Ellenzék, 1936. augusztus (57. évfolyam, 176-200. szám)

1936-08-14 / 187. szám

1936 augusztus 14. ELLENZÉK zzszMBzmTm-^.wimwpmmKtL 9 TIZENEGYEDIK W BERLIN, 1936. Megkezdődtek a vivóversenvek i ——gam——ama—■—ma——■ már magyar kardcsapmt a ny&îeas elődöntőben van Románia Németországtól és Uruguayié! tereséget szenvedeti és kieseit a küzdelmekből Berlinből jelentik: A vivóversenyek tegnap a csapatversennyel kezdődtek meg. A selej­tezőket nyolc csoportban vivták le. Románia Németországgal és Uruguayal került egy cso­portba. Németország 10:6-ra verte a román csapatot, melynek Uruguay elleni mérkőzése 8:8 arányban döntetlen maradt, de a győzel­met mégis a dél amerikaiak szerezték meg jobb tussarányukkal (57:60) és igy Románia kiesett. A magyar csapat Dániával és Belgiummal került egy csoportba. Dániát 16:0-ra verte, Belgium 9:l-re győzött Dánia ellen, mely ki­esett, a magyar és belga csapat tovább ju­tott a középdöntőbe, melyet 14 résztvevővel két négyes és két hármas csoportban vivnak A vizipólótorna négyes döntője Berlinből jelentik: A vizipólótorna két elő­döntő csoportjából a döntőké Magyarország, Németország, Franciaország és Belgium ke­zűitek. Ma délután a magyar csapat Francia­országgal, a német pedig Belgiummal ját­szik, mig pénteken magyar—német és belga— francia mérkőzések lesznek. Magyarország vizipáíóesapata Hollandiái is legázolia Pénteken: magyar—német döntő Berlinből jelentik: A vizipólótorna közép­döntőjében tegnap Magyarország 8:0 (3:0) arányban győzött Hollandia ellen Németh (6), Bözsi és Halasi góljaival. Belgium—Anglia 6:1 (3:1). 'Franciaország—Ausztria 4:2 (1:2). Németország—Svédország 4:1. A döntőt a magyar és német csapatok pén­teken vívják le és azt a budapesti rádió pén­teken délután 6 óra 55 perces kezdettel köz­vetíteni fogja. Négy magyar van még a versenyben az ökölvívó olimpián Berlinből jelentik: Az ököl vívó-olimpián a magyarok jól szerepelnek és bár éppen a fa­voritok: Szigeti és Kubinyi kiestek, Nagy, Mándi, Harangi és Frigyes még versenyben vannak és nem lehetetlen, hogy közülük va­lamelyik olimpiai bajnokságot vagy jó helye­zést nyer. Rettenetes küzdelem után az amerikai Medica nyerte a 400 m*-es gyorsuszási Berlinből jelentik: A 400 m.-es gyorsnszás döntője gyilkos küzdelmet hozott az ameri­kaiak és japánok között, végül is az ameri­kai Medica nyerte a bajnokságot 4 p. 44.5 mpves olimpiai rekorddal. 2. Utó japán 4 p. 45.6 mp. 3. Makino japán 4 p. 48.1 mp. 4. Planogan USA 4 p. 52.7 mp. 5. Taris fran­cia 4 p. 53.8 mp. 7. Leiwers angol 5 p. 00.6 másodperc. Medica a világrekordok világrekordere Az uszóolimpia hétfői napjának másik szenzációja ugyanis Jack Medica, a nagysze­rű amerikai úszó bemutatkozása volt. Ezt a fiatal 20 esztendős, jókedvű, rágógumit maj­szoló amerikai diákot a világrekordok világ- rekorderének lehetne elnevezni. Medica ugyanis nem kevesebb, mint — tiz világre­kordot tart a középtávú mz ószámokba ni. Két­száz méternél kezdődik a rekordlistája és ezer yardnál végződik, közben yardban és méterben — a 800 métertől és a 800 yardtól eltekintve — minden nyilvántartott távou Medica nevét őrzi a világrekordlista. Az amerikai Ifiu remek stílusban úszik s különösen érdekesek a fordulói. Amikor sza­bályszerűen megérintette a medence falát, akkor nem a konzervatív mozdulattal fordul meg, hogy az uj hosszt megkezdje, hanem villámgyors bukfencet vet a viz alatt, körül­belül úgy, ahogy másik hires honfitársa, a hátuszó Kiefer csinálja s ahogy ezt az eredeti fordulási módot a pesti vendégszereplése al­kalmával is bemutatta. Medica egyébként chicagói egyetemi hall­gató s természetesen — orvosnak készül. Szóval ezidőszerint: Medica medikus. Tüntettek Limában a perui futballcsapat megsemmisített győzelme mmü LIMA, augusztus 13. Peru fővárosában tüntetések voltak a német és az osztrák követségek előtt. A tüntetők tiltakoztak az ellen, hogy a Nemzetközi Futball Szövet­ség igazságtalanul elütötte a perui futball­csapatot az osztrákok ellen elért győzelem­től. A perui köztársaság elnöke táviratot intézett a berlini olimpiászon résztvevő perui csoport vezetőjéhez, amelyben utasí­totta, hogy a csoport azonnal hagyja el Berlint és térjen vissza Peruba. Baillet-iLatour gróf, a Nemzetközi Olim­piai Bizottság elnöke a következőképen nyilatkozott az Ausztria—Peru közötti lab- darugómérkőzés ügyében hozott FIFA- határozatról: — Az Ausztria—Peru közötti labdarugó- mérkőzés újrajátszását a FIFA mint leg­főbb nemzetközi futballhatóság saját hatás­körében rendelte el. A mérkőzés újrajátszá­sát elrendelő határozat ellen Peru azzal tün­tetett, hogy visszalépett az olimpiai játé­koktól. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság nevében leszögezem, hogy az ügy tisztán futballügy, amely nem tartozik a Nemzet­közi Olimpiai 'Bizottság, sem pedig az olim­piai játékok szervező bizottságának hatás­körébe és annak eldöntésében a fentneve- zett két testület semmi módon részt nem vett, tehát a FIFA határozatáért felelőssé nem tehető. Hitler újból előléptet. Hitler birodalmi vezér Schwartzmann őrmestert, aki a tor­nászolimpián két aranyérmet nyert, had­naggyá léptette elő. le. Innen nyolc csapat jut az elődöntőbe és tovább négy a döntőbe. A középdöntőben a magyar csapat Ausz­triával és Uruguayal került egy csoportba. Ebben a magyar csapat Uruguayt l4:2-re verte, Ausztriát pedig ll:5-re, a magyar csa­pat az elődöntőbe került. Döntő ma lesz. I KIEFER USA A LEGJOBB A 100 M.-ES I HÁTUSZÁSBAN BERLIN. A 100 m.-es férfi hátuszás elő­futamainak eredményei a következők: I. 1. Kiefer USA 1 perc 06.9 mp., 2. Kiokava japán 1 perc 07.2 mp., 3. Schwartz német 1 perc 11 mp. II. 1. Drysdalle USA 1 perc 09 mp., 2. Schlauch német 1 perc 10.1 mp., 3. Will- fan jugoszláv 1 perc 11.7 mp. III. 1. Kosima japán 1 perc 09.7 mp., 2. Vanderwege USA 1 perc 10.6 mp., 3. Chris­tiansen Fülöp-szigetek. Gombos az első futamból mint negyedik, •Lengyel a másodikból mint ötödik, Erdélyi magyar pedig a III. futamból mint ötödik kiesett. Kivégezték Zamorát, a spanyol válogatott csapat világhírű kapusát. Madridi jelentés szerint a központi kormány rendelkezésére kivégezték Zamorát, a világhírű spanyol válogatott kapust és több más játékostársát, akiket ellenforradalmi tevékenységgel vá­doltak. Zamora tragikus sorsa az egész világ sportköreiben mély részvétet váltott ki. Magyarország köigytornászai kihüszöröítéh a Sériitornászok csorbáját 'Berlinből jelentik: A berlini olimpiára elsőizben felvették műsorra a női tornász- csapatbajnokságot is, melyre a világ legjobb tornásznemzetei neveztek. Az óriási küzde­lemben a nyolc tagból álló magyar csapat nagyszerűen szerepelt és a harmadik helyen végzett, ami bronzérmet jelent Magyaror­szág részére. Részletes eredmény: Olimpiai bajnok Németország 353.45 pont, 2. Csehszlovákia 345.15 pont, 3. Ma­gyarország 337.50 pont, 4. Lengyelország, 5. Jugoszlávia, 6. Olaszország, 7. USA, 8. Anglia. Mmgyar evezőssikerek 'Berlinből jelentik: Grünauban a kormá­nyosnélküli négyes és a kormányos kéteve- zős előfutamait bonyolították le szerda dél­után. Mindkét számban indult magyar hajó, de nem tudtak győzni s igy csak abban az esetben kerülhetnek döntőbe, ha a re­ményfutamokban első helyre jutnak. Ered­mények: Kormányosnélküli négyes. I. előfutam: 1. Németország 6 perc 22.5 mp. 2. Ausztria. 3. Dánia. 4. Magyarország. II. előfutam: L Svájc 6 perc 27.2 mp. 2. Anglia. 3. Olasz­ország. 4. Hollandia. Kormányos kétevezős. I. előfutam: 1. Né­metország 7 perc 27.3 mp. 2. Olaszország 7 perc 33.6 mp. 3. Magyarország (Győrv— Mamusich—'Molnár) 7 perc 36.6 mp. H. elő­futam: 1. Franciaország 7 perc 38.4 mp. 2. Dánia 7 perc 41.4 mp. 3. Svájc 7 perc 48.7 mp. Az egyes evezős-bajnokság középfutam- eredmén5'ei: I. középfutam: 1. Hasenörl osztrák 7 perc 27.7 mp. 2. Christiansen nor­vég. A magyar Kozma itt negyedik lett: ki­esett. II. középfutam: 1. Farrov USA 7 perc 31.3 mp. 2. Stenleitner olasz. III. közép­futam: 'Georgio argentin 7 perc 38.7 mp. 2. Zavrel cseh. IV. középfutam: 1. Camp­bell kanadai 7 perc 31 mp. 2. Pearce ausz­trál. A nyolcevezős verseny előfutamában a magyar csapat jó hírnevéhez méltóan sze­repelt, megnyerte előfutamát s ezzel bizto­sította helyét a döntőben. Eredmények: I. előfutam: 1. USA 6 perc 00.8 mp. 2. Anglia 6 perc 02.1 mp. 3. Franciaország. II. előfutam: 1. .Magyarország 6 perc 07.6 mp. 2. Olaszország 6 perc 09.1 mp. 3. Ka­nada. TII. előfutam: 1. Svájc 6 perc 08.3. mp. 2. Németország 6 perc 08.5 mp. 3. Ju­goszlávia. NYOLCVANEZER FŐNYI KÖZÖNSÉG ELŐTT KITÜNŐEN JÁTSZOTT A MAGYAR KÉZILABD ACSAP AT AUSZTRIÁVAL SZEMBEN 'Berlinből jelentik: A kézilabdatorna dön­tőjének tegnapi fordulóján Ausztria 11:7 (5:2) arányban győzött Magyarország ellen. A magyar csapat nagyszerűen játszott, de nem volt szerencséje. AMERIKA HÖLGYUGRÓI A LEGJOBBAK BE'RlLIN. A női műugrás olimpiai bajnok­ságát Gastring USA nyerte 89.27 ponttal, 2. Rawls USA 88.3ő pont, 3. Poynton USA 82.36 pont, 4. Danmerlang német, 5. Jor­dan német, 6. Osawa japán. A MAGYAR 4X100-AS GYORSUSZÓ- STAFÉTA DÖNTŐBE KERÜLT BERLIN. A 4X100 m.-es hölgystaféta elő­futamainak eredménye a következő: I. 1. USA 4 perc 47.1 mp., 2. Anglia, 3. Kanada, 4. Magyarország 4 perc 49.7 mp. II. 1. Hollandia 4 perc 38.1 mp., 2. Né­metország, 3. Dánia, 4. Japán. A magyar csapat mint jobb negyedik be­került a döntőbe. 'ROMÁN ÖKÖLVÍVÓK VERESÉGE. Az ököívivótornán a pehelysúlyban az eszi See- berg pontozással győzött a román Berechet ellen. A könnyüsulyban Faohino olasz ugyan­csak pontozással győzött a román David el­len. A gyephokkibajnokság döntő fordulójá­ban India 10:0 (4:0) arányban győzött Fran­ciaország ellen. Súlyosan beteg Schäfer, a miikorcso­lyázó világbajnok Berlinből jelentik: Scbälfer a férfi mükor- csolyázás osztrák világbajnoka halálos bete­gen fekszik Berlinben. Schafer az olimpiai fáklya B'ácsbe érkezésekor, mint utolsó futó vitte a tüzet a központban felállított oltár­hoz. Az oltárra felvezető sziik lépcsőn meg­botlott s a fáklya olaja arcába csurgott, sú­lyos égési sebeket okozva. A sebek szépen gyógyultak, most azonban Berlinben egyszer­re ágynak esett Schäfer. Megállapították, hogy az olajba.n levő mérges anyagok vér- mérgezést okoztak. Az orvosok már-már re­ménytelennek tartják a világbajnok állapotát. VILÁGRÉSZEK STAFÉTÁJA Az uszóolimpia utolsó napján, mint Los- Angelesben, úgy Berlinben is meglesz a vi­lágrészek közötti staféta: Ázsia, Amerika és Európa között, Ázsiát Japán, Amerikát az USA, Európát válogatott staféta képviseli. A staféta három helye már be van töltve Csik, Fischer és Taris révén, a negyedik helyért próbaversenyt úsznak: Gróf. Len­gyel, AbaviNemes, az angol Wainwright és a német Heibel. A kézilabdabajnokság döntőjének tegnapi második mérkőzését Németország 16:6 arányban nyerte Svájc ellen. AMIT A FIATALASSZONYNAK TUDNIA KELL. Orvosi tanácsok újszülöttet váró fia­talasszonyok számára, irta: Dr. Caba Mar­git. 112 lejért kapható az Ellenzék könyv­osztályában, Cluj, Plata Unirii. — Vidékre utánvéttel is azouual szállítjuk.