Ellenzék, 1941. június (62. évfolyam, 125-147. szám)

1941-06-09 / 130. szám

# í19 41 június 9. ELLENZÉK *vu:*mrrv?r.i- "■n KOLOZSVÁR, június 9. (Saját tud.) \asárnap délelőtt megalakult Kolozsvárt a Vasutasok Országos Gazdasági Egyesü­letének helyi tagozata, amely egyúttal a VOGE első erdélyi tagozata is. A vas utasok kulturegyesületi székhazában meg­tartott közgyűlésen Tűrök Antal főtitkár és Tóth Lajos, Nagymihályi Jenő, Ráko­si Antal országos egyesületi titkárok kí­séretében megjelent Róbert Emil, a VOGE országos elnöke, hogy személyesen irányítsa azt a szervezőmunkát, amely a kolozsvári helyi tagozat megalakításával megkezdődött a visszacsatolt erdélyi ré­szeken. A kolozsvári vasúti mühelymunkások és tisztviselők nevében, akik teljes szám­ban vettek részt a közgyűlésen, kisbaczo- ni Benedek Sándor műszaki tanácsos, mü- helyfőnök üdvözölte a budapesti vendé­geket, majd Róbert Emil országos elnök ismertette a VOGE célkitűzéseit és mun kásságát. Azután Török Antal központi főlitkái és Rákosi Antal munkástitkár intéztek beszédet az egybegyűltekhez, majd a köz­gyűlés megválasztotta a helyi tagozat ve­zetőségét. Elnök Honthy János főmérnök lett, alelnökké Eogarasi János intézőt, Hor­váth Imre művezetőt és Nagy István gép­lakatost választották. A vezetőség többi tagjai a következők: Titkár Varga Ká­roly, Gothard János és Monori László, jegyző Soós Ferenc és Szilas Béla, pénz­táros Szatmári János, segédpénztáros Gremsperger János, ellenőr Rónai Nán­dor, Losonczv Gyula. Elnöki tanácstagok: Erdőssy Ferenc, Zöld Zoltán, Rácz Jó zsef, Stanicka Dezső. Szakács Sándor. Or­szágos kiküldöttek: Dévai Vilmos, Ko­tzian Ferenc, Baricz István, Nagy Miklós, Szatmári Sándor. Ezenkívül 50 választmá­nyi tagot választottak. '— 1 Msmml ölvösipar KOLOZSVÁR, június 9. Az Erdélyi Órások és Ékszerészek nagygyűlésének ki* emelkedő pontja volt Grucza Lipót vá­rosi tanácsnok, az iparhatóság vezetőjé­nek Erdély ötvösművészetéről mondott rövid ismertetése. Beszédében elmondot­ta, hogy Kolozsváron az ötvöscéh volt az első, amely megalakult. lSOOban már működött kincses Kolozsváron az ötvös- mesterek céhe s az Óvárban, a Sétatér­utca végén állott az ötvösmesterek bás tyája, amely büszkén hirdette Katonai Mihály városbiró szereplését, aki szintén ötvösmester volt. A kolozsvári Ötvösmes­terek Céhének sok olyan kiváló tagja volt, kiknek művészi alkotásai világhí­rűek. A Budapesti Magyar Nemzeti Mu­zeum egyik féltett kincse például a hires Boser'mester aranyzománcozott serlege, amelyet a török feletti győzelem emléké­re készíttetett 1. Rákóczi György erdélyi fejedelem. De nekünk, kolozsváriaknak is sok olyan művészi alkotásu ötvösmes' teri munkánk van, amelyek müemlékjel- legüek. A kolozsvári Szent Mihály tem­plom oltári szenlségtartóját Gyulai Már ton készítette, bíz ő kezemunkája a ko lozsvári unitárius templom féltve őrzött „Nők pohara“, amely 1936-ban készült A belvárosi református templomban lát ható remek ötvösmesteri munka Bánfiy György emléklapja, amely valószinüleg Gyergyai Mihály mintakönyve alapján készült. A nagy ősöknek méltó utódai voltak az e században elhunyt néhai Szat­mári, Dietrich és Sárga ötvösmesterek is. De mostani ötvösmestereinkkel s^em val­lunk szégyent, fejezte be beszédét, — mert a letűnt husizonkét év alatt a meg­próbáltatások között is töretlenül tartot­tak ki magyarságuk mellett. Ennek szim­bóluma, amit a piarista-templom Szent ségtaríóján örökített meg egy ötvösmes­ter, ahol a kehely domborrnüvén búza­táblán a kalászok meg vannak hajolva s csak egy áll büszkén, egyenesen, az, amelynek fején a Magyar Szent Korona ragyog. A PÉNZINTÉZETI KÖZPONT A VISSZATÉRT TERÜLETEN CSAK EGY FIÓKNYITÁST ENGEDÉLYEZETT. A Pénzintézeti Központ igazgatósága leg­utóbbi ülésén megengedte, hogy a Magyar Bank és Kereskedelmi érdekkörébe tar­tozó kolozsvári Mezőgazdasági és Keres­kedelmi Bank Szatmárnémetiben fiókot állíthasson fel azért, mert ez a fióknyi­tás egyúttal piacrendezést is jelent. A Mezőgazdasági és Kereskedelmi Bank szatmári fiókja magába olvasztja a Szat­mári Első Takarékpénztár Egyesületet is. UDVARHELYMEGYÉBEN VÁSÁROL FAJTEHENEKET A KOLOZSVÁRI GAZ DASÁGI AKADÉMIA. Vitéz dr. Biró Gyula, a kolozsvári gazdasági akadémia igazgatója az elmúlt héten Székelyudvar­helyen tartózkodott, hogy az akadémia gazdasága részére tenyésztési célokra pi­ros-tarka fajteheneket vásároljon. _ ÁRKORMÁNYBIZTOSI RENDELET A CIPŐJAVÍTÁSI ÁRAKRÓL. Az árkor­mánybiztos az egész országra kiterjedő érvénnyel állapította meg a cipőjavitá sokért kérhető árakat, mint azt már ré­gebben közöltük. Ljabb rendeletet adott ki, amelyben arra kötelezi a lábbeliké- szitő iparosokat, hogy üzletükben feltű­nő helyen függesszék ki a cipőkészitési és cipőjavitási árakat és tüntessék fel azt is, hogy műhelyük hányadik osztályba tartozik. A MAROSVÁSÁRIIELYI KERESZTÉNY MAGYAR KERESKEDŐK EGYESÜLETÉ­NEK KÖZGYŰLÉSE. (Saját tudósítónk je­lentébe.) A Keresztény Magyar Kereskedők Egyesülete most tartotta első közgyűlését. Dudutz Antal korelnök és dr. Biró József miniszteri biztos üdvöítlő szavai után Egey Jenő dr. kamarai főtitkár rámutatott Maros- vásárhe!y pátriárchá'is keresztény kereskedő családainak leszegényedésére és az idegen tőke térhódítására a város kereskedelmi éle tében. „Szükségesnek látjuk. — mondotta — hogy a kereskedelmet mielőbb megfázható, keresztény, magyar kezekbe helyezzük, akik keresztény szívvel és keresztény ésszel vég­zik a rájuk rótt nemzeti feladatot.“ Az egye­sület egyhangúlag elfogadta az uj alapsza­bályt és megválasztotta a tisztikart. E szerint diszeinök Dudutz Antal, elnök Várady Ár­pád. alelnökök Mezei István és Gáspár Fe­renc. ügyvezető elnök Harmath Sándor, fő­titkár Egey Jenő dr. JÓ EREDMÉNNYEL VÉGZŐDÖTT A KOLOZSVÁRI BIZTOSÍTÁSI ÜZLET­SZERZŐKÉPZŐ TANFOLYAM. Az ér ielmiségi munkanélküliség kormánybiz- rosa és a Biztosítóintézetek Országos Szö­vetsége által rendezett kolozsvári biztosí­tási üzletszerzőképző tanfolyam a napok­ban végétért. A tanfolyam egyhónapos elméleti és kéthónapos gyakorlati kikép­zés volt s arra igen sokan jelentkeztek, de csak 43 jelentkezőt vettek fel. A vizs­gán ezek közül harmincegy kiváló ered­ménnyel végezte el a tanfolyamot. A biz- tosilótársaságok azonnal alkalmazták a tanfolyamot végzett hallgatókat, akik csaknem kivétel nélkül székely szárma zásuak s a biztosítási kérdések iránti ko moly érdeklődésről és kitűnő felfogásról, a biztosítási pályára pedig rátermettség­ről tettek tanúságot. SÜTŐIPAROSOK NEM ÁRULHAT­NAK LISZTET. A hatályban levő ipari joggyakorlat értelmében sütőiparosok csak alkalmilag foglalkozhatnak lisztáru- sitással. Abban az esetben, ha valamely sütőiparos lisztárusitással rendszeresen kíván foglalkozni, erre szabályszerű ipar­igazolványt kell beszerezzen. Iák voltak a piros-fehérek * 1 3 Biztos, szép játékkal nyerte a KIIG a nagy mérkőzést KOLOZSVÁR, junius 9. Szép időbea játszotta le a két egyesület az NB. I-ért folyó selejtező mérkőzést. Játékvezető Boros. Kétezer néző. A KAC csapata megérdemelt, biztos győzelmet aratott az MSE felett és kis szerencsével a gólarány még nagyobb is lehetett volna. A mér­kőzésen megjelent Gidófalvy Pál dr., az MLSz. országos elnöke. A csapatok fel állítása a következő: 1 KAC: Seprényi, Szerémy—Vass, Pál-- j Szaniszló II.—Csákány, Szilárd—Szántay —Lukács—Reinhardt—Brassay. MSE: Szabó, Pető—Szász, Tőkés— Brassai—Medve, Nagy—Sinkó—Incze II. —Zongor—Kulcsár. KAC támadásokkal indul a játék, a második percben Szilárd szögletét Lukács kapu mellé fejeli. A negyedik percben jut vezetéshez a KAC, mikor is Szaniszló szabadrúgását lökés a saját kapujának jelsö sáriiéba fejeli. (1:0). Az 5. perc­ben Szántay jó labdája Szilárdot lesen találja. Nem sokkal később a kiugró Lu­kács teljesen tisztán kapja a labdát, de lövése a kapufára pattan, a visszapattanó labdát csak üggyel bajjal tudja az MSE védelem a mezőnybe továbbítani. Az MSE védelem nagyon bizonytalan és kissé el- fogódottan játszik. A 11. percben Lukács lövését Szabó kapus szögletre üti, Bras­say szögletét azonban Reinhardt a hálóba továbbítja. (2:0). Továbbra is támad a KAC, Szil árd nagy lövése a felső kapu­iáról pattan a mezőnybe. A következő percben az MSE is lámadásba lendül, de Nagy lövését Seprényi szépen védi. A 21. percben Brassay kicselezi az MSE védel­mét és a kifutó kapus mellett a labdái a hálóba helyezi. (3:0). Továbbra is ál­landóan a KAC támad. Szántay lövését védi Szabó, majd Brassay az üres kapu mellé lövi a labdát. A 43-ik percben In­cze II. szépen kiugrik, de Seprényi szép rávetesse! szedi le a csatár lábáról a lab­dát. A 44. percben pedig Pál nagy lövé sét Szabó kapus szögletre üti. A félidő KAC támadásokkal ér véget. A II. félidőben már sokkal változato­sabb játék alakul ki. Ismét a KAC tá­mad, de az MSE feljön és egy pár szép, formás támadást is vezet, de eredményt nem tud elérni. A 21. percben Lukács a kifutó kapusna lövi a labdát, azután pe­dig a kapufát találja el, azonban a vissza- pattanó labdát Brassay a kapu mellé rúg­ja. A 24. percben a kiugró Incze Sepré­nyi kezébe rúgja a labdát, a következő percben Lukács ismét a kapufát találja el. A 33. percben az MSE formás táma­dást vezet, de Zongor sokat vezeti a lab­dát és igv túl jut az oldalvonalon. A 34. percben Sinkó szabadrúgása a kapu előtt száll el. de a befutó Incze a labdát nem tudja eltalálni. A következő percben Nagy beadását Zongor szépen fejeli ka­pura. de Seprényi a lövést szépen védi. A második félidő végén a KAC állandóan tamad, de gólt nem tud elérni. A 45-ik percben Pál szabadrúgását Szabó szépén védi és ezzel vége a mérkőzésnek. 4 győztes csapat nagy lelkesedéssel küzdött és győzelme teljesen megérde­melt. Különösen a védelem és a fedezet sor nyújtott kiváló játékotA csatársor az első félidőben igen lendületesen ját szolt, a második félidőben azonban min dent tulkombináltak. Egyénileg Seprényi. Szerémy, Pál és Szaniszló tűnt ki. A vesztes csapatból csak a csatársor érde­mel meg dicséretet. A védelem úgy az első, mint a második félidőben nagyon bizonytalan volt. A csatársorból Sinkó és Kulcsár mutatott jó játékot. Boros játék­vezető kifogástalanul vezette a mérkő­zést. Értekeztetek döntenek az őszi beosztások A KAC—MSE mérkőzés félidejében a ko­lozsvári egyesületek vezetői értekezletet tar­tottak, amelyen Gidófalvy Pál dr., az MLSz országos elnöke is megjelent. Az értekezle­ten a ko’ozsvári csapatok őszi beosztásáról volt szó. Mint ismeretes, Nagybánya és Nagy várad labdarugó sportjának vezetői Kőrös­vidék kerületéhez akarnak kapcsolódni, Szé­kelyföld egyesületei pedig az ősz folyamán külön akarnak indulni. Igv városunk egye­sületei csak egymás eben tudnának bajnoki mérkőzéseket játszani. Több indítvány hang­zott el az egyesületi vezetők részéről, melye­ket Gidófalvy Pál dr. nagy megértéssel tá­mogatott és megbízta Sziicw Flemér erdély- részi vezetőt, hogy kedden este 6 órára a szövetség helyiségéi e hivja esszé a kolozs­vári egyesületek vezetőit. Ezen az értekezle­ten határozzák el, hogy melyik megoldás a legjobb az őszi beosztás tekintetében. Az MLSz erdélyrészi ügyvezetője ez utón is fel­hívja az egyesületek vezetőit, hogy az érte­kezleten pontosan megjelenni sziveskedje nek. KÖZÉPISKOLÁS ATLÉTIKAI VER­SENY. Vasárnap délután bonyolították le a városi sporttelepen a középiskolák közötti atlétikai viadalt. Ezen a legjobb középisko­lás atléták vettek részt. Részeltes tudósítást a versenyről lapunk keddi számában köz­lünk. NB I. EREDMÉNYEK. Az NB I. eredmé­nyei a következők’ Ferencváros—Kispest 7:4, Szolnok—Újpest 1:1, Gamma—WMFC 3:1, Szeged—Beszkárt 5:3, Törekvés—Elek­tromos 6.5, SalBTC—DiMÁVAG 2:1, Hala­dás—Tokod 2:1. AZ UTE ATLÉTIKAI VERSENYÉN két országos, rekord is született. A 200 méteres síkfutást Csányi UTE 22.1 mp.-es országos ifjúsági rekorddal nyerte. A 3000 méteres akadályversenyben Szilágyi 9 perc 32 mp.-es országos rekorddal győzött. ntáv—KIRSC 4:1 (1:0) A mérkőzés barátságos jellegű volt, mivel a KMSC nem tudott 11 igazolt játékost ki­állítani és igy a mérkőzés két pontját 3:0-ás gólaránnyal a MÁV kapta, mert a munkás- csapat játékosai szolgálali elfoglaltságuk mi­att nem tudtak teljes számban megjelenni a mérkőzésen. Góllövők: Borbély (2), Schaff (2), illetve Székely 11-esből. A mérkőzést Sós játékvezető jól vezette. HÚSOS—HAGGIBBOR 1:1 (1:1). Barát­ságos mérkőzés, mindkét csapat tartalékosai: játszott. Góllövők: Ilantz, illetve Herskovits. A mérkőzést a Haggibbcr Dónáth-uti pályá­ján játszották. Izgalmas összecsapások ólán 3:2 arányban győzött a gémetek elten a magyar teniszcsapaí snias 9-én kezdődik haiidék js Kazdők ríizs Gyakorlatok személy és teker gépkocsikon tört írnek. Jeentce: naponta hatóságilag engedélyeit Sofiiskoláliaa, árpád-ui 32 szám alaíí. T Isfoi 28—48. Magyarország teniszcsapata 3:2 arányban győzött a Németország elleni Dnna-kupa te niszrnérkőzé«en. Mint már jelentettük, az el­ső nap a Szigeti—Henkel mérkőzés sötétség miatt félbeszakadt A mérkőzést szombaton délben folytatták. Ángy meglepetésre Szigeti 6:3, 4.6. 7:5, 6:4 arányban győzött a német Henkel el­len. Ezután játszották le a párost, amelyet a Henkel Giess pár 8:6, 6:3, 6:4 arányban nyert meg a magyar Asbóth—Gábori pár el" len. így az első két nap után a magvar csa­pat 2:1 arányú vezetésre tett szert. Vasár­nap délután játszották le az utolsó k-?t egyest. Az első mérkőzésen a német ivóén Szigetit 6:4, 6:0, 6:2 arányban győzte le es igy a mérkőzés ál’ása 2:2 lett. Nagy izgal­mak közepette került sor a döntő mérkőzés­re. amelyet Asbóth és Henkel, Európa jelen­legi két legjobb teniszjátékosa vívott. Gyönyörű játék után a magyar bajnok 9:7- 3:6. 7.5, 7:5 arányban győzött a német bajnok ellen és győzelmével megszerezte a magyar csapat­nak is a végső gvőze'met.