Ellenzék, 1936. szeptember (57. évfolyam, 201-226. szám)

1936-09-01 / 201. szám

7 1936 szeptember 1, ’BEEBJfZ&K A Venus csak nagy küzdelem után tudta legyőzni a Victoria csapatát Az AMEFA második mérkőzését is megnyerte, — Csődöt mondott az ILSA—Chinezu! csapata, — A Ripensia 4:0-ea verte az Universiíaieat, — A CAO nyerte az Oradea-í derbyí, — A Juventus kikapott a Glóriától CLUJ. Venus—Victoria 3:1 (0:0). Bíró: Murgu, 2500 néző. Venus: Jor- dachescu, Sfera—Albu, Gorgorin—Ei- senbeisser—Mihailescu, Grnin—C. Val- cov—Enea. Victoria: Muntean, Chen­drean II.—Felecan I., Páll—Pop III. —Nistor, Cornea—Farkas—Cociuban II.—Felecan II.—Capusan. A Venus játéka általában csalódást keltett, mert a Victoria különösen az első félidőben egyenrangú ellenfele volt az Admirát és CAO-t verő fővárosi együttesnek, sőt ha a helyi csapatnak csak egy kis szerencséje lett volna, úgy talán a győzelmet is megszerezhette volna. Szivvel-Jélekkel játszott a cluji csapat, melynek ifjúsági játékosai jól beváltak. Az első félidőben a Victoria a me­zőnyben többet támadott, csatárai azonban három Ízben biztos gólhely­zetben hibáznak, a Venus viszont egy nagy gólhelyzetet hagyott ki. A máso­dik félidő elején a Venus nagy erővel támad, a Victoria védelme néhányszor hibázik és az 5-ik percben Sepi átadá­sából C. Valcov, a 8-ik percben Gruin, a 12-ik percben pedig P. Valcov 25 m.-es lövéssel három gólt szereznek. A 15-ik percben Pop III.—Felecan II.— Cociuban ossz játék után Felecan 8 méterről sarokba vágja csapata egyet­len gólját. A Victoria a gól után lelke­sen ostromolja fiz percig ellenfele ka­puját, de balszerencséje miatt nem tud javítani a túlzott gólarányon. Korner- arány 3:2 a Victoria javára. A reális eredmény legfeljebb egy gó­los Venus-győzelem lett volna. A Victo­ria lelkesen és csatársora helyenként meglepő jól játszott, de a játékosok nem tudták erőteljes lövésekkel befe­jezni akcióikat. Cornea jobbszélső, Fe­lecan I., Felecan II., Capusan, Pop III. és Páll voltak a csapat legjobbjai. Far­kast sérülése akadályozta tudásának teljes kifejtésében, de őt is és többi tár­sait is elismerés illeti meg lelkes küz­delmükért. A Venusban csak a közvetlen véde­lem volt elsőrangú, — különösen Jor- dachescu kapus — mig a csapat többi része széteső játékot mutatott Egyéni­leg Eisenbeisser, P. Valcov és Sepi ma- gaslottak ki. Murgu bíró ezúttal nem csinált „sorsdöntő“ hibákat. ORADEA. CAO—Criscma 5:2 (1:0). Biró: Oravetz. 3500 néző. A zöld-fehé­rek biztosan nyerték a meccset. Góllö­vők: 25-ik percben Bodola, Il-ik félidő 4-ik percében Rónai, 15-ik perc Bodo­la, 22-ik perc Rónai, 30-ik perc Ilaláti, 35-ik perc Szőke, 40. perc Romanescu. TIMISOARA. Ripensia—Universi­tatea 4:0 (1:0). Biró: Pálffy. 3000 néző. Az első félidőben egyenrangú ellenfelek küzdelmét mutatta a játék, melyben az U. is kitűnő helyzeteket dolgozott ki, de a csatárok lövései sorra célt tévesz­tettek. A 23-ik percben Beke korneré- j bői Kotormány fejeli az első gólt A 44-ik percben Orza gólt lő, de a biró lesállás cimen nem Ítéli meg. A máso­dik félidőben a Ripensia hevesebben tá­mad és a 4-ik percben Ciolac, a 17-ik és 47-jk percekben Dobay góljával biz­tosítja a győzelmet. Az U. nem érde­melte meg a súlyos vereséget, a gól­arány mindenesetre túlzott. ARAD. AMEFA—CFR 2:0 (1:0). Bi­ró: C. Radulescu, 4500 néző. A mun­káscsapat biztosan győzött az Auerrel megerősített vasutasok ellen. A gólokat Pernaki (41 p. és II. félidő 18-ik perc) lőtte. BUCUREŞTI. Gloria—Juventus 2:1 (2:0). 3000 néző. Góllövők: Mercea (2), illetve Pebner. Russu dr. jó biró volt. Unirea Tricolor—Chinezul, ILSA 8:1 (2:1). Biró: Kroner. 5000 néző. A fú­ziós csapat teljesen csődöt mondott. Góllövők: Niculescu (3), Schileru (3), Ionescu és Jordache, illetve Thieriung. Az A=Iiga bajnokságának állása: 1. AMEFA 2 2---------4 1 2. Ripensia 1 1 — — 4 — 3. Unirea Tricolor 4. Venus 5. CAO 6. Gloria 7. Juventus 8. Chinezul I LS A 9. Crisana 10. Victoria 11. CFR 12. Universitatea 2-------­1-------­1-------­1-------­------1 2--------2 1--------1 1--------1 1 1 2 1 2 — 2 2 10 — 1 2 5 — 1 13 — 1 — 2 — 1 — 4 — összesen 14 7 — 7 32 32 14 A magyar tahdarugóbajnokság meglepetései: Ä Hungária és Újpest vereségei szenvedlek Budapesti tudósítónk jelenti: A nemzeti labdarugóbajnokság tegnapi fordulójának meglepetése a Hungária és Újpest veresége. Részletek a következők: Ferencváros—Nemzeti 2:1 (1:1). Góllövők: Fenyvesi (Nemzeti), Karácsonyi és Toldi. Budai 11—Újpest 3:0 (2:0). Újpest ked­vetlenül játszott a lelkes budaiak ellen. Gól­lövők Rökk (2) és Vértes. SZEGED. Szeged FC—-Hungária 2:1 (2:1). Góllövők: Berecz és Nagy, illetve Titkos. A Szeged FC erélyesebb játékával vívta ki a győzelmet. Phobus—Ul. kér. FC 7:0 (2:0). Góllő vők: P. Szabó, Solti (3), Túrái II.. Béki és Szikár. Kispest—Haladás 9:4 (4:0). Kispest szép játékkal győzött. Bocskai—Erzsébet, Soroksár 4:2 (2:2). Elektromos—Budafok 1:1 (1:1). A második forduló után a bajnokság állá­sa a következő: 1. Phöbus 4 pont. 2. Ferenc­város 4 p. 3. Bocskai 4 p. 4. Budafok 3 p. 5. Kispest 3 p. 6. Szeged 3 p. 7. Hungária 2 p. 8. Nemzeti 2 p. 9. Budai 11. 2 p. 10. Elektromos 1 p. 11. Erzsébet—Soroksár 1 pont. 12. Haladás 1 p. 13. III, kér. 14. Új­pest pont nélkül. A Phönix legyőzte a Jiult Megkezdődtek a B.-ligában is a mérkőzések TG.-MURES. Mures—Rovine Grivita 5:0 (2:0). Bíró Höhn, góllövök: Incze (2), Rusu, Szőcs és Simkó. GAREI. Olimpia—Victoria 3:2 (1:0), biró dr. Morar, góllövők Jovisaiu, Tóth (2). B AI AMARE. Phönix—Jiul 2:1 (2:1). Gól­lövők: a 25-ik percben Stetz szabadrúgásból, a 28-ik percben Medve lesgyanus állásból egyenlít, a 43-ik percben Freiberg fejes gól­lal szerzi meg az értékes győzelmet. Mure- san Anton jó biró volt. BRASOV. ACFR—Tricolor Ploeşti 2:1 (1:1). Bíró Miha, góllövök: Biró és Székely, illetve Eugen. SIBIU. Vulturii Lugoj—Sokmi 2:1 (1:0). BUCUREŞTI. Sportul Studenţesc—DUIG 2:1 (1:0). CRAIOVA. Crai Iova©—Starumia Oradea 3:2 (0:0). Német versenyző nyerte a Románia-körüli kerékpárverseny első szakaszát Focsani-ból jelentik: Szombaton reggel indították el a Románia-körüli kerékpárver­seny &4 emberből álló mezőnyét, mely az első szakaszt Bucureşti—(Focşani között át­lag 8 órai idő alatt futotta be. A győzelmet a német Kutzbach szerezte meg 7 óra 34 perccel, 2. -Gallierme francai ugyanazon idő­vel, 3. Buse német, 4. Gogol jugoszláv, 5. iProsinek lengyel, 6. Duda lengyel, 7. Tapu román, 8. Marmocea román, 9. iHapciuc ro­mán, 10. Nicolics jugoszláv. A csapatver­senyben Románia vezet 22 óra 42 perces idővel, 2. Németország—'Románia vegyes, 3. Jugoszlávia, 4. Franciaország—Spanyol- ország vegyes, ő. Lengyelország. Az első szakasz után 13 kerékpáros kiesett a ver­senyből, akik nem futottak be Focsaniba az előirt idő alatt. Román versenyző nyerte a Románia-körüli kerékpárverseny második szakaszát Az Athenaeum 53 Iejes regénye. Kötve 72 lej az Ellenzék könyvosztályában, Cluj. Iasi-ból jelentik: A nemzetközi kerékpár- I verseny második szakaszát Focşani és Iasi között a román Tudósé nyerte 9 óra 29 per­ces idővel. 2. Busse német, 3. Hapciuc ro­mán, 4. (Mormocea román, 5. Galgien fraa­Csik Ferenc szombaton Kassán mutatko­zott be, ahol a 100 m.-es gyorsuszást 58.2 mp.-cel nyerte. Magyarország 100 km,-es országúti kerék- párosbajnokságát Adorján Székesfehérvár nyerte meg 2 óra 46 perc 05 mp.-es idővel. PÉCS. A magyar olimpiai versenyzők rész­vételével megtartott uszóversenyen a 100 m.-es gyorsuszást Abay-Nemes dr. 1 perc 00. 8 mp.-cel, a 400 m.-es gyorsuszást Gróf 5 perc 02.4 mp.-cel nyerte. A „fehér“ olim­piai vizipólócsapat 92-re verte a „fekete** csapatot. STOCKHOLM. Ä svéd atlétikai bajnoksá­gok főbb eredményei a következők: 100 m. 1. Strandberg 10.7 mp., 200 m, 1. Strand- berg 21.6 mp., 800 m. 1 Ny 1 perc 52.3 mp. 1500 m. 1. Johnson 3 perc 57 mp. 5000 m. 1. Janson 17 perc 57.8 mp, diszkoszvetés 1. Hedvall 50.16 m. Az Uioara-i pályaavatón a TAR csapata a Solvay ellen 4:2 (1:0) arányban győzött. U törpe—Solvay törpe 1:1 (1:0). I cia. Az első őt helyezett ideje ugyanaz, mint az elsőé. A két szakasz után az egyéni ver­senyben a német Busse vezet, a csapatver­senyben pedig Románia. HAMBURGER ÉS BOTEZ SZEREPELNEK A LEGSZEBB SIKERREL A TG.-MURES-I TENMSZVERSENYEN TG.-MURES. (Az Ellenzék tudósitójáól.) Az országos tenniszverseny eredményei: Férfi egyes kupaverseny: Hamburger—Ro­senberg Macabi Tg.Mures 6:1, 6:4, Kuhn CAC—Stantescu Ploeşti 6:3, 4:6, 6:4, iErős Haggibbor—Radó Haggibbor 7:9, 6:4, 6:2, iBotez—Benedek BTV 7:5, 2:6, 6:4. Elődön­tők: Hamburger—'Kuhn 5:7, 7:5, 6:2, Botez —Erős 6:4, 62. Férfi egyes bajnoki szám: Kuhn—'Botez w. o. Benedek—Strohmayer 6:4, 6:0, Hamburger—Erős 6:2, 6:4. Elő­döntő: Hamburger—Benedek 6:1, 6:1. A B-LIGA TOVÁBBI EREDMÉNYEI GBRNAUTI. Iahn—Textila 3:2 (3:2). GALATI. Dragos Voda—DVA 4:1 (0:0). GHiLSINAU. Macabi—'Sporting 10:1 (7:0). GONSTANTA. Victoria—Franco Romana 4:0 (0:0). Alkerületi bajnoki és egyéb mérkő­zések: BRASOV. Ivria—'Locomotiva 1:0 (1:0) bajnoki. RESITA. GAMT—RMTE 5:2 (0:2). Barát­ságos. UDR—Venus 10:1 (8:1). Barátságos. SATUMARE. A Kolping, SzSE, Staruinta és CFR részvételével villámtornát rendeztek, melyet a Staruinta nyert meg. A döntőben 1:0 (0:0) arányban győzött a GFR ellen. TIMISOARA. Patria—Freidorf 4:3 (3:1), Gal vani—Progresul 3:2 (3:1), Banatul— ILSA 2:1 (1:0). Hajdúk—IGOT 8:0 (2:0), barát­ságos mérkőzések. GFR—Unirea 2:1 (2:1), alkerületi bajnoki. ARAD. SGA—înţelegerea 5:0 (1:0), Ha- koah—Transilvania 4:3 (3:1), CAA—Juven­tus 2:2 (1:1), Şoimii—Unirea 1:1 (0:0), baj­nokiak. CAMPIA-TURZII. Industria Sârmei—UEC 3:1 (1:0) barátságos, biró Baciu. A helyi csa­pat góljait Racolta (2) és Trenceanu lőtték. A CAC NYERTE AZ OLDBOY-KUPÁT GLUJ. CAC—Victoria 3:1 (0:1). Az oldboy- kupa döntője, melyet a CAC megérdemelten nyert Szathmáry, Kacsó és Heim góljaival. A Victoria gólját Baba lőtte. — Victoria ifj.—'Unirea ifj. 3:2 (0:2) barátságos, góllö­vők Rutiu, Szántai és Kovács, illetve Both (2). UEC törpe—Victoria törpe 2:0 (1:0). Hivatalos rész A labdarugó alkerület közleményei: Az alkerület közgyűlése szeptember 15-én este 9 órára halasztatik el, mikor is kérjük a kerület képviselőinek pontos megjelenését. Cluj. 1936 augusztus 30-án. Loc. Col. Bogoevidu sk., Dr. I. Ciurel sk„ elnök. titkár. h°9y nagy karriert csinált Budapesten a már­is jólismert Bródg Tamás, dr. Bródy Miklós­nak, a kiváló karnagynak, az Ellenzék sakk- r ouat a vezetőjének tehetséges fia. A fiatal Bródg Tamást a Vigszinház-tröszt, három színházának karmesteréül szerződtette le, hogy Zilahy Irént a párisi Gaité színház szerződtette le első újdonsága primadonná­jául; hogy minden órában b ekövetkezhet ik az il­letékes körök döntése a Kamaraszínház bér­letének ügyében. Ez a színház épp úgy, mint a pesti Király Színház még gazdátlan; hagy egy bécsi filmgyár filmet készít Puc­cini Bohémélet cimü operájából. A főszere­peket Eggerth Mártha és Jan Kiepura fogják énekelni; hogy a bécsi színházi kongresszuson Ma­gyarországot a Nemzeti Színház képviseli a Roninok kincse cimü egzotikus darabbal, A darabban előforduló két énekmondó szere­pére két német színészt szerződtettek le, akik németül konferálják be a cselekményeket, úgy, hogy az előadás magyarul nem tudók számára is élvezetes lesz; hogy Kispesten, ahol eddig az ördögűzők kiürített templomában folytak a szinielőadá- sok, színházat építenek; hogy angol filmgyár készít külső felőétele­ket Moszkvában; hogy az angol mozrtulafdonosok kötelesek helyről gondoskodni vendégeik számára; hogy Thea von Harbou uj flmjében, a Ve- télytársakban Gustav Fröhlich és Dorothea Wieck játsza a főszerepeket; hogy a városunkban is ismert Mimi Shorp jcksza a megfilmesített Éva szubrett szerepét. Évát, Lehár Ferenc hires hősnőjét Magda Schneider alakítja a darabban. Kedvezményes niazás Budapestre aug. 2 8-áéI—szeptember 20-ig A budapesti őszi Lakberendezési Kiállítás al­kalmából alábbi rendkívül kedvezményes utazási lehetőségek vehetők igénybe az Ellenzék könyv- osztálya utján: Utazás Clujtól—Budapestre és vissza Clujig, gyorsvonat II. osztályon 1.858 lej, ugyanez III. osztályon 1.280. Csak felutazás Cluj- ról Budapestre gyorsvonat II, o. 1004 lej, ugyanez III. o. 715 lej. Személyvonat II. osztályon Cluj— Budapest és vissza 1.352 lej, ugyanez III. osztá­lyon 1.050 lej. Csak felucazás Clujról—Buda­pestre, személyvonat II. osztályon 751 lej, ugyanez III. o. 555 lej. Ezen összegekben bennfogkímik a 15° lejbe kerülő kiállítási igazolvány is, mely­nek alapján a-z utasok egyéni útlevelük felmuta­ssa alapján a határt vízum nélkül lépik át és Budapesten urólagosa-n váltanak magyar vízumot 7— pengőért. Ez az igazolvány különben ugyan­itt külön is (a vasúti jegyek átvétele nélkül) 150 lejért kapható. Az igazolvány a magyar va­sutakon oda-vissza 50% kedvezményre és utóla­gos kedvezményes 7.— pengős vízumra jogosít. Vidékiek bármelyik relációt pénz és 20.— lej portó előzetes beküldése mellett, postafordultá­val ajánlott levélben megkaphatják. Kedvezmé­nyes ^ budapesti szálloda és panzió-utalványok szintén kaphatók. Az utazás kedvezménye érvé­nyes felutazásra aug. 28.-tól—szept. 13.-ig, visz- szautazásra szept. 4.-től—20.-ig.