Ellenzék, 1942. május (63. évfolyam, 98-121. szám)

1942-05-04 / 100. szám

19 4 2 máj tt s í­s ^ O i f . -•»■ »-riirWMKPffHagiBB .'g.'.wj-: ilüi szerencséiéi, de megérdemelten győzött a német csapi: Hémetorszás—Magyarország 5:3 (1:3) Siíiyas vereséget szenveiíett Nsgvwasf®» az erdélyi kerületi vílsgatet! 1942 május 3: tragikus nap lesz ez a magyar labdarúgás számára. A közelmúltban elszenvedett súlyos vereségek, után tegnap lelt volna alkatom arra, hogy a magyar csapat visszavágjon a nagy német ellenfélnek és megmutassa, hogy ran még magyar szív és lelkesedés, van még tudás és nem- igazak azok a feltevések, amelyek orrú.' beszelneA, hogy leáldozóban van u magyar labdarúgás csillaga. f A magyar csapat meg is mutatta, hogy tud küzdeni, szívvel, létekké*. ha Izet!, de nem kitartással, ami éppen annyira fontos egy mérkőzés megnyeréséhez, mint a tintás és lendület. Ragyogóan indult kezdés és pazar, látványos játék után 2 gólos yezéféshez jutott a magyar együttes, amely olyan fergeteges támadásokat vezetett « német kapu ellen, mint amilyent régen nem láttak a német óriások. De a túl nagy lendület megbosszulta magát. A német alaposság győzött: sikerültf ti Izét gólnyi előnyt behozni, sőt azt két újabb góllal megnövelni és azzal 40.000 néző elölt fájdalmas csapást mérni ct magyar szurkoló szivekre. A nehezen kivívott győzelmet azonban megérdemelte a német csapat. Egy mérkő­zésen nemcsak kezdeni kell jól, hanem tartani is az iramot es hiába minden lendület, ha az csali szál maláng. A mérkőzés eredménye igen hasznos elhatározásokat szülhet illetékesekben, ha azok hajlandók megszívlelni a nehéz és fájdalmas tanulságokat. Bár kevés nemzetközi mérkőzésre van kilátás, az eddigi tanulságok szerint kell uj irányok felé fordítani a magyar labdarúgást., visszaszerezni régi nevét és csillogását, hoţ, legjobb lehessen a legjobbak között. A mérkőzés részletei a következők: fi (termáiiyzói pír jefcitlátéiieit Keztiódiiti s nagy mérkőzés BUDAPEST. Az FTC Üiüői-uti pályáján 40.000 néző előtt játszották le a 18-ik né" inet-magyar mérkőzést. Öt óra előtt néhány perccel megjelent a mérkőzés színhelyén Horthy Miklós kormányzó ur a Főméltóságu Asszonnyal, akiket a tömeg hatalmas ünnep­lésben részesített. Pontban öt órakor az olasz Barlassina játékvezető vezetésével fu­tott ki a két csapat a pályára, A német és a magyar Himnusz elhangzása után a két csa­pat a következő összeálliitüsban velőbe fei a küzdelmet: Németország: Jahn — janes, Miller — Kitz‘nger, Rhode, Song — Dürfet, Decker, Conen, Walter, Durek. Magyarország: Tóth — Balogh II., Biró — Nagymarosi, SzüCs, Dudás — Kincses, Zjengellér, Tihanyi II., Bodola, Gyetvai. Nagy irammal kezdődött a mérkőzés. Már az első percek ben egymás után két nagy gólhelyzete volt ia magyar csapatnak. Ti A a» nyit azonban elnyomták a lövés pillanatá­ban. majd Kincses nagy lövése pattant ki Jahn kapusról. A magyar csapat fölénybe került. Az ötödik percben Decker révén a németek is támadnak, de a kitűnő német csatár lövése Tóth zsákmánya. A 8-ik perc ben Conen kitört, de Dudás pompásan sze­relte. A tizedik percben majdnem öngólt kapott a magyar csapat: a kiugró Decker elől Biró fejjel hczakühsött labdáját Tóth 'csak párducszdrü ugrással tudta kivédeni. Az iram ezután kissé alább há^yott. A 13. percben Zsengéi lér vezetett szép támadást, de lövése emberben akadt meg. Egy góllal vezetnek a németek >,, A 16-ik percben Bodola az esőtől felázott talajon megcsúszott. A labda közben Conen» hez került, aki Deckdrhez továbbított. Át­adását Walter a megzavarodott magyar vé­delem mellett a magyar hálóba vágta (1:0). Egy perc sem telt el, Tihanyi kitört, Rhode az ötösön tiszta helyzetben állva, csú­nyán felvágta, 11-es! A lövésnek Nagyma­rosi állott neki és lőtte be a kapuba (1:1). A magyar csapat hatalma« iramot kezdett. A 20=:k percben Kincses sarokrúgását Ti­hanyi sarokra fejelte, de egyik német hát­véd az utolsó pillanatban kifejelte a biztos gólnak látszó labdát. A közönség lelkesen buzdította a magyar fiukat. Bőd ólának, majd Gyetvainak léit volna alkalma gólszer­zésre, de a német csapatnak, nagy szerencsé­je volt. A 26-ik percben a németek Durek révéu veszélyeztettek, de Balogh II. résen voit. Decker játékával kitűnt a mezőnyből. A 29. percben vezetéshez jutottak a ma­gyarok: Bíró hatalmas felszabadító rúgását Zscngellér elkapta, egy néhány lépést tett vela és a balkapufa mellett Jahn hálójába vágta a labdát (1:2). A nézőtéren leírhatat­lan az öröm. Gyönyörű akció volt, amely pompás góllal fejeződött be. Egy perc szünet. ■, A 30-ik percben az olasz játékvezető egy percre leállította a játékot a háborúban et- ,esett hősök emlékére. Az egyperces szüne­tet a közönség feszes vigyászban állva, halá- los csendben töltötte el. Kezdés után újra a magyar csapat lendül támadásba. A 33. percben Gyetvaá kitört, beadását Bodola erővel küldötte kapura, de Jahn nagy bravúrral védte kapuját. Per­cekig nyomasztó volt a magyar csapat fölé­nye. A 36. percben Gyetvai sarokrúgását Jahn újra mentette. A 39. percben a néme­tek i? szóhoz jutottak. A kitörő Dureket Ba­logh II. könnyen szerelte, de ott voifL Szűcs-, aki felszabaditpbta a magyarok kapuját. A 41. percben Zsengellér jukra játszotta Tiha­nyit, akinek bombaíövésót Jahn kitünően védte. Néhány peroig iá német csapat táma­dott. Szűcs kétszer is mentett a kitörő Co­nen elől. A 43. percben újabb magyar gól született. Dudás Zscngellér elé telte a labdát, aki le­rázva magáról a német védőket, a tisztán álló Tihanyihoz továbhitott. A szegedi kö­zépcsatár nagy erővel a kapu jobb felső sar­kába lőtte a labdát (1:3). Még kezdésre sincsen idő, a játékvezető a félidő végét jelezte és a játékosok a közön­ség éljenzése közben vonultak le a pályáról. Megfordul a mérkőzés állása ,.. A szünet után kivonuló magyar csapatot a közönség lelkes ünneplésben részesítette. De már az első percekben meglátszott, hogy a magyar csapat erejét kiadta, a játékosok igen fáradtan mozogtak a pályán. A 3. perc­ben Kincsesnek aüka’ma lett volna gólszer­zésre, de tiszta helyzetben, tíz lépésnyire a kaputól fölé lőtt. Nem sokkal később Tiha­nyi tört ki, Rhode közben elnyomta, de ágy is a kapura zúdított nagy- lövését Jahn csak sarokra tudta menteni. Az iram kissé lany­hult, percekig a német csapat került fölény­be. Kincsesnek, majd Tihanyinak ujabb al­kalma lett volna, gólt lőni a 12. percben, de a német közép fedezet, Rhode minden táma­dásukat megakasztotta. A 16. percben Bar­lassina iulszigoruan ítélt szabadrúgást ol magyar csapat ellen. A kapu előtti 17 mé­teres szabadrúgásra a magyar csapat rossz sorfalat állít fel és Janes gyilkos erejű hóm» balövése a jobb alsó sarokban köt ki (2:3). Súlyos védelmi hiba volt... Â magyar csa­pat Tihanyi révén ezután többször veszé­lyezteteti, de a horíhorgas Jahn, edzi a me­zőny legjobb embere volt, mindéit labdát védett. Egyenlít & német csapat... A 22. percben feljavult a német csapat. A kitörő Conent Szűcs nem tudta tartani. A német csatár a tisztán álló W dtterhez to­vábbított, aki a kifutó Tóth mellett az üres kapuba lőtte a német csapat egyenlítő gól- iát (3:3). A német csapat gólját nagy csend fogad­ta, amit csupán u nézőtéren jelenlévő né­met katonák ujjongnia tört meg. A németek fokozták iramukat és fölényt áss sikerült a mérkőzés további felében kiharcolniuk, sőt a 25. percben megszerezték a vezetést is. Conan újra előre tört, a lesen álló Dorf élnék adia ki a labdát. A magyar védelem leállóit, abban a hiszffmben, hogy Barlassina észre­vette « lest és a támadást lefújja. De nem igy történt. A játékvezető sípja néma ma­radt, a német jobbszélső a leálló védelem és a kifutó Tóth kapus mellett a hálóba guri- tóttá a labdát (4:3). A németek ujabb gólja, « jelek szerint, megtörte a magyar csapat lelki erejét. A magyar csapat erejének utolsó megfe­szítésével támadott, de a németek nyolc emberrel védekezésre rendezkedtek be. Gyetvai kétszer iis kitört, de nem voElt sze­rencséje, mert a német védelem kitünően állott a lábán. A 32. percben a magyar esa- pOf egymásután két sarokrúgást ért cl. Du­dás, majd Zsengellér lövése hajszálnyira a kapu fölött szállott el. A magyar csapat, látván a baílszerenesesorozafo-t, feladta a A filharmóniai Tirsaséa VIL~ik tériül» esffe május 4-én es(e 8 órakor a Mátyás Király Diákházban. — Vezényel : RAJTÉ» a rádió karnagya, ?Fr r Műsor: Beethoven : Egmont nyitány. Vaszy: II. szvit. K, Strauss Don Juan szimfónikus költemény. Brahms: i. szimfónia. Jegyek elővételben az „ELLENZÉK“ könyvesboltban, Mátyás király-tét 9. Telefon: 11—99. küzdelmet. Még nyoma sem látszott a játék* nak, áruit, az első félidőben. mutattak. A 36. percben Kincses ujabb sarokrúgást ért el. de Jahn ezt is mentette. Percekig a magyar csapat beszorította a németeket a 16-osra, de egyetlen csatárnak sem volt ereje a so­ka/ jelentő gól betörésére. Az utolsó per­cekben az iram még jobban alábbhagyott. Már-rnár úgy látszott, hogy nem változik u~ eredmény, amikor a 45. percben a felhúzó- do magyar védelem mellett a német bat fe­dezet, Sir.g tort előre, hatalma $ bomba' (ké­sével szemben Tóth tehetetlen volt. (5A). Megérdemelten győzött a né­met csapat A mérkőzés szemtanúi megállapíthatták, hogy a magyar csapat csak az első félidőben nyújtotta azt. amit vártak tőle. Talan kissé elhízta magát a válogatott együttes ekkor, amikor a második félidőben a pályára lé­pett, mert nem küzdött ugyanolyan nagy iramban, mint az első félidőbtn. Mnr az első percekben látható volt, hogy azok. ak'k az első tiz percben hatalmas iramot diktál­lak, sem tudták tartani azt és idő előtt ki­adtál. erejüket. A mérkőzést mindenek el­lenére sem lett volna szabad ©»veszteni a magyar csapainak. Szem előtt kellett volna tar’amok, hogy a 7:0-ás kölni vereségért kell visszavágóitok, amelyet csak nagy gól' arányú magyar győzelemmel lebrtelt volna e! föle elletni. A német csapat némi szerencse :el de megérdemelten nyerte meg a 18-ik német— magyar találkozót, amelyek hoz ál eddig he­egyes játékosa azért is megérdemel minden dicséretet, mivel ki tudta harcolni isauöta m«k a győzelmet l:3-ró.l 3:5-re. E~ze) olyan ritlca teljesítményt nyújtóitok, amely edd':' nem fordult elő a német— magyar válogatott mérkőzéseinek krónikájában. A német pat és egyben a mezőny legjobb •■inhere. John kapus volt. Mellette a kötépíede/.c: Rhode, Janes, valamint a Decker -Conen W/alter belső hármasuk játszott kitünően. I csapat többi játékosának is része van a nagy győzelemben, amit idegen pályán, ide­gen környezőiben. 40.000 fanatikus magyar I néző előtt értek ei, A magyar csapatban Tóth a gólokról item tehet. A két hátvéd kissé b:zony talanul mö­gött. Szűcs csak két hibát izéiéit s mindkét - tőből gól is kel&tkezeit, A fedezAek kii.ü; Dudás volt a jobbik. A csatársorban az eh<> félidőben a Zscngellér—Tihanyi. II.—Bodola belső hármas pazar játékot mutálott, d- szünet után visszaestek. Kincses és GyefiPb le véséit nem kisérte szerencse. Hit <tt egy üt tea a második félidő első negyedórájában i- ugy küzdött volna, mént az ekő félidőben- úgy bizonyára nem fordult «teg * mérkőzés tor»#. Az olasz Barlassina két bibit vétett és */ za.t azt eredményezte, hogy a német csapat két olyaB gólhoz juáioit, amelyet tatán nem érdemelt voia» m&Q A németek második góljánál tuiszigoruan it ék a isagyax csapat ellen egy szabadrugásr, a vezető góljuknál elnézte Dörfel lesáiiását, Egyébként jó: ve zette a* ózgaimas összecsapást. A mérkőzés izgalmas, szép, férfias és ke-' uiény sportot hozott, amelyből a lelkesebb, lendületesebb és jobb német csapat kerüli ki megérdemelt gyózseácént, , , ...... i tet a magyar csapat, ötöt a német együttes nyert meg, mig hatizben döntetlenül végző­dött a találkozó, A német csapat minden Mmiti siáiaifss, Szentkirályi itstinagy* vitéz Benkő hadnagy a henvédtiszti vivóverseny gyfiztesei KOLOZSVÁR. Szombaton és vasárnap bo­ny olitották le a Mátyás Király Diákház nagytermében a IX. hadtest párbajtőr, tőr es kardvivó bajnokságát A versenyek során különösen, a kardbajnok- ságban volt nagy küzdelem, ahol v. Beáké hadnagy és Laczkovich százados 7—7 győze­lemmel, 10—10 kapott tussal, holtversenyben végeztek. Az első helyért vívott, megismételt döntő küzdelemben azonban vitéz Benkő ke­rült ki 5:4 arányban győztesként, A verseny részletes eredményei a követ­kezők: Párbajtőrben: 1. Moritz százados 3 győze­lemmel. 2. Mattay százados 2 gy. 3. Szentkirá­lyi hadnagy 1 gy 4. Lántzky főhadnagy győ­zelem nélkül. Tőrvívásban: 1. Szentkirályi hadnagy 4 győzelemmel. 2. Vitéz Benkő hadnagy 3 gy. 3. Moritz százados 2 gy. 4. Mattay százados 1 győzelemmel. Kardvívásban: 1. Vitéz Benkő hadnagy, holtverseny után 7 győzelemmel. 2. Laczkovich százados 7 gy. 3. Moritz százados 5 gy., 8 kapott tussal. 4. Vida hadnagy 5 gy., 11 ka­pott tussal. 5. Csorna főhadnagy 5 gy., 13 kapott tussal. 6. Veress hadnagy 2 gy., 3 ka­pott tussal. 7. Czélucs százados 2 gy., 8 kapott tussal. 8. Kerxnetzky százados 2 gy., 9 kapott tussal. 9. Mattay százados 1 győzelemmel. A versenyen a hadtestparancsnok képvise­letében megjelent vitéz Horváth vezérőrnagy, aki beszédet intézett a versenyzőkhöz, amely­ben kiemelte a kardforgatás tudományának nagy fontosságát ebben az időben, amikor Európa népei fegyverben állanak és amikor azon múlik a győzelem, hogy ki tudja a fegy­vert jobban forgatni. Kerületi, bajaoki eredmények Dési MÁV—KEAC II. 4:1 (0:0). Vezette Szőke. Az első félidőben az egyetemi csapat­nak több alkalma volt gólszerzésre, de helyze­teit nem tudta, kihasználni. Szünet után Gái ré­vén a vezetést meg is szerezték, de utána Lé- tcii (2), Habrinyi és Magyar góljaival biztosan győzött a dési vasutas csapat. KMSC—Postás 3:2 (2:2b Vezette Polareczky. A munkás csapatnak az első félidőben a Pos­tás egyenrangú ellenfele volt. Szünet után a KMSC nagy küzdelem után győzött. Góílövök: Boga (2), Ferenc«:, illetve Stier (11 -esből) és Szántó. A Bástya—KKASE I. o. bajnoki mérkőzést nem játszották le, mivel a pályán a kitűzött j időpontban nem volt orvos. A játékvezvilő 20 j perces várakozás után az orvos kötelező meg- J jelenésének hiányában, a szövetségi szahályza- i tok értelmében, nem vezette le a mérkőzést. ; Távozása után megjelent a kiküldött pálya- j orvos, de ekkor már a KKASE ragaszkodott i a mérkőzés elhalasztásához. Az ügynek a sző- 1 vétség előtt lesz folytatása. A városi kispályán vasárnap délelőtt a KAC ifik barátságos mérkőzés keretében 15:1 15:01 arányban győzték le a MÁV ifjúsági csapatát A MÁV egyetlen gólja öngólból esett. A mér­kőzést Varga vezette. — _A Bástya-pályán a Bástya—KKASE ifj mérkőzés 2:2 (1:0) arány­ban, döntetlenül végződött ötödik helyezett lett a K.ÉAC a p,.,. Laky Dezsö-versonyen ' BUDAPEST. Szombaton délután a MEFSOK rendezésében bonyolították le a főiskolások Laky Dezső vándordijas atlétikai versenyét, a BEAC-pályán. A mérkőzésen a KEAC atlétái is induUak, akik kitünően megállották helyü­ket. A 100 m.-es síkfutás győztese Moll (KEAC) lett 11.4 mp.-vel. Moll az előfutamban li.3-at futott. Az 1000 méteres síkfutásban Dénes (KEAC) negyedik helyezett lett. A távolugrás- ban ugyancsak negyedik lett Tompa (KEAC) 5.53 centiméterrel. — A svéd váltótusá- ban a KEAC csapata 2,16,5 mp. idővel negye' dik helyezést ért el. A pontversenyben a Laky Dezső vándordíjért. 1. LASE 33 p. 2. MAFC 36 p. 3. TFSE 17 p. 4. BEAC 16. 5. KEAC 9 p. 6. DEAC 5 pont. Győzött Desen a kolozsvári MÁV A kolozsvári vasutas csapat Désen játszott a DSE csapatával az alkerületi bajnoki mér kőzések, során és győzött a DSE csapata ellen 2:1 arányban Kovács és Szimcsák góljaival. A dcsiek gólját Duka lőtte. A mérkőzés Kuszalik dr. vezetésével erős iramban kezdődött és a hazai csapatnak sike­rült is egy gólt kiharcolnia. A szünet után azonban visszaestek és a MÁV biztosan nyer te a mérkőzést. Jók voltak: Gyarmathy, Sza­kács, Hógye, illetve Duka és Makláry. Kőrösvidék—Erdélyi Kerüld: 7:3 (5:1) Nagyvárad. Többezer főnyi közönség elő’ bonyolították le a Szent Korona Kupa kerek­ben a mérkőzést, amelyet a váradi együttes nyert meg, a csapatban szereplő NAC jáíékt• sok kitűnő működése révén. Az első félidő csaknem a Kőrösvidék teljes fölényének jegyi­ben zajlott le, szünet után azonban a v.ílog tottnak sikerült összeszednie magát és kél go lal javítania az eredményen. A mérkőzés egyéb részleteiről még nem c kezett jelentés. Parkeitezésí munkálatokat jatinydstan vállai LőrinczS é €@. Zápolya-utca 6, szám es Szén tégy hin- utca 1. szám. (Sebők-cukrászda.) I