Ellenzék, 1942. június (63. évfolyam, 122-145. szám)

1942-06-15 / 133. szám

1 (fél juttí«* li# fi I, LEN 7 Szép és sportszerű játék után: mim s f" POR t ans» 0:0 aráiívban doníeifenüí végződött a tavaszi idény utolsó MB i. es mérifözése ft HSC kis szerencsével könnte? megnyerhette volna a mérkőzést KOLOZSVÁR. Közel 30C0 főnyi nézőkö­zönség élőit, Boros Pál játékvezető vezeté­sével, nagy érdeklődés melleit kezdődőit meg tegnap délután fél 6 órakor a KAC—- Újvidék NB I-es mérkőzés. A mérkőzés kimenetelét nagy izgalommal várták mindkét részről. Bár úgy a KAC, mint az Újvidék bebiztosították benimíira- dásnkat, ü mérkőzés megnyerése » jobbik csapat részére igen értékes pontokat jelen­teit volna. A két csapat néhány perccel a mérkőzés megkezdése előtt érkezeit ki a pályára és vonult az öltözőbe, ahol ti legna­gyobb nyügaiommaí húzlak magukra a mezt. Az Újvidék kék-fehér, a KAC piros- fehér mezt húzott magára és pontosan fél 6 órakor futottak ki a pályára a közönség nagy tapsai között. A két csapat így állott fel: KAC: Seprénxi, — S-aniszló II., V<&s, •— Bokor, Szántai, Csákány, —■ Simon, Kovács, Bonyhádi, Radnai, Brossai. Újvidék; Platz, — Csillag, Avar, ■■— Bctr- gittül, Máriás, Zsoldos. — Jánosi, Bodies, Lendvai, Takács, Welker, A magyar Hiszekegy elmondása után Re­zik karnagy vezetésével dalárda vonult a pá­lyára és elénekelte Kovács Jenőnek erre az alkalomra irt indulóját, amelyet nagy tap­sokkal fogadott a közönség és a következő pillanatban máris megindult a játék. A mérkőzés első perceiben erős KAC-fö. lény alakult ki. Az 5 percben Simon veszé­lyes támadást vezetett, amelyet Csillag csak nehezen tudott szegletre menteni. A 8. férc­ben újabb KAC.támadás gördült az újvidé­ki kapu fölé, de Bonyhádi a~ utolsó pillanat, bon, biztos helyzetből kapu mellé lőtte a labdát. Az UAC a tizedik percben vezette az első komoly támadást. Jánosi nagy iram­ban tört a KÁC-kapu felé, Vass azonban kellő időben közbelépett. Nagy harc alakult ki a két játékos között, amelynek eredmé­nyeképpen kas,.; szögletre tudta szered ni a támadást. Az újvidéki támadás után a KAC támadással válaszolt, de az nem végződött eredménnyel, közvetlen utána azon­ban újabb újvidéki támadás következett, de Welker nem tudott Szaniszló II. mellett elő­retörni. A 18 percben Bonyhádi tiszta hely­zetből mellé lőtt és Brassói ig pár pillanattal később kapu mellé küldötte a labdát. A. nagy KAC-fölény után az Újvidék kereke­dett felül és Zsoldos kétszer is nagy bom­bát ereszt meg. Gyors egymásutánban több lövés zúdult ezután még a KAC-kapura, de az ismét kitűnő formában lévő Seprényi gyönyörűen védeti minden labdát. A 23. percben a KAC-nak alkalma leit volna gólt lőni, SimOji kitört, habozás nélkül lőtt. de a labda a kapufa felső sarokfájától kipattant Bonyhádi dé. aki nagy lövést ereszlett ka. pura. A hilda ózonban emberbe ment és az újvidékiek siettek tisztázni a kapujuk előtt keletkezet^ igen veszélyes helyzetet. A szünetet nyugodt beszélgetéssel töltöt­ték el mindkét részről a játékosok, majd a megeredt hatalmas esőben léptek ismét a pályára. Az eső elől a fák alá és a lelátóra húzódóLt közönség lelkes biztatásban része­sítette kedvenc csapatat, amely a második félidő első perceiben is folytatta szép táma­dásait. A 3. percben Bonyhádi nagy ireinv. h(n kapta cl a feléje tartó labdát és a mel­lette futó Csillaggal együtt rohant a kapu felé. CsiUag egy ideig szorosan a sarkában haladva követte, majd cmikor látta, hogy' nem tud vele megbirkózni. felvágta. A sza­bálysértés 16-oson belül történt, ll.est kel­lett volna Ítélni « játékvezetőnek. Mindenki látta a sípjelet, de nem történt semmi, a Já­ték váltakozó iramban folyt tovább. Nyomasztó KAC-fölény alakult ki a kö­vetkező percekben, azonban eredmény nél­kül. A h.Alj-cSatárok többször egymásután o lépésről is kapu mellé vagy a kapus ke. zésbe lőtték a labdát. A zuhogó eső tengerré változtatto a pályát, amely erösen akadd, hozta a szép akció, támadás kibontakozó- sát. Mindkét csapat keményen küzdött és a játékosok csuromvizesen kapum próbáltak lőni. A lövések azonban nem sikerültek, a játékosok sorra vágódtak el a pályán. és csusgtak sokszor métereket A 10. percben veszélyes UAC-támadás indult a KAC-kapu felé, amelyet Szántai csak úgy tudott szerelni, hogv bazaadía á labdát. _ Nem sokkal később szabadrúgást átélt meg a játékvezető az UAC ellen. A szabadrúgás., nau S~anJszló II. állt neki, a labda a jó helyzetben áUó Bonyhádi felé tartóit, a láb- dót azonban elcsípték előle a gyors újvidéki játékosak. A 30. percben ismét nagy hely. ~eie akadt a K 4C-rutk Szép íefutús után Brassói Bonyhádi elé tálalta a labdát. Bony­hádi nagy lapos lövést küldött a kapu felé, amely a vetődő Platz alatt a kapa mellé ment. A 38. percben Welker vezetett veszélyes támadást, a IvAC-védők azonban sarokra mentették. A mérkőzés további folyamán az eső vál­tozatlan erővel zubogott tovább é,s megaka­dályozott minden komoly támadást. Váltako­zó lendülettel adták és kapták a labdákat mindkét részről és említésre méltó támadás' vagy helyzet nélkül telt el a félidő hátralévő része mindaddig, amíg a mérkőzést le i em fujta a játékvezető. A két csapat találkozójának eredménye reális, bár a többet támadó KAC megérde­melte volna az 1:0 arányú győzelmei is. 4 tMitároluit azonban a szokott balizeimeséjük nem hagyta cserben ezúttal sem. Sokat tolo. faltak, ritkán lőttek és akkor is a kapus kezébe, vagy a kapu mellé. A vendégcsapul kitűnő, igen komoly játékerőt. képviselő együttes benyomását keltette, amely minden tekintetűn megérdemli azt, hogy az VB I. résztvevője legyen, A kolozsvári csapatból seprényi. Szaniszló II.. Csákány és Simon voltok jó!;, de a legjobb Bonyhádi vili, aki szokatlan lendülettel és vállalkozó kedvvel támadott, de sajnos, a szokásos balszeren­csével. A vendégcsapatból i\igrids ro>i a leg­jobb ember, utána Csillag, Zsoldos és 1T el­kér voltak a jobbak. A mérkőzésről nyilatkozóit SzuSzedtzkv ügyvezető elnök, az UAC egyik lels.es veze­tőségi tagja, aki a következőket mondotta: — Reális a mérkőzés eredménye. Orvc.n- dek, hogy a döntetlen mérkőzés következté­ben a KAC egy pontot szerzett és azáltal pont szám tekintetében is biztosította az NB 1.-ben való bennmaradását. Domonkos János, a KAC edzője a követ­kezőket mondotta: , — Igen rossz időben játszottunk', amely­nek következtében egyik csapat sem tudta megmutatni képességeit. A döntetlen ered­ménnyel meg vagyok elégedve. Góltalan félidő után 1:1 arányban döntetlenül végződött a magyar-horvát találkozó BUDAPEST. Az FTC Üllői-úti, pályáján, ft német Multer vezetésével játszották le az el­ső hivatalos magyar—horvát válogatott lab­darugó mérkőzést. A találkozó meglepetés­szerűen 1:1 (0:0) arányban döntetlenül vég­ződött, bár a mutatott játék alapján a ma­gyar csapatnak kellett volna győznie. Nagy­ban hozzájárult az eredmény kialakulásához az is, hogy a csatársor összetételét csak a mérkőzés előtt 24 órával hirdette ki a hár­mas válogató bizottság. Bodola játélta oz utolsó percig kétes volt sérülése miatt, szombat este azonban vállalta a játékot. A két csapat a következő összeállításba® játszott: Magyarország: Tóth. — Olajkár II., Kis. péter, —■ Páznyűndy, Szűcs, Sár ősi III., —• Füzér, Zsengellér, Szusza, Bodola, Tóth III. Horvátország: Monsider, — Brozovits, Dubac, — Lechner, JazbínSek’, Kokotovits, — Czimmermancics, Wölfl, K«czián, Pavle- tics, Piese. Az első félidőben a magyar csapat számos támadást vezetett, de a horvát védelem ki­tünően állotta helyét. A vezető gólt a ma­gyar csapat a második félidő 15. percében érte el, mikor is szép összjálék után Szusza Monsider hágójába vágta a labdát (1:0). A horvát csapat nagy iramot diktálva, a 31. percben Piese révén egyenlített l:l.re, de utána védekezésre szorítkozva, minden ma­gyar támadást megakadályozott és ilyen mó­don a találkozó döntetlenül végződött. A mérkőzés előtt a két ország kézilabda- csapata játszott egymással. A mérkőzést a magyar kézilabda válogatott nyerte 9:4 (4:0) arányban. Mindkét kolozsvári NB íl-bs csapat vereséget szenvedett KOLOZSVÁR. Az NB II. Mátyás-csoport­jában mindkét kolozsvári csapat vereséget' szenvedett. A KEAC tartalékos csapattal ís kitűnően megállotta helyét Nagybányán és az első félidőben 2:0 arányú vezetésre is tett szert. Szünet után az NSE feliiIker ekedve, 3:2.re győzött. A K. MÁV a Dunakeszi! Magyarsággal játszott, ugyancsak idegenben. A D. Magyar­ság 5:3 (2:1) arányban győzte le a kolozs­vári vasuiaScSapWot, amely legalább az egyik pontot, megérdemelte volna. Az NB II. további eredményei & következők: Goldberger SE—Z. Donuvia 3:2 {0:2). DVSC—N. Törekvés 4:2 (1:0). Move Szabolcs—Postáé 1:1 (1:1), A RÁKÓCZI csoportban még mindig dúl a nagy harc a Vasas és a BszKRT közölt, mivel az MLSz elnöksége uj ítélethozatalra utasította az egyesbarót az ismeretes BszKRT —Hungária mérkőzés ügyéire», amelynek egyik pontját a Hungária javára Írták. A tegnapi fordulóban a BszKRT 8:0 (3:0) arányban győzle le az ózdi csapatot, mig a V asas a BVSC ellen 4:1 (2:0) arányban győ­zött. A Aaisasuak még egy mérkőzése van hátra, amelynek elvesztése vagy döntetlen kimenetele cselén a BszKRT kerül az NB I.-be. BUDAPESTEN, a Testvériség atlétikai ver­senyén az 1000 méteres síkfutásban csak­nem az ország legjobb futói mérteik össze erejüket. A táv győztese Marosi 2.31.5. mp idővel, pestvidéki kerületi csúccsal. Második Hires UTE, harmadik Kiss György KAC 2.32.8. mp. idővel, ami uj délkeléi! kerületi csúcs. Kisg pompásán futotta végig a távot, de a hajrában a két pesti futó megelőzte, A KAC vasárnap délelőtt házi atlétikai versenyt rendezett, amelynek eredményeit holnapi számunkban fogjuk közölni. KAC ifj.—Bástya ií]\ 9:2 (3:2) A barátságos mérkőzést Hajdú vezette és r.zl igen jó játékkal,‘biztosan nyerték a KAC .ifik‘* Adorján (3), Kovács Vilmos (2), Wciubach (2), Zöldi (2) és Nagy góljaival. A Bástya góljait Babos és Kai ■> lőtték. Bástya—Postás 10:3 (4:3) A mérkőzést a Bástya-pályán játszották, vezette Sipos. A győztes csapat góljait Ge. czö 2, Pál ff y 2, Római 2, Both 2 és Kakucs 2 gólt lüilek, a Postások részéről Balogh és Mártii ' i Rak eredményesek. A mérkőzés megnyer csévél o Hús ya b,:. tusi te in t Uö helyét a ke rule i lmja diSúgl cm, amelynek során csak a KAC It. elleni mér­kőzést -Vesz!ette el. . , ..... színház és művészet Kala&kiráhf kalap- és uridivatlizlete Mátyás kiráty~tér 5 udvarban KMSC—KKASE 2:1 (0:1) Vezct,te dr. Ijlcze. A KKASE äz első fél­időben YP/c.küt Kovács góljával, a máy’ili!. félidőben azonban Boga réven egyenlített a munkáscsapat és Marosán öngóljával meg i> nyerle a mérkőzést. Saha még nem fogadtak olyan lelkesedé; tel é bensőséges szeret etici csapatot Kolozsvá­ron, mint az Újvidék együttesét. Ez n sze­retet a közös sorsiját fakadt, a közös kü.z\ delmekben megerősödött és a két együt­tes közötti lelki kapcsolatot még jobban összekovácsolta. A csapatot már megérkezésekor 200 fő­nyi. tömeg fogadta az állomáson, vezetők, szurkolók, a B-közép élén Járossi tanár, rak, aki beszédétéi üdvözölte a vendégeket és örömét fejezte ki Kolozsvár sporttársa­dalmának nevében afölött, hogy Erdély földjén üdvözölheti a hosszú ideig' elsza­kadt, de visszatért Lividéi: együttesét. Szombaton a kora esti órákig együtt volt a vendégcsapat a kolozsvári szurko­lókkal, majd korán szállására vonult, ah on mm a mérkőzés előtt néhány perccel indultak cl. A mérkőzés simán, a legki­sebb szabálysértés nélkül, azt lehet mon­dani, a legnagyobb egyetértésben zajlott le, ami után mindkét csapat a sétáién kioszk kiélőnhelviségébe vonult, ahol el­költötték vacsorájukat< Ennek során a KAC vezetőségi tagok elismerő hangorv méltatlak a vendégcsapja: teljesítményét) meglepetésszerü győzelmeit az NB I. tava­szi fordulójában és elmondottál:, hogy minden kolozsvári sportbarát számára él­ményt jelent az újvidéki csapat vendégsze­replése. A beszédekre dr. Wagner elnök\ válaszolt, majd a két együttes a legjobb hangulatban eltöltve az estét, 9 óra körül távozott. Boldoggá teszlek Bemutató a Nemzeti Színházban Gyér közönség előtt, úgynevezett nyári hangulatban mutatta be szombaton efite its Nemzeti Sz-nház \ (t^zary Gábor három- fel vonásos „vígjai ókat". A szín lap mi' nősitése ellenére is ez a darab nem vig* tjátéké egyszerűen csak: bohózat. Jelle­méiből, felfogásából, modorából és nem utolsó sorban „iróisáigából” hiányzik az a bizonyos „komoly elem", ami az igazi vígjátékot teszi. Hiányzik az a bizonyos lépés belőle, ami a nevetségest u fensé ­gestől elválasztja, vagy egymáshoz köze­líti. Természetesen nincs is egyéb célja, minthogy könnyed szórakozást nyújtson s egy kánikulai estét mulattatva betölt* &ön. A szerzőktől azért ilyen esetekben Sem vesszük rossz néven, ha gondosan ügyelnek ,,nyelvezétükre’Á A pesti nyelv­járásban megsz-okatt lehet, a magyar nyelvben ellenben lehetetlenül hangzik a tulajdonnevek elé ragasztott határozott névelő. Felesleges és hosszaidő. Vaszary bohózatát színházunk nagyon jó előadásban mulatta Ire. Kellemes, üde jelenség volt Szende Be^sy Juditnak, a $*{zéi%ab;gaK)t (leányának szerepében. Elénk volt és friss, egészséges kedélyű. Kamarás Gyula Horváth Miklós mérnök szerepében nyújtott szép alakítást. Meg­erőltetés nélkül tudóit elmés,, könnyed és fölényes lenni a szerepe megkívánta Îíangula I változásokhoz képest. Remikivül mulattató volt Csengén Aladár \ iklór­nak, a rászedett vőlegénynek alakítója. Játékát kellő mértéktarlás, ízlés és fe­gyelem jellemezte, ami nem kis erény ha­sonló szerepben. Fejlődésképes, nagvon jó volt Rajnay Etti isi Rövid szerepében nagyszerű komibai vénát csillogtatott meg. Az előadás legjobb alakítása azon ban kétségkívül a Kubányi Györgyé volt. O volt a rettenetes vezérigazgató, akiről végül is kiderül, hogv valójában vajszive van s leghőbb vágya* hogy- leendő uno­káját a 1 érdén iovagoltassa. Sok szín. erő és éles jellemábrázolás mutatkozott meg játékában. Megható, érzelmes és hii volt Hegyi Jjli öreg gazdasszonya.. F.z a sze­rep különben az egyetlen ebbén a bohó­zatban, mely „igazi" vígjátékban is meg­állná helyét. Szalay vezérigazgatót Csóka József alakította megszokott, ízes, csillo­gó humorával. Nagy értéke Csóka színé­szi alakításainak különleges, száraz, név hol fanyarkesemyés humora és eredeti, senkivel egybe nem vethető jatékmodora. Az együttest az említetteken kívül Fmnrt Márta, Hatházy Erzsébet, Perényi János, Szentes Ferenc, Don cső György, Örvössvj (rázza. Flóra J4nö, Fid des István és Koz: irta Gyula egészítették ki. A jól pergő' előadást Kenessey Ferenc rendezte, a színpadot \ **rga Mátyás díszletet ez le. ___________________________________(sz. *■) Megnyílt a római katolikus Zigoni Mikes Kelemen gimnázium rajzkiállitása. A római katolikus Zágoni Mikes Kelemen gimnázium növendékeinek rajzkiliitása f. hó 17-(g. d e 10—1 óráig és d. u. 3—7 óráig az intézet II emeleti zenetermében tekinthető meg. A ki­állítást, melynek részletes ismertetésére visz- szatérünk, Ma utoljára : INTERMEZZO. Holnaptól: A középkor v: rés kezű uralkodójá­nak hatalmas történelmi fii. RICHARD-ot millatja be a IKFYiil filmszínház, mely léíekzeífojtó, izgalmas, mulat­ságos és borzalmas. Főszerepben: Basi’ RATIfBONt és Boris KAR- LOfF. Csak 16 éven felülieknek. Előadások kezde'e minden nap fél 4, fél 6, fél 8 és fél 10 órakor. HUI öli ní/ülért