Ellenzék, 1941. július (62. évfolyam, 148-174. szám)

1941-07-07 / 153. szám

1 9 41 Jü*lüä 7. ii'WMiM'i ni' mi mammas BDtEN ZÉK Gorombáskodnak a veitőkkel a piaci áraso5r íKiérí1 íeggelmazeíien a feoloz'wárf közönség? Hozzászólás az Eiíanzék cikkéhez KOLOZSVÁR, julius 7. Cikket közöltünk a napokban a kolozsvári gyümölcs és zöldség­piacról. Megállapítottuk, hogy Kolozsvár közellátása biztosítva van, csak az áruk ki­szolgálása körül keltene rendet teremteni és a közönségének fegyelmezettebben viselkedni. Érthető, hogy a piaci forgalom és áralaku­lás az érdeklődés középpontjában áll. Első­rendű fontosságú, hogy meghallgassuk a tár­gyilagos véleményeket, amelyeknek alapján a hatóságok segíteni tudnak a hibákon. Készséggel közöljük tehát az alábbi levelet, amely piaci cikkünkkel kapcsolatban érke­zett szerkesztőségünk cimére. A levél irója, -,£gy kolozsvári uriasszony , mindenekelőtt igazrat ad abban az Ellenzék cikkének, hogy a piacon nincs áruhiány. Azt a megállapításunkat is aláírja, hogy a kö­zönség nem viselkedik kelillő fegyelmezett­séggel. Gorombáskodnak a piaci árasok — A közönség türelmetlenségének meg vannak az alapos indokai — mondja a to­vábbiakban a levélíró. — Olyan inzultusok­nak vagyunk kitéve a piaci árusok részéröl, amelyeket csak az tudja teljes mértékben átérezni, aki naponta maga szerzi be háztar' tási szükségleteit. A piaci árusok úgy visel­kednek, mintha külön kegyet gyakorolnának azzal, hogy kiszolgálnak a pénzünkért. A legcsekélyebb érdeklődésre vagy megjegy­zésre Í9 durván válaszolnak. Ne méltóztas- sanak azt hinni, hogy fillérekért órákig al­kuvó háziasszony vagyok, aki joggal kihozza nyugalmából az eladókat. Mositonáhan azon­ban a piaci árusok személyes sértésnek ve­szik, ha a vevők az árak iránt érdeklődnek, vagy kifogást mernek emelni, ha az eladó szemmel látható tévedéseket csinál a kimé^ résnél — a maga javára. — Ha nem tetszik, hagyja itt! .Vem var gyünk rászorulva magára! Örüljön, hogy ennyiért is kaj)! — Ilyen és hasonló megjegyzések még a szelidebbek közé tartoznak. Egyformán ki jut belőlük a város legelőkelőbb háziasszo nyainak is és a szegény munkásasszonyoknak Az is előfordul azonban, hogy arc pirító sé relmekhel szidalmazzák a piaci árusok azo kát, akik bármilyen formában vitába ele gyednek velük. íüisrí tőreimben a forrasztó közönség? — Fokozottabb figyelmet kell fordítani az árukészletekre is. Az elmúlt napokban pél­dául a szemes babbal akartak üzérkedni a piáéi árusok. Eltüntették a paszulymennyiség nagyrészét és csak hatósági közbelépésre szolgálták ki a közönséget. Azután a burgonya követke­zett, ahogy azt önök is megírták. Minden nap ujabh kellemetlen meglepeté­sekkel szolgálnak a basáskodó piaci árusok, nem csoda tehát, ha a közönség jogos felhá­RÁDIÓ KEDD, JULIUS 8. BUDAPEST I.: 6.40 Ébresztő, tonta, 7 Hirek, közleményeik, étrend, hanglemezek, 10 Hirek, 10.20 „Történet az állatvilágból: Tüskés P.aü legújabb kalandjai“. Irta Nyáry z'ndor. Felolvasás, 10.45 „Divattudósitás“. Î elolvasás, 11.10 Nemzetközi vizjeilzőszolgá- iai, 12 Himinusz, 12.10 Rendőrzeinekar. Ve­zényel SzöUösi Ferenc. Hangfelvétel, 12.40 Ilirek, 13.20 Időjelzés, vízállásjelentés, 13.30 Báiliint Dezső hegedül, zongorán kiséri Szirá- Eyi János, 14 Berg Lili zongorázik. 14.30 Hirek, 14.45 Műsorismertetés, 15 Áríoíyam- birek, piaci árak, élelmiszerárak, 15.20 A Rádió S zal onzefnekar a. Hangfelvétel, 15.55 vA Délvidék műemlékei“. Bercsényi Dezső dr. előadása, 16.45 Időjelzés, hirek, 17 Hi­rek szlovák és rxrítein nyelDvten, 17.15 „Mind­nyájunk gondjai“, A Közellátási Szolgálat közleménye, 17.30 Farkas Jenő cigányzene­kara, 18.20 „Magyarország és a szerb mű­veltség“. Hadrovits László dx. egyetemi ma­gántanár dőadá/sa, 18.45 Vécsey Ernő jazz- zongoraszámai, 19 Hirek magyar, német és román nyelvem, 19.20 „A távoli kedveshez“. ü?szeá4iitotta Thurzó Gábor. 20.10 Az Ope- raház zenekara. Vezényel Fridi Frigyes, 20 55 A HonvédeUmi Minisztérium Légotiital- rré Csoportfőnökségének előadása. 21.40 Hí­rek, 22.10 Magyar nóták hangié mezről, 23 Hírek német, olasz, angol éa francia nyűi ven, 23.25 Közvetítő* a Geílért-sEáílobó?. Ellnicz- ky László táncaenekara játszik, 24 Hirek. borodásában és türelmetlenségében fegyel- mezetleuül viselkedik. fí fívíimiícspiűc diktátorai — Semmivel sem jobb a< helyzet a gyü­mölcspiacon. Gyümölcs is vaü bőven. De itt is hihetetlenül gorombák az árusok. A na­pokban egyik előkelő kolozsvári uriasszony csak annyit kérdezett az egyik árustól, hogy mennyi az eper kilója. Üvöltő gorombaságo­kat kapott válaszul: ,,iVe molesztáljon, úgyis tudja jól. Ha vásárolni akar, fizessen és ne lefetyeljen — Nem akarom azzal untatni önöket, hogy a kofanyelv változatos és önök előtt bizo­nyára ismeretlen szótárából más zamatos ki­fejezésekkel is gazdagítsam ismereteiket. A gyümölcskérdésben még csak annyit kívá­nok megjegyezni, hogy köztisztasági szempontból is jogos kifogá­sokat lehet emelni. Hiába hozzák a szigorú rendc’etcket, ha a gyümölcsöt most is a kövezeten rakják ki, ahol már a kora reggeli órákban megtelik porral és piszokkal. Ma is sok olyan piaci árus van, aki kosorait a fö'dön helyezi el és szitkozódással válaszol, ha valaki figyel­mezteti erre. fokozottabb hztözáíi ellenőrzést! — örülünk, hogy az Ellenzék szóvátette a piaci kérdést. Minden kolozsvári háziasszonynak egyfor­ma kívánsága, hogy fokozottabb" hatósági ellenőrzést vezessenek be. Gondoskodni kell az árurejtegetők elleni fellépésről, egyben azonban meg kell védeni a közön­séget a mindennapos inzultusoktól. Készséggel adtunk helyet ezeknek a sorok­nak. Közérdekűnek tartjuk, hogy a hatósá­gok ezt a szempontot is tegyék magukévá. Teljesen tisztában vagyunk azzal, hogy az illetékes hatósági tényezők a legteljesebb jóindulattal és eréilyel védik a közönség ér­dekeit- Bizoayosra vesszük tehát, hogy mó­dot találnak a fenti panaszok orvoslására is. SPOÜt K ép KOLOZSVÁR, julius 7. Tegnap dél­után gyönyörű napsütéses időben játszot­ták a Budapest vegyes—KAC barátságos labdarugómérkőzést. A közönség sűrű so­rokban töltötte meg a lelátó ülőhelyeit és az állóhelyet. A mérkőzést Farkas Bé­la vezette. A két csapat a következő ösz- szeáilitásban játszott: Budapest vegyes: Boldizsár, Monostori—Ónodi, Burián—• Szabó II.—dr. Varga, Kincses—Tóth- — Olajkár II.—Olajkár I.—Németh. KAC : Seprényi, Regdon—Vass, Pál—Szaniszló II.—Csákány, Szilárd—Szántai—Lukács -—Reinhardt—Brassai. Változatos játékkal indult a mérkőzés, az ötödik percben Olajkár II. lövését Seprényi védte. Nem sokkal később Olaj­kár II. csak alig lőtte kapu mellé a lab­dát. A 10. percben a budapesti csapat megszerezte a vezetést. Tóth labdájával Olajkár II. kiugrott és a kifutó kapus mellett a labdát a jobb ■ felső sarokba emelte. (1:0.) A KAC a gól után heves támadásokat in­dított és a 14. percben Brassai beadás­nak szánt lövését Boldizsár szögletre ül ölte. A 15. percben Brassai a halszélen lefutott, beadását Szántai kapásból kapu­ra lőtte, de az alsó sarokba tartó labdát Boldizsár nagy elvetéssel védte. A 18-ik percben Olajkár II. labdájával Kincses el­futott, nagy lövése azonban a kapu fölé szállott. Nem sokkal később Kincses tisz­tán kap labdát, de nagy helyzetből Sep­rényi kezébe lőtte. A 41. percben Bras­sai beadása Monostori kezét érte, de a 16-osról megítélt szabadrúgást Brassai a kapu fölé lőtte. A 43-ik percben Olajkár II. nagy lövése a felső kapufáról a kapu mögé pattant. Az első félidő utolsó per­cében egyenlített a KAC. Szilárd a jobbszélen elfutott, • lövését Boldizsár kiütötte és a befutó Rein­hardt a labdát a hálóba lőtte. Kezdés után vége is a félidőnek. A KAC támadásaival indult a második rélidő, majd Tóth lövését védte Sepré- 3yi. A 10-ik percben a budapesti csapat vezetéshez jutott. Olajkár I. nagy lövése î felső kapufáról pattant vissza. Nagy ka­varodás támadt a KAC kapuja előtt, Olaj­kár I. ismét kapura fejelte a labdát, de Seprényi kiejtette és a befutó Regdon lá­báról a labda szerencsétlenül saját kapu­ba pattant. A 14-ik percben Szilárd tisz­tán állott, de kapu mellé fejelte a lab­dát, nem sokkal később Brassai lövését Monostori a kapuvonalról fejelte ki. A 20-ik percben Varga dr. szabadrúgását Olajkár II. kapura fejelte, de Seprényi a helyezett labdát fogta. Később Németh □agy lövését védte a KAC kapus. A 30. percben Brassai beadását Reinhardt for­dulásból kapu fölé lőtte. Az utolsó per­cekben a KAC heves támadásokat veze­tett, de egyenlíteni nem tudott. Mindkét csapat játékán látszott, Hogy a nyári pihenő“ megkezdődött és éppen ezért a közönség csalódottan hagyta el a pályát. A győztes csapatból Boldizsár, Ónodi, Varga Ót. és Olajkár II. játszot­tak jól, a KAC csapatából Seprényi, Vass, Szaniszló II. és Csákány. NAC-Szeged 1:1 (0:1) Tegnap délután nagyszámú közönség előtt Váradon játszották a nagy érdeklődéssel várt mérkőzést, amely szinte meglepetéssel vég­ződött. A NAC, bár az egész mérkőzés folya­mán nagy fölényben volt, csak a második félidő 40. percében tudati egyenlíteni. Az első félidő 2-ik percében már vezetéshez ju­tott a Szeged, amikor is Mester nagy lövése a NAC kapujában kötött ki. A NAC a gól után heves támadásokat inditott, de a jól- müködő szegedi védelem és a szerencse meg­mentette a szegediek kapuját a góltól. Az első fé’időben a NAC csatárai háromszor is a kapufát találták el. A második félidőben is támadásban volt a NAC, de egyenlíteni csak a 40-ik percben tudott, amikor is Mi- hok lövése a szegedi hálóba talált utat. fí2 SdéESf híső kezdése ellenére lel Kerületi csúss a IM idcinimiié nszMrsesigln KOLOZSVÁR. KitüTlŐ időben, nagyszámú Közönség jelenlétében rendezte meg tegnap délólőtt a KAC idemynyitó úszó verseny ét, amelynek eredményei, egy-két igen jó idő­től eltekintve, igen szezoneleji jellegűek vol­tak. 10 órakor kezdődött a verseny, amely­nek minden számában igein sokan indultak és szép küzdelmek fejődtek ki, csak az egyes időeredmények voltak közepesek, ami érthe­tő is, hiszen, az uszóidény csak napokkal ez­előtt kezdődött. Mindezek ellenére igCn biz­tató jelen.régek is mutatkoztak: két kerületi csúcsot állítottak fel a KAC úszói és ezzel nagyméa-tékban emedték a verseny jelentősé gét. Részlete? eredmények a következők: 100 m férfi gyors: 1. Csizmás KAC 1.08.6, 2. Györffy KAC 1.17, 3. Bázsa 1.22. 100 méter női gyors: Raphael Éva KAC 1.31.6, 2 Be- reczky Apodo-nma. Raphael nagy nyeresége a EAC úszószakosztályának és ebben az idény­ben igen szép eredményekéit lehet várni tőle. 400 m férfi gyors 1. Váradi KAC 6.29, Csip­kés KAC 6.45. 100 m férfi hát: Anti Sándor KAC 1.25.8, 2. ürvössy KAC 1.39. Anti igen tehetséges hátuszó. 100 m r.ői mell: 1. Ágoston KAC 1.44.6. 2. Pap Éva KMSC 2.10 mp. 3. Hantz KAC. 100 in férli mell; Kis? György KAC 1.37.9, 2. Kovács Bálint KAC i .44.5, 3. Ivoncz KEAC 1.56. 3x50 méteres fin vegyes: 1. KAC I. (GáUfv, Anti. Kuni 1 53, kvrü'eti rekord. 2. KAC II. 2.18- 3x50 m ifjúsági leány vegyes: 1. KAC (Ágos­ton, Hantz, Szántai) 2.50.8. 2. KMSC (Gaz­dák I. Pap. Barát) 2.55.3. 3. KAC II. 3.12, 3x50 m férfi vegyes: 1. KEAC (Antal, Vin- ternitz, Képemen) 1.56.6, 2. KAC (Anti. Kiss, Csizmás) 2 p. 3x50 m női vegyes váltó: 1. KAC I. (Bereczky, Ágoston, Raphael) 2.22.5 kerületi csúcs, 2. KAC II. munkálatokat jutányosán vállal L©s£iri@zi & €©» Zápolya-utcaS.sz. és Szentegy­báz-utca 1. (Sebők-cukrászda) 50 m gyors kezdők részére 15 éveni alul; 1 Sarkadi KAC 35, 2. Hercpei 40, 3. Diet­rich 42. 50 m gyors kezdők részére 15 éven feliül: 1. Demeter KEAC 32.8, 2. Kerekes KEAC 34. 3. Anti KAC 34.6. 50 m fiú mell kezdők részére, 15 éven alul; 1. Vinternit» KEAC 43, 2. Szüc? KAC 45, 3. Pop Sabin KAC 49.8. 50 m leány gyors kezdők részére^ ;5 éven felül: 1. Baráth KMSC 45.6, 2. Gaz­dák KMSC 54, 3. Szántai KAC 54.4. 50 m leány mell kezdők részére 15 éven .alul: 1. Kovács Borika KAC 5é.2, 2. Demeter KAC 66. 50 m leány »dl kezdők ri**ere 15 éven ídül: 1. Hantz KAC 54.8, 2. Farkas Edit KAC 60.5, 3. M#ldován KAC 69.8. 50 m if- j ii sági gv«rs fi»: 1. Gáüfy KAC 31.4, 2. Vá­radi KAC 31.7, 3. DceAeff KAC 35, 4. Kere­ket II. KMA.C 35.4. 50 m leány gyors: 1. Gazdák Ilona KMSC 52.4, 2. Szántai KAC 54.2. 50 ifjúsági fiú me32: 1. Lőrinczi KAC 42.8, 2. Kun KAC 43, 3. Kovács 44.5. 50 m ifjwsági leány mell: 1. Hamt-z KAC. 55, 2. Gazdák KMSC 58. 50 m ifjúsági fiú hát: 1. Anti Sándor KAC 45.8, 2. Daboczi KAC 1.06. 50 m ifjúsági leány hát: 1. Baráth KMSC 59.2, 2. Gazdák 65, 3. Moldován KAC 68, 4. Demeter KAC, 5. Nagy KAC. A versenyszámok lebonyolítása után vizi- 1 ab da mérkőzés következett a KAC és a KMSC csapatai között, amelynek eredménye 9:0 volt a KAC javára A két csapat a kö­vetkező felállításban játszott: KAC: Műku­tyán. Gebefügi, Drotleff, Csipkés, Jordáki. Báz&a, Csizmás. KMSC: Szabó, Fényes, Mázsa, Csomós, Kerekes, Kelemen. Cziraer. A mérkőzést dr. Nagy Zoltán vezette. Köz­vetlenül a mérkőzés megkezdése után erős KAC fölény alakult ki és a KMSC kemény) v édekezés és próbálkozásai ellenére is egy-* másutáin estiek a gólok. Csizmás, Bázsa, Jor­dáki, Szilágyi, Jordáki, Bázsa, ismét Báz&a voltak a góHővők és végül Jordáki két újabb’ góljával beállította a végeredményt. i A hazatérés óta eillsőizben rendezeti úszó- versenynek igen szép erkölcsi és közönség™ sikere volt. A zsűri tagjai Páll Elemér, dr. DeuOsek Géza, Szilágyi László, dr. Nagy Zoltán és Koncz Rudolf voltak. K1C-KMSC ifjúsági 8:1 (4:8) A Budapest vegyes—KAC mérkőzés előtt a KAC és a KMSC ifjúsági csapatai a Gá2- kupa döntő mérkőzését játszották, amelyet a a KAC csapata nagy góLarárunyal nyert meg. Gól-lövők: Kovács L (6), Veánbach és Kovács H , illetve Moldován 11-esből. A mérkőzés végén Szűcs Elemér erdélyrészi ügyvezető a KAC csapatának átadta a G ál-kupát, mig a KMSC játékosai között 11 bronzérmet osz­tott ki. \ . LUKÁCS, a nagybányai SE kitűnő jobb- izéísője a Ferencvároshoz szerződik. A nagy­bányai játékos már előrehaladott tárgyaláso­kat folytat a Ferencváros vezetőségével és a nagybányai együttes sem gördít akadályt tá­vozássá elé, TÁTOS NYERTE A 100 M. GYORS- ÚSZÁST AZ FTC USZÓVERSENYÉN. Nagy érdeklődés mellett rendezte kétnapos uszóversenyét az FTC, amely igen szép ered­ményekkel végződött. A verseny legnagyobb küzdelme a 100 méteres gyorsuszás volt, ame­lyet Tátos nvert meg 1.00.6 rnp.-es kitűnő idővel. 1. Körösi UTE 1.00.8. 3. Elemcii MAC 1.01 mp. A 4 x 50 méteres gyorsvá'tó győztese a BEAC csapata, a második az FTC, harmadik a MAC. 200 méteres mellúszásban: 1. Fábián MAC 2.53.2. 2. Németh 3.02. 3. Siklósi 3.02.8. Ugyancsak vasárnap játszot­ták az UTE—FTC vízilabda mérkőzést, amely 1:1 arányban eldöntetlenül végződött. A gólokat Kislégi és Tátos dobták. AZ OLASZ CSAPAT A MAGYAR—OLASZ EVEZŐSVERSENY GYŐZTESE. A Magvar Evezős Szövetség rendezésében tegnap bo­nyolították le az olasz—magyar evezős ver­senyeket. Szombaton a kormányos nélküli négyest és a szenior nyolcast megnyerte a kitűnő olasz együttes, amely vasárnap mint­egy másfélhosszal győzött a nyolcasban i? a lelkesen küzdő, de nem elég egyöntetű és csak az utolsó napokban összeállított magyar csapat ellen. BÜTTKA KERÜLETI CSÚCCSAL NE­GYEDIK BUDAPESTEN. Szombaton ér va­sárnap rendezték a fővárosban az őrs. - -o. ifíusági bajnokságokat. Az országos verseny re városunkból öt ifjúsági versenyző utazott fel: három a KAC-ból és kettő 1 1 csapatból. A 800 méteres síkfutásban BnUka (KAC) negyedik helyezést nyert el -Uo mp.-es kerületi csúccsal* rr»r)\rA­BAKOS KERULETÍ CSÚCCSAL HARM4 DIK LETT BUDAPESTEN a 400 nmteres síkfutásban. A KAC versenyzőnek az orszá­gos ifjúsági bajnokságokon elért jó eredmé­nye igen figyelemreméltó. Budapest ve§i@i-KAC 2:1 (1:0)