Ellenzék, 1939. május (60. évfolyam, 100-121. szám)

1939-05-09 / 105. szám

19 39 nj áj1> s 9. mmmammmmmmmt E L L X ttomäniA—laüoszlävla 1:0 (0:0) Az moísáelőlti percben Dobtsy sikerüli lövése szerezte meg m győzelmei, ~ Jól látszott az „Öregurak“ cm* pata. ~ Fierant a márnáik félidőben iesáníuU ‘ BUCUREŞTI. Ünnepélyes keretekben zajlóit le vasárnap a román--jugoszláv Károly király-,kupíMTi'érkőzós, melyet a ré­gi. kipróbált játékosokból álló román csapat megérdemelten, de, az erőviszo­nyok nnk meg nem felelő gólaránnyal nyert meg, 1:0 (0:0) arányban, az olasz Scorpi bíró vezetésevek A szokásos üdvözlések, v'rágrserc és a himnuszok elhangzása után a két csapat a következő összeáll!búsban lépett pá- slyá ra: Románia: 'Pavlovics, Sfera, Bürger, Vinina, Fierarii, Demetrovics, Orza, Plo- esleanu, BodoJa, Marcu, Dobay. Jugoszlávia: Glaser, Mei útin, Matosics Î., Manóké, Pozsega, Lechner, S-'pos, Vu- jadinovics, Lesnik, Matosics IL, Kokoto- yics.. 'A két kapitány: .Vujadino.vics és Bodo- la sorsolnak. A vendégeknek kedvez a szerencse és nappal szemben, széllel bál­ban. kezdenek Scaxpi olasz játékvezető sípjelére. Az első percekben kiegyenlített játék foly. A csapatok nehezen lendülnek be­le. Semmi komoly akció, csupán terv­szerűtlen csapkodás. Veszélyes helyzetek nem adódnak. A félidő vége fele a ro­mán csatársor szórványos támadásokat vezet Glaser kapuja ellen, aki azonban helyén van. Ennek a. félidőnek csak Or­za három kitünően irányi tett, kihaszná­latlanul maradt sarokrúgás az eseménye ara ellett, hogy Fieraru a 33-ik percben megsérült. A kitűnő közép fedezet lemegy ai pályáról, 7 perc múlva: ugyan vissza­tér. de attól fogva csak statiszták A má­sodik félidőben Fieraru előbb jobbössze­kötőt játszik, majd a szélre megy ki. He­lyét a csapat, tengelyében Ploesleanu fog­lalja el, aki a neki szokatlan poszton nagyszerű teljesítményt nyújtott és nem­csak a védekezésből, de a támadásból is ki tudta venni részét. A játék másod'k félideje romáin táma­dásokkal indul, amelyek egyre fokozódó erővel ismétlődnek'. A 3-ik percben, mégis Lesnik kerül veszélyes helyzetbe, de Sfe­ra beugrik és a 4 méterről leadod lövés lepattan róla. Sok! veszélyes rohamot ve­zet a csonka román csatársor., de Glaser á védhet ellennek látszó labdákat is fog­ja, Vagy kiüti. A 13-ik percben a földön fekszik, armkor Dohai lő kapura*. Ekkor a szerencse is G has er mellé pártol és Do- bny labdája mellé csúszik. Azután (Ifi. perc) Ploestcami bombáját kornerre tót­ja ki Glaser. A sarokrúgást valóságos boriiba zápor követi, a. jugoszláv hátvé­dek és főleg a szerbi kapus azonban min­dent. mentenek. A 22-jk percben Orza szökik ki és pár méterről lő, de ez a lab­da* is Glaser kezeiben köt k>. Pár perc múlva* a különben. szürkén játszó Sípos fi méterre közelíti meg ‘Pavlovics kapuját, itt azonban Bürger keresztezi és szereli. Újabb román támadásiak következnek -- természetesen a sántikáló Fieraru kikap­csolásával —, majd pedig Lesnik ad munkát Pavlovicsnak. A 37-ik percben még fellángol a. vendégcsapat és komo­lyan veszélyeztet- A kavarodásból végül is yintila hozza, ki a labdát és menti fel n román kaput. Glasernek sz'mte pillana­tonként van alkalmai bemutatni kivéte­les tudását, de n. 44-*ik percben Orza— Ploesteanu a labda útja*. A szükségfedezet rálő, Glaser csak kiütni tudja* a labdát, amely egyik hátvédről Dobál elé kerül. A batezéfeö az ellenkező sarokra lő és a labda a hálóba talál. (1:0.) A közönség lelkesen ünnepli csapatát és a jugoszlávok már hiába próbálkoznak, 1ámadásaikat visszaverik. A győztes csapat legjobbja Ploesleanu volt, a védelem kevés munkáját jól vé­gezte. A csatársor legjobbja Bodoia yoU. \j tahiban azonban az összes játékosok megfelellek. A jugoszlávok a vártnál gyengébb lel- jesilményt nyújtottak. Csupán Glasernek. a mezőny legjobbjának köszönhetik, hogy egyenesen nagyarányú vereséggel nem távoztak. A kapuson kívül a hát­J védek is jól működtek. A fedezetek Jcö/.iU I Pozsega teljesítménye emlitésreméUó. A csatársor volt a jugoszlávok leggyengébb csapatrésze. Minden kezdeményezés hi­ányzott belőle. Scarpi eden nem lebet kifogást emel­né Kezében tartotta a mérkőzést. Hatalmas és drámai lefolyású küzdelmek után M&gy&rország-Rommnim Á leginkább kívánt töltőtollat l Negyven évi töltötollgy- szerkezetet ronthatná, irtás tökéletes eredménye ilyen alapon garantálunk PARKER VACCMA mely páratlan. Bucureşti. A magyar—román Davis j Cup-mcrkőzc» szombation a román csa­patna drámai küzdelemmel kezdődőt'}. Először ugyanis az elsőnapi Asbóth—Ca- ralulis mérkőzésből elmaradt ut.ozsó szet­tet játszották le, melyen, mbit! ismeretes, Carnlulis 3:i*re vezetett és ezen minden­ki biztosra vette, hogy azt megnyerve, a végső győzelmet is megszerzi ellenfelévé szemben. G'araluíis jól is kezdett, 4:i-re növelte előnyét, ekkor azonban Asbóth erősített, egymásután nyerte a részlet,játsz­mákat és- 6ízpre a szettel és ezzel végered­ményben i:6, 0:3, 7:9, 10:8, 6:4 arányban a mérkőzést is, Magyarország tehát az eb ső nap a^o-ra- vezelertlc. . ; > A férfipáros viszont román győzelmet ho-zoli, amennyiben Srhmid-t— CaraluÜS 6:8, 4:6, 6:2, 6:2, 6:4-re verték a dr. Dal­les—Csikós párt és ezzel a második nap után az eredmény 2:1 Jelt Magyarország javára. A harmadik nap Capaluhis 3:6, S :6-. 6:4, 6:2 aránybam verte Gábcryt. Az U'tö'kó mérkőzést Asbóth Schmidt-tel játszotta le, melyet a magyar játékos 1:6, 6:2, 6:4, 5:7, 6:2 arányban nyert meg és ezzi.1l a magyar csapac végeredményben y-.z-re győzötlt a Románia elleni Davis Cup-mébkőzés-en. A magyar csapat legkö­zelebbi ellenfele a második fordulóban Ju­goszlávia lesz. ■ ■ ' v ~ ...* * . szerkezet tökéletes voltáért. Eltér minden má3 toli­tól, mert átlátszó, a tinta­mennyisége állandóan látható, és könnyen tölt- lietö. Teljesen uj és elragadó kivitel. Mindig és mindenütt: Parker Vacumatic. EREDETI PAUKE* BiJeleni ett íari&er 'Vacumatic A májas 10-iki ünnepnapon Aploestii Trieolos* a Victoria ellen játszik Kolozsvár. A szerdai, május io-ikj ün­nepnapon, amely eredetileg a Román Ku­péi-mérkőzések re volt fenntartva, a 1 ab- darugó^z civet ség hatá r esz aíiai értőimében ■teíljes bajnoki fordulót játszanak le úgy az „A“, mint a „B“-ligában játszó csa­patok. Városunkban a Victoria a ploestii Tri­colori látja vendégül. A kitűnő pi ac síi i csapat, am oly szombaton. i:i-re játszott Kispesttel, igen, jó formában va-n jelenleg. Különösen a csatársora veszélyes, melyben a négy voir NAC csatár közölt Bartunek' irányi Íja a támadósort. A Tricolor vezető­sége óriási összegeket áldoz, a labdarugó- sporlra, nagy áldozatok árán aesz-erződtet­te 'a prágai Sparta középese!-árát, Bartu" nekiüt, hogy megmentsék a csapatot az j,Alc-ligából való kiioscstőJ. Hogy ez meny­nyiben foQ; sikerülni, az a jövő titka, de 'lény az, hogyha szerdán .1 Victoria, elleni megszerzik a két bajnoki pontot1, úgy fe­jenként 4—4C00 lej prémiumot kapnak a játékosok a vezetőségtől. Ezt a mérkőzést azonban á Victoria fiiig hisszük, hogy elveszítse. A Glóriától kapott vereség után az összeg játékosok fogadalmat ‘tettek, hogy sportszerűen: élve, a legnagyobb győzniaikarással várják a Tri­colori Kolozsvárra, hogy revánsot vegye­nek őszi vereségükért és hogy megszerez­zék a mérkőzés két pontját, (amivel' meg­menekülnek a kiesési zónából. ■/ Kolozsvári bajnok* eredmények Kolozsvár. Haggibbor—Corvin us 2:1 (2:1), bíró Kuszánk, másodosztályú baj­noki. Góllövők: Kc-szler és Kohn, illetve Jahós (2). CFR—UEC 1:0 (0:0), biró Rátz, első- osztályú bajnoki, góllövő Tatár. A többi kitűzöd bajnok» metkőzeö el­maradt. Pontot vett el a Szolnoki MÁV a Ferencvárostól BUDAPEST. A magyar labdarugó» bajnokság vasárnapi fordulójának meg­lepetése az, hogy a Ferencváros Szob nokon nem tudta legyőzni a MÁV csa patát, amely lelkes játékkal döntetlent erőszakolt ki vele szemben és ezzel valószínűleg a Ferencváros már el is vesztette bajnoki kilátásait. Részletes eredmények: Újpest—Phöbus 4:1 (0:1), Ferencvá» ros—Szolnok 1 :L (1:1), Nemzeti—Bu­dafok 4:2 (2:1), Szeged—Elektromos 3:0, Szürketaxk—Zugló 4:1. A vasárnapi forduló után a bajnok» ság állása a következő: 1. Újpest 34 ponttal, 2. Ferencváros 32 ponttal, 3. Hungária 30 ponttal, 4. Kispest 27 ponttal, 5. Nemzeti 24 ponttal, 6. Sze» ged 22 ponttal. 7. Budafok 20 ponttal. 8. Szolnoki MÁV 19 ponttal, 9. Phöbus IS ponttal. Hl. Sziirketa\i 15 ponttal, 11. Elektromos 15 ponttal, 12. Bocskay 10 ponttal, 13. Zugló 7 ponttal, J4. Sal» gótarjáni SE 5 ponttal. MAGYA RORSZÁG TőRCSAPAT» BAJNOKSÁGÁT a Honvédtiszti TVK csapata nyerte meg 6 ponttal, második MAC 4 ponttal, 3. Újpesti Tornaegylet j 2 ponttal, 4. BSE pont nélkül. BUDAPEST ÖKÖLVÍVÓ CSAPATA Kassa válogatottját 14:2 arányban győzte le. 1 PLOEŞTI. Tricolor—Kispest 1D (1:0), biró T. lonescu, 6000 néző (szom­bat). A magyar csapat pompás iskola, játékot mutatott be. Az első gólt a 26» ik percben Bartunek lőtte, amit a má­sodik félidő 33 ik percében Déri egyen’ litet’t kit * - -V „ ^ A BUD A PE ST—G Yö N ( j V ö S— B U D A PEST KÖZTI ORSZÁGÚTI HÁRMAS CSAPAT KERÉKPÁRVERSENYT (150 km.) a Postások csapata nyerte meg 4 óra 20 perc 12 másodperces idővel, ami 34.000 méteres átlagnak felel meg. AZ ERDÉLYI KÁRPÁT EGYESÜLET ma­rosvásárhelyi vezetősége közli hígjaival, hogy (»455. számmal 07. «Illetékes* haitóság engedé­lyezte az egyesiiii’el.i jelvénynek, a fehér gyo­párnak. viselését és* az ti-?- egyesfiKt irodájá­ban ibeSzerezliclö. — Május I4-üre a maros- vásárhelyi EKE ai -Bucinra kirándulást ter­vez. Jelentik ezni 'lehet hétfőn ési pénteken az C’gyesule; irodájában, este J G S óra közölt» Parker Vacumatic elho­mályosítja a többieket, mert semmiféle régi faj- táju alkatrészt nem tart­almaz. Alkatrészei a test felső részében vannak, ahova tinta nem juthat, tehát semmi sincs, ami a Kerltn minden szaküzlethen kizúrólas töltőtollat Tölti! mán ,z on ii »I hasznúi-}, ható, nagy apb a tinta­ntiiinyiségf, mini a köz- Sf ismert Due- foldttUitak. £xsztrszeriitu csiszolt, futok iridiumioUa te/jisen harcol- dsaiimtscn ir. SZÁVATOlTAIi TÖKÉLETES SZEÄKE2R TÖLT0T01LAK Lei : 3,400 - 2,060 TCLT0CHUJZAK Lei : 1,700 ü J ,200 Perkor Quick—Kerja* t.mk Parkőr Quiak-iŐhöieiliiaiói Vezérképviseht: HAX GRUNOHAtiP, BUUJRESTI, CALEÁ YTCfttfttSi 4T ! B-ligaeredmények: " . __ • AZ UNIVERSITATEA KÖNNYEN f . GYŐZÖTT A MONOPOL ELLEN . ' KOLOZ S VÁR . Uni versíta iea—M ono* pol 3:1 (1:0), biró Bogdan (Szatmár), [ 1000 néző. A két csapat szép és fair mérkőzést játszott egymással, melyet megérdemelten az egyetemiek nyertek meg, az erőviszonyoknak megfelelő j gólaránnyal. A harmincadik percben I Taranu lőtte az első gólt, a második félidő 15 és 2<Mk percében Mihaica két újabb góllal már 3:Q=ra növelte az, Universitatea eredményét. A 3ó»ik percben Adoc hence miatt megítélt íí»esből Karabás Jötte a Monopol egyetlen gólját, * SZATMÁR. Olimpia—'Tricolor ^ 3:0 (1:0), biró Fekete, 500 néző. A gólo* kát Kovács, Fíueras és Iovicin lőtték. PLOEŞTI. Prahova—Telefon Club 6:2 (2:0). j BUCUREŞTI. Mociornita—Coristanta 6:2 (4:0). Unirea Tricolor—Dacia Uni­rea 3:1 (1:0.) BRĂILA. Macabi—Franco Romana 2:1 (1:0). i j LUGOJ. Jiul—-Vulturii 2:1 (0:0). CRAIOVA. Crai Iovan—TMAC 2:1' (0:0.) I. AR A NYOSGYÉR ES. Sodrony ipar— Ciment Torda 5:0 (1:0), barátságos S0Q néző, góHövők Szaniszló, Cézár (2), Felezeu és Tibula. SZAMOSUJVÁR. Congri—KAC 2:1 (1:0), góllövők Fogarasan és Lupán, il* let\e Rámái. Elsöosztályu bajnoki. Kispest szerencsével győzött a Victor^ ellen Ploeşti. Kisptísl—Victoria 3:2 (1:1), biró Chit'iu rioesli, 1500 vélő. A magyar csa­pat csak heves küzdelem után tudót? győzni a tartalékos Victoriával szemben. Az első gólt a 30. percben Moldovan, m Victoria fi-z amos Újvári próba játékosa lalle, amit a 40. percben Nemes tosgy&nus hely­zetből kiindulva egyenlr'ctt. A második félidő heves küzde.tne lkán végre a 44. percben Olajkár íí. *szerez!c meg Kispest- győztes gólját. Ebben a félidőbeai Cher.c’r rean stdyonan megsérült, amennyiben* 1o- rckrugást kapott. Állapota elég súlyos és sérült nyakát a mentők kötözték be. BERN. Svájc—’Hollandia 2:1 (1:1). Nemzetközi lábdarugómérközés, 15.000 néző. Nagyvárad. Nhgyszeben—Nagy várad 3:2 (1:1). Un;*rra Kupamérkőzés, icoo néző. Resica. NAC—UDR 2:2 (2:1) barát-vv gos, gő lövők: Spieimarn (2), illetve Szi­lágyi és Paci:féru.