Ellenzék, 1942. március (63. évfolyam, 49-73. szám)

1942-03-30 / 72. szám

! 4 A ' m â r iii U. s 3 0 <I»'L]BN2EE KOLOZSVÁR, ntrctes 3». Vas&raap d«â» ♦Jött tartotta meg eséri közgyűlését sz Al­va Szövetkezet.  közgyűlést Elekes Béla, a Szövetség központi vezérigazgatója nyitotta ; meg. Megnyitójában elismeréssel adózott az Alfa Szövetkezet munkájának, egyben. pe­dig bejelentette, hogy a Szövetség élénken figyeli a szövetkezet tevékenységét és min­denkor igyekszik közreműködésével támo­gatni annak munkáját. A tárgysorozat további1 során Deák József igazgatósági tag ismertette a szövetkezet el­múlt évi üzleti eredményét, Pataky János fel­ügyelőbizottsági tag pedig a bizottsága ne­vében tette meg jelentését. A vállalat mér­legével kapcsolatban a közgyűlés nagy hord­erejű döntést hozott, kimondotta ugyanis, hogy a negyvennégyezer pengős tartalékból a szövetkezet arra a célra, ha a bekövetke­zendő béke vagy más egyéb okokból a há­borús pótanyagokbói készült áruk »rtéke csökkenése bekövetkezne, a szövetkezet ele­ve biztosítva legyen a veszteségek ellen. László Gyula tag felszólalásában javasolta, hogy a szövetkezet mérlegében szereplő két­ezer pengőt, amelyet tulajdonképpen osz­talékként kellene a tagoknak juttatni, szin­tén csatolják a tartaléktőkéhez. Hasonló ér­telemben szólaltak fel dr. Buttinger Antal Jrvaszéki ülnök, felügyelőfcizottsági tag, aki a feliigyelőbizotíság, Deák József igazgatósá­gi tag pedig az igazgatósági tagok nevében mondott le a részükre juttatandó tantiemről, ijogy eszel szintén növeljék a tartalékalapot. A vállalat azonban az osztalékot minden üz­?:®irésK rstfai ftaettL iKáfttí&sty Sfcí*efeto tyaVatitot'K gü költségvetési ügyleti megbeszélés után Dnsbcrd.es Viktor ügyvezető igazgató indít­ványára az egyesület egyhangúlag kimon­dotta, hogy a cég szövegét „Akamf'-ra vál­toztatja meg, miután ez a megjelölés a szö­vetkezetnek nemcsak ötéves múltját, jele­dét, hanem reményteljes jövőjét-is kellőkép­pen jellemzi. Almay Béla vk. őrnagy, szö­vetkezeti tag örömmel üdvözli a bejelentést és követendő példaként éllitja az egész or­szág közvéleménye elé. Szavai szerint ugyan­is ajánlatos lenne az összes idegen hangzá­sú elnevezésű cégek magyaros hangzású ne­vekkel való átcserélése, örömmel üdvözölte az Alfa Szövetkezetei, amely elsőnek és ön­ként vállalta cége elnevezésének megváltoz­tatásé? — És amint az akarat az alfáia minden­nek — fejezte be felszólalását Almay Béla •/k in.agy — úgy log győzedelmest* ínl „Akarat". Az uj cég elnevezésének nagy tetszéssel töriént elfogadása után a közgyűlés megtar­totta tisztujitását is és a sorsolás úján kiesett Sándor Béla és Desbordes Viktor ügyvezető igazgató, igazgatósági tagokat és a felügyelő bizottság tagjait újabb három évre megválasz­totta. Deák József igazgatósági tag indítvá­nyára jegyzőkönyvben örökítik meg a Szö­vetkezei: Központ azon me' i-i'-<»ssági eljá­rását, amellyel, a szokásoktól e’té.őe.u a szö­vetkezet kicsi alaptőkéjénél tízszeresen na­gyobb hitelkeretet nyújt a szövetkezetnek. A szövetkezei közgyűlése ezzel véget is íri 8 POR? Ile»lese14$ek a 2!-Ik îerduliâaK: tu twin as Ölpest«! a OIMSVBG, a ihnil eldfatet enil |â'***it a Sztrdftl, 5:1 arán,*88 siizW n SJjvíféii a SPLITS ellen KOLOZSVÁR. 'Az NB. L 21-ik fordulója sok meglepetést hozott, de legna­gyobb meglepetés mégis csak a KAC rossz szereplése- volt, amely hihetetlenül rossz játék után 3:1 (3:1) arányban vereséget szenvedett a lelkesen küzdő Lam­port együttesétől, amely kis szerencsével valósággal hl tőinket te volna & piros­fehéreket gólokkal. A két félidő 90 percén keresztül valósággal vergődött a KAC a pályán és olyan rosszul játszott, hogy a közönség egészen jogosan tüntetett a játékosok ellen. A forduló többi mérkőzései is meglepetéssel végződtek. Legnagyobb telje- sitmény a DiMÁVAG 1:0 arányú győzelme az Újpest ellen, A Kispest Montét- lin je a Szegeddel és az Újvidék nagy gól arányú- győzelme a salgótarjáni oroszlán- barlangban. A többi mérkőzések eredm énye ü várakozásunk megfelelően ala­kult. A Ferencváros győzött a NAC ellen, a Gamma az SzVSE ellen, az Elektro most azonban szörnyű harc után gól nélküli döntetlent ért el a csepeliek ellen, A «nt/îMiJinji mérkőzésük részletei a következők: döftek Remélem, ezzel a győző Imiinkkel be* bi zt ősit olt uh holyü nh e t. Tomecüko, Lumpurt edző: Megérdemelten SyőxUxak, m r,rédeimüak jói mteg£llott<í> hre- Sy ét. Kmesó Bétől, KAC helyettes 'igyT&swtífi: Érthetetlenül rosszul ment n játék. A vere* séget semmivel sem. lohet mardeşti. Domonkos edző: Ezzel cb játékkal nem is érdemeltük meg a győzelmet. A fiuk felét sem nyújtották annalc, amit tudnak. Egyes játéko­sok lehetetlen felfogásban játszottak. Közé­pen nagy baj volt. Tudomásomra jutott ezen­kívül, hogy két játékosunk a mérkőzés előtti este kimaradt és késő hajnali órákban kerüli haza. Mindkettőjük ellen fegyelmi eljárást fogunk indítani. Az elhangzott nyilatkozatok pontosan ca kíméletlenül világítják meg a helyzetet. A mérkőzés KAC fölénnyel indult, a csapat el- bizakodottan kezdett. A Lamport 90 percen keresztül szivveUl élek kel játszott és megér­demelte a győzelmet. A csatárok nem .sokat tologatlak, minden helyzetből lettek és ered­ményesen. A csapat legjobbja Nádasdy volt, de' igen jól működött még Toivay, Bcne és Havaa. A KAC-ból Vas», Csákány és Simon játéka volt említésre méltó. Bonyhádinde nyoma sem volt a pályán. Endreffy a szo­kásához híven könnyelműen játszott és kei gól terheli a leikiismer tét. Az egész csapat együtt siralmas volt és ke továbbra is így játszanak, sikerül elérniök, hogy elvesztik az őket támogató szurkoló gárdái ás a csapat ki­esik a NB. L-bői. Kőhalmi a, mérkőzést egyébként jól ve­zette 1c. Újvidék: Újvidék—SalBTC 5:1 .0:1). Diósgyőr• DiMÁVAG—Újpest 1:0 (1:0). Szeged: Szeged—Kispest 2:2 (1:1}. Budapest; Ferencváros—NAC 3:1 (3:0). Budapest: Gamma—SzVSE 4:3 (2:2). Budapest: (VAíFC—Elektromos 0:0. ■Ás NB L állása a 2i”lk forduló uíám 1. Szó’nők 21 14 4 3 63:29 32 2. WMFC 20 14 4 9 52:29 32 o ö. Újpest 21 12 6 3 66:31 30 4. Fereacváro-s 21 12 2 7 95:47 26 rjla Gamma 21 12 O 7 52:41 26 6. Szeded 20 7 9 4 60:34 23 try i o NAC 21 8 FO i 6 59:37 23 8. Elektromos 21 9 4 8 47:42 22 9. Kispest 21 10 2 9 50:59 22 1Ó. SalBTC 21 7 6 8 46:53 29 11. DiMÁVAG 21 5 8 8 44:47 18 12. Lamp ar» 21 7 O 12 36:62 16 13. Újvidék 21 . 6 3 12 36:76 15 14. KÁC 21 5 3 13 37:60 13 15. MÁVAG 21 O 5 14 26:65 ;) lő. SzVSE 21 2 3 16 30:87 6 DESEN játszói iák }e vasárnap délutáni az őszről elmaradt DSE—k. MÁV II. kerületi 1. o. bajnoki mérkőzést. A mérkőzést a dési csapat nyerte meg 2:0 .0:0) arányban Luk a és Székely góljaival. A K- MÁV II,-ben csak a védetem elégítette ki. mig a csatársor cső­det mondott. A mérkőzési dr. Juhász Attila vezette le. Ősszeállioiták a tőiméi váiogatöit keretet A válogató bizottság a torinói szükebb vá­logatott keretet a következőképpen ábitotta össze: Kapusok: Horváth, Dósai. Hátvédek: Balogh Ih, önsúly. Fedezetek; Nagy II., Kó­nya, Rákod, Török. Csatárok: Hollós*. Füstős, Bonyhádi, ' Tóth II.t Turbéki. Tartalékok: Csubcráe, Lakat. A torinói különítmény ked­den délután a BSzKRT-p á’yán bemelegít o edzést tart cs kedden este indul Torioóbs Súlyos vereségei szenvedtek NB H-ös csapataink NB. Î 1.-ös csapatán!: közül a KEAC Buda­pesten a Törekvés ellen játszott. Az egyete­miek fiz emberrel játszottak és 7:0 (4:0) ará­nyú vereséget szenvedlek. Vereséget szenve­dett Nyíregyházán a NyTVE csapatától a K. MÁV is 3d? (2:0) arányban, KMSC—KKASE 3:1 (2:0). Barátság««. Gól1 övök: Schneider, Ferenczi, Máyer, illet­ve Cheudrean. A KMSC jól játszóit. KAC B.—POSTÁS 3:0 {1:0). Edzőmérkő- zés. GóBörvek: Zöldi, Kovács HL, Bus. A KEAC IÎ.—BÁSTYA-mérkőzést az egye­temi csapatnak lemondása miatt játék nélkül a Bástya csapata nyerte meg. Nem sok jót várnak a szákértek a iorinő válogatottól BUDAPEST, A torinói vá’ogatoüt keret összeállítását a szakértők és a közönség nem nagy bizalommal fogadta. Legutóbbi márkáz 'sért a csatársor enyhén 'szólón - pocsckiíl játszott és hogy hot továbbra i? váJ- tQ&s&hm mart*# <n formái a, akkor ment. se1* reménnyel o deres olasz ág <r(£ MiarétanrSi azonban esd h»ngoz,üitjlék.. no . tokkal több van a csapatban, mint mennyi a edzőmérkőzésen elárult formájukból láitszd* Á csatársor eredménylelcnségét azzal uvj/gy:. rázzák, hogy a bét elején a csapat igen erő': fdzőmérkőzésit játszott, ami igpn sokat „ki • veit“ a játékosokból. A mérkőzést egyébként a Mussolini-sta • «bonban játsszák, amelynek befogadóképessé . ge 70 ezer szeméSy. A közönség 20 bejáraib?i jöhet és távozhat a mérkőzésöl. BARLASSINA vezeti le az ápri-is 12-én Berlinben sorrakerülő nénael—spanyol mér-' kőzést. A DEBRECENI REF. GIMNÁZIUM csa­pata nyerte a szombaton de után a Sport - csarnokban Íebcnyoílitott KISOK 'tornász csa- patbajnokoágokalL, holtversenyben az ugyan ­csak debreceni állami gimnáziumoüal, ame ­lyet; csak négy szeren nyújtott jobb teljesít- menyével előzött meg. Ms mikét -..3a pat por-. - száma 210.5. TEGNAP érkezett haza németországi ta • nulmányutjáról v. Béldy Alajos,, az ifjustíg Országos Vezetője, aki Aehsmann nemet if ­júsági vezető hívására látogatott el a német birodalomba. MÁVÁG-SzólM>k 2:1 <i:l) BUDAPEST. A vasárnapi NAC—Ferenc vá - ros és Gamma—SzVSE kettős mérkőzés minit a MÁVAG úgy döntött, hogy a Szolnok el­leni mérkőzést egy nappal előbb jáis*za lv Ez a ripp nagyszerűen bevált, mer-t nemcsak hogy nagy közönsége vö’t a MÁVAG-nak re Bihari-utcában, hanem 2:1 .1:1) arányban r: is győzte g bajnokságban vezető és a tavasz, icü’-yamán eddig veretlen Szolnokot. Á- első félidő 12. percében Szabó 25 méteres szabad­rúgásból szerezte meg a MÁVAG-nak a ve­zetést, amit a 26 percben KolJáth egyenlített, Szünet után a MÁVAG nagy formában játsz­va, G 3. percben GáU révén újra vezetésre tesz szeri, melyet már a Szolnok nem tudor-i kiegyenlíteni a lelkesen védekező és az utóién előtti helyen áüó MÁYAG-ad szemben. Á MÁVAG bebizonyította, hogy érdemietenü, kapott 2:1 arányban egymásutánt három for­dulóban, meid a Szolnok ellen kitűnő játékot mutatóid mindvégig. Kisorsolták a főiskolai labdarugó* üajííöksáoök selejtez© mérkőzései! BUDAPEST. A MEFSOK labdarugószskoss- tálya kisorsolta a főiskolai labdarugóbajnok ság első fordulójának mérkőzéseit. A sor se- lás szerint az első selejtező fordulóban r . alábbi csapatok kerültek szemben egymás sai : Kolozsvári Gazdasági Akadémia—Budapesti EAC. MAFC—Kassai FSC. Testnevplési FSC—Soproni MÁÍ-C Pécsi EAC—Szegedi EAC. Debreceni EAC—Egri Jogakadémia. Az előláiló csapatok a pályaválasztók. £1* ső fordulót legkésőbb május 1-ig kell leját- szaniok a csapatoknak, a második fordulót május 15-ig. A négyes döntő küzdelem pün­kösdkor lesz, amiben már résztvesz a íőis- kgjai labdarugó bajnokságot védő Kolozsvá­ri Egyetemi Atlétikai Club Ls. Á bajnoki mérkőzéseket kiesési rendszer szerint bonyolítják le a főiskolai csapatok. Minden valószínűség szarut a Kolozsvári Gazdasági akadémia—BEAC mérkőzést április 26-án fog­ják lejátszani Kolozsváron, raivei ezen a na­pon úgy a KAC, mint a MÁV idegenben ját­szanak. Ölési tériéit HáziipariHösp&nt KOLOZSVÁR, március 3G. Vitéz dr, K.e- resztes-Fischer Fereucné elnöklésével teg­nap tartotta meg rendes közgyűlését a Ma­gyar Háziipari Központ. A közgyűlésen a bel­ügyminisztériumot dr. Bonczos Miklós állam­titkár képviselte. Az elnöki beszámoló a ma­gyar háziipar mai helyzetével foglalkozok'. Vezérfonalként végighúzódott a beszámolón s falusi lakosságnak a hazai nyersanyagé-. felhasználására és megbecsülésére való ne­velése. Beszámolt az elnöki jelentés arró1, hogy a háziipari kiviteli keretet 4,100.000 márkával sikerült kibővíteni. A földművelés- ügyi minisztérium a mult évben 500 mázsa kender vetőmagot osztott szét feláron. A jelentés szerint Mezőkövesd népművészeti értékei sokat javultak a központ közbelépés - folytán. Az elnöki beszámoló után Bonczos dr. államtitkár, az CNCSA elnöke meleg sza­vakkal méltatta A központ munkásságát. tejéi a pénzszerzés módjain! ■ Szerencsés számokat az szerencsés sorsjegy egy éleire bizlosil tllenzéií kaphat Kolozsvár, Mátyás király-tér 9. Vidékiek rendelését i beérkezés nap­ján intézzük el. Sorsjegyárak : egész 28, fii 14, negyei 7, nyolcad 3.50 P. 3-1 (3:11 arányban iR*génlemelten győzött a L1MFÖ1T a siralmasan rosszul fitszi m fölött KOLOZSVÁR. Ideális sportidőben közel j 3000 néző e’őit, Kőhalmy játékvezető veze- | lésévé1 bonyolították le tegnap délután a vá~ jj rosi sporttelepen a Iampart—KAC-mérközéfrí, j amely izgalmas játák <dán ismét súlyos cm- j pást mért a piros-fehér szurkolók megviselt j szivére: a lelkesen játszó Lamport ugyanis j 3:1 (3:1) arányban győzött a- siralmasan rósz- j szül játszó KÁC felett. A mérkőzés Kőhalmy játékvezető késése •• miett fél 4 óra helyett háromnegyed 4 órakor ■ kezdték és a3on a csapatok 3 következő fel­állításban indultak: Lamport: Szabó — Havas, Tamás — Sze- j nes, Nádasdy, Szomolyáni — ílrottkó II., ; Purcel d, Grál. Bene, Tolvay. KAC: Fndrefjy — Páll, Vass — Csákány, j Telegdy, Szaniszlő H. — Simon, Szántny, \ Bonyhádi, Kovács IV., Radnai. A mérkőzés I.amparl támadással indult. ; Hrottkó II. lefutott. Gráfhoz továbbított, de | az kapu inoilé lőtt. A? 5. percben Pák sza- i badrugását Radaai elkapta, de a labdát az ] öLösről mePé lőtt**. A 8, percben Bonyhádi tisztára játszott? magát, de a labdái Simon vette át tőle, aki a»J mellé főtte. Két perccel | később To’vay beadása? Gráf 6 lépésről lőtte a KAC kapu mellé-. A 15. percben Szántay— ' Kovács—Bouyliádi-ösnsjáték után utóbbi ki­tört, lövése szánban hajszállal merd kapu i mellé. 4 13 percben @%xh -az e-'ső gól. Part= j dobás utóin Szenes Purreldhez továbbította, aki Benéhez adta a labelát. Bene 16-osról ke- j pásból ránzurta a labdái amely mintha zsi­nóron futsták *»tnc. éhesen a balsarokba vő- 1 gódoft, S :0 ) Ijmss Laampart fölény. Á KAC i csapafiâî enírgaavarja a g»í>L s játékosok kap- I kodva játssnarffc. A 22, porcban mindezek el- ■ lenére m*ţgSBel&tSk esz egyenlítő şah Nádasdy ■ daneza mi&st Bsrmyhj&Sé c jA£l?ó sorjaiban iá- j módi résen ktoreeaBiil peaz:m gól} £ö. (1:1.) A : KAC erős«» feíjim, Bonybaliaak nagy hely- \ zeíe van o ka>p« «üSsa, «Se ogysk játékos dán- . esői a brJyjietet o jáíték vasét« lefújja. A 26. | percben ismét újabb gól esik. Á Lompari 1 izebrugást lő, a KAC védelem lazsál cs nyu- I gödien nézi a Gráf—Bene-osszjátékot, amely» j nek nyomán Tolvajhoz kerül a labda, aki a j 16-osróI a meglepet! Endrejfy orra előtt lövi ; be a gólt. 2:1.) A Lasnparioi. felvillanyozza : az újabb gól, egyik szép támadási a másik után vezeti. A 40. percben újabb gólt szeres a Lamport. Vass fedezetlenül hagyja Purcel- dot. rí ki kitör. Beadását Gráf kapásból rúgja a hágóba n vetődő Endrejfy hasa alalt. (3:1.) ? Pár percig eredménytelen játék következik, j ezután vége az első félidőnek. Sziisieüiei j Szabó Tóm erősen szidja a Lámpást jótéko- i sokat a laza sorfal miatt, amelyen kérésziül j hálóba vágódott Bonyhádi labdája. A KAC öltözőjének ajtaja be vau zárva, de azon keresztül jól hallatszik, hogy Domonlws edző korholja a csaptot, főképpen Endreffyi, I aki ismét ludas két gólban. A huszperces szünet után ismét kivonulnak I a csapatok. A KAC-ban Kovács és Radnai I helyet cseré nek. Kezdés után erős iramt já- ! ték alakul ki. A 9. percben nagy’ helyzete I akad a KAC-nak. I Simán kitör, Bonyhádi lövő helyzetbe ke­rül, Szabó kapus kapuból kifutva véd, he­lyébe llavas ugrik be, aki kivágja az üres j kapura tartó labdái. ! A KAC láthatóan egyenlíteni akar, mert erős ' iramban dolgozik. Az első negyedórában 1 - semmi jelentősebb nem történik. A 15. perc- I I ben a kapura törő Bonyhádit nyomják, a kö- j ; zönseg 11-eait kér, a játékvezető int, hogy |í i semmi, mehet s játék tovább. A 21. pere- j ben a kitörő Gráf elő! Páll sarokra ment, a I ! szögeiét PurceSd meló lövi. A 26. p. Havas 1 kezeli a kitörő Badnait, Kovács áll neki a 1 szabadrúgásnak, de azt Szabó védi.  30. I percben Szántay tisztám játssza Bonyhádit, \ 1 de a torinói csatár öt lépésről, holt biztos | ; helyzetből mellé lő. A Lampart az időt húz- ! ’ za. A 34, percben Csákány szabadrúgását i sarokra menti. A 35. percben újabb sarkot I ér el a KAC, de ebből sem tesz gól', sőt a J Lompari kitartóan küzdve, meglepő támadó- j sokai vezet o KAC kapu eUen és mindenki ! várja a negyedik góljukat. Ez azonban nem \ következik he és a mérkőzés további válta- I kozó játék után a Lampart 3:1 arányú meg- J ; érdemelit győze'ínéveJ végződött. I A mérkőzés eredményéről az érdekeltek a > I következőképpen nyilatkoztsk: Szoljár Rezső; A fiuk ssiwtl-lélekkel küz- ■ .Jftaraf" néven uSiáalaki as „Affa sx&veSkmsei