Ellenzék, 1942. április (63. évfolyam, 74-97. szám)

1942-04-07 / 77. szám

április ?. fiüÜiälVS.Xji; Hmrm£ií6dt koloxsvápí iparosi tett© .la 6ikdv?el a ®®géd*»m©stex»vizegáit HOiOZSYiLa. ájKrfUs 7. A kotouvérl fearfh kereskedelmi és iparkamara ssseleü m®­ködő mestervizsgáié bizottságok által 1942 március 23, 26, 27, 30 és 31-én lefolytatott raestervizsgálatok alapján mesterré nyilvání­tott iparosok és segédek névsora a követ­kező: Aranyműves: Makovi Gyula. Asztalos: Theil Márton, Téglás Károly, Szekér János, Wolff Sándor, Barabás Ferenc, Demeter Já­nos, Zalányi Béla, Vincze István, Berecz Zol­tán. Bádogos: Molnár László, Szendi Zoltán, Szilágyi József. Cipész: Buksa Emii, Niman József, Kosa János, Varga Lajos. Kovács Fe­renc, Kovács Lajos, Lengyel László, Szathmári Árpád, Valézi József, Pálffy József, Tóth Béla. Csizmadia: Fazekas János, Török Vigh János. Katona József, Bandi Péter. Cserépkályhaké- szitő: Incze Ferenc, Moldován István. Cuk­rász, cukorkafőző: Asztalos Sándor, Németi József. Fehérnemű készítő: Tóth Albertné sz. | Bihari Ilona. Fényképész: Török György, Len- i pách Irén, Fekete József. Férfiszabó: Bota ! Gyula, Prém Gyula, ifj. Gottner György. Föd- , rász: Tóth Sándor, Blényesi Tamás, Felvinczy j Ferenc, Béres Karola. Gépihurkoló: Gulyás Já­nos, Török Zsigmond. Gépkocsiszerelő és ja­vító: Sárdy László, üveg és tükörcsiszoló: Ka- iniiii Zoltán. Vendéglős: Kántor György, Gross Vilmos, Puskás Amália, Csipkés Ödön, ifj. Dengelegi Iajos, Nagy Ferenc, Sebesi Pál, Androvics Sándor, Barcza Jenő, Bója Dénes, Licsmann Olga. Villanyszerelő: Németh Gyu­la. Cég- és cimfestő: ifj. Debreczeni Albert, líorák József. Nagybányai fi írek Dr. Pop Ionel, volt nagybányai ügyvéd, el­ten most folytatta le a pert zugirászat vétsége j miatt a nagybányai kir. járásbíróság. A per . folyamán eskü alatt kihallgatták dr Pop Ionel { gépirónőjét, Klein Margitét is, akit a tárgya- ; lés végén letartóztattak és az ügyészségre ki- • sértek, mert bebizonyosodott, hogy hamisan i esküdött. Az ügynek a szatmárnémeti kir. tör- ! vényszéken lesz folytatásé. * t A 108 évvel ezelőtt Széchenyi szellemében alakult nagybányai Kaszinó Egyesület most tartotta kilencvenedik rendes közgyűlését. A nagymultu társadalmi egyesület tulajdonát ké­pező épüleiét, valamint berendezését az ide­gen uralom alatt katonai és egyéb célokra használták fel, ugv, hogy azalatt nem is mű­ködött. A közgyűlés most választotta meg el­nökét, dr. Stoll László ügyvéd és igazgatóját .pedig Molnár János oki. bányamérnök szemé­lyében, A választás nagy örömet és megelé­gedést keltett, mert ezzel a Kaszinó Egyesü­let jövő működésére nézve, teljes garanciát nyújt. * A hatósági ellenőröknek tudomására jutott, hogy Szinérváraljáp nagyobb mennyiségű „fe­kete" bőrt hoztak forgalomba. Rövid nyomo­zás után megállapították, hogy azt az egyik szinérváraljai kontár tímár dogíozza fel, ahol a nagymennyiségű kész és félig kész bőrt lefog­lalták és beszállították Szatmárra. A nyomo­zás tovább folyik * A nagybányai rendőrségre az utóbbi időben j sűrűn érkeztek feljelentések, hogy a raktárak- j ból a rendelők lakására szállított tűzifából min- j den estben kisebb-nagyobb mennyiség hiány- I zik. A feli elütések alapján a rendőrség figye­lemmel kísérte a fuvarosok szekereit és az elmúlt napokban tetten érte Csurbaián Deme­ter nagybányai fuvarost, aki a szekérről lopott tűzifát akarta éppen értékesíteni. Csorbáján ellen szigora eljárás induK. Suíyas baleset a ftslszsvári pálysiü^arra KOLOZSVÁR, április 7. (Az Ellenzék tudósítójától.) Súlyos baleset ionéul kus~ vét első napján, vasárnap este 7 óra­kor a pályaudvaron. A szerencsétlenség áldozata Kovács András, MÁV órabéres, kocsirendező, 31 éves kisbáesi lakos. Két szerelvény tolatása közben Kovács And* rás beszorult a vagonok kapcsolói közé s azok olyan súlyosan megsebesítették, hogy a szerencsétlen ember a sínekre esett s a vonat kerekei áí gázolva rajta, jobb lábának sipesonlját eltörte. A helyszínre kihívott mentők első segélyben részesí­tették a baleset áldozatát s megállapítot­ták, hogy a lábtörésen kivid súlyos belső sérüléseket is szenvedett, úgyhogy az első orvosa segélynyujláe után sem nyerte visz- éza eszméletét. A menfoorvosok beszállí­tották a sebészeti klinikára. Állapota s«' lyos.  szerencsétlenség ügyében megin­dult a vizsgálat a felelősség kérdésének xnégál 1 a pkására. P o it T 3:0 (1:0) aránya tsrsségsl szenvedett Torinóban a magyar utánpótlás válogatott Csali nem tereséget szenvedett a Bástyától a ISO, a líEfiö gólzáporra 1 győzőt, a fSdáHi válogatsz däittetteisul játszott, a a Ferencvárostól isméi vereséget szenvedett A német—magyar válogatótI labdar ugómérközés elmaradása folytán nagyobb labdarugóesemény nélkül maradt az ország sportja. A program kitöltéséről az MLSz gondoskodott, amely két mérkőzést tiizőb ki Budapestig: a Budapest után­pótlás—Vidéki utánpótlás mérkőzést és a Budapest—Vidék válogatott találkozót Az első mérkőzést a fővárosi csapat nyerte meg, utóbbi eldönt ellen ül végződöVl A husvét legnagyobb sporteseménye mindezek mellett a torinói olasz—magyar után­pótlás válogatóit mérkőzés volt, amehjet $vesztett « magyar csatársor. Az NB. i-es csapatok vidékre rándultak ki és nagyobb gólaránnyal győztek, kivéve a DiMAVAG-ot, amely súlyos vereséget szenvedett. Kolozsváron a KEAC játszott az SzSE csapatával és azt 6:2 arányban, megverte, a KAC a Bástyával játszott bee rátságos mérkőzést és csaknem vereséget szenvedeti. A kétnapos ünnep sporteseményeinek részletes beszámolóját az, alábbiakban adjuk; Csaknem iisslipelissii végződött a Bástya-KEftC mérkőzés  városi sporttelepen a KEAC—SzSE mér­kőzés után játszották le a Bástya—KAC ba­rátságos mérkőzést, amely 1:1 (1:0) arány­ban eidönté-ieHÜli végződöm. 600 néző előtt., Poíareezky veretesével a két csapat igy állt fel: Bástya: Bereczky — Szocs, Wild — Ba íogh Kailó, Mátéffy -—- Bakos, Kakucs, Gc cző, Pálffy, Rámay. KAC,- Endreffy — Szcmissló IS., Tóth — Csákány, Demeter, (Páll), Bokor — Nagy István, Szántai, Kovács Pál, Kovács István, Weinbach. A mérkőzés nc-sa várt, Szép és élvezetes küzdelmet hozott. A KAC a mérkőzés folya­mán állandóan nagy fölényben volt, a lel késén védekező keriileá bajnok ellen, mégis csak döntetlen eredményt ért ed, mivel fia- tál csatársora még öt lépésről is tebbizben tiszta helyzetből kapu fölé vagy mellé bőm* bázotl. Az első félidőben a Bástya is néhány szép támadást intézett és a 19 percben. Rá­mái beadását Pálffy géllé értékesíti. A fák i idő hátralevő részében a KAC-uak számos • síkalma van egyenlíteni, de Bereczky minden •labdát ár.almatanná lett. Szünet után a KAC nyomasztó fölényben van, egymásután éri cd sarokrúgásait, de a belsőknek semmi sem sikerül, redg végre a 33. percben a kiünően játszó Weinbach be­adását Nagy elkapja és közelről az ellenkező sarokba vágja. (1:1.) A KAC-nak számos al- sikalms vas újabb gólokat eiernde, da Kovács Páli, majd Nagy István öt lépésről főié lő­nek. Az élvezetes küzdelem kellemes meglepő- lése volt, hogy a KAC csatársorában W-asn* } hach, a halszélen kitünően megállta helyét, Kovács Istvánnal egész jói megértették egy* más!.. A fedezetsorban Csákány, edg a vé­delemben Tóth emelkedett fai. A Bástya mindvégig jól megállta a heüyéí é» feltétlenül megérdemli, hogy a kémleli bajnokság megnyerésével újra a NB. íl-be juthasson feli. A csapatból Bereczky, Szőcs, Mátéffy és Gecző yoü&ak jók. Polar&czky jó bíró volt, I Négygólos vereséget gaemxtâîM'*. Genovában a horráiok GENOVA.. Hnsvét vs®ár»«pjá» $0 ff Sajt előö jáfeeofoák Se olsrrr­Ihorvái 1 a bd aro g óm éxk őzért, melyet an eAa&r.rjb 4:0 (0.0) arányban nyertek meg. Az félidőben a borvámok még kitünően tartottak: magukat, ső[ ióhh gólhelyzetük is toL. Szünet után az olasz csapat azonban feb: • kerekedett és Ferrari, Baávatli, Griffardi é Sar delii góljaival! legyőzte a horvátokrt, A NB I.-ben játszó csapatok közül ün­nep elfő napján a Gamma Pécsett a DVA* ellen 5:1 arányban győzött, A Kispest Ka­posváron a Rákóczi c®én 3:le:-; győzelmet aratott, inig a DiMÁVAG Kassán 2:0 arány ban vereséget szenvedett a KVSC együtt e sétőL Lövészpályavatas Nagyváradóu 9 Nagyváradon igen nagy érdeklődés mcisGs avatta fel az Árpád Lövész Egyesület: a Rhé dey-kertben (Lévő, 14 äövetü pályáját. Az avató ünnepségen az ország legjobb lövésze: közöttük a budapesti 9. kerületi Levente Egyesület, továbbá, Kolozsvár, Maroeváísác hely ős Nagyvárad legjobb lövészei tartottak bemutatót. Mi lám vasárnap? Vasárnap a NB. I, 22. fordulóján a kövei- I kezo mérkőzések kerülnek lejátszásra: Buoc I pesten Elektromos—NAC, Gamma—MÁV A G Lamport—Szeged, Kispest—DiMÁVAG. Gr . pest—Újvidék, Szegeden SzVSE—Ferenc I város, Salgótarjánban SalBTC—WMi " I Szolnokon Szolnok—KAC. Biilapest Utánpótlás-Villák niáitpéüás I:ö (1:81 Budapest fálapUff-Mí! váittiattü 2:2 (híj BUDAPEST. Husvétvasárnapián a FTC Üilői-uti pályáján. 12 néző előli játszották le 2-zi a kettős labda rugóm érkezést, amelyről a MLSz gondoskodott. Célja az volt, hogy a fővárosi sportközönségnek megmutassa meny­nyire fejlődött ősz óta Budapest és a vidék I ab d a r u gós-po r t ja. A budapesti Utánpótlás 1:0 (1:0) arány­ban győzte le a vidék Utánpótlás csapatát, melynek játékosai csak az Üilői-uti pályán ismerték meg egymást, mig ugyanakkor a fővárosi Utánpótlás csapainak több edző- mérkőzése volt. A mérkőzés egyetlen gólját az első félidő 23. percében Kulinyi lőtte. A két Utánpótlás csapat küzdelme uiáa került sor a Budapest—Vidék válogatott mérkőzésre, mely 2:2 (1:1) arányban eldön­tetlenül végződött. A két csapat a következő csszeállitisban játszóit: Budapest: Bakos — Olajkár 1L. Bíró ~~ Pázmándy, Polgár, Dudás — Adám (Eg- ressy), Zsengellérs Sárotsy IIL, Sái-osi dr., Gyeivay. Vidék: Tóth, Szeged — &. Bohus, DiMÁVAG, Kispéler, Szolnok — Perényi, N’AC, Ssüss Szolnok, Deményi NAC, — Fü­zér, DiMAVAG, Kolláth, Szolnok. Tihanyi, SzVSE, Bodola, NAC, Welker, VAG. izgalmas és mindlégig élvezetes küzdelem­ben a 25. percig a Vidék szereste meg a ve­zetést. Tihanyi révén.  29. percben Sérosi dr. átadásából Budapest Adám révén egyen­lített. Szünet után ugyancsaJe a 25. percben a kiünően játszó Sárost dr. labdájából Gyei- vai a vezetést is megszerzi a fővárosiadénak, de a 41. percben az újvidéki Welker beadá­sát füzér Bakon hálójába lövi és igy 2:2 arányban döntetlenül fejeződött be a mér­kőzés, melyen mindkét oldalon különösen a csatái sor remekelt. DEBRECENBEN a Felsotissai kerület o:2 (0:1) arányban győzte le az Alföldi ke­rület váligaíottját, BLDAPESi EN a NB. II, Mátyás-csoport- iában egy mérkőzés volt: a D. Magyarság 3:1 (1:1) arányban verte a nsgyvároríi. Tö­rekvést, KEAC-SZSE 8:2 (3:1) KOLOZSVÁR. Erdély fővárosának húsvéti sportműsorán a Törekvés lemondása maalt csak egyetlen NB. II. mérkőzés volt vasárnap lólután az egyetemi stadionban. A KEAC együttese szép játék utón 6:2 (3:1) arányban verte a Szatmári Sport Egylet fiatal erőkből csapatai, A mérkőzés naoy részében, c KEAC csaknem kapujához szegeste a .sast- móriakat, tót gólaránya kétszámjegyű is «le­hetett volna, de csatárai s kapu előtt, min­dent tulkombin álfák. Kusz3Íik dr. sípjelére 500 néző előtt s két csapat a következő össaeáilit&absn kezdte a játékost: KEAC: Moldován —- Régner, Tömbön — Pünkö&ii, Szerémy, Török — Juhász„ ílollay, Jeszenszky, Kádár, Kürthy. z SzSE; Binder — Bihor, Suta —- Déri, Mándy, KáUay — Kübály, Tóth, Reniye, Ké- íai, Kuli. KEAC fölény után a 15. perebes Püu- kösts átadott labdáját Juhász góllá crtélor siti. (1:0.) Percekig s> S-zSE is feljött és Kabálv beadását Tóth közeiről Lefejelte. ííá öt percre a KEAC újra veszélyeztet, Kürthy kiugrik Bihor mellől, a tisztán álló Je­szenszky tevábbül aki a nap legszebb góíját lövi. (2:1.) A 40, percben Juhász révés 3:1. Szünet után a KEAC eiakoem kapujához szegzi a vendégeket. Binder pompásan védi Szerémy, majd Jeszenszky bomba lövését. A 8, percben Jeszenszky áíitöri magát a SzSE védelmén és közelről! a badarokba vágja a labdát. (4:1.) Rá három percre Hoflay ered­ményes. (5:1.)  KEAC közel 20 pes-eeja át ískolajátékoá mutat be és inkább a szép játékra törekszik, mint további gólok el­érésére. A 32. percben Juhász kitör, beadá­sát Kürthy kapásból lövi be. (6:1). A SzSE Kahály révén kétszer is veszélyeztet. A 39. percben a kiugró Moldován mellett. Kabáíy a felsősarokba lövi a labdát. (6:2.) Az egyetemi csapat mindvégig nagyon szép és izgalmas küzdelemben ért« cl nagy gól- arányú győzelmét. Különösen Pünkösdi, Je­szenszky, Szerémy és juhász játszottak jól, de a többiek is kiférték magukért. A SzSE csu patából, a hat gél ellenére ia. Binder kapus volt a legjobb, továbbá Kabáíy és Mándi. Dr. Kuszalik János hibátlanul látta el föl­adatát. MA DÉLUTÁN fél 4 ómkor a városi sporttelep kispályáján a KAC nagy edzést tart, melyen Domonkos edző kézbe veszi mindazon fiatalokat, akik a vasárnapi KMSC, illetve Bástya elleni mérkőzésen megálltak helyüket A Szolnok ellen valószínűleg több változás lesz a csapatban. A NB. II. góMüvő «listáján a szombathelyi Tisza vezet 25 góllal, utána a pécsi Onody II. 24 góllal. 1G gólt ért el Csöpii (Goddbcr- venl és Pír tó*’ CÉxsekuiváfci A NB //, Mátyás-csoportjában a KEAC e- ; MÁV vasárnap újra Kolozsváron jálszonai. Az egyetemi sisiUonhan a KEAC előmérkó zést játszik a Nyiregyhááá TVE ellen, mir utána a K. MÁV a Marosvásárhelyt Spor: Egylet ellen játszik o bajnoki pontokért, Egyéb eredmények: Kassa—DiMÁI AG 4:5 (2:2), Postás SE—Nagybányád SE 1:1 (1:0 . Ferencváros-—NAC 3:1 (2:0), GóSlövők. Finla, Sárost Gyet vai, iláeve Tóth. Újpest-- Pápa 6:0 (5:0). VASÁRNAP DÉLELŐTT a városi sport. iCepc-n a KAC B. csapata s KMSC legénysé­gét 6:2 (4:2) arányban verte, A gólok közű Adorján (2), Vincze (2), Kus (2), illetve Leagyei és Ferenczj lőtték, A KAC B. csí- pala BBindvégig kitünően mozgott én káló aösen Hanlz, Engh^ Kovács Vilmos és f:-;. játszottak jól. Besztercei spöttkkek A Besztercei Magyar Sport Egylet eAu vá­lasztmányi ülését az elmúlt napokban Ué tolta a Magyar Kaszinó nagytermében és azon m alábbi határozatokat hozta:  sportpályákat, illetve a labdarugó, futó és teniszpályákat a legsürgősebb utón me*, ketí építési, iiletve hasasálható áííapoth« keß hozni.  pályaépítésre, valamint a felszerelés alapra ígért összegek kisiirgeiését Szmo lenszky László dr. alispán váils-lia el és rac-g ígérte, hogy közbenjár as Orsz. Sport Köz pontnál, ahol egyben a Besztercei Magva; Sport Egylet érdekében is tárgyalni fog. A íőispáni hivatal és más áutézmények, va­lamim az alspitó tagok dijait, fejszereléai alapra fordítja a vezetőség, hogy az égés? it len át tarló tornatermi gyakorlásokat már o szabadban, a pályákon folytathassák a spor tolók, As egyesüket iagjaáaak jelenlegi szám;. 153, A feiaaeralés és pályakérdés íetárgyajásG után a gazdasági bizottság megválasztására, valamint a különféle szakosztályok fciálii 1 ágára és azok mégyáljBSztásara kerüli sor Egyelőre a következő szakosztályok feiiii íását határozta el a BMSE vezetősége: Atlétika és torna: Boidib László testne­velő tanár. Labdarúgás: dr. Harasztossy Ernő rendőrkapitány. Tenisz: dr. Próbáld Peren- poigármesierheiyetles. Vwás: Desbordc*> Jenő. Ökölvívás: Tamás Gusztáv mérnök Kerékpár: Sebestyén László órás és cksz- rész. Asztali tenisz: Imre Gábor ecet gyáros­A gyűlésen jelen volt Hongé] Z>ignwnv alezredes járási leventeparancsnok is. aki a tehetséges levente sportolók BMSE-ben vai-- szereplésüknek módozatait beszélte meg a­illettékesekkcl. A napokban tartották meg egyébkén1: Beszterce város as-rtaii tenisz-bajnokságai-' melyen a verseny nézői között megjelent Beke Ödön országgyűlési kcpvüsctó, akinél jelenlétében a város részéről megjelent Ki­vess József dr. főjegyző osztotta ki a ver­senydíjakat. Eredmények, A férfi egyes 1. o.: 1. Forth ff BTV. Boldis BMSE. 3. Nagy BMSE. Férfi ty,\ — li. o.: 1. Baraoglu Levente. 2. Bakó Lcvtm.tr 3. dr. Dónáth BMSE. Férfi páros: 1, Boldi • —Sikó BMSE. 2, Nagy—Mái hé BMSE. 3 Forth ff—Herbert BTV. Női egyes: 1. rit Öláhné BMSE. 2. István ffy l. Hunyadti'gimn 3. Nagy Irén BMSE. Vegyes páros: 1. L' vánffy—Boldis. 2. Nagy—Sikó. 3. htvánffv Lí„—Fürth):