Ellenzék, 1941. szeptember (62. évfolyam, 199-223. szám)

1941-09-15 / 210. szám

1941 szeptember IS. E I E E Hem kotefező az Iskolai esgeurnfecs E!5feészí!Ieíek űz u\ Iskolai é¥re KOLOZSVÁR, szept. 15. (Saját tud.) Ma tartják az évmegnyitó ünnepséget a legtöbb kolozsvári iskolában. Az elemi iskolákban a tanítás is kezdetét vette, az elkövetkező napokban pedig középisko­lákban. majd a főiskolákban is megindul a tanítás menete. Erdély közoktatási in­tézményei most, miután a tanerők kine­vezése minden vonalon megtörtént, nagy lendülettel kezdik az uj tanévet. Ezt az évet sok tekintetben a nagy kezdeménye­zések évének lehet lekinteni. fl ngolcoszí'áífos elemik Tudvalevő, hogy az elemi iskolák nagy. résize, kélharmadrésze nyolcosztályos elemivé alakul át. Az idén nagy szám ban kezdenek mű­ködni az elemi VII. és VIII. osztályai. A tanerők már megkapták a szükséges utasításokat. Nagy általánosságban a nyolcosztályos elemi két részre őszül:, falusi és városi tantermi népiskolákra, ■— amint azt illetékes helyen közölték ve­lünk. A falusi iskolák VII. osztályában például a leányok megismerkednek a konyhakertek minden titkával, megtanul­ják a helyes étrend-összeállilást, a barom­fitenyésztés mesterségét stb. Ugyanebben az osztályban a városi fanterv előirja töb­bek között a kőszén és kőolaj feldolgo­zásának ismertetését, a lakószoba, a kony­ha, a kamra, a pince berendezésének és takarításának tanítását. A nyolcosztályos iskolatípust a gyakor­lati tapasztalatok alapján természetesen tovább fejlesztik, fokozatosan kiépítik és idővel megvalósítják elemi iskoláink ab­ban az egyharmad részében is, ahol je­lenleg négy-, vagy hatosztályos tagozat működik. fiz intézeti egyenruhák kérdése Most, az uj tanév kezdetén nehéz prob­léma a szülők részére a gyermekek ruhá­zatának kérdése is. A megélhetési viszo­nyok nehezülése folytán ez már magában véve is komoly gondot okoz, de különö­sen nagy gond lett volna, ha megvalósul az intézeti formaruhák terve. Történtek ugyanis bizonyos kezdeményezések, hogy az iskolai egyenruhát most már minde­nütt tegyék kötelezővé és annak viselé­sétől ne tekintsenek el. KOLOZSVÁR. Szeles időben 2000 né- ,ző előtt játszott vasárnap délután az NB I. keretében a Kolozsvári AC a WMFC csapatával. A mérkőzést 3:2 (2:0) arány­ban a csepeli WMFC nyerte meg az első félidőben lanyha játékot mutató kolozs­vári csapattal szemben. Boros Pál játékvezető sipjelére a kö­vetkezőképpen állottak fel a csapatok: WMFC Dósai—-Kádlói, Szálai—Kapta, Gere, Dudás—Kiss, Devecséri, Szabadkai, Jéger, Pintér. ! KAC: Seprényi—Szaniszló II., Vass— Páll, Telegdy, Bokor—Lukács, Szántai, Bonyhády, Reinhardt, Brossai. Erős WMFC támadással indult a játék és az első percben csak sarokrúgásra tu­dott menteni a KAC, a csepeliek a sarok­rúgást nem tudták eredményessé lenni. A 2-ik percben a WMFC támadása meleg helyzetet teremtett a KAC kapuja előtt, Szabadkai lövését Seprényi kiejtette, de a KAC-védelem tartotta az üres kaput és megakadályozta, hogy a lövés kapuba menjen. A kavarodásban a labda Pintér­hez került, aki az ötösről ismét próbál­kozott, a helyére visszfautó Seprényi az utolsó pillanatban szép elvetéssel fogta a labdát. Az első gól az ötödik percben született meg. orrúkor Bokor szabálytala­nul szerelte Devecsérit. A megítélt bün­tetőt 30 méterről Kapta élesen a (első kapuléc alá lőtte. Seprényi hiába vető­dött, a labda a hálóba Icötött ki. 61:0). A 6. percben KAC támadást vezetett és sa­rokrúgást ért el Brassai révén, a belőtt labdát Dósai a KAC csatársora felett szé­pen védte. A KAC tovább támadott, ellen­lllet ékes helyen azonban a kivet eles helyzetre való tekintettel ezeket, a kéz- d emén yezéseket időszerűtlennel: rni­nősifik és a formaruhák ügyében válto­zatlanul az eddigi előírásai: maradnak érvényben. Természetesen kívánatos azonban, hogy az a szülő, aki növésben levő gyermekének uj ruhát csináltat, ezt a* ruhát a gyermek iskolájának előirásiai szfcrint készít lasse el. Azt a szülőt azonban, akit ebben anya­gi okok gátolnak, nem érheti és nem is éri emiatt semmiféle hátrány. Zsitíőíörrén# a közép­íSköíűkÖGE Az 1939. évi IV. t. c. következtében az állami középiskolákban mindenütt a tör­vény által megszabott keretekbe korlá­tozták a zsidók felvételét. Ahol szüksé­ges volt, például Kolozsváron is, engedé­lyeztek a zsidó felekezeti iskolákat, egyes állami intézetekben pedig zsidó osztályo­kat létesítettek. 0 felnőttek iskolája Budapesti mintára Erdélyben is meg akarják honosítani a felnőttek iskoláját, amely tulajdonképpen esti tanfolyamok rendezéséből áll, amelyen négyéves tan­terv alapján 25—40 éves hallgatók okta­tásával foglalkoznának. A tanulók négy év után érettségi bi­zonyítványt kapnak. Hat iskolanapon átlagosan napi három órát ülnek a pad- ban. A tanterv természetesen figyelembe ve- I szí azt az előzetes gyakorlati képzettsé­get, amelyet a felnőttek a gazdasági élet­ben szereztek. Azt is tervezik, hogy ha­sonló rendeltetéssel és különleges ipari tantervvel kifejezetten az iparostársada­lom tagjai részére szervezik meg Erdély­ben az ilyen felnőttek iskoláját. A kormányzat célkitűzésének megfele­lően a jövőben fokozottabb gondot fordíta­nak a szór vány vidékeken élő gyerme­kei: iskoláztatására, akiket a közigaz­gatási hatóságok révén vesznek számba és igyekeznek megtalálni a gyakorlati megoldást arra, hogy a szórványvidékeken élő magyar gyermekek kivétel nélkül mind megfelelő magyar szellemű okta­tásban részesülhessenek. súlyozni akarta a WMFC egy gólos ve­zetését, de minden igyekezete hiábavaló volt, a csepeli védelem minden támadást rombolt. A 10. percben voh alkalma a KAC-nah az egyenlítésre. Vass—Bokor összjátéli után Bonyhádit szöktették, aki elfutott a csepeli védelem mellett, de a 16-ról a kitünően helyezkedő Dósai ke­zébe lőtte a labdái. A 11. percben Lukács újabb beadását Bonyhádi kapu fölé kül­dötte. A 17. percben Szaniszló 11. bün­tetőjét Bonyhádi az ötösről léc alá lőtte, de Dósai az utolsó pillanatban me.ntett. A 24. percben Devecséri került lövőhely­zetbe, de Seprényi lövését védte. A 30. percben Lukácsot szöktette Bonyhádi, be­adása Szántaihoz szállt, aki a 16-os tar­káról bombalövést eresztett meg. Lövését a kitünően védő Dósai elfogta. A 31. percben nagy helyzetet kihagyott a WMFC csatársora. Kiss II. elfutott Vo.ss mellett, az ötösről keresztbeadást jutta tolt a befutó Szabadiad és Pintér elé, a labda azonban ezek előtt a sarok-vonóira gurult ki. A félidő második gólja a 14. percben született meg. mikor a kitűnő formában levő Dudás keresztlabdával szöktette Jégért, aki a ]6-osról lapos lö­vést küldött a bal alsó sarokba. (2:0.) Szünet után a KAC hevesen támadott, egymásután érte el sarokrúgásait, de csa­társora eredménytelen volt. A 3-ik perc­ben a WMFC támadással válaszolt, a láb. da Kallói—Duda«—Jéger-tutat futja be, de utóbbi a 16-osról fölé lőtt. A 10. percben Páll elöreadásával Reinhardt el­futott, a 16-oson ejtett labdát adott be, amelyet Bonyhádi kapásból kapura kül­N Z ÉK dötf. Az esőiéiben levő Dósai utolsó pil- hmrfthan bcleöL'lűzniI a labdába és kapu fölé tolta azt. A J4-ik percben meleg helyzet támadt a KAC kapuja elölt. Pin­tér elfutott Szaniszló mellett, beadása Szabadkai lábára szállott, Seprényi máris vetődött utána, de nem tudta megfogni, az feje felett át pattanva, kapura gurult. Telegdy az utolsó pillanatban közbeié piát és sarokvonalra menteti. A 24. percben Kiss—Jéger összjátéli után a labda Sza­badkaihoz került, aki az előrehusódó Devecsérihez játszott. Devecséri a 16-os és az öt és feles közötti sarokról bal alsó sarokba küld ölte a labdát, amely után Seprényi hiába vetődött. (3:0.) A 31 -ik percben Pintér szöktette Dudást, a beívelt labda Szabadkai fejéről a jobb felső sa­rokra szállt. Seprényi vetődéssel mentet­te csapatát az újabb góltól. .1 32. peré­ben született meg a KAC első gólja. Páll szöktette Reinhardtot, aki kijátszotta a WMFC védelmét a 16 ősről (I bal felső sarokba lőtte a labdát. (3:1.) A gól után a KAC felvillanyozva támadott és egyik lefutást a másik után intézte a csepeli kapu elUn. A 36. percben kavarodás tó­BUDAPEST. Hűvös, sze'es időben, közel 700 főnyi közönség előtt kezdődött a ma­gyar—li o rváit nemzetek közötti teuiszmér kőzés a Róma Kupáért. Az első mérkőzést Szentpéteri a Jiorvát Pallada ellen játszotta, amelyet minden megerőltetés nélkül 6:2, 6:3, 7:5 arányban nyert meg. Ezzel szemben a következő mérkőzés fo'yamán Mitics kitűnő játékkal 6:2. 5:7, 6:2, 6:1 arányban verte a bizonytalanul mozgó Gáborit. A mérkőzést szombaton délután a Gábori, Katona—Branovies, Strock párossal folytat­ták. A két magyar versenyző simán verte a horvát kettőst, kik közül Branovies igen jő volt, a tartalék Slrock azonban anuál gyen­gébb. A mérkőzést 6:4, 6:0 és 8:6 arányban nyerte a magyar páros. Ezt követte az As- both, Mayer dr.—Mitics, pallada páros mér­kőzés, amelyet ismét a magyarok nyertek 6:8, 6:1. 6:2 és 6:4 arányban és ezzel a győ­zelemmel 3:1 arányban vezetett a magyar válogatott a honátokkal szemben. Vasárnap délután került sor a Romhányi —Branovies találkozóra, amelyet a magyar versenyző kitűnő kezdése után a kiváló Bra- novics nyert meg 6.1. 3:6, 6:0, 6:3 arányban és ezzel 3:2-re állott a mérkőzés, amelyet végeredményben a magyar csapat nyert meg 4:2 arányban a horvátok ellen, akiknek leg­jobb versenyzőjük, Puuesec nem érkezett meg és helyette Asbóth játszott Mitiecsel két játszmát, amely azonban nem számított be az eredménybe, mivel csak bemutató jel­lege volt. » 1 1 - ^ 'L ■ * MÍV—KKSE ifjúsági bajnoki 3:2 (1:1] Vasárnap reggel 8 órakor játszották a vá­rosi kispályán a mérkőzést, amelyet Sándor Elemér vezetett. A mérkőzés nagyrészében a MÁV hevesen ostromo-ta a KKASE védel­met. amely az első félidőben helyén állott és a félidő végén egyenlő mérkőzést tudott biztosítani. A második félidőben azonban a MÁV kemény támadásai következtében meg ingott és lehetőséget adott a MÁV csatársora' nak arra, hogy a mérkőzést köt biztos gól­különbséggel megnyerje- A gólokat Bálint 3, illetve Rózsa és Kovács lőtték. KKUSE—Tarskvés (Szainosujvár) 4:2 (2:1) I. ». bajnoki A mérkőzést vasárnap délelőtt 10 órai kezdettel játszották a városi kispályán Tóth Géza játékvezető vezetésével. A mérkőzés első félidejében egyenlő erők kiizde'me volt észlelhető, amely később KKASE-fölénnyel végződött. A kitüuő kolozsvári csapat, amely az alkerületi bajnokságokban igen kitünően indult, gólképesebbnek bizonyult és az első félidőt egy gól előnnyel fejezte be. A má­sodik félidőben fölénye még jobban Ua a- kult és hiába volt a lelkes szamosujvári csa' pat kemény védekezése, két gólkülönbséggel nyerte a mérkőzést. Góllövők: a 7-ik perc­ben Fogarasi (Törekvés), a 20-ik percben Muresan I. KKASE. majd a 30-ik percben Fazekas. A második félidő 8 ik percében 11-esbő' Weisner. a 30-ik percben Biró, majd Dózsa a KKASE’ből. A második félidő 31. percében a biró kiállította Mezeit, a Törekvés játékosát. MÍV 11—Postás 7:1 (6:0) 1. c. bsias^ü Ugyancsak a városi kispályán délelőtt 12 órakor Soós József vezetésével játszották a mérkőzést, amelyet fölényesen nyert a vas­utas csapat, bebizonyítván, hogy méltó társa az e ső csapatnak, amely eddig veretlen volt az NB II Mátyás csoportjában. A MÁV II. góljait az 5, 10, 15, 30, 34 és 38-ik percben _________ _______ r j «WM ...... —HMM— r.L gaggţj madt a WMFC kapuja előtt, amelynél: so­rán Kapta kézéi, érte a labda. A megítélt 11-est Brassai ér vény esi irt te. (3:2.) A KAC továbbra is támadott, veszélyes helyzeteket teremtette a csepeli kapu előtt, de a hátrahuzódó Dudás és Kallói mindent mentett. A hátralevő idő me­zőnyjátékkal lelt el. Jók voltak: Dudás, Dósai, Szabadkai, illetve a KAC-ból Szaniszló II., Telegdy és Reinhardt. Bonyhádi játéka eliitotí az egviittes többi tagjaitól és formán aluli játékkal szerepeli. A mérkőzést a csepeli csapat megér­demelten nyerte. Rutinosabb játékkal, nagynevű játékosokkal mutatkozott, akik kiharcolták a biztos győzelmet. A KAC az első félidőben igen lanyhán mozgott. A csepeliek bajszálpontos labda- adásai megzavarták a játékosokat. Bony­hádi nem találta meg helyét az együt­tesben, amely a második félidőben hiába küzdött szivvel-lélekkel az egyenlítésért, meg kellelt, hajolnia a jobbik csapat lu­dasa előtt. Boros Pál játékvezető a mérkőzést ki­fogástalanul vezette. Manics lőtte, a második félidő 10 ik percé­ben Simon. A Postás DaJlos révén szépített az eredményen a 25. percben. A játékvezető a násodik félidő 38-ik percében Derzsit (Postás) kiállította, úgyhogy az utolsó per­cekben 10 emberrel küzdött a csapat, de hiába, mert a kitűnő formában levő Mánic$ révén biztos győztes maradt a vasutas csa­pat. I­K8C—KMSC ifjúsági bajnoki 4:0 (2:0] A WMFC—KAC mérkőzés előtt játszott ţ két csapat. A mérkőzés folyamán a KAC áh laindóan fölénnyel támadott. Kovács I. az eteő fé-idő vége felé összefejelt egyik KMSC játékossal és mindketten megsérültek. A gó­lokat Nagy, Kovács II., Nagy. Jener lőtték. A mérkőzést Szekeres György vezette, Bástya—KMSC I. osztályú bajnoki 4:0 (3:0) ' Ä mérkőzést dr. KuSzalik János vézetle. A Bástya bizonyult erősebbnek és megérde­melten nyerte a mérkőzést. A pályát az ár­víz megrongálta, ami mindkét csapatnak •nagy nehézséget okozoílU GóHövők: PáÍify 2, Geczö és Rámái. Bejutott a vasutas ökölvívó baj- sokságok döntőjébe a kolozsvári MÍV Budapesten nagy érdeklődés meHleti bonyó litották le a vasutas ökölvívó bajnokságokat/ amelyen a kolozsvári vasutasok csapata kitü" nőén szerepek. A kolozsvári Öklözök az elő­döntő során azonban 13.3 arányú vereséget szenveditek a budapesti va&utasok csapatától és ilyen módon a harmadik helyért a Torek" vés csapatával keltett megküzdenaök. mig az elsőség kérdése a budapesti Vasutas és a Szombathelyi Haladás között keriiît eldön­tésre. 8z NB I. eredményei Ferencváros—Gamma 5:3 (2:3). Újpest—Kispest 6:0 (4:0). MA VÁG—NAC 1:1. Lampart—SalBTC 3:1 (1:0). Szeg’ád—Újvidék 9:2 (6:0). Szolnok—Elektromos 2:1 (1:1). DIMÁVAG—SzVSE 7:2 (4:1). Magyar győzelemmel végződött a hatodik maovar—olasz kerékpáros találkozó BUDAPEST. ^ asárniap délután bonyo ito®’ ták le a Mii en ár is pályán a magyar—olasz kerékpáros versenyt, amelyet nagy küzdelem urán a magyar együttes nyert meg 21:20 pontarányban. Mint ismeretes, a magva.' ke­rékpárosok legutóbb a milánói 'S igoreÜi sta­dionban rendezett versenyen, arueiv az ötö­dik olasz—magyar kerékpáros ta átkozó vo ‘, suiyos vereséget szenvedtek S regnapi ver «eny Során azonban a Pe vássi. Nagy. Eies és Karaki-összetételű magyar együttes meg" állotta helyét és nagy küzdőkul után 21:20 arányban visszavágott a milánói 21:11 .pont* arányú vereségért. Az olasz csapat tagjai Scrivanti, Nervi. Furini és Marini voltak. AZ ORSZÁGOS VEZETŐ rádiószózatol in­tézet r szombaton délben a leventékhez, utá­na pedig a event ék országos parancsnoka beszélt az ifjúsághoz. A KISZELY-ÜGYBEN a MLSZ országos elnöksége elrende'te az ujrafelvélelt és a szabályok értemében uj vieler meghozatala céljából a fegyelmi egyetsbirúnak adta ki aa ügyet. ■ > SPORT * I. . WMFC-KflC 3:2 (2:0) Kitűnően játszottak a csepeliek, a lifiC góiiiásfíten ssaíárssra nem tudta kiharcolni az eidäuiettent ft magyar teniszválogatott 4:2 arányú győzelmet araiéit a horvát teniszezők felett