Ellenzék, 1942. szeptember (63. évfolyam, 197-221. szám)

1942-09-28 / 219. szám

1942 szeptember Z8. SLLENTIfiR mm.m mmwn* SF OB. im slteiiS! pontot tent Salgâtcrlânliâl SalBTC-KXC 3:2 (2:2j Dííníet snt érdéit volna a tarlaiéiKesaii kiálló KAC — ielé^fe ®Cse* reif a Rifünieii látszó HÍG, elsá vereségét szetsvesiis ű ® fersan* várossal sieben a Vasas, ^eresésiei tért vissza Ufvsifét ről az öipsst* lóU íisrrai győzött Szeged síién a Szolnok — Hm fölénnyel nyerte Sv!dar:zág a svítl—magyar sthtnai versenyt — Az AB II. küzdelmek ssráo vereséget szenveded a tTsíya, dönfelenlil látszott 3 Osaka] ÍH együttesével a A. MÁV A KACrra balszerencsés idők következték. Ezt bizonyítja a Salgótarjánban elszenvedett érdemtelen vereség is, amelyet döntetlen, félidő után mért az otthoni csapott a Száiúszló helyett Bokorral kiálló kolozsvári együttesre. A csapat a mérkőzés folyamán a szokott lelkesedéssel és tudással küzdött és egy, a második félidő elején, beadott gól döntötte el a sorsát. A tarjáni csa­pat a gól után védelemre rendezkedett be, amelyen nőm tudtak keresztül törni a KAC-csatárok és igy a csapat kénytelen volt két pont veszteséggel befejezni salgótarjáni útját. Az NB vasárnapi fordulójában, a legnagyobb meglepetést a NAC szerezte szurkolóinak: simán 8:2-re verte a, tavalyi bajnokot, amely szóhoz sem. tudott: jutni a remek NAC csatársorral szemben. Igen suhjos vereségei mért a Szolnok is a Szegedre, de vereséggel fért háza Újvidékről az Újpest is. A Vasasnak meg­törte győzelmi sorozatát a Ferencváros. a Haladás tnár második vereségét szén- D vj juan p.jţp2 g Sţpdd uurumf) » ‘p ipaa - Elektromosra. Kolozsváron az NB II. küzdelmek során a Bástya meg nem érdemelt vere­séget szenvedett a Nagybányai SE együttesétől, a K. MÁV pedig csak üggycl- bajjal tudott szerezni egij pontot. A vasárnapi forduló részletes eredményei a kővetkezők: Eb? gél döntötte el a 116 sorsát... vúcs II, Pintér, Kovács IL ßodola 1 oviik. » gólokat. A nagyváradi osapta/i lelépte a ’iá­val yi bajnokot. Nagybányai SE—Bástya 2:1 (2:1) Vasárnap délután 2 órai kezdettél jwia Nándor vezetésével 1500 néző előlit játszot­ták a mérkőzési, amelyet a szerencsésebb csapat nyert meg. A mérkőzés nagybányai támadásokkal indult meg, de. űz első ga't mégis a Bástya szerezte meg Babos révén (0:1). Nem sokkal később azonban Fáiwlám beadásából Kovács egyenlitetlt (1:1). A. mér­kőzés irama ezután igen megélénkiillt és mindkét részről) több veszélyes akció követ­kezett, miig végiül is a 40. percben Perneki cdoreadott labdájával Fábián megszerezte csapatának a győztes gólt. A. gól titán a Bástya nagy lendülettel támadott, de csatár­sorának akciói nem sikerültek é:s Gecz-ö, Babosr majd Both biztos helyzetből, lőttek kapu mellé. A szünet után, az. NSE alárendelt szerepet játszott a veszélyeséül támadó Bástyával szemben, amelynek azonban a másodok fél­időben sem volt több szerencséje. Miután í'átták a kolozsvári játékosok, hogy a f elzár­I kőzott bánya: védelemmel nemi, bírnak, alább hagyták az iramot és igy a második íf ó'K végéig csak szórványosain támadtok, a fél - időbeli játékok alapján azonban megérde­melték volna a döntetlent. Jók voltak Sándor, Pernek:, Korács, b•• letve Szo.cs, Gecző, Rngiiy. CsAK K. MÁV 1:1 (0:6, \ ezeitc: Szabó Ödön. A mérkőzés eld féüdejébön nagy iramot diktált & MÁV, cs» tárainak azonban .nem jött kS a lépése <’-• igen jó helyztőbcn rontottak. Az első 20 perc után azonban feljavult a vendégcsapat 8& és több támadást ’indított, aihelyet .áron­ban a MÁY-védők elhárítottak, Sziire-t után az. ötödik pereién Lukács kapásból kapuira lőtt. A lövést Veres kapus elvetődre fosta és mivel a bíró úgy látta, hogy gólvonalon belül, megadta a gólt > amely eden hevesen tiltakoztak a csabaiak. A MÁV öröme azok­ban nem sokjáig tartott: a 7. percben Uhrtn II. megugróit és közvetlen kapuk özeiből (»<’:• tosan egyenlített. Jók voltak: Ma-liss, Oláh. Horváth. : .dvf Ukrin II. és Perzc. 86:52 arányban Swértorsiái nyerte a svéd magyar atlétikai viadalt 1500 néző. K. Nagy Pál sípjelére a követ­kező felállításban sorakozik fel a két csapat: SalBTC: Nádasdi — Vass, Kiss — Szabó, Si- monyi IV., Kovács — Kanyó, Csuberda, Palo­tás, Laczkó, Vincze. KAC: Márki — Bokor, Vass — Telegdi, Száníay, Radnai — Simon, Kovács IV., Váczi, Szokolí, Verbőczy. A kolozsvári csapatból tehát hiányzik Sza- rJszló IL, a csapatkapitány, a jobb hó íved posztjáról. Vasárnap délig hiába várták érke­zését. Helyette a fiatal Bokornak kelleti küz­denie a félelmetes képességű Vincze ellen. ( Nagy hőségben kezdődik a játék. Mindkét részről szcp összjáték alakul ki, hosszú lapos adogatásokkal. Az iram jó, de a kapu előtt mind a kolozsváriak, mind a hazaiak védelme tbiztosan rombol. Márki kapja az első komo­lyabb lövést a kiugró Vinczétől, a labdát szé­pen huzza le. Ezután Váczy veszélyeztet, de tNádasdi résen van, A 10. percben szabadrú­gást ítél a játékvezető a KAC ellen, a 16-os tájékán. Csuberda élesen a sorfalba vágja a labdát, amely oldalt paitanv, a jó iramban érkező Laczkó elé pattan. A balösszekötő kapásból a hálóba vágja. l:0-ra vezet a SalBTC. Goi után nyomasztó KAC-fölény bontakozik ki. A kolozsvári fiuk pompásan küzdenek, a íedezetsor, de különösen Telegdy és Szántay jobfcnáijobt* adogatásokkal tömik a csatársort, de a jó hazai védelem midden helyzetet tisztáz. A nagy hőség ellenére az iram foko­zódik. A ko’ozsváriakon egyáltalán nem lát­szik a fáradtság, a hosszú utazgatás után ál­talában jelentkezni szokott visszaesés. Az egyenlítés minden pillanatban a levegő­ben lóg és a 20. percben aztán be is követ­kéz k. Váczy—Szokoly—Kovács—Simon a labda útja.. Simon kicselezi Kisst és ballal óriási lövést ereszt meg kapura. A labda Nádasdi kezét, érintve jut a hálót'a. 1:1. Gól után izgalmas küzdelem alakul ki. A KAC pompásan játszik. A 27, percben Verbőczy előreadott labdá­jával Váczy kitör és a kifutó Nádasdi mel­lett nyugodtan az üres kapuba gurit. 2:l-re vezet a KAC; De nem sokáig örvendhet a vezetésnek, mert a 29. percben Vincze—Laczkó összjáték után az utóbbi megugTik Bokor mellett és bombalö­vése a bal alsó sarokban köt ki. 2:2. Az egyenlítés után a KAC nem adja meg magát. Sűrűn rohamoz, de Verbőczy, Szokoly, majd Simon a legkitűnőbb helyzetből is elvéti a lövést. Szünet után már az első percben megszerzi a vezetést és egyben a győzelm.et jelentő gólt a SalBTC. Egy kapuelőlti kavarodásban a gyors Vin- cze „elkanalazza" a labdát Bokor elől és két lépésről a vetődő Márki mellett nyugodtan helyezi balsarokba. 3:2. A goi felvillanyozza a hazai csapatot, míg a KAC játékosain kezd kiütközni a fáradtság. Mintegy zO perces SalBTC fölény bontakozik ki. A KAC védelme résen van, de a felszaba­dító elődadásokat a fokozatosan kifulladó csatársor nem tudja kiaknázni. Különösen a Váczy moholy balszárny dolgozik gyengén, A 32., maul a 34. percben Szokoly rendkívül jó helyzethez jut, de vár s oda az egyenlítés. A mérkőzés utolsó perceiben csapkodó me­zőnyjáték folyt. > A mérkőzésen adódott helyzeteket egybe­véve, a kolozsvári csapat a döntetlent megér­demelte volna! Különösen az első félidőben i mutatott játéka messze felülmúlta az inkább [Védekezésre szorult hazai csapatot. A máso­dik félidődben mindkét csapaton meglátszott a szünet előtti nagy iram és hőség következőié- »ye. Noha a SalBTC volt ekkor részben na­gyobb fölényben, a KAC csatársorának több "iztosabb helyzete nyílott a góllövéere, mig 1 • bányászcsapa» a kezdés utáni első perce! le­számítva, nem birt a nagyszerű kolozsvári vé­delemmel. A kolozsvári csapat nagyon meg­érezte Szaniszló II. hiányát. Az ő nagy techni­kai tudása, a legnehezebb helyzetekben is gyors áttekintő képessége bizonyára megvál­toztatta volna az eredményt. Bokor szivvel- lélekkel harcolt, de a nagyszerű Vinczévei nem boldogult. A harmadik gólban bizony ! ,.benne volt". Márki megbízhatóan, jól védett. A gólokról nem tehetett. A győztes csapatban I Csuberda, Vincze és Laczkó játéka kifogásta- ! lan volt. A KAC-ból Szántay, Telegdi, Márki és Váczy dicsérhető. A Verbőczy—Szokoly I szárnynak ezúttal nem ment a játék és az j egyetlen rúgott gólján kívül Simon sem ma- i tatoít jó formát. A csapat hétfőn délben érke- : zik vissza Kolozsvárra, Hi KB I totál}isi eredniéjivoi Szolnoki MÁV—.Szegedi AK 8:1 (3:0) Gólilövők: a 9, porokéin Vezér (1:0), a 13. percben Laborcz (2:0), a 28, percben 1 lesből Labor ez (3:0). Szünet után a második perc­ben Laborcz (4:0), a 11. percben KoíTátii 12 méteres bombalövésével (5:0). a. 13. percben Niagy (6:0), a 3ő. percben Laborcz (7:0), a 39. percben Kalmár (7:1), a 41. percben Laborcz beállítja a végeredményt. (8:1), Gamma—Elektromos 3:1 (6:8) Góllövők szünet után a 3. percben Ke­mény, a 8. percben ugyancsak Kemény, a 28. percben Váradi. a 34. percben Tőröis szépít az eredményen. (3:1). Szünet Mán ®z Elek­tromos összeroppaní. FereBcvárosr—Vasas 3;i (1:1) GóVövők: az ötödik percben Jenőffy (0:1), a 10. percbein) Finita kiegyenlít (1:1). Szünet után a Ferencváros technikai fölénye domborodik ki. A 28. percben Lukács meg­szerzi a vezetést (2:1), majd szebbnél szebb „íraui‘* rohamok után a 36. percben Fúria beállítja a végeredményt (3:1). Kispest—Törekvés 1:1 (1:6) Góllövők: a 14. percben Hrotko (1:0), szünet után a 19!. percben Törekvés támadás során Kiss labdája Boldizsár kezéből a bá­lóba pattan. Öngól (1:1). A két csapat mér­kőzését egyforma erőviszony jellemezte. BiMÁYAG—-Haladás 4:1 (2:6) Góllövők: a 30. percben Fazekas (1:0), a 36. percben ll-esbol Kiírnék, szünet után a 10. percben Beragsza 2:l-re szépít, a 20. percben Füzér révén 3:1, a 35, percben Kö­rnek ismét eredményes (4:1). A dióiSgyőri csapat biztosan győzött. Újvidék—Újpest 4:3 (3:8) Góllövők: a 14. percben Takács, a 15. percben Markos, a 35. percben Mézes. Szü­net után a 15. percben Zsenge]lér janit aiz eredményem (3:1), a 24. percben Welkers eredményes (3:2), a 30. percben Zsenge1)er kiegyenkt (3:3). Ezután nagy küzdelem ala­kul ki és az Újvidék Takács révén 4:3-ra ja­vít. Az Újvidék az el'ső félidőben biztosította győzelmét, a második félidő játéka alapján az Újpest a döntetlent megérdemelte volna. NAC—Csepel 8:2 (í:í) Az első percben Sárvári lő gólt (1:0), a hatodik percben Olajkár Ií (1:1), a 13. perc­ben ^ lóth III (2:1), a 30. percben Szai'ay öngólt vét (3:1), a 35. percben Bodola ré­ten 4:1* A másodS'k félidőben Sárvári Ko­' BUDAPEST, szeptember 28. 14.000 főnyi közönség jéhoníléttébeiQ kezdődtek meg szom­baton délután negyed öt órakor a svéd— magyar nemzetközi atlétikai verseny liüzdel- mei, amelynek első napja után a svédek ve­zettek 45:32 arányban. Eredmények a következők: 400 m. gátfutás: 1. Larson 53.3.. 2. Kiss 34.6. Sidy lökés: 1. Németh 14,61 m., 2: Borgh svéd 14.49 mj., 3. Horváth 14.26. 800 m: síkfutás: 1. B. Anderson 1.51.8., 2: A. Andersscn 1.51.9, 3. Harsány!: 1.53.6:, 4: Marosi 1.54.2. Gerelyvetés; 1. Petersson 70.76, 2\, Várszegi 68.75, 3. Erik som. 64.96 ru:, 4: Csányi 64.20 ni. 100 m. síkfutás: 1. Ohlsson 10.5 mp„ 2. Strandberg 10.6 mp., 3: Szigetvári dr. 10.8 mp., 4. Gyenes 11 mp. Távolugrás: 1. Vermes 7.36 cm., 2. Levente 7.35 m., 3: Silenquist 7.30 m. 5000 m.: 1. Larsson 14.50.6 p.„ 2. Spangert 14.52 p. 3: Németh 14.55.2 p.„ 4. Szabó 15.04.4 p: Vasárnap déi'ufán is nagyszámú közönség előtt zajlott le a magyar—svéd atlétikai mérkőzés máscdiik Kapja. Eredmények: 110 méteres gátfutásban:'I. LîcUnan (sv< I) 14.7 mp.) 2. Kristofíervson 15.2 mp.. 3. FT’- das (magyar) 15:5 mp: 400 méteres síkfutásban: 1. Franzen (svéd) 48.4 mp., 2, Polgár (magyar) 49.} mp., 3. Marosi (magyar): 200 méteres síkfutásban: 1. Stranlaer? (svéd) 22.2 mp.. 2. Ohlsson (svéd; 22.1 rup . 3. Gyenes )magyar) 23 mp: 1500 méteren: 1. fi agg (svéd) (3.50.6 mp , 2. Andersson (svéd) 3.53.2 rcp. 3. Hhrsáuvj (magyar) 3.57:8 mp: 10.000 méteren: i.. Szilágyi (magyar) 30:59.4 mp., 2. Ostbrink (svéd) 31:04 mp- 3>. Kelen (magyar) 31:36 mp. Kalapácsvetésben: 1. Erikson (svéd) 54.4" m., 2. Németh (magyar) 52.68 m:, 3, Linné (svéd) 51.41 m. 4xiG0 méteres váltó; Ţ, Svédország 41.8 mp., 2. MagyrarOFSZág 42 mp. A kétnapos at!1 etikai verseny eredménye­ként Svédország válogatott csapata 80:52 arányban győzött. KÖZGAZDASÁG mmmmit&mmiék az forgalmiadé kuktát Hmm k Jl fofgalmíadót fizetne a nélkül építőiparotok pa k , Koíozsváx. szeptember 28. Többször beszá­moltunk már arról, hogy az építőipari érde­keltségek kérték, hogy a kormány a forgalmi­adé rendeletnek az építőiparosokra vonatkozó szakaszait változtassa mey és forgalma adóju­kat újból szabályozzák, még pedig agy, hogy mentési te ék az épitőválialkozókat mindenne­mű forgalmiadé), könyvelési és raktárkönyv­vezetési köteleze^í&ég alól, másrészt, hegy a forgalmi adót a kormány ne a kimenő szám­lák, hanem a bevételek alapján állapítsa meg, amely7 a forgalmi adót újból szabályozza. : A rendelet tartalma a következő: Â2 adö kul€$8 ; í. Pusztán tervezés, ellenőrzés vagy felül- 1 ! vizsgálat, valamint bármi építőipari munka { vállalása esetén, ha a munkákhoz anyagot * nem ad a vállalkozó, 5 százalék. 2. Kizárólag kőmüVesm)mkjr|., mélyéphjpi '• munkák vállalása esetén, ha a müelőállitáshoz szükséges anyagokat is a vállalkozó adja, 2.5 i J százalék. ‘ I 3. Épületeknél, ha a kőművesmunkákon ki- í vül az összes egyéb munkákat is a 2. pont­ban emlitetí munkákat végző vállalkozó végzi (gene;r<Vy vállalkozás), 1.2 százalék. 4. Ha a vállalkozás nem minősíthető gene­rál-vállalkozásnak, de a 2. pont rendelkezései . alá e6Ő vállalkozó a 2, pontban említett kó- i müvesmunkákon ki vül a többi iparosmunká- j kát le vállalja, — a szerelőmunkák kivételé- ! vei ■—, a vállalkozásból származó bevétel í után 2 százalék általános forgalmiadót tartoz­nak fizetni. Minden egyéb esetben, ha a vál­lalkozásból származó bevételek sem az 1. pont, sem a 3. pont rendelkezései szerint nem adóztathatók meg, a 2. pontban megállapított adóku'cosal kell az általános forgalmiadét megfizetni. Abban az esetben, ha a vállalkozó az épít­tetővel (megrendelővel) nem köt olyan Írás­beli szerződést, amelyből a vállalkozás mi­nősége megállapítható, a szóbeli megállapo­dás idevonatkozó részét, valamint az ezt mó­dosító későbbi megállapodásokat az ellenőr­zés céljára még a vállalt munka vagy müelő- állitás megkezdése előtt, illetőleg a módosítás időpontjában írásba kell foglalni, ezt az épít­tető (megrendelő), valamint a vállalkozó is kö-te'csek aláírni. Valótlan tényállás esetén az építtető (megrendelő) a vállalkozóval egye- temleg felel az adóért, a szándékos adórövidí­tés jogkövetkezményeit is viseli. Közszállitá- soknál a megrendelő közintézmény által meg­állapított munk#vállalé6i teltételeket kell Irányadónak tekinteni!. Általános forgalmiadé fizetésre, köteles vál­lalkozók összes bevételeiket és kiadásaikat tartalmazó pénztárkönyvön kívül adóköteles bevételeikről külön nyilvántartást is kötele­sek vezetni. A külön' nyilvántartás vezetésé­től el kell tekinteni, ha a pénztárkönyv vállal­kozásokként s az adókulcs 1—4. pontjainál: megfelelő részletezéssel tünteti fel az összes bevételeket és kiadásokat. Az egy-egv hónapban befolyt adóköteles bevételek után járó általános forgalmiadét a következő hónap 15. napjáig kell az illeté­kes adóhivatalnak bevallani s a megfelelő adókulcsosai kiszamiíctt adót megfizetni. Az Í942. évi julius hó 1-tól szeptember 30-ig e ért adóköteles bevételeket és a rendelet sze rint fizetendő általános forgalmiadót havon­kénti részlezéssel a folyó évi október havi be­vételekkel együtt november hó 15-ig kell be­vallani és egyidejűleg as esedékes forgalmi adót befizetni. Az 1942, évi junius hó 30-ig befejezett és használatba vett építkezésekből származó be­vételek után általános forgalmiadét fizetni nem ke1!. Az 1942. évi julius hó í-e előtt megkezdett, de junius hó 30-ig hasznáiatba nem veit építkezésekből 1942. évi julius hó 1-től kezdve befolyt bevételek titán a jelen rendelet szabályai szerint kell az általános forgalmiadót megfizetni, az 1942, évi junius hó 30-ig igazoltan kézhez vett bevételek azonban ebben az esetben sem esnek általá­nos forgalmiadé alá. A vállalkozás minőségét — Írásos szerződés hiányában — ilyen eset­ben utólag, de még az adó befizetése előtt kell az építtetővel igazoltatni. Az 500—1942. P M. számú pénzügyminisz­teri rendelet 105. teának 2. bekezdése a kö­vetkező rendelkezéssel egészittetik ki: ,,A Í3. §. 4. bekezdésében a segéd nélkül dolgozó kézműves iparosokra megállapított adómentesség a segéd nélkül dolgozó kőmű­ves iparosokat is megilleti." A kiadandó rendelet külön rendelkezést fog tartalmazni a forgalmiadé áthárítás áréi, úgy magán, mint közmunkáknál. EMELKEDIK A SZTRÁJKOK SZÁMA AME­RIKÁBAN. Vichybol jelentik: Az északemer • kai haditermeléseigyi hivatal jelentése szerint Észak-Amerikában julius havában 222 czlrLéc volt, 80.722 résztvevővel és 235.614 munkanap veszteséggel. Augusztus havában a sztrájkéi- száma 229-rc. az elvesztett munkanapok szá­mai pedig 26ö.353-ra emelkedett.