Ellenzék, 1938. szeptember (59. évfolyam, 197-222. szám)

1938-09-13 / 207. szám

7 1 9 3 S szeptember 13. ELLENZÉK waamKmKmmmíimaBKgfímmm^Bas^ssm^iss^smr^ss^í^mMi^^BasiisaB3m. SlaYia—Ferencváros ib@ (0:0) A csehszlovák csapat elsőbben nyerte a Középeurópai Kapái BUDAPEST. A Középeurópa! Kupa második (és egyben döntő) Sl.avia—Fe­rencváros mérkőzését váratlanul a csch= szlovák csapat nyerte meg 2-o (o.o) arányban és ezzel a csehszlovák csapat el* sőizben a KK győztese is lett. A favorit Ferencváros játékából ezút­tal hiányzott az a lelkesedés és gyorsaság, mely a csapat játékát jellemzi. Nehézke­sen, elbizakodottan mozgott a zöld-fehér együttes, mig a csehek, annak ellenére, hogy a második félidőben sokszor a' ka­pujukhoz voltak szegezve, okos taktiká­val kihasználták a kínálkozó kevés gól­helyzeteket és megszerezték a győzelmet. Döntetlen és nyilt félidő után a második félidő la-ik percében Bican átadásával a szabadon hagyott Vytlacil kiugrik es védhetetlen lapos, éles lövéssel szerezte meg az első gólt. A Ferencváros ezután nagy fölénybe kerül, de csatárainak lövé­seit szerencse nem kiséri. A a6=k percben a Ferencváros védelme ismét könnyel- j müsködik és Vytlacil átadásából Simunek | befejeli a második gólt. A teljesen sport­szerű keretben lefolyt mérkőzést az an­gol Iewell 40 ezer néző előtt kitünően vezette. A mérkőzés után Copolla KK bizottsági- elnök ünnepélyesen átadta a kupát a Slaviának. A mérkőzés hőse a Slavia magyar ka­pusa: Boksa volt, aki nagyszerűen védett. Slavia: Boksái — Cserny, Dancik — Pruha, Nozsir, Kopeczky — Simunek, Vacek, Bican, Bradács, Vytlacil. Ferencváros: Háda — Tátrai, Polgár — Magda, Sárcsi III., Lázár — Tänczer, Kiss, Sárosi dr, Toldi, Kemény. ROMÁNIA KERÉKPÁROS SPORT- BAJNOKSÁGÁT nagy meglepetésre Mi­hail Steinsardt nyerte meg. A favoritok közül Gociman harmadik lett, Tudose negyedik. PÁRIS. A profik teniszvilágbajnoksá­gán a német Nüsslein 6:0, 6:i, 6:z = re verte az amerikai Tildent. SALGÓTARJÁN. Salgótarjáni SF.— Szeged IC 3:1 (2:1), bajnoki. A Sportul Studenţesc az A-tiga második fordulóié uíám is az élen áll A Victoria egy góíos vereségei szenvedett Resicán. — A Venus is súlyos vereséget mért az AMTE-ra. — A Ripensia és Rapid könnyen győztek, a Gíoria egy pontot Nagybányán hagyott KOLOZSVÁR. Az A-liga második fordulója néhány meglepetést hozott. Meglepetésnek számit elsősorban a Victoria veresége Resicán a szerencsésebb UDR-től, másodsorban a Sportul Studenţesc újabb győzelme, amivel vezetőhelyét a második forduló után is megőrizte, A FC Car páti elvett egy pontot, a Glóriá­tól, a Venus formába jött játékkal az AMTE=t saját otthonában is nagy gól­aránnyal verte, a Ripensia és Rapid könnyen győzték le ellenfeleiket. Részletek a következők: ARAD. Venus—AMTE 5:2 (3:1), bíró Muresan Anton, 4ooo néző. Megérdemelt győzelem, kissé túlzott gólaránnyal. Gól- lövők: Bodola, Humis, Albu (11 -es) és Iordache (2), illetve Batrin és Slivac (11-es). A Il-ik félidő 44=ik percében Sfera gáncsa miatt megítélt tizenegyest, melyet Batrin rúgott, David Venus-ka* pus kivédte. NAGYBÁNYA. FC Carpati—Glória 1:1 (c:o), bíró Ritter, 1500 néző. Gcllö- vők: Il-ik félidő 15-ik percében Mercea, a 20-k percében Telegdi, gáncs miatt megítélt tizenegyesből egyenlít. BUCUREŞTI. Sportul Studenţesc—Iu* ventus 1:0 (1:0), bíró) Cretu. A győztes gólt a 15-ik percben Mihailescu lőtte, Rapid—Kinizsi 5:0 (1:0), bíró J. Petrescu, 8000 filéző. Gól lövök: Bogdán (2), Moldo • vcanfii, Auer és Barátid. RF.STGA. TIDE—Victoria 2:1 (1:0), Biró G. R ruin lesen, 1500 n é/ő. Heves, kemény mér­kőzés a szerencsésebb csaipait győzeilimévfT, a Victoria esuiáraá két ízben is kapufát talál­lak el. A 20-ik percben Paeuram lőtte az első gó’t, ugyanő a IT. féliidő 5k percében gáncsolja egyik ellenféltét, a me.gitiélt tizen­egyesből Felecan II. az egyenlítő gólt lőtte. A 21 kik percbeen Micu korneréből Pacuraru fejesgóllal beállítja a 1 végeredményt. TEMESVÁR. Ripensia—Tricolor Ploeşti 5:0 (3:0), bíró T. Iliescu, 2000 néző, góllövők Marcu (3), Dobay és Rindea. A Sportul Studenţesc tovább vezet az Amigában 1. Sportul Studeeitesc 2 2 0 0 8 1 4 2. (R iipiensia 2 1 1 0 fi 1 3 3 FC Guirpati 2 1 1 0 5 2 3 4 Venus 2 1 1 0 6 3 3 5. Rapid 2 1 0 1 5 1 2 fi. Inventus 2 1 0 1 1 1 o 7. Victoria; 2 1 0 1 3 3 2 8. Kinizsi 2 .1 0 1 6 7 2 9 UDE 2 1 0 1 3 5 2 10. Gloria 2 0 1 1 2 3 1 11. AMTE 2 0 0 2 3 12 0 ! 2. Tricolor Ploeşti 2 0 0 2 2 1 1 0 Meglepetések a B-íigában A Monopol 4:0-ra verte a nagyváradi Törekvést, a Minerul ugyanilyen góíaránnyal a Rovine Grivitat. — Döntetlen az Universitatea—Crisana mérkőzés Kolozsvári Jabdarugóeredmények KMSC—UEC 1:0 (1:0), T. oszt. bajnoki. A győztes gólt 01 4ö sk percben, Gergely át­adásából Orsóba lőtte. Pop Gliita hiiró Puscas eş Coste EEC játékosokat kiállítói ia. AZ UAC—Reuniunea II- oszt bajnoki utóbbi csapat távoliét ében elmaradt. Echo E.—CER B 7:1 (3:0), bajnoki, gól­lövők: Bindász (4), Morar (2), Bogarason, illetve Deák. KAC fí—Victoria R. 4:2 (3:0), bajnoki, b - ró Mann,, góllövők: dr. Nagy, Gecző II. és Nagy (2), illetve Taraiul (2). Echo—IJ ifjúsági barátságos 3:2 (0:2), gól­lövők: Szabó (2) és Don,dós, illetve Dob- •rantszky és Mihalca. KAC l.—IloggibboT I. 3:0 (1:0), barátsá­gos, góLIövök Szain/szló (2) és Székely. Echo törpe—Victoria töcpc 4:0 (2:0). BERLIN. Európa nehézsúlyú ököl- vivóbajnokságát a német Adolf Houser nyerte meg, aki 12 menetes küzdelem után pcmtoiziással győzte le a dönlomér- kőzésen olasz ellenfelét: Merlo Precisot. MOTI SPAKOWOT, a gtailatii törvény­szék szabadlábra helyezte. Az exbajno- ko’-, mint ismeretes, Constantában egy miajgasrangú tiszt bántalmazása miatt letartóztatták és elsőfoikon k éthónapi fogházra Félték, amely büntetést a ga- ■ latii törvényszék inegsemmisitette és ide­iglenesen szabadlábra h élvez te újabb íté­letig. Spakoxv különben rövidesen Ame­rikába uiliaizik, hosszabb versenykörulra. Román kupamérkőzések MAROSUJVÁR. ASSU—Ciment Torda 1:0 (1:0), bíró Pop. A győztes gólt Top lőtte. Durva, verekedéssel tarkított játék, a biró néjgy tordai játékost kiállított. NAGYVÁRAD. Vasas—Napoca Kolozs­vár 5:2 (3:0). TEMESVÁR. Electrica — Olimpia Arad 11:3 (4:1)/ KOLOZSVÁR. Universitatea—Crisana 0:0, biró Tautu. Nagy küzdelem, reális eredmény. Az U a mérkőzést megnyerhette volna, .le csat ára i boss zárni óan hiba z bak. Qrisana: Pop II., Hanti—Záimborszky, Te- rcbesi—Pinten—Asletean, Pop I.—Torzsok— Lu puli—Dekán—L uká os. II: Moldovan, Adoc—Iancovíci, Public— Medren II.—Tojea, Bentea—loan ovid—Tara- mu IV,—Medren, III.—Drotga. A mezőny legjobbjai Adoc, Iancovici, Tor- zisoc, Pinten és Xáborszky. NAGYSZEBEN. IITV—Victoria Nagyká­roly 4:0 (2:0), biró Iser, 1500 néző, góllövők Seifert: (2b Hóidéi (2). MAROSVÁSÁRHELY. Mures—Sodronyipar 4:0 (1:0)K bíró dr. Ciurel. Megérdemelt győ­zelem, durva játék, melynek során Siikó és Lázár játékosokat kiállította a biró. Gól- lövők: D ász kai, Szász (2) és Somogyi. NAGYVÁRAD. Monopol Marosvásárhely— Törekvés A:0 (1:0), bitó dr. Meisarotsdu. A Monopol meglepően, jól játszott cs Zöldi (2), Elekes és Aszalós góljaiiviail) győzött. NAGYBÁNYA. Tricolor—Olimpia 2:0 (1:0), bíró Során, góllövő Gásfpá.r (2). TEMESVÁR. CAMT—JIUL 5:1 (1:0). Gól­lövök: Zsizsik (2), Just, R eil er és Jánosi, il­letve Bilik. LUGOS. Vulturii—Soi'mLi Nagyszeben 3:1 (2:0). LUPÉNY. Minerul—(Rovine GH vuia 4:0 (0:0). Újabb rekordokat állítottak fel a KAC-uszők KOLOZSVÁR. A KAC vasárnapi re- | kotrdkisértetti uszóversenye újabb szép ) sikereket hozott a klubra. A 800 méteres ifjúsági gyors,úszásban Csizmás KAC 13 perc 14 másodperces idővel uj kerületi rekordot álÜatoíf fel, a 200 m.-es nőii gvorsuszásban pedig Beueiczky Apollonia KAC 3 perc 31.6 mp.-t ért cl. A KAC úszószakosztályának vezetősége és a klub kiválló nszói minden dicséretet megérdemelnek uszósportunk fejlesztése körüli nagy érdemeikéit. A versenyek keretiében Dékányi mes­ter niagy sikerrel megismételte vizsga­bemutatóját tanítványaival. BUDAPEST. Újpest—Elektromos 4:2 (3:2), bajnoki (szombat) ü magyar Kársicgi legyőzte Nikkanen üerclodobO vitögbafnokol STRASSBURG. A nemzetközi atlétikai . számban aránylag mérsékellek. Megle- versenynek azi esős, szeles idő nem ked- petés az, hogy a gerely dobásban Var- yezetit és ezért az eredmények a legtöbb I szegi „elkapta“ a finn világbajnokot. Dr. Hildebrandt ismert lipcsei dermatológus írja: „Hirisan-paszta általánosan használható és nagy gyó­gyítási erejéhez viszonyítva olcsó“. Hirisan-paszta tellát minden börbántalon - nál felülmúlhatatlan. Tubusok 44 és 85 lu árban gyógyszertárakban és drogériákban. Képv.: Mr. G. HIETSCH, Sibiu. g iHKamsB&iM Részietek: Gerelydobás: 1. Várszegi mogyar OS.30 m. 2. Nikkanen finn 67.90 m. 100 m.: Scheuring német 10.7 mp. A magyar Sir 11 mp.-cel harmadik. 200 ni.: 1. Scheuring. A magyar Gyc- nes .22.0 mp.-cel harmadik. 400 ni.: l. Tiamisío finn 48.9 mp. 2. Görkói magyar 49.4 mp. 800 ni.: ]. Schmidt német l perc 56.3 mp. A magyar Temesvári negyedik 400 ni.-es gát futás: 1. Kovács magyar 56 mp. 4x700 m.: 1. Magyarország 42.9 mp. Magasugrás: 1. Kalima finn PJ5 cm. 2. Cserna magyar 185 cm. Diszkoszvetés: 1. Noel francia 48.85 m. 2. Kulitzy magyar 48.54 m. Uj kerületi ifjúsági hármosugrórekord KOLOZSVÁR. A Soiimii Carpatilor va­sárnap jól sikerült házi atlétikai versenyt rendezem, melynek eredményei a követ­kezők: 700 mi: 1. Sulioc 11.4 mp. 2. Dr. Ar­ma,ut 11.5 mp. 3. Pop 12.2 mp. Távolugrás: 1. Sulioc 609 cm. 2. Dr. Arnault 585 cm. 3. Enescu 547 cm. Diszkosz (szenior): 1. Dr. Arnault 30.20 m. Gerelydobás: 1, Ciortea 45.82 m. 2. Sulioc 40.10 m. 3. Enescu 38.87 m. 400 na.: 1. Dr. Amant 57 mp. 2. Su­lioc 58 mp. 3. Pop és Sasu 58.3 mp. Sulylökés: 1. Ciortea 11.62 m. 2. Su­lioc 10.10 m. 3. Sasu 9.67 m. Diszkoszvetés (1.5 kg.): 1. Ciortea 38.20 m. 2. Sulioc 34.67 m. 3. Cucu 31.5 m. Hármasugrás': 1. Sulioc 11.88 m. (Ke^ rületi ifjúsági rekord.) 2. Cucu 11.11 m. 3. Enescu 10.26 m. 1000 m.: 1. Suciu 11 p. 01 mp. / hogy Bartók Béla két zongorára és ütőhang. szerekre irr szonátáját október 31-én mutat, ják be a budapesti filharmonikusok Ernest, Ansermet vezt ésével.. A kétzongoraszóiamot a világhírű zeneszerző és felesége játszó; hogy Salamon Lászlónak ,,Paradies“ című pályadíjnyertes színmüvét október közepén mutatja be a kolozsvári Tháíia-szinház. .4 da­rab férfi főszerepét Gróf László, a női fősze­repet pedig Fényes Alice fogja játszani; hogy Albert Bessermann, a német színját­szás egykori büszkesége most tett 77 éne*. A kiváló művész jelenleg Parisban él és né­metnyelvű előadásokat rendez, amelyeken n franciák és a francia fővárosban megforduló idegenek is gyakran jelennek meg; hogy a plasztikus-film tovább tökéletese­déit. .4: első plasztikus.film két évvel ezelőtt készült és ezt z)ö1d és kék szemüvegen át nézték és igg azt a hatást keltette, hogy a szereplői valósággal kiugrónak a vászonból. Az elmúlt két év alatt< tovább folytak a kí­sérletek a Metro Goldwyn Maycr filmgyár laboratóriumaiban a plasztikus-film tökélele sitése irányában és most elkészült a második plasztikus-}ilm, amely uj trükkökkel, uj meg­lepetéseket produkál; hogy Kertész Mihály, a világhírű magyar rendező, színes filmet készít Robin Hoodról, az angolok legendás néphőséröt; hogy a magyarországi Szót már cse kén ü n- 1 ncpélyes keretek leözött leplezték le a nagy magyar költő, Kölcsey Ferenc síremlékét; hogy XI. Pius pápa hat éve dolgozik ön­életrajzán. amely azonban csak három évvel halála után fog megjelenni; hogy Gusztáv svéd király művésziesen ké­zimunkázik. Hímzéseiből Stockholmban nem­rég kiállítást rendezett. HERSCHMANN OSWALD GYÓGYSZE­RÉSZ HALÁLA. Tordösízenttilászlón, életének ötvenegyedik évében, szívsz élhüd éisbetit el­hunyt Hersclimann Oswald gyógyszerész. Az elhunyt gyógysizerésizt Kolozsváron sokan is­merték. A kommün utáni Budapestről költö­zött Kodozisivánra', sokáig erős küzdelmet foly­tatott a® élettel, két évvel ezelőtt Tordaszent- kíszlón gyógyszertári jogot kapott és kiizdel. mes élete nyugodt révbe jutott. Sokáig .1 gondnélküli elet örömeit nem él vezhette. Teg 1 na,peleit váratlanul meghalt.