Ellenzék, 1941. szeptember (62. évfolyam, 199-223. szám)

1941-09-22 / 216. szám

TP fl rsepVemWtr SS. ’ELLENZÉK «m 1 E;a, SJsmepélyes keretiek kíSaötá megnyitották a kelessvárü fsazáasags Áksdénsia cig ianévéí KOLOZSVÁR, szeptember 22. Szomba­ton délelőtt tartotta meg a kolozsvári Gazdasági Akadémia uj épületének dísz­termében tanévnyitó ünnepélyét. A főbe­járaton és a gyönyörű kertben fekvő épü­leteken nemzetiszinü zászlókat lobogtat a szél, hirdetve ezzel is, hogy Erdély és az ország egyik legjelentősebb felső taninlé zete, a felszabadulás utáni második övé­nek megnyitása előtt áll. Az Akadémia tanári karának, a meg­hívott vendégeknek, az egyházaknak, a Tudományegyetem és a polgári, valamint a katonai hatóságok képviselőinek, a nagyközönségnek és a hallgatóságnak a díszterembe való bevonulása után, a .via- gyár Hiszekegy elmondásával vette kez­detét az Akadémia tanévnyitó ünnepsége. Elsőnek vitéz Biró Gyula dr gazdasági akadémiai igazgató mondott ünnepi besze det. Az igazgató beszédében összefoglalta az elmúlt év eseményeit. A felszabadulás utáni első tanév nehéz munkát követelt, — mondta az igazgató. A berendezési !ár gyaitól és taneszközeitől kifosztott főis­kolát újonnan kellett berendezni, felsze­relni és rövid idő alatt ugv megszervezői hogy annak falai közt az első nerctől komoly és felelősségteljes munka folyhas­son. Szerencsére ez a munka a tanári kar és a felsőbb hatóságok áldozatával és lia- tékony segítségével sikerült is. Az Akadémia több. mint félmillió pengőt költött különféle beruházások­ra, de hathatós szociális megsegítésben részeltette különösen a jóelőmenetelii menekült hallgatóit. Az elmuit tanév első félévében 67, a má sodikban 79 hallgatója volt a Gazdasági Akadémiának. — Sajnos — mondta vitéz dr. Btró igazgató — az erdélyi ifjúság most sem ismerte fcí kellőképpen a tudományos képzettséget igénylő gazdasági pályáimul; nagy fontosságát országunknak, enned; a kifejezetten agrár-jellegü országnál; életéi ben. Igaz, hogy a kisszámú hallgatóság r.ak egyebek közt az is oka volt, hogy az ifjúság nagyrészét lekötötte a katonai ki képzés s oka volt az általános szegénység és a megszállás folyományaként előállott visszamaradottság. Az Akadémia támoga­tásával a mull tanévben végzett összes hallgatók megfelelően helyezkedtek et, főként az anyaországban, ami szerencsés Erdélynek az anyaországgal való szellemi és lelki egybekapcsolódása szempont­jából is. Jelentős munkát végzett az Akadémia az elmuit tanévben a főiskola falain, kívül is, az erdélyi gazdasági élet fellendítése érdekében. Mintegy öt tanfolyamot rétim dezeti, többek között a református ten- lógiai fakultás ötödik évfolyamú hallgn’ói számára, ezenkívül mezőgazdasági gép­ipari és más hasonló tárgykörű tanfolya­mokat. Az Akadémia tanárai a Kolozsvár környéki falvakban, így Szászfenesen és Szamosfalván is tartottak szakelőadáso­kat, irányitólag kapcsolódva be a hallga­tósággal együtt Erdély mezőgazdaságának megszervezésébe. Kapcsolatot kéréséit ezenkívül az Akadémia végzett hallgatói­val is. Megrendezte a múlt évi gazdasz- taiálkozót, melynek résztvevői eze-pen gös alapítványt is tettek. Beszéde végén az igazgató szorgalmas, kitartó magyar munkára hívta fel a hallgatóságot, kérve, hogy megfeszített erővel dolgozzanak, mert az országnak elsőrendű érdeke, hogy alaposan képzett szakemberefc kerüljenek ki az Akadémiából a magyar mezőgazda ság irányítására. Az igazgató beszéde után GöUner Já­nos dr. akadémiai r. tanár 'ártotta meg nagy érdeklődéssel kisért tanévnyitó szak­előadását ,‘A növények immunitása a fér­P«is@ff@zési munkálatokat jctínyoáan válás UErinezI & €©< őápolya-utca 6. zz. és Szentegy- ház-utca l. (Sebők-cukrászda) tőzö betegségekkel szemben címen. Tisztán tudományos természetű fejtíge tésein kívül egyben azt is sikerült bemu­tatnia, hogy az Akadémián a termésbe, tudományokai bár gyakorlati eélkitü re.s" sel művelik, mégis az ezekben való ko moly elmélyülés nélkülözhetetlenül hozzá­tartozik a tudományos gazdászképzéshez. Ezután vitéz Biró Gyula dr. igazgató kio^zC'etti az ösztöndíjakat. i nuo»i meg­nyílt, tanévre. .-vOO»—7500 pengős ösztöndi jakot nyertek Balogh Sándor és Mezei Sándor II. éves hallgatók, 100 pengős ösztöndijat nyert Papp István akadémiai hallgató, mindhárman menekültek. Ezulán a Himnusz eléneklésével az un. népség véget crt. Az akadémiai tanévmeg nyitón megjelentek az egyházak resztről Veress Ernő dr. r. kát. leol tanár, Maksny Albert és Nagy András ref. teológiai tanárok, Járosi Andor evangélikus lelkész, Alberti Richárd német evangélikus lel­kész, a Ferenc József Tudományegyetem képviseletében Szentpétery ZMgmond dr. rektor, Bartók György dr. prorektor a kari dékánokkal, valamint a vár)s, a vár­megye és a hadsereg képviselői. SPORT fi k'rünően játszó ill ¥ legyőzte az eddig veretlen DVSC-t, a KEK pedig megszerezte szép játék után első bajnoki pontjait KOLOZSVÁR. Tegnap délután nagyszámú közönség gyűlt össze' az egyetemi stadionban, hogy tanúja legyen a NB II. Mátyás csoport" jának keretében lejátszásra kerülő KEAC— Nagyváradi Törekvés és a MÁV—D V SC mér­kőzésnek. Mindkét kolozsvári csapat megái" lotta helyét és a KEAC nagy gólaránnyal győzte le a Törekvést, a MÁV pedig hatat" más küzdelem után megérdemelt győzelmet aratott az eddig veretben DVSC felett, KfclC—Törekvés 7:1 (1:03 1800 néző, vezette Jania. A két csapat a következő összead lkáéban játszott: KEAC: Moldöván. Regner— István; Püa- kösti—Sz&rémi—Tör ö k, Juh ász—H oil a y— Tombori—Szabó—Küriby. Törekvés: Nyisz" tor, Balk—Kovács. Nagy—Kiss—Verebed, Zerge—-M o sko—Pintye—Papp—-R odra. Mezőnyjátékkal indu t a mérkőzés és az ötödik percben Tombori labdájából Kiirthy az ötösről kapu fölé lőtte a labdáit. A 12. perc" ben Pünkösli szöktette TomboriL aki a ] 6- os" ról jobbsarokba lőtte a labdát. (1:0); A KEAC a gól után is sokat támadott, de csa­tárai sorra hibázták el a jobbnál jobb hely" Zsileket. Tombori, majd Hoüay lövéseit fogta szépen a váradí kapus. A Törekvés ritkán tá- madott. az első félidő folyamára alig pár" szór jutottak el a KEAC kapujáig. Szünet után a KEAC folytatta támadásait,, amelyek" nek eredményeképpen erős fölényre tért szert. A 11. percben Tombori ló-osróí kül­dött lövése a felső kapufáról Nyisztor kapus hátára pattant és onnan a hálóba vágódott. (2:0). A 15. percben a Törekvés egyet’en gólját érte el Mosko révén. (2:1). A 23. perc­ben Szabó a lő'osról a bal sarokba lőtte a labdát (3:1). nem sokkal később Hollay szög­letét a hálóba fejelte Kürthy (4:1). A 35. percben. Kürihy beadásából Juhász volt ered" menyes, egy perc rau va Szabó 6:l*re növelte az eredményt. A. mérkőzés utolsó gólját Ju­hász átadásából Szabó lőtte. A magára talált KEAC megérdemelten győzött ilyen nagy arányban a Törekvés el­len és minden remény megvan arra. hogy a további mérkőzésekéin is újabb pontokat szc réz. Jók voltak: Regner. Pünköstt, Juhász, Kürthy. illetve Mosko, Terebesi és Kiss. A mérkőzést Jania jól vezette. MÉV-BVSC 2:0 (2:0) A mérkőzésit Wink er vezette, 2000 néző előtt. A két csapat felállítása: MÁV: Nemes. Márton—Horváth, Csiki—Schaff—Kiss, Hodv Lukács íl.—Lukács I.—Oroszi—Matisz­DVSC: Keskeny, Csókay-—B. Nagy. Orosz— Gere—Elek, Szilárd—Eterecz—Sudlik—Tisza —Kristóf. A MÁV a játék élőjén hevca támadás oka! vezetett, aminek már az ötödik percben meg is volt az eredménye. Lukács I. lövését Kes­keny kiütötte', a (labda a befutó Hody elé nsett. aki az ö.tőiről a bal fe ső sarokba lőtte azt. (1:0). Erős MÁV'íámadások következtek ismét ezután, de a 15. percben Orosz szök­tette Szilárdot, akinek beadása Sudlikef tisz­tán találta, de Sudlik a kapu fö’é lőtte a láb" dát. A 16. percben érte eil a MÁV második gólját, amikor is Csiki előre adott labdáját Lukács 1. maga e é tette és 20 méterről kül­dött nagy lövéssel a felső léc alalit a hálóba juttatta (2:0). Nem sokkal később Lakács i I- nagy lövését Keskeny kapus szögletre ök- j űzte. Az eüső félidő végén a DVSC hatalmas j iramot vezetett, de a nagy lé kesedéssel küz" j dő MÁV -védők közötr a DV SC csatárai nem j tudtak gólhelyzetet kidolgozni. I Szünet után a DVSC ismét sokat támadott, I de a MÁV védelme Mártonnal az élen min- ; dí‘n támadást visszavert. Az dső negyedóra után a MÁV'csatárok szép támadásokat ve" 1 zetufek. de Matisz többször is igen jó helyzet- I ben meíilé lőtte a labdát. Lukács I., majd Ha- : dy lövéseit védte szépen Keskeny. A DVSC I csatársorában több változást ás eszközölt, ami : azonban a csapni on nem segitjett. mert eredi ; raényt nem tudtak elérni. A közönség az utolsó negyedórában állandóan biztatra a ki- í tiinőeu játszó vasutas csapatot, úgyhogy a j debreceniek hajrája eredmény nélkül maradt, í A mérkőzés nagyszerű sportot hozott, t ! nagy telke?/;déssd jáftszó MÁV csapata megér- I demeOlte a szép győzelme t. A debreceni vas utasokat legyó’zni nagy teljesítmény, mivel a í csapat eddig veret’énül állott a bajnokság I élén. A MÁV csapatában mindenki jól ját- t SzotL de főképpen Márton, Csiki, Schaff. Kiss és Lukács I., illetve Csókái, Nagy, Kes- j kény és Kristóf. Winkler játékvezető a le&áA" • Iá sok tn£git élésé ben igen sokszor hibázott. 1 nagyszerűéi! játszó MIC Nagyváradon 5:3 arányban legyőzte az eddig veretlen NIC csapatát KOLOZSVÁR. Vasárnap délután, mint­egy háromezer néző elolt játszották le Nagyváradon a KAC—NAC I. o. bajnoki mérkőzést, amelyet nagy meglepetésre a KAC csapata 5:3 (0:3) arányban nyert meg. A KAC nagyváradi győzelme a Nem­zeti Bajnokság hatodik fordulójának leg­nagyobb meglepetése. , A KAC szív és lelkesedés ugylátízik ismét feltámadt, csodát művelt és olyan eredménnyel lepte meg a labdarugó-tár­sadalmat, amelyről hosszú idők múlva is beszélni fognak. A mérkőzésről váradi tudósitónk a kö­vetkezőket jelenti: Déluíán négy órakor kezdődött a mérkőzés, amelyet Vezér ja* tékvezető vezeted és amelyre a csapatok u kővetkező összeállításban álltak fel; KAC: Seprényi—Szaniszló 11., Wss-- Páll. Tetegdi. Csákány—Lu-káefi, Szántai, Bonyhádi, Reindhardt és Brossai. N HL Váradi—Molnár, Doniján- Kalocsai 11., Juhász, Detnény—Kovács 11 , Sár vary, r 1 Mihók, Bodola, Tóth. A NAC a jálék elején heves támadáso­kat vezeted, de a KAC védelme nagysze­rűen áll a lábán. A tizedik percben már vezetéshez jutott a NAC, araikor is Bo­dola és Tóth összjátéka uláu Tóth nehéz szögből a bal felső sarokba lőtte a h)6- dút. A KACot kissé lehangolta a hirte len kapott gól és a i5-ik percben Spiel mann nagy védelmi hibából a második gólt a kapu jobb sarkába lőtte. A gól után Csákány összefutott egyik NAC já­tékossal. Csákány homlokán a bőr felha­sadt és vér borította el az arcai-úgy, h .gv a pályát el kellett hagynia. A KAC tíz emberrel folytatta küzdelmét. A NAC ki­használta az egy ember elöuvt és Tóth elfutva a halszélen. menthetetlen golf >u- gott, a hálóba. (0:3.> Ekkor már úgy iát szott, hogy a KAC a mérkőzést elvesz­tette. Három gól olyan előny volt. amit csak a legnagyobb szerencsével és kitűnő játékkal lehetett behozni. A KAC súlyos helyzetéhez hozzájárult az a körülmény is. hogy Bonyhádi u 35*H; perit teri rugdal kapott s önti hálva kénytelen volt a pú lyál elhagyni. Kilenc emberre oh;adt « KAC, amely azonban nem vesztette fejéi, megpróbálkozott a lehetetlennel. Ilövex elhatározással, fogc só kor gat va küzdőt lel; ekkor a KAC védői, hogy újabb gólt ne engedjenek a kapuba, különösen Seprő- nyi, a KAC kapusa vette ki részét a küz delemből. A második félidőben megtörtént a cso­da. A KAC csapata szünet után 9 ember­rel jelent meg a pályán. A NAC csatárok ekkor egy kapura játszottak, de az üiíím lelkesedéssel küzdő KAC védők mindig idejeben léptek közbe, ugv, hogy sike riilt elkerülniük azl, hogy az első negyed­órában ujahb gólokat kapjanak. A hősies védekezés a közönség rokon-zenvét a KAC felé fordította: a NAC törzsközön­sége is a kitünően játszó KAC-ot biz­tatta. A 15-ik percben kiegészült a KAC csapata. Visszatért a pályára Bonyhádi és Csákány. Ezután mintha kicserélték volna a KAC csapatál. Erős fölényre Vet­tek szert és nagyszerű játékkal sikerült megforditaniok a már elveszettnek hitt mérkőzést. A 21-ik percben Kalocsai II. a I6-oson bejül kézzel ütötte le a labdat. Vezár játékvezető habozás nélkül meg­ítélte a ll-est. Brassói állt neki a bün­tetőnek és gyengén helyezeti labdája a rosszul helyezkedő Váradi mellett, a ka­puba gurult. (1:3.) A kolozsvári együt­test a gól fellelkesült ette. Egymásután vezeted támadásokat, amelyek igen értér kés gólokkal végződtek. A 23-ik percben Lukács beadásából Bonyhádi a balsarok­ba lötet a labdát, (2:3.) A NAC játékosai ekkor pillanatra elvesztették lélekjelen­létüket. Mintha csodálkoztak volna azon. hogy ez hogyan történhetett. Ez volt az a lélektani helyzet, amikor a NAC el­vesztette a mérkőzést és a KAC győze­lemre fordította azt. A váradi védők a gól után kézzel-lábbal, fejetlenül igye­keztek védekezni és a 20-ik percben egyik NAC védő ismét kézzel ütötte le a lab­dát a 16-oson belül. Megismétlődött az előbbi jelenet. Ezúttal Brossai biztosan lőtte a jobb soroltba a büntetőt. Ezzel a KAC kiegyenlített. < A 3:3 állásnál az egész néző közön ség felállott helyéről. Amilyen lelkesen biz­tatta az első félidőben csapatát, olyan lelkesedéssel fordult a derék kolozsvári fiuk felé és melegen ünnepelte azokat. A 32 ik percben Reinhardt labdájával Bonyhádi kiugrott a NAC védők közül és közelről a kapu felső sarkába helyezte a labdát. (4:3.) A NAC-ot teljesen leverte a gól. A 35-ik percben Szántai egy előre­vágott labdából mintegy 10 méterről a bal felső sarokba lölte a KAC utolsó gól­ját. (5:3.) Az újabb gól a NAC-ot iramá­nak fokozására bírta. Az utolsó percek­ben hevesen támadott, de az eredményen már nem tudtak változtatni, mivel a KAC védői a legnehezebb helyzeteket is biz­tosan tiszdázták. Amikor Vezér játékve­zető a mérkőzés végét jelezne, a közön­ség lelkes tapssal és éljenzéssel jutalmaz­ta a kitünően játszó kolozsvári csapatot, amely bebizonyította, hogy nincsen vesz­tett mérkőzés és bármilyen nagy is az el­lenfél tudása, legyőzi azt a küzdenitnóás, a lélek és a szív. A KAC együtteséből minden játékos legjobb tudását nyújtotta és mindenki teljes szívvel és odaadással küzdött a győ­zelem érdekében. Különösen a védelem tett ki magáért, főképpen Seprényi, Sza* niszló 11.. Vass és Tfdegdy. A nagyváradi csapatból a Bodola—Tóth balszárnyat le­het kiemelni. A KAC csapata a ma délelőtti gyorssal utazott el Kolozsvárra, ahová a délutáni órákban érkeznek meg. A csapatot az al" lomáson a KAC szurkolók ünnepélyesen fogadják. Az HO I. vasárnapi eredményei WMFC—Szeged 3:0 (1:0). SalBTC—Szolnok 4:4 (3:2). Lara part—Újpest 3:3 (3:1). D1MÁVAG—UAC 3:3 (1:2). Gamma—Elektromos 3:1 (1:1). Kispest—SzVSE 2:2 (2:1). Ferencváros—MÁ\ AG 9:0 (3:0). B NIC „B“ issfSzte a KHBSE-5 Vasárnap délejör.t 10 órakor játszották .; mérkőzést, amelyet nagy küzdelem után a KAC B) csapata nverr meg 1:0 (0:0) arám- ban. A győzte, gó t u második félidőben Ge rél> beadásából Hant/ fejelte. Jók voltak Horváth, Bokor. Vincze. Párkányi, illetve KKASEből M uresán II.. GiUcze* A iuérkő zést Szabó Ödön \ ezette.