Ellenzék, 1936. október (57. évfolyam, 227-253. szám)

1936-10-20 / 243. szám

\J 936 o ktéb e r 29. 'ETCtTBWZVK 7 Az Universitatea a nemzeti bajnokság negyedik helyén Teljes fölénnyé!,de csak egy góllá! győzőit az egyetemi csapat a Crisana ellen. — Â bajnokság szombati szenzációja: a Inventus legyőzte a Vénást. «* Â Victoria egy pontot hazahozott Araéréi. — Á Ripensia és CFR fölényesen, a CAO szerencsével győzőit CLUJ. (Az Ellenzék tudósitójától.) A nemzeti A-liga szombati és vasárnapi fordulójának legnagyobb meglepetése az, hogy a bajnokság utolsó helyezettje legyőzte a Venust, mely ezzel a vereségével alaposan megingatta bajnoki kilá­tásait. Meglepetésszámba megy az Universitatea győzelme is a Crisana felett, melynek tegnapi játéka egyáltalán nem igazolta legutóbbi kitűnő eredményeit. ,4 Victoria tartalékos csapata Aradon bravúrosan harcolt és egy pontot elvett az AMEFA-tól. A CFR és Ripensia nagy játékkal verték ellenfeleiket, n CAO viszont csak szerencsés küzdelem után tudta a győzelmet kicsikarni a Chinezul elleni mérkőzésen. A tegnapi forduló eredményei lényeges változásokat nem hoztak, csupán annyit, hogy a Ripensia vezetőhelye megszilárdult és hogy az Universitatea a negyedik helyet foglalta el, mellyel városunk A-ligás csapata egyelőre bizton­ságban érezheti magát. A „mezőny“ egyébként továbbra is rendkívül tömörült maradt, ami a további küzdelmeket még érdekesebbé teszi. Részletes eredmé­nyek a következők: KUencvenszézaíékas U-fölény ellenére9. í:Ö-ás győzelem CLUJ. Universitţatba—Crisana 1:0 (1:0), bíró M. Petreseu, 2000 néző. iU. Sepsi, BoTgea—lancovici, Stefanescu— Gain—Da vi d, Benk ő—P n tn i c—S z a nász 1 ó— Ploeisteanu—Surlasiu. Crisana. Fekete, Szabó—Záborszky, Pin- t ea—Kl ein—P op, Hodosa n—B oksa—Nagy— Pfeiffer—Szőke. le ellenfelét Schwartz, Dobay (11-es), Beke, Bindea és Giolac góljaival. A második fél­idő 35-ik és 39-ilk perceiben Pavlovícs kapus Sucitulescu és Steinbach tizenegyeseit bra- vnrosan kivédte. Russu dr. kitűnő biró volt. ORADEA. CAO—Chinezul 3:2 (0:1), biró I dr. Tunea. A szerencsésebb csapat győzött. Góllövők: 10. perc Glasz (fejes), II. félidő 5. percében Thier jung, 25-ik percben Bodola, 26. percben Kovács (fejes), 32. percben Bo­dola. BUCUREŞTI. Juventus—Venus 2:1 (1:1), biró dr. Ciurel. A szombaton lejátszott mér­kőzésen a Venus váratlanul igen gyengén játszott, a Juventus viszont nagy lelkesedés­sel küzdött. A 31 dk percben Vaida lőtte a Juventus első gólját, amit négy perc múlva Huimis egyenlített. A második félidő 3-ik percében Vaida 11-eset Tordachescu kapus kiüti, Vaida azonban a labdára fut és be­lövi a győztes gólt. Ciurel dr. jó biró volt. A bajnokság állása a következő: 1. Ripensia 7 5 — 2 21 11 10 2. Venus 6 3 1 2 16 9 7 3. CFR 6 3 1 2 13 9 7 4. Universitatea 6 3 1 2 7 10 7 5. AMEFA 7 2 3 2 9 9 7 6. CAO '5 3 — 2 14 11 6 7. Crisana 6 3 — 3 14 15 6 8. Gloria 5 3 — 2 9 9 6 9. Unirea Tricolor 6 2 2 2 18 16 6 1-0. Chinezul 6 2 — 4 14 21 4 11. Victoria 6 1 1 4 11 19 3 12. Juventus 8 1 1 4 9 16 3-A mérkőzési meglepetésszerűen az U ki­lencvenszázalékos fölénye jellemezte, a Cri­sana mindössze a második félidő elején tiz percig tudott lélekzethez jutni, egyébként a kiválóan és lelkesen játszó egyetemi csapat uralta a mezőnyt és ba ennek ellenére győ­zelme nem lett nagyobb, az csak Putnic gyengeségének tudható be. A 21-ik percben esett a győztes gól, mikor is Benkő beadását SuHasin kapura lövi, az irányt tévesztett lö­vésbe Szaniszló belefutott és a balsarokba vágta a labdát. A heves küzdelem kiemel­kedő jelenetei voltak még a II. félidő 16-ik percében Pfeiffer kapufalövése, de Szaniszló is már az első percben a felső kapufát ta­lálta el. A kornerarány 10:3 volt az (U javára. Az Universitatea védelme tegnap kitünően játszott és ennék köszönhető nagy mezőny­beli fölénye, csatársora azonban aránylag gyengébben szerepelt. Putnic nem tudott be­illeszkedni a bámadósorba, Ploesteanu ezút­tal elfelejtett lőni. Gain volt a mezőny leg­jobb embere, aki tegnap már nagyabb álló- képességet is mutatott. Kivüle — a védelem többi kitűnő játékosai mellett — Surlasiu, Szaniszló és Benkő mutattak jó formát A Crisana játéka csalódást keltett. A csa­társor nem tudott megbirkózni a kemény U-védelemmel, csupán Szőke és Pfeiffer né­hány támadása jelentett komoly veszélyt Sepsi kapujára. Annál jobban dolgozott a védelem, melyben különösen Pintea, Klein, Záborszky és Fekete kapus volt elsőrangú. M. Petrescu biró a sima mérkőzést átlag­ban jól vezette, de két nagy hibát csinált: egy tiszta ti zene gyest nem i lélt meg az U, egyet pedig a Crisana ellen, amivel esetleg más lett volna az eredmény. ARAD. AMEFA—Victoria 2:2 (0:0), biró dr. Morar, 2000 néző. A mttnkáscsapat az első félidőben mezőnyben többet volt fö­lényben, a másodikban a Victoria veszélyez­tette többet ellenfele kapuját, de a fiatal csatársornaik nem minden sikerült. A máso­dik félidő 20-ik percében Feraru lövését Munleanu kapus Praiszler elé üti, aki bevág­ja az AMEFA első gólját, amit a 28-ik perc­ben Cornea átadásából Capuson kapásból lőtt góllal egyenlített. A 31-ik percben Cu- cula komeréből Batrin ismét az AMEFA- nak szerzi meg a vezetést. A 44-ik percben Takácsot elgáncsolja az AMEFA védelme, a 18 méterről megítélt szabadrúgásból Mun- teami I. egyenlít. A kitünően játszó Victoria összeállítása a következő volt: Munteanu, Straja—Felecan I., Farkas—Pál—Nistor, Cornea—Mun+ean.u I.—Takács—Felecan II. —Capusan. Pop Ilii. és Gociubau vizsgáik miatt nem vehettek részt a mérkőzésen. Műn beanu I., Nistor Straja és Pál voltak a Victoria legjobbjai. BUCUREŞTI. CFR—Gloria 3:0 (1:0), biró Mi!ivói, 8000 néző. A vasutascsapat biztosan győzött Lenghel (2) és Átver góljaival. TíMilSOAiRA. Ripensia—Unirea Tricolor 5:0 (3:0). A Ripensia kitűnő játékkal gázolta zés, biró dr. ITuza. Kemény, heves iramú küzdelem, melyben mindkét részről számos gólhelyzetet hagytak ki. A 42-ik percben Gáspár beadásából Palocsay lőtte a CAC gólját. A II. félidő 5-ik percében Moraru OAC kapus és Roman CFR összevereked­nek, mire a biró mindkét játékost kiállítot­ta. A 19-ik percben fault miatt megítélt tizenegyesből Vartan egyenlített. CLUJ. CSMC— Reuniunea 7:0 (3d)). I. oszt. bajnoki, biró Pascu, góllövők: Daróczy (3), Bakos, Káli, Coroiau és Chendrean (11-es). A kerületi bajnokságban a CSMC vezet 8 ponttal és 23:2-ős gólaránnyal. Unirea—Haggibbnr 5:0 (4:0) I. oszt. baj­noki, góllövők: Fábián (2), Pálffy, Tstvánffy és Pop. Cosma jó biTÓ volt. Avram Jancu—Turnatoria 3:1 (1:0). Biró Maxa, I. oszt. bajnoki. Góllövők: Jámbor, Plager és Varga, illetve Bodi. CAC—Haggibbor 4:3 (3:0). Ifj. bajnoki. U—Turnatoria 5:1 (3:1). Ifj, bajnoki. AIUD. TMSC Turda—ASA 3:2 (0:2), baj­noki. SIGHET. Aurum—Samson 9:1 (6:0), baj­noki. RE SIT A. UDR—Banatul 2:1 (1:0), kupa­mérkőzés. TIMIŞOARA. Progresul—LMTE 1:1 (0:1). C-bgamérkő zés. ARAD. Olimpia—PoHtechmca 5:1 (1:1). C-ligamérkőzés. SIGHET. Tricolor—Maramureş 6:0 (4:0). C-l igaméükőzés. SATUMARE. A Barkochba—Vestül C-liga­mérkőzés a Vestul megnemjelenése miatt el­maradt. DSníeíien a helyi Cdiga defby A CSMC esz alkerüleli bajnokság élén GLUJ. CAC—CFR 1:1 (1:0), C-ligamérkő­Ä B-Vigáhan A Phönix biziosmn halad az A4iga felé... SUMERJA. Phönix—CFR 5:1 (2:1). Fölé- | nyes győzelem, góllövők: Szerrnvy II., Stetz i (2), Proszler II. és Szerény III., illetve Bo- i de a. Muresan Anton jó biró volt. i ORADEA. Staruinta—Unirea Alba-Iulia 3:2 (2:0). Megérdemelt győzelem, dr. Hirsch kifogástalan bíráskodása mellett. SATUMARE. Olimpia—Şoimii 5:0 (3:0), biró Kis Kálmán. LUGOJ. Vulturii—-Mures 5:1 (2:1). BUCUREŞTI. Macabi—Franco Romana 4:2 (2:2). PETROŞANI. Jiul—Grai Iovan 1:0 (1:0). CRAIOVA. Rovine Gr irita—Victoria 11:0 (5:0). CHISINAU. Sporting—IAR 3:1. B RAI LA. Duig—Jahn 1:1. IAŞI. Tricolor—Textila 2:0. GALATI. DVA—Sp. Studenţesc 2:2. így szokott az fö?íénni s Az eíhizakodoü magyar vátogaíoü csapat súlyos vereségei szenvedeti a csehehíől PRÁGA. Csehszlovákia—Magyaror­szág 5:2 (2:2). Európa-kupamérkőzés. ) Biró: Lewington Anglia. Tegnap délután 25.000 főnyi közönség jelenlétében ját­szották le a — különösen a magyar csa­patra fontos — kupamérkőzést, melyet a fiatal erőkkel felfrissített cseh csapat nyert meg az elbizakodottan és lendület nélkül játszó magyar csapattal szemben. A mérkőzés csak az első félidőben volt izgalmas és nagyvonalú, a másodikban a magyar csapat visszaesett és a szerenn cse sem támogatta csatársorát, mert Toldi és Cseh kétizben is a kapufát ta­lálták el. Az első gólt a 8-ik percben Titkos lőtte, 26. p-ben Kloc közelről egyenlített, majd ugyanő a 30. p-ben a vezetést is megszerezte, a 33-ik percben azonban Toldi egyenlített. A második félidő vé­gén felőrlődött a magyar csapat idege és ereje és a 35-ik és 38-ik percben Kloc, a 42-ik percben pedig Kopecky góljaival a csehek beállították a vég­eredményt. Csehszolvákia: Klenovec, Fischer— Ctyroky, Bouska — Boucek — Truhlar, Horak—Kloc—Melka—Kopecky—Ruhe. Magyarország: Pálinkás, Polgár—Fe­kete, Seres—Szűcs—Lázár, — Sas—Cseh —Kállai—Toldi—Titkos. A magyar csapatban igen gyengén szerepelt Kállai, aki helyett a „rossz“ Sárosi is sokkal jobb lett volna, de Sas PALMA csak egy ! I A világ minden táján íogalom • PALMA sarok. Összetételeben rejlik egyedülálló értéke. Aki iga­zan tartós, rugalmas sarkot akar, a Pitiül Jl sarkot válaszd* és Cseh sem árultak el válogatott for­mát. A cseh csapat fiataljai fényesen és főleg szivvel játszottak, a győzelmet megérdemelték. A sovány vigasz: BUDAPEST—PRÁGA 5:1 (1:0) Budapestről jelentik: A városközi lab­darugómérkőzést a Sárosi dr. által irá­nyított magyar csapat fölényesen nyerte meg Jászberényi (2), Szabó (11-es), Vincze és Kocsis góljaival. Biró: Fran­kenstein Ausztria. DÖNTETLEN AJZ INDUSTRIA SÂRMEI — CERAMICA C-LIGA MÉRKŐZÉS TURDA. Ariesul—UEC 3:0 (1:0) C-liga. GAMPIA-TURZH. Industria Sârmei—Cera­mica 2:2 (1:1) C-liga. ORADEA. A GER—Salonta mérkőzés gyű­lés miatt elmaradt. BUD A F OK. É rsek u j vá r—B u da f ok 4:3 (3:2). nemzetközi 1 abdarugómérkö zés. BRAD. Mica—Fulgerul 4:0 (3:0) C-liga. LUPENI. Minerul—Electrica 4:3 (1:0). .Uj magyar 1000 m.=es sikf utórekord.. BUDAPEST. Az MTK atlétikai versenyén Szabó Miklós az 1000 m.-es síkfutás magyar rekordját 2 p. 25.8 mp.-re javította. A többi kiválóbb eredmények a következők: 3000 m. 1. Szabó Miklós 8 p. 40.8 mp. 100 m. 1. Gyenes 10.6 mp. Magasugrás. 1. Rovó 180 cm. Tálból ugrás. 1. Somló 712 cm. DiszJcoszveéés. 1. Remsecz 48.05 m. 4X100 m. 1. MAC 43-1 mp. CARDIFF. Wales—Anglia 2:1 (0:1). A wa­lesiek győzelme nagy meglepetés. BÉCSI BAJNOKI MÉRKŐZÉSEK: Austria —Floridsdorfer 1:0 (1:0), Vienna—Rapid 222 (1:1), Post—Libertás 1:1 (1:1), WSC— Wacker 2:0 (1:0), Hakoah—Fav. AC 3:0 (1:0), Admira—FC Wien 1:1 (OK)-. A Doherty 2:l=re vezet a Camarsescu- kupa döntőjén. Bucureşti tudósítónk jelenti: A Camara- sescu tenniszkulpa döntőjén a Doherty TC 2:l-re vezet a védő TC ROMAN csapatával szemben. Részletes eredmények: Garalulis DTG—Poulieff TOR 6:1. 6:4,' 5:7, 2:6, 6:3; Schmidt TCR—Réti DTC 7:5, 6:2, 2:0, W. o.; GaraMis, Réti—Schmidt, Poulieff 7:5, 6:1, 6:2. Az utolsó két egyest a Caralulis—Schmidt és Poulieff—Réti párok játszák le. Óvott a Venus! Rucurestid tudósítónk jelenti: A Venus megóvta a Juventus elten elvesztett mérkőzé­sét azon a címen, hogy Ciurel biró a Juven­tus egyik gólját tévesen ítélte meg. ami — tárgyilagos szakemberek szerint — egyálta­lán nem felet meg a valóságnak. Az óvást kedden tárgyalja a nemzeti intézőbizottság, a siker kevés reményével. BUDAPEST. A MAC Gsurgay-vándordijas ifjúsági atlétikai versenyét az UTE nyerte meg a BEAC előtt. A verseny legkiválóbb eredményét Bariba Rákosliget a magasug­rásban érte el 176 cm.-rel. Légi hadgyvkürlaíoh-:' farloííak Pérís fölöí? PÄRIS. (Az Ellenzék távirata.) A francia főváros mellett tegnap este tartották meg az első nagy légi hadgyakorlatot. Fél tiz órakor 69 gyársziréna bugására a hatalmas város teljes sötétségbe borult. A hadgyakorlatok eredményei még nem ismeretesek.