Ellenzék, 1938. szeptember (59. évfolyam, 197-222. szám)

1938-09-06 / 201. szám

1 9 3 S szeptember 6. ELLENZÉK $&P[ )a ^Had önöl ihiig ! iöl (í:2) iaás ÍÜ3S í)ua q p .Oí ŞliX nH a 03/ •Aa LTßJ &-a 1 ávB-I KM nea tfă r Magyar bajnoki labdarugóeredmények BUDAPEST. A magyar nemzeti 'labdarugó­ba jnckság vasárai api! t'ord utója is simán, kii ■ lönösebb megliepe'bések nélküli zajlott le. Hun. gária—Phöbus 3:2 (3:1), Elektromos!—Zug­lói SE 3:3 (3:1), Kispest—Szürké ié bú 3:2 (2:1), Nemzeti—Bocskai 3:0 (2:0), Budafok —Salgótarján 2:1 (1:0), Szeged—Szolnoki MÁV 3:0 .2:0). A bajnokság jelenlegi helye­zési sorrendje: 1. Hungária 6 pont. 2. Nem­zeti 5 p. 3. Kispest 5 p. 4. Újpest 4 p. 5. Budáitok 4 p. 6. Szeged 3 p. 7. Elektromos 3 p. 8. Ferencváros 2 p. 9. Taxisok 2 p. 10. Szolnoki MÁV 2 p. 11. Phöbus l p. 12. Zugló 1 p. 13. Bocskai — p. 14. Salgótar­ján — p. BELGRAD. Beograd'ski—Újpest 1:1 (1:0). Nemzetközi Iáibdurugómórközés, 10 ezen néző. MAGYARORSZÁG NEMZETKÖZI GOLF­BAJNOKSÁGAI közüli a férfiba jnokságot Lauber Dezső, a hölgy-bajnokságot Szlavy B's'üián-é nyerte meg. ARAD. AMTE—CAMT 4:1 (2:0), ba­rátságos, biró Maceam, góllövők D vor zsák (2) és Perneki (2), illetve Juszt. , SIÓFOK. A Nagy Béla kairdviivó emlékver. senyt Gerevich nyerte meg. 2. Pálocz. 3. Éltes. ' ' ' * v " Románia B— JugoszláviaB (2:0) Bucureşti. A két nemzet tartalékcsapa* tai.nak mérkőzését a minden tekintetben jobb román együttes megérdemelten nyerte meg a 14. és 2.7. percekben Orza góljaival. A második félidőben a jugoszláv csapat is sokat támadott, de csatársora nem tu­dott megbirkózni a kitűnő román véde­lemmel. A mérkőzést r5 ezer néző előtt a csehszlovák Vicék jól vezette. Romania B. Radulescu, Sfera—Felecan, Barbulescu—Gain—Ni stor, Orza—Moh doveanu—Marcu—Praszler—Iordache. Jugoszlávia B. Lovrics, Anrejkovics— Du bat. Zi mmer mann — Iasbinsek—Aibl, Medarics—Lah—Rallies-- Matosics II.— Weiker. A román csapat legjobb része a köz­vetlen védelem volt, de kitünően szere­pelt Nlstor, Orza, Praszler és> Moldovea- nu is. A jugoszláv csapatban csak a íede- zetsor és a csatársor baiszárnya voit el­sőrangú. A bucureştii rádió kedden délután 5 óra 40 perces kezdettel 6 óra 40 percig az első félidő 40. percétől kezdve, Bel- grádból közvetíteni fogja a román—ju­goszláv válogatott mérkőzés lefolyását. Temesvár. Kinizsi—Gloria 2:2 ho), barátságos, biró Chicin, góllövőit: Bajusz (2) és Fritz (2). Alkerületi bajnokiak: Vulturii—Rapid 2:2 (1:0), Banatul—Bohn 4:2 (3:0). Dragomlrleofil Borsec-i üdülőjében szeptem­ber hóban utószezon! arab. Kiránduló társaságok részére jelentős kedvezmény. A szezon október 1-ig tart!!! lg1 Értekezni lehet dr. Dpagomip Teofilnál Cluj, Strada Samuil Micu No. 2. Délután 2—5-ig. Világra szóié eredményed világeseménnyé avatták a bsidapestt mszéversenyl A magyar Angyal kettős győzelme USA-versenyző ellen. — Világrekordot úszott USA stafétája — hiába Budapest. A nagy nemzetközi uszóvia- dal szenzációs küzdelmet hozott és nagy­szerű eredményekkel zárult. A világhírű amerikai német és angol úszók vetélkedé­se a legjobb magyar úszókkal világese­ménnyé avatta ezt a versenyt, melyen, a magyarok közül a fiatal Angyal is szen­zációsan szerepelt és a 100 méteres mell­úszásban csaknem világrekordot úszott. Részletes eredmények: 100 méteres gyors. 1. Fick USA 39.4 mp. z. Iaretz USA 59.8 mp. 3. Cs;k dr. i p. 00.2 mp. 100 méteres hát. 1. Neunzig USA 1 p. ro.4 mp. 2. Erdélyi magyar 1 p. 13 mp. 100 méteres hölgy gyors. 1. Ács Ilona I p. ii.8 mp. 100 méteres mellúszás. 1. Angyal' ma­gyar i p. 10.2 mp. Magyar rekord! (Vi­lágrekord i p. 09.8 mp.) 2. Fábián ma­gyar i p. 16.6 mp. 3. Werson USA 1 p. 17 mp. Műugrás, i. Patnick USA 145.37 Pont­2. Hídvégi magyar 141.6S p. 200 méteres gyors. i. Flanagan USA 2 p. 12.8 mp. Amerikai rekord. 2. Plath német 2 p. 16.8 mp. 3. Wainwright an­gol 2 p. 17 mp. 4. Gróf magyar 2 p. 19.8 másodperc. 100 méteres hölgy hátuszás. 1. Ács Ilo­na i p. 29.2 mp. 4x100 m. i. USA 3 perc 59.4 mp. (Hí­rőse, Wolff, Iaretz, Fick). 2. Magyaror­szág (Zólyomi, Körösi, Hel'lmann. Csík) a p. 06.2 mp. Az amerikai staféta ideje csak kéttized másodperccel maradt el sa­Nagyszerű eredmények — gyenge magyar szereplés Európa atlétikai baj­nokságain. - Nincs hir a román versenyzőkről PARIS. A második at jó tokai Európa* bajnokságok küzdelmei szombaton Le­brun köztársasági elnök jelenlétében kezdődték meg. A kiváló eredményekkel lezajlott viadal első két napjai nem ho* zott magyar győzelmet, a legszebben Kovács szerepelt a 400 méteres gáton, ahol második left. Várszegi nagyszerű 72.78 méteres dobásával is csak harma­dik tudott Oen-ni. A román atléták ered­ményeiről egyelőre nem jött híradás. Eilhardt nincs az első nyolc között, Fi­rea sem szerepel ia helyezetitek között: Eredményeik: Gerelydobás. 1. Järvinnen finn 70.87. 2. Nikkanen finn 75 m. 3. Várszegi ma­gyar 72.78. Magyar rekord. Í00 m. 1. Osendarp holland 10.5 mp. 2. Mariani oiíasz 10.6 mp. 3. Strandberg svéd 10.6 mp. Távolugrás. 1. Leichum német 764 cm. 2. Maffei olasz 761 cm. 3. Long német 756 cm. A magyar Gyurica 727 cm.-mel; negyedik. Rúdugrás. 1. Sutter német 405 cm. 2. Ljungberg svéd 4 m. 3. Ramadier fran­ciái 4 m. 400 m. 1. Brown angol 47.4 mp. 2. Baumgarten holland 48.2 mp. 3. Linhoff német 48.8 m. A magyar Görkói 48.9 mp.-cel negyedik. 400 ni.es gátfutás. 1. Joye francia 53.1 mp. 2. Kovács magyar 53.3 mp. 3. Ares* kong svéd 53.6 mp. SU0 m. 1. Harbig német 1 perc 50.6 mp. 2. Leveque francia 1 perc 51.6 nip. 3. Lanzi olasz. Harbig ideje német re­kord. 200 ni. 1. Ostendarp holland 21.2 mp. 2. Scheming német! 21.6 mp. 3. Penning­ton angol 21.6 mp. 5000 m. l. Maki finn 14 p. 28.6 mp. 2. Jonsson svéd. 3. Pekuri finn. ját világrekordjától. 4x100 méteres gyorsstaféta (USA—Eu­rópa). i. Európa (Zólyomi, Körösi. Grof, Csik) 4 p. 02 mp. A győztes USA-sta* fétát (Hírőse, Iaretz, Wilff, Fick), mely 4 perc 56 mp.-es világrekordot úszott, Iaretz kiugrása miatt diszkvalifikálták. 200 méteres mellúszás, t. Ángyát ma­gyar 50.8 mp. A kitűnő magyar úszó testhosszal nyerte második versenyét. 100 méteres hátuszás. 1. Neunzig USA i p. 10.8 mp. 2. Erdélyi magyar 1 p- 14 mp. 3. Farkas 1 p. 14.6 mp. 400 méteres gyors. 1. Flamagan USA. 2. Plath német. 3x100 méteres vegyesstaféta. 1. Ma- gyorország (Erdélyi, Angyal, Csík) 3 p. 24.6 mp. 2. USA 3 p. 26.4 mp. 110 méteres gát. 1. Finlay angol 14.3 mp. 2. Lidman svéd. Hármasugrás. 1. Rajassarii finn 15.32 m. 2. Rejasuari finn.-3. K itta sebek német. Sulylökés. 1. Kreek észit 15.83 ni. 2. Síöck német 15.59 m. 3. Wölke német 15.52 m. 50 km.*es gyaloglás. 1. Witlock angol 4 óra 41 p. 50 mp. 2. Bull német. Kalapácsvetés. 1. Hein német 58.77 m. 2. Blask német. 3. Malímbrand svéd. Maratoni futásban. 1. N-ilemi finn 2 órai 37 perc 28.8 mp. A tizpróbában a lengyel Gierutto vezet 3752 ponttal a svéd Bestül előtt. A verseny többi számát ma bonyolít­ják le a már közölt műsorral. Uj 300 m.-es országos rekord A KAC nyerte a szövetség vándorplakettjét KOLOZSVÁR. A kerüflet'i atiétákaii szövet­ség haconadosKitályu versenye nagyszámú ver­senyző vei, s/zép shkerrel zajlott le, melynek eredmJÓnyeképen a szövetség váeidorplakett- jét a KAC r,yierte meg 5 győzelemmel a) Şoi­mii (4 győz.) elölt. A verseny keretéiben Nemetz, a KAC kiváló futója 300 méteren sikeres rekordjaivá tó kí­sérletet tett és 36.4 mp.-cel uj országos re­kordot áOlifott fel1. A III. osztályú eredmé­nyek a következők: 800 irt. 1. Kissi KAC 2 p. 12.2 mp. 2. Kul­csár KAC 2 p. 14 mp. 3. Bürger KAC 2 p. 14 mjp. Sulylökés. 1, RadSseetmu Şoimii 12.07 m. Ifavia-Farencváros (2:1) PRÁGA. Vasárnap délután 50 ezen főnyi közönség jelenlétében, bonus, kedvező sport- i dobor, teljesem sportszerű keretekben já-tisz- íák ie a SJtavia—Ferencváros első KK dön­tőt az angol Mee biró vezetésével. A heve*, de fafr küzdelem 2:2 (2:1) arányban dön<- tetlenül végződött, ami- biztató jeli arra, hogy a Ferencváros a, jövő vasáHnapj budapesti döntőin ki fogja vívni a végső győzelmet. Az első gólt a 29. percben Tänzer elgáncsolása miatt njegitéltí szabadrúgásból Kemény lőtte, a 36-ik percben Hónaik egyenlített, majd a 40-ik percben Simunek a S-taviának szerezte meg a vezetést. Ebben ai félidőiben a Sliavi-a voit fölényben, ami számos sarokrúgásban is megnyilvánult. A második félidőben ai Ferencváros -magá­ra talált és pompőtsam játszott, de számos gólhelyzetéiből csak egyet tudott értékesíteni a 15-ik percben Kemény révén. A 43-ik perc­ben Kemény kapufát lőtt, a\ mérkőzés Tän­zer sarokrúgásával! érit véget, 2. Ditimus Soimü 11.99 m. 3. Ciorifea Şoi­mii 11.58 m. Tévőt ugrás. i. Moiinea Şoimii 630 cm. 2. Driums Şoimii 602 cm. 3. Suli-oc Şoimii 563 cm. 110 m. gát. 1. Báró Bánfíy KAC 16.2 mp. 2. Dri-mius Soimi 16.3 mp. 3. Liszkay KAC 16.5 mp. 100 ni. 1. Nemetz KAC 11.5 mp. 2. Moi- nea Şoimii 11.7 rop. 3. Sul-ioc So-imii 11.7 mp. Dis: kosz vet és. 1. D turnus Şoimii 34.46 m. 2, Rad-aseanu Şoimii 33.25 m. 3. Sulioc Şoi­mii 28.38 m. 1500 m. 1. Kissi KAC 4 p. 40 8 mp. 2. Ká­dár KMSC 4 p. 42 mp. 3. Veres K.MSC 4 p. 4 4 m-p. Rúdugrás. 1. Czukoin KAC 290 cm. 2. Ra- cloiseainu Şoimii 280 cm. 3. Bogyó KMSC 280 cm. 4. Liszkay KAC 2S0 cm. 400—300—200—100 méteres staféta. 1. Şoimii (Drimius, Suliioc II., Sulioc L, Moi- tiea) 2 p. 10.4 mp. 2. KAC. VALKENBUlRC. Az országúti profi kerék­páros bajnokságot a belga Quint nyerte 7 óra 53 porc 57 mp.-es idővel'. 2. Aeglá svájci. 3, Amberg svájci. A verseny érdekessége, hogy Tour de France ezévi győztese, az olasz Bartaili az utolsó köriben feladta a küzdel­met, Megoldódik az U válsága (Kolozsvár. Az Universitatea-tagjainak nagy' része mai kiiLdöttségcileg fogja felkereső dr. Buleainu Auirelt, hogy vállal j a el az egye te m-í csapat Lncksiégdt. Értesülésünk szerint dr. Buteanu nem fog elzárkózni a kérés e'ől és igy remény «van orra, hogy a kiváló sport­ember vezetésével az Universitatea meg fog­ja toilálind azt ez- utat, mely régi helyének visszaszerzésére fog vezetni. ; ^ Meglepetések a B*ligában KELETI CSOPORT. ! ú A Északi ed csoport. RADAUTI. HLA—Mdihai Viteazul 7:1 (4:1 ).i CERNĂUŢI. Dragon Voda—Textila 1:0 (0:0).' GALATI, Gloria CFR—DVA 1:0 (0:0). CHI-, SINAU. Sporting—Jahu 1:0 (0:0). IASI. Vic­toria) CFR—Tnaiiian 2:2 (0:2). Déli alcsoport. BUCUREŞTI. Luceafărul—Dacia Unirea 4:1 (2:0). Maca,bi—Turda 3:0 (0:0). Prahova —-Modo unita 3:2 (0:1). BRAILA. Fr. Romei-, cib—AS Constanta 5:3 (3:1). BRASSÓ. Uni­rea Tricolor—A GFR 3:1 (1:1). NYUGATI CSOPORT. }! j ( ÉszaJá alcsoport. NAGYBÁNYA. Mures—Tricolor 2:1 (1:1),* biró Taotu, 1000 n-éző, góllövök Bojtási, illet­ve Szász (2). Pásztor Mures kiláli&tíva a II. ’ félidő 40 dk percében. SZATMAR. Az U— Olimpia mérkőzés elmaradt. NAGYVÁRAD. Crf.siaina—Törekvés 2:0 (0:0). Bíró A. Hu-1 neade, góülötvők Dallasi és Lukács. MAROS-' VÁSÁRHELY. HTV—Mono;pol 1:0 (1:0). Bí­ró Budisteanu, góhövő Kopaj, 800 néző. NAGYKÁROLY. Sodro-nyipar—Victoria 1:1 (1:0)I, góllövök Fekete, illetve Rotairdu és Kó-, rodi. A Sodronyipar megóvta! a mérkőzést, mert a Victoria állitiólag (felfüggesztés alatt állott. _ . .. Déli alcsoport. NAGYSZEBEN. A Soimiri—CAMT mérik5-. zés- elmaradt. PJSKI. CFR—Urnirea MV 2:0 (L0). ___ MAROSUJVÁR. Victoria—Solvay 2:1 (0:0), barátságos, góllövők Cociuban II. és Crutín, illetve Wagner. A Solvay ke­mény munkát adott) a Victorianak is. 1000 néző. MILANO. Európa evezősböjnokságai közül négvet a németek, kettőt öiz oláiszok, egyet u svájciak nyertek meg. 11 nemzet indult a versenyeken». A magyarok a legszebb sikert a nyrolcevezősben lérték eí. melyen Németország mögött második helyezést érték el-. Botrányos kezdés a kolozsvári alkerületi bajnokságban Kolozsvár. Echo—KMSC 2:0 (1:0). I. oszt. bajnoki, biró Rat, 800 néző, gól* lövő Bodi (2). CFR—KAC 5:3 (2:2). I. oszt. bainoki,- biró dr. Mesaros. Heves küzdelem^ gól* lövők: Nicusan (3) és Roman (2), illetve Rámay (3). Vasöntöde—UAC 2:2 (2:0). II. oszt. bajnoki, góllövök: Kulcsár és Herbert, illetve az UAC részéről Moldovan és 1 o- dorean. Biró Bernstein. A Napoca—Reuniunea II. oszt. baj­noki elmaradt, mert a csapatok! tiltako* zásul beosztásuk miatt, nem jelentek meg a pályán. UEC—Vasöntöde ifj. bajnoki 5:2 (1:1), gólBvők: Mitrea (3), Mázsa és Bojos, il” lelve Russu és Simon. A mérkőzés a II. félidő 35. percében a játékosok összeve- rekedése miatt félbeszakadt. A KAC—Napoca ifj. bajnoki elmaradt a Napoca távoíléte miatt A Victoria if­júsági játszott a KAC-cal barátságost, me­lyen a Victoria 4:3 (4:2)»re győzött.