kap. Szaniszló II. kapufát lő A 11. percben Demény csak sarokra tudott menteni Kovács IV. elől, majd Juhász kapu előtt 20 méterrel belelépett Orosziba. Szanisz­ló íí. állt neki a szabadrúgásnak, de az a kapufáról pattant ki ia mezőnybe. A KAC nyom a szűr fölénybe került, Demény, majd Pe­rcnyi menteit egymásután sarokra'. A közön­ség újólag lelkesen biztatta a hazai csapatot, de a ku:t szélső beadásait a belsők nem tud­tak erttkesiteni. A 17., majd a 20. percben Tóth Ili. kétszer is veszélyeztetett, de Márki naoy bravúrral védte lövéseit. Percekig a NAC került ezután támadásba és és a 22. percben a kitörő Bodola elől Szántai csak sarokra tudott menteni. A lelátón szó­váltás keletkezett a két csapat szurkolói kö­zött, de mikor Tolnai a 24. percben kitört, el- némut a vita és mindenki feszült .figyelemmel várta az eredményt. Sajnos, a támadás nem sikerült. A 26. percben Perényi felvágta a ki­törő Tolnait. Szaniszló IJ. szabadrúgása kapu előtt esett le, de Váczit gáncsolják és oda a jó helyzet. Bozóky szélen kapott jó labdát. Onodyt is kicselezte, futtából azonban éle­sen mellé lőtt. Az iram ezután percekig alábbhagyott. A 31. percben a kitünően játszó Tolnaihoz került a labda, de beadását a belső sorra elvétették. A 35. percben a KAC-nak újabb nagy gólhely­zete akadt. Bozóky beadását Tolnai az ötö­sön állva élesen sarokra fejelte, de az ifjú­sági Tóth a lab'dát a levegőbe felugorva sa­rokra tolta. Potyagól! A 38. percben érte el a NAC vezető gól­ját. A balszélre kihúzódó Barna csavart lö­vését Márki csak felülni tudta. A kapu előtt kavarodás támadt, Vass menteni akarta a labdát, már-már úgy látszott, hogy az kapu fölé került, de végül is a labda a hálóba pattant Kovács ÎI. melléről. (1:0.) A félidő hátralevő részében a KAC táma­dott. Szünetben a közönség egyöntetűen megál­lapította, hogy a KAC már gólokkal vezet­hetne, ha csatárainak jobban ment volna a lövés. A NAC öltözőben a KAC tulerélyesi játékára panaszkodnak, a PIAC Öltözőben bi­zakodó a hangulat és bíznak abban, hogy si­kerül még megnyerni a mérkőzést. Nincs szerencséje a KAC-nak! Szünet után már az első percben Demény csak sarokra tudott menteni Bozóky elől, majd Tolnai lövése külső kapufát ért. A negyedik percben Sárvári kitört ,de Márki kifutva, nagy, bravúrral leszedte lábáról a labdát. A ííAC csatársora csaknem percekig ott tanyá­zott a NAC kapuja előtt, de lövéseiket nagy balszerencse kisérte, sőt a 8. percben a hátra Jiuzódó Bodola mentett Kovács IV. elől. A 13. percben a KAC-nak alkalma lett volna egyen­líteni: Váczi kitette Bozókyt, aki tisztán állva öt lépésről kapura lőtt, de Tóth jó érzékkel dobta magát a labdára. Tolnai sarokrúgását Szegedi újra csak sarokra tudta menteni. A játék igen izgalmas. Az egyenlítő gól a leve­gőben lóg, de a NAC védelem kitünően állot­ta helyét. A 16. percben Tolnai kitört, a lövés pillanatában tisztán állott, de Onody felvágta. Szaniszló állott neki a szabadrúgásnak, de azt Tóth könnyen védte. Az iram továbbra ie fo­kozódott. Vass cs Kovács II. összecsaptak, a váradi csatár sérülten játszott tovább. Tóth Ili. minden egyes lefutása veszélyt jelentett a KAC kapujára, de Márki mindent védett. Védelmi hibából a második gól! A 25. percben a rendkívül veszélyes Tóth III. elfutott Szaniszló mellett, beadását Sárvá- ry a fedezetlenül maradt és sántikáló Kovács Il.-höz továbbította, aki azt mintegy 10 mé­terről a balsarokba lőtte. (2:0.) Súlyos védel­mi hiba... A KAC megadta magát és már nem küz­dött olyan lélekkel, mint a mérkőzés első 75 percében és percekig a NAC került támadás­ba, Csákány sarokra mentett Barna elől. Bo­dola lövését Márki védte a 29. percben, majd a 32. percben Bozóky veszélyeztetett, de De­mény simán szerelte. Az utolsó percekben a KAC újra feljött, az eredményen azonban vál­toztatni nem tudott. Szerencsés győzelem A mérkőzést a NAC részben szerencsével nyerte meg. Mindkét gólját szerencsés kö­rülmények között, inkább védelmi hibából, mint szép támadás eredményeként érte el. Ha a gólhelyzeteket vesszük tekintetbe, a KAC- nak 9:5 arányban kellett volna megnyernie a mérkőzést. Hogy ez nem történt meg, azt csak a bálszerencsének és bizonytalanul ját­szó középcsatárának köszönheti, aki egész mérkőzés alatt alig lőtt kapura. A KAC csa­pata kitünően játszott. A Váczi—Oroszi ket­tősön kívül a csatársor minden egyes tagja szívvel küzdött ée nem rajtuk múlott az ered­ménytelenség. A NAC csapata vasárnapi győzelme után csalódást kelteit a kolozsvári közönségben éf a csapat a mérkőzés igen kis részében nyúj­tott elfogadható teljesítményt. Úgy Bodola, mint Sárváry inkább a védelemben, mint a támadásokban vették ki részüket. Az ifjúsági Tóth kapus kitünően védett, a hátvédek kö­zül Szegedi volt a jobbik, aki igen nagy, nye­reséget jelent a csapatnak. A fedezetsor leg­jobbja Demény volt. Juhásznak könnyű dot- ga volt Váczival szemben. Perényi durvasá­gokra ragadtatta el magát. A csatársor és egyben a mezőny legjobb embere Tóth III. volt. Bodoia, Sárvári közepes teljesítményt nyújtottak,, Barna keveset dolgozott, Kovács II két góljáért érdemel dicséretet. A KAC csapatának legjobb embere Márki volt. aki nagy bravúrral védett és helyre hozta megtépázott hírnevét és akinek pár vé­dését megtapsolta a közönség. Szaniszló jól fogta Tóth III-at, de Vass is jól fogtai szélső­jét. A fedezetsor meglepetése Csákány jó já­téka volt, de Szántai is igen eredményesen dolgozott, nem engedte szóhoz jutni Sárvárit. A csatársor legjobb embere Tolnai volt, lö­véseit azonban nem kisérte szerencse. Mellet­te Kovács IV. és az ismét jó formába lendült Bozóky voltak jók. Váczi és Oroszi kiríttak a csatársorból, nem találták helyüket, megil- letődve játszottak, kapura pedig alig-alig lőt­tek. Emődi játékvezető a mérkőzést, néhány ki­sebb hibától eltekintve, kielégítően vezette. A kerületi bajnokságok eredményei KEAC—BMSE 5:1 (1:0). A kerület? bajnok­ságban vezető egyetemi csapat pompás isko­lajátékkal győzte le ellenfelét. A gólok kö­zül Jeszenszky hármat, Kovács Pál kettőt lőtt. A beszterceiek Nagy tizenegyesével szépítet­tek. A mérkőzést Dési vezette, KKASE—KMTE 3:0 (1:0). A kereskedők csapata csak szünet után tudta bebiztosítani győzelmét a lelkesen küzdő munkás együttes­sel szemben. A gólok közül Székely kettőt és Kontrol egyet lőttek. A mérkőzést Szabó Ödön vezette. • POSTÁS—KORVIN 5:1 (4:0). A Postások az első félidőben Mázsa és Szász két góljával már 4:0-ra vezettek, de szünet után a Korvin ma­gára találva Jeney révén szépített, amit Still révén a Postások újabb góllal viszonoztak. A mérkőzést Rónay Lajos vezette. K. MÁV II.—D. MÁV 5:3 (1:2). A' dési vas­utas csapat Létai két góljával félidőben veze­tésre tett szert, sőt szünet után ugyancsak Létai révén újabb gólt ér el, de a hajrában a K. MÁV II. felülkerekedett és Márton, Tu- logdy, Dávid, majd Sir tizenegyesével 5:3-ra győzött. A mérkőzést Bindász József vezette. A1 AGYI ARAD. október 26. Tudósítónk je­löli: A nagyváradi Kolpmg-Egy elérté» sport­egyesületek által rendezett szenior és ifjn- sági számokból álló atlétikai verseny és en­nek keretében lezajlott Délkelet kerületi női atlétikai bajnokságok főbb eredményei a kö­vetkezők : Szenior számokban: 100 m-cs síkfutás; 1. Mártom KAC 11.5 rap„ 2. Muszaffer, KAC 11.6 mp. 400 m-es síkfutás: J. Székely. KAC 53.7 mp., 2. Márton, KAC 54.3 mp. 5000 m-es síkfutás: 1. Székeéy, KAC 16 p. 10.6 mp. Magasugrás: 1, OsZtopánvi, Kolping 165 cm. Távolugrás: 1. Gybucşi, NSE 612 chj., 2. Muszaffer, KAC 610 cm. Hármasugrás; 1. Gyhnesi, NSE 12 tn, 63 cm., 2. Muszaffer, KAC 12 ni. 39 cm, Sulydflbás; ]. Réz, Kolping 10 m. 73 era. Gerelyvetés: 1, Ivrupka, NSE 49 m. 30 cm. Diszkó sZvetés-. 1. Krupka, NSE 34 ib. 27 cm., 2. Márton KAC 33 ni. 96 cin. Ifjúsági számokban ; 100 m-es síkfutás: 1. Kovács, NSC 11.8 mp. 400 m-es síkfutás: 1. Kovács, Kisok 55.6 mp. Az NB I. tizedik fordulójának eredményei Szolnok—Törekvés 8:1 (1:0). Gamma—SalBTC 4:4 (4:21. , Ferencváros—Haladás 2:2 (2:1). Újvidék—DiMÁVAG 1:1 (1:0), WMFC—Elektromos 3:2 (2:1). Szeged—Kispest 4:3 (3:1). Vasas—Újpest 6:2 (4:1). Az NB. I. állasa a vasárnapi forduló után a következő: Az NB I. állása a vasárnapi forduló után a következő: 1. NAC 10 8 1 1 39:11 17 2. Vasas 10 7 2 1 28:15 16 3 Szolnok 10 6 2 2 34:16 14 4. Ferencváros 10 6 Î o 40:25 13 5. Csepel 10 5 n 2 33:21 í 3 6. Gamma 10 4 4 2 30:22 12 7. DiMÁVAG 10 5 2 3 22:23 12 8. UjAndék 10 3 5 2 24:24 11 9. SalBTC 10 3 5 2 26:27 11 10. Újpest 10 5 1 4 26:27 11 11. Haladás 10 9 3 5 17:35 7 12. KAC 10 2 1 7 19:23 5 13. Kispest 10 1 3 6 17:27 5 141 Törekvés 10 I 3 6 11:29 5 15. Elektromos 10 2 0 8 16:21 4 16. Szeged 10 1 2 7 16:46 4 BUDAPESTEN vasárnap délelőtt a Margit­szigeti MAC pályán játszották le a német- magyar válogatott gyeplabda mérkőzést, ame­lyet nagy meglepetésre a magyar csapat nyert meg 1:0 arányban. NÉMET IMRE, a MAC kiváló kalapácsve­tője egyesületének szombat déltitán; országos versenyén 53.04 cm.-el országos csúcsot ál­lított fel. 1000 m-es síkfutás: 1. Gáli József, NSE 2 p. 43.4 mp. Iíj, kerületi csúcs, 2000 m-es sikfuUís; 1. Gá'l József NSE 6 p. 13 mp. Ej. kerületi csúcs. Rúdugrás: 1. Csapó, NSE 280 cm. Magasugrás; \. Kovács, NSE 155 Cm. A kerületi női bajnokságban: 60 m cs síkfutás; 1. Kulcsár Ida Kisok 8.8 mp. 100 rn-es síkfutás; ]. \:igy Irén, Csokor 15.4 mp, Magasugrás; 1. Oláb Irma. E*tti-Sun 140 cm, 1 1 Távolugrás; 1. 01 áti Irma, Eştn-Snn 443 cm. SúlyJőkét: 1. GláJi Irtsa, Esta-Sun 9 ni. 0.2 ctu. Diszkoszvetés: 1. Oláh Irma, Esia-Snn 21 m. 69 cm. Lahdahajitás; 1. Kató Klári, Kisok 47 ni. 12 cm. Kerület« csúcs. LEVÉLPAPÍROK, egyszerűtől a legválasztékosabb kivitelig, legol­csóbban az „ELLENZÉK1 kSssyves- botijáhan, Kolozsvár, Révai ui könvvei; Komáromi János; Régi szerető. i rVngő Komáromi János regényének uj kiadása az olvasók tömegéi hódítja meg a kitűnő író változatlanul friss művészetének. Kötve 9.80 Murai Sándor; Röpirat a nemzetnevelés ügyéhen. A magyar minőségi mélvkultura hatalmas alapvetése, legizzóbb problem link és föladataink számba vétse!!«, egv uagv szellem útmutató vallomása 3.60 ‘ Nagyiványí Zoltán: ígéret. A német-francia hadszíntéren, a mai háború forró és izgalmas v.t ágál) au játszik a kitűnő iró uj. lebilincsel!5 regAive, az őszi könvvpiac egvsk mt’gle­petése. Kötve 9.50 Gustave Jlauberl; Érzelmek iskolája. A múlt század lrancia társadalmának és mii vészeiének j-cte lüktet Fia ubert e leghatalmasabb és legmerészebb regényében Kóí“ o 12.50 Wilde Oscar; Versek. Kosztolányi Dezső fordítói müvének egvik múlhatatlan remeke ez a k ölet v vJág veralitera+urájának ragyogóan szellemes alkotása. Uj kiadás. A níAip . kötésben. 6.20 Kaphatók az •«Ellenzék” könyvesboltban Kolozsvár, Mátyás király-tér 9. Vidékre utánvéttel is azonnal szállítjuk. KM je a; ős—< ] kortyvufúomógok ingyenes jegyzékét. Iá eredmények a váradi Helping atlétikai versenyén