Ellenzék, 1942. június (63. évfolyam, 122-145. szám)

1942-06-05 / 125. szám

"i fflfjfjttatff* 5­wmtmniM §, r ft f 5:3 (3:3) aránya mng ?m érdemel! veresége! szán vedelt Diósgyőrben a KSCi i mássúik félidő 3. perccel lő emberrel játszattak a Kolozsváriik KOLOZSVÁR. Hatszázkilom éteres, nehéz ut után érkezett meg a KAC Diósgyőrbe, hogy megvívja harcát a DiM \\ AG csapatá­val a Magyar Kupáért. A mérkőzés élőit néhány órával érkezett meg a pályaudvarról a sporttelepre a csapat, amely mindössze par percei pihenhetett és máris készülődnie kellett. Öltözködésikor kiderül, hogy Badnoi séiü'i. A műit vasárnapi, Toldival való ösz- szcí’utás következményeit olyan erősen érez­te, hogy le keltett mondám a csapatba való beállításáról, amelyet így állított össze Do­monkos edző: Endreify, — Stuniszió 11., Vess, — Bokor, Szántay, Csákány, — Si­mon, Kovács, Bonyhádi, BrasSai, Verbőczi. A DiMÁVAG a szokott felállításában vette fel a küzdelmet. 2000 néző előtt, Kékesi játékvezető síp­jelére indult a mérkőzés, amelynek első per­ceiben máris hatalmas támadásokat vezetett a gyári csapat ellen a KAC. A 4. percben már gólt is érnek el a kolozsváriak; szép le- futás után Bokor Bonyhádihoz továbbit ja (í labdát, alti 10 méterről védhcteüen lövést ereszt lapos(in a kapura (1:0). A gól feAvdfcnyozza a piros-fehéreket, akik tovább rohamozzák a diósgyőri kaput. De közben feljön az ellenfél is. Füzér köz* vollen a kapu közeléből hatalmas lövést ereszt, amit Endreffy kiüt. A kippad anó labdái Turbéki kapja el, alá hamarosan be­vágja az egyenlítő gólt (1:1). A 22. percben ismét a DiMÁVAG eredmé­nyes. Vitéz BoInig 20 méterről hatalmas bombalövést ereszt a KAC kapujára, amit Endreffy mellel fog. A labda azonban le put. tan melléről s mßr repül is a résen álló Túr- béki lábáról, be a hálóba (2:1). 1 A KAG lelkesedését azonban nem töri Is az egygólos vezetés. A 34. percben Simon— Kovács összjáték után, Simon 15 méterről olyan hatalmas lövést ereszt kapura, hogy Gáspárnál; még ideje sincsen nyúlni a labda j idán (2:2). A közönség lelkesen biztatja a KAC-ot, \ amely tovább rohamoz. A 37. percben Si~ j mont felvágják, a szabadrúgásnak Szaniszló \ II. áll neki. Szépen iveivé ssá'l a labda a : jó helyzetben álló Verbőczi elé, aki 12 mé- ! térről, habozás nélkül gólba vágja azt (3:2). ! A következő percek váltakozó és szép ára- í mu mezőnyjátékkal telnek el. Már úgy lát- j szik, hogy KAC-vezetesseil végződik a félidő, | amikor szabadrúgást ítél a KAC ellen Ke- ! kési játékvezető. A szabadrúgást vitéz Bo- ' hús rúgja és az a kapu előtt tömörült KAC j és DiMÁVAG-játékosok közé esik. Hatat- i más kavarodás támad, amelyből egy másod- \ percre kitűnik Fazekas feje, a fej nyomán j a labda, amely ivei ten száll n KAC.kapu i jobb felső sarkába (3:3). A szünetben o KAC a pályán marad, a [ diósgyőriek &z öltözőbe vonulnak, majd a j játékvezető sípjelére, kaput cserélve, állanak { fel a második félidőre. A harmadik percig i simán folyik a játék, amikor hirtelen int ] az egyik partjelző. Az inlps nyomán Kékesi j játékvezető leállítja « játékot, a partjelzőhöz szalad, majd a porthoz közelálló SzánWyhoZ és int, hogy álljon ki. A közönség és a játé­kosok között erre habodon izgalom támad. Kiderül, hogy a partjelző úgy láda, hogy Szániay Füzért meglökte és, bár Füzér lova­glásán kijelenti, hogy nem érzeti lökést, a játékvezető mégis ki akarja állítani Szárdayt. Szániay azonban nem hajlandó lemenni a pályáról. Vitatkozik, méltatlankodik mind­addig, amíg Domonlios edző szalad be és vezeti le a pályáról, liz emberrel folytai ja tehát a most uiár reménytelenné váló küzdelmet a KAC. A csapat lélikesen tartja magát, a csatársor nagy helyzeteket szalaszt el. Nem sikerül, gólt rúgni, pedig nagyon kellene. Sikerül ellenben a gyári csapatnak, a kitűnő Tor. béki révén, aki a 35. percben, jó helyzetből, eggyel szaporítja csapata góljainak szamát (4:3). A KAC érzi, hogy minden elveszett. Hő­sieden tartja magáit, de hiába, mert a 39. percben újabb gólt kap Turbéki révén, aki Fazekas átadásából a nap legszebb gólját lövi a KAC-kapu felső sarkába. A két csapat találkozása egyenlő erők küzdelmét mutatta. Ha a második félidőiden nem állította volna ki SzánfCfyf a rossz na­pot kifogó játékvezető. akkor a mérkőzés talán másképpen is végződhetett volna. A győztes csapatból jó volt Turbóid, Soos, a kolozsvári csapatból Szaniszfó 11, Simon, Kovács IV., Verbőczi. A Mi igvar Kupa tegnapi elődöntőjének eredményei: SalBTC—WSC 1:1 (1:1). ' Ferencváros—Gamma ő:2 (4:1). Újpest—Elektromos 3:2 (2:2). Fővárosi lap a Szeged tulerélyes játékáról A KAC—Szeged mérkőzéssé! még mindig foglalkoznak a fővárosi lapok. Az egyik sport­láp a következőket Írja: ,,Ilyen tuierélvesen játszó csapat még nem játszott Kolozsvárott. Toldi jóformán nem csinált mást a mérkőzé­sen, mint állandóan Seprényit, a kapust tá­madta, hogy kirúgja kezéből a labdát. Emel­lett íulerélyesen is játszott. Hasonlóan szere­pelt Báló is, aki Telegdit tette harcképtelenné. \ Telegdi a második félidőben már csak statisz­tálni tudott. A szegediek közül Harangozó sem volt kíméletesebb. Ő a földön fekvő Seprényj arcába talpalt. A mérkőzésen megsérült még Radnai és Szántai is." 2$-os osztályzatot kapott a EAC Az egyik fővárosi sportláp a vasárnapi KAC—Szeged mérkőzés játékosait a követke­zőképen osztályozta: KAC: Seprényi 3, Szaniszló II. 2, Vass 2, Telegdi 2, Csákány 2, Simon 3, Kovács IV. 2, Bonyhádi 2, Szántai 2, Brassai 3 — 26 pont. Szeged: Tóth 2, Szabó 3, Gyuris 2, Báróit 3, Kiss 2, Lakat. 1, Baló 3, Harangozó 3, Kal­már 2, Toldi 3, Nagy 3 — 27 pont. A legjobb osztályzatot a DiMÁVAG kapta: 23 pontot a MÁVAG ellen elért 7:0-ás győzel­me után. Két kerületi mérkőzés lesz vasárnap Kolozsváron KOLOZSVÁR. Vasárnap a kerületi bajnok­ságban két elsőosztályu mérkőzés lesz: dél­előtt 10 órakor a városi kispályán Postás— KAC II., mig délután 3 órakor a Bástya-pá­lyán Bástya—Dési MÁV. A KAC vezetősége a Postások elleni mér­kőzésre az alábbi játékosok megjelenését kéri vasárnap délelőtt negyed 10 órára az öltöző­ben: Beregszászi, Székely, Horváth, Hantz. Moldován, Urhegyi, Tóthpál, Enghi, Nagy Fe­renc, Pál Béla, Szabó, Antoni, Tóth Károly, Vincze, Rusz, Szász és Bedő. Junius 7-én lesz a leventék fogadat oratétele. A kolozsvári VIII. levente körzet parancsno­ka, Kovács Béla egyetemi testnevelési tanár, értesíti az egyetem összes leventeköteles hall­gatóit, hogy a leventefogadalom.tétel napja junius 7-én lesz az egyetemi sportparkban. Gyülekezés 7-én reggel 8 órakor az Egyetemi Sportpark előtti téren csapatonként. Az ün­nepélyes fogadalomtételen minden leventekö- . teles hallgató résztvétele kötelező. TfPH¥erseiivöiiM eredménye: 25 pagai ityerl: Baltó Fraő 15 pengíit nyert Marké Béla 10 pengőt nyert Demeter Lajos Hit szarkáié inffsü legyei ha* a KSC—Újvidék mérkőzésre KüLGZSVÁR. Kedden este ejtettük meg J a KAC—Szeged mérkőzés eredményét he­lyesen beküldő, 53 tippelő között a sorso­lást, amelynek eredménye a következő: 25 pengőt nyert: Bakó Ernő asztalos Krizlai-u. 36. 15 pengőt nyert: Markó Béla fodrász Iloldvilág-utca 76. 10 pengőt nyert: Demeter Lajos tanuló Sziuház-utca 1. A KAC—Újvidék mérkőzésre íngyenje- gyot nyertek: Szcrlay Györgyné S z ö vő munkás Gábor Aron-u. 18, ijj, Woith Miklós őrvezető Horthy Miklós-u, 48, Molnár Ferenc pehse. géd. Budapcsti-ut 59, Székely Ilona munkás, nő Kis-u. 6, Kokojy Bé!a diák Bethlen.u; 27, S~ép Mihály vas öntő Horthy Miklós-u. 12 és Muchai Rudolf városi tisztviselő Kálmán ki. rály-ut 140. A pénzjutalmat nyeritek jutalmaikat át­vehetik junius 12-én, pénteken a Standurá­író gép üzletben (Deák Ferenc-utca), az in- gyenjegyeket nyert szurkolók jegyeiket, kel­lő igazolás után, ugyancsak Ott. A tippversenyünkön a végeredményt. a félidő nélkül, a következő szurkolók kül­dötték be helyesen: Bellává« Béla, Karául Nagy Ferenc, Tako Lajos, Szörnyi Mihály, Sepsi] Hona. Nagy József, Cseh sík Ernő, Nyíred! Béla. Kerekes György, Sporn Zsigmond, Kokoly Réla jfj. Nyerges József, Jauovitz Arthur, Katz Al­iiért, Kádár Sándor, Péter József, Leb Már­ton. Keszler Konya, Csipkés József, Vásár­helyi Tibor, Régei- Ottó, Egyed Ferenc, Dió­szegi Sándor, István ff y Sándor, Deési János, Blatt Róbert, Tóth István. Léezíatvj Ferenc, Pupp Sándor, Csíki Ferenc, Ábrahám Dezső, Eige« Ede, Mihály Ernő, Nagy László, Minden Ödön. Bauer Géza Balázs József, F..ztn,'s Imre, Balázs József, Németh János, Róka Gyula, Palocsay j „:ef. Bodoni Já­nos, Mátyás László, A.bért Istvánná. Páczaá György, Kovács Gábor, B gidsáu Tivadar, T< legüy Jenő, Biró József, Kiirzhv Miklós, Széke, y Foreuc, Benedes G.ii Polareczky Jáitosné, Márton Péter, Mállón Bőiké, Kbs Sándor. Ligeti Fodor, László Béla, Tóth Bé­la, dr, Rarlnay Zoltán, Szülő József, Németh Sándor, Potye Gáspár, Rosenfeld Ödön, Jobb László, vitéz Siklossi Antal. FüAöp Sándor, Sebők Tiborné, Sebők Tibor, Déngi István, Gaál János, Darvassá Sándor, Kiss Dezső, ös-z 1 erenc, Pető János, Domonkos István, Zimrnt Elemér, Kelemen János, Hirsch Ernő, ITeriy Sándor, Bállá Ferenc, Karíincsv László. Atti Árpád, Ktlin Sándor. Kliman István, Sipos Árpádné. A lenti tippelők között —• tekintettel ar­ra, hogy a félidőt nem .találták el — dija­kat nem sorsolhattunk ki. A verseny alkalmával beküldött bemondá­sokat. a szerkesztőség tagjaiból alakult bi­zottság Vizsgálja át és annak eredményét, valamint a nyertes nevét 'Azután következő számaink egyikében közöljük. Kél műegyetemi baiigaté megdöntötte a kétüléses vitorlázás esuestellesitményét BUDAPEST. Ráttkay Sándor és Stolpa János műegyetemi hallgatók kedden 18 óra 15 perc­kor egy ,.Cimbora" mintájú kétüléses vitorlá­zó repülőgépen felszállottak azzal a cellái, hogy megdöntsék a kétüléses vitorlázás ed­digi csúcsát. A kísérlet sikerrel járt. 20 órát és 40 percet tartózkodtak a magasságban. Szerdán a délutáni órákban szálltak le a Hár- mashatárhegy közelében. A két kitűnő vitor­lázó repülő 12 óra 45 perccel javította meg az eddig fennállt magyar csúcsteljesítményt. Mit üzennek a KAÖ-nsk a szurkolók? KOLOZSVÁR, A KAC—Szeged mérkőzéssel kapcsolatosan megrendezett tippversenyünk­re számos olyan szelvény érkezett, amelyeken igen jól sikerült biztatások, úgynevezett ,.be­mondások" voltak. Ezek közül a sikerültebbe­ket alább közöljük és azok közül a szerkesztő­ségi tagokból álló bizottság választja ki azt, amely a kitűzött jutalmat megérdemli. Todor Mihály postatisztviselő a következő­ket írja: Nem kell kérem a csapatot rápénzek- kel dopingolni — A legjobb kapussal is most ki lehet már másként tolni — Sokkal olcsóbb és hatásosabb a labdába mágnest venni — S az ellenfél kapujába egy jókora vasat tenni... Felesége a következőket irja: Napoleon szó­tárából hiányzott a ,,lehetetlen" — Reméljük a Szeged kapu sem lesz majd bevehetetlen —* Hajrá KAC! A harc nehéz lesz, de minden­áron meg kell nyerni, —• Mert nemcsak a Sze­gedet, de a Lampartot is meg kell verni... Ká­dár Árpád igv ir: Ha a KAC rúgja az első gólt, akkor Kalmár úgy fog pislogni, mint a mis­kolci béka a kocsonyában... Kenderessy Lajos postatisztviselő szerint „ha ő is rúghatna egv gólt, akkor biztos volna a győzelem". Ugyan­csak ő írja, hogy biztosan kell győznie a KAC- nak, mert egyhavi fizetésébe fogadott és ha elveszti, akkor nem lesz mit ennie. (Akkor már lehet is küldeni neki a koszorút. Szerk.) Dénes István rövid verseket küld: Káka tö­vén költ a ruca — Döntő gólt majd a KAC rúgja... Kákován Sándor telefonista igy ir: Kolozsvár elvárja, hogy a NB I-ben bent ma­radj KAC — Ezért szivvel-lélekkel játszva győzni fogsz KAC. Turgonyi Pál, a Nemzeti Színház művésze szerint: Egész Kolozsvár, KAC győzelmet vár... Kardos Kálmán szabó Domonkos edzőt dicséri és azt írja, ha ö nem volna, bizony másképpen állana a csapat. Tö­rök Mária Mussolini-ut 45. szám alatti lakos szerint Bonyhádinak ez a nótája: Huszonegy, huszonkettő, huszonhárom, Kalmár vezet a du­gó listán még a nyáron. Telegdynek ez az áb­rándja: És csüngtem Kalmár nyakán, mint gyümölcs a fán... Odor István őrmester arra kéri a játékosokat, hogy az utolsó leheletig , küzdjenek. Décsey Ferenc kőműves figyel­mezteti a játékosokat arra, hogy el ne vigye őket a szegedi árvíz, amely ellen csak egy gát van és az Telegdy. Albert Károly fodrász eze­ket irja: Ha Szeged ezt a meccset megnyeri — Azt dr. Szentgyörgyinek köszönheti. — Ha a KAC-nál győz az erős akarat — A csapat biztos a D vitaminnal tart. — Hát csak rajta, fogyasszatok sok paprikát — Isten vezéreljen benneteket és a szurkolók hadát. Márcis Jó­zsef borbély szerint jó volna a szegedi papri­kásokat feldönteni. Fenessy Imre, átképzős honvéd jól sikerült verset küld be, amelyben igy ir: Jóslatom kettő nul a KAC javára — — ......... 7 törjünk papiikát az ellenfél ólára. Gál .József csak ezt kívánja: Ha kaptunk az ctsze! nya,- cat, adjunk vissza kétszer nyolcat! (Folytatjuk.) A válogatott hölgytem&zezok feolo/> vári bemutató versenye KOLOZSVÁR. A Kolozsvári Tenisz Club Flórián, Jusits és Gallnerné magyar váloga­tott. hölgy teniszezők résztvételével junius 6-án, szombaton délután és vasárnap egész nap, nagyszabású bemutatóversenyt rendez sétáié ri tenisztelepén. A vendég válogatott csapat junius 14-cn Zágrábban a Mária királyné sr. - legmerkőzésen a horvát válogatottal játszik K 6 Z GAZPASĂG Rendelet a eeei*asöanyagok bi3t63itásái*ól BUDAPEST, junius 5. (MTI.) A hazai feldolgozó ipar nők cserző anyagokkal való ellátása érdekében a kormány rendeletét adott ki, amely szerint minden erdő- és me­zőgazdasági ingatlanon képződött gubacsttr- mést, ha az suz 5 métermázsát meghaladja össze kelj gyűjteni, továbbá jz erdős L m- leteken tavasszal és nyáron kitermelésre' kori!lő tölgyfák és lucfenyők kérgét is le kelj bántaná. A gubacsgyüjtést, a kéreglián- tást és az anyagok elszállítását azoknak kell elvégezniük, akiknek terűidén ezt a műve­letet lebonyolítják. Amennyiben a gubacs- szállitást, illetve a leháa'ott kéreg elszállí­tását a bd.rtoikos sajái üzemében nem kívánja elvégezni, a gyűjtéssé! az ipariigyi miniszter álltai kijelölt szerv, ezidőszerint a Magyar I Bő*ip«tri Nyer anyagbeszerző ép Elosztó Rb köteles .gondoskodni. I IJjdoaságok a cipó- és bőríroaton. A Lábbeli Központ a tipuscipőkkei kapcsolatban teljesí­tette a kereskedők kívánságát és eegedéiyszte a kért kivitelben a férfi és női rámánvaroít, .cipők készítését. A tipuscipők nagyrésze azon-' ban továbbra is eredetileg előirt »iuta sze-' rint készül. Hamarosan forgalomba kerüioet a nyári fatalpu szandálok, melyeknek kicss*y beni ára páronként 7.90 pengő lesz. A Látóéir Központ felszólította a cipőkereskedőket, je­lentsék be sürgősen igényüket a fatalpu szandálokra, hogy a kiutalás haladéktalanul megtörténhessék. Felmerült esetből kifolyóan kérdést intéztek illetékes helyre, vájjon a nyílt üzlettel rendelkező cipész kisiparos áru- sí that-e idegen készítményü cipőt. A hivata­los álláspont az, hogy ha a cipésziparos cipő- kereskedői iparigazolvánnyai rendelkezik, minden megszorítás nélkül raktáron tarthat és árusíthat bármilyen gyártmányú cipőt. A bőr­talpú lábbeli kereskedővé ki neia. jelölt kis­iparosok azonban kizárólag a piros utalvány ra saját műhelyükben rendelésre készült ci­pőt árusíthatnak, A nyílt árusítási üzlettel rendelkező cipőiparos viszont akkor is tart­hat idegen készitraényü cipót ha nincs cipő­kereskedői iparjogositványa. Ez esetben azon ban az idegen gyártmányú cipőkészlet csak raktára kisebb felét alkothatja. Rendezte a Lábbeli Központ a bocskorbőrök forgalmát is Kijelölték azokat a tímárokat, akik engedélyt kaptak bocskorbőrök gyártására és közvetlen forgalombahozatalára. A2ok a tímárok, akik nek forgalombahozatali engedélyük nincs, bocskorbőr gyártmányaikat kötelesek havonta bejelenteni az illetékes körzeti kereskedők nek. A bocskorbőrkészitők a részükre ki­utalt bőrmeimyiséget csak törvényhatósági té­tül étén hozhatják forgalomba. A bocskorké- szitők. is csak vásárlási könyv alapján sze­rezhetik be a bőrszükségletüket. Egv-egy fo gvasztó csak két pár bocskort vásárolhat. Modern exportvágóhid épül Szászrégeaben. Szászrsgenben megkezdték az exportvigóhid építését. Az uj és teljesen modem vágóhíd ' alapja lesz a Marosvidck szarvasmarha érté- } kesitésének. A földművelésügyi kormány a? I ípitkezések költségeihez 300 ezer pengővel já­rul hozzá. könyvnapi könyvei : Könyvnapi ár„ i Babits Mihály összes Verset A nagy költő összes verseinek vég­leges kiadása a legutolsó kiadás anyagához a nagyszerű „Jónás könyve“-t és „Hátrahagyott ver- sei“-t kapcsolja hozzá. Kötve 8 80 Könyvnap után 15 pengő lesz. Kuncz Aladár: Fekete kolostor. Az évek óta nem kapható könyv, a könyvnap dísze. Kötve 5.80 Könyvnap után 8.80 pengő lesz. Móricz ZsigHioad: Rózsa Sándor összevonja a szemöldökét. Móricz Zsigmond uj regénye az első Rózsa Sándor kötet bátor népi epi­káját s hatalmas történelmi freskó­ját folytatja. Kötve 889 Könyvnap után 10.80 pengő lesz. Zilahy Lajos: Halálos tavasz. Csak a könyvnapokon kapható pro­paganda kiadás 2.50 Előjegyezhetek és a könyvnapokon kaphatok az ELLENZÉK KÖNYVESBOLTBAN Kolozsvár, Mátyás király-tér 9. Vidéki megren­delósekftt is azonnal intézünk. Kérje a tel ie» könyvnapi képes jegyzéket. \