Ellenzék, 1939. december (60. évfolyam, 278-302. szám)

1939-12-05 / 281. szám

> f IP 3 9 'december 5. ELLENZ f IC a SPORT Újabb vereséget szenvedett a Venus, a FC Rapid az A-liga őszi bajnolsa, Eg-ygólos vereséget szenvedett a Victoria, —* Kikapott az Unirea Tricolor és FC Carpati is. — Döntetlen a temesvári „derby“ és Rapid—-Juventus ARAD- AMTE—Victoria 2:1 (1:1), bíró Anton Huneade, 1200 néző. A ko­lozsvári csapat erősen tartalékolva ál­lott ki ellenfelével szemben, ennek el- lenére a küzdelmet csaknem végig tel» jesen nyílttá tudta tenni és annak sor­sa csak a befejezés előtt 4 perccel dőlt el- A 11. percben Cociuban II. 10 tné teres lövéssel a Victoria részére sze­rezte meg a vezellőgólt, a 31. percben Szaniszló II. egyenlített. A II. félidő heves küzdelme már’már döntetlennek látszott, a 41. percben azonban Bat- rinnak sikerült fejesgóllal a győzelmet megszereznie az AMTE részére. TEMESVÁR. R i pensia—T MAC 1:1 (1:0), biró Crutescu, 4 ezer néző. A helyi „derby“ élvezetes, izgalmas játé­kot eredményezett, az eredmény meg­felel az erőviszonyoknak. A 21. perc ben Marcii lőtte az első gólt, amit a II. félidő 31. percében Possák egyen­lített. RESICA. UDR—Unirea Tricolor 5:4 (2:2), biró Olí’eami, 1500 néző. Szép és izgalmas mérkőzés, melynek góllövői a következők: 16 perc Alexa,ndrescu, 26. p. Pacurar, 30. p, Zsizsik, 32. p. Kovács. A II. félidő 4. p. Pacurar, 10. p. Alexandrescu, 28. p. Schira, 30. p. Kovács és a 40. percben Zsizsik szerzi meg a győztes gólt. GÁL. ATI. Gloria CFR—FC Carpati 1:0 (1:0), biró Ceaureanu. AGIoria CFR szerencsés közdelem után győzött. BUCUREŞTI, Sportul Studenţesc— Venus 3:2 (2:1), bíró Emil Kroner, 7 ezer néző. Az őszi bajnokság sorsát eldöntő mérkőzést a lelkesebben és jó! játszó egyetemi csapat megérdemelten nyerte meg. A 26. percben Drágán fe­jesgóllal lőtte az első, a 36. percben pe­dig G. Popescu a győztes csapat máso­dik gólját, a 39. percben Bodola sike riilt fejese jelentette a Venus első gól­ját, amire a II. félidő 11. percében Dra- gan újabb góllal felelt. A 25. percben Humis egy megítélt tizenegyest kapu mellé lőtt, a 40. percben azonban síké* riilt lövésével 3:2=re szépítette az eredményt. Rapid—luventus 2:2 (0:0), biró Vuia, 3000 néző. Heves és erőszakos küzd© lem után döntetlenül maradt a, mérkő­zés. A II. félidő 4. percében Bogdán, a 15. percben Prassler, a 17. percben Auer tizenegyesből és a 43. percben Prassler ugyancsak tizenegyesből löt4 lék a gólokat, A küzdelem hevességére jellemző, hogy a biró a Rapidből Si* post és Moldovean,ut, a luventusból pe­dig ÎSaciut és Sinkót kiállította dur vaság miatt. | M ©rsiáíi lornászspaUfánah rohamos teiiOáésd hiionilîoffâh a kolozsvári ünnepségen Ketka—Koiozsvár 934"97—S92’29. — László András UEC és Dobosaimé IIDH az egyéni Összetett versenyek győztesei KOLOZSV AR. Szombaton és vasárnap ün­nepnapjai voltak a kolozsvári tornászsport­nak. Örömteljes ünnepnapjai, mert a resieai, országos hirii tornászokkal vívott küzdelem­ben a kolozsvári versenyzők nemcsak dere­kasan megáliták helyüket, hanem ezen, a ré­szükre első komoly erőpróbán bebizonyítot­ták azt is, hogy állandóan fejlődnek, ami mindennél fontosabb a sportban. Bár a resieai férfiak és hölgyek a csapat­versenyben még csekély pontkülönbséggel megszerezték az elsőséget Kolozsvárral szem­ben, annál értékesebb azonban az, hogy a férfi összetett versenyt kolozsvári fia, az UEC nagytehetségü és fiatal versenyzője, László András nyerte meg az ugyancsak ko­lozsvári Lndu Remus előtt és igy László és Ludu jogosan tekinthetők jelenleg az ország legjobb tornászainak, de hölgytornászaink között is a jó átlagon kívül akadt „extra klasszis" Berkovits Sári személyében, aki az összetett versenyben második lett. Ez a szom­baton megrendezett városközi viadal és a vasárnap délelőtt a Magyar Színházban tar- | tott sportünnepség igazi propagandája volt az ország tornászsportjának, melynek meg­rendezéséért a legteljesebb elismerés illeti meg úgy a kolozsvári, mint a resieai tornász­kerületeket, mint mindkét város sportegye­sületeinek lelkes Ó3 ügybuzgó vezetőségeit. Szombaton délelőtt és délután rendezték meg a városközi tornászviadalt az Unitárius Kollégium tornatermében nagyszámú közön­ség jelenlétében. Részletes eredmények a következők: Férfi csapatverseny: 1. Resica 613.06 pont­tal. 2. Kolozsvár 593.14 ponttal. Női csapatverseny: 1. Resica 321.91 pont­tal. 2. Kolozsvár 299.14 ponttal. Férfi egyéni számok: Ló. 1. László András Kolozsvár 19.10 ponttal. 2. Ludu Remus 19.03 ponttal. 3. Draghici Resica 17.94 pont­tal. Korlát. 1. László Kolozsvár 19.53 pont. 2. Draghici Resica 19.33 pont. 3. Ludu Ko> lozsvár 19 pont. Nyújtó. 1. Dán Resica 19.34 pont. 2. Draghici Resica 19 pont. 3. Szilágyi Resica 18.40 pont. Gyurii. 1. Draghici Resica 19.60 pont. 2. Szilágyi Resica 19.33 pont. 3. László Kolozsvár 18.94 pont. Talajtorna. 1. Ludu Kolozsvár 19.60 pont. 2. László 19.47 pont. 3. Draghici 19.14 pont. Lóugrás. 1. Lu­du Kolozsvár 19.60 pont. 2. Klier Resica ,18.93 pont. 3. László 18.80 pont. Női egyéni számok: Korlát. 1. Dobosaimé Resica 19.46 pont. 2. Berkovits Kolozsvár 19.26 pont. 3. Draghiciné Resica 18.60. Le­begő gerenda. 1. Mintyár Resica 18.94 pont. 2. Berkovits Kolozsvár 17.93 pont. 3. Szabó Kolozsvár 17.67 pont. Talajtorna. 1. Dobo- sánné Resica 19.73 pont. 2. Draghiciné Re­sica 19.26 pont. 3. Berkovits Kolozsvár 18.87 pont. Férfi összetett verseny: 1. László András Kolozsvár UEC 113.90 pont. 2. Ludu Remus Kolozsvár Echo 113.13 pont. 3. Draghici Re­sica UDR 113.0-1 pont. Női összetett verseny: 1. Dobosánné Resi­ca UDR 58.12 pont. 2. Berkovits Kolozsvár Echo 57.06 pont. 3. Draghiciné Resica UDR 55.79 pont. Végeredményben a városközi versenyt az csszpontozás alapján Resica nyerte meg 934.97 ponttal. 2. Kolozsvár 892.29 ponttal. KITÜNŐEN SIKERÜLT A SZÍNHÁZI ÜNNEPSÉG IS Vasárnap délelőtt 11 órakor a Magyar Színházban rendeztek kitünően sikerült sport Ó3 kulturális ünnepséget, melyet Tarnoveanu Vasile. muukakamarai felügyelő a „Munka, és Öröm“ neveljen nyitott meg a himnusz el­hangzása után. Üdvözölte az ünnepségre egy- besereglett tornászokat, akik az ország im­már magas nívóra emelkedett tornászsport­ját képviselik és köszönetét mondott azért a lelkes munkáért, amit az egybegyűltek a „Munka és Öröm'' kebelében végeznek. Ma- rinescu ügyvéd, a tornászszövetség főtitkára a szövetség elnökének, Stoicescu bukaresti egyetemi rektornak üdvözletét tolmácsolta és bejelentette, hogy az elnök 10 ezer lejnyi segélyt engedélyezett a verseny rendezésének költségeire és egy ezüst kupát ajándékozott a városközi viadalon győztes hölgycsapat ré­szére. Ezután gyorsan peregtek le a műsor számai, melyekben a resieai UDR és RMTE tornászain kivül az UEC, Echo, KMSC és KKASE v ersenyzői vettek részt szebbnéi- szebb gyakorlatokkal és amelyeken, különö­sen a szombati viadalon győztes és helyezett versenyzők tüntették ki magukat. A férfi és női szabadgyakorlatok, talajtornák, továbbá a nyújtón, korláton, lebegőgerendán bemuta­tott, sokszor tökéletesen végrehajtott gyakor­latok gyakran ragadták tapsviharra a közön­séget. Nagyon tetszett a közönségnek Ludu Remus világító buzogány-mutatványa, továb­bá a műsort befejező akrobatikus kettős is, melyet Berkovits Sári és Ludu Remus végez­tek. Az egyes gyakorlatok között az Echo kitűnő 'doki ulája' Kárpáthv Emil vezetésé vei adott, elő szeblmél-szebb ilalokat, az egész műsor alatt pedig a Kisiparosok zenekara Wagner kai nagy Vezényletével kitűnő zenét nyújtott. A műsor végén dr. O. Chetianu. az északi toniászkeriilel elnöke mondott záróbeszedet és kiosztotta a győzteseknek <*s helyezettek­nek a rnunkakamara és Stoicescu rektor ezüstkupáit, továbbá a liga érmeit. Végül Tarnoveanu muukakamarai felügyelő mon­dott köszönetét a szépen sikerült ünnepség­ért, Marinescu szövetségi főtitkár pedig ki­fejezte teljes megelégedését a látottak le­lett és biztosította a sporlogyesüleleket ar­ról, hogy jelenést tesz Stoicescu elnöknél az erdélyi és bánáti tornász,sport magas fejlett­ségének ilyen szép megnyilvánulásáról. Az Echo dalárdájának kirátyhimnuszával zárult az ünnepség. Az ünnepségekkel kapcsolatban teljes el­ismerésünket kell kifejeznünk mindazoknak, akik önzetlenül, nagy lelkesedéssel és állan­dó munkával igyekeznek fejleszteni és amint láthatjuk, fejlesztik is az ország tor­nászsportját. Elsősorban dr. 0. Chetianu ke­rületi elnöknek, Morariu Albin kerületi 1 titkárnak, aki egyben az ünnepségek kitűnő technikai főrendezője is volt, Metes Nistor UEC elnöknek, továbbá a Dermata-gyár igazgatóságának, Gelob Echo szakosztályi el­nöknek és Rosenberg titkárnak, dr. Deut- schek Géza KMSC elnöknek, Andrási Gyu­la KKASE szakosztályi elnöknek, továbbá Szélhegyi resieai kerületi főtitkárnak és a teljes rendezőgárdának. Az ünnepségek után << Resica Kolozsvár mérkőzésre vonatkozólag kérdést intéztünk Morariu Albinhoz, a kerület 1 ötitkáráiioz. aki a következőket m> ndotta: — Az egész viadal általában tornászspor­tunk magas fejlettségét bizonyította. Az, eredmények nagyjában igazságosak, a férfi összetett verseny valódi győztese azonban szerintem Draghici kellett volna legyen, aki a legtartalmasabb gyakoi latokat mutatta be és hogy képességének megfelelően nem ke­rült első helyre, annak tudható be, hogy különösen megérezte a kényelmetlen utazást és az előirt gyakorlatokban ez kissé meg­látszott rajta. Egyébként László kétségkívül a legjobb testtartásit tornászunk, akinek nagy tehetségét első komoly sikere minden­nél jobban bizonyltja. A zsűri tisztségét Szélhegyi (Resica), dr. O. Chetianu, Morariu Albin és Koncz Ru­dolf kifogástalanul töltötték be. • (W.) A Hungária 3:0-ra verfe a Ferencvárost BUDAPEST. A magyar nemzeti labdaru­góbajnokság vasárnapi fordulójának is akadt meglepetése, amennyiben a Szegedi FC csa­pata Újpesttel 0:0 arányban, döntetlenül ját­szott, a szeszélyes Hungária pedig 3:0 (1:0) arányban győzte le a Ferencvárost. Á forduló többi eredményei a következők: Haladás- Szolnoki MÁV 2:1 (1:1), Bocskai—Szürke taxi 2:1 (1:0), Elektromos—KAC 4:2 (2:0\ Törekvés—Kispest 3:1 (1:0), Játék nélkül győzött az Universitatea a B-ligában KOLOZSVÁR. Az Universitaí'iea-— Mo­nopol BMigamérkőzés elmaradt, mert a marosvásárhelyi csapat nem jelent meg a pályán és dr. Dán biró az előirt vá* rakozás után lefújta a mérkőzést az Universitatea javára 3:0 arányú győze­lemmel. ARANYOSGYÉRES. Sodronyipar— *3 RMTE 1:0 (0:0), biró Sípos, gólJövő Cezar, szerencsés győzelem. NAGYVÁRAD. Törekvés—Olimpia Szatmár 3:1 (1:0), biró dr. Russu. Góllövőik: 25. percben Bale, II. félidőt 20. percéiben Milák, 30. percben Naítalí és a 42. percben Tóth, Az A-lign őszi fordulójának végső állása FC Rapid 11 6 3 2 31:15 15 Ripensia 11 5 3 3 19:16 13 Venus 11 6 1 4 29:13 13 Sportul Stud. 11 4 5 2 25:19 13 TMAC 11 5 3 3 18:20 13 FC Carpati 11 5 1 5 16:16 11 UDR 11 3 5 3 17:20 11 AMTE 11 5 — 6 15:16 10 Unirea Tricolor 11 4 2 5 17:22 10 Gloria CFR 11 4 1 6 12:29 9 Victoria 11 o 3 6 10:14 7 luventus 11 1 5 5 15:24 ,7 CSAK EGY BAJNOKSÁG TULAJDONOSA' LEHET EGY ÖKÖLVÍVÓ Newyork. Az amerikai ökölvivószövetség határozatot hozott, mely szerint egy ököl­vívó csak egy súlycsoportban nyerhet bár­milyen bajnoki cimet, legyen az akár helyi- jellegü, európai, vagy világbajnoki cim. Ha egy versenyző két súlycsoportban nyert baj­noki cimet, úgy a régebben megszerzett baj' nokságról köteles lemondani. Elmarad az t940~ik évi olimpia Brüsszel. Gróf Bailett Latour, a nemzet- j közi olimpiai bizottság elnöke a sajtó kép­viselői előtt kijelentette, hogy ha a hadi- helyzet miatt Helsinkiben az olimpiai játé­kokat nem lehetne megrendezni, úgy akkor az véglegesen elmarad. USA ugyan ajánla­tot tett az olimpia megrendezésére, ezt azonban a nemzetközi olimpiai bizottság el­utasította annál is inkább, mert a jelenlegi viszonyok között európai versenyzők aligha vehetnének részt egy Amerikában rende­zendő olimpián. KOMORÓCZY GYŐZÖTT AZ UEC ASZTALI TENISZVERSENYEN Kolozsvár. A napokban rendezte meg az UEC sportegyesülete házi asztali teniszver­senyét Morariu Albin vezetésével, mely ki­tűnő sportot uynjtott é.9 azt nagy küzdelem után Komoróczy nyerte meg, aki a férfi- egyes döntőjében 21:18, 11:21, 26:24 arány­ban győzte le Sigbisoreanut. A nagyszámú közönség lelkesen megtapsolta Komoróczy megérdemelt győzelmét. A verseny további helyezése a következő: 3. Muresau, 4. Pop Gavrila, 5. Pop Alexandru, 6. Pál Lajos. _ Itt említjük meg, hogy az asztali tenisz­szövetség újjászervezésével kapcsolatban az UEC vezetősége, élén Nistor Metes igazga­tóval és Morariu Albinnal, a világbajnok­ságra való tekintettel még több versenyt fog rendezni, hogy ezt a népszerű és köny- nyen űzhető sportot minél szélesebb réteg­ben megkedveltesse az ifjúsággal. KOLOZSVÁRI BAJNOKI LABDARUGÓ EREDMÉNYEK Kolozsvár. Echo—KMSC 5:1 (0:0). I. oszt. bajnoki, megérdemelt győzelem, góllövök: Bakos (4) és Mircea, illetve Pokrósi. Haggibhor—Napoca 2:0 (2:0). II. oszt. bajnoki, góllövők: Rosner és Gara. CFR—KAC 3:1 (2.T). Ifjúsági bajnoki. KITÜNTETETT KOLOZSVÁRI SPORTEMBEREK Bukarest. Â főszövetség 27 éves fennál­lása alkalmából a következő kolozsvári sportembereket tüntette ki a UFSR II. osz­tályú tiszteletbeli jelvényével: Dr. Somodi István, Nistor Metes UEC igazgató, Oprea Mosora. Az UFSR III. oszt. tiszteletbeli jelvényét kapták: dr. Somodi András, dr. O. Chetianu, dr. Nemes Aurel, dr. Hirsch Elemér, dr. Buteanu Aurel, Ilesiu Simiou, dr. Pop Gav- ril, S. Vlad, dr. Jancsó Béla, M. Budáé, Gh. Maresan, Almasau Fabian, Móricz Bé­la, C. Pogaceanu, Avram Ion, dr. Brote N., Pop Iulian. Az uj magyar memoir-irodalom remeke„ HERCZEG FERENC EMLÉKEZÉSEI: A gótikus ház A magyar közélet eseményei és kimagasló alakjai 1896-'ól 1918-ig megkapó eleven­séggel tükröződnek vissza e remek könyv lapjairól. A nagy lexikonalaka könyv ára fűzve 198, ízléses vászonkötésben 288 tej az Ellenzék könyvosztályában Kolozsvár, Piaţa Unirii. Vidékre utánvéttel is azon­nal szállítják.