Ellenzék, 1941. november (62. évfolyam, 251-274. szám)

1941-11-03 / 251. szám

I ll m kV) A 1 i * nobi <§£n ^lisod oitsoto mofsb A ;«u ö\s«nJi |W 8ÜV31 Idoiq : .Jot (1 ki iíiiisa t őseid l^iiv tfioldj aoisrî S8801 mbM îb! t tcikfl 11970 ícaJr! lodsl 9T91I ( iSB sível íD ran o ) iik ijfen tiiim ram íqöií §am ßriiy T9S3 ÎS9il » 9(1 BSoi ttJOII ilfiîl hum asH râ .lx) ;a o S9ÍJ V >sVT b \ i>Vl r i [9ÍI I l ,iO lO :D VI rV 5(. t <T4 ] no r -e m b e r 3. MagkezdödiHt a Fâîskoîâs Ifjúsági Keresztyén Egylet előadássorozata KOLOZSVÁR, november (A/ Kit-e u zék tudósítójától.) Mini a múltban, a i'öiskoJtts Ifjúsági Keresztény Egylet év­űién is megkezdte előadássorozatát. A nagy tevékenységre visszatekintő FIKE egye kire négy. előadás keretében foglal kozik a népiség eszméjével. A felkért előadók: Balogh László: Népiséé az iro dalomban; Kovács László; Népi életfor­ma: Pálffy Károly: Népfőiskola; M'aklioy László: Parasztságunk a történelemben címen ismertetik azokat a problémákat, amelyek a népiség fogalmának sarkalatos pontjait képezik. Vasárnap délután Ba­logh László tartotta meg előadását, mely­ben a kérdést megjelölte, elhatárolta, va­lamint kereszt* és hosszmetszetét adta. Tarlalmas előadását megbeszélés követte. A FIKE következő' előadását jövő vasár­nap 1 órai kezdettel tartják meg. A HÉT FILMJE, Egymásért! (Játssza a Royal mozgó színház.) Végre egy film. amelynek bősei nem revüsztárok és milliomosok, hanem kis problémákkal küzdő mindennapi embe­rek, akiket magunk is jól ismerünk Fia­tal házaspár, az élei legmindennapibb szürkeségében, apró bánatok és örömök között, egy szeb és boldogabb élet utáni vágyban. A valóságos élet mindennapi jelenetei elevenednek meg előttünk, kis harcok a zsémbes anyóssal, gyerekeirás, rosszul sikerült, szegényes vacsora, esc lédmizéria s egy nagy-nagy krízis, mikor a kisgyerek halálos beteg. És a végén — hálistennek — senki sem üti meg a fő­nyereményt s a szép asszony sem kezd filmezni, hanem annyi történik, bogy a Lehetséges, de gyámoltalan fiatal ügyvéd neve felkerül hatodiknak a cégtáblára s azt hisszük, hogy ezzel a mindennapi és egymásért éiő fiatalok élete is szélesebb távlatok felé indul el. Csodálatos, hogy ennyi egyszerűségben ennyi művészetet rísz bele a rendező, aki csak a gyermek nagy betegségét hasz­nálja fel ürügyül egy kis filmszerűségre, mikor kiderült, hogy az a bizonyos szé­rum persze éppen csak Newyorkban nem kapható s egy önfeláldozó fiatal pilóta megy érette, természetesen tomboló hó­viharban. Mondanunk sem kell. hogy a szérum az utolsó másodpercben megér­kezik, mert a film mégis csak amerikai. De ettől eltekintve, solia életizübb és va­lóságosabb filmet nem láttunk, mintha nem is film peregne előttünk, hanem egy fiatal pár mindennapi élete. James Ste­wart és Carole Lombard remekelnek. Rendkívüli siker. YátíáSEükl fliypiml fi vadász-irodaiam ivönpsl Gr. Apponyi Henrik: Úti- és vadász­naplóm Indiából és a Hinraiayából. (Albumaink, sok képpc-il) p Lieszkovszky: Líbiai porszemk, Köt­ve 8.—, fűzve P <5.-— Macferspacb Viktor: Páreng Retye- .rít. Vadászataim a Déli Kárpá- ^kban. Eredeti fényképekkel p g.™ Asdáe/r Herbert: Vadásznapok—va­dászebek. A Szerző eredeti 54 fényképfedvété lével P 12. __ Nemtikéri Kiss Sándor: Egyszer volt • • . Egy vadászember emlé­keiből. d8 eredeti léuyképpcl P 12.—— Reminiczky Károly: Kassai vadász- históriák. Vadászatok a kassai és kárpáti erdőségekben. Képekkel P 5.— Gr. Széchenyi Zsigmond: Hengergő \ homok. V adáfezexpedició a líbiai sivatagban. 50 kép melléklet P 6 —. Gr. Széchenyi Zsigmond: (búi!. . . Afrikai vadásznap’Ó. 200 eredeti tnéiynyomásu fény képpel P 12.-—. Cr. Széchenyi Zsigmotftd: Elefánt- ország. Afrikai vadásznapló. 200 eredeti fényképpel. #p 12.— Gr. Széchenyi Zrígmond: Alaszká­ban vadásztam. Varfá&ziiapfó 452 oldal, 120 mélynyomáeu eredeti képpel p 20. — Kapható az ELLENZÉK KÖNYVESBOLT­JÁBAN. Kolozsvár, Mátyás kirá y-'fér O. v bfékre utánvéttel it azoivnt] -zálw-tjuk. Kér­jen ingyenes könyv jegyzők ív; az ős®i újdon­ságokról. ELLENZÉK technikával a nihateitéMt flsxZffá* nttf» drágább* ti ük j&bfo €ZÍNK~néli kői**»** Magyarország erős akarattal tőr céljai felé í- írja a öauíseíi© Allgemeine Zeitung BERLIN, november 3. Magyarország sok oldalú fejlődéséről ir meleg elismeréssé! a Deutsche Allgemeine Zeitung budaptPti e- velezője. Martin Beirthke. Megemlékezik töb­bek között a magyarországi zsidókérdés meg­oldására irányuló intézkedésekről és nagy elismeréssel nyilatkozik az elért eredmény­ről. A zsidóknak a gazdasági é étből való iokozatos kiszorításával kapcsolatbari idézi a Deutsche Zeitung közelmnltban megjelent cikkét. A gazdasági átállításról írva, megem­líti, hogy az élehiiiszerkereskedc eni a. követ­kező év májusára teljesen keresztény kezekbe kerül. Végül a magyar hajózásról írva meg állapítja, hogy Magyarország erős akarattal tör céljai felé és ezen a téren is kivá ó ered­ményeket mulathat feh (MTI.) SPORT ü Nemzeti Bajnefcság második Sielyezeîtie nagy Rüzde em illán íepözfe a mm baiszerenesével küzdő líSC csapatát KOLOZSVÁR. Közismert tény az, hogy a pesti játékvezetők eddig nem sok szerencsét hoztak a kolozsvári csapatokra. Ezt a felte­vést még jobban látszik megerősíteni a va­sárnapi Szolnok e leni mérkőzés h, amelynek elvesztésében a játékvezetőnek nagy része volt. A Nemzeti Bajnokság Ilik fordulójának keretében a KAC csapata a szolnoki MÁV együttesével került szembe, ame ytői igen iz­galmas és heves küzdelem után 2:0 (0:0) arányú vereséget szenvedett. A mérkőzés megkezdése e őtt az öltözőben a csapatok j kölcsönösen zászlót cseréltek A KAC részé­ről Flegler vezetőségi tag pár szóval üdvö­zölte a szolnokiakat, mig azok részéről Romhányi intéző válaszo l. EidJnfeUen az eisä fălsdd A mérkőzést 3500 néző előtt játszották. Paiásthi játékvezető sípjelére a csapatok a következőképpen állottak fel: Szolnoki MÁV: Horváth — Csabai, Ki$pá­ter — Selmeczi, Szűcs. Fazekas — Szántó, Kolláth, Laborcz, Korom. KAC: Endreffy — Szaniszió II.. f ass -— Páll, Telegdy, Csákány —. Bekor, Reinhardr. Bonyhádi, Fercnczi, Brossai. Lukács nem érkezeti meg vidékről, he' lyette Bokor játszott jobbszélen. A Szolnok heves támadásokkal kezdett. A 2. percben Laborcz szöktette Szántót, akinek beadását Kolláth kapásból rászórta, de Endreffy a he yen volt és az erős lövést ki Öklözte. Ezután Reinharik és Fereuczi össz- játék következett, ennek eredményeképpen a labda Brassaihoz került, de ő kapu fölé lőtte a labdát. A Szolnok támadásai állandóan kö­vetkeztek egymásután Különösen a Szántó* Kolálh jobbszárny vezetett veszélyes túrna dásokat. Mezőnyjáték után a 15. percben Ivororn beadása Szántót nagy helyzetben tisz­tán találta, de Szántó lövése kapu mellé szállt. Ezt követőleg Korom az üres kapuba sem tudott betaláni. A KAC is támadásba lendült. Brassai lese miatt a szép támadás meghiúsult. A 20. percben Szántó szögletet harcolt ki, de azt Laborcz kapu fölé fejelte. Fazekas dancsa miatt szabadrúgáshoz jutott a KAC. Szaniszió II. lövéséi Brassai forda- iásbó csak alig lőtte a balkapufa mellé. * A 25. percben Kolláth labdáját Korom fordu­lásból mellé lőtte. Brassai szögletei harcolt ki és jó iveit szögletét Kispéter csak ügv- gyelbajjal tisztázta. Nagy talpalása miatt Vass szabadrúgást lőtt, amit Horváth szépen védett. A 39. percben Szántó szép beadása elszállt a KAC védők felett, de a labdát sem Laborcz, sem Korom nem tudta beérni. Csa­bai csúnyán bele épeit Brassaiba, amiért a iá" tékvezető erélyesen figyelmeztette. A 42. percben Bokor Bonyháditól kapott jó labdát, de 20 méterről azt magasan kapu fölé lőtte. Az utolsó előtti percben Szaniszió II. szög­etet vételt. Korom szögletét azonban Vass tisztázta Kolláth a félpályáról kiugrott és 20 méterről küldött nagy lövését Endreffy biz' tosan védte és ezzel vége is volt az első íé - időnek U !d2pk turcă á mţssififc félidő... KAC támadásokkal indult a lí félidő. Páll szabadrúgását védte Horváth. A 3. percben a Szó nők szép támadása alakult ki Korom beadását Szántó azonbar kapu mellé lőtte, uero sokkal később Csákány szabadrivíásá Reinhardt szépen fejelte kapura, de Horváth biztosan fogta a könnyű labdát. Váltakozó játék után a 13. percben Kollálh labdája jó helyzetben ta álta Koromul, aki azonban mellé lölt. Bonyhádi és Reinhardt helyet cseréltek ezután. Bonyhádit szerelte ezután szabálytalanul Szűcs, de Szaniszió 11 övését a szolnoki védők tisztázták, í IC: percben vezetéshez intőn a Szolnok. Ssiics Nagyhoz adta n labdát, al i lapos labdával lyukra jót' szotta Ko'láthot. A szolnoki jobb összekötő az ötösig vezette a labdát és a kifutó Endreffy mellett o jobb sorokba helyezte. (1:0.) A kö­vetkező percben ismét a KAC kapuja forgott veszélyben. Telegdy dancsa miatt megítélt szabadrúgást Kolláth gyilkos erővel kü dto kapura, de Endreffy szépen védte az erős lövést. Ezután Korom lövését csak lábba' iudta Endreffy a mezőnybe továbbítani. A 21 ik percben Szűcs keze érte a labdát, a 16-oson, de a szabadrúgást Bonyhádi fölé lőtte. Kolláth szöktette Szántót, de a jobb- szélső lövése ismét elkerülte a KAC kapuját. A 25. percben Telegdy hibájából Laborcz ki ugrott és nagy üvése a felső kapufán porzott és a visszapattanó labdát a KAC védői to­vábbították a mezőnybe. 1 közönség most hevesen biztatta a csapatát és csal: úgy ~u■ gGtt; Hajrá KAC! A 28. percben hihetetlen nagy szerencse mentette meg a Szolnok kapu­ját a góltól. Vágy szögletet rúgott egymásután a KAC. Kettőt Brossai és kettőt Bokor. Köz­ben az első szögit ti.él Szűcs kézzel ütötte fel a ‘abdát, de a játékvezető továbbot intett. Pált és Brassói lövését nagyszerű érzékkel védte n kitűnő Horváth. Ez a szép akció az egész közönséget tapsra ragadtatta. A közön ségnek ezután még jobban megjött a hangja és tovább biztatta csapatát. A 33. percben Reinhardt kiugrott, de csak a kapu fölé tud­ta lőni a labdái, mert a szolnoki védők erő sen nyomták. A KAC most igen sokat táma­dott, de nem volt szerencséje. A 35, peur ben Kolláth fejesét védte szépen Endreffy A szo'noki játékosok már időt húztak és parira rúgták a labdát olyan nagy hévvel, hogy a labda a pálya körűi ültetett jegenyék teteje körül keringett. A 43. percben ismét szerencséje volt a Szolnoknak. Páll szabad­rúgását Ferencit fordulásból a felső lécre, vágta és az onnan pattant a mezőnybe. Ez­után a játékvezető Bonyhádit feieseléseiért kiállította. A közönség tüntetése a játékveze­tő ellen mind nagyobb és nagyobb méreteket ö tőit. Az utolsó előtti percben a Szolnok is­mét gólt ért ei Kolláth szabadrúgást rúgott és a labdát Koromhoz Ívelte, aki fejjel La- borezot szöktette és ö szolnoki Itözépcsatár halszélről é’es szegből a labdái a hálóba lőtte. (2:0.) A gól után az utolsó percben a KAC ismét hevesen támadott, két szögletet is ért e , de a kemény szolnoki védők min­dent tisztáztak. A 45. percben Kolláth szök- tetése Laborczot lesen találta és ezzel vége is volt a mérkőzésnek. A közönség heves tün­tetése közben vonult le a játékvezető a -pá­lyáról. A mérkőzés nézői valósággal megro­hamozták a rendőrkordont, kiknek minden erejüket össze keleti szedniük, hogy a buda­pesti játékvezető testi épségét megvédjék. Bírálat A két csapat végig erős iramban játszott A szolnoki MÁV a II. félidő idegölő küzdel“ mét jobban bírta. A KAC számos támadási vezetett, de a balszerencse és a kitűnő szol­noki védők megakadályozták abban hogy eredményt érhessen el. A szolnoki MÁV jíi csapat benyomását keltette, játékosai mind erős testa katu és nagy szívvel küzdő labda­rugók, akik a győzelem érdekében attól sem riadtak vissza, hogy az időt -húzzák. A győz­tes csapatból kitűnt. Horváth kapus, aki nagyszerű helyezkedésévei egyike volt a csu poi legjobb játékosainak. Szűcs, a szolnoki fiolái. középfedezet, sem Bonyhádit, sem Reinhardtot nem engedte szóhoz jutni. Kis­péter fejjátékával. a Szémtó-Kolláth jobb­szárny pedig veszélyes Usmadásaival tűnt ki A KAC nagy becsvággyal küzdött, de a szerencsévé ezúton is hadilábon állt. A csa- patbó] a védelem játéka fönt ki. Endreffy, Vass, Telegdy és Csákány tinitől. a csapol ley jobbjai. Pali&i játékvezetőről semmi hízelgőt sem lehet mondani, igen sokat tévedett, külön* sem a KAC rovására ér. nem túlzott az a KA< s/.urko ó. ;*.ki a pályáról hazafelé jövet a ko- V étkezőket mond el la: v— Nem az ellenfeleink sernek iock ben uitnkct, hauem a budapesti játékvezetők . . KRISE—KMSC 1:1 (1:3) A mérkőzést a városi kispályán játszották, vezette Herényi. A két csapat 6/.ép és izgul más játék után megosztozott „ bajnoki pon­tokon. A két csapat összeállítása a következő vol: KMSC: Herbert I - Sántha, Csajka Moldován, Káli. Vigb — Ladányi Fereuczi, Boga, Májer, Fekete. KE iSE: Fekete — Papp, Marosán — Úsz, Dózsa, Gilicze -— Chendreau Széke y, Palo- esai, Farkas, Negrut. Az I. félidő 36. pereáben Ősz a KKASE* Dák szerezte meg a vezetést A gól után a KMSC igeu sokat támadott és állandóan a KKASE térfelén játszott, de egyenlíteni csak a II. félidő 26. percáben tudott Ladányi ré­vén. Jók voltak: Fekete Dózsa, ősz, Maro­sán a KKASE-bóL Csajka. Káli. Ferenezi és Májer a KMSC’bő-. MÁV ifi.—KMSC ifj. 4:1 (1:0), vezette Ferencz. Ifj. bajnoki mérkőzés Góllövők: Bálint. Örmény, Rágó Hirean, illetve Nagy, FELHÍVÁS! A KAC siszakos&tálya ezen­nel felhívja tagjait és mindazon sizőket. akik az egyesületbe be akarnak iratkozni, hogv november 7-én, pénteken este 7 órakor a KAC klubi íeiyüégébeu megje enni szívesked­jenek A jelentkezők 1.20 peugöt hozzanak magukkal és egy fényképet, hogy a szövetségi igazolványt és az utazási kedvezményt meg­kaphassák. SZABÓ, a MAC kitűnő atlétája, pénteken rendezett évzáró versenyén 3000 méteren 14:55 mp.'et futott. KÄC B—Psstás 4:0 (1:0) V árost kispálya, vezette Tóth. A KAC IL csapata megérdemelt, biztos győzelmet ara" tott a jól küzdő Postások ellen. Gó-lővők: Szóbél (2), Száatay, Vincze. Jók voltak: Yirteze. Mantz, Enghi, illetve Bokor és ÍU loglt. KEBC B-MSV B 2:2 (2:0) Egyetemi stadion, vezette Gál. Az egye­temiek az 1. félidőben már két gól-lal vesel* tek. de szünet után a vasutas csapatnak «*' került egyenlítenie. Góllövők: Gáli (2), illeíer ve Szilágyi és Ungvári (Il-eíbő-). Jók voltak.; Baranyai, Szalóki, Pünküsti, Holiay, iU*síío- Szigeü, tíögye, Szednicsek és Gyarmaíi. NEM AKARJUK o szolnoki MÁV érdeméit és értékeit két­ségbevonni. de a vasárnapi mérkőzés ered­ményének másnak kellett volna lennie. 'A szolnoki MÁV nagy csapat., nagyon mdotz. de a KAC úgy játszott, hogy igen sokszor csak a nagy szerencse mentette meg a rtoki kaput a góltól. A kapu és a bíró. .4 bitó, akiiéi a kolozsvári csapatoknak az móbbi időben állandón-állandó an meggyűl a bajuk. Hiszen még el sem muiutk a Kis­pest—KAC-mér kő zés utókuHámaJ és utó­rezgései, amelyet Kiss \1. Ernő ugyancsak jővárosi játékvezető kavart fel balkeze* Ítéleteivel, most egy második, ugyancsak fővárosi játékvezető az, aki ttélkezéseUiel még jobban rászolgált arra a feltevésre, hogy a fővárosi játékvezetők ncrn elég tisztán látók. Tévednek és sajnos, mindég a gyengébb csapat kárára. Nem tudjuk, hegy vasárnap miért kelleti a játékvezető­nek éppen a szolnoki MÁV-pt, a NB. egyik legerősebb , gviittesét. « KAC’től féltenie és u szivvle-lélekkel küzdő és a balszerencsével viaskodó KACoi még jobban elnyomnia* Hogy mindez többé ne forduljon elő, lépé­seket kellene tenniük c.z illetékeseknek, hogy ezentúl vidéki játékvezetőket küldje, nek ki a kolozsvári mérkőzések levezetésé­hez. Elfogulatlan, de* ék embereket, akik a mérkőzés utóm emelt fővel hagyhatnálc el a pályát és nem titokban menekülve és félve a közönség bosszúja ál és n kövektől. A nép ítélete ugyan sokszor tétet, de miit- dig vari valami alapja. Ez áll jelen esetben is. Józan emberekre van szükség. Ha ilye­nek lesznek, akkor nem kell rendőrkordon, nem lesz tüntetés és nem' lesz középár sem . . . Reményik Slíidor összes versei egy kötetben Î Az 1941. év* magyar könyvnap legszebb könyve. Nagy alakban, hófehér papíron, gyö­nyörű nyomással, dis/kötésben 14 pengőért kapható az ELLEN/ÉK KÖ\A VFSROLTjA- BAN Ko'ozsvár. Mátyás kiraly tcr O. Vidé­kiek utánvéttel >s kérhetik! ’ / ti