Ellenzék, 1942. április (63. évfolyam, 74-97. szám)

1942-04-20 / 88. szám

1942 kpilîS, 2«. Ölt äü Ä'ßi.EÄWIC Iernai! játék után 2:1 (1:0) arányim biztosan sfiite a balntlcság negyedül helyin álló . Gxinmát a KAC a Ferenc;áros eldlnetímfll jifszeil íz Eieslrrmesssi, a S»nel ' leeeízte a Szakikét, a Kist»’ az Újvidéke*, WfcFfc dBlliüeniil iáiszBU «' íl.pe&títl G/özííit a m kolozsvári MB II fis csapat is Ember emlékezet óta nem fordult elő, hogy egy időben hárem NB mérkőzést játszat' lak volna Kolozsváron az NB csapatok, de talán még ritkábban fordult elő az, hogy mindhárom csapat győzött volna. Pedig Kolozsváron ez történt. A K -U< tavaly szep­tember óla nem győzött fiz ujrafdvesitett pályán es már azt kezdetitek mondogatni, hogy az uj pálya balszerencsét hoz. .1 KAC. szív és lelkesedés azonban bebizonyította, hogy megtörhet a varázs: nehéz és kemény küzdelem után sikerült legyőznie a görög' betűs csapatot olyan szép játékkal, amilyent régóta nem láttak a kolozsvári szúr- kólók. A KAC győzelme me'«.' inén elismerésre méltó az ál'lanüó járuló formát mutató SB 11-ős csapataiéit: n KEaC és a MÁV győzelme. Mindkét csapat komoly ellen felet kapott, de összeszelte minden tudását, erejét és sikerült is győzve Bár kevésszámú közönségük volt, me (mulatták, hogy' tudnak harcolni és értékes pontokat szereztek, amelyek megszilárdítják helyzetüket az NB. U. Mátyás csoportjában. Az NB 1. tegnapi fordulója meglepd esek nélkül zajlott le. A IfrMFC—Újpest tar Iáik ózó eldöntetlenül végződött, a Szeged kél góllal győzte le a Szolnokot, n Kispest rgy góllal az Újvidéket, a Ferencváros azonban csaknem vereséget szenvedett: eldöntet­lenül játszott ez Elektromossal és csak nagy nehezen sikerült egyenlítenie. A vasárnapi forduló eredményei a következők: győzött a szív és lelkesedés,.. j A KAC-öltözőben bizakodó hím gúlád: Domonkos edző a csatárokat ösztökéli, hogy többet lőjjenek kapura. Szünet után hatalmas iramban folytatódik a játék. A 4. percben Simon őt lépésről Lapu fölé lő. A 7. percben a Gammának alkalma volna egyenlítésre. Horváth tisztán kapja a labdát, helyezkedik e kapu előtt, de mellé lő. A 14. percben forró helyzet áá- mad a KAC kapu elölt. A Gamma surokru* ; gást éri el, Patkóié áfl és iövá a labdát. I amely a kapu előtt tömörült Gamma- es-s* tárok elölt csajjong, csak egy labdái kellene benyújtani és máris meprvo’na a gól. Á tömegből azonban hirtelen kiemelkedik Sza- j niszló és hainii más rúgással iiszA&s, A 15. percben Radaai szabadrúgás® ekad meg a Gamma-kapu hálójába. Sajnos kívülről... A 18. percben Bonyhádi a labdával egyedül tart a kapura, a Gammía védők erősen nyomják, de van annyi ideje, hogy Simon* hoz továbbítson, aki lő is. Lövés közben megcsúszik, a labda kapu me?ié megy. Óriás, az iram. Egyik lefutás a másik után következik, de s KAC fedeztífcsor és a hát­védek helyükön állanak ée hatalmas inun­kéval minden támadást csirában elfojtanak. A 29. percben egyenlít a Gamma. A játékvezető szabadrúgás} ítél. Honát rúgja a gyorsan felálló KAC sorfalnak. A labda a sorfalról visszapattan Palatínus elé, aki hatalmas lövéssel a jobb alsó sarokba küldi a labdát. (1:1.) A Gamma játékosok közös nagy az öröm, ölelgetik a gól'övöt. Egy perc íObi telik azonban, măr»« vezet ® KAC. HadnsrJ keresztlövését Szántai kapja, alti Bonyhádihoz továbbit. Bonyhádi nekike- seredik és 12 méterről laposan, a vetődő kapu# fzBsm ®kí£í lövi be m KA.C t~A.svdik golféi. (2:1.) I A gól íelleflkesiíi a ítdoartfiri játékof-vktf. l/jra támadnak, a Gamma védekezik de né hány perc múlva a közönség hátaimig lelke- eedé.so közben fújja le a mérkőzést a játék­vezető. Szép játék, kemény küzdelem... A két csapat találkozója oz utóbbi idők legszebb, legizgalmasabb és legkeményebb összecsapó át eredményezte. Mindkét együt­tes kitűnő volt, a győzelmet a KAC halár- tahin lelkesedése szerezte meg a technikán sabb górögbelüs csapat ellen. Az eredmény valós, ámbár mindkét rész­ről több gólt lőhettek volna. A KAC győ­zelmét a közönség nagy megelégedéssel fo­gadta, Hosszú hónapok óta a Gamma elleni győzelem az első, amiben a kolozsvári szur­kolóknak részük volt és csak szerencsés véletlen, hogy az a győzelem olyan szép küzdelem után alakúd ki, amilyenben rég nem volt része a iabdarugósport: kedvelői­nek. A vasárnapi mérkőzés hőse Telegdy, aki mellett nem tudtak élni a Gamma csatárok. MeUilette nagy érdeme van a győzelemben Seprényinek, akit már régebben he kellett volna állítani a csapatba, meri akkor talán nem áfánk a KAC ilyen rosszul. Jók vol­tak még Bonyhádi, Vass, Csákány, Radnai, Szaniszló, de, minden egyes játékos megtette a magáét. A Gamma játéka részben csalódást k£u- teüt. A csatársornak nem sok szerencséje volt, ámbár játékosai klasszis játékotok, jo volt Hires, Kincses, Palatínus Nádas. Újvári kifogásialanul vezette a mérkő­zés*. Az T. többi ©redmétiyef Csepelen: WMFC—Újpest 3:3 (1:1). Budapesten: Ferencváros—Elektromos 1:1 (0:1). Á Fradi a mérkőzés befejezési: előtt egy perccel egyenlített. Budapesten: MAVAG—SzVSE :|$ö (2d)). Nagyváradon: NAC—Sat ETC 5:1 (3d). Szegeden: Szeged—Szolnok 4:2 (2:0). Diósgyőrben; DiMÁVAG—Lamport 2:1 (2:1). Újvidéken: Kispest—Ujvidék 2:1 (HM). Az NB L állása a 23-ik fordáié átáll a következő; Az Egyetemi Stadionban a KAC—Gamma \ mérkőzés ellenére közel 800 néző előtt jít- Ş Szokták le a KEÂC—-Goldberger és <a K j MÁV—Ganz mérkőzést, amely kolozsvári i győzelmeket hozott. Úgy az egyetemi c&a- * pat, muri a vasúi»« együttes hatalmas lelke­sedéssel küzdötte végig a 90 percet és győ­zelmük teljesen megérdemel vötk. K. MÁ¥=Gaiiz 4i# (2:9) Vezette Janis. A csapatok a következő össze­állításban játszottak: K. MÁV: Nemes — Matiss, Schaff — Csiky, Kiss. Oláh — Szednie sei:, Hódy, Oroszi, Lukács, Demény. Ganz: Országit — Var ósdi, Kerti — Rei­ter, HoUósi /., Buda — Hoilósi II., Simon, Németh} Jobbágy, Pápái. A MÁV már q negyedik percben megszerzi a vezetést. Demény kitör, hatalmas lövése Varasd» lábán irányt vá toztatva vágódik a Ganz hálójába. Öngól. (1:0.) Percekig a MÁV van fölényben. Lukács, majd Oroszt kopufát lő, a 34. percben a Ganz is hibázik a kapu szájából. A 39. percben Hódy át­adásai; Szedni esek kapásbeű lövi a hálóba-. (2:0). Szünet után az első negyedórában inkább a vendégcsapat van fölényben, de a MA v jól állja helyét. A 39. percben a ka* törő öroszit Kerti elnyomja a ló-oson belüli, a büntetőt Oroszi belövi (’3:0). A 44. perc­ben Oroszi labdájává] Demény a kapuit is kicselezve, a MÁV negyedik góljai lövi (4:0) A MÁV-ból miendea egyes játékos dicsé- r.íe£ érdemel, de különösen Oroszi, Hódy, Kiss, Lukács, Schaff és Nemes voltak jók, a Ganzból a Holliósi testvérek és Orszádb kapus, Janki a mérkőzést jól vezette. KEAC—Goldfaffnjís íii (Is#) A K. MÁV—Ganz mérkőzés előtt a két csapat a következő összeállításba» játszott; KOLOZSVÁR. Hosszas és elkedvetleníti vereségsorozat után megtört a varázs szeptember óta nem tudott győzni a KAC a kolozsvári pályán, de tegnap d elüt ár, olyan játékkal rukkolt ki, amely félelmeiéi ellenfelét meghajlásra készletté és játékává1 teljesen megérdemelten meg is szerezte a / győzelmet, amelyre olyan szüksége volt s KAC-nak, mint egy sivatagban eltévedt ván- dórnak egy csöpp váz. KAG-Íölény az első félidőben Újvári Ferenc játékvezető sípjelére a kö­vetkezőképpen állanak fel a csapatok: KAC: Seprényi — Szaniszló II, Vass — Radnai, Telegdy, Csákány —Simon. Kovács IV., Bonyhádi, Szántai. Brossai. Gamma; Havas—Nád&s, Kónya — Király, Hires, Kemény — Kincses, Tóth //., Pa­latínus, Horváth, Paikoló. Az első percben Gamma-támadással mdui a játék: Kincses átadásával Palatínus kapu* ra tor, Seprényi kiszalad, Palatínus fölötte felső kapufának lövi a labdái. Ezzel vége is a Gamnra-lendü>tn€k. A KAC határtalan lelkesedéssel támad, óriási iramot diktál és a harmadik percben már helyzete is van Kovácsnak, de az másod­perccel lekési a lö'yybt. A 7. percben Si- mon-Kovács összjálék után utóbbi kapura íör, Kónya keresztez és oda a heiyzétl A Í0. percben Patkoló sarokrúgást rúg, lövé­sét Radnai kifejeli. Egy perccel később Kónya kezel, Szaniszló áü3 neki a szabad­rúgásnak. de a Gamma-védelem ment. A 36-ík percben nagy helyzete akad a KAC- nak. Brassai a kapu közvetlen közeiében Kovácsnak bead, de az öt lépésről me&é í.öri a labdát. A 20. percben ismét nagy KAC-helyzet a Gamma-kapu előtt: Simon kitör beadását Kónya menti. Lövése Brác­sái elé kerül, aki kapura Jő, a labda a ka­pustól kípaütian Bonyhádi elé, aki hatalmas övést ereszt fejjel kapufölé... Meleg piÜanai vo-lit... A Gamma játékosokat nem igen 'látni a pályán. INéha-néha sikerül egy-egy remek le­futásuk. amely megcsillogtatja a szemeket, de a KAC véde’em a helyén van és min­dent ment. A 25. percben Seprényi gólt ment: palatínus egyedül tör kapura labdával, de Seprényi ön feláldozóan elébe veti magát és a labdát fogja. Bátor tettét a közönség iiapssial jutalmazza. A 32. percben Radnait Kónya kézzel fogja. A szabadrúgást Szaniszló rúgja, Szántai átveszi, de a kapus kezébe fejek Váltakozó játék folyik, kemény összecsa­pások robbannak ki, de mindegyikből a KAC játékosok kerülnek ki győztesen, akik régóta nem játszottak olyan szívvel és lelkesedés­sel, mint tegnap délután. A 37. percben furcsa jelenet történik. Brassai kapura fut, a labdával, Kónya men- t ni akar a kifutó Gamma-kapus is de olyan zerencséllenül. hogy mindketten földre zu­hannak^ és a kapus* támogatni kell, hogy V'sszaádlia8'on a kapuba. Már-már úgy lát­szik, hogy gól nélkül végződik az első fedi* dó. amikor gólt ér e] a KAC: Kovács— Szántai összjálék után a labda Simonhoz ke­rül, aki Bonyhádi elé továbbit;n a labdát. Bonyhádi beteszi fejét és piiitmat múlva máris a kálóba pereg a labda. (1:0). Fejmosás Gammáéinál Szünetben nagy a fejmosás a Gamma­e lőzőben, Jánosai sportigazgató főképpen iion\át és Tóth U-őt szidja. de közben megkapják a magukét q többiek i*, KE.4C: Molnár—Regner, Tomboty -Pün­kösd, Szar érni, Török—Juhász H óllal„ Csonka dr., Jeszenszky, Kürthy, Gotébif- ger: Fiit dös—Németh, Kiss—Csurgó, ffitgy, Mezei—Kosa, Kádár, Hártnnffi, Mészáros, Varga. Az egyetemi csapat csak nagy küzd ékíti után szerezte meg a győzelmet, de megérje* sneMen. A KEAC cSíitarsatG külö/uisen ez eh ■cö félidőben számos gólhelyzetet hagyott ki. A 18. percben Pünkö^ti—Szerelni össt- játék után a labda Törökhöz kerül, oki for­dulásból R 16-osról kapura IJ. A LalMa a lécről vágódik e hálóba (1:0). A KEAC-nak egymásülán ké€ újabb helyzete is akad. Je­szenszky, majd Csonka dr. bombáit védi Fürdő*. A 41. percb«® Küríhy beadását Csonka dr. a kapu szájából fölé lövi. Szünet után úgy a KEAC-u<ak. miül a Coldberger- nek bőven akadnak helyzetei. A 10. perc­ben Nemeiket a játékvezető feleseiéiért ki­állítja. A KEAC föáépybc kerül, tk újabb gólt nem tud elemi. A Gcldbeiger-védelem níinderít szerel.  38. percben Szeréin it is kiállítják, s*ert a labdát ellenfelének lőtro. A KEAC megérdomicltcn nyerte a mérkő­zést és a mezőnyből különöse« Szerénái, Pünkösti, Kürthy, Jeszenszky és Toinbori tűntek ki. A vendégek közül Csurgó. Für­dés és Nagy voitak jók. Pokreczky jól vezette a mérkőzést. Gyézoti a Gépipari Középiskola ^ KOLOZSVÁR. Söioinbalton délután 800* fő­nyi közönség előtt jálszották le az egyete­mi sportparkban <a Kolozsvári Állami Gya­korló Gimnázium—Marosvásárhelyi Állami Gépipari Szent László kupamérkőzést, jne- h-<tt a kolozsvári együttes nyert meg 2:0 (0:0) arányban. A két iskolás csapa«. így állott fel: Kolozsvár; Lőrincs- Jójárt, Moj- devon—Chiorean, fíacsó, Kiíin—Feres« Ko- I rács HL, Kovács 11., Binder. Fekete. Ma­rosvásárhely: /in,író-: Hints, Tamás- Ele­fánt, Alter t Couka—lmre, Pataki, Köbér. Székely Czibula. As eiiő félidőben sí ko-:<e*ftryr;')ti r..dk több alk&jma v?it> gólsr^rci ~xn, <.s: Ka vács Hí., Kovács 11. és Binder h'd-:?< bár mosnak nincsen szerencséje. Szünet után 9. peroben a belső hármas szép ős zjű'-ékn után Kovács II. Pál szerzi racg a ve-zetó^ majd a 19. percben Székely felvágja Binder! Kovács III. szabadrúgását Binder belövi A kolozsvári együttesből kitűnt a két Kővé« testvér, Lőrincz kapus és Binder, a vásárhe­lyi csapatból András kapus a mezőny k-g .jobb embere Auer és Kollár. A mérkőző-' Sándor Elemér vehette le kitünően. A csa­pat értéke® győzelme Tordai Levente t - nevelő tanár érdeme. MILÁNÓBAN 60 ezer uéző clőU játszol ták le a vúrva várt olasz—spanyol mérkő zést, amei-yet a hiatolmas formában iá'-vií olaszok 4:0 arányban nyertek meg. Bástya-KMSC í:2 (í:í) ‘ I. o. bajnoki, vezette Gábor. A Bástye. csak a második félidőben *udt:. a győz« - io»í megszerezni. Góllövők: Pál ff y (3), Rá­mái. illetve Boga, Wild (öngól). Jók vök-,k Ka’lo, Mátéfftt, Pálffy Gecző, iílelve Bog , Ferenczi és Maycr. KAC II—-KEAC lí. 3:0 (1:0). I. o baj coki. Vczefto Tóth Géza, Góllövök - 11>­(2), Adorján. A KAC második csapata ■- kitünően jáiüszolt. Jók voltak: Tóth. Endrei fyi, Kovács VHmos, Rns, illetve Fekete Gál é* Nagy Béla. MA\ II.—Postás 3;1 (1:0,', i. o. bajnoki, vezette Szatmári. Góllövők: László, Szí, • vesszki, Csesj, Etetve Szabó. A vasutas csa pat jól játszott, közülük kit tief. Gyarmat, Szimesák é& Bögye. ösiiiéFt&kes: gâidâsâţii ÁMádémid - BEÄ0 KOLOZSVÁR. CiutörLökon délután fel ór*kor érdekes mérkőzés les« az egyetem íladienban, Az országos főiskolai bajnoksá goként a Budapesti Egyetemi Atlétikai Club u Gazdc.vági Akadémia csapatával mérkőzi! sneg a továbbjutásért. ÁPRILIS 26-ÁN a Redout nagyleimébcr. MAFC—KAC egyesületek közötti vivóver seny lesz, amely & nap legszebb sportesemé­nyének ígérkezik, %! Imié íéf mp öldoa polc ; Kolozsvári KOLOZSVÁR, április 20, Nagyjelentősé­gű eseményben vöft része az elmuíi napok ban Kolozsvár sportrepülő társadalmának Megérkezett Budapestről a magyar sport- repülés töltényében nevezetessé vált „G&r le14 asevü sportrepüiőgép •— aiaelyTiek ter­vezője az erdélyi származása Bánhidi Antal gépészmérnök — és a ..Cimbora.14 nevű két üléses vitcrlásó gép. Az ereded terv a* voi®, hogy a ,.Cimborát44 a „Gerle1' vontai ja Kolozsvárig ,azonbau a rossz idő mist tehergépkocsival hozták idáig. A „Cimbora ‘ penitekea déietán meg i& érkezed Szamur falvára. Vele jött Taido« Béla, a vitorlázó yepiiűés felügyelője és Liszi István szerelő A foigadtatásoa a saamosfaWi polgári i-opii lotion Lőrinozy Zoéánn-ak, a kolozsvári spoi4repüié3 arányitójásiak veíatéaével pén­teken délu'áa részivett s város valamam) sportrepülője. Négy óva körül a vepülőté' feleit feltűnt a ».Gerle“ is, amelyet Au guszt Lajos szigorló gépészmérnök és Föld házi Antal motoraspilóta felváltva vezették ;diag. Augu^at és Földházi azonban első­sorban vit*r’Ázó repülők és kiváló szakértő, s von&S&ásnak. Vasárnap és a mai nap foly.> mán 3s ké4 kreáló vicoiíiázórepüiö közremii ködé&ével & ».Gerlén44 a levegőbe* emeiték a kolozsvári sportrepülők közül mindazokat akik az elmúlt három év a vitorlásban elő haladíak & snegszereaték az eLőirl elmék tj és gyakorlata tudást, Ä©eJeleni Kolög^vá. r fdetiei&föpgalmi sá|éko3sf&iója Az Orszégros Magyar 1 degeri ío; galmi Hivatal támogatásával a vá ros kiadásában megjelent Kolozsvár idegenforgalmi tájékoztatója. A ti zennégy lapos, tetszetős külsejű fű zet röviden összefoglalja a város múltját a kőkorszaktól napjainkig Ismerteti rövid, de kitünően összeül Irtott szövegrészében Kolozsvár törté neti és művészeti emlékeit, fontosabb művelődési intézményeit, sport és fürdő lehetőségeit, valamint a ki­sebb kirándulások szempontjából város közvetlen környékét is. Az ide geníőrgalmsi tájékoztató lapjai berni tátják ezenkívül 47 igen jó) összev.-í lógatott képen Kolozsvár jogibb é> ujabbkori történeti nevezetesség! j épületeit, azok belsejét és számé- nagyértékü művészeti emlékünkéi ISI doboziak az MB Ms cs apt tok Is»,,