Ellenzék, 1942. április (63. évfolyam, 74-97. szám)

1942-04-27 / 94. szám

1 9 í 2 április 27 ‘tó U JU L ÍV £ fc. Jft; I lüiiiwrtü \ Mától kfézöfe az Akarat netfei viseli az Alfa Szövetkezet KOLOZSVÁR, április 27. (Sajált) tu<L? Mint emlékezete.?, a közelmúltban mozga­lom indult me£ annak érdekében, hogy az idegen elnevezésű cégek magyarosítsák ne­vüket. Az internacionalizmus ellen irá­nyuló mozgalomban elsőnek a nagymultu Alfa Szövetkezet határozta el nevének megváltoztatását. Három héttel ezelőtt a Szövetkezet: vezetősége úgy döntött, hogy ..Akaratara változtatja meg a Szövetke­zet nevét. Tekintettel arra, hogy a tör- vényben elő r! idő lejárt, a Szövetkezet vasárnapi közgyűlésén végrehajtotta az alapszabály módosítását, amelynek során, megtörtént a névváltoztatás. Ennek követ­keztében a Szövetkezet cégtábláját máris megváltoztatják. Értesülésünk szerint a mozgalom egyre nagyobb arányokat, ölt és több nemzetközi elnevezésű cég határozza el a közeljövőben nevének megmagvarosi- tását. plmé KEDD, április 28. BUDAPEST i. 6.40 Ébresztő. Torna. 7 Hi­tek. Közlemények. Reggeli zene. 10 Hirek. 10.15 Harsányi Zsolt köszönti Győr városát. Utána: Szórakoztató zene. 10.40 Képek Győr gazdasági életéből. A közvetítést a győri piacról vezeti Dövényi Nagy Lajos, Hangfelvétel. 11.10 Nem­zetközi vizjelzőszolgálat. 11.20 Hermanné Sza- nyi Irma és Kiss György két zongorán játszik. I. Liszt: Don Juan fantázia. 11.30 Azóta két­szer üt az óra... Pohárnok Jenő elbeszélése. II. 50 Hermann László hegedül. 12 Harangszó a győri székesegyházból. Fohász. Himnusz. 12.03 Közvetítés a győri székesegyházból. Ve­zeti Budinszky Sándor. Hangfelvétel. 12.30 A ,16. honvéd gy. ezred zenekara. Vez. Védenyi Lajos. 12.40 Hirek. 1.20 Időjelzés, vízállásjelen­tés. 1.30 Honvédeink üzennek. A Vöröskereszt bajtársi rádiószoigálata. 2 Séta Győr városá­ban. A közvetítést vezeti Dövényi Nagy Lajos. Hangfelvétel. 2.30 Hirek. 2.45 Műsorismertetés. 3 Árfolyamhirek, piaci árak, élelmiszerárak. 3.30 Egyházmegyei hangverseny a győri evan­gélikus templomból. Énekel az evangélikus vegyeskar és az evangélikus iskola énekkara. Vez. és orgonái Fodor Kálmán. 3.45 Közvetítés az egyházmegyei könyvtárból és múzeumok­ból. Látogatás Jedlik Ányos dinamójánál. A közvetítést vezeti Budinszky Sándor. Hang- felvétel. 4.15 A győri ifjúság hangversenye. Közvetítés a győri kulturházból. 4.45 Időjelzés, Hirek. 5.15 Koller Jenő dr. polgármester elő­adása Győr városáról. 5.25 Marschalkó Mignon zongorázik. 5.50 Közvetítés az Erzsébet-telep- ről. Vezeti Dövényi Nagy Lajos. Hangfelvé­tel. 6.25 A győri Ének- és Zeneegylet vegyés­zkara és a győri Palesztrina Kórus női kara Halmos László vezényletével. 7 Hirek magyar, német és román nyelven. 7.20 Előre, győri honvédek! Hangképek a honvédség hősi ün­nepségéről. A közvetítést vezeti Budinszkv Sándor. 7.50 Irodalmi és zene est. Közvetítés a győri Kulturházból. Vez. Hermann László. 0.40 Hirek. 10.10 Csillag szalónzenekar játszik. Î 0.40 Sárközi Béla cigányzenekara muzsikál. 11 Hirek német, olasz, angol, francia és finn nyelven. 12 Hirek. 0.15 Üzen az otthon. A Vö­röskereszt bajtársi rádiószolgálata. BUDAPcST II. 5.40 Ruszin hallgatóinknak. Szockov András ruszin népdalokat énekel, zon~ gorakisérettel. 6 Olasz nyelvoktatás. Tartja Gallerani Bonaventura. 1 Lucienno Boyer és Jenz Sebion énekel. 7.25 A gyermek és az akarat. János Alfréd előadása.^ Hirek. 8.10 Ugetoversenyeredmények. 8.20 Folyamerők íuvoszenekara. Vez. áj, Fricsay Richard. 9.10 Az ünökő, Kovács Freda turisztikai előadása Felolvasás. MAFG—KAC 9:7 KOLOZSVÁR. Szépszámú közönség előtt viv- a Redout nagytermében a MAFC—KAC mérkőzést, amelyet a kitünően küzdő fővárosi vívok nyertek meg 9:7 arányban Lászlói 3, Sze- pessy 2, Zsoldos 2, Zeöld 2 győzelmével. A KAC tagok közül Kökössi 3, Laczkovits száza­dos 2, vitéz Benkő hadnagy 2 győzelmet arat­ok, a betegen kiálló Guráth egyetlen gvőzei- met sem szerzett. A vivómérkőzés kezdete előtt Somodi István , kA-C elnök üdvözölte a vendégeket, majd zászlót nyújtott át a vendégeknek, akiknek ré­szérói Zempléni főtitkár válaszolt és nyújtotta at a MAFC klubzászlóját, Most jelent meg: Eficli Grilzliacli: Hermann Goring egyénisége, munkássága. A katona, az államférfi és a hazafi erős szí­nekkel megfestett arcképe ez a könyv. De ffieg énnel is több: egy rendkívüli egyéniség eietenek izgalmas, sokszor tragikus és mim - tn mozzanatában felemelő regény-e. A re­mek kiállításban megjelent, ízléses’ kötésű könyv, sok képpel 9 pengő, az' ELLENZÉK KÖNYVESBOLTBAN, Kolozsvár, Mátyás ki- -ny-téT 9. Vidékre utánvéttel fe azonnal szállítjuk. Kérje a tavaszi könyvujdonságók jegyzéket, ‘s 0 I» o ft f m ■ ■ Hét értékes pflfstót szerzett a KftC Hatalmas küzdelem után sorsdöntő jelentőségű 2.1 (2:0) arányú győzelmet arattak a kolozsvári í piros-fehérek a MIVRG eilen Gótzáiiűfrat győző!! az tlltisst a H&C eüso, ^ fáro* tsah eitlöit- j tétlent Uttfatt elérni Satoótarjántiait, ai SzVSE Jepőzle az Elekíromosf, u Újvidék a lámpáit csapatét Vereséget SEenvsdefl a KEAC A lelkes KAC szurkolók úgy látszik jól imádkoztak. Vasárnap este a zuhogó eső el­lenére többszáz főnyi szurkoló tömeg várta állhatatosan az eredményeket lapunk főtér■ hirdető táblája előtt és valósággal egymás nyakába ugrottak, amikor felírták az ered­ményt: Hite MÁVÍSG 2:1 2:0 1 Örömük érthető is volt, hiszen értékes két pontot szerzett idegenben a KAC, olyan két pontot. amely talán a bennmaradást jelenti és azt, hogy az őszi idényben isméi Ko­lozsváron játszhatnak a legjobb NB I-es csapatok. A mérkőzés nagy jelentőségére való tekintettel lapunk külön tudósítót küldőit ki a nagy viadalra, . akinek részletes távbeszé­lőn érkezett beszámolóját az alábbiakban olvashatják sportkorát olvasóink; A forduló többi eredménye a labdarúgás kiszámíthatatlan törvényei szerint alakul­tak: az Ujhidéh legyőzte a Lampart-ot, az Újpest hét góllal az érthetetlenül rosszul ját­szó NAC-ot, a WMFC—Kispest párbaj nagy küzdelem után a csepeliek 4:3 arányú győ­zelmévé} végződött, a Szeged legyűrte a Gammmát, az SzVSE az Elektromost, a Szol­nok nagy küzdelem után a DiMÁVAG-ot, a Ferencváros pedig eldöntetlenül végzett' Süt gó tar j ónban. Szomorú eseménye a fordulónak a KEAC veresége, amely a Szerencsé sebben küzdő Ganz előtt volt kénytelen meghajolni és léadni két értékes pontot. Sokkal nagyobb szerencséje volt azonban Kolozsvár másik NB II-os csapatának'', a MÁV-nak, amely Nagybányán nehéz küzdelem után 2:1 (0:0) arányban biztosan győzte le az NSE igen jóképességii együttesét. Az NB 24-ik fordulójának részletes eredményei a következők: í Sorsdöntő jelentőségű (vizeimet arattak a kolozsvári piros-fehérek a Mii VÁG elten ■ Hatalmas küzdelem után a pampas védelemiéi tárnsgatatt HftC I csatársor értékes két pontot szerzett a kazal pályán látszó gfiioféiiü BUDAPEST. (Kiküldőit tudósítónk je- j lenti.) A Dréher-pályán, 3000 néző előtt ját- [ szották le a mérkőzést, amelyet óriási küz­delem után 2:1 (2:0) arányban a kolozsvári piros-fehérek megérdemelten nyertek. A mérkőzés előtt már egy órával kiérkez­tek. a pályára a fiuk. Megállapították hogy a talaj kitűnő és nyugodtan készülődtek a nagy összecsapásra, amely kétségkívül sors­döntő az NB I. táblázatának további alakú» Sására. A csapatok a következő összeáilitás- ban álltak fel Óhegyi játékvezető sípjelére: KAC: Seprényi — Szaniszló II., Vass — Radnai, Teiegdy, Csákány — Simon, Ko­vács IV., Bonyhádi, Szántai, Brossra. MÁVAG: Tihanyi — Varga, Bánffy — Öpatc, Szabó, Siklósi — Gáli, Szatmári, Muszka. Kisuczky, Nagy III. Az első percekben KAC támadás alakul ki. A csatársornak néhány jó helyzete nyílik a lövésre, de Bánffy menit. A negyedik perc­ben a MÁ V AG Kisuczky révén vezet vészé" íves támadást, de a jó formában levő Sepré­nyi biztosan fogja a kapura lőtt labdát. A következő percben Bonyhádi megugrik, Szántai továbbit!, aki a kifutó kapus meÍLett Jő. de nagy III. a kapu szájából ment. Nagy küzdelem alakul ki és a hetedik percben a KAC vezetéshez jut. Bonyhádi kiteszi Simont, akinek beadását cc belső csatárok sorra elszalasztják. A labda már elveszettnek látszik, de ott terem Brassói, oki jó szögből, öt lépésről élesen a jobbm sarokba lövi a labdát (1:0). Gól után a MÁV AG erősiti az iramot. Igyekszik miel óbb kiegyenlítem és több­ször veszélyezteti a piros-fehérek kapuját. 4 védelem azonban helyén van és különö­sen Szaniszló és Tass szerelik bvsstosetn ff MÁV AG csatárokat. A 12. percben Simon beadását Bonyhádi elkapja. de a lövés pillanatában megcsúszik és a labda élesen a felső hapuléc felett száll rL A agy helyzet volt. A 15. percben a MAY AG=nak alkalma nyílik az egyenlítésre, de Nagy III. jó helyzetből közelről mellé lő. A 18. percben Bonyhádi kitör, tisztán szalad a labdával, a nézőtéren óriási az izga­lom, már=már biztos gólnak látszik a hely­zet, de a keresztbe futó MÁVAG hátvéd- párok durván elnyomják és a gól elmarad. Nyilvánvaló danes volt! Még u h^zai közön- ség is tüntet a játékvezető ellen. A következő percben MÁVAG fölény ala­kul ki. A hazai csatárok sokat lőnek kapura, de a kitűnő formában .lévő Seprénvi biztosan véd. A játék nagyon élénk. Egy MÁY'AG le­rohan ásnál Vass kénytelen sarokra menteni Muszka bombalövéséi'. A 29. jercben Bonyhádi kiugrik, Bánffy keresztezi és sár okra ment. Közben Simon lerándul, de továbbra is helyén marad. 4 32. percben Simon elhúz Bánffy mel­lől, pompás beadását a kitűnő Irammal játszó Ssántay futásközben hatalmas ug­rással a jobbsarokba fejeli (2:0). Pompás ; akció, pazar gól volt! Még a htisai közön- j ség is megtapsolta. Gól után percekig a MÁVAG támad, ál- , landó f ölényben van. Y áss és Szaniszló azon® ! ban minden akciót biztosan szerelnek. A A 39. pereben Gáli. a MÁY’AG gyors jobb- , szélsője meglepetésszerűen éles, lapos lövést 1 küld kapura, de a jól helyezkedő Seprény 1 a j lövést biztosan fogja. A 42. percben Bony- ; hadi kitör, közben Tihanyi is kifut, a kapu j üres, de Bonyhádi megcsúszik és oda a nagy helyzeti. Az utolsó percekben mind a kei csapat 1:1 sarokrúgást ér el. SzttÖfetiSgM kiderül, hogy a rendkívüli izgalmas félidőt 200 KAC szurkoló nézte végig. Körülveszik a piros-fehér fiukat, dédelgetik őket. A MÁVAG öltözőjébe vonul, a KAC-fiuk a pályán maradnak továbbra is és lehevered- nek a zöld gyepen. Minden felől bírálatok hangzanak éli és többen megállapítják, hogy a KAC már 4:0-ra Vezethetne, ha Bonyhádi nem hagyja ki a jobbnál-jobb helyzeteket. Szünet utál* A MÁVAG csatárai, akik bizonyára nagy fejmosást kaptak oz öltözőben, hatalmas iramon diktálnak. Már az első percekben Szánltay hosszan kapura küldött labdáját Yarga csak sarokra tudja menteni. Ssántay kitűnik a mezőnyből pompás lob (hőkezelésé­vel és kapurátörő öntudatos játékából. Egy percen belül háromszor ereszt hatalmas bom­bát a kitűnő Tihanyi kapujára. aki azonban biztosan védd a lövéseket. Szántay egyéb­ként nemcsak elől a dámadósorban állja meg a helyét, hanem még hátul a védelemben is 3pgit. A 12. percben feljön a MÁVAG. Ki- sutzky hatalmas! lövése a kapufán porzik. Onnan paiiäan viasz a mezőnybe, ahoi Sza- niszlló felszabadítja a kaput. Nagy szeren­csénk vall. A következő percben Szaniszló csak sarok­ra tud menteni. A beadást Kisutzky elől Sicp- rénvi jól védi. Rendkívül izgalmas játék a la kul ki és némi MAVAG-föJény. Seprcnvit na« gyón foglalkoztatják s jó formája melleit kis szerencséje is van. A -3. periben esik a MÁVAG ck) éhen 2‘ Ija. Szt.p jó l.i'resztlubdajái/fít (•áll hi'Cr és beadása- a jói kitörő M-.’.zkc öt mileniu ** ütés kapu! o rúgja. Seprényi ua*finis körben kiugrott. Ha bcnnmwod i éd hetié volán az arjnyiOy közepes lóv-s *. .. A következő percek a KAC"támadások je­gyében zajlanak. A MÁY'AG védelme azonban jól dolgozik. A 31. percben Bonyhádit felvágják a J6-os sarkán, q megítélt büntető rúgásnak Bony­hadi áll neki, de éles bomboiövését Tihany#I pompásan védi. j A KAC húzza az időit, ami tem - I közönségnek. A 35. percben a MA.V'AC UJ alkalma van az egyenülésre, a csatárok I azonban sorra hibázzák Gál kitűnő bea I a 16-oson bedül. Nagyon izgálma3 a játék* r I utolsó liz percben. Az egyenlíti) gól állandóét I zi levegőben lóg, zl KAC lelkes kis lábornsI harsányan buzdítja a piros-fehér eket, a • á I lemben, Vas$ és SzCtniszló jeleskednek, akikéi sorra húzzák szét a legszebb akciókat. QHI o- utolsó percek hősei. Ekkor ugyanis MÁYAG csatársora állandóan ott tanyázj}:\ Seprényi kapuja előtt és dák n védőkéiül múlik, /rogy nem esik gól. Amikor a játékvezető síp; t a mérkőző# végét jelizi, a kolozsvári fiuk egymást ölelget­ve vonulnak le a pályáról és szaladnak lift] o'- öltözőbe. 1 Nyilatkozatok;' Demon),.ős edző. A fiuk kitette!: maguké'.. •ga;, hogy egy kis szerencsénk is volt. Szénássy, o KAC fővárosi képviselője.: 4 csapat lelkesen küzdőik re• éljük, hogy ez. edző munkájának meglesz a gyümölcse í fiuk magyaros becsületté! h'-f'-to'-!flk. Opala: A KAC szerencsével győzői'. Ann hozzátehetem azt i*, hogy ilyen védelemnél mi is győztünk volna, hu nálunk lett volna. Szaniszlő és V°ss Tihanyi% a. MAY40 kapusa. 4 KAC nagyi-:* uí kis csapat. .. Bírálat Az eJsó félidőben a lvA<J=uak számos hely • zete volt. Ha u csatársor akcióit kihasznál La volna, az utolsó percben mellőzhette voir az izgalmas hajrát. Az utolsó negyedóráin; a MÁVAG-uak határozott fölénye volt, rí a védelem nem vesztette el lélekjelenlétét <’■ ez vödt a győztes csapat szerencséje.. A me­zőny legjobb embere Szántai volt, utána 1<?C - és Szaniszló pompás védő játéka emelkedő ki a mezőnyből. Seprényi kiválóan védte ■ a.' púját. A csapat minden egyes játékosa »VAV-; magáért és valamennyien nagy győzniakará sál játszottak. A budapesti közönség a játék végén megtapsolta n levonuló kolozsvári csa­patot. Â MÁYAG “hói Gáli jobbszélső sok v-s/e* lye-s: akciót vezetőit, de kitűnt a hátvédpár is. Tihanyi kifogástolanull védett, a gólokról nem tehetett. Az NB I« vasárnapi fordulójának t'Tfeíiményél Újvidék—Lampart 2:1 ü:t). Újpest—NAC 7:0 (5:0). WMFC—Kispest 4:3 (3:1). Szeged—Gamma 4:2 (2:0). SzVSE—Elektromos 4:3 (2:i) SalBTC—Ferencváros 4:4, Szolnok—DiMÁVAG 3:2. NB It-fe eretlméayek Borúlátó hangulatbau utaztak a kolozsvári vasutas labdarugók Nagybányára, de aggo­dalmuk nem vallott be, mert szép és kemény küzdelem után 2:1 (0:0) arányban győzték ie az NSE csapatát., két értékes pontot szerezve. A mérkőzésről közelebb; részletek htánvoz- nak. Törekvés—DVSG 3:3 (2:í) Hatalmas küzdelem után az NB I. iáié igyei vő kőbányai csapat megérdemelten gv-őzött a debreceniek fölött. Ganz—IEAC 2:« (ö:i) Alig szá?: néző előtt játszották le a mérkő­zést a Kőbányai-utón. amelyen a szerencsé­sebb csapat győzött. A KEAC-nak az első fél ­időben több alkalma volt megszerezni a veze­tést. A 17. percben Juhász beadását Jeszenszky góllá értékesíti, de a gólt a játékvezető les elmén nem adta meg. A KEAC védelme nagy munkát végzett, különösen Szerémy tűnt ki. Ä. csatársor is sokat támadott az első félidőbe: , de akcióit nem kísérte szerencse. Szünet után, a 8. percben, Szép kiugrik Toiu’oori mellől és hatalmas bombalövés-sel a belső sarokba küld: a labdát. A Î2. percben Kovács Pál kitűnő helyzetből fölé lövi a labdát. A 21, psreher, Németh beadásából Jobággy újabb gólt lő és azzal beállítja a végeredményL Gólzápo a kerületi bajnokká gokon A kolozsvári kerületi bajnokságok tegnapi fordulója az első csapatok hatalmas góla’rá nyn győzelmével végződött. Eredmények a kö­vetkezők: Bástya—KEAC II. 7:1 (5:1). Erős iramú mér­kőzés, amely a gyári csapat fölényes győzel­mét hozta. Góülövők: Kakucs 3, Gecző 3, Rá- may, illetve Martin. KAC B—KKASE 7:i (í:ú). V'ezetle Inczc eb Góllövők: Vincze 3, Fái Béla 2. Bokor és Er, dreffy, illetve Barcza. A mérkőzés legnagyobb meglepetése az, hogy Endreffy, a KÂC taria- lékban tevő kapusa a csatársorban játszott és ő lőtte a mérkőzés legszebb gólját. KMSC—Dési MÁV 3:3 (3:2). Vezette Ha/'. . Gollóvők: Bokor 2 és Boga, illetve Buzássv 2 és Lőtei. Postás SE—DSíi 2:2 (J:2). vezette dr. Rá : { Góllövők: Bokor, Bálogh, illetve Duka és Szé­kely. A mérkőzés eredménye nem reális, a di - * játékvezető a Postások két gólját lesáilás ci mén nem adta meg. A kolozsvári csapatból jók voltak: Balogh, Bokor és Baranyai. KAC II.—KKASE 9:1 (4:0). Ifjúsági mérkőze.- vezette Harasztosi. A mérkőzést a nagy fölém nyel játszó KAC ifjúsági csapat nyerte :nec> Gól lövők: Nagy (3), Zöldi (3), Kovácsi Vilmcs (11-esből), Szabó és Jeney (11-esből), iFetve Rozsnvai.