Ellenzék, 1942. október (63. évfolyam, 222-246. szám)

1942-10-19 / 236. szám

1942 október f*. ELLENZÉK SPORT A NB I. 9. forünlójának eredményei fi tíz emberrel küzdő NIC 3:0 arányban győzte Ee a rangadón a Ferencvárost Ä Gamma 7:2-re vert© a 2:l-re vez íó KRC csapatát - Ä K, MÁV győzött, a Bástya döntetlent ért el Az NB 1. bajnokság kilencedik fordulója, amelyen kétségtelenül a NAC—Fe­rencváros rangadó állott az érdeklődés homlokterében, általában papírformák sze­rint fejeződött be és nem hozott különösebb meglepetést. Mert őszintén megvallva> a labdarúgás rajongói még a főiárosban, is « pompásan, feljavult NAC győzelmét tartották valószínűbbnek, amely a honi pálya előnyével vette fel a küzdelmet a baj- noskágbati feltörő Fradi ellen. A nagyváradi együttes igazolta a neki előlegezett bi­zalmat és 2x45 percen át. teljes erőbedob ássál küzdve, kitűnő védelme támogatásá­val, biztosította a győzelmet és egyben első helyét. A nagy összecsapás után a NAC-ot méltán tekinthet fűk az „őszi bajnoknakie. A Kolozsvári AC a nagy anyagi áldoz átokkal „összehozott' Gamma, az egyik „legszeszélyesebb“ formát játszó fővárosi együttes ellen 3:2 félidő után 7:2 arány­ban szenvedett vereséget. A csapat az első félidőben jól tartolta magát, sőt 2:l-es vezetésre is szert tett, de szünet titán letört és a bizonytalanul védő Márki egymás­után kapta a gólokat. Noha a gólarány túlzott, a Gamma kétségkívül rászolgált, a győzelemre. A mérkőzésről kiküldött munkatársunk telefon jelentése alapján rova­tunk más helyén számolunk be részletesen. A Vasas nagy küzdelem után győzött a Törekvés ellen, Szolnok lelépte a Haladást, ugyancsak biztosan győzött Szeged el­len a csepeli együttes, mig a SalBTC 3:0-ás vezetés után örvendhetett, hogy dönttt- Jeni'd végzett, az Újpesttel. Nehezen győzött a DiMÁVAG az Elektromos ellen. Vég­eredményben a „sereghajtók“ mind „elvéreztek^, kivéve a Kispestet, amely pompás védőjétől: után döntetlent csikart ki az U jvidéktöl. Ilymódon a KAC továbbra is tartja 12. helyég a hajnald táblázaton. Az NB II. vasárnapi fordulóján Kolozsvárott a helyi vasutas csapat nehéz küzdelem után 3:2 arányiam legyőzte a Sz. MÁV jóképességü csapatát, mig a Bás­tya 2:0-ás vezetés után, balszerencsés második félidőben, csak döntetlent ért el a békéscsabai Törekvés ellen, Gamma-KRC 7:2 (3:2) NAC—Ferencváros 3:0 (1:0). A NAC csak az első félidő 40. percében tudta megszerezni a vezetést. Sárvári kicselezte Polgárt, majd Ru­dast, „lyukţai futtatta" Tóth III.-at, aki élesen a hálóba bombázott. 1:0. Szünet után a 25. percben Tóth III. sarokrúgását a ferencvárosi .védők visszaadták a szélsőnek, akinek má­sodik lövése Polgár lábán irányt változtatva, Csikós mellett a hálóban kötött ki. öngól! 2.0. A 30 percben Sárvári szökteti Bodolát, aki1 közelről berúgja az utolsó gólt. 3:0. A NAC-nak a védelme is jobb volt. Megérdemelten győ­zött. Csepel—Szeged 4:2 (2:0). Góllövők: a 43. percben Marosváry átadásából Pintér (1:0), a 44. percben Szabadkai átadásából Marosváry (2:0). Szünet után a 12. percben Marosváry (3:0), a 25. percben Fuszek átadásából Pintér i (4:0), a 29. percben Korányi (4:1), a 41. percben Báló átadásából Veres (4:2). Vasas—Törekvés 2:1 (2:1). Góllövők: Az I. percben Jenőfi (1:0), a 23. percben Kardos át­adásából Déri (1:1), a 24. percben Németh (2:li. DiMÁVAG—Elektromos 2:1 (1:1). Góllövők: A 30. percben Kiírnék átadásából Pendery (1:0). a 32. percben Pázmándy (1:1). Szünet után a 43. percben Kertész (fejes gól). Kispest—Újvidék 0:0. Az eldöntetlen megfe­lelt az erőviszonyoknak. Szolnok—Haladás 5:2 (1:1). Góllövők: a 35 percben Kolláth (1:0), a 43. percben Jobbágy (1:1). Szünet után a 6. percben Kispéter (11-es- ből), ai 10 percben Vezir (3:1), a 24. percben La- borcz (4:1), a 33. percben Vezir átadásából La- borcz (5:1), a 40. percben Szabó (5:2). Egy székely fiú kiváló sportteljesít­ménye \ 'A Magyar Turisták Országos Szövetsége l ‘Ember Gyula dr. elnök-lésével tartott októberi ‘tanácsiil'svn a debreceni pénzintézetek sport- egyesületének szakosztályát egyévi próbaidő­je a tagegyesületek sorába felvette. Elhatá- jozta a tanács, hogy Keresztes Zoltán székely- legénynek:,' aki augusztus 24-én mezítláb meg­Budapest, október 19. (Kiküldött munkatár­sunk telefonj elentése.) Szakadó esőben, 2500 néző előtt, Óhegyi sípjelére a következő ösz- szeá,Hátasban áll fel a két csapat: GAMMA: Tóth Gy. — Nádas, Kónya — Horváth, Hires, Siklósi — Várady, Tóth L.r Kincses, Háray. • KAC: Márki — Szaniszló II., Vass — Rád- nai, Szántay, Csákány — Bozóky, Kovács IV., Váczi, Oroszi, Tolnai. KAC támadással indul a játék, ennek ellené­re a 2. percben Háray fut el, megszalad Vass elől, aki nem éri utói s a kifutó 'Márkit ki­cselezve, nyugodtan az üres kapuba gnxitja a labdát. (1:0.) Súlyos védelmi hiba? Kezdés után feljön a KAC és több jó támadást vezet. A 4. percben Szaniszló fi. szép szabadrúgását Tolnai kapja, aki fejjel továbbit Váczyhoz. A középcsatár futtából élesen a jobb sarokba lő. (1:1.) A gól után ferős iram alakul ki, amely­ben a KAC jobbnak bizonyul. Többet rohamoz, de a csatároknak nem kedvez a szerencse. A 20. percben Kónyi tulmessziről ad haza. Tóth kiszalad a labda elé vetődik, miközben megcsúszik és keze közül pattan hálóba a labda. (1:2.) Gól után a Gamma erősiti az iramat, fölényt harcol ki és csakhamar sike­rül is egyenlítenie. Egy nagy támadás után Horváth éles szögből a vetődő Márki mellett gólt ér el. (2:2.) A KAC nem adja fel ai küz­delmet, igyekszik javítani, de nem sikerül egyetlen akció sem. A 30. percben aztán Várady pompás lefutás befejezéseként hatal­mos bombát ereszt a hálóba. (3:2.) Csapkodó mezőnyjátékkal ér véget a félidő. Szünet után a Gamma teljes erőbedobá6sal harcol. A kolozsvári csapat percről-percre visszaesik. A csatárok kapkodnak, a védelem bizonytalan s csupán Szaniszló II. és Szántay küzd megalkuvás nélkül. A 8. percben Váradv —Kincses összjáték után, utóbbi a vetődő Márki mellett megindítja a gólsorozatot. (4:2.) A 1.5 peahen isme tKincses eredményes. (5:2.) A 17. percben Szántayt kicselezi Várady és a későn vetődő Márki mellett újabb gólt lő. (6:2.) A 35. percben ismét a pompásan játszó Kincses szerez gólt, beállítva a végeredményt. (7:2.) dött. Az első félidő 28. percében Kürthy fejes­góljával 1:0. Szünet után1 a KAC lelkesen küzd, számos alkalma van az egyenlítésre, de a KEAC védelem helyén van. A 19. percben Tóth 16-oson belül kézzel érinti a labdát. 11-es, de Jeszenszky lövését a kapuba beálló Tóth kivédi. A 29. percben Jeszenszky ered­ményes. (2:0.) A KEAC-ból Szerémy, Kovács Pál és Pünkösthy, a KAC-ból Tóth, Bedő és Urhegyi voltak jók. A mérkőzést Tóth Géza jól vezette. K. MÁV II.—KKASE 5:1. (2:0.) Vezette Szőke J. A K. MÁV csapata megérdemelten győzött a 10 emberrel játszó KKSE ellen. Gól­lövők: Márton (2), Buka, Szakács, illetve Ma­rosán. mászta a Békás-szorosban az Oltárkő elneve­zésű, 1184 méteres szikla tornyot és ott kitűzte a magyar zászlót, kiváló turistateljesitményé- nek elismeréseként oklevelet küld. Emléket állítanak a kosi halált halt labdarugóknak I Az MLSz legutóbb tartott országos elnöki .ülésén elhatározta, hogy a most folyó háború­ban hősi halált halt játékosok, vezetők és egyéb tagok emlékét megörökíti. Németország—Magyarország 14:2 (7:2). Nemzetközi kézilabdamérkőzés. A német válo­gatott pompás játékkal fölényesen győzött. 10.000 EMBER néite végig a ___________Ferencváros kiiidefmét VéatseY már az 5. fr a w* éktelenné vált, de tíz emberrel Is gyezstt a NEC NAGYVÁRAD, október 19. Tudósitónk jelen­ti: Szitáló esőben tartották meg vasárnap dól- I után 3 órai kezdettel a Ferencváros—NAC j mérkőzést, amelyet országos érdeklődés kisért. I Ezt kifejezésre juttatta az is, hogy a mérkőzés I lezajlását a rádió is közvetítette. A Ferencvá- j ros és a NAC küzdelmét végignézte az MLSz i egész vezérkara, Gidófalvy Pállal az elén, ‘ minthogy a válogatás szempontjából is rend- ! kívül nagy jelentőséget tulajdonítottak a mér- ! kőzésnek. Közel tizezer ember gyűlt össze a j .pálya nézőterén, hogy végignézze a két csa- ; pat küzdelmét. Megállapítható, hogy Nagyvá- i radon sportesemény még nem vonzott ekkora ; néző tömeget. Erre nem is igen kerülhetett volna sor, mert a pályán nincs is ennyi férő- i hely s a Ferencváros—NAC mérkőzésre is j mintegy kétezer pótülőhelyet kellett beiktat­ni. Megközelítően nagyszámú közönsége utol­jára a román—csehszlovák válogatott labda­rugómérkőzésnek volt Nagyváradon, a tegnapi csúcsot azonban ez sem érte el. A NAC-ra annál hízelgőbb az eredmény, mert végig tiz emberrel játszott, miután a kapus, Vécsey már az 5. percben arccsonttö­rést szenvedett és> igy kénytelen volt kikapcso­lódni. Egy kapuelőtti kavarodásban Perényi, a NAC fedezete véletlenül belerúgott Vécsey ar­cába. ő maga is megsebesült, amikor Vécsevn keresztülesett, úgyhogy őt is ájultan vitték el a pályáról. Az alatt a üz perc alatt, aráig Pe­rényi visszatérhetett, a NAC kilenc emberrel küzdve, hősiesen állta az iramot és mindvégig támadott. Tulajdonképpen ezzel a lelkierővel nyerte meg a nehéz mérkőzést. Hagy uMn a H. MHV győ’Blf, a Bástya 3:3 arányban döntetlenül végzett A pyőztes csapatból kiemelkedett Várady és | Kincses pazar csatárjátékával, de a védelem is I kivette részét a nagy gólarányu győzelemben. A KAC-ból csak Szaniszló II. Szántay di­csérhető, akik mindvégig lelkesen küzdöttek. A csatársor a második félidőben úgyszólván el­tűnt a mezőnyben. Marid bizonytalanul védett és legalább három gól terheli a lelkiismeretét. A játékvezető különösebb hibát nem vétett. A NB I. állása a 9. forduló után l. NAC 9 7 1 1 37:11 15 2. Vasas 9 6 2 1 22:13 14 3. Ferencváros 9 5 2 2 31:19 14 4. Szolnok 9 5 2 2 26:15 12 5. Újpest 9 5 1 3 24:21 12 6. Csepel 9 5 1 3 37:24 11 7. Gamma 9 4 3 2 26:18 11 8. DiMÁVAG 9 5 1 3 21:22 11 9. Újvidék 9 3 4 2 23:23 10 10. SalBTC 9 3 4 2 22:23 10 11. Haladás 9 2 2 5 15:33 6 12. KAC 9 2 1 6 19:26 5 13. Kispest 9 1 3 5 14:23 5 14. Törekvés 9 1 3 5 10:21 5 15. Elektromos 9 2 _ 7 14:18 4 16. Szeged 9 — 2 7 12:43 2 KEAC—KAG II. 2:0 (1:0) KOLOZSVÁR. Vasárnap délelőtt az egyetemi sporttelepen zuhogó esőben játszották le a ” ot’ najnokság küzdelmei során a KEAC _ KAC II. mérkőzést, mely kemény küzdelem után az egyetemi csapat győzelmével végző­KOLOZSVÁR. Vasárnap délután zuhogó eső­ben, 500 néző előtt játszották le a városi sport­telepen- a kitűzött NB II.-ős mérkőzéseket. A kolozsvári csapatok közül a K. MÁV nagy küzdelem után 3:2 (2:2) arányban legyőzte a lelkesen küzdő marosvásárheyi Sz. MÁV csa­patát, mig a Bástya 2:0-as félidőbeli vezetés után 3:3 arányban döntetlenül végzett a bé­késcsabai Törekvéssel, mely a mérkőzés előtt néhány perccel érkezett Kolozsvárral. A két mérkőzés részleteit alább adjuk: , 1 K. MÁV—Sz. MÁV 3:2 (2:2) Kuszalik dr. sípjelére a két csapat a követ­kező összeállításban állt fel a zuhogó esőben: K. MÁV: Nemes — Horváth, Matisz — Hő- gye, Kiss, Oláh — Szednicsek, Hódy, Csiky, Lukács, remény. Sz. MÁV: Székely — Schaff, Tanâszi — Csâ- nvi, Bereczky. — Májer — Zabos, Sztxója, Ta­kácsi, Tóth, Balogh. _A 10. percben Kiss dancsa miatt megítélt büntetőt Sztrója 30 méterről hatalmas lövéssel a bal felső sarokba lövi. (0:1.) A 28. percben egyenlit a K. MÁV. Lukács szabadrúgását Szé­kely kiejti, a befutó Demény a hálóba lő. (1:1.) A 31. percben a K. MÁV Hódy révén a vezetést is megszerzi. (2:1.) A 40. percben Takácsi futtából egyenlit. (2:2.) Szünet után nagy küzdelem alakul ki. A na­gyobb technikai tudással játszó K. MÁV a 30. percben megszerzi a győzelmet jelentő gólt J Lukács révén, aki 20 méterről bombáz a ha- ( lóba. (3:2.) ) A kolozsvári csapatból különösen Matisz, Kiss és Lukács, mig a vendégcsapatból Sztrója (a mezőny legjobbja), Székely és Tóth dicsér- , hetők. Kuszalik dr. jól vezette a mérkőzést. Bástva—B. Törekvés 3:3 (2:0) A K. MÁV—Sz. MÁV mérkőzés után csak­nem 20 oerces késéssel kezdődött a mérkőzés, mert a békéscsabaiak vonata késett. Polareczky játékvezetése mellett a következő összeállítás­ban álltak ki a csapatok: Bástya: Bereczky — Kapusi, Wild — Balogh, Szőcs, Kalló — Gecző, Farkas, Megyeri, Pálífy, Both. B. Törekvés; Kucsmik — Bohus, Csicsely — JJhrin, Wozár, Medovarszky — Kolarovszky, Kliment, Bikkfalvi, Karaba,' Szák. { Az első félidőben a Bástvának számos gól­helyzete volt, de ebből csak kettőt tudott ér- ; tclresifeni. A 22. percben Gecző átadását Both i közelről a hálóbai továbbítja, 1:0 és a 42. percben Gecző egyéni játék után a balsarokba bombáz. (2:0.) Szünet után 5 perc alatt egyenlit a vendég- I csaoat. A 2. percben Kolarovszky labdáját Be- reczky kiejti, de ott van Bikkfalvi, aki' a há- : lóba lő. 2:1. Az 5. percben Csicsely szabadru- I gását Karaba továbbítja a hálóba. 2:2. A 17. ’ percben a lelkesen küzdő B. Törekvés Ko’a- rovszky révén a vezetést is megszerzi. 3:2. A visszaesett Bástya ezután némi fölényt harcol , ki é* a 22. percben Gecző átadását Megyeri a tisztán álló Both-hoz továbbítja, aki kiegyenlít. 3:3. A Bástya balszerencsével is harcol ezután, mert számos alkalma volna a győztes gól elérésére, de a csatárok sokat hibáznak, A Bástyából Szőcs, Gecző és Farkas, a ven- j {légcsapatból pedig Kolarovszky, Bikíalvy is i .ßohus tűntek ki. Polaretzky a mérkőzést jól vezette. . KKASE—K. MÁV 2:2 (2:1). Ifjúsági baj­noki mérkőzés. Vezette Varga, j SalBTC—Újpest 3:3 (3:0). Góllövők: A 15. : percben Laczkó (1:0), a 19. percben Laczkó (2:0, a 24. percben Csuberda (3:0). Szünet után a 9. percben Zsengeílér (3:1), a 35. percben Balogh (öngól!), 3:2, a 43. percben Zsengeílér i (3:3). ............................7 _ í RÉSZLETES BESZÁMOLÓ NAGY- ! VÁRAD ANYAGI HELYZETÉRŐL Nagyvárad, október 19. Tudósitónk jelenti: A város közigazgatási bizottságának Hlatky Endre dr főispán elnöklésével megtartott ülé­sén a polgármester ismertette jelentését a vá­ros elmúlt évi. helyzetéről, azután beszámolt az adóbevételekről. Bejelentette, hogy befejez­ték az úgynevezett erdélyi adók rendezését- és mint behajthatatlan követelést 1,151.620 I pengőt mutattak ki. A polgármester bejelen- j tette, hogy a bor és szeszfogyasztási adó az előirányzásnál kevesebb volt. Hasonló, jelen­ségeket tapasztaltak az italmérési engedélyek­nél. Ennek: oka az, hogy az engedélyek száma i körülbelül felére csökkent. A sör és husío- I gyasztási adó viszont az előirányzottnál ma- j gasabb volt. A népkonyhák az elmúlt hónap­ban 4201 adagot szolgáltak ki, a napközi ott­honok) pedig gyermekek részére 5114 reggelit, i ebédet, illetve vacsorát. Az elmúlt hónapban i kiadtak 137 iparengedélyt. Az anyakönyvi hi­- vatal adatai szerint 186 születés, 54 házasság, í 210 halálozás és 10 áttérés történt. ! Ami az jtalmérési engedélyekkel kapcsola- , ,tos adócsökkenést illeti, az Erdélyi Párt nagy- I váradi és biharmegyei képviselőit több iránv- j ból közbenjárásra kérték fel az engedélyek I megszerzése terén tapasztalható nehézségek j megszüntetése érdekében. A párthoz juttatott : panaszokat megvizsgálták és az illetékesek elé \ terjesztik. Legutóbb Nagyszalontáról kereste j tel küldöttség a pártot, kérve, hasson oda, j hogy Nagyszalonta I. osztályú italmérési enge- I délyt is kapjon. ! Ői0zep pengős adományo­zott a ÍKolossvári ipar- testület a Honvédek téli felszerelésére Kolozsvár és Vidéke Ipartcstülcte leg­utóbbi elöljáróságé ülésén 1500 pengőt sza­vazott meg a honvédek téli ruha akciójára. ! Ezenkívül az elöl járósági tagol: is tekin- i télyes összeggel járullak hozzá a téliruha i akcióhoz, úgyhogy egyetlen este közel há­romezer pengő gyEdt össze a honvédek té­liruha akciójára. Ezenkívül az Ipartcstii- let női bajtársi szolgálata a füstiden nap keretében 1800 pengőt meghaladó össze­get gyűjtőit, amelyet színién a honvédek téliruha akciójára fordít az Ipartestül:'!, így tehát az Ipratestiilet, a tagokon kivid mintegy ölezer pengőt adományozott a honvédek téliruha segélyakciójára, amely­ből eddig 45 szőrmellényt, 170 pár szőr- mekeszlyül. 100 pár meleg gyapjukesztyüt és egyéb téli felszerelési cikkeket i'ásárolt. illetve vásárol az Ipartestiilct. Külön meg kell említenünk még. hogy a bádogos szaliosztály 16 pár szőrmekesztyül ado­mányozott a fentieken kivid honvédőink­nek. Könyvujdonságok a gazdaságtan köréből: Dr. Kadocsa Gyula: Gazdasági állattan. Ä hasznos és kártevő állatok ismertetése tanuló és gyakorló gazdák és kertészek számára. Második bőv. kiadás 87 képpel 1? Szabó István: A konyhakerti ter­mények okszerű termesztése. Harmadik, javított és bővített kiadás. 155 képpel 10 Tomasovszky Imre: Erdészettan. Uj kiadás. 72 képpel. S Kaphatók az „Ellenzék“ könyvesboltban Kolozsvár, Mátyás király-tér 9. Vi­dékre utánvéttel is azonnal szállí­tunk. Kérje a gazdasági könyvek in- gvenes, teljes jegyzékét.