Ellenzék, 1941. szeptember (62. évfolyam, 199-223. szám)

1941-09-09 / 205. szám

A rádió-dijak véíios&timnok maradnak •“ rfi3 a íe tefon és cs poftó-difok KOLOZSVÁR, szeptember 9. (Saját lu- dósitónktól.) Szeptember 15-élől kezdve a posta, távíró és távbeszélő' díjszabás egyes díjtételei megváltoznak. Mivel az idevonatkozó budapesti jelentés meglehe­tősen szűkszavú volt, illetékes helyen ér­deklődtünk a tarifaváltozások felől s azokról a következőkben tájékoztathatjuk olvasóinkat: A îâwli&î-mîsak A rádiódijak nem változnak. A telefon alapdija és a beszélgetés dija megváltozott. A telefonállomás alapdija fővonalaknál havi 12, ikerállomásnál 7, kedvezményes őseiben 7, illetve 6 pengő. A mellékállomások díja 50 fillérrel emel­kedett. A helyi közvetítés a (Budapest kivé­telével, ahol 15), vidéken 12 fillér. Szó­díj üzenetenként és tíz szavanként min­den hálózatban 15 fillér. Az uj kezelési dij a telefon nyugta, vagy számla után 30, a nyilvántartási dij a ki nem egyenlített nyVgta vagy számla után 80 fillér. Visszakapcsolás 1 pengő. Ébresztő szolgálat esetenként 12, tuda­kozódási dij ugyanannyi fillér. Áz utánvétet! disak Belföldön a közönséges távirat uj dija szavanként 12 fillér, a legkisebb dij 1 P. 20 fillér, helyi távárat szódija 6 fillér, legkevesebb dij 60 fillér. Táviratlevél szódija 50 fillér, a legkisebb dij 75 fillér, j í'dvözlő távirat dija szavanként 3 fillér, a legkisebb dij 80 fillér. >_ t Csekkbefizetést diiak Belföldre 20 pengőig 30 fillér. 50 pen­gőig 50 fillér, 100 pengőig 70 fillér, 500 pengőig 1.30, 1000 pengőig 2.10, 1200 pengőig 2.30, külföldre 40 pengőig 90 fil­lér, 100 pengőig 1.20, azután minden to­vábbi 100 pengő után 1200 pengőig még 50 fillér. ! Csomagsu y-dil 20 pengőig 6 fillér, 50 pengőig 10 fil­lér. azontúl változatlan. < 50 km.es körzetben 5—6 kilóig 55 fil­lér, 100 km.-es körzetben 8o, 150 esben 90 fillér, azontúl 1 pengő. 10—11 kilós csomag 50 km.-es körzetben 60, 100 kilo­méteres körzetben 1.10, 150 km.-es bör­zeiben 1.40, a 150 kilométeren túli terü­leten 1.70 P. A 15—16 kilós csomag szállítása 50 kilométeres körzetben 70 fillér, 100 kilo­méteres körzetben 1.30, 150 kilómélcres körzetben 1.80 és azontúl 2.30 P. Exm* e ssz~ dlia k Belföldre helyben 30, külföldre, levél­postai küldeményeknél, értékleveleknél, értékdobozoknál és postautalványoknál 1 pengő. Expressz pótdij 1 pengő. 4 hiva­talos órán lul feladott levélküldemények, értéklevelek, posta és távirati utalványok és csomagok külön dija 40, napi fekbér csomagonként 10, tudakozvány 50. meg­hatalmazás nyilvántartási di ja egy esel re és személyenként 20 fillér, naptári éven­ként, és személyenként 2 pengő. TeSetonátlteSseS zézi-tSSiak Fővonal áthelyezési dija vidéken há­zon, telken kívül 12, belül ó. átírási dij mindenütt 10, cim és névváltozás ke­resztülvitele 3, számcsere dija fővona­lanként 3 pengő. Pmtó-diiak Helyi levél 12, levelezőlap 8, vidékre 12, levél külföldre 40, illetve 50, levele­zőlap külföldre 24, illetve 30 fillér. Helyi ajánlási dij ezentúl 30 fillér. A vidéki levelek portódija változatlan. I zletpapir belföldön 250 grammig 2 ! fillér, — a többi változatlan. Nyomtat­vány belföldön 20 grammig 3, 50 gram­mig 5, 100 grammig 10, 250 grammig 14 fillér. Áruminta 50 grammig változatla­nul 6, 100 grammig 10, 150 grammig 14, 250 grammig 20, 350 grammig 26 fillér. Vannak ezenkívül még a külföldi por­tódéban kisebb emelkedések, amelyekről azonban a szükséges felvilágosítást a pos­tán kifüggesztett hirdetmények meg­adják. I SPORT I Máv csapata kitűnő játékkal legyőzte a Postást, a KEID pedig a DVSC-tó! suiyos vereséget szenvedett KOLOZSVÁR. Vasárnap a kolozsvári két j NB. 11 .'ős csapat a Debreceni VSC és a Bu­dapesti Postás ellen játszott. Az egyetemi csapat a kitűnő formában levő debreceni vasutas csapattól súlyos vereséget szenvedett, a MÁV pedig a második félidubeni kitűnő játékával megfordította a már vesztésre álló mérkőzést és a Postások eben szép győzek met aratott. ţ DV5C-KE1C 7:1 (4:1) Vezette: Winkler (Marosvásárhely) 1500 néző. A két csapat a következő felállításban játszott: DVSC: Keskeny — Rélliy (Redgon) B. Nagy — Orosz, Gcrc, Csókái — Sziláid, Be- recz, Sidlik, Tisza, Kristóf. KEAC: Moldován — Régner, István — Tomhory, Szerény Török — Juhász, Hollay, Csonka dr., Kirinyi. Kiirlhy. Az első percben a KEAC szög’etct ér el, de Juhász szögletét Szerémy kapu fölé lőtte. A harmadik percben a KEAC megszerzte a ve­zetést. Hollay szép labdával szöktette Kiirf byt, aki a jobb alsó sarokba lőtte a labdát. (0:1). A gól után a DVSC hatalmas iramot diktált és nagy fölénybe került. A hatodik percben Berecz közelről kapu mellé lőtte a labdát. A hetedik percben egyenlített a DVSC: Kristóf beadása SidlikeA nagy lesen találta, aki közelről egyenlített. A 11. perc­ben Sidlik ismét kiugrott, lapos lövése az alsó sarokba tálá t utat. (2:1.) A 25. perc­ben Kristóf beadása Szerémy kezét érte a 16-oson belül, a játékvezető 11-est ítélt, amelyet Berecz értékesített. (3 1) A DVSC ezután nagy fölénnyel játszott, a 28. perc" ben Török a kapuvonalról mentett. A 32. porcben Sidlik nagy gó'helyzethen hibázott, a 41. percben ugyancsak ő a kifutó Moldo­van mellett az iires hálóba lőtte a labdát. A 43. percben Kristóf hagyott ki nagy hely­zetet. A második félidő elején a KEAC sokat támadott, de a 9. percben Juhász beadását Csonka dr. a kapu mel é rúgta. A 12. pere" ben Berecz beadását Tisza a bal sarokba lőtte, a 14. percben Szilárd beadását ismét Tisza értékesítette, a 24. percben Orosz nagy lövését Moldován szépen védte. Nem sokkal később, a 29. percben Sidlik kiugrott és kö­zelről a bal aUó sarokba lőtte a labdát. (7:1.) A 43. percben Szilárd hagyott ki ió helyzetet. Mezőnyben ért véget a játék. A DVSC csapata kitűnő játék után megérde­melt győzelmet aratott a még rutin hiány­nyal küzdő egyetemi csapattal szemben. Szép lapos játékukkal megnyerték a komzsvári kö­zönség tetszését is. Jók voltak: B. Nagy, Orosz, Gere, Szilárd és Berecz, illetve Rég­ner, Szerémy és Kiirthy. Winkler játékveze­tővel a közönség nem volt megelégedve. Máv—Pőstás 6:4 11:3) Egyetemi stadion, 2000 néző. Vezette Gen- csv játékvezető helyett dr. Kusza ik. A két csapat fel állítása a következő volt: MÁV: Nagy — Matisz, Horváth — Csihy, Kiss, Márton -— hody, Szedni cseh. Lukács, i Oroszi, Body. Postás: Kárpáty — Csere, Várkonyi — Gombos, Gvarrnalhy, Varga — Schubert, Di- Sandii, Bodogh, Kassai, Rajkai. A Postás nagy iramban kezdett és a har­madik percben Bodogli megszerezte csapatá­nak a vezetést. (0:1.) A MAV a gól után he­ves támadásokat vezetett és a 14. percben sikerült egyenlítenie. Csere a ló oson belül kézzel érintette a labdát és a megitélt 11-est Oroszi a balsarokba helyezte- (1:1). A MÁV továbbra is támadott, de a kitűnően védő Kárpáti mindent mentett. A 29. percben Di Sandri 16"Osról küldött lövése a bal sa­rokba talált utat. (1:2). A 36. percben Schubert a kifutó kapus mellett a Postás harmadik gó'ját szerezte. (1:3.) A MÁV a félidő hátralevő részében sokat támadott, de gólt nem tudott elérni. Szünet után a MÁV • nagy le'kesedéssel 1 kezdett és az 5. percben Hody kiugrott, lö­vése a hálóba pattant. (2:3.) A MÁV mind jobban játékba lendült és a 13. percben Otor szi 20 méterről a nap legszebb gólját lőtte. (3:3.) A 18. percben az előreadott labdából Hody csapatát vezetéshez juttatta (4-3), a 29. percben Lukács kiugrott és a kifutó ka­pus mel'ett a hálóba helyette a labdát. (5:3.) A MÁV továbbra is erősen támadott. A 32. percben Gombos a 16-oson belül a kiugró Lukácsot fellökte, a megitélt 11.-est Oroszi másodszor a bal sarokba helyezte. (6:3.) A 39. percben a Postás .is támadást indított de Gyarmathy az 5 ősről magasan kapu fölé lőtte a labdát. A 41. percben Lukács ismét kiugrott, a kifutó kapus mellett & kapu felé emelte a labdát, a 44. percben Kassai lövését Nagy kiütötte, a kipattanó labdát Di-Sandri közelről a hálóba lőtte. (6:4) Ez vo't a mérkőzés uflolsó gólja, amit nemsokára le, is fújt a bíró. A MÁV csapatát a majdnem elvesztett, de fölényesen megnyert mérkőzésért minden el­ismerés inegiPeti. A csapat olyan szívvel és lelkesedéssel játszott, liogv a győzelem nem is maradhatott el. A második félidőre áteső portositolt csapat pompáson bevált, egyre- másra vezetett szép és erőteljes támadásait I szinte mindig gól követte. Jók voltak: Nagy, j Márton, Csikv, Hody és Oroszi, i letve Csere, I Gombos, Bajkai és Kárpáti. Dr. Kuszalik a mérkőzést kitünően ve­zette. Szolnok csapata legyőzte a Ferencvárost Budapesten Vasárnap játszották a Nemzeti Bajnokság I I. osztályának negyedik fordulóját, amely nagy meglepetésekkel végződött: az otthona" ban játszó Ferencváros 2:1 arányban vere­séget szenvedett a Szolnok csapatától, a a DiMÁVAG 3:1 arányban kikapott a Sze- i ged FC töl. Eredmények a következők: SZOLNOK—FERENCVÁROS 2:1 (1:1.) A kitünően játszó Szolnok megérdemelt győzel­met aratott. Az első félidőben Gyetvay, a Ferencváros válogatott szélsője megsérült. A vezetőgólt Szántó beadásából Korom szerezte meg. Nem sokkal később Sárosi III. 18 mé­terről kü dőlt nagy lövése a hálóba talált utat. A második félidőben nagy küzdelem In" dúlt meg a győztes gólért, melyet a 33. perc­ben Laborcznak sikerült berúgnia és ezzel a góllal csapatának megszereznie a győzelmet. NAC—GAMMA 3:2 (1:1). Sáros pályán játszották a mérkőzést és az eddig veretlen Gammát a NAC csak nagy küzdelem után tudta legyőzni. A 20. percben Bodola, a 30. percben Horváth, a második félidő 5. percé" ben Túrái II., a 20. percben Juhász, a 28. percben Kovács II. lőtték a gólokat. L'JPEST—SZVSE 4-0 (2:0). Az Újpest csa- I pata Szegeden is nagy fö-énnye! gvőzött. Góllövők: Kalocsai dr. (2), Zsengeilér és Ádám. SZEGED— DIMÁVAG 3:1 él:0). Szeged győzelme Diósgyőrött nagy meglepetés, T\ MFC—MÁVAG 4:1 (1:1). Könnyű győ' zelem. Góllövők: Szabadkai (2), Kiss és Du­dás, ií'etve Kisudczky. SALBTC—KISPEST 3:1 (2:0). A salgó tarjáni csapat csak nagy küzdelem után győ­zött. Góllövők: Csuberda (3), illetve Mészá­ros. ELEKTROMOS—LAMP ART 6:1 (3:0). Az Elektromos végig nagy fölénynyel játszott. Gólövök: Rozsály (3), Szendrődy (2), Bu- zási, illetve Purczeld. KiSO es KKASE győzelem ez alkerltlefl bajnokság első fordultán KOLOZSVÁR. Vasárnap délelőtt a városi kispályán megkezdődtek az alkerületi baj­nokságok küzdelmei. Két mérkőzést játszót" tak le, a Bástya-pályára kitűzött Bástya— DSE-mérkőzés elmaradt, mivel a pálya viz alatt volt és azt későbbi időpontban játsszák. Eredmények: KKASE—MÁV B. 2:1 (1:1). 300 néző, ve­zette Szőke. Felállítás: KKASE: Fekete — Marosán L, Marosán II. — Huszár. Dózsa, Szász — Máté, Gilicse, Chendrean, Bíró, Negrut. MÁV B : Császár — Ungvári, Szigeti — Szikszai, Szimcsák, Oláh — Kulcsár, László, Sima, Schir, Kovács. Az első fé időben Gilicze a KKASE-nak szerezte meg a vezetést, a második félidőben Negrut 2"re emelte a gólok számát. A játék utolsó perceiben a MÁV nagy fölényt ért el és Kulcsár fejesével szépített az eredményen. Jók voltak: Muresan I., Dózsa, Máté, il'etve Szigeti. Oláh és Szimcsák. KMSC—KAC B. 3:2 (2:2) 500 néző, ve­zette Welser. A nagy nevekkel felvonuló KAC B. veresége nagy' meglepetés. Felállí­tások: KMSC: Tyukody — Cseh, Stier — Mo'do" ván, Káli, Máyer — Kapusi Sánta, Nagy Fe­kete, Bokor. KAC B.: Székely — Horváth, Nagy II. — Nagy I , Vincze, Csákány, — Geréb. Hanlz, Kovács I., Párkányi, Antoni. A KMSC az első perctől az utolsóig nagy gvőzniakarással és lelkesedéssel küzdött és megérdemelt győzelmet aratott a 'élek nél­kül játszó és a biztos győztesnek számító KAC ellen. Az első gólt a 19. percben Geréb beadásából Kovács fejelte, egy perccel ké­sőbb azonban a KMSC már egyenlített is. Sántha labdája Csákány kezét érte, a meg­ítélt 11-est Nagy a jobb alsó sarokba lőtte, (1:1). A 33. percben a KMSC szerezte meg a vezetést, amikor is Kapusi szögletét Nagy II. a saját kapujába rúgta. (2:1). A 34. perc­ben azonban Antoni beadásából Hautz a felső sarokba fejelte a labdát. A második fél­időben változatos játék alakú t ki, hol egyik, hol másik kapu forgott veszélyben. A 29. percben nagy kapushibából a KMSC megsze­rezte a győztes gólt. Sántha félpályáról kül­dött lövését Széke'y kapus elnézte és a labda a lába alatt a kapuba gurult. A 31. percben a játékvezető Cselit kiállította. Jók voltak: Tyukody, Moldován, Cseh és Káli, illetve Vmcze és Csákány. A SVÉD VÍZILABDASPORT fejlesztése érdekében a svéd uszószövetség magyar ed­zőt akar szerződtetni. A svédek Bradvt kér­ték a magyar szövetségtől. Brady azonban nem tudja vá-lalui és helyette a szövetség Németh Jánosi, a FTC sokszoros válogatott csatárát ajánlotta a svédeknek. BÍRÓ SÁNDOR, válogatott ba hátvéd visz" szakapta játékjogát és vasárnap már játszott is a SzVSE elleni bajnoki mérkőzésen. A MLSz visszavonta az ellene beadott bűnvádi feljelentést is. DOBRA, az aradi AMTE, legutóbb pedig a FC Ploseti volt válogatott játékosa, ott hagyja eddigi egyesületét és Magyarországon szándékszik letelepedni. A KELET—DÉLKELET kerületek közötti atlétikai versenyt vasárnap rendezték Debre­cenben és azt Kelet nyerte két pontelőnnyel Délkelet előtt. A győzelmet jelentő két pon­tot sok vitára alkalmat adó staféta-ered"' ménnyel érte el Kelet, amelynek győzelme nem valós. A verseny részletes eredményeit holnapi számunkban közöljük. Hallatlan ba!szerencsével 1:0 (1:0) aránvban vesztette el az (JAC elleni mérkőzését a KAC KOLOZSVÁR. Vasárnap dé-után játszott Újvidéken az Újvidéki AC csapatával bajnoki mérkőzést a NB. I. keretében a KAC. A kor. lozsvárak hosszú és viszontagságos ut után1 fáradtan állottak ki a mérkőzésre, amelyet 1:0 (1:0) arányban meg nem érdemelt mó* dón vesztettek el. A mérkőzésről a következő részleteket si- került beszereznünk: A KAC hallatlanul nehéz utazási viszonyok között érkezett meg szombaton este Újvidék­re és másnap fáradtan, megviselve a követ­kező felállításban jelent meg a mérkőzés színhelyén: I Seprényi — Szaniszló II-, Vass — Pál, Te^ legdy, Bokor — Lukács, Szántai, Bonyhády„ Reinhardt, Brassói. UAC: Sztojai — Csillag. Máriás — Hargita tai, Gergely, Rumos — Mézes> Víg, Pálffy„ Pécsi, Welker. Urbáix. biró sipjelére indult a mérkőzés és annak első percében Vigh révén érték el az újvidékiek első góljukat, ami után kizárólag védelemre rendezkedtek be. A KAC mind­két főidőn át állandóan támadott, az uividér kiek azonban keményen védekeztek és sike­rült is megtaiianiok az eredményt a kimerült KAC ellen. A kolozsváriak tegnap este többórás ké" séssel érkeztek haza. A mérkőzésről Szaniszló II. a következőket mondotta: — Ilyen hallatlan balszerencsével csapat még nem vesztett el mérkőzést. Állandóan 'támadtunk, az UAC csak védelemre szorít­kozott. A csapat tagjai a fáradtságtól úgy mozogtak, mintha ólomból leitek volua. {Magyar Országos Szabvány) leSc ielfes rakéáfíi ESiSEÜZÉSí Isonyyes«* bolájábaiia Ko lozsvär, Mátyás király-tér 9. szám.