Ellenzék, 1941. augusztus (62. évfolyam, 175-198. szám)

1941-08-11 / 183. szám

] 1941 augusztus IT. ELLEN Z ßK Köasgyttlest tartott a kioless- vári unitárius ©gyliázlsosség liázi szsvrvek és intézmények munkájúról. A. ,jcicintéslie/, hozzászólottak Váry Albert és Símén Dániel teológiai tanárok, Ürmösisy Jó­zsef titkár, Hadházi Sándor és Gvarma!hy Árpád pénztárosok, Pálffy László i'eíügyelő- gondnok, Erdő János és Nagy Ferenc leiké- -Szék, Tana Ferenc. stl>. E’hat.ározták, hoyy az egyházi főhatóságtól kérni fogják az egy­házi alkaflmazottak ad ó lián vad á t, az egyház­község gondjainak könnyítésére, a városi ta­nácsról pedig megfelelő cegéiyt kérnek az egyházközség által fenntartott iskolának, to­vábbá. hogy mozgalmat indítanak körülbelül 15—16.000 pengő költséget igénylő, az idők folyamán súlyosan megrongálódott és sürgős renoválásra szoruló templom, valamint a pa­pilak tatarozására. A mozgalmat külön bi­zottság utján fogják lefolytatni cs kérik '’ti­ni.! az egyházi főhatóság támogatását. Ki mondották, hogy az egyházközségi lelkészek fizetését a .tehetőségek közölt megfelelőkép­pen rendezik, illetve uj Ki kész i állásokat is szerveznek és az egyházi és közösségi élet fej.csztésére mindent elkövetnek. A zárószámadások tudomásulvétele után hozzájárultak ahhoz, hogy a költségvetést akkor abitsák össze, amikor az egyházközsé­gei tcrbe'ő tételekről pontos adatok állanak re-adélvCzésre. Miután az esperesi vizsgáló­bizottság az elhangzott felszólalásokat jelen­tésébe belefoglalta és egyébként mindént rendben lévőnek lalált, a közgyűlés az elnök záTőszavaival ért véget. KOLOZSVÁR, augusztus 11. (Saját tud 1 Vasárnap délben féltizenkettökor tartót, a esperesi vizsgálattal összekapcsolt közgyűlé­sét a kolozsvári unitárius egyházközség, amelynek különös jc'Vratőséget adott az a tény, hogy a felszabadulás után ez volt az cső közgyűlés, továbbá, hogy megjeiíent a közgyűlésen Józan Miklós, a ‘nemrég megvá­lasztott nj püspök is. A közgyűlésen, amelyet â püspökség! tanácskozó teremben, szép szá­nja résztvevő előtt tartottak meg. Kelemen Lajos múzeumi igazgató- cgyházköri gondnok cTÖkölr. aki először a Magyar Hiszekegy d- mondására hívta fel a megjelenteket, maid .megnyitó beszédében örömét fejezte ki afö­lött, hogy Erdély unitáriussága megérhette a boldog felszabadulást. Ezután PáÍify László felügyelő gondnok jelentett“ be, bogy a közgyü és a kolozsdobo- kai egyházkor ósp-eresi vizsgáló szerveinek st kásás vizsgálatával kapcsolatos. Utalt arra, hogy Erdélyben tuüiajdloinképpen csak néjy iekintősebb egyházközség maradt most, mert a béc-i döntés az itt éM unitárius',ág nagy*m- azét odaát hagyta. A magyar unitariusság életét mindig az egyházi és nemzeti szolgálat egységes összefogása jellemezte & most ezt a feladatot fokozott munkával kell megvaló­sítani, -AU/,. / iV.i,A/'/Vuz, j "t'iV. ü.y it ó A* i'/Ji i I h 1 M ■. >-(c r3'' - > »Ü .. V •* > , , j * ti > ti. L fii A kolozsvári egyházközség vezető- ségö mintaprésbiterium abban az értelemben, hogy mindig komoly építő munkát végzett. Ezután meleg szeretet tel köszöntötte a köz­gyűlésen megjelent Józan Miklós püspököt, akit szavai nyomán meleg ünneplésben része­sítettek. Bessélö számok: Majd Fülöp Elemér kidéi espereshelyettes és Komjáfcstzeghy Géza kolozsi lelkész, jegy- zőh&lyettes vezetéseven kezdetét vette a szo­kásos esperesi vizsgálat, amelyre a szükséges felvilágosításokat a közgyűlés előtt Ürmössy Károly kolozsvári esp-eres-íelkész adta meg komoöy alapossággal. Utalt arra, hogy az egyházi élet különösen a felszabadulás óta miiedén vonalom igém nagy fejlődést mutat, A legutóbbi közgyűlés alkalmával volt hivők lé- iekszáma 1708-ról1 a közeli szórványok, a ha­zatérők és betelepültek hozzásaámitásaval körülbelül 3000-re emelkedett. A kolozsvári egyházközség végzi az egere&i és más tizenöt községheéi szórvá-nvunitárinsok lelki gondo­zását. Szó van arról, hogy központi missziói lelkész! á'láist létesilenek a szórványok még megfelelőbb gondozására. Az egyházközségi elemi iskolában a növendékek száma jelentő­sen megnőtt. A hivek érdeklődésé az egyház ügyei iránt egyre fokozódik. A legutóbbi cvhén az egyház bevétele 51.449 pengő 88 fi’lér volt, a kiadások 50.817 pengő 43 fillért rettek ki, a készpénzkészlet tehát 632 pengő 42 fillér. Az esperes lelkész ezután beszámolt a hivek közel 1.300 pöngőnyi külön ado­rn anyáról, amelyben benne szerepel özv. Bőd- hál Gáborné 400 pengős adománya urasztali térítőre. Beszámolt ezután a különböző egy­A Magyar Kupa győztes csapatai két­napos kolozsvári vendégszereplése nagy meglepetéssel végződött. A Szolnoki MÁV csapata vasárnap az egyetemi stadion­ban a KAC csapatától 4:3 arányú veresé­get szenvedett. S omsíoíi: Szoinotci MÜV— iioiüisvári MlV 6:1 (1:1) Szép napsütéses időben és ünnepélyes keretek között játszotta le a két csapat barátságos mérkőzését. A mérkőzést 1200 néző nézte végig. Játékvezető: Dr. Ku- szálik. A két csapat a következő össze állításban játszott: Szolnoki MÁV: Hor­váth—Csabai, Rispéler—Seimeczi Nagy II., Fazekas—Szántó, Koliáth Labore, Nagy I. és Korom. Kolozsvári MÁV: Ne­mes—Márton Horváth, Csíki. Schaff, Kiss —Hódi, Lukács I., Lukács II.. Oroszi és Bolii. A mérkőzés előtt a kolozsvári vasuta­sok nevében dr. Szecsey, MÁV igazgató üdvözölte a vendégeket, míg a szolno­kiak részéről Romhányi intéző válaszolt. A mérkőzés előtt és a félidő szünetében a vasúti zenekar szórakoztatta a közön séget. Szolnoki támadásokkal indul a játék és a 18. percben Korom beadását Kol­iáth a- kifutó kapus mellett. a hálóba lőtte. A 43. percben egyenlítenek a ko­lozsváriak. Oroszi átadása Hódihoz ke­rül, aki 8 méterről a bal alsó sarokba lőtte a labdát- * Szünet után a Szolnok nagy iramot BUDAPEST, augusztus 11. Az utóbbi napokban a napilapokban több olyan közlemény jelent meg, amely önálló er­délyi! rádió műsorszóró állomás felállítá­sát sürgeti. A m. kir. kereskedelem és közlekedésügyi minisztérium ezzel kap­csolatban a közönséget a következőkben tájékoztatja: A m. kir. posta már Erdély egyré- szének felszabadítása előtt is tudott ar­ról, hogy a magyar rádióműsor véteile- hetősége Erdély nagy részében nem ki­elégítő. Ezért módjában volt a honvéd­ség bevonulásával csaknem egvidőben Kolozsváron ideiglenesen egy kisebb tel Islerül meg Erdélyt: Gáspár Gyula: A visszatért Erdély úti kön ve. Má od k kiadás. (Az első ki­adás három hét alatt elfogyott.) Sok képpé’----------------------—----------P. —.90 Priru Gyula: Erdély. (Útmutató Erdély vendégei számán.) Kípe’íkel-térké- pekkel. A kolozsvári Egyetem tanárai­nak közremÜÁödésével szerkesztve P. 2:90 Kaphatók az Kíhnzék kön^pesboíífában Kolozsvár, Mátyás király-tér 9. — Vidékre utánvéttel is azonnal szállítjuk. Pénz elő­zetes beküldésénél 20 fillért kérünk portóra küldeni. j diktál és 6 perc alatt 3 gólt ért el. A má- 5 sodik percben Lahore, a 4. percben Ko! j lath, a 6. percben voll ismét Labore ered­ményes. A 3. gól után a kolozsvári MÁV is támadásba lendül, de Horváth kapus mindent tisztáz. A 28. percben Koliáth, a 29. percben Szántó, a 35. percben Ko­rom, a 45. percben Koliáth volt a gól­szerző. A kolozsvári MÁV az első félidőben egyenlő ellenfele voll a kitűnő szolnoki csapatnak, a második félidő elején beka­pó! t 3 góltól azonban kissé megzavaró döft a csapat és nem tudott tovább ellen­állni a magyar kupagyőztes csapatnak. A Szolnok csapata mind kilünő játéko­sokból áll és bizonyos, hogy a nemsoká­ra meginduló bajnoki idényben is jól fog B&SBtt21 szerepelni. Jók voltak a gyűzlcs csapat­ból: Kolláth, Kispéter, Horváth és Sri merzi, tr>ig a kolozsvári M\V hói (Niki, Oroszi és Horváth. V sámán: SEC—szolnoki KSav 4:3 Í3:íí A mérkőzés előtt nagy eső volt, ez azon­ban nem zavarta a kozöcrséget, amely sárii sorokban érkezett a pályára. A mérkőzésre mintegy kétezer néző gyűlt össze, amelyet AVclsir Jenő vezetett. Már az első perctől szép küzdelem alakúk ki és az 5. percben Lukács jobbszé.en kiugrik és lapos lövéssel a badarokba küldi a lab­dát (.1:0). A gól után a Szolnok heves táma­dást vezetett és Kolláth a 19. percben szénen szökteti Szántót, akinek szép lapos lövése a jobbkapnfa széléről a hálóba pattan. Az egyenlítés után a KAC szép támadásokat ve. z.-etctt és a huszonhatodik percben Brassai szép beadásából Lukács kapásból a hálóba lőtte a labdát és ezzel csapatát újból veze­tékhez juttatta (2:1). A gól után a KAC to­vábbra is támadásban marad és a 33. perc­ben Szántai nagy lövése a felső sarokban ta­lált utat (3:1). A félidő végén mezőnyjáték folyt. A második félidőben a Szolnok már a második percben gólt ért el, Labore labdájá­val Szántó elfutott és a labdát a felső sarok­ba lőtte (3:2). A 9. percben egyenlít a Szol­nok, Labore labdájával Korom kiugrik -•-? jobbíábbal a bal a'só sarokba lövi a labdát (3:3). A 21. percben nagy helyzetet hagy ki a KAC, Lukács kiugratja Harkányit, aki a kifutó kapus mellett hajszálnyira a kapu mellé lőtte a labdát. A 36. percben Lukács szépein megy el Kis­péter mellett é& pontos beadását Párkányi a hálóba fejelte (4:3). A 43. percben egyen­líthetne a Szolnok csapata, Korom ugyanis tisztára játsfcza Laborcot, de ő az ötösről a kapus kezébe lőtte a labdát. A KAC csapata nagyon szépen és lelkesen játszott és me-gérdeme’tei’ii győzte Le a kitűnő szolnoki együttest. -Aliik a mérkőzésen kint. voltak, megelégedetten hagyták el a pályát és a szurkolók biznak aid ant hogy a KAC az elkövetkezendő bajnoki mérkőzéseken is olyan jól fog játszani, mint tegnap. Jók vol­tak a győztes csapatból: Vass. Te’egdy, Páll és Bokor, mig a Szolnokból Kispéter. Faze­kas és Korom. H fiatal Katona egv szeítiien legyőzte a magyar bajnok Rsbólh-et 120 kildvailos fádiőálioRiásrf íewez a posk Kolozsváron jesitményü műsorszóró adót üzembe he­lyezni, hogy legalább Erdély kulturköz- pontjában a magyar műsor vélcllehető- ségét a rendelkezésre álló eszközökkel a lehető legrövidebb időn belül megjavítsa. Az ország örvendetes megnagyobbodá­sa által követelt távíró és távbeszélő ősz szeköttetés kiépítésének legsürgősebb munkái után bozzáfogotot az ideiglenes kolozsvári adóállomás átépítéséhez és en­nek eredményeként az állomás rövideden 1.25 kilowat teljesítménnyel és kifogás­talan hangminőséggel tud majd sugároz­ni. Ettől az ideiglenes megoldástól füg­getlenül foglalkozik a posta egy második nagyfel jesitményii m iisor szór óad o felőli i * tusán ah kérdésével is. Ez a legalább 120 kilómat teljesít menyre tervezett adó n jelenlegi Budapest 1 adóállomással egyijfj módot fog nyújtani Erdély rádió műsor­vételi lehetőségeinek lényeges megjavítá­sára és egyidöben otyan uettős műsornál:, a sugárzáséira, amely lehetővé teszi, hogy a vidéki kulturközpontok magas irodalmi és egyéb művészi megnyilatkozásai a rév dió műsorban kellő helyet kapjanak. Mivel pedig a rádiósugárzás szempont­jából Erdély hegyes terepe rendkívül előnytelen, ezen túlmenően valószínűleg sor fog kerülni a vétellehetöségek meg javítása céljából a székely medencében egy rádióküzve ti tőál lomás felállítására is. (MTI.). Szombaton a magyar válogatott teniszezők I szép sikerrel mutatkoztak be Kolozsváron. A nagyszámú és előkelő közönség előtt leját­szott mérkőzések eredménye a következő: Fehér—Pusztay (TC) 6:1, 5:7, 6:0. Pusztay a második szettben kitünően játszott. Ezután a mérkőzés után került sorra az Asbóth— Brandhusa mérkőzés, amelyet a közönség fe­szült érdek’ődéssel várt és nagy gyönyörűség­gel figyelte Asbóth játékát. A mérkőzést Asbóth 6:1, 6:0 arányban nyerte meg. Ez­után Katona—Dallos II. játszott bemutató mérkőzést, amelyet a fiatal és nagyon tehet­séges Katona 6:0, 6:0 arányban nyert meg. Végül z Asbóth—Dallos pár a Fehér—Kato­na pár e’Ien játszott, amely Asbóthék 6-2 arányú győzelmével végződött. A közönségnek ezen. páros játékon alkalma volt a tenisz- sport szépségében gyönyörködni. Vasárnap az eső kissé zavarta a bpmuta- tők lebonyolítását és a közönséget, de mégis összegyűlt a Magyar-utcai teniszpályán mint­egy 500 néző. Az első mérkőzésen Fehér szép játék után 6:2, 6:1 arányú győzelmet aratott Da Ioh II. felett. A második mérkő zésen a fiatal Katona a második szettben 8 6 arányban győzött Asbóth ellen, az első szet­tet Asbóth 7:5 arányban nyerte. A páros be­mutató az eső miatt elmaradt. A verseire rendezéséért külön elismerés illeti Tiischer Miklóst, a Teniszszövetség elnökét és ifj. Vá­sárhelyi János főtitkárt, akik nem kiméivé időt és fáradságot, mindent megtettek a két­napos bemutató verseny sikere érdekében. Gysze^f az ®!a§i atléta csapat a mar/arok eHesi Az olasz—magyar válogatott atlétikai via' dalt az olasz atléták 93:83 arányban nyerték meg. Vasárnap az időjárás már jobban ked­vezett a verseny lebonyolításának. A vasár­napi versenyen a magyar at'éták a következő számokban győztek: 1500 rn. síkfutásban el­ső lett Harsány! 3.56:6 p. idővel. Gerely ve' tűsben első lett Várszegi, 10.000 méteren el­ső lett Szilágyi 30.46:8 p. Rúdugrásban ciső lelt Zsuffka 4 m. MÁVAG—PÉCSI DVAG 3:2 (1:1). Vasár­nap Budapesten játszották le az NB I-be va­ló bejutásért a csapatok visszavágó mérkőzé­süket. Az első mérkőzés Pécsett 3:3 arány­ban eldöntetlenül végződött és így a MÁV At* a tegnap elért győzelmével bejutott az NB L A FERENCVÁROS 3:2 (3:2) ARÁNYBAN LEGYŐZTE A NAC-OT a Szent Istváu-kup.-. küzdelmei során. Góllövők: Gyctvai .Sáron III. és Lukács, illetve Bodola és Haláti. NOVAK ILONA MUE KETTŐS BAJNOK­SÁGOT SZERZETT az UTE válogató és baj noki versenyén. Nórák I ona a 100 m. hölgy hátuszásban 1.28:8 p.-cs idővel, a 400 ni. hölgyuszó bajnokságon pedig 6.2-7 p.-es idő­vel győzött. lé] szerepeltek a szjineki úszók fÍ3l3ZS¥á!'0a A Szolnoki úszók és vízilabdázók szomba­ton és vasárnap vendégszerepeitek. A szom­bati eredmények: 30 m fin mell: 1. Bükkö-i Szolnok 36.8 mp, 2. Iíerepei KAC 45.2, 3. Gál’-fi II. KAC 50.3. 50 m férfi gyors I. Csiz­más KAC 29.2 p. 2. Fodor Szolnok 30.4, 3. Dékány Szolnok 32 mp. 400 m. férfi gyors: l. Rago Szolnok 5.48, 2. Váradi KAC 6.15, 3 Hasznos Szo'nok 6.23. 100 m női gyors 1. BerOczkv KAC 1-30.5. 2. Szántai KAC 1.45. 50 m fin hát: Konva Szolnok 39.6. 2. Daboci KAC 4S.3, 3. Gáli KAC 60.2. 100 m ifj. gyors1: 1. Anti I. KAC 1.13, 2. Bosnyák Szol­nok 1.17. 3. Sarkadi KAC 1.17.2. 100 m női mcT: 1. Selényi KAC 1.42.6. 2. Farkas KAC 2.10. 50 m gyermek gyors: 1. Straub KAC 34.4, 2. Tasi Szolnok 37.2, 3. Bogdán KAC 39. 4vl00 m gyorsváltó: 1. Szolnok 4.54.3. 2. KAC 5 00-6. 100 m ifi. mell: 1. Partba Szol­nok 1.33.4. 2. Horváth Szolnok 1.33.6. 3. íring KAC 1.38. Az uszószámok lebonyolítása után került sor a Szolnok—Kolozsvár kombinált vízilab­da mérkőzésre, amc vet a szolnokiak 7:1 (4:0) arányban nyertek meg. Góllövők: Biik- kösy. Ragó, Fodor, Ragó és Fodor, illetve Kerekes I. A mérkőzést Gebefügi vezette. A vasárnapi uszószámok eredményei a kö­vetkezők; 3X50 m. gyermek vegyes 1. Szolnok 2.04. 3X100 m. férfi váltó. I. Szolnok B­4.10. 100 rn. női mell. 1. Selény» KAC U4Ő. 100 m. ifj. gyors. Hasznos Szolnok 1- 200 m- férfi mell. 1. Partim Szolnok 6X50 m. férfi gyors. 1. Szolnok o.lo: m. „Si 1. KAC 2.25. J "« közé*. Szolnoki MÂV-KAC 2=1 (2 0^ A KAC vizilaMa oMpola ,efg íj R lent mepórdetite te volna. G»,,»'»kp 6 . Fodor, illetve Bázsa. űzette dr. Krém.. LEVÉLPAPÍROK* egyszerűtől a legvá- lasztékosabb kivitelig. legolcsóbban az ELLENZÉK könyvosztáíyában, Kolozsvár, Mátyás király-tér 9. - • s P Q R T I KIS rendkívül feSfavul! együttese legyőzte a fiiagyar Kupa győztes szolnoki MÍV csapatát