Ellenzék, 1941. szeptember (62. évfolyam, 199-223. szám)

1941-09-29 / 222. szám

í 94 I szeptember 2 9. ELLENZÉK KOLOZSVÁR. Végre! Elérkezett az egv hét óta forró izgalommal várt nagy pil­lanat. Tizezer ember fordította fejét a pálya közepe felé, ahol kettős sorrend­ben vonultak ki Folyovich János városi főjegyző vezetésével azok a sportembe­rek, akik resztvettek 30 évvel ezelőtt az uj pálya felavatásán. Utánuk 11 fehér- nadrágos, pirosinges KAC-játékos és 11 zöld fehér Fcrencáros-játékos és fekete öltözetben a bíró és a határjelzők. Elsőnek Folyovich János városi fő- jegyző lépett a mikrofon elé, méltatta a mai ünnep jelentőségét, megemlékezvén azoknak érdemeiről, akik lehetővé tet­ték a pálya megépítését, azokról, akik küzdöttek rajta. Üdvözölte a megjelen­teket és azt a reményét fejezte ki, hogy a pályán ezután magyar csapatok fognak egymással küzdeni a nemzet és a haza dicső ségére. A beszédre Üsetty Béla clr., a Fe­rencváros elnöke válaszait. Megemléke­zett a Ferencváros első kolozsvári sze­repléséről és annak a meggyőződésének adott kifejezést, hogy ez a pálya örökre magyar marad. A rövid ünnepséget So- modi István dr. beszéd.: zárta be, mi után kezdetét vette a mérkőzés. A né zők kényelmesen elhelyezkedtek, a szi­vek az izgalomtól kalapáltak. 11 piros fehér és 11 zöld fehér magyar fiú állolt egymással szemben, amikor Újvári já­tékvezető a sípjába fújt és megindult a nagy viadal. Bői az efso percben A két csapat a következőképpen ál­lott fel: Ferencváros: Csikós—Wald inger, Tátrai—Pósa. Polgár, Kiss—Lukács, Sár rossy III., Finta, Kiszely és Gyetvai. KAC: Seprényi, Szaniszló II., Vccss—Páll, Telegdy, Csákány—Lukács, Szántai, Bonyhádi. Reinhardt, Brossai. Finta indította el a labdát 4 óra 10 perckor és a 20-ik másodpercben már megszerezte Fradi a vezetést. Finta Ki- szelynek adta a labdát, aki szépen szölr tette Gyetvait. Ennek lövése Seprényi- ről kipattant és a labdát Finta hét lé­pésről a hálóba talpalta. (1:0.) Á nézőtéren dermedt csend. A KAC tagjai tétován néznek körül. Nincs me­nekvés. A gól biztos gól volt, amiben a KAC megilletődött védelme volt főkép­pen ludas. De csak percekig tart a ' té­továzás. A KAC már támadott is, egyik szép lefutását a másik után vezette. A harmadik percben a bizonytalan Fradi- védelem Bonyhádit szögletre szerelte. A KAC-játékos jól iveit szögletét Lukács nagy kavarodás után az ötösről a hálóba lőtte. (1:1.) A közönség sorából elégedett hangok és erős tapsok hall'afezcfttaki. Nem so­káig örülhetett azonban a közönség az egyenlítésnek, mert a hatodik percben Sárosai III. labdája Fintát teljesen üre­sen találta, aki kiugrott a KAC-védők között és közelről a tehetetlen Seprényi mellett a Ferencvárost ismét vezetéshez juttatta. (2:1.) A gól után Sárossi III. szabadrúgása a KAC sorfaláról pattant vissza a mezőnyben. A KAC mindinkább magára talált és csatársora egymásután dolgozta ki jó helyzeteit Csikós kapuja előtt. A ló ik percben a KAC egyenlít­hetne. Bonyhádi nagy lövését Csikós ki­ütötte. a labda ismét Bonyhádi elé került, aki a halszélről szépen ívelte kapu elé a labdát, amit azonban nagy balszerencsére Szántai a felső kapufának fejelt. A fá­ról fehér por szállott fel, a közönség csalódottan ült vissza helyére. Brassai hi­bázott igen jó helyzetben. Nagy KAC- nyomás után a 19-ik percben ismét ogye/r hielt a KAC. Brossai labdáját Reinhardt az alapvonalról ismét Brassai elé emelte, aki a 16-osról kapásból a jobb sarokba lőtte a labdát. (2:2.) I A közönség óriási tapsviharban tort ki és ütemesen dohogni kezdett lábaival. A KAC şzurkolok most már megkönnyez hülfen nézték a játék további folyását. A Ferencváros játékosai kapkodtak. Fio­la fogta a fejét. Az egyenlítés szárnyakat adott a KAC nak, amely most nagysze* SPORT Tízezer néz® eîSî?: i>.Mi~TrTr —m—t---------rn. i —■ 1 nagy lelkesedéssel játszó KAC balszeren' esés küzdelem után 4:2 aránya vereséget szenvedett a Ferencvárostól rücn kezdett kiizdeni. Egyik szép táma­dást a másik után vezette és Brassai nagy lövését csak szerencsével védte Csi­kós. A 28-ik percben Kiszely kiugrott, de Seprényi önfeláldozóén dobta magát a labdára és sikerült a KAC kapuját egy biztos góltól megmentenie. Bonyhádi jó labdáját Brassai csak alig lőtte kapu mel­lé. Kiszely—Gyetvai— Finta összjáték után Finta lapos lövése a jobb kapufa mellett ment ki. A közönség ezután iüii- tetett a bíró ellen egyik határozatlan Íté­lete miatt. A 43-ik percben balszerencsés gólt kapott a KAC. Gyetvai Kiszely labda' jóival elfutott Szaniszló II. mellett, Sep­rényi a szembesülő nap miatt rosszul he­lyezkedett és a keresztbe Leadott labdát Kiszely az üres kapuba lőtte. Ez volt az a döntő góJ, ami megpecsé­telte a mérkőzés eredményét. A soroza­tos balszerencse kedvét szegte a KAC játékosainak, akiknek támadásaiban tö­rés állott be. A Ferencvárosé s második félidő A második félidőt a játékvezető utasí­tására uj labdával kezdték. Kezdés után Tátrai kétszer egymásután szögletet vé­tett, de Bonyhádi második szöglete kapu fölé szállt. A 3 ik percben Kiszely lesen kapta a labdát és sípjel után a hálóba j lőtte, Tátrai távoli lövését védte szépen Seprényi. A 9-ik percben Csákány a 16-osról kapu fölé lőtte a labdát. A második félidő további részében ma 1 lanyhán folyt a játék. A közönség illan dóan biztatja a KAC of. Hiába, A játé­kosok csapzotlan szaladnak ide-oda, egy­re jobban lemaradtak a Fradi-játékosok mögött, akik néha-néha egy pillanatra megcsillogtatták tudásukat. A KAC, mint ha feladta volna a küzdelmet és ügylét szolt, mintha belenyugodott volna az eredménybe. Bonyhádi jó helyzetet sza­lasztott el, Páll küzdött, mint egy orosz Ián. Még jobban letörte a csapatot a 35-ik percben kapott újabb gól. Lukács beadását Sárossi III. Finta elé, Finta is­mét Sárossi. llf. elé tette, aki mintegy lő méterről a jobb alsó sarokba nőtt a Fradi negyedik gólját. (4:2.) Ezután Kiszely szabadrúgását védte Seprényi, majd Reinhardt és Szántai nem értették meg egymást. Az utolsó percben Polgár miatt ír 16-osról szabadrúgást rúgott Brassai, de lövését Csikós kiöklözte. A mérkőzés utolsó másodperceiben a Fradi támadott és Sárossi III. messziről küldött lövése kapu fölé szállt. Ezzel vége is volt a mér­kőzésnek. A közönség megéljenezte a levonuló KAC csapatát és hevesen iön­tetett a bíró ellen, akivel egyáltalában neru volt megelégedve, A márkázás erkölcsi győztese: a H£C A KAC csapata minden elismerést és dicséretet megérdemel lelkes és odaadó játékáért. Az első félidőben mutatott já­téka alapján a KAC legalább az egyik pontot megérdemelte volna. A Ferencvá­rostól a közönség sokkal többet várt és nagyot csalódott a zöld-fehérek játéká­ban, A KAC elfogódottan és izgatottan kezdett, később magára talált és az eJső félidő nagy küzdelmében kis szerencsé­vel több gólt is lőhetett volna. A KAC csapatában mindenki szivveMélekkeJ küz­dött. Kiemelkedik a játékosok sorából Páll (a mezőny legjobbja), Telegdy, Csá­kány, Reinhardt és Brassai. A Ferenc­városból Csikós, Polgár, Kiss és Kiszely játékával volt a közönség megelégedve. Újvári bíró sokszor tévedett. Nagysikerűitek Ígérkezik a kolozsvári lovasmérkizés A kolozsvári IX. hadtest által október 3—5 napjain rendezett országos lovasmér­kőzés programja most jelent meg é* a terje­delmes, nagy pompával kiállított füzet érde­kes képét adja az elkövetkező eseményeknek. A lovasversenyek méretei minden eddig ren­dezett országos lovasmérkőzés arányait felül­múlja. 110 !ó érkezik Kolozsvárra, mely igy egy egész különvenat anyagát adja és 54 ur- lovas és urlovasnö fog nyeregbe szállni, akik az ország legjobb lovasai. Az Örkényben levő olimpiai lovascsapatok a leghíresebb díjlovag­lók, a merész magasugrató lovasok és urlovas nők elit gárdáját fogjuk látni. Keresztes Er­zsébet, a többszörös ugró lovasbajnoknő, dr. Derka Clarisse, Bodrogi Gyuláné, Krigs Au Katalin, Csengeri Judit stb azok az urWav nők, akiknek eddigi szereplésük ismertté tette nevüket. Az egyetemi sportpark e három napon rit­ka látványosság színhelye lesz és mi örömmel köszöntjük őket abból az alkalomból hogy közöttünk megjelennek. A versenyek külön szemzációja lesz a m. kir. testőrség spanyol lovasiskolájának látvá­nyos bemutatója. Fehér lovaikon, díszbe öl­tözött testőrök a lovasmüvészet legmagasabb fokát mutatják be. Jegyelővétel nem a hadtestparatcsnokság- nál — ahogy előre hirdetve volt —, hanem a Méhkas Diákszövetkezet Mátyás király tér 2. számú boltjában váltható (Telefon 10—40.) hétfőtől kezdve. Páholyülés 2.50 P., tribiin- üiés 1.50 P., korzó 1 P., állóhely 40 fillér Nlpyándsrlás az Ellenzék kihivatalába: Helyszíni közvetítés a tippverseny zárásáról KOLOZSVÁR. Az idő: 1941 6zepLember 27. délurán öt óra. Még egy óra van az El­lenzék—-Estilap tippversenyének zárásáig Beülünk a kiadóhivatalba, hogy szemtől- szembe álljunk a szurkolókkal, a tippelőkkel, akik között ott van az első, a nyCrtas, a legjobb Tippelő, a 30 kemény pengő jövendő­beli boldog birtokosa. Nem tudjuk: a 30 pengő, vagy a mérkőzés izgalmakat kiváltó eredménye volt az, ami felcsigázta a szurkolókat. Elég az hozzá, hogy szombaton olyatl nagy tömegben jelöntke-ztek a szurkolók tippeikkel, hogy azokhoz képest ja népvándorlás szerény családi összejövetel lehetett. Mí§rí fáradt el a házmester űr ? A házmester egy ház korlátlan ura. Réme minden lakónak és mindenki retteg tőle. Most azonban elérte a végzete. Bosszús arc­cal fogad minket. — Hát rémes kérem, mi történik itten. — Mi történik? — Kérem, én napok óta nem tudok ínyu- godu!. Kora reggeltől késő estig jönnek-nien­nek irt az emberek és sorra nyitnák be min­den fzobába. Le akarják adni tippeiket. Kiderül, hogy a tippelők a szerkesztőség 'lekérvényös folyosóin eltévedlek, nem tudták liova menjenek. De nem nyugodtak addig, amíg le nem adták szelvényeiket. A bajon gyorsan segítettünk. Felírást szerkesztet­tünk. kifüggesztettük az ajtóra. Egyenesen hozzánk nyitott be mindenki. Hivatalos korüák Legs/aporáhb látogatók a diákok. Alig lát­szanak ki a földből, Aagyog a szemük, mikor Leteszik tippjeiket a kikészített, borítékba és bizalmaskodva megkérdik: 1 — Nem tetszik tudni, mi fesz a« ered­mény? Egyszer csak kemény kopogás hallatszik Egyenruhás altiszt jön be komoly arccal és hivatalos borítékot hoz. Nem merünk hozzá­nyúlni. Nem tudja, mi van benne. Világosság felé tartjuk. Négyszögletes papírdarabka. Tipp. Asszony-tippeNík ? Igen sok asszony és fiatal! nő kopogtat be. Egyre jobban csodálkozunk. Hát ez hogy le­hetséges? Ennyi labdarugó-drukker volna Kolozsváron? Átnézünk egykét szelvényt és minden kiderül. Az asszonyok uroknak tzd- vényeit hozták el, a lányok a szivük válasz­tottjáét. Szemérmesen élpirulnak, aztaa gyorsan kisietnek. Jön egy igen előkelő nő. Talán apróhirde­tés után érdeklődik? Minden bizonnyal. Ki­nyitja táskáját. Parfőmiilat csap meg. Vé­kony, finom, előkelő név jegy borítékot vesz elő. Négyszögletes papirdarabkát húz ki be­lőle. Tipp. Mégpedig igen jó. • Előkelő biccentés. Utána még az eddig recsegő ajtó is nesztelenebből csukódik. A karóra, 3Z igsn... Spori jelvénye# fiatalember lép be. Látható izgalommal halad végig a szobán é* teszi be ;t borítékba szelvényét. i — Talán megnyeri a 30 pengőt — kockáz- I latom meg a közbeszólást. — Nem mondom, igy is jó volna, — Ulei mosolyogva — de egy karórában iá fogad­tam. 80 pengős. A táróra az igen. Nyerni í$ !el»»t ? Ezt kérdi egyik szurkoló. Sietve válaszú lünk: — Igen. Többek érdeklődésére; ezúton közöljük, hogy a beérkezett .szelvényeket- a hét folyamán dolgozzuk fel, A versenyre 1 ezer szelvény érkezett. Ahogy azoknak fel­dolgozása befejeződik, lapunk utján tudatjuk a verseny eredményét, a győztesek nevét é- azt, hogy miílyen. körülmények között lehet' átvenni a dijakat. A beérkezett szelvények nagy száma azt mutatja, hogy a KAC meg­bízásából az Ellenzék—Estilap álltai rende­zett: tippverseny a legszebb eredménnyel fe­jeződött be. Célunkat elértük. Rovatunknak sikerült kapcsolatot teremteni a nagyközön seggel, amelyet eddig minden igyekezettel szolgáltunk és fogunk szolgálná híveit ozutá:» is tovább. sí­öreg este volt, amikor a borítékok lezá­rása után, amely a rovatvezetők és u KAC megbízottjának jelenlétében történt, a lép­csőn (lefelé ha’lagtunk. A sötét lépcsőházban vékony diákhaug ütötte meg a főiünket: —• Te, utolsó 16 filléremért vettem egy Ellenzéket". Ennél a két mondatnál jobban semmi sem bizonyítja versenyünk sikerét. ELHALASZTOTTÁK A KAC B)—Tü REKVÉS (SZAMOSÉIVÁR) MÉRKŐZÉST A két csapat vezetői a szövetség jóváhagyá­sával a mérkőzést későbbi időpontra tűz­ték ki. Kél kerületi c$ús$ a K£C atlétikai versenyén KOLOZSVÁR. A KAC tegnap délelőtt a vidéki atlétikai bajnokságok második fordu­lóját rendezte. A versenyen elért eredmények a következők: 100 m. 1. MoU 11-5, 2. Snlyok KAC 11.7, 3. Saalokv Villamos 11.8. írott-der óás. 1. Szeuteyörgyi KAC 12.25, 2. Lackó KAC 11 64, 3. Schneidet Villamos 11.33. S00 m. 1. Kiss KAC 1:59.8, 2. Bakos KAC 2:06.8, 3. Rangba Villamos 2:24. Diszlujsz. 1. Bíró KAC 38.30, 2. Lackó KAC 36.01, 3. Szenigyörgyi KAC 32.80. Magasugrás. 1. Csete KAC 170, 2. Sulyok II. Villamos 160, 3. Lackó KAC 156 Távolugrás. 1. Márton KAC 625, 2. Sulyok KAC 619, 3. Csete KAC 599. 110 rn. gát. 1. Varga Villamos 19.7, 2. Sulyok KAC 19.6, 3- Sulyok II Villamos 21. 1500 rn. 1. Kiss KAC 4:26.9. 2. Buttka KAC 4:33, 3. Dirnéuy Villamos 4:36.3. 400 rn. 1- Bakos KAC 52.8. 2. Márton KAC 55.4. 3. Sulyok Villamos 58.4. Gerelyt elés. 1. Stefán KAC 52.04, 2. Szentgyörgvi KAC 45.55, 3. Schneider Villamos 38.83. 4A.100 m. 1. KAC (Sulyok. Márton, Kiss, Bakos) 47.1, 2. Villa­mos 47.6. Rúdugrás 1. Zetelaki KAC 300. 2. Csete KAC 280. 3000 nt. 1. Buttka KAC 9.41.2. ifjúsági kerületi csúcs, 2- Gyugyutz KAC 9.47.2. 3. Diniénv Villamos 10.02. ÍOX 400 rm 1. KAC 9-34-2, kerületi csúcs, 2. Vil­lamos 10.10.2. A pontverseny győztese a KAC 15.397 ponttal, ami szép eredmény a tavalyi 15.027 pontszámúra! szemben. Bástya—KRISE 4.2 (1:0) Városi pálya, vezette Zsigmond. Az első félidőben a Bástya támadott, de eredményt csak az utolsó percben ért e). amikor Pálffy lövését Bartba kiütötte és a befutó Bakos a labdát közelről a hálóba helyezte Szünet után egymásután estek a gólok. A 9 ik perc­ben Geczö beadásából Pálffy, a 11-ik perc- beu isméi Pálffy lőtle a gólokat. Kezdés után Palocsai a kifutó kapus mel ett a há­lóba emelte a labdát. A KKASE ekkor sokat támadott éa Farkas 3:2-re szépítette az ered­ményt. A negyedik gólt a 39-ik pereben Rá­mái beadásából Bakos fejelte. Jók voltak: Enghi, Mátéffy, Gecző, Pálfy, illetve Dózsa, Kendreau, Palocsai és Farkas. XMSC—Pasiás 1:0 0:0 Városi kispálya, játékvezető Szatmári. Nagy küzdelem után győzött a uiuukás csa­pat, a jól védekező Postások ellen A mér­kőzés egyetlen gólja a második félidő riz' iTk percében esett, amikor Jakab a 16'oson be­lül kézzel ütötte le a labdát é? a megitélt ti­zenegyesből Székely lőtte a győztes géb. A játékvezető a második félidőben Rokort 'Postás) kiá’iitolta. Jók voltak: MáyPr. Mol- dován, Csajka, illetve Yass (a mezőny leg­jobbja), Jakab és Mihály. Az NB I. vasárnapi eredményei Szolnok—Újpest L4 (4:3). Szeged- N VG 0:0. WMFC—DiMÁVAG 1:0 (0:0). MÁV AC — Elektromos 2:0 (2:0) Gemma—SalBTC 1:1 (1:1). Újvidék—SzV SE 3:1. Lámpáit—KG- pest 3:1. BÁÁTZNÉ NYERTE A KERÜLETI TE NISZBAJNOKSÁGOK NŐI EGYESÉT. A kerületi teniszbajnokságok során a tegnap j délelőtt a női egyes döntőjét játszották, ame­lyet nagy küzdelem után Baátzné uyerr meg ; 6:3, 7:5 aráuyban Dohaiméval szemben. A f.rfipúros és vegyeepáros döniőjét a Magyar- utcai pályán ura délután játsszák, a férfi egyes döntőjét pedig kedden délután. Rész let-ets eredményeket a versenyek befejezés«1 után közlünk.