Ellenzék, 1936. április (57. évfolyam, 76-99. szám)

1936-04-28 / 97. szám

1936 április 2 8. mnmmaBsm BEEBJVZ3* Victoria és Universitatea szenzációs győzelmei az Universitatea—Kinizsi 2:i, Victoria—MAC t:0. — Az Univer­sitatea megszabadult az utolsó helytől, a Victoria a bajnokság nyolcadik helyén. — A Iuvenius te gázolta a Venusf. — Az AMTE egy pontnyira megközelítette a bajnokság élén átló Ripenssat, mely szerencsével győzött a Gloria ellen CL'UJ. {Az (Ellenzék tudósitójától.) Váro­sunk A-Iigacsapatai tegnap fényes győzel­meket arattak az A-liga legjobb együttesei ellen. lEz annál értékesebb, mert úgy az U, mint a prágai Slaviát 2:0-ra verő NAC fö­lött diadalmaskodó Victoria meghandikepell csapatokkal érték el győzelmeiket, ami a városunkban működő Fogl és Kovács edzők képességeire is a legszebb fényt veti: A mér­kőzések részletei a kővetkezők: CLUJ. Universitatea—Kinizsi 2:1 (2:1), biró Pálffy, 2500 néző. A csapatok a követ­kező összeállitásokka! vívták meg nagy és mindvégig nívós, izgalmas küzdelmeiket: Universitatea: Sepsi, Borgea—íancovici, Golub—Gain—'David, Năsturel-—Paunescu— Szaniszló—Ploesteanu—Orza. Kinizsi: Schmidt, Hetzer—Kohl, 'Nagy II. —Nagy I.—Demetrovics, Szilárd—Glasz— Tierjung—Török—König. Az első félidőben mindkét csapat kitűnő játékot mutatott be. A kapuk felváltva fo­rogtak veszélyben. A 20-ik percben Nastu­re! Iábrándulást szenvedett és 10 percig nem tudott játszani, tovább pedig Csak statisztált a mérkőzésen. A 24-ik percben Szaniszló Ploesteanu elé tálalja a labdát, aki mellel viszi a kapuba és a labda a menteni próbáló Kohl lábáról pattan a gólba. A 27-ik percben Szaniszló—Orza összjáték után Szaniszló 3 méterről gólba vágja a labdát (2:0). A 32-ik percben Szilárd pontos beadását Glasz egy lépésről vágja Sepsi kapujába. A második félidőben az U erős fölénnyel játszik és bár a Kinizsi elkeseredett kísér­leteket tesz az eredmény megváltoztatására, az egyetemi védelem erélyes ellenállásán leg­veszélyesebb támadásai is megtörnek. Az Universitatea megérdemelte a győzel­met. Védelme jobb volt, mint a Kinizsié, csatársora, főleg Szaniszló okos játéka ré­vén. kihasználta a gólhelyzetek egy részét. A támadások lelke ugyanis Szaniszló volt, aki mindkét gólt szerezte — közvetve és köz­vetlenül -— azonban lassúsága miatt még számos kitűnő gólhelyzet maradt kiaknázat­lanul. Mellette Gain. David, Borgea, lanco- viei. Orza és Ploesteanu voltak a csapat leg­jobbjai. A Kinizsiben a csatársor játszott a legjobban. Az együttes, melynek teljesítmé­nye egyébként elsőrangú volt, legjobb em­berei Glasz, König, Szilárd, Demetrovics, Nagy 1. és Schmidt. Pálffy biró néhány íté­lete feltűnően bizonytalan és téves volt. Oradea szenzációja Victoria—NAC 1:0 (0:0). biró Dordea, 3500 néző. Victoria: Burdán, Doci—Eelecan 1., •Munteanu M.—Pop LIK—Nistor, Feraru— Lazar—Pop—-Eelecan II.—Capusan. N.AC: David. Barta—Sarkadi, Lengyel— Juhász—Feuerstein, Szika—Spielmann—Bo- dola—Moskó—Kocsis. Óriási küzdelmet vívott a két csapat. A NAC mezőnyben fölényben volt, de a Victo­ria védelme jobbnak bizonyult. A második félidő 20-ik percében Barta kornerre szereli Felecan II. támadását, Capusan szépen iveit beadását a befutó Feraru élesen az ellen­kező felső sarokba fejeli. A gól után óriási küzdelem fejlődik ki. A 26-ik percben nagy kavarodás a Victoria kapuja előtt, Doci ben- cet vét, a megítélt tizenegyest Kocsis bomba- szerüen lövi, Burdán kapus azonban bravú­ros elvetődéssel kiüti a labdát. A Victoria most már emberfeletti erőfeszítéssel küzd I Buda&e Nemzetközi Vásár utazási- és vizum- kedvezményre jogosító wásárigaE of iránya 120 leléri ka&haié kőnyw oszt álcában Cluj, Piaţa Unirii 9. Vidékre 140 lej előze­tes beküldése mellett, ajánlva azonnal küldj ük tovább és sikeresen tartja az eredményt. Kü­lönösen Felecan 1. végzett hatalmas munkát, de a csapat minden játékosa megérdemel minden dicséretet. A NAiC-nak a fedezetsora kissé gyengébb volt és ez okozta vereségét. BUCUREŞTI. .Juventus—Venus 5:0 (2:0), biró Ritter. A Venust lehengerelte a Juven­tus, melynek góljait Palmer (2) és De Vit­tore (3) lőtték. TIMISOARA. Ripensia—Gloria 1:0 (0:0), bíró T. lonescu, 3000 néző. 'Egyenlő ellen- ? felek küzdelme, a Ripensia szerencsével győzött. A második félidő 35-ik percében Hoksári tizenegyesét Theimler. a Horia ka­pusa kivédte. A 43-ik percben Schwartz sze­rezte meg a győztes gólt egy kapu előtti ka­varodásból. ARAID. AMTE—Crisana 2:0 (0:0). biró ür Ciurel, 3500 néző. Az első félidőben egyenlő ellenfelek küzdelme, a másodikban a Cri­sana összeesett. A második félidőben az AMTE 16-ik korneréből Batrin fejeli az első gólt, a 43-ik percben ugyanő lőtte a máso­dikat is. Az A-liga állása a következő: 1. Ripensia 17 10 4 3 46 27 24 2. AMTE 17 9 5 3 29 19 23 3. NAC 16 8 3 5 29 22 19 4. Gloria 16 8 2 6 36 31 18 5. Kinizsi 18 7 2 9 35 46 16 6. Venus 15 6 4 5 33 27 16 7. Juventus 15 6 3 6 32 24 15 8. Victoria 17 6 3 8 32 42 15 9. CFR 16 7 — 9 36 34 14 10. Unirea Tr. 15 4 4 7 34 41 12 11. Universitatea 16 5 1 10 20 41 11 12. Crisana 16 4 3 9 28 36 11 összesen: 194 80 34 80 390 390 194 16 éves korig, kötött áruk és fehérnemiiek dús választékban Székely leié cégnél Budapest IV., Petőfi Sándor- utca 9. szám és Váci-utca 7. szám. Meglepetés a helyi alkerületi bajnokságban: Avram láncú—Unirea 2:i Alkerületi bajnoki és egyéb eredmények CLUJ. AVRAM JANCU—UNIREA 2:1 (1:0), bbó Muresan. A nap meglepetése az Unirea veresége. A nagy küzdelem góljait a győztes csapat részére Dézisi és Kovács, az Unirea részéről Bindász lőtte. Pálffy Unirea játékost kiállította a bTó. NAPOCA—REUNIUNEA 17:0 (7:0), bíró Cons tan ti nes cu. A Napoca aiz első félidőben tiz, a Reuniunea végig 8 emberrel játszott. Gólilövők Gáli (4). dr. Boldor (4), Erdős (3), Máthé (3), Nagy (2) és Takács. UEC—UNIVERSITATEA B 2:2 (0:1). Bo- lohan-kupam érkő zés, biró Catona. Góllövők: Draga és Putnic az U, Mertz és Fazekas az UEC részéről. A kupában az UEC vezet. A Coste a kapu fölé 1:0). Kupamér­esapat egy tizenegyesét lőtte. KMSC—'VASÖNTÖDE 1:0 kőzés, Góllövő: Bakos IFJÚSÁGI BAJNOKI EREDMÉNYEK. Haggibbor—-KMSC 2:2 (2:1), Universitatea— KAC 2:1 (1:1). ARAD. Olimpia—R-MTE 2:2 (1:1). A nyu­gati liga alkerületi selejtezőmérkőzése. TIMISOARA. Banatul—Freidorf 3:0 (3:0), Electrica—GFR 3:0 (1:0), Rapid—ZsSE 3:0 (3:0), Fratelia—PoMtechnica 0:0, alkerületi bajnokiak. JIMBOLIA. Progresul—Hertha 2:1 (2:0), bajnoki. A Hungária nyerte a magyar Budapesti tudósítónk jelenti: A Hungária —-Ferencváros derbvt 22.000 néző elölt raa- gaismivóju küzdelem után a Hungária szeren­csével nyerte 3:2 (1:1) arányban Sas és Cseh (2) góljaival. A Ferencváros gólja t Kiss és Sárosi dr. lőtték. A többi bajnoki eredmények a következők: ÚJPEST—BUDAFOK 2:1 (1:0), góllövők Vincze és Kocsis, illetve Zilahi. BUDAI 11—KISPEST 4:2 (1:1), Phöbus— Törekvés 7:0 (2:0). III. Kerület—Sorok­sár 2:2 (1:1), Salgótarján—Attila 3:2 (1:1). Rekordözöií a magyar olim Budapesti tudósítónk jelenti: A magyar uszószövetség szombaton és vasárnap ol na­pjai úszó versen veket rendezett, melyeknek főbb eredményei a következők: 100 m.-es hátuszás. 1. Gombos LASE 1 p. 11.6 rap. Magyar rekord. 100 m.-es mellúszás. 1. Baróczy Eger 1 p. 13.8 mp. Magyar rekord. 200 m.-es gyorsíts zás. 1. Csík 2 p. 14.6 másodperc. 200 m.-es mellúszás. 1. Baróczy Eger 2 p, 51.2 mp. Magyar rekord. 100 m.-es gyorsuszás. 1. Csik 57.6 mp. A versenyekkel kapcsolatban az osztrák vizipólócsapatot a magyar válogatott szom­baton 6:l-re, vasárnap I0:l-re győzte le. A CareM Victoria is tud játszani Eredmények a B-ligúban CLUJ. Victoria Carei—GFR Cluj 3:1 (2:1), biró Barbu Jonel. Közel 1000 főnyi közönség előtt játsizotta le a CFR utolsó B-ligamérkő- zését ellenfelével, . mely gyors és energikus játékával meglepte a közönséget. Mezőnyben ugyan a vasutas csapat volt fölényben, de csatársorát ezúttal is nagy balszerencse ki­sérte. A két csapat a következő összeállátás­ban játszott. Victoria. Koródi, Adler—Prunár, Albu— Danka—Szabó, Tatár—Glück—Almási—Bar- lea—Hr aggéi. CFR. Fábián, Vartan—Szigeti, Campian— Oros—Szi 1 ágyi, Frédi—Nicusa n—Mun teán— Roman—CreFu. A 17. pereljen Hraggel lövését Fabian ka­pus kiejti* a lefutó Glück gólt lő. A 18. perc­ben a GFR-nek alkalma van egyenlíteni, de Oros tizenegyesét, melyet Adler gáncsa miatt Ítélt meg a biró, Korodi kapus kivédi. A 20. percben Almási a másod k gólt lövi, amire a 37. percben Muntean válaszol egy góllal. A II. félidőben a CFR csatársora számos jó gólhelyzetet hagy ki, viszont a 36. percben Almási újabb góllal 3:l-re állítja a Victoria eredményét. BRASOV. IAR Mures 2:2 (1:1), ACFR— ELFIS 4:0 (1:0). SIBIU. Şoimii—Unirea M. V. 3:0 (2:0). BUCUREŞTI. Sportul Studenţesc—Macabi 3:1 (1:0). CRAIOVA. Rovine Gri vita—TMTE 3:2 (2:1). PETROŞANI. Jiul—ILSA 4:2 (2:0). TIMISOARA. TAC—Vulturii Lugoj 3:2 (1:1)­ORADEA. Phönix—CFR 4:1 (3:1). TG.-MURES. MTE- (3:0), bajnoki.-Producţia Reghin 6:1 Ismét a német Fischeré a 100 m.-es gyorsuszás Európa-rekordja Brémából jelentik, hogy az olimpiai elő­készítő versenyen Fischer a 100 méteres gyorsuszásban 56.8 mp.-es, a világrekordot csaknem elérő uj Európa-rekorddal győzött. ROMÁNIA KIS „MARATHONE EUTÓBAJ- NOKSÁGÁT Brasovban Gáli Lajos fölénye­sen nyerte meg. A 25 km.-es távot 1 óra 37 p. 40 mp.-oeí futotta. A ELliga többi eredmény ei PLOEŞTI. Tricolor—Prahova 1:1 (1:0). REŞIŢA. Crai Jovan—UDR 1:0 (0:0). SIMBRIA. CFR—NSE 5:1 (2:1). BRAILA. Franco Romana—Dacia Unirea 1:0 (0:0). CERNĂUŢI. DVA—Dragos Vodă 2:1 (1:1). BACAU. Textila—St. Bacaoan 4:1 (3:1). A csehek l:0-ra verték a spanyolokat Prágából jelentik: A cseh válogatott lab­darugó csapat tegnap 1:0 (1:0) arányban győzött a spanyol csapat ellen, melynek já­téka nagy csalódást keltett. A győztes gólt a 11. percben fault miatt megítélt tizenegyes­ből Zenisek lőtte, 40.000 néző, biró Bauwens. hogy Budapest színházi világában nagy ér­deklődéssel várják, hogy be kell-e vonulnia Bajor Gizinek szabadsága elteltével a Nem­zeti Színházhoz vagy pedig meghosszabbít - hatja-e szabadságát. Bajor Gizinek élete leg­nagyobb sikerét jelenti Magyar Szinházbeii vendégszereplése a Néma leventében és a Ma­gyar Színházat rendkívül súlyosan érintené, j ha félbe kellene szakítani a Heltay-darab so­rozatos előadásait. Bajor Gizi szabadságá­nak meghosszabbítása ügyében a kultuszmi­niszter dönt; hogy Berlinben nemrégen uj német átdol­gozásban mutatták be tbsen Peer Gyntjét. .Ír uj revüszerüen átdolgozott Peer Gynt ellen erősen tiitakozott Ibsen asszony és interven­ciójára a darab előadásait beszüntették: hogy dr. Gaál Alajos Georgeni-i író, akinél: az elmúlt évben városunkban is bemutat­ták egyik nagysikerű darabját, most uj da­rabot irt. Gaál Alajos darabjának bemutató­jára nálunk is sor kerül a közeljövőben, mert a székely iró uj munkáját irodalmi kö­rökben elsőrangú munkának tartják; hogy a Liszt év folyamán Kairóban és Je­ruzsálemben is tartottak Liszt-hangversenyt; hogy Fellegi Teri, n neves dizőz Pestre ér­kezett nagysikerű skandináv hangverse-nykör- utja után; hogy Targu-Muresen nagy Ady-estet ren­deztek szombaton este a korzóközi kultur- házban. Bedő Emma, Schwartz Magda és Wojtekovits Olga énekmüvésznők Rein'dz— Kurucz—Hetényi-Heidelberg zenéjére Ad y- dalokat adtak elő. Z. Szentgyörgyi Mária sza­valattal szerepelt, Gagyi László saját tanul­mányát olvasta fel Adyról. Zongorán kisért Chilfa Mária, akinek néhány megzenésített Adg-dala is előadásra kerül. A nagyszabású Ady-est iránt széleskörű érdeklődés nyilvá­nult meg; hogy Dolores De! Rio legközelebb London­ban fog filmezni Douglas Fairbanks juniorral együtt; hogy Korda Sándor újabban lekötötte a legnevesebb francia filmrendezőt: René elő­irt is, aki két filmet fog rendezni a London Films Korda vállalato számára; hogy Joan Crcrwrod legközelebbi filmje történelmi dráma. A film címe Parnell s az ir szabadságharcban játszódik le; hogy Annabella legújabb filmje a: Equi­page cimü nagysikerű darab. hogy londoni híradás szerint a Helgát ne­vű angol filmvállalat elkezdte uj filmjének forgatását, melynek ideiglenes cime: Forró ifjúság. A darab két sztárja: Kun Magda és Gyergyai István; vT’Áv.Aié FÉNYKÉPALBUMOK nagyon szép kiállí­tásban 240 lejért kaphatók az ELLENZÉK könyvosztályában, Cluj, Piaţa Unirii.