Ellenzék, 1941. augusztus (62. évfolyam, 175-198. szám)

1941-08-21 / 190. szám

ELLENZIK T9Tf nwr&mmYT, ' OtfUillillim n—Mill IIIWHIIII MH IHllllllllTl Bseaa^si BUDAPEST, aug. 21. Bánffy Dániel báró földművelésügyi miniszter kijelen­tette, hogy •-!*•••, nitiJ'. i 1 a zsidó birtokok átvételének meggyor­sítása nemzeti érdek. Az országban 600 ezer katasztrális hold zsidó kézen levő birtok van. Ennek kétharmad ré­szét a kormány már igénybe vette, il­letve 400 ezer katasztrális holdat kö­telezett átengedésre. A földművelésügyi miniszter arra töre­kedik. hogy ezeknek a földeknek bir­tokbaadása minél gyorsabban történjék meg. Valószínűleg az ősszel a földművelők nagy tömege jut kisbirtokhoz, vagy haszonbérhez. A kisbirtokosok és haszonbéresek köte­lezve lesznek arra, hogy7 jó gazdákhoz illően vezessék az uj gazdaságot család­juk jólété és nemzetük felvirágozása ér­dekében. Luminállal megmérgezíe magát a Hója-erdőben az életunt nevelőnő KOLOZSVÁR, aug. 21. (Saját tud.) Kedden délután fél 4 órakor a Hója er­dőbe hívták ki a mentőket. Az erdő szé­lén az egyik fa alatt 32—33 cv körüli jól öltözött nő feküdt eszméletlenül. A hely­színre kiszállott mentőorvosok az eszmé­letlen nő mellett a földön kis papirdo- bozt találtak, amelyről megállapították, hogy laminál volt benne. A tünetek is megerősítették azt a feltevést, hogy meg­mérgezte magát. Még a helyszínen azon­nal gyomormosást alkalmaztak, majd két injekció után eszméletre térítették. Az életunt nő a sikeres első segélynyújtás után nem volt hajlandó megnevezni ma­gát s mindössze annyit mondott, hogy később a klinikán felfedi kilétét és ön­gyilkossági kísérletének okát. Igv egyelőre csak személyazonosságára vonatkozólag annyit lehet tudni, hogy né­met nevelőnő, a magyar nyelvet csak gyengén beszéli és hosszabb idő óta ál­landó kolozsvári lakos. A mer,főorvosok az eredményes segélynyújtás után ovábbi gyógykezelés végett beszállították az egyes belgyógyászati klinikára. Állapota súlyos, de remény van éíetbenmaradá- sára. I SPORT Hz első NB mérkőzésen a KAC ragyogó játék után 5-‘l-re verte a SalBTC együttesét KOLOZSVÁR. Szerdán d. u. fél 5 óra kor az egyetemi stadion sportpályáján 2000 néző előR tartották meg az első NB I. mérkőzést a KAC és SalBTC csa­patai közt, amelyet a KAC szép küzde­lem után nyert meg. A két csapat kölcsönös üdvözlő beszé­de és zászlócsere után dr. Thomás debre­ceni biró játékvezetése mellett a két csapat a következő összeállításban állt fel: SalBTC: Géczy Gáspár, Tímár—Kiss, Marosi, Mátrai—Balázs, Selmeczü, Csü­I. erda, Laczkó, Borsányi. KAC: Seprényi —Szanászió I., Vass—Bokor, Tolekdi, Csákány—Lukács, Szántai, Kovács II., Reinhárdt, Brassai. .i A mérkőzés a rekkenő hősé" miatt az első félidőben lanyha volt, amit az l:0-ás eredmény is mutat. Az első gól a 3-ik percben születik meg, mikor is Reinhárdt átadásából Szántay a 16-osról bombalö­vést küld a Géczy kapujának jobb felső sarkába 1:0. Ezután a KAC tovább tá­mad és az 5-ik percben sarokrúgást ér el Brassai révén, de eredménytelenül. Majd Borsányi beadását menti Szaniszló II. sarokra. A SalBTC erős támadása után a 7-ik percben Laezkóhoz kerül a labda, aki a hálóba rúgja, de a biró sípja előzőleg lesállást jelez és igy ér­vénytelen. A 12-ik percben Szántait sza­bálytalanul szerelik, a meg:,telt büntetőt Lukács hajszállal a kapu fölé lövi 16-ról. Azután a SalBTC vezet támadást a KAC kapuja ellen, de a kitörő Borsányit Sza­niszló szereli. A biró tulszigoru ll-egt ítél, Csüberda büntetőjét a jól helyez­kedő Seprényi remekül védi. A 27-ik percben a KAC támadása Bokor, Szántai, Lukács a labda útja, Lukács beadását a kapura törő Brassai az üresen álló kapu mellé lövi. A 35-ik percben Reinhárdt szökteti Brassait, aki elfut a SalBTC vé­delme mellett és beadását a befutó Lu­kács kapu fölé lovi. Azután a KAC kezd fölénybe lenni, Lukács újabb gólhelyzet­ből az egyedülálló Géczynek a kezébe lovi a labdát. A félidő hátralevő részé­ben mezőnyjátékot mutat mindkét csa­pat. , Szünet után a SalBTC iáinad, de a KAC védelme helyén van. Az 5-ik perc­ben Kiss 25 m. büntetőjét Seprényi szé­pen védi. A 7-ik percben a KAC csatár­sorában változás áll be, ugyanis a jobb­szélen játszó Lukáca helyei cserél Ko­vács II. vei. A 10-ik percben a KAC sa­rokrúgást ért el a SalBTC ellen, de ered­ménytelenül. KAC fölény után a 16-ik percben szeczi meg a kolozsvári csajgat második gólját. Kovács sarokrúgása Szán­taihoz kerül, akinek beadását Reinhárdt az ötösről élesen a bal alsó sarokba fe­jeli 2:0. A 18-ik percben újabb gó! szü­letik. Lukács a félpályán állva, Rein- liárdtboz fejel, aki a felhuzódó védelem mellett Géczyt is kicsalja a kapuból és i a 16-osról mellette nyugodtan a hálóba I lő. 3:0. A 25-ik percben éri ci a vendég­csapat a vigasz gólját, mikor is Selmeczy j kapurakiildött lövése Telegdi lábán i irányt változtatva, a jobbsarokba megy. öngól 3:1. A KAC csaknem percekig ka­pujába szorítja ellenfelét. A 35-ik perc­ben Csüberda lövése a beiső kapulécről pattan vissza. A 42-ik percben Szántai átadásával Lukács tör előre, aki a nap legszebb gólját lövi. 4:1. A 43-ik perc­ben Reinhárdt állítja be a végeredményt: 5:1. A KAC első NB I. mérkőzésén min­den egyds játékos kitett magáért. A ka­puban Seprényi remekül védett, az ön­gólról nem tehet. SzanáísizJó II. és Vass : végig jól bírták az iramot és nem enged­ték labdához jutni a SalBTC csatársorát. A fedezetsorban a legjobb ember a fiatal Bokor volt, de Telegdi és Csákány is megálltak helyüket. A csatársorban a leg­többet Szántai dolgozott, mellette •Rein­hárdt és Lukács tűntek ki. Brassai pom pás beadásai állandó veszélyt jelentettek az ellenfél kapujára. A kis Kovács II. az első félidőben lámpalázzal küzdött1, de szünet után a szélső posztján jobban feltalálta magát es számos veszélyes tá­madást vezetett. Az ellenfél csapatából Tímár, Marosi.. Csüberda és Selmeczy tűntek ki. A mér­kőzések a debreceni Thomás dr. tulszigo- ruan ítélte meg az egyes helyzeteket. A KAC, mely Szent lstván-napján p.oinpás győzelemmel kezdte meg a Nem­zeti Bajnokság első osztályában való sze­replését, nemcsak a játékosokat, hanem a vezetőket is, valamint a fáradhatatla­nul dolgozó Kovács Béla edzőt is megil­leti minden dicséret. A 6í «-vés Kolozs vári Atlétikai Klub, mely 22 éves elnyo­matás után az NB I. első osztályában küzd, nemcsak Kolozsváron, hanem or szágszerte is nagy feltűnést keltett teg napi szép győzelmével és reméljük, hogy még sok dicsőséget fognak szerezni i a piros-fehér színek Kolozsvár labdarugó- sportjának. KOLOZSVÁRON 23. és 24-én ă kolozsvári Tenisz Klub és KAC teniszcsapata teniszver. senyt rendez, melyre ErdéOy legjobb teni- j szezői kaplak meghívást. Özv. Dr. FARKAS MÓZESNÉ, szül. SENNENSIEB ROZI, úgy a maga, mint családja nevében fájdalomtól megtört szivvel jelenti, hogy a forrón szeretett férj, édesapa, nagyapa és testvér Dr. Farkas Mózes 1941 augusztus 17.-én este, életének 61 -ik évében, hosszas szen­vedés után Budapesten meghalt. A megboldogultat Kolozsvárt, a Dermata Müvek r. t. gyár­telepiről 1941 augusztus 20.-án, szerdán d. u. fél 6 órakor te­mettük el. Áldott emlékét szivünkben örökre megőrizzük! Kolozsvár, 1941 augusztus 19. KÓRY LÁSZLÓ V ) unokája » HELLER LAJOSNÉ, % szú\ FARKAS ETEL, ^ FARKAS JÓZSEF i»zv. FENYŐ MÍHÁLYNÉ. % SZU'.. FARKAS BERTA, A S FARKAS JENŐ \ ' Dr. FRIED NÁNDORNÉ, % h szül. FARKAS RÓZSI ’ ^ testvérei. Özv. dr. FARKAS MÓZESNÉ, sziih SENNENSIEB ROZI, KÓRY JÓZSEFNÉ. szül. FARKAS GABRIELLA, FARKAS ISTVÁN. FARKAS ZSÓFIA, FARKAS HEDVIG, gyermekei. KÓRY JÓZSEF, veje. A NEMZETI BAJNOKSÁG ELSŐ FORDULÓJÁBAN CSAK 6 MÉRKŐ­ZÉST JÁTSZOTTAK LE SZENT IST- VÁN-NAPJÁN, mivel a kedd esti kupa­döntő miatt a Szeged—Elektromos mér­kőzést augusztus 27-ike es1e, mig a DIMÁVAG—Ferencváros mérkőzést 28- ikán délután játsszák le Budapesten. A tegnapi NB I. mérkőzések eredményei a következők: WMFC—SZVSE: 3:0 (2:0), Újpest—MÁVAG: 2:2 (2:0), Gamma— Kispest: 3:2 (0:2), Szolnok — Lampart: 5:1 (4:1). Dr. Juhász vezeti a vasárnapi KEfiC—MÁV NB. il. mérkőzést KOLOZSVÁR. Á NB II. küzdelmed vasár­nap már az egész országban megkezdődnek. Már az eliső fordulóban érdekes mérkőzés lesz Kolozsváron, mivel a sorsolás szerint a KEAC a MÁV ellem mérkőzik meg. Mindkét kolozsvári csapat már betek óta készül 'erre a nagy találkozóra, amit a fővárosi Juhász dr. ’fog llevezetni. Az egyetemi csapatot Var­ga Jenő testnevelési tanár a pénteki könnyű edzés után álltja össze, mig a vasutasok együttesét Holzsáry edző ugyancsak holnap fogja kijelölni. A mérkőzés vasárnap délután fél 5 órakor az egyetemi stadionban lesz. 8 Síén! István Kupa döntőléfjen a Ferencváros 2:1-re győzte le az Elektromost BUDAPEST. Ivdddein este 18.000 főnyi kö­zönség előtt játszották ße a Szent István Kút pa döntőjét. A kupa győztese a Ferencváros csapata lett, mely a döntőben hatalmas küz- de tem után 2:1 (1:0) arányban győzre le az Elektromos együttesét. Az eílső félidő 38. per. cébeu Gyetvai szerezte meg a Ferencváros­nak vezető gólját, amit szünet után a 29- percben az Elektromos részéről Pákozdy egyenlített. Az Elektromosnak nem sokáig tartott az öröme, miért rá egy percre Finta újra még« szerezte a vezetést a Ferencvárosnak. A 36. percben Onody, az Elektromos hátvédje tizenegyest vét, de Sár ősi dr. kapu m élé küldi a büntetőt. A mérkőzés után dr. Szendy Károly, Bu­dapest polgármestere adta át a győztes Fe« rencvárosnak a Szent István Kupát. Olajkár fivéreket a KAC leszerzodtette A város labdarugó sportjának nagy szenzá­ciója van. A KAC vezetősége igen nagy ál­dozatok árán lesz^Tződtetite a két Olajkár testvért a tegnapi nap fo’yamáin. A két vob többszörös válogatott játékos, akikkel a KAC igen nagy erősítést nyert, valószínűleg már vasárnap a Szeged ellen bemutatkoznak a KAC csapatában Szegeden. Kolozsvár asztali tenisz válogatott csapata nagy küzdelem után vereségei szenvedett Szabadna csapatától KOLOZSVÁR. Kedden este a Villamos­müvek Sport Egydet Damjanich-utcai torna- termében előkelő közönség előtt tartották meg Szabadka—Ko ozsvár városok közötti asztali teniszversenyt. A két felszabadult vá­rót első találkozóját ünnepi keretek között tartották meg. A verseny megkezdése előtt KcfozSvár ré­széről Muth Mihály városi tanácsos, szép be­széd kíséretében üdvözölte a vendég szabad­kai versenyzőket, akik. részéről) dr Dekker Endre Szabadka váró* tiszti főorvosa váLa. szolt. A kölcsönös zaszlócsere után kezdetét vet­te a verseny, ami meglepetésszerűen a kolozs. váriak 3:0-ás vezetése után a szabadkaiak 4:3-as győzelmével végződött. Eredmények a következők: Vladone Ko­lozsvár—Harangozó I. Szabadka 27:25. 21:13, Vladone remeik játék után győzte 'e a kitűnő Harangozót. Bekő Kvár—Berke Szabadka 21.13 22:20. Kolozsvári Sári Kvár—Csovicii Margit Szabadka 21:19, 21:18. Harangozó I. és II.—Vladone, Krébsz 21:13. 21:12. Komez —Komoroczy 21:13, 21:19. Harangozó L, Csovich—Vladone, Kolozsvári S. 22:20, 21:16. Harangozó II.—Krebsz 21:4, 21:12. A kitünően sikerült verseny után Muth Mi. Italy városi tanácsos adta át a győztes sza­badkaiaknak a Szövetség Emlék plakettjeit. A két felszabadult város közötti aszta i te« niszverseny létrehozásáért és megrendezé­séért Adorján Árpádot, az Erdélyi Asztali Tenisz Szövetség ügyvezetőjét illeti meg min. den dicséret. Szabadka aőziaÜ teniszcsapata, amely Mis­kolcon 9:3*ra, Debrecenben 12:4-ré. Szatmá ron 9:4-rc és Kolozsváron 4:3 arányban győ­zött. meghívta Ko ozsvár asztali tenisz válo­gatottját, szeptember első napjaira, vissza­vágó mérkőzésre Szabadkára. A kolozsvári csapat Szabadkáról visszatérőben Újvidéken és Zomborban is játszani fog a város válo­gatott javai. TI. k'adás 14 nap alatt fogyott el - Most jel ént meg a IV.-ik kiadás !'. Ára fűzve — Diszkötésben Kapható az P. 7.50 P. 9.20 A „Mein Kampf* teljes magyar kiadása. —U forma, finon papíron, műnyomópapíron Hiner Adolf arcképe. Művészi föbbszinnyom su boritok IÎLEK: HARC OH I3L,IiSNZÉK könyvesboltjában Kolozsvár. Mátyás király-tér 9. szám. — Vidékre utánvétté! is azo nal sza bt u; Báré Bánffy Dániel riltftnüvelésügyi miniszter: ü. zsidó birtokok átvételének meggysrsíSási nemzeti érdek