Ellenzék, 1941. június (62. évfolyam, 125-147. szám)

1941-06-03 / 125. szám

19 41 iu ni u s 3. ELLENZÉK SPORT Hetős veresége? szMristl aJjatö^dáh: Kolozs'ídrirálosa oíí-K6rcsvidák 4:1 (1:0) KflC-Kőrős¥idék 4:2 (3:2) KOLOZSVÁR. Vasárnap délután játszotta első mérkőzését Kőrösvidék válogatottja Ko­lozsvár válogatottja ellen. Az időjárás nein kedvezett a játéknak, mivel egész délelőtt esett. Ennek ellenére mégis összegyűlt kh. ezer néző, hogy megtekintse a kőrösvidékiek játékát A mérkőzést Kolozsvár válogatottja megér­demelten, szép játékkal 4:1 (2:0) arányban nyerte meg. A mérkőzés előtt a két csapat zászlót cserélt és az ünnepi beszédek elhang­zása után vette kezdetét a játék. A csapatok felállítása a következő: Kolozsvár válogatott: Bereczki — Márton. Horváth — Csíki, Kiss (Enghi), Schaff (Kiss) — Gecző, Szednicsek, Eulik (Hody), Losoncz. Both. Körösvidék válogatott: Kucsmik — Filyo, Uhrin — Medovarszky, Marek. Runipl — .Si­mon, Uhrin III., Perza, Horváth, Szák. Tapogatózó játék után Gecző szép lövése csak alig megy kapu fö'é. Mindkét csapat több helyzetet do'goz ki. de gól nem esik. A -9. percben Márton szabadrúgását Bulik a kapu­fának fejeli és a visszapattanó labd.át a háló­ba teszi. Ezután a kőrösvidékiek is támadnak, de a 30. percben Szednicsek szép labdájával Geczö a jobbszélen lefut és lövése az alsó saraidban köt ki (2:0). Kőrösvidék támadá­sokkal ér véget a félidő. A második félidőben Hody és Enghi is be­áll. Váltakozó játék után az ötödik percben Kiss kézzel iiti le a labdát, a megítélt ll~est Simon méterekkel kapu mellé lövi. A 29. percben Szednicsek labdájával Gecző kiugrik, szép lövését Kucsmik csak kiütni tudja és a bejutó Both a labdát a hálóba lövi (3:0). A 35. percben Perza nagy, lövése a kapufáról pattan vissza. Nincs szerencséje Kőrösvidék­nek! A következő percben Both halszélen szépen elfut és lövése az alsó sarokban köt ki (4:0). A 40- percben Simon bombája a felső sarokban talál utat és igy 4:l-re szépíti az eredményt. A Kolozsvár válogatott szép játék után megérdemelten győzött, jók voltak a győztes [ csapatból Márton, Csiki, Kiss, Szednicsek és j Losonc, illetve Kucsmik, Marek, Pe l’2a én ] I Horváth II. Polareczki a mérkőzési, kifogástalanul ve­zette. KSC—H jrösvidbk válogatóit 4:2 Í3:2) Szép időben, 1500 néző előtt játszották le a csapatok ezt a mérkőzést, amelyet a KAC biztosan nyert meg. A csapatak a felállítása a következő volt: KAC: Seprényi — Kovács, Vass — Pád, Szaniszló II.. Szántai -- Szilárd, Rozgonyi, Lukács, Reinhardt, Brossai. Kőrösvidék: Lutzo (Kucsmik) — Filyo, Uhrin II. — Medovarszky. Marek, Rumpfl —■ Simon, Perza, Uhrin I., Horváth II.. Szák. I Szép támadásokkal indul a mérkőzés. A 8. percben Reinhardt Brassai beadását a kapuba rúgja (1:0). Nem sokkal később azonban Si­mon a KAC védők közölt kiugrik és lövése az alsó sarokba száll (l:lj. A 15. percben Horváth II. kihasználva a KAC védelem hi­báját, csapatának szerzi meg a vezetést. Pár perc múlva azonban Brassai a balszélen lefut és beadását Lukács kapásból a hálóba lövi (2:2). A 31. percben Páll 20 méterről nagy lövést ereszt kapura, lövése védhetetleniil vá­gódik a kapu bal sarkába (3:2). A második félidő elején nagyon változatos a játék. Hol egyik, hol másik kapu forog veszé'yben. A 13. percben Lukács fordulásból küldött lövé­se a felső kapufáról pattan vissza. A 17. percben Brassai lövésszerü beadását Filyo kézzel üti le a 16-oson bebil és a megítélt 11-est Brassai értékesíti (4:2). Ezután a kő­rösvidékiek több formás támadást vezetnek, de csatársoruk puhasága miatt az eredményen változtatni nem tudnak. A 44. percben Perza sokatigérően ugrik ki de fö'é lövi a labdát. KAC támadásokkal ér véget a játék. Jók vol­tak a KAC-ból Páll, Szántai és Brassai, inig a vesztes csapatból Marek, Rampfl, Simon és I Horváth II. A mérkőzést Gencsy Béla jól vezette le. Mtnmt eköi#i¥obaín3k$É?a fiák során: ügyetlen amimén versenyző, Darúczi sí, eríel Kiütéses győzelmes Á KKASE harmadik lett a csoportversenyben KOLOZSVÁR. Az igazi sportszeilem és fegyelem jegyében zajlott le vasárnap a Ko­lozsvári MSC és a Budapesti MTE találkozója. A pesti csapat Szepesi Albert fővárosi tör­vényhatósági bizottsági tag és Frankó Mihály birkózószövetségi ügyvezető alelnök vezetésé­vel érkezett meg városunkba. A zsúfolásig megtöltött lelátósorok előtt dr. Deutsek Géza, a KMSC elnöke üdvözölte a vendégeket, miután felvonulás következett, majd a görög-római birkózók összecsapása A birkózóversenyt a budapestiek nyerték meg 5:2 arányban. Eredmények a következők: Légsulyban győz Baranyai BMTE Nagy KMSC ellen, pehelysúlyban Fecske BMTE győz Bin- j der KMSC ellen, középsulyban Schweller I BMTE a kolozsvári Józsa ellen, könnyüsuly- ban Németh KMSC győz Vértes BMTE ellen, nagvközépsűlyban Bokndi BMTE Lusztig KMSC ellen, váltósulyban Toczauer KMSC győz Baltyányi BMTE ellen, nehézsúlyban Hülbig BMTE Biró KMSC el'eu. A verseny után Rátz KMSC és Sándor BMTE, valamint Lusztig II. KMSC és Köves BMTE bemutatómérkezést tartottak, amelye­ket a kolozsvári birkózók nyertek meg. Hatal­mas sikere tolt ezután Fecske BMTE és Ara­nyi BMTE szubadstilusu birkózó bemutatójá­nak, valamint Hülbig—Fecske birkózó paró­dia bemutatójának. A birkózószámok lezajlása után az atlétikai versenyekre került sor. A versenyek eredmé­nyei a következők: 100 m. síkfutás: 1. Gáli L. Budapest 12.1. 2. Ruttkai Budapest 12.4. 3. Gáli L. Budapest 14.4. 1000 m. síkfutás: 1. Fehérvári Budapest. 2. Kovács Budapest. 3. Urhrback Budapest. Sulydobás: 1. Hülbig Budapest 11.63. 2. Meresz Budapest. 3. Ke­nyeres Budapest. 60 m. női síkfutás: 1 Gáli Anna Budapest. 2. Dudás Budapest. 3. Gaz­dag KMSC. Sulydobás nő: 1. Dömötör Buda­pest. 2. Gáli Budapest. 3. Dudás Budapest. 400 m. síkfutás: 1. Ruttkai Budapest. 2. Belé­nyesi KMSC. 3. Szekeres Mudapest. Gerely­vetés: 1. Gáli László Budapest 40.60 :n. 2. Barabás KMSC- 3. Gvursduszky Budapest. Távolugrás: Rébel KMSC 607 in. 2. Barabás KMSC. 3. Gáli Budapest. Távol ugrás női: 1. GáU A. Budapest. 2. Dudás Budapest. 3. Dö mötör Budapest. 3000 m. síkfutás: 1 Kovács Budapest. 2. Fehérvári Budapest. 3. Siidi Bu­dapest. 4 x 400 m. férfi staféta futás: 1. I KMSC 3 p. 52 mp. (Belényesi, Régei Csep- i regi, Békési). 2. BMTE 1. 3. BMTE II. I A renedzés nehéz munkáját dr. Deutsek ! Géza végezte, aki megérdemel minden dicsé­retet és aki Kovács Józseffel együtt azon dolgozott, hogy a pesti munkás birkózók és atléták kitünően érezzék magukat Erdély fő­városában. A verseny után ünnepélyes kere­tek között osztották ki a győzteseknek, va­lamint az ügyvezetőknek az értékes tisztelet- dijakat és érmeket. R KEIC 3:0 ra verte a Hsgg bliort Hétfőn délután a két csapat 3 órakor élő- mérkőzést játszott, amelynek során a KEAC 3:0 (1:0) aránybau győzte le a Haggibbor i együttesét. A két csapat felállítása a követ­kező volt: KEAC: Moldo ván — Régner, István —• Pünkösd, Szerémi, Török — Tombory, Mar­tin, Szabó, dr Csonka. Kirinyi. Haggibbor: Noé II. — Kleinmann Veisz -- Smilovits, Náthán, Jukabovits — Steiner, Láb, Herskovits, Fried, Gara. Az első fé'időben Kirinyi sarokrúgását Szabó kapásból a hálóba lövi. A Haggibbor több szép támadást vezet, de csatársorának nincs szerencséje A második félidőben a KEAC határozott fölénybe kerül és Szabó további két góljával biztosan nyeri a mérkő­zést. A KEAC csapata jól játszott a Haggib- borból a csatársor játéka vo't kielégítő­GYŐZÖTT A BÁSTYA IJUSÁGI CSA- I PATA. Vasárnap délután 3 órakor játszották le a Bástya—KAC ifj. mérkőzést, amelyet a Bástya „ifik“ 4:1 (2:0) arányban nyertek meg. Góllövők- Borbély, Tordai, Szőcs, Ka- kucs, illetve Levente. GYERGYÓSZENTMIKLÓS -- BUDAPEST kombinált 5:1 (4:0). A budapesti csapat ki- ' váló játékkal győzött, biztos fölénnyel érte el a győzelmét ELSŐ MÉRKŐZÉSÉN KIESETT ERDÉLY IFJ. VÁLOGATOTT CSAPATA. Erdély ifj. válogatott csapata első mérkőzését a Felvidék ifj. csapata ellen játszotta és attól 2:1 arány­ban vereséget szenvedett, Az ifj. tornát a bu­dapesti levente csapat nyerte Felvidék ifj csapatával szemben 3:1 (1:1) arányban. VIDÉKI EREDMÉNYEK. Marosvásárhely: MSE—Czeglédi MÁV 7:4. Elektromos—Ml E 3:0 (1.0). Nagyvárad: NAC—Bszkrt 2:2 (2:1). 3:0-RA VEZETNEK az olasz hölgyek az olasz—magyar tenisztornán. A/, olasz hölgyek úgy az eddig lejátszott két egyest, mint a pá­rost is megnyerték. NÉMETORSZÁG 4:1 (3:0) arányban gvőzte le a román válogatottat. Pünkösd első napján Bukarestben játszották le a két ország kö­zötti labdarugómérkőzést, amelyet nagv köz­eledem után a német csapat nyert meg. Gól­lövők: Vülimonszky (3) és KoLierszky, illetve Niculescu. A mezőny legjobb embere Marian volt, aki, mint ismeretes, az elmúlt évben a kolozsvári Victoria csapatában játszott. Csali fáiig siksrlilf visszavágnia a Ferencvárosnak KOLOZSVÁR. A MLSz a pünkösdi ünne­pek alkalmával ünnepelte fennállásának 40 éves jubileumát. Ez alkalommal került sor a Ferencváros—Erdé'y visszavágó labdarugó­mérkőzésre, amelyet a magyar bajnokcsapat 3:1 (0:1) arányban nyeit meg. Az erdélyi csapat kitűnő játékot mutatott és mindvégig egyenlő ellenfele volt a fercnc városnak. Az első félidőben sz-p támadáso­kat vezetett a zöld-fehéi kapu ellen, a 1 I-d percben Juhász nagy lövése a 16-osról csak alig megy a kapu fölé. A 18. percben Bodola szép labdájával Kovács il. leint es beadásit Sárvári csípi el, aki azt a hálóba lövi (1:0;. Az erdélyi csapat továbbra i« támad, de a félidő eredménye nem változik. A IL félidő 4. percében szerencsétlen gólt kap az erdélyi csapat. Gyetvai lövésébe ugyanis Molnár belefut és lábáról a saját ka­puba pattan a labda. A 31 percben Sárosi dr. lövése a kapufáról lepattan és a labdát Császár kapus megfogja. A bitó azonban már a kapuvonalon belül látta a labdat es golt Ítél. (2:1). A gól után az erdélyiek heves tá­madásokat vezetnek, a 41. percben azonban eldől a mérkőzés sorsa: Gyetvai beadását' Sárosi dr. mintegy 25 méterről a fe’ső sarok­ba lövi. Ez volt a mérkőzés legszebb gólja. Az erdélyi válogatott egyik, a mérkőzésen jelenlevő vezetőjének nyilatkozata szerint, a csapat végig igen jó! játszott és a budapesti közönség sokszor megtapsolta a szép táma­dásokat. A FŐISKOLAI ATLÉTIKAI BAJNOKSÁ­GOT a TFSC csapat nyerte 93 ponttal. Má­sodik a MAFC 94 pnottal, harmadik a Ludo vika csapata 68 ponttal. Nagyszabású birkózó és atlétikai versenyt rendezeti a KMSC fennállásának harmincasuk évforduló a a halmából KOLOZSVÁR. Évek óta nem vo't olyan I nagymezőnyü ökölvivóverseny, mint amilyen pünkösd vasárnapján volt Kolozsváron Aver- * senyékét a KEAC rendezte és azokat igen nagyszámú közönség nézte végig. Tekintettel a sok indulóra, a selejtezőket már vasárnap délelőtt, az elődöntőket délután, a döntőket este 8 órai kezdettel bonvoiitották le. A versenyen megjelent Sulkó Béla ökölvivó- szövetségi kapitány, Dobránszky István szö­vetségi edző, Weiner Jakab szövetségi biró és B. Csonka Árpád, az Erdélyi Ökölvívó Kerü­let vezetője. Az elődöntők során kellemetlen meglepetés érte a kolozsvári ököivivószurkolókat: minden várakozás el­lenére a zsiiri vesztesnek nyilvánította Bükköst, a KKASE kiváló ökölvívóját, a nála jóval gyengébben szereplő budapesti Farkassal szemben. A döntőmérkőzésekd; este 8—11 óráig bo­nyolították le. Az eredmények a következők: Légsuly: 1. Podány BVCS. 2. Váloczi Szol­nok. 3. Dudás Miklós Kecskemét. Podány fö­lényesen verte minden ellenfelét, győzelme megérdemelt. Törpesuly. 1. Szampiás MPSO. 2. Siezák KKASE. 3. Horváth BVSC. A kol o/svári fia­tal ökölvívó kitünően megállotta helyét nagy­nevű ellenfeleivel szemben. Pehelysúly: 1. Daróczi IL K. MÁV. 2. Te­mesvári Kecskemét. 3. Bene II. BVSC. Da­róczi a döntőben kiütötte ellenfelét, az ütése azonban sok vitára adott alkalmat. Könnyüsuly: 1. Bene I. BVSC. 2. Szabad­szállási Szo'nok. 3. Sípos KKASE. VáUósuly: 1. Csapó Szolnok. 2. Szalay BVSC. 3. Heinrich Szeged. Csapó kiváló ököl- vivő, aki Korányi főiskolai világbajnokot az elődöntők során kiütéssel győzte le. Középsuly: 1 Szőke MAFC. 2. Szabó BVSC. 3. kádár KKASE. Szőke ellenfele, Szabó, sérülése miatt feladta a mérkőzést. Kádár KKASE helyezése igen szép ered­mény. Kisnehézsuly: 1. Farkas BVSC. 2. Katyori MAFC. 3. Bena MPSC. Az eredmény kihirde­tésekor a közönség zajosan tüntetett az igaz­ságtalanul lepontozott Bükkös mellett. Nehézsúly; 1. Nagy BVSC. 2. Jánossi MPSC. 3. Varga MAFC. A csapatversenyben első lett a budapesti Vasutas SC, második a szolnoki Levente Egylet, harmadik a KKASE. A rendezés kifogástalan volt, ami Kellner Jenő, a KEAC ökölvivó szakosztálya vezető­jének és Modla István edzőnek az érdeme, akik fáradtságot nem kiméivé, buzgólkodtak a versenyek sikerén. A versenyek eredménye nem reális- A kö­zönség soraiban okkult erőkről beszéltek, amelyek láthatatlan kezekkel vezették a ver­senyek állását és a legtöbben nem voltak megelégedve a zsűri működésével. Mi sem . . . Kolozsvári iesz a Magyar Vülamosmiivek Országos Szövetségének közgyűlése KOLOZSVÁR, junius 3. A Mag yar ViL lamosmüvek Országos Szövetsége ezévi közgyűlését junius 14-én Kolozsváron a vármegyeház tanácstermében tartja meg. A közgyűlésen a Yillamosszövetség kép­viseletében mintegy nyolcvan üzem meg­bízottja lesz jelen. A kögyülést megelő­zőleg Püspökfürdőn és Félixfiirdőn szűk­ülések lesznek. A közgyűlésen előrelát­hatólag az iparügyi miniszter is részt fog venni. Itt írjuk meg, hogy a kolozsvári Vil­lamosüzem belga tőkecsoportjának két tagja, Sarolea és Boul vom mérnökigaz; gatók az elmúlt héten több napig Kolozs­váron tartózkodtak s felkeresték Keledy Tibor dr. polgármestert s beható tanács­kozásokat folytattak Kompaneh Jánossal, a kolozsvári üzem vezérigazgatójával. Később a tárgyalásba bevonták Babes mérnököt, a szintén belga tőkeérdekelt­ség által létesített tordai villamosüzeni igazgatóját A tárgyalások főrészét a le­állt hidegszamosi áramszolgáltató-telep működésének beindítása képezte. A bécsi döntés óta ugyanis a hidegszamosi vil- lamostelep, amely évenként 12 millió kilowatt áramot szolgáltatott, leállt és ezzel az üzemnek nagy veszteségeket oko­zott. A tanácskozásokon a hidegszamosi telep üzembeállításának lehetőségeit be­szélték meg. Amennyiben az áramszolgál­tatás megindulna, úgy a mostani fa-, szén- és olajinséges világban a villamosüzem, hogy a fogyasztók segítségére siessen, előreláthatólag az ipari áramdijakat mér­sékelni fogja. A hidegszamosi áramszol­gáltatási telep leállása és a románok el távozása az üzemnek 600.000 pengő vesz­teséget okozott, amelyet négy évre fel­osztva, vesznek fel az üzem mérlegébe. A NEMZETI BANK FELHÍVÁSA A FELSZABADÍTOTT TERÜLETEK RÉSZ­VÉNYTÁRSASÁGAIHOZ. A Magyar Nemzeti Bank közli, hogy azok a vissza­csatolt területen székhellyel biró rész vónytársaságok. amelyek azt kívánják, hogy részvényeik tekintetében a bank felmentést adjon az előirt 8 napi letét- behelyezés kötelezettsége alól, március 17-től számított 60 napon belül ily irá­nyú kérelmet terjeszthet elő. A Magyar Nemzeti Bank május 26-án kelt 422. kör­levelében a kérelmek előterjesztésére elő­irt batáridőt a körlevél megjelenésétől - vagyis 1941 május 26-tól — számított tóvá bbi 30 nappal meghosszabbítja.