Ellenzék, 1936. augusztus (57. évfolyam, 176-200. szám)

1936-08-12 / 185. szám

1936 tas 12. ELLENZÉK 7 omámm kézilabdacsapata legyőzte SJSA-t Berlinből jelentik: Románia kéz Hab* dacsapata tegnap szép győzelemmel te* reite magára az olimpia közönségének figyelmét, amennyiben kitűnő játékkal 10:3 (4:0) arányban győzte le USA csa- patát. A román együttes rengeteget ta­nult Berlinben és ennek eredménye már a tegnapi feltűnő győzelem. Magyarország beţsstoita 4x200 m.-es gyors úszás döntőiébe Berlinből jelentik: A 4X200 m.-es gyors- 1 ti. 1. USA 9 perc 40 mp., 2. Magyaror- uszás előfutamainak eredményei a követke- \ szág 9 perc 20.8 mp., 3. Anglia 9 perc 30.8 zők: j mp. 1. 1. Franciaország 9 perc 21.7 mp., 2. i [II. 1. Japán 8 perc 56.1 mp. Olimpiai Kanada 9 perc 40 mp., 3. Brazilia. ! rekord. 2. Németország 9 perc 21.4 mp. 3. Gólzáporral győzőit a magyar vízipóiócsapat Anglia ellen Berlinből jelentik: A vizipólótorna hétfői fordulóján .Magyarország 10:1 (3:0) arány­ban verte Anglia csapatát Német (4), Brandy (4); őDozsi- és Halasi góljaival. A többi mér­kőzések eredményei a következők: Bel­gium—USA 4:3, Hollandia—Uruguay 1:1, Jugoszlávia—iMalta 7:0, Németország— Japán L3:l, Franciaország—Csehszlovákia 3:2 (1:1}, Svédország—Svájc 6:0. A 100 m.-es női gyorsuszást a holland Mastenbroek uj olimpiai rekorddal nyerte, eredmények a következők: Olimpiai bajnok: Mastenbroek Hollandia 1 perc 05.8 mp. Olimpiai rekord. 2. Camp­bell Argentina 1 perc 08.4 mp. 3. Arendt Németország 1 perc 06.6 mp. 4. Den Ouden Hollandia 1 perc 07.6 mp. 5. Wagner Hol­BE'RLIN. (Az Ellenzék tudósítójától.) Úgy látszik, az olimpiai dicsőséget Magyaror­szágnak a mostoha sportágak szerzik meg. A magyar birkózással például igazán nem tö­rődtek annyit, mint az atlétikával — hogy mást ne mondjunk, a birkózók a maguk kö­rében inditattak gyűjtést, hogy amatörtréne- riiket kivihessék Berlinibe — és mégis, a bir­kózásnak már két olimpiai bajnokságot kö­szönhetünk. A birkózást a vívás követte: egy fiatal pefsiti asszony huszánbravurja. Elek Ilona olimpiai bajnoksága kellemes meglepetés volt, hiszen a szakértők az Amerikából az olimpiászra hazatért Helene Mayer győzel­mére esküdtek, kifejtették, hogy a nagy ,,He“ jobb formában tvan, mint amikor az amszterdami olimpiai játékok höllgytőrbaj- nokságát megnyerte és győzelme elvitatha­tatlan. Addig erősítették, addig hangoztatták, amíg Elek Hona elvitatta az elvitathatatlanl. A magyar bajnok és Európa-bajnoknö soha nem vívott még olyan jól és -nyugodtan, mint a döntőben. Talán azért, mert verseny köz­ben mindig biztatták: Kisorsolták a második fordulót A vizipólótorna második fordulóját a kö­vetkezőképen sorsolták ki: Kedden: Magyarország—Belgium, Német­ország—Ausztria, Franciaország—Svédor­szág. landia 1 perc 08.1 mp. 6. Me Kean USA 1 perc 08.1 mp. Az eddigi olimpiai rekordot az amerikai Madison tartotta 1 perc 06.8 mp.-el. Arendt eredménye német rekord. 'Den Oudent két napja torokfájás kínoz­za, ezzel magyarázzák lemaradását. helyre. Az egzotikus idegenek Az olimpiai faluban sok egzotikus idegen van: turbánom hinduk, barnára égett perui­ak, négerek, japánok, kínaiak, fiHppinek, igazán nagy a választék! Van is sok bámuló- juk, nagyban folyik az egzótíkusokkal a „cserélés“, feléjük mered a legtöbb fényké­pezőgép. tőlük leérik a legtöbb autogrammot. Csütörtökön uj egzotikus csoport keltett feltűnést az olimpiai faluban. Szeszélyes egv- veleg volt: hosszú, lelógó bajuszai kínai, mel­lette nagyszakállu komoly török, azután arab sejk, szakállas hindu, bozontos cser­kesz. Bejárják az egész falut, mindenütt ámulat és nagy érdeklődés kisérte a furcsa társaságot s megindult a találgatás, vaijjon milyen versenyzők lehelnek. Nemsokára azután kiderült a titok. Az eg­zotikus társaság a magyarok otthonában — letette a turbánt, a fezt, u tarbust, sőt a szakállít és a bajuszt is és a magyar vizipóló. csapat tagjai bukkantak elő a furcsa maszk I Svédország. A döntőbe Magyarország, USA, Francia- ! ország, Kanada, Japán, Németország, Ang- í lia és Svédország kerültek. mögül. Homonnai ivóit a méltóságteljes tö­rök, Molnár Pista a lelógó bajuszu kínai, Bródy Gyurka a maharadzsa, Németh Ja- mesz a sejk, Tarics a vörösszakállu mongol, Kutasi a cserkesz, Hazai a hindu. Pestről hoztak magukkal álszakállt, bajuszt, tur­bánt és minden egyéb rekvizitumot, hogy megtréfálják az olimpiai falut. A tréfa sikerült s mindenesetre megnyug­tató, hogy a magyar vizipólócsapat ilyen jó hangulatiban tölti a napjait. És még többet jelent, hogy a jó hangulat mellett megvan bennük a komolyság is, amit visszatükröz ez a néhány apró nyilatkozait: Homonnai Márton: A csapat szorgalmasan készülődik, fiatalok, „öregek“ nagyon jól megértik egymást, reméljük hogy a döntőig simáim eljutunk ás — a döntőben sem lesz baj . . . Bródy György: Meg kell' nyernünk a ví­zi pólótornát! Ha a németek jók, mi jobbak leszünk náluk! Sárkány Miklós: Nehéz küzdelem lesz, de győzni fogunk! Vitéz Halasy Olivér: Felkészültem várjuk a meginduló küzdelmeket! Molnár István: Szeretnék tagja lenni a győztes csapatnak! Németh János: Azt hiszem, Berlinben 6m leszek az egyetlen „német“, aki örülni fog a magyar győzelemnek! Szóval a vizipóló-fronton a kedély: kitű­nő; az irányzat: tartott; a kilátás: bizakodó. Észt vagy francia* * 1? Azért addig dicsérte az egész világsajtó a berlini olimpia nagyszerű szervezetét, a ver­senyek ügyes lebonyolítását. pompás tempó­ját, amíg bekövetkezett valami hiba. Még pe­dig eléggé kellemetlen hiba. Csütörtök délután hirdették ki a szabad­stílusai birkózás olimpiai bajnokait. A kö- zéptsulybaini egy francia birkózó győzött, aki annak rendje és módja' szerint felállt a győz­tesek emelvényének főhelyére és ekkor — a főárbócra lassan felhúzták az észt lobo­gót s a zenekar az észt nemzeti himnuszt játszotta. iKellemetleni tévedés volt, amelyet azután úgy hoztak helyre, hogy később a súlycso­port győztese és két helyezettje újra felvo­nult, de most már a francia zászlót húzták fel s a Marséillaniset játszották el. A kí nai furt ball Két érdekes futballmérkőzés egv-egy fél­idejét néztük végig. Az angol amatőr válo­gatott csapat Kína válogatottjával játszott, amely ezúttal először szerepelt európai kö­zönség előtt. Illett tehát elmenni a bemutat­kozására'. Valami egészen különös ez a Irinái futball. Ip Pak Wah, Suen Kam Sünien, Chan Chan Ho, Tam Kong Pak, Pan Ka Ping és társai tudnak futballozni és — mégsem tudnak fut­ballozni. Együttesben ilyen furcsa együttest és játékosokból ilyen furcsa' játékosokat so­ha nem láttunk még. Az egyik percben ra­gyogó dolgokat csinálnak, szinte zsonglőri ügyességgel bánnak a labdával, hogy a kö­vetkező percben, primitiv hibákat kövessenek el. A hosszúra szabott labdaátadáisokka 1 pil­lanatok alatt keresztülszántják az egész pá­lyát, gyorsan átterelik a játékot a saját ka­Oíaszország csak meghosszabbított látókkal íadta legyőzni Norvégiái a labdarúgótorna « « »9 . rr f> r jf eiodoníoichen Berlinből jelentik: A labdarugótorna első elődöntőjét tegnap délután 80 ezer néző előtt játszották le a stádionban és azt Olasz­ország csapata csak 2Xló percig meghosz- szabbitott játék után tudta megnyerni 2:1 arányban. A rendes játékidő 1:1 (1:1) arányban döntetlenül végződött. A második I elődöntőt elhalasztották, mert a Peru— ; Ausztria középdöntőt az osztrákok meg- í óvták a peruiak terrorja miatt és a mér- í kőzés újrajátszását rendelte el a rendező- I ség. A második elődöntőben így a lengye- j lek ellenfele a megismétlendő Peru—Ausz­1 tria mérkőzés győztese lesz. Holland versenyző nyerte a íOO m.-es nőt gyorsuszást Peru az olimpiai labdarúgótorna favorit ja Elek Csibi és más érdekességek Berlinben — Nyugodtan, Csibi, biztosan helyen le­szel! Elek Csábi valóban helyre került. Első pújuktól a-z ellenfelük kapujához, — itt azonban elfogy minden puskaporuk. Van egy különös tulajdoiniságuk, fegyver­tárukból hiányzik a cselezés is ha ellenfél megtámadja a labdát vezető játékost, akkor a kiinai futballista nem próbálja meg kiját­szani, nem is adja át valamelyik csapatbeli játékosnak a labdát, hanem cselezés helyeit a labdát pontosan nekinugja a támadó játé­kos testének, ahonnan jobbra, vagy balra le­pattan is a fürge kiinai már ott van s tovább­rohan a lepattant labdáival. Ezt aligh anem a bbiliárd kői t anulták. Man- tinerre játszanak. Az angolokkal megcsinál­ták az egyik félidő alatt husszor-huszonöt- ször és, mindig sikerült. Végül mégis kikaptak kettő-nullra. Mit tud Peru? Érdekes volt a kínaiakat látni futballozni, de még érdekesebb volt a másik mérkőzés, amelyen Peru 5:1 arányiban megverte Finn- onsaágot. Uruguay kétszeres olimpiai győzel­me és világbajnoksága után határozott ér­deklődés várta a ’berlini futballolimpiász egyetlen dél-amerikai csapatának a bemutat­kozását. A peruiak határozottan jól futballoznak. Ugyanazt a stílust játszák, mint Uruguay és Argentina, gyorsak, gólratöírők, igazi spanyol lendület van a játékukban, nem ijednek meg egy kis összecsapástól s amellett van techni­kai készségük is. Peru futballcsapata, ha továbbra is úgy játszik, mint az első mérkőzésen, valószínű­ség szerint ott lesz a döntőben. (P. L.) AMERIKAIAK VEZETNEK A MŰUGRÁSBAN A müugróbajnokságban hétfőn a kötele­ző gyakorlatokat befejezték. Ezek alapján a helyezések jelenleg a következők: 1. Hvegener USA 74.86 pont, 2. Wein USA 72.47 pont, 3. Sibahara japán 70.02 pont. A magyar Hídvégi 17-ik, Hódi a 23-ik he­lyen áll. A vizipólótorna utolsó tegnapi mérkőzé­sén Ausztria 6:0 (3:0) arányban győzött Izland ellen. A mai magyar—belga vizip61 ómérkőzést a budapesti rádió déli 1 óra lő perces kez­dettel a helyszinéről közvetíti. A MAGYAR KÉZI LABDACSAPAT beju­tott,. a négyed döntőbe. A gyephokkf-tornán India 6:0 (4:0) arány­ban győzött Japán ellen, Magyarország 3:1 (1:0) arányban verte az USA csapatát. A kézilabda-torna döntő fordulójában Né­metország 19:6 (11:1) arányban győzött Ma­gyarország ellen. A párbajtőr egyéni bajnokság döntőjébe csak Bay került be a magyarok közül. A két középdöntőig jutott román versenyző Miclescu és Marinescu innen nem tudott tovább kerülni. Hétfőn megkezdődtek az ökölvívó mér­I kőzések. A magyar versenyzők közül egye­dül a welter-sulyu Mándi jutott szóhoz az első napon: pontozásos győzelmet aratott az olasz Pittoni ellen. Először az olaszt hir­dette ki győztesnek a vezetőbiró, amit a közönség nagy felháborodással fogadott, mert Mándi fölénye vitathatatlan volt. Né­hány perc múlva kiderült, hogy személy- csere történt és helyesbitették az eredményt. OLIMPIAI REKORD A 400 M.4ES GYORSUSZÁSBAN A 400 m.-es gyorsuszás előfutamain csak Gróf esett túl szerencsével a magyarok kö- I zül. Lengyel, bár jól úszott, 4-ik lett s igy > kiesett s Angyal is erre a sorsra jutott. Elö- f u tamer edmények: I. előfutam: 1. Negami japán 4 perc 52.6 mp. 2. Macionis USA. 3. Arendt német. Len­gyel a cél elölt 50 m.-rel még a második helyen feküdt. II. előfutam: 7. Makino ja­pán 4 perc 51.5 mp. 2. Flanagan USA. 3. Wainwright angol, Angyal 6-ik. III. elő­futam: 1. Gróf magyar 4 perc 59.9 mp. 2. Freeze német, 3. Hietanen finn. IV. előfu­tam: 1. Leiwers angol 4 perc 57.2 mp. 2. Przywara német, 3. Hellström dán. V. elő­futam: 1. Utó japán 4 perc 45.5 mp. Olim­piai rekord. 2. Taris francia. VI. előfutam: 1. Medica USA 4 perc öő mp.